Hnojení
Ahoj, díky moc za reakci. Samozřejmě mě tahle varianta napadla a v brzké době zašlu vzorek na test. Na druhou stranu příznaky jako GDA a sinice by testům odpovídaly. Ještě před tím ale udělám hnojící restart. Odstavím svoje chemikálie a zkusím dávat předem namíchané komplexní hnojivo. Zároveň je tohle odpověď na nejnověji položený dotaz od Stína.Jeho problém je dost podobný,tak mě napadá, jakými přesně testy NO3 měříš?
Ahoj, jestli je ještě aktuální problém s nízkými hodnotami NO3 co jsi psal v prosinci 2021. Myslím, že problém je jinde.
Já měřil NO3 pomocí kapkového testu Sera asi rok a hodnoty se pohybovaly kolem 40 mg/l, před výměnou i k 50 mg/l. Protože se mi to zdálo moc (je to vlastně horní hranice, resp. i nad hranicí), koupil jsem kapkový od jiné značky,
právě ten co používáš ty.
A ten mi ukazuje 5 nebo 10 mg/l. A to je pro změnu minimum. A věř tomu, že testy dělám velice pečlivě a přesně, takže vlastní chybu měření vylučuji.
Takže co teď? Přidávat NO3 nebo odstraňovat?
Musím, říct, že u NO3 mě tento test dost zklamal. Poslal jsem kvůli tomu vzorek do laboratoře (mám protokol a nebylo to až tak drahé) a nechal si otestovat právě dusičnany a k tomu Fe, Ca Mg. Výsledek - obsah dusičnanů mám 39,5 mg/l (vzorek jsem si z tohoto odběru nechal i doma v láhvi a test pomocí obou testů pro kontrolu zopakoval ve stejný den, jak jej udělala laboratoř)
Tak já jen abys nepřidával dusičnany a skutečnost nebyla přesně opačná

Ahoj, můžu se zeptat čím se dá dobře zvýšit NO3? Aktuálně aplikuji KNO3. S ničím jiným nemám zkušenosti. Problém je že hodnoty vody před výměnou jsou K=16,2 mg/l což je tak akorát ale NO3 mám jen 1,2 mg/l. Používám RO takže draslík se mi do akva dostává komplexním hnojivem (nemůžu snížit abych držel koncentraci Fe) a KNO3. Z toho vyplývá že abych zvýšil NO3 nemohu více dávkovat KNO3 a potřebuji najít něco jiného.
Vím že existuje sypké hnojivo NH4NO3 nebo dusičnan hořečnatý ale nevím kde toto koupit.
Akvarijní hnojiva nepremávají a na Fichema je nemají. Předem děkuji za radu.
Já to asi dělám blbě, ale rostlinky nestačím trhat a stříhat a hnojím tak, že (až na vyjímku, kdy zapomenu) dávám do 60 litrové nádrže denně 1 ml Easy-Life PROFITO, k tomu většinou 1 ml Easy-Life NITRO, jednu týdně to vynechám a dám tam 1 ml Seachem Flourish, protože jsem měl Fe stále neměřitelné, tak jsem teď začal k tomu Seachem Flourish přidávat 1 ml Seachem IRON...
Starší reakce
Ak chceš znížiť alkalitu, tak to urob radšej destilkou alebo viac osmotickej vody aby si nemal tak vysokú koncentráciu CO2, zníži sa tak síce okrem Kh aj Gh ale máš dosť, takže by som vodu znížila na Kh 3 a s CO2 na Kh 2 a malo by stačiť CO2. Vyskúšaj! A so železom by som to tiež nepreháňala, 0,6mg/l je tiež moc, 0,2 mg/l by malo stačiť bohato.Horčík s draslíkom do 10mg/l ak bude vápnik na cca 30mg/l po úprave vody.
Joe napsal: Moja otazka prave smerovala ci podla NO3 viem nejako korelovat mocovinu. Myslím, že som ti odpovedala, čím bude NO3 viac, tým menej by som dávala močovinu. 3-5mg/l NO3 musí stačiť ak ide celý systém na amoniaku.
Prečo tam valíš toľko CO2, nechceš skúsiť ubrať ako som písala. Ak ti neklesne Kh ani o 1, tak potom CO2 stačí rastlinám, ak to dáš na polovicu, tak by to malo stačiť. V mäkkej vode mať CO2 na 40mg/l sa mi zdá zle-baktérie ti pri 6,2 spomaľujú a koleduješ si o problémy s riasami. Veď časom uvidíš sám, ak sa tak stane, tak skús použiť tento návod nižšie.
Vodu uz robim hodnu chvilu na 2kH, tam potom bublem na pH6.2 co by malo byt cca plus minus 40mg/l CO2. Alkalitu som znizoval na radu vaclava, kedze stale mam emocny problem s dropchekrom.
Zatial meriam NO3 testom od Sera a ten ma rozlisenie 0-10-25... mg/l. Neviem teda odstupnovat rozumne hodnoty medzi tym. Moja otazka prave smerovala ci podla NO3 viem nejako korelovat mocovinu.
Pekné akvárko máš a vyznáš sa. My sme doma mali na Eheime nalomené ukončenie na hadice čo sa strká do filtra a tam si to trošku prisávalo, keď stvrdnú hadice po rokoch, tak je tam väčšie pnutie a bolo zle.Teraz sme objednali silikónové a snáď bude pokoj-čistím filter každý týždeň.
Neviem, čo ti tak znižuje ph, ale neskúsil by si tlačiť menej na úroveň miešanej vody-teda 6,3-4? Ak máš miešanú vodu na 6,4, tak by ti to ani nemalo vyskočiť vyššie, to by si mal málo CO2.
K tej denitrifikácii, myslím že tam to nebude ako hovoríš, skôr by som povedala, že ak ide akvárium na amoniaku/predpokladám že NO3 máš veľmi nízko cca3-5mg/l a teda denitrifikácia asi nebude až tak významná/, tak amoniak využívajú nitrifikačné +denitrifikačné baktérie a viac rastliny a zápasia o amónium, takže ak máš viac NO3, mal by si ubrať na dusíku /močovine/ čo ty na to? Pri svietení máš veľa kyslíku, tak pofrčia poriadne aj dekompozičné, tak najskôr Ph znižujú baktérie. Či to robí bubliny vo filtri, to netuším.
Pomery NH3/NH4+ v zavisloti od pH a teploty su mi myslim jasne. Snazim sa drzat pH okolo 6.2 aj koli hnojeniu a glukonatom zeleznatym, kedze ta potvora prestava byt stabilna uz ale pri ph 5.5 ci 6. Zatial mi to nikdy nevyskocilo nad 6.8, aj to len ked som menil flasu. Mocovinou hnojim uz hadam viac ako pol roka, od kedy som vyhodil KNO3 koli stale sa kumulujucemu drasliku. Nemam pocit ze by zivocichy stradali, krevety sa mnozia, Amano krevety funguju , rovnako ako filtrujuce "kobylky" (copyright manzelka).
Co sa tyka nitrifikacie/denitrifikacie v kanistri - ten mam nastaveny na pomaly prietok, cez den nieco cez 600l/h, v noci ide na minimum co mi elektronika dovoli - 400l/h Bublem cez externy atomizer na vypusti, takze tam sa nema ako dostat plynne CO2 do sania a z druhej strany nadrze je samostatny okruh s profiplants reaktorom. Preto CO2 vylucujem ako moznost. Ozon som posunul znacny kus od dania a nezda sa mi, ze by to strhavalo bublinky.
Ostava netesnost, ale mazem pravidelne, netusim od kade by to mohlo sat falosny luft.
Ahoj, hnojenie močovinou predpokladá Ph pod 7, inak si myslím že je dosť riskantné. V holandských akváriách a tam kde nie sú živočíchy sa toto hnojenie používa, ale nemám skúsenosti. Okrem toho z amoniaku profitujú aj riasy, tak by som bola opatrná a používala kombi. Seachem myslím takúto kombináciu v Nitrogene má. Ideš na to dobre čo sa týka spotreby amónia pred NO3 rastlinami, iba nie je to mix, ale v kyslom prostredí je NH4/amónium hnojivo/ a v zásaditom NH3/plynný jed pre ryby/.Určite sú tu odborníci čo by to rozobrali aj detailnejšie, je o tom dosť článkov Walstad, časopis Akvárium..
Dusík vzniká pri denitrifikácii, takže to by si musel mať dosť NO3, NO2 a podporiť viac denitrifikáciu a to neviem či je vo filtri len tak jednoducho docieliteľné , skôr by som tipla alebo nasávanie CO2 z difuzeru alebo zavzdušnenie v dôsledku netesnosti.
Zdravim, idem si po radu.
Ako viem zmerat dusik vo vode pri aplikacii mocoviny? Mal som za to, ze mocovinu rastliny prijimaju ochotnejsie ako NO3.
Moja prvotna uvaha bola, ze rastliny dokazu prijat mocovinu lahsie ako NO3, co sa "zvysi" tak sa transformuje na NH3 podla H2NCONH2 + H2O → 2xNH3 + CO2. Nasledne si s mixom NH3/NH4 s si uz bakterie poradia nitrifikacnym procesom z ktoreho uz viem zmerat NO3 a podla toho sa riadit pri davkovani mocoviny.
A otazka 2: Je mozne, ze by mi v kanistri vznikalo take mnozstvo plynneho dusika ze to obcas vyfukne bubliny?
Starší reakce
Nevím,jestli je to možno kapkovým testem JBL rozlišit, ale mohu vyzkoušet, nicméně vždy měřím zhruba ve stejný čas,kolem poledního a pokaždé je to někde 3-5mg/l.
Zajímala by mě hodnota NO3 hodinu po přidání hnojiva a před další dávkou.
Jasně,ale k tomu dalších 15 mojí směsi a potřeboval bych ještě přidat, tak aby to bylo v pohodě. Řekl bych výrazně přidat. Přímo pan Mithofer psal v meilu, že je opravdu bez kalia, možná někdy zkusím přeměřit

Podle tabulky dávkování N Plus jsi s 15ml v normě. Nedovedu si představit, že je to bez draslíku ale je to možné.
0 07.12.2021 12:42 Brodys – Je tohle množství ještě v pořádku?

Ahoj všem, stále a stále laboruji s hnojením ve své dvoustovce. Momentálně přidávám denně 15 ml Profiplants N plus (údajně bez draslíku, bližší složení mi výrobce odmítl sdělit) a 15 ml roztoku MgNO3 (50g v 500 ml Aq) k tomu ještě mikroprvky. Stále se ale dle JBL testů nemohu dostat nad nějakých 3-5 mg/l NO3. Je větší dávka hnojiv ještě bezpečná pro obyvatele? Chtěl bych těch dusičnanů trochu víc, chápu, že testy jsou orientační,ale jelikož od té doby mám trochu více GDA, asi by i hodnota NO3 souhlasila. Nejde mi ani moc do hlavy, jak je možný, že má akvárium takovou spotřebu. Děkuji za přínosnou diskuzi

Starší reakce
Asi je to dobre, ak má Rataj na stránke chybu
www.rataj-spk.cz/…
Rataj má pri makrone zloženie 2,4% K (2,95% K2O).
Ked prerátam aplikáciu 2,5ml na 100l - 1g x 2,5(ml) x 0,024(2,4%) : 100(l) = 0,0006g/l = 0,6mg/l
On tam má uvedených v tabuľke 0,0006 mg/l - tak to asi neprerátali z gramov na miligramy? Tá hodnota by bola inak veľmi malá...
0 22.11.2021 22:54 Jozef – K2O v hnojive
Ahoj, vie niekto pomôcť. Ak je udané na hnojive že obsahuje 1% KO2 (teda 0,83% K viď wiki časť K2O v hnojivách
cs.wikipedia.org/… ).
Dá sa nejako určiť koľko mg/l dodá napr. 1ml na 1l vody?
Môže to byť zhruba 0,83mg/l K ak budem rátať že 1ml hnojiva je 1g (prípadne 1,1 - 50g hnojiva v 500ml vody napr.). Dá sa to takto jednoducho, alebo je to blbosť.
Edit: Ešte raz ten výpočet 1ml teda 1g 1x0,01(1%)x0,83(83%)=0,0083g/l - 8,3mg/l
Starší reakce
Tak jsem se dozvěděl proč hnojit raději denně a proč nemusí být koncentrace hnojiv vysoká. V tomto vlákně
rybicky.net/forum/17600… je to ke konci vysvětleno. I s grafem.
Hodně lidí doporučuje týdenní dávku hnojiva rozdělit. Jenže jiní zase doporučují udržovat hladinu dusičnanů a jiných prvků na určité výši. Když týdenní dávku rozdělím, tak ve vodě bude toho hnojiva míň. Bude to těm rostlinám stačit?
Starší reakce
Určitě je to možný. Hnojení jsem nastavoval jenom podle vstupni vody, bez testu v průběhu hnojení. Vratim se na tydenni vymeny vody, zacnu sbirat data z měření a uvidime jestli z toho nekdo vyčte, kde delam chybu

Starší reakce
Souhlasím, týdení restart hodnot je důležitý.
akvárko máš veľmi pekné. Len otázka na zamyslenie: si si istý, že to je nedostatkom a nie prebytkom niečoho iného a výmenami to riediš?
Jako napadlo mě vrátit se na týdenní výměny, ale teď v létě je to celkem náročný. Víkendy skoro nejsem doma, tak bych to musel řešit po večerech. V zimě to není problém...
S tak dlouhými intervaly výměny vody si netroufám poradit. Ubral bych jedině draslík.
Zdravím, po půl roce bez problémového růstu jsem si myslel, že mám hnojení zvládnuté, ale zjistil jsem, že jsem se vezl jenom na dobré vstupní vodě. Potom co jsem přešel na výměnu vody 50 % 1x 3 týdny, rostlinám evidentně začalo něco chybět.
Anubiasům se kroutí okraje listů a májí na sobě černé tečky, hlavně na okrajích. Rotala Wallichi stonky odspodu opadávají listy, pěkné jsou jen vršky. Jediné co se zdá bez že prosperuje bez problému je glossostigma.
Mrknul byste mi někdo do prezentace a doporučil mi, jak mám upravit hnojení po přechodu na delší výměny vody?
Měřením jsem přišel na následující:
K: 15 (po výměně vody, před výměnou to bylo více jak 30, nešlo testem ani změřit)
MG: 6
NO3: 15 (po výměně vody, což skoro odpovídá vstupní vodě)
PO4:0,2
Fe: 0,1 (po odležení 40 min aby se projevily cheláty)
PH: 7,2
Denně dodávám Aqua Grower:
Mg: 4 ml
P: 1 ml
K: 2 ml
Micro: 2 ml
Excel: 2 ml
Akvárko už to stejně potřebovalo.
Takový výpadek proudu by AQ mělo bez problémů zvládnout...
Nazdar dnes jsem na 2x po 30ti litrech vyměnil celkem 60 litrů vody - nešel dopoledne plánovaně proud a měněno 30 litrů před vypnutím a 30 litrů po zapnutí proudu.Má otázka zní jestli rovnou přihnojit Bioflorem,nebo počkat až co udělají rostliny?
Dávám do 1/2 litru roztoku Tenza 1/2 celaskonu.

Zdravím,začal som používať FEROX ale po cca 10-tich dňoch mi to vždy plesnivie.S TENSO coctailom som nikdy problém nemal.Nieje to tým draslíkom vo FEROXE?
Starší reakce
No je to možné, ale tieto to mali v sebe už v predajni (potvrdil mi to potom aj predajca ale presne mi to nedefinoval, tak neviem či sa mám báť). NO3 som nikdy zatiaľ cez 20mg/l nemal (nemeral som úplne od začiatku). Mohli by sme sa baviť o nevyhovujúcom Ph pre odchov (ktorý nechcem).Ja som si vedomý toho, že sa jedná o náročnú rybku a naozaj na ňu beriem ohľad. Preto som tu a sa pýtam na možnosti. Aby som tam nelial niečo bezhlavo a nestalo sa mi to čo ostatným keď zblbli ako ja. Ja som už nejaké hnojenie nateraz zavrhol (poviem v ďaľšom príspevku prečo). Ale stále si myslím, že táto téma je tu nato, aby sa hľadal spôsob či a ako a u niekoho môže konkrétne pridávanie prvkov pomôcť resp. hnojenie neznamená automaticky zlé prostredie pre ryby - môj názor.
Tento príspevok mal byť na lacewings
to MichalV,
presne tvoja odpoveď ma asi presvedčila lebo som možno pochopil tú zlú skladbu rastlín čo spomínal Václav. Ono to dno je holé lebo to nerastie - keby sa každá rastlinka rozrástla aspoň ako ta sagitaria tak to vyzera inak
Ak máš nejaké rady odporúčania s +- tak by som ocenil ak by si mi ich poslal, ale asi na sukromnú správu, lebo to už bude iná téma.
To Václav, možno mi to trochu viac dáva súvislosť. Môžem sa na teba obrátiť potom s konzultáciou nových rastlín.
A vďaka všetkým za trpezlivosť.
nemyslím si, že tvoj problém je v nedostatku anorganických živín (N, P) alebo mikroprvkov. Svetlo rozhodne nemáš slabé, dno skoro "panenské", neprerybnené akva, absencia drevených dekorácii. Spotreba uhlíku je 10x vyššia ako dusíku. Konkurenčný boj rastlín vyhrávajú tie, ktoré dolujú CO2 lepšie ako iné. Riešení je viac, každé má svoje + aj -.
Metodu s živorodkami jsem zkoušel taky,ale brzo to šlo do kopru. A živorodky a kvalita vody taky moc nekoresponduje

aj to ma napadlo

/aké jednoduché/, ale ak chýba nejaký mikroprvok, tak to neporiešia. Skúsim nove rastliny a potom sa uvidí. Postupne asi aj tie testy min. pre info
Ďakujem chalani /aj Brodysovi/. Asi by som začal niečím osvedčeným po tých základných meraniach /bez toho sa nepohnem asi/. Skúsim trošku naštudovať zvážiť pre a proti a keď bude treba sa ešte ozvem. Najskôr skúsim poriešiť asi nové rastliny a potom sa uvidí. Na teraz to z mojej strany uzavriem /nech to tu netrolím/ - ale každá reakcia je vítaná

A co hnojit přírodní cestou a do akvária nasadit několik živorodek?
Ďakujem za upozornenia. Ale na to sa teraz vykašlite. Dožijú sa dvoch rokov a môžem byť pripravený na iný spôsob keď nebudem spokojný s rastlinstvom.
Ale inak sa to určite dá - nemohla si jednoducho niekde urobiť chybu? Každé akva je iné a hold smola? Niekto kŕmi celý život živím kŕmením a to aj neopláchnutými nitenkami a nemá problém. Iný ti povie po jednej skúsenosti nikdy viac /všetko mŕtve po čistých komarích larvách/. Tým nechcem sekať frajera, lebo v podstate len začínam rozmýšlať nad týmito vecami a súvislostami. Ale dá sa to. Pozri si nádrže s vyhľadávaním ramirez napr.
rybicky.net/nadrze/19007 ma ich tam od 2018 to sú skoro tie 2 roky ak už nie sú pasé

ale aktualizácia je z 2021 tak hádam.
Táto paní ich má rok tak hádam jej tiež ešte vydržia.
rybicky.net/nadrze/31094
Je ťažšie nájsť aktualizovanú v poslednej dobe (veľa ich nie je aktualizovaných, čiže netreba polemizovať či sa im darí či nie), ale sú tam. A samozrejme ich vela dopadlo zle (tých ramireziek). Ale to aj kopa iných nenáročných rybičiek pri pokusoch nás amatérov.
Myslým že s rozumom pri nízkych dávkach (slabšie svetlo, bez CO2) dodanie živín /ak sa správne určí ktoré chýbajú/ s tým, že sa neprekročí ich hranica s pravidelnou výmenou vody može fungovať.
Ked mi chýba vo vode nejaká žložka ju nedoplním, lebo by mohla skapať ryba. Tak prečo ju ten druhý neodstraňuje keď ju tam má?
Samozrejme vždy je každá zmena risk a zvlášť pre chúlostivé ryby. Ale keď mi budete tvrdiť že sa to nedá, tak sa za dva roky k tomu dopracujem s par mŕtvolkami a potom vám ukážem

– recesia
Ako pýsal Brodys: Tak určitě, jak řekl Paracelsus, každá látka je jed, záleží pouze na množství
Ale naozaj ďakujem za rekcie
Doporučuji i test na Fe. Ty hodnoty z vodárny jsou orientační protože nikdo nezaručí co ti skutečně doteče domů. Záleží jestli si chceš s tou úpravou vody hrát nebo použiješ univerzální ozkoušené hnojivo. Bez plyného CO2 to není tak náročné na ladění dávkování živin.
Asi základní je u téhle metody pravidelná výměna vody, tím si vlastně i nějak pohlídáte kumulaci některých prvků a popřípadě otravu. Osobně po výměně vody změřím NO3 a dle toho zjistím pomocí kalkulačky kolik bych měl mít PO4,dle ideálního poměru. Na zjednodušení dávkování se dá použít ještě
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Pak když se mi chce, ještě někdy přeměřím. PO4 tedy dávkuji pouze jednou týdně (pokud v průběhu nenaměřím nízkou hladinu) po výměně, celkem se v nádrži drží.
Mikro a makroprvky dávám každý den takovou střední dávku, ale u vás bych šel cestou minimální dávky
Na měření kapkové testy, nejlépe asi JBL, NO3, PO4 a asi by bodlo i kalium, podle něj by se dalo odhadnout dávkování makro prvků,ale osobně nepoužívám, věřím, že zarostlá nádrž má spotřebu a je pro mě dostačující znát hladinu NO3.
Ale nemám nikterak háklivé ryby a nemám zkušenosti co to s těmi Ramirezkami udělá, jak píší ostatní..... takže bude nutné rozhodnout, co je důležitější a dle toho jít dál.
Psal ti to Václav a ja to potvrzuji,ale jinak dělej jak uznáš za vhodné..
Ony ty ryby neskapou hned,ale postupně se jim zkracuje život..
P.S.nedávno se to řešilo v tématu dusičnany a dusitany..
Brodys napsal: Být ve vaší situaci, koupím za pár kaček PMDD, makro,mikro,KH2PO4 a KNO3, zvlášť rozředil. Přidával bych mikro a makro a pak dle testů dusík a fosfor na poměr 16:1.
akvarijni-hnojivo.cz/…Zaujala ma táto možnosť. Namiešať niečo, čo by doplnilo do hodnôt NO3 ostatné prvky. Predstava zmes mikroprvkov so zžlezom vo vhodnej forme (v rozumnej koncentrácii) a prípadne fosfor do pomeru s NO3
Rozumnou koncentráciou myslím nejaké minimálne hodnoty (pri slabšom svetle bez CO2 spotreba nebude vysoká)
Tých mikro prvkov vo vstupnej vode nebude vela (vodárne udávaju iba železo a to buď nemeratelné <0,01 /niekolko uzlov/ alebo 0,011-0,018 /par uzlov/ - neviem ktorý uzol mám, to by som mohol ešte vypátrať)
Aké parametre by som musel pri tomto uvažovaní nutne zmerať - PO4, NO3...? čím a ako presne
Keby som sa do takého niečoho pustil, tak by som samozrejme aj tak musel pravdepodobne prisadiť rastliny a počkať nech sa rozbehnú aby to mal kto papať. Novým rastlinám sa asi nevyhnem (ale čo ak neporastú ani tie, to už asi niečo vyskúšam).
Tak určitě, jak řekl Paracelsus, každá látka je jed, záleží pouze na množství

To je zaujímavé. Keď si dám vyhľadať nádrže s ramirézkami, tak je tu XX do ktorých lejú komplexné hnojivo, PPMD, tekutý uhlík, sítia CO2...a nemajú s nimi problém /aspon podla popisov nádrží)
Takže sa to s rozumom iste dá. Netvrdím že to chcem /nechcem/, ale zbieram informácie a možno...
Hnojenim,dávala jsem easy life profito a ještě přidávala sanytr-dusičnan draselný..během 6-7 měsíců jich pošlo asi 12 ramiréz..
Nic nedávam,jen kdyz si vzpomenu šupnu ke kořenům jílové kuličky od bivoje..stonkovky mi taky postupně odešly,ze začátku byli krásné a pak šly do za*ku..bez hnojení ani rána,a já nejsem chemik..nerozumim tomu,tak to tam raděj nedávám..Každý máme jinou vodu,taky ryby nadělaj svoje,udržba a to je jedno z druhým,v jednom akváriu mi roste jedno a v druhým zase druhý..všechno mi všude neroste..
S tým problém nie je, voda sa pomaly mierne hýbe všade a prietok mám nastavený na minimum (práve preto že nehnojím NPK a nedávam CO2). Kal sa nikde neusadzuje. Nebadám rozdiel čo sa týka pozície v akva. Tam kde je prúd najväčší som mal skôr problém s čiernou štetičkovou riasou (už ju nikde nevidím -nejaké zbytky)
Nazdar,to že ti rostliny nerostou všude stejně může být způsobený i prouděním vody - živiny se k rostlinám ve vodním sloupci dostávají při proudění vody a ty můžeš mít na některém místě v akváriu slabej,nebo žádnej proud a tím pádem málo živin pro rostliny v tom místě.
Fu a čím sa ti to podarilo vybiť konkrétne (len pre informáciu).
Ty radíš cryptocoryny - ale veď to je podobný druh ako echinodorus čo sa týka nárokov (koreňová/ružicová rastlina), tiež im treba niečo do dna ak nebudem mat šťastie.
Zároveň hovoríš, že ti nerástli stonkovky bez hnojenia - ale tie mne rastú. Dokonca aj tie červené. S tými som max. spokojný. A tie /stonkovky/ mi tiež odporúča Václav. Takže neviem...
Alternanthera reineckii Mini je v akva si najkrajšia rastlina, tak si nemyslím že to bude s živinami až tak zlé (tiež potrebuje svoje) - nemala by to byť menej náročná rastlina ako tie ostatné. Preto si stále myslým, že len niečo chýba, ale určiť čo je asi na inú debatu a tu mi stým nikto nepomôže (musel by som veľa študovať, nabrať hodne skúseností a prejsť veľa nezdarmi za x rokov v pestovaní, aby som to vedel "určiť" bez presného testovania (ktoré asi má tiež svoje limity). Preto ma napadlo komplexné hnojivo ako jediná možnosť. Nenašiel som zmienky o tom že si niekto vybil akva s komplexným hnojivom...max zistil že mu nepomáha tak ho zrušil...
Václav má pravdu s těma cichlidkami a chemii,já si tak vybila všechny a to jsem jich teda měla,dokup nový rostlinky a vykašli se na hnojení,taky jsem měla spoustu stonkovek,ale všechno šlo ven,bez hnojení mi nerostlo nic..a ted mám jen samý cryptocoryny a rostou..
Nazdar koukám že máš v prezentaci osvětlení studené a teplé bílé,co se místo hnojení zaměřit na změnu osvětlení,na led plnobarevné.Já změnil typ světla a rostliny okamžitě pookřály a začaly růst jako divý.Před tím se všelijak kroutily a moc se jim nedařilo.
Přidat reakci
1 ...... [7] ...... 62 63
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 76155x