Hnojení
Nejsem ještě moc zbehly v hnojeni, tak chci poprosit o radu. Chci zeptat zhruba jakou hodnotu NO3 v mg prihnojovat denně? Asi chápu, že přesnou hodnotu co je v akva si budu měřit a postupně upravovat hnojici dávku. Ale aspoň pro začátek od čeho se odpichnout? Je na to vstupní vzorecek nebo logika? Když se chci dostat na 1,5mg/l tak to znamená týdne přidat celkem 1,5mg/l nebo denně? Nebo jak na to? Aktuálně mám v akva 0,2mg/l. Nebo mám denně přidávat 1,3mg/l(1,5-0,2)? Děkuji.
Díky za vyčerpávající odpověd.
Mám spíš opačný problém ale přidávat CO2 do příliš tvrdé vody se moc nedoporučuje (nad 10 KH) Nikdy jsem to ale nezkoušel takže to je jen sdílená informace. Jinak pokud jde o CO2 tak to zapni hned. Do hnojení se moc nežeň a do silného světla ze začátku také ne. Rostliny ze začátku nerostou a když na ně naliješ hnojivo nepomůže jim to ale bude to vyhovovat řasám. Není to to samé jako hrnkové rostliny kde vyhnojíš substrát a pak jen čekáš. Spousta rostlin (hlavně stonkové) nemá příliš velký kořenový systém a čerpají živiny z vodního sloupce a to jak listy tak si k tomu vytvářejí adventivní (náhodné) kořeny nad substrátem. To co dodáš vodou jim většinou ze začátku stačí a hnojit bych začal až po měsíci nebo i déle. Dobré je znát co tvoje kohoutková (zdrojová) voda obsahuje.
Nemá cenu měřit rozdíly ale celkový výsledek a ten po určité době porovnávat a stačí mě k tomu normální testy. Podle toho pak upravuji hnojivo, mám to automatické a to nikdy nezapomene. Upravit dávkování je pak sranda. Je samozřejmé že se poměry mění a to jak vstupní voda tak i narůstající nebo klesající objem rostlin. To ale není nijak drastické ale díky pravidelnému přihnojování se pohybuji v přijatelných mezích a mírné výkyvy mě nevzrušují. Můžu si pak zkoušet něčeho přidávat více nebo méně a jak na to akvárium a hlavně řasy reagují.
Máme tvrdou vodu.Nově jsem založil akvárium.Kdy mám začít hnojit?Mám CO2 ale nevím jestli ho používat nebo ne.
5 08.03.2019 23:08 Maq Smetany napsal: Obecně nejjednodušší je ... změřit hodnoty prvků po týdnu zopakovat a podle toho kolik ubylo dodávat toto množství týdně.
Tak to logicky vypadá a já jsem to zkoušel (a umím měřit relativně spolehlivěji, než je běžné), ale shledal jsem to nepraktickým. V řadě případů měření nedává reálné výsledky (amonium, fosforečnany, železo), a dusičnany by to chtělo měřit s přesností na jednotky mg/l, což prakticky nejde.
Já to dlouhodobě praktikuji tak, že mám zásobní roztoky připravené tak, abych zachovával zvolený poměr makroprvků. Množství pak dávkuji podle aktuální situace a úvahy, ale vyladění toho poměru, to je podstatnější kus práce. Já to mám ulehčeno tím, že používám jen RO vodu, takže do toho nemusím zahrnovat to co ostatní - živiny ve vodovodní vodě.
Starší reakce
Draslík je sice jemný ale klasický prášek to není, jsou malé bílé krystalky. Mě se vždy rozpustí všechno ale nevím kolik toho tam dáváš.
Draslík je práškový ale PO4 krystalické.Je K menej kvalitný?Pri rozmiešaní sa všetko nerozpustí ani za týždeň.
www.profiplants.cz/… Pokud máš prášek je to potravinářská kvalita to znamená s nějakou příměsí, čisté chemikálie to nedělají a nejsou práškové ale krystalické.
Zdar,prečo sa mi tvorí v hnojive pleseň?Miešam K a PO4 v destilke a držím to v chladničke.Asi každé 3 týždne miešam.Prášková forma.
Starší reakce
Luky13 napsal: ... po nasypání KNO3 do vody z RO a smícháno (25g KNO3 a 300 ml vody) znovu měřeno NO2 a naměřeno 0.1 jak je to možný?
Zdravím. Pokud jsem to dobře pochopil, tak jsi naměřil 0.1 mg/l NO2 v roztoku 25 g KNO3 ve 300 ml vody. To je řádově miliontiny dusitanu v dusičnanu. Vůbec bych to neřešil - je to řádově 0.0001 % nečistot.Nic nehrozí. Ověřil jsem si před chvíli u svého zásobního roztoku (8 g KNO3 v 500 ml vody) také nepatrné zvýšení NO2.
Luky13 napsal: ono se tam No2 ukáže hned po namíchání a mně to hlava nebere.
Já mám fotometr a umím dusitany měřit přesně. Tak to příležitostně zkusím.
Teď už bych to nikdy nekoupila,no. Asi to časem budu muset překopat, ale ještě tomu chci dát pár měsíců šanci. Teď taky hezky vidím ty rozdíly v růstu rostlin. Ve druhém akvu mám křemičitý písek a pod ním substrát pro vodní rostliny a tam to roste všechno krásně.
Já to ještě nenalil do akvária, zkoušel jsem to měřit v nádobě co mám rozmíchaný KNO3 s vodou a to hned po namíchání, když to nechám třeba 14 dní stát tak to NO2 je šílený.
Myslel jsem, že je to tím jak se voda postupně kazí, ale ono se tam No2 ukáže hned po namíchání a mně to hlava nebere.
Já mám s podobnými dny jen špatnou zkušenost. Naposledy jsem pálený jíl vyměnil za klasickej písek a od tý doby to šlape jako na drátkách.
Dostanou-li se dusičnany do redukčního prostředí, nejspíš ve dně, mohou se redukovat bioticky (činností mikrobů) a někdy i abioticky na méně oxidované = více redukované formy dusíku. V prvním stupni na dusitany.
Mimochodem: V tomto pravděpodobně spočívá celá škodlivost dusičnanů ve vodě a v potravinách pro člověka. Dusičnany nedělají nic, ale v trávicím traktu se jich může troška přeměnit na dusitany (a další), a ty už jsou jedovaté.
0 20.02.2019 09:50 Andaska –
Re: Maq No právě...prostě hynou. Ale proč?
Co se to v tom dně sakra děje, že ani nezakoření?
Pokud máš z vodovodu 35 mg dusičnanů a vodu v akváriu pravidelně vyměňuješ, bylo by fakt velmi zvláštní, kdyby to všechno zmizelo. Dusičnany, na rozdíl třeba od fosforečnanů, nepatří k těm, které by se v akváriu někam "schovaly".
Celkově nepokládám za jisté, že to co Tvým rostlinám vadí, je nedostatek nějakých živin. Jak to popisuješ, to nejsou růstové poruchy, ty rostliny prostě hynou.
Kvalitní test na dusičnany si určitě pořiď, ať je jasno aspoň v tomto.
Supr, mrknu na ně. Snad to s tím hnojením nepohnojím
Já mám testy od Sery a JBL. Lepší je asi JBL je sice drahý ale pokud si nezničíš barevnou stupnici lze objednat náhradní náplně a ty už jsou za přijatelnou cenu.
Zkusím tedy jiný test na to NO3. Nějaký tip na spolehlivější? Pmdd zvlášť doma mám, kromě KNO3 a stopových prvků, tak ty ještě pořídím.
To je problém komplexních hnojiv nevíš kolik toho tam je a jak se k tomu ten substrát zachová. Dusík na 0 je ale vždycky problém a na plovoučkách to je vždycky poznat. Je tam sice napsáno že obsahuje fosfor a dusík ale výrobci jsou opatrní a dávají toho tam málo. Já bych žel do klasického PMDD a použil Dusičnan draselný (KNO3), Heptahydrát síranu hořečnatého (MgSO4x7H2O), stopové prvky které si vybereš a připravil bych si i Dihydrogenfosforečnan draselný (KH2PO4). Samozřejmě všechno zvlášť. Chce to ale lepší test aspoň na dusík a dostat ho trochu víš, to ostatní bych přidával jen opatrně.
Kluci, takže nemám hnojit vůbec nebo čím vlastně hnojit? Nebo já už jsem z toho blázen
Ode dneška je to akvárko rostlinkami přímo narvané, tak bych o ně nechtěla zase přijít. Vždy, když nové rostlinky přidám, tak většina z nich nepřežije (kromě cryptocoryn) a to dávám spíš jen ty méně náročné. Mě právě příjde, že těch dusičnanů je málo už vzhledem k té pistii. Ani Salvinia natans tady nepřežila. Měřila jsem je jen s testem od Rataje a s tím to moc dobře zjistit nejde. Ale i podle něj je tam dusičnanů hrozně málo (5mg/l). Ale jak by to bylo možné, když už i ve vstupní vodě je jich dost.
vaclav napsal: Tohle jsou stopové prvky
V tomhle jsou i makroprvky. Je to míněno jako kompletní hnojivo.
Andasko, s tímhle hnojivem budeš přidávat mj. i dusičnany, kterých máš snad dost. A bude dost nemožné pohrát si s poměrem draslík : hořčík : vápník, což bývá dost důležité.
Chápu to tak, že chceš jednou flaštičkou vyřešit výživu, ale tahle to sama o sobě nedodá. (A sotva nějaká jiná, ale možná něco najdeš.)
Tohle jsou stopové prvky těch by jsi měla mít v těch substrátech dost ale nemám s nimi žádnou zkušenost. Máš dost měkkou vodu a skoro žádný hořčík. Spíž než celkovou tvrdost si zjisti KH (karbonátovou nebo jak se říká uhličitanovou).
0 19.02.2019 22:03 Andaska – Ano nebo ne
Ahoj, mám dotaz. Chtěla bych začít hnojit s
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Akvárium 112l, s vetším množstvím nenáročných až středně náročných rostlinek (prezentace Šmírákov). Dno obsahuje i výživný substrát od Tetry. Akvárium bylo založené 8/18. Vůbec se tu nedaří stonkovým rostlinám a echinodorům. Vyskytla se řasa (rozsivka a zelená vláknitá).
Dnes zasázeno větší množství hygrophil a echinodorů.
Můžu toto hnojivo použít nebo spíš ne. A přidat ke kořenům echinodorů např. kuličku bivoje nebo ne?. Díky
Pozn. Vstupní voda obsahuje cca 35mg/l NO3 a ani pistii se zde nedařilo (listy zhnědly a odumřely).
Starší reakce
Domyslel si to presne
K tomu zloženiu - už si celkom nepamätám odkiaľ mám to info. Bola to diskusia na nejakom britskom alebo americkom fóre a príspevok so zložením tohoto hnojiva napísal človek, ktorý priamo komunikoval s výrobcom. Myslím, že keď dáš Googlu trochu viac zabrať, nájdeš to. Ak by ti stačilo zloženie "nahrubo", to mám niekde uložené aj ja a môžem to to poslať.
Děkuji za odpověď. Když jsem to jednou přestřelil hodně se mi zvedlo i HN4. Tím se mi to vysvětluje.
NH4 rychle vysosaj kytky, zbytek se přemění na NO2 a ještě nemám 100% nitrifikaci na rozložení NO2 na NO3.
Kde zjistím přesné složení Tropica Specialised? Že to obsahuje NH4+ jsem netušil a nikde se to nedočetl.
Tropica Specialised obsahuje aj dusík vo forme NH4+. Ostatné si, predpokladám, domyslíš (ak nie, doplním).
Starší reakce
Dakujem Ti velmi pekne.
Tu stranku moc nepoznam a neovladam to tam...
No to je jasný že když toho přidáš o 4,5 ml víc na stejný objem, že dosáhneš vyšší koncentrace. Poměr prvků ti zůstane zachován.
Zadej si to tam jak se patří. Zadej:
My aquarium is: 100 l
My fertilizers are: premixed
I am dosing with: Tropica plant Growt premium
I am calculating for: Result of my dose
I am dosing: 10 ml
A vyleze ti úplně stejné složení jako v tom odkazu na eshop.
Co ti na tom nesedí? Poměr prvků je stejný. Nebo o co jde?
Edit: Měl bys tam zadat spíš „Result of my dose“ a máš tam špatně litráž. Abys věděl kolik tvá dávka kolik čeho přidá.
Starší reakce
Mas pravdu, ze PGChem stabilne neodpoveda na dopyt. Skusil som oslovit niekolko desiatok firiem. Mozno niekomu pomoze moje zistenie. Ozvali sa len Centralchem, Labo a dnes po odmlke aj Reachem. Posledny z nich s mnozstvom 100g nema problem, samozrejme zodpoveda mu cena.
Neviem, ako to to funguje v ČR ale na Slovensku máš ako maloobchodný zákazník v podstate jedinú možnosť - PGChem. Minimálne množstvo na odber je pri bežných chemikáliách tiež 1 kg. Na moju poslednú (súčasne prvú) objednávku zareagovali až po 7(!) mesiacoch otázkou (e-mail) či je objednávka stále aktuálna
To nebude nutne. Uz som googlil. Hodne dodavatelov ma problem s rozumnym minimalnym mnozstvom, niektori s cistotou.... Dufal som, ze sa ozve niekto s overenym zdrojom. Aj tak vdaka.
Vdaka Vaclav. Minimalna objednavka v Pente je zial 3000,- CZK, co je cca dvojnasobok toho co potrebujem aj ked pocitam s kilovym balenim. Mozem poprosit inu moznost? Moze byt aj zo Slovenska.
Méně jak 1 kg asi neseženeš pokud si neobjednáš někde v akvaristickém eshopu. Vyjde tě to dráž než to kilo. Potravinářskou kvalitu nekupuj je z nějakou příměsí. Já to mám od Penty.
Ahojte. Riesim nakup niekolkych latok na mineralizaciu vody z RO a mozno hnojenie. Je nutne pouzivat cistotu p.a., alebo je mozne ist aj do potravinarskej cistoty? Oslovil som Fichemu.cz a ti nemaju cistotu p.a.. Ine zdroje, ktore som nasiel ju maju, ale niektore latky treba kupit 1kg, co je zbytocne vela. Vdaka.
Starší reakce
Priviedol si ma na jednu myšlienku. Vo výžive je všeobecne známe, že 1 g bielkoviny má 4 kcal rovnako ako sacharid a tuk má 9 kcal (t.j. 2,25x viac). Uhlík ako nositeľ energie bude teda aj pomerne zastúpený v týchto makroživinách.
Ak nám chemici odpustia a budeme uvažovať, že 1g tuku = 1g uhlíka, potom môžeme povedať, že 1g bielkoviny je 0,44 g uhlíka rovnako ako pri sacharidoch.
Před nedávnem jsem studoval prameny. Jenže mi nešlo konkrétně o krmivo, nýbrž o organický odpad celkem, tzn. včetně zejména rostlinných zbytků.
Bez nahlížení do pramenů nabídnu velmi přibližná čísla (všechno hmotnostní podíly):
C - asi 50%, nejvíc v živočišných tucích.
O - cca 40%. V rostlinných zbytcích víc, v živočišných méně.
H - 6 až 9%. Tučná a živočišná hmota je víc redukovaná, tak je tam víc vodíku a míň kyslíku. Hmotnostní poměry to zkreslují, protože vodík je lehounký.
N - střed je asi 3%. V rostlinných strukturálních pletivech (lignin, celulóza) i pod 1%. Naopak v odpadech bohatých na proteiny a tuky víc, až cca 7%.
P - obvykle pod 1%.
S - obvykle pod 0.5%.
Tahle čísla ale nechávají stranou popeloviny (vesměs oxidy kovů), které jsou vždy přítomny, ale ve velmi rozmanitých koncentracích (snad 1-15%). Procházejí jinými procesy a všechny výpočty by jenom zkreslovaly; tak je většina pramenů tak či onak ignoruje.
Ahojte, čo by ste poradili ako hnojivo ???
Či ísť do denného PMDD (
www.rostlinna-akvaria.cz/…)
alebo skor niečo komerčného ako Seachem , Dennerle V30 a podobne ???
Prípadne toho PMDD treba to skladovať v chladničke ?? A môžem do toho PMDD (odkaz hore) domiešať aj TENSO koktejl a mat to v jednej 500ml nadobe ?? Alebo musim zvlast ??
vidíš, na to som úplne zabudol, že aj v proteínoch je uhlík.
Podľa Wiki (
sk.wikipedia.org/… ) veľmi zjednodušene na 1 N sú 3 C. Krmivá sú takmer bez vody (5-10%), čo sa dá považovať za sušinu a zvyčajne majú od 40-50% bielkovín, čo je 6,4% - 8%. 20/3 je 6,67 % čo v hrubých číslach aj sedí.
S lipidmi neviem, ak som dobre pochopil, tak je to Uhlík+Vodík. Tým, že vodík je ľahký (preto aj tuk pláva
) sa dá zjednodušene povedať, že ak krmivo má 8% tuku tak je to cca 8g Uhlíka
A pri sacharidoch kedysi nesprávne označované uhlohydráty to netuším. Žeby cca polovica zo zvyšku ktorý sa na obaloch ani neuvádza, t.j. zo sacharidov? Lebo C6H12O6 keď zanedbáme vodík, tak koľko uhlíka, toľko kyslíka a majú podobnú molovú hmotnosť.
Pokud si dobře pamatuji z chemie bude podobné množství uhlíku i v těch proteinech takže počítat takhle uhlík asi nepůjde. Mám pocit že jsem se učil že uhlíku je zhruba 20% hmotnosti v živočišné sušině ale víc asi nepomůžu
A je to dlouho možná je to blbost.
Ahoj, asi sa to témy bude týkať len okrajovo, ale predsa dotaz adresujem sem:
V akváriach bez hnojenia a externého zdroja CO2 sa musíme spoľahnúť len na dodávané krmivo. My jednoduchší sme si už našli, že pri prepočte dusíka (N) z proteínov/bielkovín stačí použiť koeficient x0,16, t.j. krmivo s obsahom 45% proteínov bude obsahovať 7,2% Dusíka.
Otázka je, či existuje podobný koeficient prepočet tukov/lipidov na samotný uhlík (C) a obdobne sacharidov/cukrov.
Verím, že sa tu nájde niekto erudovaný, ktorý to dokáže vysvetliť aj stavbárovi
Prosím, zdržte sa komentárov, že na čo toto potrebujem vedieť. Ďakujem
Přidat reakci
1 ...... [19] ...... 62
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 75513x