Hnojení
jen aby ti nerostly víc řasy
Pokud žijete v domění, že rostlinám bude stačit dostatek světla a CO2, tak jste na omylu a akvárium Vám to brzy dá najevo...
V počáteční fázi je dobré přidávat hnojiva jen s obsahem draslíku, později i mikroprvky jako železo, mangan, atd...A pokud člověk zvolí rostliny náročnější, tak pak i třeba dusík a fosfor.
Celkově máte akvárium technicky dobře vybavené, pokud ještě pořídíte pořádný CO2 set, tak pak už není tak těžké dosáhnout s pomocí dobře zvoleného hnojiva uspokojivého výsledku, tedy hezkého fungujícího akvária.
Nečekejte, že Vám zde někdo řekne z fleku: Přidej tohle a tohle, bez znalostí alespoň obsahu dusičnanů ve Vaší vodovodní vodě...
pokud vím tak když si zakládal akvárko tak jsem ti radila, a upozornila tě na to že když budeš mít hodně světla bude nejspíš potřeba hnojit a přidávat CO2. Můžeš si trochu pohrát s tím svícením a dát je třeba na dva časovače. Ale rozhodně tam ještě kytky přidej
jestli svítíš oběma zářivkama současně
Ne. vóťa ti psal že budeš muset hnojit, protože tam máš světla hodně. To jestli předpokládáš že to nebude potřeba, bude asi jedno, protože kytky si budou nejspíš myslet něco jinýho
0 10.09.2011 14:36 Spiike [63] Aloha,
O to hnojení se zajímám jen informativně pač předpoklad je že hnojit potřeba nebude. Ale zajímá mě to. COčko mam rozdělaný takže to tam dřív nebo později bude. ale co mě zaráží je to světlo to ho tam mam málo když mam na 80L AQ 2x36W?? vždyť to vychází 0,9W/l a to spousta lidí říká že by stačilo 0,5W/l. Každopádně mam v plánu světla předělat, ale i tak bych rad věděl jak to tam má být aby to šlo v pohodě. ;)
S pozdravem Spiike
Stejně jako Vám pojdou ryby když je nebudete krmit, tak mohou dopadnout i rostliny...S tím osvětlením co máte bude na 99% třeba hnojit a hlavně zajistit dostatečné množství CO2.
Zjednodušeně-O tom jaké živiny pak hnojivem dodat už rozhodují parametry vstupní vody, množství ryb v akváriu, atd a samozřejmě znalosti majitele akvária-pokud člověk trochu rozumí rotlinám je dobrou cestou namíchat si hnojivo vlastní ze složek PMDD, pokud ale člověk moc neví a třeba nemá zcela vlohy na tu chemii co se pod tím skrývá-tak je lepší sáhnout po komerčně nabízených hnojivech, doporučuji tedy jen vyloženě rostlinářské firmy...
záleží na akvárku jak moc je důležité, někde není potřeba přihnojovat vůbec a někde je to nutnost
0 10.09.2011 12:30 dvorak [94] - Rostliny Myslím, že je na místě, když nebudu nic vymýšlet a rovnou trefně ocituji několik řádků z knížky Akvarijní rostliny Ines Scheurmannová :
Čím a jak často rostliny hnojit, to závisí na jejich počtu, síle osvětlení, teplotě vody, na druhu a počtu ryb (ryby jsou přirozenými producenty "hnojiva").
Moje odpověd: Čím a jak rostliny hnojit je věda. Musíte podle rostlin odhadnout, co rostlinám chybí a TO do akvárka/vody dodat. Podle mě se na hnojení rostlin ptáš proto, že tvým rostlinám něco chybí. To - co jim chybí může být několik věcí: nedostatečné osvětlení, nedostatek/nadbytek CO2, nedostatek/nadbytek kyslíku, nevhidný tvrdost vody, nevhodné pH ve vodě, nízká hladina obsahu důležitých prvků ve vodě (fosfor, draslík, sodík, železo). Inu - je toho dost, co může konkrétně tvým rolstinám chybět. Poznat, co přesně rostlinám chybí a přesně TO rostlinám dodat, chce míru zkušenosti a znalostí.
Jsou však k dostání všeobecná hnojiva, která akvárku dodají téměř všechny stopové prvky, a tak jeden z problémů vyřešen. Zkuste popsat, jak vaše rostliny vypadají a třeba se přidají někteří zkušenější akvaristé přidají do debaty a poradí Ti, jak rostliny "nabudit" .... ;)
0 10.09.2011 11:30 Spiike [63] Aloha lidi,
Chci se zeptat jak je to s hnojením pro rostliny, jak až moc je důležité a čím hnojit aby to neublížilo obyvatelům.
Díky moc Spiike
Starší reakce
0 18.07.2011 21:36 Libcin –
Re: Sid Dík za odpověď
Pak není důvod další P přidávat.
0 18.07.2011 21:02 Libcin –
Re: Sid Ne, jako P-fosfor. Rozbor vyhotovil Zdravotní ústav v Ostravě.
A v rozboru máte uveden fosfor jako PO4, ne?
0 18.07.2011 20:51 Libcin –
Re: Sid Nechal jsem si udělat přesný rozbor vody!
Odkud víte, že máte "fosfor jenom 0,11mg/l"
(Jinak je to hodnota pro rostlinná akvária dostatečná.)
0 18.07.2011 20:16 Libcin – Fosfor
Zdravím, přidal jsem do PMDD 1g KH2PO4 a fosfor mám jenom 0,11mg/1l. Mám dávku fosforečnanů zvýšit? Dík
Starší reakce
No ještě zkusím čekat a nehnojit a uvidím
0 11.05.2011 22:42 Tudy [330] - Krevetky Přidám svou zkušenost, není to návod, jen námět k zamyšlení. Předně bych chtěl říci, že jednoznačná odpověd na to, zda hnojit či ne neexistuje. Každé akvárko je individuum (skladba rostlinných a živočišných druhů, vlastnosti vody, osvětlení, substrát, krmení atd.) Málokdo z nás má trpělivost, vůli či ochotu obětovat dosti velký peníz na zjištění, jaký že prvek (živina) v akváriu chybí (nebo co je jiným limitujícím faktorem), proč rostliny nerostou tak, jak jsem očekával. Může to být i kombinace různých faktorů, pak se příčina chřadnutí rostlin hledá opravdu obtížně.
U mě se rostlinám daří, co 2 měsíce naplním rostlinnými přebytky své záložní 15 l akvárium, nijakou zvláštní péči přitom akváriu nevěnuji - jen pravidelná údržba a "přiměřené hnojení", viz prezentace.
PS: svítím 12 hod denně.
presne to si myslim i ja ze pokud neni treba tak tam chemii nevrazim. Jasne hned me napadlo ze potrebuje prodat od toho tam taky je
.
Pokud se Ti netvoří ve zvýšený míře zelená řasa tak těch 11 hodin je akváriem akceptováno. Prodavačka je od slova prodávat, tomu rozumím a až tam budeš mít kupu řas, když se to přehnojí, tak se zastavíš za prodavačkou aona Ti prodá něco zaručenýho co ty řasy zlikviduje, ale třeba se i zlikviduje něco jinýho, jako třeba nitrifikační bakterie a to se potom prodají nový rostlinky a rybičky, ať se kšeft hejbá. Nic proti prodavačkám který uměj poradit, ale rada přihnojit, je špatná rada, když ani zbla o tom akvárku nic nevím. Takže se držím svého již napsaného, toto bylo spíš takový povzdechnutí si nad něčím co stejně nezměním.
Protože světlo je základ a od toho se bude odvíjet vše ostatní, včetně toho CO2. Pokud tam nebude dostatek světla, tak nemá cenu tam zbytečně prát COčko. S lehkým přihnojením souhlasím, doporučil jsem postup, ale do vodního sloupce bych prozatím nic nepřidával, rozhodně ne, za stávajících světelnejch podmínek.
preco hned prerobit svetlo ?
zvysenim osvetlenia zvysis poziadavky na vyzivu a ostatne veci ktore chybaju. takze sa moze stat, ze to s rastlinami bude este horsie.
treba sa zamyslel nad tym ako sa prejavuje problem.
mozno by bolo dobre zvazit CO-ckovanie a minimalne vyskusat striedme prihnojenie. vyjde to lacnejsie ako prerabka svetla.
Dobře začnu s tím krytem. všiml jsem si že prodávají přídavné osvětlení je to nějaký startér z toho vedou kabely přímo k zářivce. Tak uvažuju nad tímto. Bude to asi nejlepší než něco mastit doma a laborovat ze startérama.
Tak tím krytem bych rozhodně začal a teprve potom až se zlepší světelný podmínky na což rostliny jistě zareagují, bych začal, pokud to bude třeba o nějakém přihnojování. Pokud není ve dně žádný zásobní hnojivo v podobě těch výživovejch kuliček, tak bych pod rostliny pár těch kuliček podstrčil. okud se Ti zdá, že toho kalo je stále stejně hodně, tak nic nenamítám a pokračuj v té týdenní frekvenci. Tu změnu světla bych nedělal skokově, ale sž budeš mít novej kryt, tak bych to akvárko zlehka zvykal tím, že se přistíní hladina, aby nedošlo zbytečně k nějakému zvýšenému zelenání. To přistínění je možný udělat třeba položením nějaký látky na krycí skla a postupně ubírat a zvyšovat tak intenzitu dopadajícího světla. Toto bych prevedl asi v třítýdenním intervalu než bych začal naplno svítit tou vyšší intenzitou. Na zastínění hladiny jsou taky vhodný plovoucí rostliny.
Tak s tím odkalováním odkaluju každou výměnu a zdá se mi že tam toho bordílku je stále dost jelikož když potom přeletí brusič ancík tak se toho víří až běda. Jinak nad krytem už přemýšlím že tam přidělám ještě jednu zářivku.
Ta výměna vody je O.K. Přestal bych tak často odkalovat, čímž bych si lehce zvýšil osah živin ve dně. Pokud je toho kalu co sbíráš ze dna lehkým polechtáním toho dna, stále stejně, tak bych tu frekvenci odkalování posunul na 14 dní a posléze i dále. Je to před tím, než se do akva začne dávat nějaký dodatečný hnojivo, taková sedlácká metoda.
EDIT: Sneslo by to posílit to setový osvětlení, alespoň vylepením nějakou odrazovou fólií nebo alobalem, pokud už není.
30% vody jednou za týden pravidelně.
Starší reakce
Tak pokud Ti rostou kytky, tak bych to neřešil a praktikoval tu výměnu vody, jak píšeš.
Vstupní hodnoty jsou skoro tytéž, co jsem napsal dříve. po založení se celková tvrdost zvýšila z osmi na devět a alkalita se snížila z 16 na 15. Vše po šesti až sedmi dnech od založení akva. Měřím kapkovými testy od Rataje. JInak kytky rostou jako blázen alespoň dle mého názoru.
Čím měříš? Kapkovejma testama, nebo papírkama? Je to měření vstupní vody, nebo jsou to parametry vody v akváriu? Mám na mysli, jestli tu vodu nemůže ovlivňovat ta lávová drť.
rostliny hlavně spotřebovávají makro a mikro prvky z vody, tyhle hodnoty spíš zaleží na tom jak se kterým druhům bude dařit. Jestli máš vyšší tvrdost tak určitě najdeš druhy kterým nevadí
Chtěl bych se zeptat zkušenějších. Není možné, jestliže má moje voda v akva paramery dGH 9, dKH 15-16 pH 7,2, že by to vlastně mohla být voda vhodná pro růst akva.rostlin, respektive bych se mohl do budoucna spolehnout hlavně a výhradně pouze na pravidelnou výměnu vody, čímž bych vlastně doplnil potřebné živiny atd. Hlavně mě vrtá hlavou ta vysoká alkalita vody, ta se jen tak nevidí??
zkus to.... nebo tablety od sera
a co je to za kytky..??
ZDRAVÍM MÁM MĚSÍC ZALOŽENÉ AKVA A ŽACALI MI HNEDNOUT U KYTEK LISTY ,, ZŘEJMĚ CHYBÍ ŽELEZO . JE ROZUMNÉ PO MĚSÍCI UŽ AKVA HNOJIT NEBO SE NA TO MÁM VYKAŠLAT ... MYSLEL JSEM NĚJAKÉ HNOJIVO OD DENNERLE ...
Starší reakce
Můj názor je ten, že výměna vody 20-30% objemu nádrže týdně je ta správná varianta. Nevím jaký složení těch rybek bude a jestli se týká o to 54 litrový akvárko co máš v prezentaci, ale myslím si, že zásobním hnojivem do dna akva se nemůže nic skazit, jenom je třeba dát pozor při odkalování, aby se zbytečně to hnojivo tzv. nevyrývalo. Nad hnojením do vodního sloupce bych se zamyslel až v případě, že rostlinám se nebude dařit.
Akva zařídit dle obecných pravidel, dost kytek, vodu by mělo stačit měnit v tomto poměru jak uvádíš i jednou za dva týdny, nechat akva pořádně stabilizovat, nastolit bio rovnováhu a pak případně dělat nějaké další úpravy, akva nepřerybňovat, a zpořátku není určitě ani vhodně hnojit, kytky se musí chytit a až pak začnou využívat naplno všechny živiny.
Starší reakce
EP jsou nej u osramu, mají zpětnou vazbu a bezpečnostní odpojení při poruše trubky. A cena se mi zdá taky výhodná, sám mám QTP5 1x a 2x 24-39W za 420,- a 550,-
Do T5 HO se mi nechce jít, nemám na to předřadníky. A taky nejsou tak efektivní oproti T5 HE, papirove o cca 10 %. Spíš ještě můžu osatit jednu trubici T5 HE, mam tam na ni ještě místo, ale nikdy tam nebude tolik svetla, jako s T5 HO. Pokud bych sehnal predradniky za vyhodnou cenu, dalo by se o tom uvazovat.....
jj, mas recht, to pilotní foto musim změnit. To byl stav letargie s par rybkama, kdy to vubec nerostlo
Přidat reakci
1 ...... [60] 62
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 75513x