Hnojení
0 20.09.2014 14:59 Libcin – Tekutý uhlík
Když jsem ho poprvé aplikoval, tak mi vyskočila hnědá řasa. Špatně jsem hnojil a rostlinky dostaly větší hlad. Teď je vše ok a kombinuji ho s Co2 z láhve.
Vždy jsem na to četl a slyšel jen samou chválu a já si to taky chválím, neznám zatím nikoho komu by to udělalo opak.
a já zase doporučuji směs kys. citronové a sody. Při 1b/2s to vydrží cca 2 měsíce, je to stabilní a má to tlak, který profoukne i keramické difuzory. Musíš na to mít ale speciální aparát.
Někdy s tím může být více potíží než radosti.
Přece jenom je to nestálé. Může se klidně stát, že místo hezkých rostlin bude akva plné řas.
Nechci strašit, ale je to tak.
Díky za odpovědi.
Oni mi tam doporučovali nějaký sprej. Ale díky.

Buď mysleli dodávání CO2 jako plynu nebo CO2 jako kapalné hnojvo například CO2 vital (rostlinna-akvaria.cz) vše záleží na parametrech akvária a příslušenctví
Ak v obchode mysleli skutočné CO
2, teda plyn v bombe a podobne, tak by sa možno dalo súhlasiť. V profile sú spomínané Alternanthery, tie pre pekný vzhľad a rast chcú silné svetlo a ak je, tak i CO
2. Ale neviem čo je Alternanthera Limnophila - asi nejaký omyl, to sú dve rozdielne rastliny. A tiež treba myslieť na to, že keď už bude silné svetlo a bude aj CO
2, tak je dosť možné, že bude treba dopĺňať aj iné živiny, lebo rastliny ich budú dosť vysávať.
Al v obchode mysleli nejaký "tekutý uhlík", to nie je ono, odporúčam pozrieť diskusiu
rybicky.net/forum/19442-pmfe-glutaraldehyd Ahoj, ono také záleží, jaké máš osvětlení, jaké dno, jaké máš parametry vody, atd. Jinak co2 je určitě užitečné.
0 19.09.2014 19:47 Jakubk – Rostlinky
Dobrý večer,
mám problém s rostlinkama a ve zverimexu mi poradili, abych tam dal hnojení ve, kterém je CO2. Rád bych věděl co si o tom myslíte.
Za každou odpověď děkuji.
Starší reakce
zervan napsal: ... sú krásne červené (síce Ludwigia tak zvláštne, len stonky a vršky) Nedalo mi to, ešte sa k tomu vraciam... U mňa Ludwigia repens 'Rubin', keď sa mala dobre a vyrástla za týždeň aspoň 10 cm, mala listy dosť veľké, celé boli oranžovohnedé, len po dosiahnutí hladiny vršky tmavli do červena (slabšie svetlo). U Mimy tá istá rastlina (odo mňa) má teraz oveľa menšie listy, ale hustejšie pri sebe a farba ma dosť prekvapila - hlavná stonka, ako aj stopky a "žily" jednotlivých listov sú tmavočervené, skôr až tmavo-purpurové, rovnako listy zospodu, ale výplň listov z vrchnej strany je tmavozelená, s výnimkou čerstvých (ešte malých) lístkov celkom navrchu, tie sú celé purpurové. Keby som nemal istotu, že je to táto rastlina, by som si myslel, že je iná, vyzerá veľmi zaujímavo, podľa mňa lepšie ako by mala podľa atlasu (tie tmavozelené listy s purpurovými žilkami sú naozaj pekné, ale možno je to vada?). Zdá sa, že podmienky v akváriu vedia dosť ovplyvniť vzhľad rastlín. Škoda, že som nevzal foťák, ale ešte tam pôjdem niekdy v strede týždňa na ďalšiu kontrolu, tak skúsim odfotiť - ak sa dovtedy nezmení v tejto provizórnej situácii.
Vďaka obom za info! Pridám ešte čosi: Bol skontrolovať Mime to presvetlené akvárium a prihnojiť (neaktuálna prezentácia
rybicky.net/nadrze/19970 ) - lebo jej sa zdalo akvárium primalé, tak odišla radšej do voľnej prírody obdivovať veľryby a tulene

Z môjho pohľadu Alternanthery a Ludwigie u nej nevykazujú žiadne zjavné problémy, sú krásne červené (síce Ludwigia tak zvláštne, len stonky a vršky), ako aj Rotala a Echinodorus Kleine Bär. Vlastne sa mi zdalo, že tam momentálne rastú bez problémov všetky prítomné rastliny, tak som zobral vzorku vody, zvedavý na draslík. Mala ho tam ešte pre mojím prihnojením cca 45 mg/l (len pre úplnosť: dusičnany cca 20 mg/l, fosforečnany 0,4 mg/l, železo 0,5 mg/l, nejaký problém s CO2, toho bolo málo hoci buble - pri tom silnom svetle rastliny zjavne vyčerpávajú, ale to som zatiaľ neriešil) - to je akože zostatok 4 dni po poslednom hnojení. Takže zjavne tá vyššia hodnota draslíka nevadí. Jáj ale ešte asi podstatná vec: momentálne tam má Twinstar.
Pridam k tomu badani jednu cerstvou zkusenost. Vim dobre, ze v mem hi-tech akvariu
rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum neroste, nejde mu to, tak ho tam nemam, ale mam ho v low-tech, kde jsem ho neustale vyhazoval, byl nadherny, silny a silene rostl. Ted jsem low-tech akvarium trosku lepe odkalil (jen povrchove, ale dal jsem si zalezet) a tyden zkusil trosku vic prihnojovat. Je po nem, rozpada se na kasi a co jeste nejak roste, je jak pavucinka, proste konci.
rybicky.net/atlasrostlin/hygrophila_polysperma zareagovala opacne, sice ne uplne spatne rostla i pred tim, ale zlepsila se.
Jeste dodam, ze v hi-tech akvariu mam u Hygrophila polysperma dvakrat tak velke listy, nez v low-tech akvariu,
rybicky.net/atlasrostlin/ludwigia_palustris ma v hi-tech u hladiny listy jak lopaty a jsou cihlove zbarvene, takze ze by tam neco chybelo, aby mel Ceratophyllum demersum duvod nerust, to si nemyslim, neco mu v te vode spis zavazi.
Je to jen domněnka, ale podle mě by ty problémy u některých rostlin mohly souviset se zhoršením podmínek v akváriu. Twinstar s největší pravděpodobností produkuje nanobublinky kyslíku (které by měly mít dost výrazný pozitivní vliv na poměry v akváriu → nejen pro živočichy a rostliny, ale i bakterie). Rostliny se samozřejmě přizpůsobují na poměry v akváriu. Takže pokud se přizpůsobily na nějaký "vyšší standard", tak je možné, že po odstranění Twinstaru se z jejich pohledu prostředí zhoršilo, což by mohlo vést k některým problémům. Myslím si ale (pokud je to tak), že se samozřejmě časem přizpůsobí zase na jiné podmínky a všechno se srovná. Pokud bych si chtěl tuto domněnku ověřit, tak bych zkusil odstřihnout pár výhonků těch problematických rostlin, a zasadil bych je znovu do substrátu. Předpokládám, že u nových listů by se už tyto problémy projevovat neměly. Pokud v tom ale hrají nějakou roli i půdní bakterie, tak tam to možná bude ještě pár týdnů trvat, než se to srovná.
Vďaka za postrehy! Ono tie fosforečnany a železo naozaj odporúčajú z estetických dôvodov - vraj keď je ich viac a dusičnanov relatívne menej, rastliny sú viac červené, čo láka samozrejme i mňa

Momentálne mám však vo vode prítomných dusičnanov a draslíka 30 mg/l (oboje som zvyšoval v rámci experimentu), fosforečnanov 0,6 mg/l a železa 0,15 mg/l (toho zvyknem mať viac, ale asi nový filter ukladá železo - starý ním bol už presýtený, ako som tu písal v inej diskusii). Čomu stále nechápem, sú tie diery v listoch Ludwigie - a zase tam dnes vidím kopu opadaných

Ešte som aj rozmýšľal, či to nie je prúdením, že sa k nej nedostáva prúd. Momentálne je v pravom zadnom rohu, lenže úplne v rohu je aj nasávanie filtrácie, takže tam musí byť prúdenie. Mohlo by jej chýbať svetlo, kvôli nemu opadajú listy, ok, ale tie diery by nemali byť svetlom. Kvôli svetlu ju však dnes presuniem späť, zjavne sa jej nepáči na novom mieste.
A nechápem ešte i druhej veci - keď som mal chvíľu v akváriu Twinstar, tak s rovnakým hnojením rástli všetky rastliny (rekordne dobre) a nevykazovali problémy. Dal som ho preč (požičal) a už to začalo: Eleocharis akosi žltne, miestami až hnedo odhníva, Marsilea miestami tiež (lenže tam je možno problém i ten, že mi zhustla a rastie už aj v 2 poschodiach cez seba, neviem ako ju preriediť) + využíva to Ruducha, Ludwigia prestala rásť a má deravé listy, Alternantheru som už spomínal (je ako palma a aj tie horné listy sú divné).
Zase aby to neznelo, že mi hnije celé akvárium

- Cabomba, Limnophila, Echinodory, Samolus, Vallisneria a samozrejme Anubias rastú výborne, Egeria podľa lokality.
zervan napsal: Z čoho sa zdá byť takým "ideálom": NO3: 10, PO4: 1, K: 20, Fe: 0,5Dovolím si k tomu přidat pár postřehů. Já mám třeba ve vodě, kterou dávám do akvária 13 mg/L NO3 (testováno v laboratoři) + nějaký ten dusík z krmení a výkalů krevetek, a přesto mi Mayaca fluviatilis nedostatkem dusíku totálně vybledla → zežloutla (podobně i Marsilea hirsuta). Jakmile jsem začal přidávat KNO3, zbarvily se obě rostlinky pěkně do zelena. Tím chci říct, že rostlinkám samo o sobě stačí těch živin třeba o mnoho menší množství, ale ve vodě (nebo substrátu) ho třeba potřebují mnohonásobně více. Je tedy možné, že různé rostlinky jsou různě efektivní při získávání živin z okolí. Podobného fenoménu jsem si už všimnul i u CO2. Přestože udržuji jeho koncentraci soustavně někde kolem 20-40 mg/L, rostlinky z tohoto množství odčerpávají ve skutečnosti jen malý zlomek. Ale když bychom jim množství CO2 rapidně omezili, řada rostlin by na to zareagovala rozkladem. Přikláním se tedy k tomu, že je rozdíl mezi tím, kolik živin rostliny ve skutečnosti spotřebují, a tím, jaké množství živin "potřebují mít k dispozici, aby měly ideální podmínky". I tak si ale myslím, že třeba toho draslíku rostliny (většina) potřebuje daleko méně. U mě jim bohatě stačí jen tak 5-10 mg/L. A zrovna Alternathery mívám ve svých akvárkách skoro vždy (stejně jako Pogostemon erectus a Eleocharis parvula). Takže minimálně těmto rostlinkám to určitě stačí. To už bych spíš přitlačil na tom dusíku (10 mg/L mi připadá spíše hraniční = riskantní kvůli sinici). A fosforečnanů a železa rostlinky určitě moc nepotřebují. Těch 3 mg/L PO4 sice ničemu neublíží, ale rostlinky si bohatě vystačí i s 0.1 mg/L. Podobně i 0.5 mg/L Fe, což je hodnota doporučovaná při metodě hnojení EI, platí spíše v případech, který asi nikdo z nás nemá. Já jsem třeba dával 0.5 mg/L Fe pořád (několik let), ale je to prostě zbytečné. Když přidáte více železa, tak se sice některé rostlinky mohou lépe vybarvit, ale to je čistě estetický důvod. Z praktického hlediska se jim bude dobře dařit i s 10x nižším přídělem železa. Já osobně bych tedy doporučoval udržovat v rostlinných akváriích trošku vyšší koncentraci NO3 (kolem 20-30 mg/L), draslík kolem 5-10 mg/L (větší dávky jsou naprosto zbytečné), a fosforečnany a železo stačí 0.1 mg/L (snad jen pokud má někdo problémy se zelenou přisedlou řasou, tak může zkusit zvýšit dávku PO4, což se mnohým lidem osvědčilo). Jinak kdo chce, může klidně přidávat třeba 10x vyšší dávky, ale ve většině případů je to prostě zbytečné. Tohle je moje zkušenost a moje pozorování. Někdo jiný může mít třeba zkušenosti jiné.
Áno, vo všeobecnosti súhlasím, iné rastliny ani nemajú problém s nejakým pokrútením listov (teda odkedy som už dávnejšie zvýšil bór), len tie Alternanthery. Práve pri nich som sa viackrát stretol so zmienkou o možnom prehnojení draslíkom, nar. v tunajších diskusiách alebo na
rybicky.net/atlasrostlin/alternanthera_cv_splendida - neviem, čo je na tom pravdy, preto sa pýtam.
Snažil som sa tak narýchlo zistiť odporúčané koncentrácie prvkov vo vode v akváriu (pozor, nemýliť s odporúčaným týždenným dávkovaním), našiel som:
aquarium-fertilizer.com
NO3: 10-40
PO4: 0,2-3
K: 10-50 / 5-40
Fe: 0,2-1
Mg: 5-10
Ca: 20-30
www.aquariumadvice.com/…
NO3: 10-20
PO4: 1-2
K: 10-20
www.plantedtank.net/…
NO3: 5-10
PO4: 0,5-1 (1/10 z NO3)
K: 20
gwapa.org/…
NO3: 5-30
PO4: 1-2
K: 10-30
Fe: 0,1-0,5
Mg: 2-5
Ca: 10-20
www.aquatic-plants.org/…
NO3: 5-10
PO4: 0,4-1
K: 20-30
Fe: 0,5+
Z čoho sa zdá byť takým "ideálom":
NO3: 10
PO4: 1
K: 20
Fe: 0,5
V mojom prípade je situácia oproti väčšine odlišná hlave v tom, že mám pomerne tvrdú vodu (znižujem jej len alkalitu, celkovú tvrdosť nemám ako zmeniť). Ale už som objednal malú RO, tak snáď sa mojimi oboma ľavými rukami s tým nejako popasujem časom

Dost pochybuju o tom, že to může být způsobené samotným množstvím draslíku nebo jiné makro živiny. Já sám jsem do akvárka jeden čas zkoušel přidávat větší množství živin, takže jsem tam dával týdně kolem 50-60 mg/L NO3, 5-7 mg/L PO4, 30-40 mg/L K a 0.5 mg/L Fe. Neměl jsem opravdu sebemenší problémy s růstem rostlin nebo jejich deformací. Vydržel jsem v tomto režimu asi 3 měsíce (myslím, že za tu dobu by se určitě nějaký negativní vliv projevil).
Co vím, tak podobně na tom byli i jiní akvaristé. Zkus mrknout třeba sem:
prirodni-akvarium.cz/… (odstavec "Pár čísel k zamyšlení"). Není tam sice uváděný draslík, ale většina těch lidí hnojí pomocí KNO3, takže draslíku tam bude zhruba 40% toho, co připadá na NO3. Tom Barr dokonce jeden čas přidával do svého akvárka 160 mg/L KNO3 (= 60 mg/L K + 100 mg/L NO3).
Takže pokud se ti rostliny nějakým způsobem deformují, musí v tom hrát podle mě roli ještě něco jiného. Samotný drasík (nebo i jiné živiny) za to jistě nemůže, když jiní lidé nemají problémy ani s mnohonásobně vyššími koncentracemi.
Určitě tam do toho u tebe vstupují ještě jiné faktory. s něčím podobným se potýkám také, viz moje akva stonkovka , hnojení EI, všechno jede jak utržené, ale nejsem schopnej vypěstovat jedinej kultivar Ludwigie, Amannia, Nesaea...
vrcholky krpatí, jsou deformované, až odumřou a rostlina vyžene boční odnože, kterým se do týdne stane totéž, momentálně si hraju s Ca, mikro prvky a právě draslíkem, jsem zvědavej zda k něčemu dojdu =( zítra nafotím ty deformované rostlinky...
Neviem, do ktorej témy môj príspevok napísať, táto všeobecná o hnojení sa zdá najvhodnejšia...
Pred časom som v téme o problémoch s rastlinami písal, že sa mi nejako prestalo dariť s Alternantherami (staré listy odhnili, zostali len nové, teda vyzerajú ako palmy, tie nové boli akési malé, krehké tvrdé a pokrútené, po pridaní dusičnanov sa to trošku zlepšilo) a aj Ludwigiou (spočiatku bujný rast, každý týždeň zastrihávane, akurát s dierkami v listoch, potom stagnácia, po pridaní dusičnanov začala opäť rásť). Viedol som trochu debatu aj o draslíku, jeho nedostatku, ale i prípadnom prebytku.
Včera pri údržbe som z akvária vyťahoval akosi veľa opadaných listov Ludwigie repens (zase akosi prestala rásť) - a to ešte ani jeseň nie je

Čo ma dosť zarazilo, tie opadané listy mali v sebe dierky, také ako pri nedostatku draslíka. Lenže draslíka pridávam dosť (cca 18 mg/l týždenne), uvažoval som dokonca i o tom, či také množstvo nerobí problém Alternantherám. Lenže som netušil, koľko je ho vlastne vo vode v akváriu - jeho teda nedostatok alebo nadbytok?
Už ma to hnevalo, rozhodol som sa skoncovať s týmto stavom neistoty, pošmátrať hlboko vo vrecku a kúpiť ten drahý test na draslík, ktorý som ešte nikdy nemal. Osedlal som teda tátoša a vybral sa do obchodu preň (
www.sports-tracker.com/… )
No a tak som sa konečne dozvedel, ako na tom som: vo vode v akváriu som nameral cca 30 mg/l. Podľa brožúrky JBL (mimochodom, český preklad udáva iný počet kvapiek ako nemecký a anglický) je ideálne mať 5-10 mg/l, vraj keď je viac, hrozí dlhá vláknitá riasa

To je pre mňa nová informácia, ešte som sa s tým nestretol. Dávam teda priveľa draslíka? Zase v článku
aquarium-fertilizer.com/… sa píše, že ideálne je mať 10 - 50 mg/l. Inde som sa zase dočítal, že draslíkom je len ťažko možné prehnojiť, že i hodnoty nad 100 mg/l nie sú problém. Tak ja teda neviem... Ak ide o nejaký pomer k Ca, či Mg, tak tých mám veľa, mám tvrdšiu vodu bez RO.
Vie niekto, aká by mala byť koncentrácia draslíka v akváriu? Experimentoval s tým niekto alebo ste narazili na nejaký opísaný experiment?
Starší reakce
Nektere rostliny dokazu vyssimi davkami hnojiva vylozene uhnojit (nejspis premirou drasliku), proste se jim nedari, ale jine zase pri nich rostou jak splasene. Prave tak si lze vsimnout, ze v nove zalozenem akvariu nektere rostliny zacnou rust, ale jak se provozem za nejaky cas akvarium zanese organickym odpadem a zmeni pomery latek ve vode i pres jeji bezne vymeny, roste uplne neco jineho, nebo kdyz se nezvladne udrzba, nemusi dobre rust temer nic. Clovek trosku znaly, nepotrebuje moc pohledu do akvaria, aby vedel, ze kdyz je prikladem
rybicky.net/atlasrostlin/microsorum_pteropus v dost mizernem stavu, a akvarium je plne
rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum , ze jde nejspis o slusnou zumpu, a vubec se nemusi jako zumpa jevit na pohled.
Je to vzdycky o tom, co vlastne chci pestovat a jak to ma vypadat. Neni problem z Echinodoru udelat monstra, mnohem vetsi nez se udava v atlasech. A neni ani az tak velky problem, Echinodorus pekne vybarvit (i kdyz to je o neco vetsi umeni, a pri vyssich teplotach vody to jde dle meho nazoru hur, stejne jako to jde hur pri silnejsim hnojeni). Jen jdou ty dve veci trosku proti sobe a tak mam v jednom akvariu krasny mensi
rybicky.net/atlasrostlin/Echinodorus_cv_tornado a ve druhem akvariu je z nej obludka, ktera vubec nevypada tak puvabne, jak by se cekalo (mene husty, vetsi listy, delsi rapiky, celkove vyrazne vetsi, mene zajimavy).
Vzdycky je to o tom, co kdo od toho vlastne chce, mel by zkusit pri cem to funguje jak chce, a pak uz se toho drzet a jen jemne to doladovat

.
1 31.07.2014 07:20 jamajcan Když si tak pročítám toto vlákno,tak zjišťuju,že za dobu,co jsem tady nebyl,se toho až tak moc nezměnilo

Nechci se nikoho dotknout,ale složení kytek v nádržích propagátorů nehnojení,toho opravdu moc nepotřebuje.Ovšem je dobré si uvědomit,že v nádržích,které jsou provozovány jinak,by to bez hnojení zkrátka nešlo.A o čem vypovídá to,že kytky rostou lépe,když hnojení vysadím,než když jsem hnojil?Hnojil jsem špatně.Každopádně přeju všem,ať to roste co nejlíp,ať už s hnojem,nebo bez

no já třeba mám i náročnější kytky a když jedu na 14 dní na dovču tak ani hnojení ani krmení neřeším, skoro celý léto jsem každou chvíli pryč a mám pocit, že bez toho hnojení ty kytky rostou ještě líp...

...Já jedu některá akvária bez hnojení i jílových kuliček - taky do jde...
Nápodobně.

(Omluva za kvalitu fotky - jde o momentku z mobilu při včerejší výměně vody.)
o to nejde, skor ide o to ze aj nadrz v ktorej sa hnoji celkom dost (silne svetlo, CO2) to vpohode nejaky tyzden bez hnojenia zvladne
Přesně tak

Já jedu některá akvária bez hnojení i jílových kuliček - taky do jde

Sice možná rostliny nebují tak šíleně jako v hnojených akvárijích s dodáváním CO2 a pardním světlem, ale rozhodně neodcházejí. Jde také samozřejmě o výběr méně náročných rostlin. A i v hnojených akváriích ten týden dva bez hnojení dělá divy

Nikdy jsem, mimo jílových kuliček, nehnojil a světe div se, jde to také.
A kdo za tebe celý tyden i déle bude hnojit? Za mě každý den nikdo...
Náhoda, nemám s ním nic společnýho. Z Brna nejsem, jsem z Kuřimi.
Myslet na hnojení akvária pro dobu strávenou na dovolené je hodně ujeté.

Je to jen náhoda, že máš stejné jméno jako inzerent tohoto produktu na Bazos.cz a bydlíš ve stejném městě?
Ahoj,
chtěl bych se podělit o tuto skvělou věc. Pořídil jsem si skvělou hračku, která umí automatický dávkovat hnojivo. Dlouho jsem hledal něco podobného za slušný peníze a hlavně žádná Čína...
zvirata.bazos.cz/…
Konec zapomínání hnojení a taky super věc, když se jede na dovču.

Starší reakce
Tak uz nejaky cas lecim ryby, caste vymeny vody, vypnuto pridavani CO2 a misto hnojeni EI ted nehnojim vubec. Co mi prijde zajimave, 40cm vysoky
rybicky.net/atlasrostlin/echinodorus_cv_indian_red pousti mnohem cervenejsi listy nez ty co ma. Jiste ze mne napadlo, ze tak reaguje na leciva, ale spis si myslim, ze k tomu cervenani prispiva ta absence drive pridavaneho hnojiva a velice caste vymeny vody (ktera pochopitelne take neco obsahuje, proste je to jine hnojeni). Prijde mi to jako docela zajimava zkusenost, ze takhle by mel vlastne dostavat mene toho co potrebuje, a reaguje cervenanim. A neni jediny, dalsi dva druhy take vypousteji nove listy cervene,
rybicky.net/atlasrostlin/echinodorus_paul_klockner pak vylozene rude.
Takze mozna kdybych menil vodu co tri dny a prestal hnojit, dockal bych se nadhernych cervenych Echinodoru i tam, kde mam nadhernou (ovsem ne tak libivou) olivove zelenou

.
Jen si tak jeste kladu otazku, je olivove zeleny Echinodorus ve vetsi pohode, nez kdyz je cerveny?
Starší reakce

Nakonec jsem to udělal tak, jak jste mi radili na začátku. Na 4 papíry jsem vysypal ty 4 sáčky, z každého oddělil hrubým odhadem 1/10, sesypal jsem ty oddělené části dohromady, přidal k tomu 50 ml vody a rozmíchal - viz foto. To, co zbylo z těch sáčků, tak jsem vrátil zase zpátky, takže příští měsíc to udělám stejně, akorát oddělím 1/9, za další měsíc 1/8 atd. Kelímek se zbytkem hnojiva jsem dal do ledničky. Jo a stříkačka byla v balení, takže naměřit cca 0,25-0,3ml nebyl problém.

Teď už jen budu doufat, že to rostlinám pomůže a že se neobjeví řasa. V návodu jsou dvě různé varianty jak hnojit - pro obyč. akvária a pro rostlinná akvária. Pro obyč. je uvedeno 0,5-2ml/100 litrů vody. Já mám 64 litrů, čistý objem cca 55-57 litrů odhaduju, takže jsem zvolil tu nejnižší možnou dávku dle návodu. Uvidíme, co to udělá.

A ano, dela se z toho zbytecne veda. Ja micham vsechno v poradne koncentraci pro hnojeni EI (a to je v tom navic KNO3 a KH2PO4) a rostliny mi zadne nedostatky nevykazuji. Takze pokud se mi nici vazby zeleza jak je rostliny potrebuji, pak je to mym rostlinam nejspis uplne fuk

. Zkousel jsem i oddelene lahve, jak jsem to popsal, funguje mi to stejne.
Jestli se bojis o mikroprvky ve smesi s tim zbytkem, tak kdyz si to namichas do ctyr lahvi po 125ml, staci Ti si to vzdycky slit ze vseho stejne treba na ten mesic (nebo tyden, nebo jak chces) a vydrzi to hooodne dlouho

. No a kdyby se neco uz nechtelo dobre rozpustit ve 125ml, tak to proste namichas treba vsechno po pul litru a vysledne budes davkovat ctyrnasobne mnozstvi, nez kdyz je to slite vsechno dohromady v pul litru (protoze to mas celkove ve 2l).
A ma to jeste jednu kouzelnou vyhodu, muzes si takhle snadno zmenit recepturu, ze proste neco pridas a neco uberes, jako ze kdyz mas treba tvrdou vodu, ze MgSO4*7H2O ani nedas, nebo das mene atp. a staci Ti k tomu obycejna strikacka z lekarny za 2Kc.
Jj, díval jsem se teď do balení a v tomhle stavu to vydrží rok. Tak já bych to už uzavřel, rozdělím si to na části na papíře a smíchám jenom s těma 50 ml. Udělám to tak každej měsíc a mám to aspoň na dlouho. Asi z toho dělám zbytečnou vědu. Díky všem za rady.

ano, ciastocne to plati aj v sypkom stave, akorat tam sa pri tych prvych troch doba rata na desiatky tokov (ak je to dobre skladovane) a Plantex povedzme rok
Bavíme se tu o stavu, kdy už je to smíchané s vodou, že?
musis to rozlisovat, 4 zlozka Plantex musis skladovat v chladnicke a vydrzi no max 2 mesiace. ostatne try zlozky mozez skladovat v izbovej teplote a vydrzia hodne dlhsie (ale v tme)
Dost lidí to tak dělá, tak to zřejmě funguje, ale sám jsem to nevyzkoušel. Někdy před tejdnem se to tu probiralo na fóru, tak třeba se ozve někdo, kdo má přímou zkušenost
To taky ničemu nevadí? To by bylo totiž nejjednodušší.
Smichej to vše i s vodou a pak si to zamraž, podle potřebných objemů
V lednici ho nechat v plánu mám už od doby, co jsem si o tom začínal zjišťovat informace. Předpokládal jsem, že ten měsíc to vydrží v lednici a ty teď píšeš, že to vydrží 3 měsíce v pokojové teplotě. Pokud je to pravda, tak to můžu udělat rovnou větší dávku než z 50ml. Do lednice to dám tak i tak.
A co se týče toho navážení, tak to udělám tak, jak mi radíte. Oddělím to ručně, aspoň to budu mít zvlášť a příště třeba nebudu muset přidávat všechno, když budu vědět, že něčeho je třeba v akva moc atd.
Zmiešavať tieto koncentrované látky dokopy neodporúčam. Majú inú hustotu a veľkosť zrna / kryštálu (takže by po zmiešaní nebola zmes ani zďaleka homogénna) a je aj riziko, že budú spolu reagovať. Prvé tri menované určite vydržia aj dlhšie ako mesiac, podstatné je, aby nebola spolu s nimi namiešaná aj 4. látka (mikroprvky). Tie je lepšie mať zvlášť pre dlhšiu životnosť.
Osobne si myslim, ze sesypanim se nic nestane, pokud to udrzis suche. Ale ruku do ohne za to nedam.
Normalne to vysyp na papir, rozdel hromadku treba na 4 casti nozem a nebo pravitkem a je to, kazdou slozku zvlast. Pri trose snahy budou ty 4 hromadky dostatecne stejne velke (az by ses divil, jak bez niceho tohle dokazes presne), tady totiz na nejakem detailu nezalezi, stejne nikdy do akvaria nedavas presne tolik, kolik rostliny ceho spotrebuji, to proste ani nejde.
A namichane PMDD v klidu vydrzi pri pokojove teplote i 3 mesice, kratsi dobou se jen vyrobce jisti, ale jestli chces snadno trvanlivost prodlouzit, nechavej si ho v lednici - myslim to PMDD...
EDIT: V kazdem pripade to namichane hnojivo skladuj ve tme.
makro by si zmiesat mohol ale to nema zmysel lebo to ti vydrzi dlho, problem je akorat s Plantexom ten tak dlho nevydrzi. Dam ti radu, vysyp to na nejaku tacku, zober kreditku a rozdel napolovicu, tu zase napolovicu atd.
To by určitě bylo řešení, ale zajímá mě, jestli to můžu udělat tak, jak jsem napsal. Pokud ano, tak kupovat takovou váhu by bylo zbytečný.
Já osobně bych si na tvém místě koupil kapesní váhu (např.
www.fichema.cz/… za 160,- Kč), a máš do budoucna s vážením vystaráno.
Přidat reakci
1 ...... [48] ...... 62 63
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 76155x