Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hnojení

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Přejít na předchozí stránku 35 Přejít na další stránku   1  
Hnojení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 13:26 hombre
Pokud jsem to dobře pochopil,tak každé Osmocote je na bázi pozvolného uvolňování.Ale co jsem se díval,tak je jich spousta druhů-pro růže,trávník...a spousta dalších.Lze předpokládat,že všechny mají stejné složení,nebo že pro každé určení je i jiné složení?Mám na mysli,jestli tam není přidáno něco,co by v akváriu nedělalo dobrotu.
Takže se raději držet toho pro dům a balkon?

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2015 22:44 Muž Raeda [4] - ŽivorodkyRe: hombre
Já koupil Substral Osmocote - pro dům a balkon 300 g za 79 Kč + 70 za poštovné. A k tomu 1 ml tobolky v lékárně za 60 Kč 30 Ks, abych to mohl aplikovat do substrátu ke kořenům.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2015 22:44 Muž dudak [1630]
www.prirodni-akvarium.cz/… podle Marcela se dává cca 3g na 1 litr substrátu, při zakládání na dno a zasypat. Já jsem pod liapor dával skoro 2x tolik, ale bylo to tím, že jsem špatně odhadl množství substrátu. A i tak jsem žádný problém neměl. Používá se nejčastěji dům a bakkón, ale i jiné druhy osmocote jdou použít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2015 21:27 hombre
Mohl by tu dát někdo odkaz,přímo na daný typ Osmocote.Nevím,jestli je nějaký přímo do akvárek,nebo jestli se používá ten co je na okrasné kytky a na které,protože i těch je spousta druhů.A taky v jaké formě,jestli jsou to tablety,granule...Mám v plánu při zakládání dát ke kořenům právě to Osmocote.Nebo použít něco jiného,třeba Bivoj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2015 15:58 Muž Raeda [4] - Živorodky
Kolik gramů toho Osmocote má přijít na jednu rostlinu? Na obalu samozřejmě píší jen obsah na pokojové, balkonové a zahradní rostliny. Někdo z vás to určitě používá. Teplotu mám asi 29 stupňů, pokud mi ten nálepkový teploměr funguje správně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.07.2015 20:12 Muž Jirri [71] Re: Jindráš
Google našel :-)
rybicky.net/forum/1084-akvaflor-af-7
Jinak já ho používám u sebe a žádný problém. Vlastně by to podle složení mělo snižovat PH a vázat na sebe kovy atd. Dá se najít na Googlu každá látka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2015 15:10 Jindráš – Akvaflor AF-7
Zdravím všechny,prosím,máte někdo zkušenost s tímhle -Akvaflor Af-7-. Já to dostal,dárek,dvě lahvičky. Mám to vyhodit,nebo použít? Obsah---disodium fosfát,trinatrium fosfát,disodium EDTA,rašelina. Nezní to moc věrohodně. Znáte to někdo? coze Nikde to na forech nemohu najít. Děkuju.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2015 13:40 Marcel G Re: Raeda
Abych to nemusel přepisovat, posílám obrázek:
dl.dropboxusercontent.com/…
Existují 4 základní varianty hnojiva Osmocote Exact Standard. Všechny druhy obsahují stejné množství živin, ale tyto živiny se z granulí uvolňují po různě dlouhou dobu. Z toho logicky vyplývá, že je v podstatě jedno, který typ hnojiva se použije (těch živin budeš mít u všech stejně). Pokud si tedy koupíš "žlutý" Osmocote, uvolní se ti z 1kg hnojiva 150 g dusíku za 12-14 měsíců. Pokud si koupíš "červený" Osmocote, uvolní se ti z 1kg hnojiva to samé množství dusíku za 3-4 měsíce. Záleží tedy, jestli chceš pro své rostliny raději vyšší dávky živin po kratší dobu, nebo nižší dávky živin po delší dobu. Každopádně i když se ti ty živiny z granulí uvolní, neznamená to, že ti ty živiny zmizí. Prostě jen budou na povrchu té granule, odkud si je budou moci rostliny brát i poté, co uplyne ta doba "postupného uvolňování". Nejsnazší způsob, jak toto granulové hnojivo aplikovat do substrátu, je nasypat ty granule do tobolek (duté želatinové lékové formičky). Standardně se k tomuto účelu používají tobolky 00, které mají objem 1 mL a vejde se tak do nich zhruba 1 g hnojiva. Tobolky se dají koupit v každé lékárně za pár kaček. Pinzetou je pak zastrčíš do substrátu, kde se tobolka rozpustí. Komerční výživné tablety fungují zpravidla na úplně stejném principu (jen jsou mnohonásobně dražší). Hnojivo Osmocote se zcela běžně používá i pro pěstování vodních rostlin v pěstírnách (potvrdil mi to výrobce tohoto hnojiva).

Ještě lepší možností než toto je pak kvalitní výživný složený substrát, se kterým má velmi dobré zkušenosti třeba uživatel novotňák ( rybicky.net/profil/29687 ). Základem je lávový kámen nebo pemza na dně, pak kočkolit (nebo jakýkoli jiný jílovitý granulový substrát s vysokou sorpční kapacitou) promíchaný s nějakým vhodným zahradním NPK hnojivem (např. granulový Cererit nebo Hoštická trojkombinace apod. => důležité je jen to, aby to hnojivo neobsahovalo žádné "nebezpečné" příměsi, ale jen čisté živiny), na to může přijít klidně ještě další vrstva substrátu pro vodní rostliny (na bázi hlíny s přídavkem rašeliny obohacené o živiny). Nakonec to celé překrýt vrstvou nějakého krycího substrátu, který zabrání uvolňování živin ze spodních vrstev do vodního sloupce (např. jemný písek). Takovýhle substrát bude celé roky fungovat jako kvalitní zásobárna všech potřebných živin pro optimální růst vodních rostlin. To vidím jako naprosto ideální řešení pro rostlinná akvária. Díky tomu, že budou prakticky všechny živiny ukryté v substrátu, budou mít vodní živočichové hezky čisté a neznečištěné životní prostředí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2015 12:37 Muž kortezhugo [980]
Ja používam bez problémov toto.
www.sedos.sk/…

Aj zloženie N-P-K: 8-3-10, +železo 400mg/kg, + stopovo Mn, Zn, B, Mo; - je celkom dobré.
A pri tej cene nieje problém to rozbalenie a čo nepoužijem v akva - dám na kvety.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2015 12:22 Muž ludvik [1064] Re: Raeda
Vlhkost startuje uvolňování živin z osmocote. Rychlost, resp. doba uvolňování ovšem závisí pouze na teplotě (a typu, jsou myslím tři).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2015 12:11 Muž Raeda [4] - ŽivorodkyRe: Marcel G
Dobře a tohle hnojivo se dá použít rovnou, nebo vyžaduje ještě nějakou úpravu? Je totiž propagované jako hnojivo pro "suchozemské rostliny". Tohle taky nebude mít žádný další ochranný obal, takže bych to musel po rozbalení mrazit, že? A jak dlouho tedy vydrží v akváriu? Píšou, že se živiny uvolňují na základě vlhkosti, až po dobu 6-ti měsíců, ale v akváriu bych to viděl na o hodně kratší dobu. Jestli bych to tam musel měnit každých pár týdnů, tak bych si raději koupil ty dražší JPL 7+13 kuličky, které doporučoval Jindráš a vydrží jeden rok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2015 10:42 Marcel G - ŽivorodkyRe: Raeda
Raeda napsal: Teď jsem našel na aukru NPK hnojivo ... Asi budu kupovat, pokud mi to někdo nerozmluví.
Podle obrázku bych řekl, že se jedná o hnojivo Osmocote. Jakékoli neoriginální balení bych si já osobně nekupoval, protože jakmile se originální balení jednou rozbalí, automaticky se spustí proces uvolňování živin, který už nejde zastavit. Pokud je takové hnojivo rozbalené třeba už rok, tak už u něj po vložení do akvária žádné postupné uvolňování živin fungovat nebude. Každý prodejce ti ale bude samozřejmě tvrdit, že je jeho hnojivo čerstvé. Jenže jak si to ověřit? Pokud chceš mít tedy jistotu, že nekupuješ zajíce v pytli, kup si jednoduše originální balení "Substral Osmocote pro dům a balkón" (300 g) za necelých 100 Kč. Mívají ho občas i v některých květinářstvích nebo hobby marketech. Na Internetu se dá sehnat za zhruba 90 Kč + 50 Kč poštovné ( substraty-hnojiva.heureka.cz/… ). U toho inzerátu z aukra není sice uvedeno, kolik gramů ti za tu cenu prodejce dodá, ale podle jeho popisu, že ti to vystačí na zahnojení 25 středně velkých rostlinek, bych odhadoval, že to bude tak 25 gramů (přinejlepším 50 g). Takže ~50 g rozbaleného hnojiva za 100 Kč (vč. poštovného) vs. 300 g originálního hnojiva za 140 Kč (vč. poštovného). Co je lepší?

PS: Budeš-li si chtít nespotřebované hnojivo uchovat pro další použití, tak nejlépe uděláš, když ho dáš do mrazáku (při vyšších teplotách se celý proces uvolňování živin zrychluje, při nižších naopak zpomaluje).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2015 09:02 Jindráš - ŽivorodkyRe: zervan
Takhle to myslím,nejdříve srovnat vodu a pak se budu zabývat tímhle. Pak budu študovat :-D ,co je přirozené a co ne. Chci,aby rybám a rostlinám bylo u mne dobře. Dokud to půjde,tak bez chemie. no Stejně si myslím,že mých 16 rybek je na 200l (čistých cca 180l) akvarium hodně. Kdysi jsem měl 160l a v něm jen jeden pár Astr.Ocelatus. A byla to paráda. Jenže to už je skoro 30 let. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   25.07.2015 08:40 Muž zervan [1097] - RostlinyRe: Jindráš
By som len drobnú technickú poznámku k tomu "bez všetkého chemického" - bežné zložky PMDD (azda s výnimkou chelátov mikroprvkov) sú bežné anorganické soli, ktoré sú prítomné vo vode (aj vodovodnej), nie je to žiadna chémia. Tým, že ich do vody pridávame, len suplujeme ich trvalý prílev v rieke. Podobne CO2 je bežne sa vyskytujúci plyn.

Naproti tomu "tekutý uhlík" (glutaraldehyd = PMFE = CO2 Vital = Flourish Excel = iné) je naozaj chémia, tiež rôzne prípravky proti riasam, liečivá a podobne. Myslím, že to treba rozlišovať pri hodnotení, čo je "chémia" (neprirodzené látky) a čo nie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2015 08:29 Jindráš - RostlinyRe: dudak
Fotil jsem to po výměně vody,tak je to ještě zvířené. Nene,nemyslím si,že vím,jak na to. Naopak,potřebuju se všechno dozvědět ne ,proto jsem pořád tady,na foru. Jen nechci,protože ještě nevím,jak a co bude přesně nej pro akvárium,tak to zkouším beze všeho chemického. Dával jsem CO2 Vital,i Bioflor,Akvaflor AF-7,Měl jsem CO2 z kvasničáku. Na řasy jsem dával Algexid. Ale co jsem vše přečetl (vše samozřejmě ne),tak vím,ža alfa a omega je VODA.Proto chci nejdříve srovnat vodu-dávám denně 10l z RO-teda dnes jsem dal po druhé,teď to chci 2 dny nechat,pak zas 2x 10l,atd.,než se pomalu srovná. A po tu dobu nechci nic do vody lít. Rostliny mají jen ty koule JBL 7+13.nevyplavávají. Chci všechno dělat pomalu-ač se to příčí mé povaze-vždy chci všechno hned-,chtěl bych dosáhnout přirozené rovnováhy. Málo ryb,hodně rostlin,dobrou vodu,atd. Joo,pane,kdybych vše věděl,to by byla paráda. Jenže to tak není. Takže,jestli to vyznělo tak,-že vím-,tak se omouvám. Naopak,jsem jen houba na vstřebávání rad a zkušeností jiných. coze Jediné,co vím,je,že vše souvisí se vším-v akva-,ale hlavní je dobrá voda. Takže to je pro mne teď priorita. Pak až další a další a.... Z vodovodu mám-GH -21st,KH -17st,pH -7.9 st. rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2015 01:01 Muž Raeda [4] - Živorodky
Díky za poznatky. PMDD má na rozdíl od NPK, které jsem ukazoval, menší životnost a rozsah. Písek tam nemám viz foto, tak mi to snad vyplavávat nebude. Zkusím nejdřív tohle a potom to PMDD.
- Jinak další rostliny se pokusím vypěstovat ze semen. Tu mám dotaz na pěstování, četl jsem totiž jen stručné návody u prodejce, ale nejsem si tím moc jistý: rybicky.net/forum/1599…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2015 22:40 Muž Zab01 [61] - RostlinyRe: Raeda
To hnojení mám a je hrozný, jelikož mám písek, tak je neustále vyhrabaný. Neni možný ho udržet pod pískem, i když ho zahrabu 10cm do dna, tak se za chvíli válí na vrchu. Doporučil bych spíš nějaký jílový pmdd kuličky, který u těch kořenů aspoň držej.. I když u jiných substrátů to může být jinak. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2015 21:39 Muž dudak [1630] Re: Raeda, Jindráš
NPK hnojivo je každé kompletní hnojivo - jsou to hlavní složky hnojiv, dusík, fosfor a draslík, kompletní hnojivo obsahuje taky mikroprvky. Jestli chceš nějaké hnojivo do dna, tak je to určitě vhodné, na druhou stranu to balení moc důvěru nevzbuzuje. Když si koupíš Osmocote v nějakém hobbymarketu a nandáš to do rozpustných tobolek koupených v lékárně tak tě to vyjde cenově stejně, akorát toho budeš mít asi tak 100x víc.

Ale hlavně ještě než začneš hnojit, bys tam měl nasadit nějaké rostliny, které to využijí.

@jindras
Myslet si, že budeš do akva jen svítit a lít tam vodu z osmózy a ono to poroste je taky nesmysl. Kytky potřebují živiny k růstu, vždy je tam musíš nějak dodat. Někdy stačí s výměnou vody (ovšem ne z osmózy, tam toho moc nebude), někdy stačí živiny které se dostanou do akvárka s krmením - to by mohl být tvůj případ - podle fotek mi přišlo, že ani nemáš čistou vodu, jako by v ní plavaly nějaké nečistoty. Chce si to prostě najít tu správnou rovnováhu, kolik a co přidávat, aby to dobře prosperovalo. JInak akvárko vypadá dobře palec, ale myslet si, že po půl roce už víš jak na to je dost odvážné tvrzení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2015 19:03 Muž Raeda [4] - Živorodky – NPK
No máš to pěkné. Vidím, že to dnes jde vést i bez větších zákroků.
Teď jsem našel na aukru NPK hnojivo. (aukro.cz/…) Je levné a dle popisu dobré. Má tu někdo nějaké zkušenosti? Asi budu kupovat, pokud mi to někdo nerozmluví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2015 13:37 Jindráš - ŽivorodkyRe: Raeda
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Teď to vypadá takhle. Myslím,že alfa a omega všeho je voda.
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2015 13:21 Muž Raeda [4] - Živorodky
Dobře, díky. Snad se mi bude dařit stejně. Ty JBL 7+13 nevypadají špatně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2015 12:49 Jindráš - ŽivorodkyRe: Raeda
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Já -blbec-koupil ty--nejlepší,dle ceny--,Flora-Glo a Sun-Glo. Za obě 840Kč!!! Myslel jsem,že mi pomohou-za měsíc letěly do koše. Není nad obyč.,840,865,935,965. Dle rad zkušených tady akvaristů. A je to pravda. Nečetl jsem,ani neslyšel o -dobrých zkušenostech se speciálkama-. Já mám 840 a 965. 4.tis a 7.5tis Kelvinů. Normál a studená. A paráda. A nehnojím vůbec,jen maj každá v kořenech kouli JBL 7+13. 200l,16 rybek, 18 rostlin. CO2 jsem taky vyhodil. Teď jen upravuji vodu z RO. Nic víc nedávám a dávat nebudu,dokud to půjde samo. Nechci žádnou chemii,dokud to půjde samo. To chci,čisté,hezké,... Mám akva necelých půl roku,řasy zlikvidovali SAE a Neritiny. Dokonce i Ruduchu!! potlesk
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2015 11:58 Muž Raeda [4] - Živorodky
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku No před pár týdny jsem akorát začal, takže je hnojivo snad zbytečné.
Je vůbec možné vést úspěšně akva, aniž bych musel hnojit, testovat vodu a přidávat co2? Minule mi to nevyšlo, květiny se zničily a začaly růst řasy. Šlo by se tomu stejnému osudu vyhnout třeba častější výměnou vody? (tu čtvrtinu za týden jsem rozhodně neměnil) Nebo vyváženým počtem ryb - rostlin?
Pro přehled přidávám fota. Je to chudé, ale o vzhled mi tolik nejde. Tu siamensis mám s třemi mečovkami týden, takže z nich moc poznat nebude a z té nižší asi taky, protože přebývala celý rok jen v té sklenici a svítit jsem začal teprve před několika dny. Uvažuji tedy, jestli přidat další (z vypěstovaných semen), nebo nechat jen tyhle a sledovat, jestli budou prosperovat.
Možná si i pořídím nějaké spec. zářivky pro rostliny, teď mám ty obyčejné. Můžete mi nějaké v rozumné ceně a delší životnosti doporučit?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2015 20:57 Muž NHKG [3829] - HadohlavciRe: Raeda
Bez presentace těžko radit. Ale obecně PMDD bez KNO3 můžeš použít, pokud měníš týdně minimálně čtvrtinu vody. Dávku je potřeba dát poloviční nebo ještě menší než je doporučená, záleží kolik máš těch rostlin. Rostlinám to pomůže, hlavně pokud mají nedostatek nějakého prvku (pozná se podle problémů s listy - nažloutlé, pokroucené a podobně). A počítej s tím, že líp porostou i řasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2015 20:47 Muž Raeda [4] - Živorodky – Nejjednodušší a nejlepší způsob
Zdravím. Zajímalo by mě, kdybych akva nehnojil a chtěl bych, aby se rostlinám dařilo, jestli by bylo lepší mít rostlin víc, nebo míň. Mám akva 112l a osvětlení T5-2.24W s obyčejnými zářivkami (mám tu ještě T8-18W, ale tu nemám přidělanou). Momentálně mám v akva jen Hygrophila siamensis rybicky.net/atlasrostlin/hygrophila_siamensis a jednu další, která mi přežila ve sklenici s vodou od zrušení minulého akva.
+ další dotaz: Kdybych do hnojení šel (PMDD), mohl bych se obejít i bez drahých testů vody?
Díky za případné odpovědi.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.04.2015 12:44 Muž Designer [5683] - CichlidyRe: Horác
No dyk vim, ze jsem bambula. Ja si myslel, ze K2SO4+HCl->H2O+KCl+SO3, ale protoze bezne prodavana HCl je sama voda, a jeste nejakou dostanu, ze SO3 s tou vodou... neco jako kysele deste.

No ale jeste ze tak, kdybychom umeli vsichni vsechno, svet by byl smutne misto ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.04.2015 12:25 Muž Horác [3923] Re: Designer
Designer napsal: Ale jo, to mne napadlo taky, ze naliju HCl do K2SO4, ale co s tou sirou, uz tak ji mam ve vode vic nez bych chtel ... EDIT: I kdyz vlastne pri te vode v HCl, to bych vlastne ziskal KCl a H2SO4 Ještě si neodpustím ... Takhle to bohužel nefunguje :o) ... kyselina chlorovodíková ti kyselinu sírovou ze síranu nevytěsní ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.04.2015 10:47 Muž Designer [5683] - CichlidyRe: larix
Tak dobre, konec blbnuti, objednam si KCl, i v p.a. to stoji par kacek za pulkilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.04.2015 10:32 Muž larix [1333] Re: Designer
Designer napsal: Ale jo, to mne napadlo taky, ze naliju HCl do K2SO4
Namiesto K2SO4 som mal na mysli KOH, ale to by tá reakcia bola ešte väčší rachot :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2015 10:20 Muž Designer [5683] - CichlidyRe: Sid
Solim malo a jsem zdravy, ale k pouziti v kuchyni se ani tak nechystam.

Jen potrebuju pridat KCl do vody Tanganiky, pac to mam ted samy sodik a to optimalni jiste neni, specialne kdyz se podivam, ze v Tanganice neni drasliku zrovna malo, ta voda obsahuje KCl 59mg/l, tak proc tam nedat co tam patri. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.04.2015 10:12 Muž Sid [5885] - RostlinyRe: Horác
...Jinými slovy, co nespotřebuješ, to můžeš (bez obav) využít v kuchyni...
Jisté obavy ale na místě jsou. Ani ne tak z předávkování, jako u lidí s nemocnými ledvinami... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2015 10:09 Muž Designer [5683] - CichlidyRe: larix
Ale jo, to mne napadlo taky, ze naliju HCl do K2SO4, ale co s tou sirou, uz tak ji mam ve vode vic nez bych chtel...

Jen jsem si rikal, jestli to nekde nekoupim pres pult.

EDIT: I kdyz vlastne pri te vode v HCl, to bych vlastne ziskal KCl a H2SO4 (predpokladam SO3 by hned zreagovalo s vodou ze zredene HCl)... No nejsem chemik, ale asi by ta reakce byla pekny rachot :-D . Ruce od tohodle pryc!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2015 00:08 Muž larix [1333] Re: Horác
Ešte ma napadla možnosť - trochu si doma zaneutralizovať smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2015 23:49 Muž Horác [3923] Re: Designer, larix
V lékárně to běžně na nic nepoužíváme, nicméně objednat to (jako lékopisnou surovinu)(tj. čisté) samozřejmě lze. Myslím, že mi tenkrát poslali nějakých 250-500g (?) Já jsem si z toho "vyráběl" zdravější sůl se sníženým obsahem sodíku (míchal jsem to s normální solí NaCl v poměru 1:1). Jinými slovy, co nespotřebuješ, to můžeš (bez obav) využít v kuchyni :o) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2015 23:35 Muž larix [1333] Re: Designer
Skúsil by som lekáreň.
EDIT: o tomto predpokladám vieš: akvarijni-hnojivo.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2015 23:30 Muž Designer [5683] - Cichlidy – KCl
Prosim, da se nejak bezne koupit chlorid draselny? Nebo ho musim i kvuli par gramum objednat jako chemikalii?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   23.04.2015 19:34 RBSC - CichlidyRe: Designer
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2015 12:37 Muž Designer [5683] - CichlidyRe: RBSC
V kazdem pripade, jestli to splnuje ta minimalni uvedena procenta, musi to byt dost ciste. Takze budu cekat ohledne primesi totez co jsem mel jako chemikalii. Co pises o tech limitech, ze by to pak bylo treba v zelenine, to mi smysl dava.

Ohledne predavkovani, nejde tady o hnojeni, jde o Tanganiku, kde je horcik k vapniku 3:1, a ja mam mekkou vodu (kolem 1mmol/l), ovsem tvrdost je zpusobena z valne vetsiny vapnikem. Proto ji chci o jeste 1mmol/l prizvednout horcikem, coz bude pro Tanganiku jeste stale OK, ale dostanu se s tim horcikem aspon k trosku lepsimu pomeru smerem k tomu co chci. Pokud bych ten pomer chtel dodrzet (predpokladam, ze co jsem nasel na webu jsou hmotnostni pomery), uz bych mel dost tvrdou vodu, takovych okolo 12dGH mi prijde pro Tanganiku celkem fajn. V tomto konkretnim akvariu jde u mne vyjimecne o ryby, rostliny jsou, ale klidne je podridim rybam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   22.04.2015 18:42 RBSC - CichlidyRe: Designer
Důvod proč se to tak uvádí je vyjádření obsahu co nejpřesněji, je to kvůli analytickým metodám(např.kvůli rozpustnosti, obsahu vody). Vzhledem k tomu, že je to hnojivo, musí splňovat státem stanovené limity obsahu těžkých kovů. Nejsou-li na obalu uvedeny například pesticidy, mělo by to být bezpečné(ale nezaručím na 100%). Větší riziko je už spíš v případném předávkování(což se stává občas u suchozemských rostlin minimálně).
Edit: Každopádně ovlivňuje složení kolonií mikroorganismů, řas, atp.(ale vzhledem k tomu, že jsi hnojil i předtím, bude to jedno). Vliv na raná vývojová stádia ryb neodhadnu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2015 11:43 Muž Designer [5683] - Cichlidy – MgSO4*7H2O
Koupil jsem 1kg pytlik www.prohopo.cz/… , pac dosel co jsem mel koupen jako 98% chemikalii. Podle popisu na baleni obsahuje 16% MgO a 32% SO3 (proc se to udava tak blbe, je pro mne nepochopitelne, ale nejsem chemik, takze nechapu jako hodne dalsich veci), a melo by jit (jak si tak overuju podle tech procent) o MgSO4*7H2O. Mam se neceho bat, kdyz je to koupeno jako pytlik hnojiva (ve smyslu moznych nebezpecnych primesi pro vodni organismy) a nebo ne a hura s tim pro pouziti v akvariu?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2015 20:36 Muž lojzalojzovic [327] Re: romant
pánové, moc děkuji za rady, jak bylo řečeno tak bude učiněno palec potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.02.2015 16:59 Muž Designer [5683] - CichlidyRe: lojzalojzovic
Tech 30ml se Tvym redenim 50g/1l by do toho akvaria melo byt akorat ;-) . Jak uz jsem psal, tuto davku dat jen jednou a pak pockat co to udela.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2015 16:53 Muž lojzalojzovic [327] Re: Designer
aa pardon, jedna se o větší z nich hrubý objem 126 l, počítal jsem to na 120litrů, při 90ti mi to vychází na 30ml, je to správně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2015 15:37 Muž Designer [5683] - CichlidyRe: lojzalojzovic
Nevim kolik mas vody v akvariu, a akvaria tady mas dve :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2015 13:54 Muž lojzalojzovic [327] Re: Designer
dííky moc,
kno sem splašil v 50g sáčcích, rozředil jsem to v litru, podle kalkulačky mi vychází 40ml roztoku na zvednutí o 10mg/l, pokud sem to spočítal blbě oprav mě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.02.2015 11:26 Muž Designer [5683] - CichlidyRe: Designer
Jestli dobre pocitam (prosim, overte to nekdo), rozpust 50g KNO3 v 0.5l vody (nebo 10g ve 100ml, proste v tom pomeru), a z toho pridej do akvaria 1.6ml na kazdych 10l vody (injekcni strikackou, za par malo korun v lekarne). Tim navysis NO3 o zhruba 10mg/l. Jestli KNO3 nemas, kup v drogerii "sanytr" (sacek byva 70g, takze rozpustit v 700ml vody, nic nevazis, "sedmicku" lahev od vina jiste najdes, nebo dodatecne vycucnes), no a kdyby nebyl k mani, napis mi adresu, hodim Ti 10g do obalky a poslu, poslat dopis snad zvladnu, stejne musim na postu :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.02.2015 11:16 Muž Designer [5683] - CichlidyRe: lojzalojzovic
Napisu to takhle. Natazeni NO3 o 10mg/l normalne neznamena zadnou katastrofu, at mas ted kolik chces (jak uz zaznelo, kdyz nemas nejake supercitlivky ryby), ale kdyz je NO3 velky nedostatek, muze to pro rostliny znamenat hodne. Takze vymen vodu jako pri bezne udrzbe (tim dodas do low-tech akvaria co by mohlo dalsiho chybet), a dopln jednorazove KNO3 tak, ze navysis NO3 o 10mg/l. Za tyden az 14 dni uvidis, jestli to rostlinam pomohlo. V low-tech akvariu bude tohle jednorazove navyseni na tyden ci dva dobre stacit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2015 22:14 Muž grunda [1780] - CichlidyRe: lojzalojzovic
nemáš tam nic šíleného, hnojil bych tak 1/2 doporučené dávky PMDD
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2015 22:07 Muž lojzalojzovic [327] Re: vaaclav
díky

grunda: co2 ne, zatim nehnojim, kytky a ryby viz prezentace, kytky dle fotek, protoze co tam mam sam presne nevim :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2015 21:57 R Muž vaclav [12080] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: lojzalojzovic
To je tak individuální že ti to asi nikdo nedokáže říci. Můžeš si to ale spočítat sám jsou na to kalkulačky a začít například s třetinovým množstvím a měřit. Jen tak dostaneš nějaké číslo. Optimální hladina je tak 20 - 30 mg/l, pokud to rybám nebude vadit tak i více. :-)
Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [35] ...... 53 54

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny Přidat příspěvek • Zobrazeno 62959x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/10843-hnojeni?od=1701