Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hnojení

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Přejít na předchozí stránku 18 Přejít na další stránku   1  
Hnojení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2019 13:49 Muž Luky13 [60] Re: vlka
Je to špatně? Je pravda, že jsem začal na kytkách pozorovat nedostatek draslíku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2019 13:43 Muž vlka [3444] Re: Luky13
Moc hezky „vymakané“ AQ.
.Platinum Soil Normal - udržuje Ph na 6,5, obsahuje huminové kyseliny,snižuje tvrdost a KH a neuvolňuje čpavek.
Volcano black - neobsahuje živiny ani bakterie, poutá látky rozpuštěné ve vodě - nutné přidávat dost Draslíku.
Staré dno - organominerální komplex živin a aktivních spor bakterií.
Pak tam máš vypsáno 5 druhů hnojení. Detritu bude vzhledem k minimu rybiček taky málo. Po těch necelých třech měsících vše začíná „pracovat“.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2019 13:39 Muž Luky13 [60] Re: Maq
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak před 10 dny mi to ukazovalo NO3 dobře a vše bylo jak má být. Tu ztrátu NO3 co mám jsem přikládal tomu viz příloha. Je to možné?
Teď jsem měřil a NO2 0,025 a NH4 neměřitelný.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2019 13:32 Muž Luky13 [60] Re: Smetany
Mám pH kontrolér tak se to řídí samo. Jinak vodu co leju do akvaria mám KH 5 a pH 6.9 v akváriu pak je KH 6 a PH 7. Je to tím, že jsem začal používat RO až v průběhu a vždy odpouštím jen Čtvrtku vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2019 13:05 Maq Re: Luky13
Já sám sice patřím k té menšině, která věří, že denitrifikace v akváriu je možná, ale takový fofr se mi zdá málo pravděpodobný. I když bych byl velmi rád, kdyby se ve Tvém případě dalo nějak prokázat, že to denitrifikace skutečně je.
Spíš bude ale pes zakopaný jinde. Měření dusičnanů je problém. Já jsem osobně nevyzkoušel ty dražší testy, ale mám fotometr, a ten mi vyhazoval nesmysly. Tak jsem se o to zajímal a zjistil jsem, že všechny kolorimetrické metody snadno selžou, pokud ve vodě něco je: nejhůř to asi rozhodí sulfidy, některé i amonium. V menší míře i nespecifická oxidační nebo redukční činidla, což je kdeco.
Každopádně bychom věděli víc, pokud bys mohl změřit i amonium a dusitany.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2019 12:40 Muž Smetany [1226] Re: Luky13
Poradil bych v noci vzduchovat ale prý je to nesmysl. :-) můžeš zkusit co to udělá. Každopádně já nemám noční vypínání CO2 tak mi pH tolik neskáče a navíc mám kh 2 ty máš 6 tam by mohla být ta změna pH větší chce to zkontrolovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2019 12:11 Muž Luky13 [60]
Ahoj, mám problém s dodáním NO3 do akvária. Už přidávám každý den 3 a víc mg/l NO3 a když ráno zaměřím tak je max 5mg/l test JBl.
Držel jsem 10mg/l změna nastala, když jsem snížil průtok filtru. Už jsem to vratil, ale pořád nemohu NO3 zvednout.
Teď nevím jestli světlo snížit nebo zvýšit. Asi u mě probíhá silná denitrifikace, neboť přece kytky nemohou vyžrat všechny dusičnany ne? NO3 přidávám s KNO3 rozpuštěný ve vodě. Bojím se nerovnováhy mezi NO3 a K.
Mám přidat ryby nebo co s tím. Poradí mi nějaká dobrá duše? Prosím :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.03.2019 09:09 Maq Re: Jan Jonáš
Na Bivoj je tady přímo celé vlákno ("Bivoj od Rataje"), takže zkušenosti asi jsou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2019 08:39 Muž Jan Jonáš [1298] - Drobné rybky – Bivoj
Dobré ráno, prosím, máte někdo zkušenost s kuličkami hnojiva Bivoj? Má to nějaký vliv na ryby, nebo je k živočišné osádce akvária neškodný? Děkuji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2019 12:19 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: medamedas
Pokud máš za barákem pole tak to může být toho draslíku docela dost. Jinak ale v KNO3 a KH2PO4 je draslíku poměrně dost. Prodává se na to i test ale je asi nejdražší ze všech. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2019 11:49 Muž smik [70] Re: medamedas
Jak píše Maq obecně ve vodovodní potažmo studniční moc K není (spíš nic). Těch 10mg/l bych považoval za slušnou dávku pro začátek. Zkusit těch 15mg můžeš a uvidíš.

Přesunl bych ty příspěvka do hnojení.

jinak slušnej článek je tady od Mártyho, řekl bych pro začátek srozumitelné:
rybicky.net/clanky/1770-strategie-hnojeni-akvarijnich-rostlin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2019 09:36 Maq Re: medamedas
medamedas napsal: Že bych třeba K vstupní vody mohlo považovat za 0mg?
Nicméně při nejbližší době nechám udělat nové testy vody,

Draslík se většinou netestuje. Pokud to chceš vědět, budeš jim asi muset říct, že chceš změřit i draslík.
Většinou se netestuje, protože je skoro stoprocentní jistota, že je ve vodě v nezávadném množství. Skoro určitě budeš mít něco mezi 1 až 5 mg/L.
Čtení o pitné vodě:
golias.net/…
Ale jsme tu off-topic. Hnojení sice s řasami souvisí, ale tyhle věci patří spíš jinam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2019 08:19 Muž medamedas [6] - TetryRe: smik
Díky moc. Dle parametrů vstupní vody, bych mohl jít s K až na 15mg, a pak bych mohl být přesně na ideálním poměru Ca:Mg:K - 2:1:0,5 (cca 60:28:15mg). Jenže nevím, jakou hodnotu K má vstupní voda. Máte někdo zkušenosti s tím, jak se to může pohybovat? Že bych třeba K vstupní vody mohlo považovat za 0mg?
Nicméně při nejbližší době nechám udělat nové testy vody, protože co jsem slyšel, tak studniční voda se první 1-5 let ustaluje a trochu mění, jakmile se začne čerpat (vrt).
PO4 tedy snížim na zhruba polovinu, zdá se mě totiž, že ta štětičkovka vyrazila po tom PO4, ikdyž by to teoreticky nemělo souviset (Smyslem zvýšení bylo odstranit začínající GSA).
Já plně souhlasím, já se neupínám k tomu, že mi někdo řekne přesně co mám dělat a ono to bude fungovat. Určitě je každé akva jiné a sám už dobře vím, že často věci nefungují tak, jak jsou někde popsané. Jen hnojení je pro mě nové a v podstatě každým příspěvkem se dovídám nové info a třeba ideální poměry prvků, jsem se zatím nikde jinde nedočetl, že by spolu souviselo, takže další novinka. (Nebo železo ve formě EDTA a DTPA - nevím co to znamená :( ) A to si o hnojení, igrediencích, ideálních hodnotách čtu v jednom kuse. Já vím, že primárně musím zkoušet a čekat a snažím se si řešení navrhovat sám, abch se to naučil. Ale jsem vděčný za ty rady zkušených zde, kteří to se mnou konzultují a radí. Pak mám aspoň větší pocit jistoty v tom, co dělám a že to co dělám není úplně blbě a navíc se furt něco učím. Takže díky moc ;-)
palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.03.2019 22:23 Muž smik [70] Re: medamedas
Vypadá to rozumě. PO4 bych snížil na polovinu. K můžeš zkusit těch 10, ale bacha mě hodně K dělá problém, protože Ca a Mg. Většinou jako ideální poměr mezi Ca:Mg:K bývá doporučováno 2:1:0,5. Jako mikro používáš Tenso ten má železo ve formě EDTA a DTPA takže by něco pro rostliny mělo být. Mikra bych extrémě nezvětšoval. Pokud je železo pro rostliny dostupné tak stačí i koncentrace 0,1mg/l. Když to kapku zvedneš na 0,3 nemělo by se nic stát.
Hlavně se úplně neupínej na to, že ti tu já nebo kdokoli jinej přesně popíše co máš udělat a ono to bude fungovat. Nemusí. Jsou to taková vodítka a pořád platí tisíckrát omýlané, že každé akva je jiné. Někdo leje 20mg K a pohoda, někdo dá 7mg a má potíže. Možná to vypadá že tomu trochu rozumím, ale vím prd a občes mě řasy a nerůst rostlin pěkně potrápí.
Je to o pozorování, trpělivosti a taky zkušenosti. Každá změna kterou uděláš se může projevit až třeba za 2týdny. No a někdy je nejlepší nedělat nic a jen měnit vodu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2019 19:32 Muž Smetany [1226] Re: medamedas
Myslím že to bude chtít RO.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2019 19:24 Muž medamedas [6] - TetryRe: Maq
Fotka k příspěvku PH mám 7,58 plus hodnoty vstupní vody jsou asi následující: tvrdost je 2,67mmol/l, Ca 60,5mg/l, Mg 28,3mg/l, amoniak 0,548mg/l, NO2 0,0586mg/l, NO3 1,24 mg/l, Fe 0,0053mg/l, Mn 0,0584mg/l.
Plus hodnoty dodávané hnojením viz příloha, vápník účelově nepřídávám, ale něco maličko je v tenso koktejlu, ale to je minumum asi, typuji že dodávám tak 0,3mg týdně.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2019 19:12 Muž medamedas [6] - TetryRe: Smetany
Díky, Eleocharis minima, to je přesně ono, nad čím přemýšlím a za co bych tu utracularii chtěl vyměnit. Jen aby ji někdě měli skladem, ideálně in vitro. To je pak hodně a krásných rostlinek v jednom kelímku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.03.2019 19:11 Maq Re: medamedas
Ammannia je problematická rostlina, hodně lidí s ní má potíže, včetně mě (ne, fotku nemám!!). Jsem si ale skoro jistý, že mikroprvky nejsou Tvůj problém. Jde spíš o vzájemný poměr draslíku, hořčíku a vápníku. Kolik jich ve vodě máš a jaké má pH?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2019 18:57 Muž medamedas [6] - TetryRe: smik
Fotka k příspěvku Děkuji za rady. V příloze posílám info o tom co hnojím a jak přesně plus kurzívou moje návrhy na změnu. Kdyžtak prosím o komenáře k těmto hodnotám z této přílohy čí návrhy na změny.
Všiml jsem si taky, že u Ammannia gracilis red (tuhanka něžná) tak má pokroucené konečky listů a taky ji vůbec nemám vybarvenou. Jasně asi by chtěla více světla, ale možní i více železa ne, kterého dle mě mám málo, viz příloha.
Ohledně te Utricularie, mě se to dno třeba z těch substrátů nelíbí. Proto jsem volil písek a měl jsem v plánu používat metodu hnojení EI, kde jsem se dočetl, že pak by v poho i utricularie měla frčet. Proto nemám vyhnojené dno ani a nic.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2019 11:41 Maq
Ty příznaky co popisujete opravdu moc nesouvisí s poměrem draslíku k dusičnanům, ale s poměrem draslíku k ostatním kationtům - tzn. amoniu, hořčíku a vápníku.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.03.2019 10:10 Muž brukiz [85] - RostlinyRe: smik
Perfekt !! Přesně tohle jsem chtěl vědět, díky. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.03.2019 10:07 Muž smik [70] Re: brukiz
Ono to tak jak to bývá nebude jednoduché. Určitě záleží na rostlinách. Třeba taková Hygrophila pinnatifida mi přijde, že je strašnej žrout K.
Já to mám asi podobně jako ty. Když jsem zkoušel dávat třeba 10mg NO3 a K zvedl na celkovou hodnotu 20mg/l tak začaly problémy s růstovými vrcholy. Zakrslé pokroucené. Nejspíš to bude mít i souvislost s příjmem Ca, protože to byl takovej typickej příznak nedostatku Ca. Někde sem četl případ kdy se zvýšilo K nad 6 a začaly problémy. Jinde dávkují K na 20 a NO3 na 7 a v pohodě. Mě přijde zatím OK když mám poměr tak 1:1 nebo NO3:K 2:1.
Každopádně to bude záležet na vodě (podle mě obsah Ca a Mg) a na druzích rostlin a jejich potřebě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2019 09:30 Muž brukiz [85] - Rostliny – Poměr N:K
Plnu článků a plno řešení a pak si vybrat. Jaký je brán ideální poměr dusíku a draslíku? Někde se píše 4:1, jinde zas 2:1, další zase co se přidá dusíku, tak i draslíku tedy 1:1 a nakonec zase jinde píší, že je ideální draslík vytáhnout do maximálních hranic. :)

Poměr držím 2:1 a zdá se mi to nejideálnější. Dříve jsem měl draslíku více a už byly problémy. Stejně tak opačně, když ho bylo míň na poměr 4:1, tak rostliny odpadaly. Tam bylo vidět, že při poměru 4:1 bylo nedostatek draslíku.

Nebo je každá nádrž jiná i v tomhle? :-D Různé druhy rostlin v tom taky hrají roli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.03.2019 23:00 Muž smik [70] Re: medamedas
No být to může. Podle aktuální fotky co máš v prezentaci se mi to na velkej průšvih nezdá. Ono je to prostě mladá nádrž a ty neduhy než se vytvoří ta správná rovnováha tam nějaké budou.
Ta utra fakt nevím. Řekl bych, že to je zrovna celkem náročná rostlina.Vyhovovalo by jí možná dodávka živin ze dna. Ono každej aquascaper používá hlavně vyhnojené dno a do vody hnojí střídmě. Pokud se ti ta řasa zhoršuje tak bych hnojení ubral. Zkus hnojit něco jako 10mg/L NO3 a max 1mg/L PO4 týdně. K dávej tak 10mg/L týdně (něco dáváš z KNO3, más K2SO4?) Na kolik máš teď nastavenou intenzitu toho světla? Jak si na tom s mikrem? Co a kolik dáváš?
Ty změny se na těch rostlinách neprojeví ze dne na den. Ještě k tomu NO3. Dobré taky je si zkusit změřit NO3 před výměnou vody a po výměně abys zjistil jestli a jak si ty rostliny něco berou. Samozřejmě po výměně a za týden před výměnou :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   14.03.2019 20:42 Žena drvi [2894] Re: medamedas
Už jsem ti jednou psala, tak to znovu zopakuji: na začátku prostě neni čas ani prostor na akvascaping, to dokáže jen pár excelentnich mistrů, ktreří navic maji to štěstí, že maji idealní vodu a stojí je to spoustu času . Takze všechny rostliny, ktere neprosperují pryč,nahradit jednoduchými, pokud možno rychlerostoucími, byť třeba nevzhlednými druhy a až tak po půl, či spíše po roce by mohl nastat čas na začátek tvorby krajinek apod.
A ještě vlastní poznatek ke kořenu: velice podobna "bonsaika" jako máš ty (za poměrně dost peněz) mi uhnila během velice krátké doby ne uz nikdy vice :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.03.2019 20:36 Muž Smetany [1226] Re: medamedas
Mě se to už docela líbí klidně bych zkusil pomalu přidávat dobu osvětlení. Tu utricularii asi zruš nevidím u ní žádný posun. Pokud chceš kobereček já mám dobré zkušenosti s eleocharis minima. PO4 sniž na půlku (pravděpodobně ti rozjel tu ruduchu). Já bych ještě doporučil větší množství uhlí do filtru a ono to půjde. Držím palce palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2019 20:19 Muž medamedas [6] - TetryRe: smik
Zdravím, tak hnojim už i PO4, aktuálně asi tyden. PO4 1,2mg a NO3 20mg. GSA ale nemizi, spíš lehce pribiva, vlaknita se take drží, navíc se zacla objevovat ruducha. Už mám snad vše co existuje. Vše je sice v mírné míře, ale přestává mě bavit že řasy přibývají, místo úbytku. Dle úvodní fotky, myslíte, že by to mohlo bejt tou utricularii? Neprospívá a asi ji už nezachránim, tak zdali se jí nemám už zbavit raději. Zloutne a i hnedne,neroste. Co myslíte, nemůže do vody pouštět škodliviny svým "uhnivanim"?
Jinak svitim stále 6 hodin. CO2 do 15mg,uz jsem přidal, plánuji ještě koupit lily pipe na zlepšení proudu, ikdyz mi nepřijde, že by byl nizky(opatření proti ruduše). Přece jen mám dva filtry. U jednoho mám rozs. rampu, druhý má obyc. vyústění se zuzenym koncem(místo něj chci dát lily pipe).
Myslim,ze jak jsem začal prodávat NO3 a PO4 tak rostlinky poposkocili, tak možná začali více spotřebovávat CO2, může být? Možná proto ta ruducha. Myslím, že CO2 bych měl dát skoro na 30mg (byl jsem 5 dní na sluzebce, tak jsem nemohl CO2 sledovat).
Děkuji za typy a nanázory. Už začínám trošku propadat skepsi.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.03.2019 14:01 Muž smik [70] Re: medamedas
Pokud chceš zvednout PO4 tak si udělej roztok a těch 1,3mg/l přidávej týdně. Můžeš to dávkovat každej den a můžeš to dávkovat 3xtýdně (třeba po, st, pá). Jinak s PO4 pozor, ono už bylo dokázáno, že PO4 řasy nezpůsobuje, ale pokud přestane být limitní tak teoreticky vzroste spotřeba CO2 u rostlin (aspoň se to tvrdí). :-) GSA je obvykle způsobena nevyváženým poměrem NO3 a PO4. Někdy když se přidává dost NO3 a žádné PO4 tak vyskočí GSA.Prostě balanc :-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2019 18:19 Muž medamedas [6] - TetryRe: SpeedyGP6
Děkuji vám. Já jsem metodou EI začínal, ale upustil jsem od ní jakmile jsem měl zelený zákal. Nyní hnojim zvlášť NO3, mikroprvky a nyní už i PO4. Právě, že se mi začíná objevovat GSA, tak nechci, aby se mi rozjela více. Vím, že každé akva je jiné a hold si tu správnou hodnotu musím najít sám. Chtěl jsem aspoň nějaký odrazový můstek,abych nemusel začínat od minima a pak postupně zvedat a měřit. Nakonec jsem začal přidávat cca 0,2mg/l denně. Snad to nebude moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.03.2019 17:43 Muž SpeedyGP6 [2] - RostlinyRe: medamedas
V popisu u akvárka máte napsáno, že hnojíte metodou EI. Pak bych osobně dávkoval přesně podle této metody. Jinak já jsem u fosforečnanů postupoval takto (podotýkám,že nehnojím metodou EI). Po založení akva jsem nepřidával žádné fosforečnany až do stavu, kdy se výrazně projevila GSA řasa, následně jsem koupil na rostlinných akvárií KH2PO4, namíchal dle návodu a dávkoval ze začátku velmi málo (méně než je doporučeno). Postupně jsem dávku zvyšoval až do stavu, kdy GSA byla na některých místech ještě vidět, ale bylo jí tak málo, že to nemusím řešit. Obávám se, že tady od nikoho nedostanete nějaké doporučení, kolik toho tam máte dát. Ono to ani dost dobře nejde. Každé akvárko je jiné (milionkrát opakovaná věta :) ). Jinak přeji mnoho úspěchů. Dle vaší prezentace máte dobře nakročeno.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2019 17:13 Maq Re: Smetany
Teoreticky to vidíš správně. Ale já netrvám dlouhodobě na tom, abych měl ve vodě třeba 4 mg/L draslíku. Někdy mám míň, poslední dobou (po nemoci) to mířím tak na ty čtyři miligramy. Ale když budu chtít rostliny trochu rozšoupnout, klidně dám víc.
Rozhodující je, že k tomu vždy dám i odpovídající množství dusíku a dalších živin, takže poměr zůstává stejný.
Přitom ale nijak detailně neanalyzuji, jestli ve vodě skutečně plavou ty živiny v daném poměru. Jak jsem psal, vesměs to ani věrohodně změřit nelze. A třeba vápník se z valné části nedává pro spotřebu, ale jako "tonikum" - udržuje vhodnou iontovou rovnováhu takovou, že rostliny nemají růstové deformace. Které by měly, kdybych např. K, Mg a Ca dávkoval podle předpokládané spotřeby. (Spotřeba draslíku by měla být nejvyšší, ale já dávám nejvíc vápníku.)
Takže mířím-li k ekvivalentu 10 mg/L NO3, je to plus mínus autobus. Z toho se fakt nestřílí. Ale poznám rozdíl, když k tomu dám víc nebo míň ostatních živin.
Kromě toho, asi žádné číslo není definitivní. Zhruba co dva měsíce mi dojdou zásobní roztoky a míchám novou formuli. Zpravidla něco trošku poupravím. Nejvíc politiky se dá udělat s poměrem amonia k dusičnanům, tím se mění všechno (mj. pH).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2019 16:30 Muž zervan [1123] - Rostliny
Len rýchla otázka - môže výrazné hnojenie močovinou (ktorá je spotrebovaná, nekumuluje sa dusík v žiadnej forme) znižovať alkalitu? Lebo sa mi nejako záhadne stráca, už som mal podozrenie, že zle meria starý test alebo že sa zmenila vstupná voda - všetko som preveril a je v poriadku. Deje sa mi to vo viacerých akváriách.

Ospravedlňujem sa, ak sa to riešilo v minulosti, ale narýchlo som nenašiel.

EDIT: Ešte mi napadlo, že do KNO3 i močoviny pridávam štipku kyseliny askorbovej, ale nezdá sa mi, že by to mohlo toľko pohnúť. Tento faktor však môžem do budúcna vylúčiť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2019 15:25 Muž Smetany [1226] Re: Maq
No ale takhle jak si to popsal tak ti prvků ve vodě musí dlouhodobě ubývat, protože rostliny něco spotřebují a ty dodáváš jen do té třetiny vody co si vyměnil. Možná to špatně chápu. Další problém může nastat pokud by rostliny spotřebovali víc než je ta třetina tak seš po měsíci bez látek. S železem problém nemám ale často se mi stane že mi chybí mangan ale nikde sem nenašel kolik a čím ho dodávat samostatně.
P.S. já CO2 používám ale velmi lehce odhadem tak mezi 5-10 mg/l
Edit: navíc tenhle systém nepočítá s dodáváním hnojiva ve formě krmení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.03.2019 15:05 Maq Re: medamedas, Smetany
Úvodem: Fosforem se neřídím. Nedá se spolehlivě měřit, fakt ne. Neříkám, že testy ukazují špatně, ale to je jen zlomek toho fosforu, který v akváriu je.
Za druhé, měření spotřeby rostlinami je obtížné a taky vždy nespolehlivé. Nezměříte ani dusík, protože NO3 se nedá měřit přesně, ale hlavně proto, že nikdy nezměříte amonium. To se adsorbuje ve dně a je ho tam pravděpodobně mnohem víc, než si myslíme. A nitrifikace zřejmě málokdy běží stoprocentně.
K těmto závěrům jsem došel díky tomu, že fosfor i dusík můžu měřit podstatně přesněji, než je běžné (fotometrem a iontově selektivními elektrodami).
Takže, já vlastně se spotřebou rostlinami nepočítám. (Pokud bych sytil CO2, asi bych to musel modifikovat.) Ale týdně měním vodu, a znám její složení (v mém případě je to RO voda, takže neobsahuje prakticky nic). Vím že při výměně odeberu třeba třetinu vody, tak přidám třetinu cílové hodnoty pro každý makroprvek.
Takto přidávám vždy celou sadu makroprvků, a to v poměru, který se dlouhodobě snažím vyladit. Například fosforu dávám vždy jednu šestnáctinu (látkového množství) dusíku, a to ať ho dávám jako amonium nebo jako dusičnany. (Ostatně s fosforem nebývají často problémy.) Draslíku jednu čtvrtinu dusíku. Docela kumšt je k draslíku vyladit hořčík a vápník.
Osobně dávám minimum nebo žádné uhličitany, protože mám rád nízkou alkalitu. Sírany a chloridy jsou zřejmě méně významné, možno dávat "jak to vyjde" z chemikálií, které máme k dispozici. (Já jsem ovšem blázen, takže mám velký výběr a můžu si hrát i s chloridy, sírany a křemičitany.)
Na mikroprvky už dva roky nepoužívám žádné cheláty, a jsem stále víc přesvědčený, že cheláty jsou k ničemu, akorát dělají prodejcům obrat. Vodovodní voda zpravidla obsahuje dostatek mikroprvků kromě železa (a někdy manganu), protože železo s manganem se aktivně odstraňují. Ostatní se ve vodárnách pouze monitorují, a množství odpovídající zdravotní normě rostlinám bohatě stačí. (A zinek bývá až ve škodlivém množství.)
Takže zbývá hnojit železem. Já mám ve dně práškový oxid železitý, ale stejně občas kápnu chlorid železitý, pro sichr. A protože používám výlučně vodu z RO (a poslední dobou nic nekrmím, nemám ryby), tak příležitostně kápnu i další mikroprvky, vždy běžné soli, tedy žádné podělané cheláty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2019 12:49 Muž Smetany [1226] Re: Maq
Já tenhle systém používám u NO3 a jestli je to špatně nevím obecně mi vychází že moje akvárium spotřebuje týdně 5-10 mg/l tak dávám 7 a zatím to funguje. ( zkouším to 3 měsíce tak neumím říct že je to správně) co se týče ostatních fosfor mám trvale neměřitelný dávám minimálně a spíš pocitově. Draslík vzhledem k tomu že NO3 dodávám pomocí KNO3 žiji v přesvědčení že draslíku dávám dostatek. A mikroprvky dodávám ve směsi .(vím že to není ideální ale měřit je neumím a na dávkování každého zvlášť sem asi líný) Třeba časem přijdu na lepší systém ale zatím mě nic lepšího nenapadlo a žádný z "ověřených" způsobů hnojení mě nepřesvědčil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2019 12:48 Muž medamedas [6] - TetryRe: Smetany
Pardon, jsem se přepsal, měl jsem na mysli PO4.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2019 12:30 Muž Smetany [1226] Re: medamedas
Můžu se zeptat čím se měří NO3 s přesností na desetinné místo? Já mám problém trefit se +- 5mg/l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2019 12:01 Muž medamedas [6] - TetryRe: Tommo
Děkuji, tu kalkulačku znám.
Ale to neodpovídá na moji otázku. Já se ptám, jakou hodnotu v mg přidávat denně, ne jak ji namíchat.
Mě zajímá, když mám hodnotu v akva na 0,2mg/l a chci se dostat na 1,5mg/l tak kolik mám přidávat asi denně? Mám přidávat denně 1,3mg/l? Protože 0,2+1,3 je pak požadovaných 1,5? Ale z toho mi vyplývá, že rostliny nestihnou zpracovat přes noc 1,3mg abych mohl hned další den zase přidat tuto hodnotu. Neznám tuhle logiku právě a proto se ptám na kvalifikovaný odkad toho, kolik denně přidávat. Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2019 11:50 Muž Tommo [828] Re: medamedas
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2019 11:46 Muž medamedas [6] - Tetry
Nejsem ještě moc zbehly v hnojeni, tak chci poprosit o radu. Chci zeptat zhruba jakou hodnotu NO3 v mg prihnojovat denně? Asi chápu, že přesnou hodnotu co je v akva si budu měřit a postupně upravovat hnojici dávku. Ale aspoň pro začátek od čeho se odpichnout? Je na to vstupní vzorecek nebo logika? Když se chci dostat na 1,5mg/l tak to znamená týdne přidat celkem 1,5mg/l nebo denně? Nebo jak na to? Aktuálně mám v akva 0,2mg/l. Nebo mám denně přidávat 1,3mg/l(1,5-0,2)? Děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2019 09:15 Muž hadravam [11] Re: vaclav
Díky za vyčerpávající odpověd. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.03.2019 09:04 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hadravam
Mám spíš opačný problém ale přidávat CO2 do příliš tvrdé vody se moc nedoporučuje (nad 10 KH) Nikdy jsem to ale nezkoušel takže to je jen sdílená informace. Jinak pokud jde o CO2 tak to zapni hned. Do hnojení se moc nežeň a do silného světla ze začátku také ne. Rostliny ze začátku nerostou a když na ně naliješ hnojivo nepomůže jim to ale bude to vyhovovat řasám. Není to to samé jako hrnkové rostliny kde vyhnojíš substrát a pak jen čekáš. Spousta rostlin (hlavně stonkové) nemá příliš velký kořenový systém a čerpají živiny z vodního sloupce a to jak listy tak si k tomu vytvářejí adventivní (náhodné) kořeny nad substrátem. To co dodáš vodou jim většinou ze začátku stačí a hnojit bych začal až po měsíci nebo i déle. Dobré je znát co tvoje kohoutková (zdrojová) voda obsahuje. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2019 08:50 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Nemá cenu měřit rozdíly ale celkový výsledek a ten po určité době porovnávat a stačí mě k tomu normální testy. Podle toho pak upravuji hnojivo, mám to automatické a to nikdy nezapomene. Upravit dávkování je pak sranda. Je samozřejmé že se poměry mění a to jak vstupní voda tak i narůstající nebo klesající objem rostlin. To ale není nijak drastické ale díky pravidelnému přihnojování se pohybuji v přijatelných mezích a mírné výkyvy mě nevzrušují. Můžu si pak zkoušet něčeho přidávat více nebo méně a jak na to akvárium a hlavně řasy reagují. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2019 07:46 Muž hadravam [11]
Máme tvrdou vodu.Nově jsem založil akvárium.Kdy mám začít hnojit?Mám CO2 ale nevím jestli ho používat nebo ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   08.03.2019 23:08 Maq
Smetany napsal: Obecně nejjednodušší je ... změřit hodnoty prvků po týdnu zopakovat a podle toho kolik ubylo dodávat toto množství týdně.
Tak to logicky vypadá a já jsem to zkoušel (a umím měřit relativně spolehlivěji, než je běžné), ale shledal jsem to nepraktickým. V řadě případů měření nedává reálné výsledky (amonium, fosforečnany, železo), a dusičnany by to chtělo měřit s přesností na jednotky mg/l, což prakticky nejde.
Já to dlouhodobě praktikuji tak, že mám zásobní roztoky připravené tak, abych zachovával zvolený poměr makroprvků. Množství pak dávkuji podle aktuální situace a úvahy, ale vyladění toho poměru, to je podstatnější kus práce. Já to mám ulehčeno tím, že používám jen RO vodu, takže do toho nemusím zahrnovat to co ostatní - živiny ve vodovodní vodě.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2019 21:32 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: teakmon55
Draslík je sice jemný ale klasický prášek to není, jsou malé bílé krystalky. Mě se vždy rozpustí všechno ale nevím kolik toho tam dáváš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2019 21:29 Muž teakmon55 [6] Re: vaclav
Draslík je práškový ale PO4 krystalické.Je K menej kvalitný?Pri rozmiešaní sa všetko nerozpustí ani za týždeň.
www.profiplants.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2019 21:18 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: teakmon55
Pokud máš prášek je to potravinářská kvalita to znamená s nějakou příměsí, čisté chemikálie to nedělají a nejsou práškové ale krystalické. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2019 20:55 Muž teakmon55 [6]
Zdar,prečo sa mi tvorí v hnojive pleseň?Miešam K a PO4 v destilke a držím to v chladničke.Asi každé 3 týždne miešam.Prášková forma.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2019 14:53 Muž Mirek64 [68] Re: Luky13
Luky13 napsal: ... po nasypání KNO3 do vody z RO a smícháno (25g KNO3 a 300 ml vody) znovu měřeno NO2 a naměřeno 0.1 jak je to možný?

Zdravím. Pokud jsem to dobře pochopil, tak jsi naměřil 0.1 mg/l NO2 v roztoku 25 g KNO3 ve 300 ml vody. To je řádově miliontiny dusitanu v dusičnanu. Vůbec bych to neřešil - je to řádově 0.0001 % nečistot.Nic nehrozí. Ověřil jsem si před chvíli u svého zásobního roztoku (8 g KNO3 v 500 ml vody) také nepatrné zvýšení NO2.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [18] ...... 62

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 74958x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10843-hnojeni?od=851