Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hnojení

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Přejít na předchozí stránku 60 Přejít na další stránku   1  
Hnojení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2011 11:30 Muž Spiike [63]
Aloha lidi,

Chci se zeptat jak je to s hnojením pro rostliny, jak až moc je důležité a čím hnojit aby to neublížilo obyvatelům.

Díky moc Spiike rozzureny

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2011 21:36 Libcin Re: Sid
Dík za odpověď
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2011 21:34 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Libcin
Pak není důvod další P přidávat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2011 21:02 Libcin Re: Sid
Ne, jako P-fosfor. Rozbor vyhotovil Zdravotní ústav v Ostravě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2011 20:57 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Libcin
A v rozboru máte uveden fosfor jako PO4, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2011 20:51 Libcin Re: Sid
Nechal jsem si udělat přesný rozbor vody!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2011 20:34 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Libcin
Odkud víte, že máte "fosfor jenom 0,11mg/l"
(Jinak je to hodnota pro rostlinná akvária dostatečná.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2011 20:16 Libcin – Fosfor
Zdravím, přidal jsem do PMDD 1g KH2PO4 a fosfor mám jenom 0,11mg/1l. Mám dávku fosforečnanů zvýšit? Dík

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2011 17:44 Muž fido16 [631] Re: Tudy
No ještě zkusím čekat a nehnojit a uvidím :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2011 22:42 Muž Tudy [330] - Krevetky
Přidám svou zkušenost, není to návod, jen námět k zamyšlení. Předně bych chtěl říci, že jednoznačná odpověd na to, zda hnojit či ne neexistuje. Každé akvárko je individuum (skladba rostlinných a živočišných druhů, vlastnosti vody, osvětlení, substrát, krmení atd.) Málokdo z nás má trpělivost, vůli či ochotu obětovat dosti velký peníz na zjištění, jaký že prvek (živina) v akváriu chybí (nebo co je jiným limitujícím faktorem), proč rostliny nerostou tak, jak jsem očekával. Může to být i kombinace různých faktorů, pak se příčina chřadnutí rostlin hledá opravdu obtížně.

U mě se rostlinám daří, co 2 měsíce naplním rostlinnými přebytky své záložní 15 l akvárium, nijakou zvláštní péči přitom akváriu nevěnuji - jen pravidelná údržba a "přiměřené hnojení", viz prezentace.
PS: svítím 12 hod denně.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2011 17:18 Muž fido16 [631] Re: romant
presne to si myslim i ja ze pokud neni treba tak tam chemii nevrazim. Jasne hned me napadlo ze potrebuje prodat od toho tam taky je :-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.05.2011 17:15 R Muž romant [27982] Re: fido16
Pokud se Ti netvoří ve zvýšený míře zelená řasa tak těch 11 hodin je akváriem akceptováno. Prodavačka je od slova prodávat, tomu rozumím a až tam budeš mít kupu řas, když se to přehnojí, tak se zastavíš za prodavačkou aona Ti prodá něco zaručenýho co ty řasy zlikviduje, ale třeba se i zlikviduje něco jinýho, jako třeba nitrifikační bakterie a to se potom prodají nový rostlinky a rybičky, ať se kšeft hejbá. Nic proti prodavačkám který uměj poradit, ale rada přihnojit, je špatná rada, když ani zbla o tom akvárku nic nevím. Takže se držím svého již napsaného, toto bylo spíš takový povzdechnutí si nad něčím co stejně nezměním.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2011 17:07 Muž fido16 [631]
Tak jsem stejneho nazoru pokud neni svetlo tak muzou rostliny rust pomalu. Ja svitim denne 11 hodin snad to neni moc. nad ceockem jsem taky uvazoval. Ale chtel jsem se nejdrive poradit s cim zacit prvne. Jinak tenhle dotaz vznikl z toho ze jsem vcera dojel do akvaristiky a chtel jsem nejakou rostlinu jelikoz mi odesla do vecnych lovist jedna rostlinka. A prodavacka na me hned vyhrkla jestli akva hnojim nebo ne ja jsem ji rekl ze ne ze rostliny mi zatim rostly sice rust se zpomalil ale rostou. A hned mi chtela cpat nejake hnojivo ale to jsem nechtel. Tak nad tim nejak tak dumam. jestli hnojit nebo ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2011 16:55 R Muž romant [27982] Re: pakozdy
Protože světlo je základ a od toho se bude odvíjet vše ostatní, včetně toho CO2. Pokud tam nebude dostatek světla, tak nemá cenu tam zbytečně prát COčko. S lehkým přihnojením souhlasím, doporučil jsem postup, ale do vodního sloupce bych prozatím nic nepřidával, rozhodně ne, za stávajících světelnejch podmínek. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   10.05.2011 16:51 Muž pakozdy [17] Re: romant
preco hned prerobit svetlo ?
zvysenim osvetlenia zvysis poziadavky na vyzivu a ostatne veci ktore chybaju. takze sa moze stat, ze to s rastlinami bude este horsie.
treba sa zamyslel nad tym ako sa prejavuje problem.
mozno by bolo dobre zvazit CO-ckovanie a minimalne vyskusat striedme prihnojenie. vyjde to lacnejsie ako prerabka svetla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2011 16:16 Muž fido16 [631] Re: romant
Dobře začnu s tím krytem. všiml jsem si že prodávají přídavné osvětlení je to nějaký startér z toho vedou kabely přímo k zářivce. Tak uvažuju nad tímto. Bude to asi nejlepší než něco mastit doma a laborovat ze startérama.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.05.2011 16:13 R Muž romant [27982] Re: fido16
Tak tím krytem bych rozhodně začal a teprve potom až se zlepší světelný podmínky na což rostliny jistě zareagují, bych začal, pokud to bude třeba o nějakém přihnojování. Pokud není ve dně žádný zásobní hnojivo v podobě těch výživovejch kuliček, tak bych pod rostliny pár těch kuliček podstrčil. okud se Ti zdá, že toho kalo je stále stejně hodně, tak nic nenamítám a pokračuj v té týdenní frekvenci. Tu změnu světla bych nedělal skokově, ale sž budeš mít novej kryt, tak bych to akvárko zlehka zvykal tím, že se přistíní hladina, aby nedošlo zbytečně k nějakému zvýšenému zelenání. To přistínění je možný udělat třeba položením nějaký látky na krycí skla a postupně ubírat a zvyšovat tak intenzitu dopadajícího světla. Toto bych prevedl asi v třítýdenním intervalu než bych začal naplno svítit tou vyšší intenzitou. Na zastínění hladiny jsou taky vhodný plovoucí rostliny. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2011 15:56 Muž fido16 [631]
Jinak přidávám do vody při každé výměně něco na ˇupravu čerstvé akvarijní vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2011 15:20 Muž fido16 [631] Re: romant
Tak s tím odkalováním odkaluju každou výměnu a zdá se mi že tam toho bordílku je stále dost jelikož když potom přeletí brusič ancík tak se toho víří až běda. Jinak nad krytem už přemýšlím že tam přidělám ještě jednu zářivku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2011 15:12 R Muž romant [27982] Re: fido16
Ta výměna vody je O.K. Přestal bych tak často odkalovat, čímž bych si lehce zvýšil osah živin ve dně. Pokud je toho kalu co sbíráš ze dna lehkým polechtáním toho dna, stále stejně, tak bych tu frekvenci odkalování posunul na 14 dní a posléze i dále. Je to před tím, než se do akva začne dávat nějaký dodatečný hnojivo, taková sedlácká metoda. ;-)
EDIT: Sneslo by to posílit to setový osvětlení, alespoň vylepením nějakou odrazovou fólií nebo alobalem, pokud už není.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2011 15:06 Muž fido16 [631] Re: romant
30% vody jednou za týden pravidelně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2011 15:03 R Muž romant [27982] Re: fido16
Kolik vody týdně měníš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2011 14:56 Muž fido16 [631]
Cauwes chci se zeptat zda hnojit nebo ne mám akva založené cca 3 měsíce a rostliny zezačátku dost rostli ale teď se mi zdá že je to slabší. Chtěl bych zkusit hnojivo tak mě zajímá které funguje a které ne? Jinak neublíží hnojivo rybám?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.04.2011 17:14 R Muž romant [27982] Re: pave82
Tak pokud Ti rostou kytky, tak bych to neřešil a praktikoval tu výměnu vody, jak píšeš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2011 17:12 Muž pave82 [16] Re: romant
Vstupní hodnoty jsou skoro tytéž, co jsem napsal dříve. po založení se celková tvrdost zvýšila z osmi na devět a alkalita se snížila z 16 na 15. Vše po šesti až sedmi dnech od založení akva. Měřím kapkovými testy od Rataje. JInak kytky rostou jako blázen alespoň dle mého názoru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2011 16:59 R Muž romant [27982] Re: pave82
Čím měříš? Kapkovejma testama, nebo papírkama? Je to měření vstupní vody, nebo jsou to parametry vody v akváriu? Mám na mysli, jestli tu vodu nemůže ovlivňovat ta lávová drť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.04.2011 16:58 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: pave82
rostliny hlavně spotřebovávají makro a mikro prvky z vody, tyhle hodnoty spíš zaleží na tom jak se kterým druhům bude dařit. Jestli máš vyšší tvrdost tak určitě najdeš druhy kterým nevadí ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2011 16:51 Muž pave82 [16] – Vysoká alkalita
Chtěl bych se zeptat zkušenějších. Není možné, jestliže má moje voda v akva paramery dGH 9, dKH 15-16 pH 7,2, že by to vlastně mohla být voda vhodná pro růst akva.rostlin, respektive bych se mohl do budoucna spolehnout hlavně a výhradně pouze na pravidelnou výměnu vody, čímž bych vlastně doplnil potřebné živiny atd. Hlavně mě vrtá hlavou ta vysoká alkalita vody, ta se jen tak nevidí??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2011 13:00 Muž soubi [32] Re: teleport
zkus to.... nebo tablety od sera X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2011 11:47 Muž teleport [3] Re: soubi
jasan zapomnel jsem nazev nevím

rybicky.net/nadrz/12290/10.jpg

a

rybicky.net/nadrz/12290/9.jpg

vzadu uprostřed a ta v rohu pravém předním.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2011 11:30 Muž soubi [32] Re: teleport
a co je to za kytky..?? X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2011 11:24 Muž teleport [3]
ZDRAVÍM MÁM MĚSÍC ZALOŽENÉ AKVA A ŽACALI MI HNEDNOUT U KYTEK LISTY ,, ZŘEJMĚ CHYBÍ ŽELEZO . JE ROZUMNÉ PO MĚSÍCI UŽ AKVA HNOJIT NEBO SE NA TO MÁM VYKAŠLAT ... MYSLEL JSEM NĚJAKÉ HNOJIVO OD DENNERLE ...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2011 19:47 R Muž romant [27982] – Re: oniiicek
Můj názor je ten, že výměna vody 20-30% objemu nádrže týdně je ta správná varianta. Nevím jaký složení těch rybek bude a jestli se týká o to 54 litrový akvárko co máš v prezentaci, ale myslím si, že zásobním hnojivem do dna akva se nemůže nic skazit, jenom je třeba dát pozor při odkalování, aby se zbytečně to hnojivo tzv. nevyrývalo. Nad hnojením do vodního sloupce bych se zamyslel až v případě, že rostlinám se nebude dařit. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2011 17:03 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidy – Re: oniiicek
Akva zařídit dle obecných pravidel, dost kytek, vodu by mělo stačit měnit v tomto poměru jak uvádíš i jednou za dva týdny, nechat akva pořádně stabilizovat, nastolit bio rovnováhu a pak případně dělat nějaké další úpravy, akva nepřerybňovat, a zpořátku není určitě ani vhodně hnojit, kytky se musí chytit a až pak začnou využívat naplno všechny živiny. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2011 16:56 Muž oniiicek [10] - Rostliny
Chcel by som sa opýtať či treba vôbec rastlinky hnojiť? Budem mať len nejakých max 10 rybiek. A najradšej by som menil len 1x/týždeň 20% vody. Stačí taká obyčajná starostlivosť?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2010 12:43 Muž matlala [798] - Rostliny – Re: lojza79
EP jsou nej u osramu, mají zpětnou vazbu a bezpečnostní odpojení při poruše trubky. A cena se mi zdá taky výhodná, sám mám QTP5 1x a 2x 24-39W za 420,- a 550,-
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2010 09:22 Muž lojza79 [5] – Re: matlala
Do T5 HO se mi nechce jít, nemám na to předřadníky. A taky nejsou tak efektivní oproti T5 HE, papirove o cca 10 %. Spíš ještě můžu osatit jednu trubici T5 HE, mam tam na ni ještě místo, ale nikdy tam nebude tolik svetla, jako s T5 HO. Pokud bych sehnal predradniky za vyhodnou cenu, dalo by se o tom uvazovat.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2010 08:46 Muž matlala [798] - Rostliny
k tomu světlu, máš tam 21W 849mm dlouhé T5, v tomto rozměru se dělá ještě 39W, pokud máš EP s tímto rozsahem, učitě má cenu měnit. Mimochodem mají vyžší svítivost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2010 07:22 Muž lojza79 [5] – Re: j0hny
jj, mas recht, to pilotní foto musim změnit. To byl stav letargie s par rybkama, kdy to vubec nerostlo :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2010 07:21 Muž lojza79 [5]
No 4200 ml mam na 0,5 m2 a ne metr, je to teda malo, i kdyz nemam kryci sklo a mam dobrou rampu?

Ten zeolit uz je tam cca pul roku, predpokládám, že už je dusičnanama nasycen, jinak bych ho vyhrabal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2010 06:58 Muž j0hny [86]
Edit: pozrel som to video a vyzera to byt ok, tak nech sa dari, myslel som ze aktualny stav je podla hlavnej foto stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2010 06:50 Muž j0hny [86]
Suhlasim s radami hore. Len k tomu filtru sa mi to zda viac ako chov bakterii nez rybiek a rastlin :) Mozno mi za pravdu neda nikto , ale obcas je tych bakterii az moc. Samozrejme uz do filtra nesahat, nech bezi.
S rastlinkami to byva ako bolo pisane, treba skusat co sa chyti a byt trpezlivy pretoze vecsina rastlin sa musi adaptovat z vlhkeho prostredia na prostredie pod hladinou :)
Ale adaptacia fungovat nebude kym rastlinky nemaju "potravu" a svetlo.
100lm/w je ok, to mas sice 4200lm teda lux na meter stvorcovy, ale to je udaj nad hladinou nie pod nou.
Mozno to mas zmaknute, neviem ake rastlinky mas, ale ak tam mas nejake nizke alebo kobercove rastlinky narocne na svetlo tak im to urcite nestaci.
Kazdopadne drzim palce nech to zacne fungovat palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2010 22:04 Usine – Re: lojza79
Já bych spíše řekl že nemáš moc trpělivost. Topný kabel je pěkná věc, ale má jednu nevýhodu. Teplá voda ze dna stoupá nahoru a zvedá kal, takže voda není nikdy čistá. Stačí mít akvárium podložené polystyrenem. Pokud jde o filtr tak ten dusičnany vyrábí ne spotřebovává, pouze pokud v něm máš ale zeolit tak ten je odstraňuje. Poměrně brzy se ale vyčerpá a pak ti začne NO3 určitě stoupat. Živorodky se velmi rychle množí a za čas budeš mít s jejich počtem problém. Vyzkoušel bych dno jestli neobsahuje vápenec a znovu zavedl CO2 a sehnal si ještě nějaké rychle rostoucí rostliny. Z filtrem bych nic nedělal a hlavně bych ho nečistil, jen když jeho výkon podstatně klesne. Chce to čas a do akvária se moc nehrabat. I kdy máš světlo hodně slabé na spoustu rostlin to bude stačit. Svítil bych aspoň 12-13 hodin denně. Týdně vyměň 1/3 vody a uvidíš že to půjde. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.12.2010 21:33 Muž Ivoš [1061] - Cichlidy – Re: lojza79
Topný kabel jsem nikdy nezkoušel a podle mě klasické topení stačí. Důležité je, aby teplota vody v akváriu byla všude pokud možno stejná.
Dusičnany filtr nelikvidují, mělo by to být přesně naopak- ve fitru žijící bakterie by měly odbourávat dusičnany (či dusitany, abych nekecal. Co se týče průtoku filtru, jeden akvarista mi poradil fintu, která se mi zatím vyplácí - snížit rychlost průtoku na minimum (nejspíš proto aby si bakterie ve fitru měly čas na těch dusičnanech pořádně pošmáknout).Je otázka, zda vůbec nějaké denitrifikační bakterie ve filtru, potažmo ve vodě vůbec máš, možná jsi je utrápil hlady :-D
Hele, dneska se na můj vkus celá akvaristika řeší strašně vědecky a já za tím cítím hlavně snahu výrobců prodávat chemikálie pod tlakem.
Víš, jak jsem začínal s akvaristikou asi před 40-ti lety já když mi bylo 10 let??,To tě pobaví...
Tenkrát lepená akvária u nás prakticky neexistovala, takže všechno (kromě prťavých elementek) bylo v ocelovém rámu a spáry se utěsňovaly suříkovým tmelem.
Měl jsem několik akvárek, největší asi na 80 l.
Jako substrát jsem použil písek z dětského pískoviště a jako startovací hnojivo kuličky sušeného jílu, které jsem do něj zahrabal. Svítil jsem asi tak 2-4 hodiny denně žárovkou navečer. O nějaké pravidelné výměně vody jsem neslyšel, jen jsem podle potřeby odkaloval a když už jsem si řekl, že je třeba dolít vodu, tak jsem v koupelně narval konec od zahradní hadice na kohoutek s teplou vodou a druhý jsem strčil do akvária a on-line připouštěl.
Prodávaná topítka s termostatem byla vzácností, o venkovních filtrech jsem jen četl.
No a v tomhle akvárku jsem měl živorodky, čichavce, skaláry a později i dokonce Geophagus brasiliens. Rostliny kryptocoriny a zákrutichy. Krmil jsem nitěnkama a LONem. Jediný výkřik západní zkaženosti, který byl běžně k sehnání, byl Tetramin.
A všechny rybí nemoci se léčily buďto solí, hypermangánem nebo malachitovou zelení.
No a navzdory těm všem hrůzám, které jsem prováděl, technické zaostalosti a nevědomosti, mi kytky rostly, ryby se třely, byl to krásný vzhled na ten boží svět.
Takže, zkus na to trochu změnit úhel pohledu od toho vědeckého se přikloň k sedláckému. Omrkni si pár akvárek, která tvým známým fungují, potej se co a jak dělají, pak to porovnej s tím, co a jak děláš ty a řešení se ti nabídne samo.
A velice dobrá věc je, nechat si od takového člověka odlít decku bordelu z jeho fitru a tu pak šoupni do svého akvárka (což je víceméně totéž, jako kdybys aplikoval např. Sera Nitrivec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2010 20:40 Muž lojza79 [5] – Re: lojza79
Děkuji Ivoši. No je pravda, ze uz se snazim krmit kazdy den, po tom, co jsem videl u kolegy. No jsou tam maly rybky, velky tam delali velky bordel. Je tam cca 20 pavich ok s poterem, zbytek kardilalek, cca 4 platy nebo mecovky, cca 5 ancistrusu s poterem a pritelkyne si vynutila 10 neonek. No necham ty pavy oka namnozit a budu sledovat dusicnany.
I kdyz jsem cetl, ze ne, ale neni mozne, ze by ty dusicnany likvidoval filtr, ale s timhle relativne velkym prutokem by nemel.
Jo a jeste jedna vec, je pro rostliny lepsi topny kabel nebo klasicky topeni? Vramci expedimentu jsem odpojil topny kabel a topim klasikou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.12.2010 20:15 Muž Ivoš [1061] - Cichlidy
Lojzo, když jsem se díval na tvou prezentaci, tak jsem vyčetl, že krmíš obden. V rybím osazenstvu vidím pár pavích oček a patrně nějaká dánia, vesměs drobné rybky 3-5 cm.
Podle mého selského rozumu máš akváruim málo "zaprděné", tvoje ryby málo žerou a tím i málo se...u, čili málo hnojí. Tomu by odpovídaly i tebou uváděné nulové hodnoty dusičnanů.
Já mám akvárko stejného objemu (založeno před 2 měsíci)s relativně velkýma rybama(skaláry, terčovci), které krmím 5-6 x denně a už začínám rozdávat přebytky rostlin. Hnojím pouze PPMD.
Ptal ses na velikost krmné dávky -pokud máš možnost krmit častěji přes den, tak krm do polosyta, to zase poznáš na objemu rybích bříšek.
Zkus udělat malý testík - pořiď si jeden kousek plovoucí Ceratopteris o velikosti listové růžice 5-10 cm, a vlož do akvária. Pak jí přeměř za 14 dní -pokud nebude aspoň o 1/2 větší, máš v akváriu nedostatek dusíku, jehož primárním dodavatelem by měly být právě ryby. A živorodky patří díky svému nedokonalému trávení mezi nejlepší dodavatele odpadních látek - podívej se na hovínko rasbory a třeba blackmolly. Zatímco z rasbory vypadne něco, co ani nestojí za řeč, blackmolla ze sebe vytlačí kabel delší, než je ona sama



;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2010 18:09 Muž lojza79 [5]
No z kombinace 250 objem, osvetlenie 0,2w na liter, objem fitra 25 litrov se na prvni pohled zda slabe smětlo, typuji kam míříš. Ale myslim, že to až taková trága není jsou to trubice OSRAM 2 x 21 W T5 HE, vychází 100 lm/W, nemám krycí sklo a rampa je ze zrcadel, tak odrazivost bude víc jak slušná. Mam tam ještě jeden volný "slot" na jednu trubici, ale nechci zvyšovat odběr a rušit biorovnováhu, které možná začala fungovat :-)
Filtr je možná větší, ale v tom by snad závada nemusela být. Průtok má cca 300 l/h. Filtračním materiálem je FILTREN, v jedné komoře je zeolit, nebo jak se to jmenuje od RATAJE + keramzit.
Rybek tam je těžko říct, typuju tak 30, možná to odhadnete z čerstvého videa.
No s výběrem rostlim jsem to měl naplánované, jak popisuješ, ale to jak si nefungovalo. Pomohla metoda koupit od každého něco a ono se uvidí.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.12.2010 17:54 Žena stetinka [270] – Re: lojza79
Lojzí, ono je to mnohem složitější. V tom je akvaristika krásná, že umí utéct všem tabulkám a fikaně hraje do rukou těm, co pro ní mají cit. A nikdy neexistuje pouze jedna správná cesta. Ty máš opravdu slabé světlo a k tomu hnojit, tak pomůžeš akorát řasám.
To, že se "hnojí" výměnou vody je běžná praxe. Proto měříme ty dusičnany, jakmile příliš klesnou, tak vyměníme vodu. I když příliš vysoké taky nejsou dobré. Je to fakty složitější.
Já být tebou zamyslím se nad tím, jak zvýšit množství světla, u toho bych asi začala. Pak bych se zaměřila na výběr nenáročných druhů rostlin. Jsou druhy, které jsou nenáročné,ale nemusí být pravidlo, že zrovna u tebe porostou. Jde o to, sehnat si tak 5-6 druhů a zkusit kterým se daří.
Co se týče počtu ryb. Nevím, čemu říkáš málo a čemu hodně. Hodně ryb ti může pomoci, ale ty musíš umět vypozorovat tu hranici, abys akváriu ještě více neublížil. S malým počtem ryb to lze taky, ale zase musíš umět poznat, kdy bude potřeba přihnojit. K tomu slouží testy,ale i ten vzpomínaný cit.
Když dodáš více vstupních informací, určitě tu najdeš spoustu názorů na to, jak to vyřešit ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2010 17:35 Muž j0hny [86]
No, ja som sa k akvaristike vratil po dlhom case takze odbornik niesom, ale stacilo mi par dni studovat forum nato aby som vedel od oka odhadnut kolko coho. Teraz mam trosku problem s pametou tak si musim znalosti obnovovat pravidelne.
Ty mas 250 objem, osvetlenie 0,2w na liter, objem fitra 25 litrov, nevidis tam problem ?
Pocet+typ ryb a rastlin som z tvojej prezentacie nevycital.
1. rada je pred zalozenim precitat aspon par clankov o zakladani a o zaciatocnickych chybach, tam kazdy zaciatocnik najde 90 percent potrebnych informacii.
2. rada je mysliet vopred co v akva bude, a podla hodnoty vody ktora je k disp. vyberat ryby aj rastliny rovnako narocne na svetlo, tvrdost, alkalitu, teplotu ... a zaroven si o kazdej vybranej rastlinke a rybke precitat.
Presny vzorec na to neni, kazda rybka a rastlinka je ina, a neda sa drzat teorie ze kolko litrov na centimeter ryby... ani pravidla 1 rastlinka na 5 litrov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2010 12:59 Muž lojza79 [5] – krmení - rybky - rostliny
Zdavím,
už pár let se snažím o prosperující akvárium zejména z pohledu růstu rostlin. Již delší dobu sleduji toto fórum a snažím se poučit. Snažil jsem se aplikovat co2, hnojit pomocí PPMD,čaroval jsem se světlem a vodou, v podstatě vždy jsem akváriu spíš ublížil (nasledky nebyli fatalni :-) Pravidelně jsem odsaval dno, rybek jenom par, abych nepřerybnil.
No a na jaře se kolega nadchl pro akvarium, tak jsem s nim na jeho žádost byl v hornbachu pořidit set. Kolega nedbal rad, poridil milion rybek a rostlinky. Světe div se, akvarium prosperuje. Poučil jsem se tedy z jeho začátku a pořidil pro kytky živorodky a začíná to fungovat.
Došel jsem tedy k názoru, že dodavat cokoliv do akvaria než krmení a vody lze pouze na základě relativně důkladného měření. Je už to prostě jiná liga.
Neexistuje nějaký vzoreček, poučka, studie, kolik rybí osádky na hustě zarostlé akvárium s výkonným biofiltrem, aby kytky mohli prosperovat(dostatek zivin)? Nebo z druhé strany, jak velkou denní krmnou dávku, aby z toho prostřednictvím rybek prosperovali kytky? Dá se nějak jednoduše zjistit, že ve vodě vlivem rybek je optimální hladina živin? Např. měřením hladiny dusičnanů?
Měřením dusičnanů jsem před rozmnožením živorodek zjistil, že jsou skoro neměřitelné. Přitom vstupní voda má okolo 40 mg/l, říkám si, že bych mohl hnojit přímo vodou :-)

Děkuji za radu

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [60] 62

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 74958x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10843-hnojeni?od=2951