Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hnojení

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Přejít na předchozí stránku 43 Přejít na další stránku   1  
Hnojení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2015 11:30 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Tomason
bez změření hodnot ti nikdo nic neporadí, změř NO3, Fe (P), ale kvalitním testem a pak se od toho může odvíjet nějaká debata ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2015 11:12 Muž Jifi [675] Re: Tomason
Raději bych měnil vodu každý druhý den.

Když jsem se podíval na bahnatku, je tady v atlasu velmi zajímavý údaj: má nízký kompenzační bod fotosyntézy. Jednoduše řečeno, stačí jí málo CO2 ve vodě k růstu. Není to zajímavé, že jako jediná ti pořádně roste? Možná množství CO2 ve tvém akvárku nestačí ostatním kytkám.
Já bych fakt zkusil aspoň to tekuté CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2015 10:54 Muž Tomason [37] Re: Jifi
Jo živočichové tam jsou (nebylo kde je měsíc uchovávat), ale probíhá pravidelná výměna vody (snažím se 2x týdně 60 litrů). Tuším, že se budou listy měnit na submerzní, jen u některých rostlin (např. šípatka, Mokřanka a zákruticha) si myslím, že by tohle probíhat nemělo. Jo koule jsem dal na místa, kam jsem umístil rostliny (hlavně pod echinodory atd.)
Bahnatka, ta jediná roste jako blázen. Po vyndání rostliny ze substrátu (jednou jsem přesazoval), tak měla krásné bílé kořeny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2015 10:25 Muž Jifi [675] Re: Tomason
Máš tam nějaké živočichy?
Já bych to CO2 dával. Třeba aspoň ve formě "tekutého CO2". Kytky líp porostou. S tím "uhníváním" listů - může to být i proto, že některé kytky se pěstují emerzně a když je dáš do akvárka, tak emerzní listy odumírají a vytváří se nové, submerzní.
Já osobně bych zatím kapalné hnojivo nedával, dokud se kytky nerozrostou. Taky jsem byl loni nedočkavý, začal jsem do vody hnojit dříve a pak jsem bojoval se zelenou řasou.
A raději bych ze začátku měnil častěji vodu.
Ještě kontrolní otázka: Dal jsi ty kuličky ke kytkám, že? Jestli ano, měly by růst.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2015 10:09 Muž Tomason [37] – Hnojení
Ahoj,
chtěl bych se zeptat na váš názor. Znovu jsem zakládal akvárium (22.8.) a na dno dal terramol (1-3 mm). Do dna jsem umístil asi 11 x JBL kugeln. Bylo mi řečeno, že nemám k tomu vůbec hnojit. To, že se na kytkách a vlastně v akváriu objevila řasa přisuzuji založení akvária atd, ale nezdá se mi, že by se kytkám nějak moc dařilo. Listy jsou na několika místech hnědě, některé se zdají, že uhnívají. Nepoužívám CO2. Otázka zní, jestli mám začít hnojit i do vodního sloupce? Nebo se mám držet rady, že hnojením bych to přehnojil.
Děkuji moc za radu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2015 11:25 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Marcel G
Áno, s tým súhlasím. Nebol to krátkodobý pokus a ani plánovaný, trvalo to celé asi 1 a pol roka a vlastne to bolo tak, že som si len všímal, že niekedy rástla dobre a inokedy nie. Keďže si robím poznámky v denníku a zapisujem namerané hodnoty a zmeny hnojení, spätne som pozeral, kedy po akej zmene rástla dobre a vyplynulo mi to pH. Nižšie pH samozrejme môže mať vplyv na niečo iné, napr. spomínanú dostupnosť chelátov železa alebo neviem čo ešte, takže priamy dôvod môže byť iný, no prakticky je pre mňa zaujímavý a smerodajný aj tento nepriamy vplyv.

Ak sa však časom rozhodneš spraviť aj takýto riadený pokus, budem len rád ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   06.09.2015 08:46 Marcel G Re: zervan
zervan napsal: Znie to zaujímavo, ale u mňa to s Cabombou furcata bolo takto:
1. tvrdá voda a málo CO2, pH > 7: stagnovala;
2. tvrdá voda, veľmi veľa CO2, pH < 7: rástla bujne;
3. mäkká voda a málo CO2, pH < 7: rástla dobre;
4. mäkká voda a veľa CO2, pH < 7: rastie veľmi bujne.

Tyto argumenty pro ně nejsou příliš přesvědčivé. Samotné pH těžko může mít na růst nějaký vliv, protože to není nic jiného, než obsah H+ (OH-) ve vodě, a tento obsah H+, který ovlivňuje pH, je navíc opravdu hodně malý => Při pH 7 je ve vodě 0.0001 mM/L H+ iontů, tj. 0.00000007 mg/L H+; při pH 6 je to 10x více, tj. 0.001 mM/L H+ = 0.00000007 mg/L H+ => Připadá ti to jako něco, co by mělo nějak zásadně ovlivňovat metabolismus rostlin? Kromě toho, řada vědců už to zkoumala (= zda je růst rostlin ovlivňován samotným pH nebo změněnou koncentrací CO2) => vždy přišli na to, že pH v tom roli nehraje. Kromě toho, dělat podobné experimenty v zaběhnutém akváriu se substrátem, rybami, filtrací apod. bude zcela logicky znamenat, že ti budou do hry vstupovat desítky dalších proměnných. Jak si pak můžeš být jistý tím, že se ti mezi jednotlivými pokusy v akváriu něco "neviditelného" nezměnilo, co pak mohlo mít na výsledek nezanedbatelný vliv. Rostliny si třeba dokáží některé živiny ukládat do zásoby, takže v jednom pokusu ti rostlina mohla růst lépe, protože měla k dispozici živiny v zásobě, zatímco v následujícím pokusu už je mohla vyčerpat a proto mohla růst hůře. Z podobných pokusů v zaběhnutých akváriích, kde navíc používáš jedny a ty samé rostliny k řadě po sobě jdoucích pokusů, těžko zjistíš něco věrohodného. Proto je podle mě tak důležité provádět "řízené pokusy", kde máš drtivou většinu parametrů opravdu pod kontrolou, a kde zkoumáš věci souběžně (stejné výchozí rostliny v různých akváriích se stejnými parametry a jen jednou odlišnou proměnnou).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2015 22:14 hombre Re: dudak
To jsem si taky říkal,že to bude lepší nasypat navolno,bez kapslí.Vzadu bude teramolu tak 8-10 cm,tak jestli by to hnojivo nebylo moc hluboko,kdybych ho nysypal úplně na dno(na sklo).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2015 22:06 Muž dudak [1894] Re: hombre
já to u nově zakládané nádrže dával rovnou na holé dno a zasypat, pokud tam nechceš mít extra silnou vrstvu toho teramolu, tak je podle mě zbytečné dávat teramol i pod, kapsle jsou napoprvé zbytečné
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2015 21:19 hombre
Tak už se mi lepí nová nádrž,ve které bude Teramol a potřeboval bych vědět,jestli mám dát Osmocote do kapslí a pod rostlinky,nebo jestli můžu nasypat zhruba polovinu toho Teramolu a posypat tím Osmocote místa kde budou rostlinky a zasypat to tím zbytkem Teramolu,abych to nemusel cpát do kapslí,když ty se během krátké doby stejně rozpustí.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2015 20:25 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Jifi
No práve to som aj spravil - pH som znížil znížením alkality a celkovej tvrdosti, vtedy nebolo treba ani veľa CO2 a rástla (nedávať žiadne CO2 som si nedovolil skúšať). Vychádza mi to na to pH samotné (nestačí len znížiť alkalitu, ani len zvýšiť CO2, musím spraviť oboje tak, aby pH bolo pod 7). Na druhej strane nevylučujem, že niekomu môže rásť aj s pH > 7 (hoci čo som pozeral fotky na www.flowgrow.de s peknou Cabombou furcata, tak všetci mali pH < 7 tiež), ak má úplne iné podmienky (hnojenie, substrát). Ale v mojich podmienkach sa to správa takto.

Možno táto debata už ani nepatrí sem, ale do vlákna Cabomby... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2015 19:26 Muž Jifi [675] Re: zervan
Ono je ale otázkou, jestli to souvisí s pH anebo s obsahem rozpuštěného CO2 ve vedě, protože CO2 rozpouštěný ve vodě snižuje pH. Pokud dodáváš CO2, tak tím automaticky snížíš pH.
Pak je otázka, jestli důvod, proč kytka dobře rostla, je nižší pH nebo více CO2. Tato otázka by se dala zodpovědět tak, že bys pH snížil jinak než přidáváním CO2. Pak bys viděl, jestli kytka v kyselejší vodě s málo CO2 roste dobře nebo špatně. To by mohlo zodpovědět otázku, jestli je klíčové pH (bez ohledu na obsah CO2) nebo obsah CO2 ve vodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2015 19:21 Muž Jifi [675] Re: Marcel G
Jo, já dávám do akvárka trochu "tekutého CO2" a japonské krevety taky vyprodukují kýbl detritu, takže CO2 bych v akvárku měl mít +/- dost a Vallisneriu musím protrhávat, jinak by mně zarostla celé akvárko. A jak jsem psal, vodu máme spíš měkkou.
Uvažuju o tom, že pořídím nějaký ten tester na obsah CO2, protože nemám ponětí, jestli ho mám v akvárku dost a jak se jeho obsah mění v průběhu dne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.09.2015 18:27 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Marcel G
Znie to zaujímavo, ale u mňa to s Cabombou furcata bolo takto:
1. tvrdá voda a málo CO2, pH > 7: stagnovala;
2. tvrdá voda, veľmi veľa CO2, pH < 7: rástla bujne;
3. mäkká voda a málo CO2, pH < 7: rástla dobre;
4. mäkká voda a veľa CO2, pH < 7: rastie veľmi bujne.

Ale tak možno chcela v tvrdšej vode viac živín ako v mäkkej, neviem (živiny držím zhruba rovnako).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   05.09.2015 17:19 Marcel G Re: zervan
zervan napsal: Cabomba má rada kyslejšiu vodu, teda i mäkšiu a to je nezlučiteľné s Vallisneriou.Nejsem si jistý, že tohle je pravda. Co vím, tak většina rostlin, které pocházejí z měkkých, kyselých vod, tam rostou ne proto, že by nezvládly růst v tvrdé, alkalické vodě (tj. že by jim nějak vadilo větší množství vápníku, hořčíku či jiných živin), ale protože nedokážou konkurovat rostlinám, které dokáží jako zdroj uhlíku využívat i hydrogenuhličitany. Jinými slovy, rostliny pocházející z měkkých vod bývají obvykle striktní uživatelé CO2. Proto v tvrdší vodě s vyšší alkalitou (a velmi nízkým obsahem CO2) nepřežijí. POKUD jim ale do akvárka budete CO2 uměle přidávat (nebo tam budete mít dostatek organického materiálu, při jehož rozkladu bude CO2 vznikat) a pokud se vám zároveň podaří udržet mikroprvky přístupné i v tvrdé vodě (což vyžaduje použití silnějších chelátů jako třeba Fe-DTPA nebo ještě silnější), tak vám podle mě tyto rostliny porostou minimálně stejně dobře jako v měkké, kyselé vodě (ne-li ještě lépe). Jedinou překážkou v jejich růstu by mohla být extrémně vysoká koncentrace vápníku, protože vápník soutěží při absorpci živin s dašími kationty (např. Fe+2/Fe+3, Zn+2, Mn+2). Když je tedy vápníku ve vodě opravdu hodně, tak obsadí drtivou většinu volných míst na přenašečích a železo (nebo další kationty) se pak do rostliny jednoduše nedostanou, nebo jen ve velmi malém množství, což může mít ve finále za následek jejich kritický nedostatek (deficienci) → se všemi negativními důsledky, které s tím souvisí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2015 11:22 R Muž romant [28001] Re: Jifi
Tak nic, já jenom že obvykle mají valisnerky rády vodu zásaditější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2015 11:17 Muž Jifi [675] Re: romant
Nevím. Pokud mně kytky rostou, krevetky spokojeně žijou, nemám potřebu to měřit. Elektrodu s pH metrem doma nemám a papírky jsou orientační.
Navíc bude taky rozdíl, jestli budeš pH měřit ráno, v poledne nebo večer - podle spotřeby CO2 kytkama.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2015 11:13 R Muž romant [28001] Re: Jifi
A jaký máš Ph?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2015 11:02 Muž Jifi [675] Re: zervan
No, my máme třeba tvrdost vody kolem 6 °dH, což je ještě +/- měkká voda a Vallisneria Corkscrew mně roste v akvárku jako plevel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2015 09:21 tube – osmocote do filtru
Zkoušel někdo vložit osmocote do vnějšího filtru?Někde tady o tom byla zmínka ae dále
se to neprobíralo.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.09.2015 09:19 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: prasan
Súhlasím - Cabomba má rada kyslejšiu vodu, teda i mäkšiu a to je nezlučiteľné s Vallisneriou. Buď sa mi darilo jednej alebo druhej. Nevieme, o akú Cabombu ide, ale ak je to furcata alias piauhyensis, tak na nej to mám vyskúšané. Na druhej strane, pokiaľ stačí nejaký umiernený rast (a nie bujnenie ako burina), tak sa hádam dá nájsť nejaký kompromis, kedy budú obe úspešne žiť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2015 00:24 - Re: Janek
Cabomba v tvojom prípade je rastlinka ktorá má rada silnejšie osvetlenie,anubias zase naopak.Vallisneria obľubuje vyššiu alkalitu.Zrejme by to chcelo vyhovieť tak povediac každej trocha,alebo zmeniť osadenie nádrže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2015 18:21 Muž Jifi [675] Re: Janek
Takto bez znalosti souvislostí ti neporadí nikdo žádné hnojivo. Pokud neřekneš, čím svítíš, jak velké máš akvárko, jestli jsi ochotný přidávat CO2, tak se nedá poradit. A taky je důležité, jestli chceš pěstovat rostliny méně náročné (což by se dalo i s minimálním hnojením a bez CO2, pokud nebudeš mít velký světelný výkon) anebo jestli chceš pěstovat rostliny náročnější a jestli chceš, aby ti rostly rychleji. Ale pak je potřeba počítat s tím, že zase strávíš více času s údržbou akvárka.
Co se hnojení týká, doporučuju napřed něco nastudovat:
rybicky.net/forum/p6
Článků o hnojení je spousta, tento sice není taky dokonalý, ale nějaké základní informace tu jsou:
www.aquapage.cz/…
Tady je celkem dobrý úvod do problematiky:
www.akvarko.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2015 15:18 Muž Janek [6] - LabyrintkyRe: Jifi
Ďakujem za radu, :) čo sa týka toho kvapalného hnojenia čo konkrétne by si mi odporučil (značka) ?? Najlepšie ak by si mohol poslať link ak to majú na nejakom internetovom shope hop ešte raz vďaka :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.09.2015 15:01 Muž Jifi [675] Re: Janek
No tak třeba Anubias i Sagittaria kvetou zrovna nad vodou. Řekl bych, že to bude případ hodně akvarijních rostlin.
To, co chceš (krásný růst rostlin), to je otázka toho, jak máš vyvážené hnojení, světlo a CO2.
Můžeš třeba dát ke kořenům i jílové kuličky, které postupně a celkem dlouho uvolňují živiny. Ale podle tvého požadavku bych to viděl na kapalné hnojivo. Názorů tu bude asi hodně, jestli třeba PMDD nebo estimative index nebo méně intenzivní hnojení.

Záleží taky na tom, jak moc svítíš (jaký světelný výkon) a asi budeš muset dodávat CO2. Nebo se pokusit o low-tech akvárium bez dodávání CO2 a s minimálním hnojením, s odpovídajícím osvětlením.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2015 14:39 Muž Janek [6] - Labyrintky – Kvalitné hnojenie
Prajem príjemný deň, chcel som sa opýtať aké je najlepšie a najkvalitnejšie hnojenie pre rastlinky v akváriu ? Formou tabletiek? Alebo nejakou kvapalnou chémiou? ďakujem za odpovede, budem rád aj za konkrétne návrhy hnojenia (značka a pod.) ide mi hlavne o to aby rasltinky pekne rástli,mali kvety, a boli krásne zeleno sfarbené ďakujem :) . Čo sa týka teploty,osvetlenia to všetko už mám načítané chcme poradiť len ohĽadom toho hnojenia,živín... pivo

druhy rastlín v akva : vallisneria,anubiasi,Sagittaria,Cabomba

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2015 19:41 -
Fotka k příspěvku :-)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 14:30 Jindráš – Hnojiva
Ahoj,tady jsem si objednal,není to vůbec drahé a je to-ze zpráv-ověřené. Vzal jsem si ten množstevní balíček. :) www.vitaplant.cz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 14:20 hombre Re: NHKG
NHKG napsal: To osmocote uvolňuje do akvária i dusík a fosfor? Dá se vůbec používat mimo holandská akvária s co2?

jestli je to otázka na mne,tak to se ptáš toho pravého ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 13:42 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: hombre
To osmocote uvolňuje do akvária i dusík a fosfor? Dá se vůbec používat mimo holandská akvária s co2?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 13:26 hombre
Pokud jsem to dobře pochopil,tak každé Osmocote je na bázi pozvolného uvolňování.Ale co jsem se díval,tak je jich spousta druhů-pro růže,trávník...a spousta dalších.Lze předpokládat,že všechny mají stejné složení,nebo že pro každé určení je i jiné složení?Mám na mysli,jestli tam není přidáno něco,co by v akváriu nedělalo dobrotu.
Takže se raději držet toho pro dům a balkon?

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2015 22:44 Muž Raeda [4] - ŽivorodkyRe: hombre
Já koupil Substral Osmocote - pro dům a balkon 300 g za 79 Kč + 70 za poštovné. A k tomu 1 ml tobolky v lékárně za 60 Kč 30 Ks, abych to mohl aplikovat do substrátu ke kořenům.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2015 22:44 Muž dudak [1894]
www.prirodni-akvarium.cz/… podle Marcela se dává cca 3g na 1 litr substrátu, při zakládání na dno a zasypat. Já jsem pod liapor dával skoro 2x tolik, ale bylo to tím, že jsem špatně odhadl množství substrátu. A i tak jsem žádný problém neměl. Používá se nejčastěji dům a bakkón, ale i jiné druhy osmocote jdou použít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2015 21:27 hombre
Mohl by tu dát někdo odkaz,přímo na daný typ Osmocote.Nevím,jestli je nějaký přímo do akvárek,nebo jestli se používá ten co je na okrasné kytky a na které,protože i těch je spousta druhů.A taky v jaké formě,jestli jsou to tablety,granule...Mám v plánu při zakládání dát ke kořenům právě to Osmocote.Nebo použít něco jiného,třeba Bivoj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2015 15:58 Muž Raeda [4] - Živorodky
Kolik gramů toho Osmocote má přijít na jednu rostlinu? Na obalu samozřejmě píší jen obsah na pokojové, balkonové a zahradní rostliny. Někdo z vás to určitě používá. Teplotu mám asi 29 stupňů, pokud mi ten nálepkový teploměr funguje správně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.07.2015 20:12 Muž Jirri [71] Re: Jindráš
Google našel :-)
rybicky.net/forum/1084-akvaflor-af-7
Jinak já ho používám u sebe a žádný problém. Vlastně by to podle složení mělo snižovat PH a vázat na sebe kovy atd. Dá se najít na Googlu každá látka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2015 15:10 Jindráš – Akvaflor AF-7
Zdravím všechny,prosím,máte někdo zkušenost s tímhle -Akvaflor Af-7-. Já to dostal,dárek,dvě lahvičky. Mám to vyhodit,nebo použít? Obsah---disodium fosfát,trinatrium fosfát,disodium EDTA,rašelina. Nezní to moc věrohodně. Znáte to někdo? coze Nikde to na forech nemohu najít. Děkuju.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2015 13:40 Marcel G Re: Raeda
Abych to nemusel přepisovat, posílám obrázek:
dl.dropboxusercontent.com/…
Existují 4 základní varianty hnojiva Osmocote Exact Standard. Všechny druhy obsahují stejné množství živin, ale tyto živiny se z granulí uvolňují po různě dlouhou dobu. Z toho logicky vyplývá, že je v podstatě jedno, který typ hnojiva se použije (těch živin budeš mít u všech stejně). Pokud si tedy koupíš "žlutý" Osmocote, uvolní se ti z 1kg hnojiva 150 g dusíku za 12-14 měsíců. Pokud si koupíš "červený" Osmocote, uvolní se ti z 1kg hnojiva to samé množství dusíku za 3-4 měsíce. Záleží tedy, jestli chceš pro své rostliny raději vyšší dávky živin po kratší dobu, nebo nižší dávky živin po delší dobu. Každopádně i když se ti ty živiny z granulí uvolní, neznamená to, že ti ty živiny zmizí. Prostě jen budou na povrchu té granule, odkud si je budou moci rostliny brát i poté, co uplyne ta doba "postupného uvolňování". Nejsnazší způsob, jak toto granulové hnojivo aplikovat do substrátu, je nasypat ty granule do tobolek (duté želatinové lékové formičky). Standardně se k tomuto účelu používají tobolky 00, které mají objem 1 mL a vejde se tak do nich zhruba 1 g hnojiva. Tobolky se dají koupit v každé lékárně za pár kaček. Pinzetou je pak zastrčíš do substrátu, kde se tobolka rozpustí. Komerční výživné tablety fungují zpravidla na úplně stejném principu (jen jsou mnohonásobně dražší). Hnojivo Osmocote se zcela běžně používá i pro pěstování vodních rostlin v pěstírnách (potvrdil mi to výrobce tohoto hnojiva).

Ještě lepší možností než toto je pak kvalitní výživný složený substrát, se kterým má velmi dobré zkušenosti třeba uživatel novotňák ( rybicky.net/profil/29687 ). Základem je lávový kámen nebo pemza na dně, pak kočkolit (nebo jakýkoli jiný jílovitý granulový substrát s vysokou sorpční kapacitou) promíchaný s nějakým vhodným zahradním NPK hnojivem (např. granulový Cererit nebo Hoštická trojkombinace apod. => důležité je jen to, aby to hnojivo neobsahovalo žádné "nebezpečné" příměsi, ale jen čisté živiny), na to může přijít klidně ještě další vrstva substrátu pro vodní rostliny (na bázi hlíny s přídavkem rašeliny obohacené o živiny). Nakonec to celé překrýt vrstvou nějakého krycího substrátu, který zabrání uvolňování živin ze spodních vrstev do vodního sloupce (např. jemný písek). Takovýhle substrát bude celé roky fungovat jako kvalitní zásobárna všech potřebných živin pro optimální růst vodních rostlin. To vidím jako naprosto ideální řešení pro rostlinná akvária. Díky tomu, že budou prakticky všechny živiny ukryté v substrátu, budou mít vodní živočichové hezky čisté a neznečištěné životní prostředí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2015 12:37 Muž kortezhugo [983]
Ja používam bez problémov toto.
www.sedos.sk/…

Aj zloženie N-P-K: 8-3-10, +železo 400mg/kg, + stopovo Mn, Zn, B, Mo; - je celkom dobré.
A pri tej cene nieje problém to rozbalenie a čo nepoužijem v akva - dám na kvety.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2015 12:22 Muž ludvik [1082] Re: Raeda
Vlhkost startuje uvolňování živin z osmocote. Rychlost, resp. doba uvolňování ovšem závisí pouze na teplotě (a typu, jsou myslím tři).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2015 12:11 Muž Raeda [4] - ŽivorodkyRe: Marcel G
Dobře a tohle hnojivo se dá použít rovnou, nebo vyžaduje ještě nějakou úpravu? Je totiž propagované jako hnojivo pro "suchozemské rostliny". Tohle taky nebude mít žádný další ochranný obal, takže bych to musel po rozbalení mrazit, že? A jak dlouho tedy vydrží v akváriu? Píšou, že se živiny uvolňují na základě vlhkosti, až po dobu 6-ti měsíců, ale v akváriu bych to viděl na o hodně kratší dobu. Jestli bych to tam musel měnit každých pár týdnů, tak bych si raději koupil ty dražší JPL 7+13 kuličky, které doporučoval Jindráš a vydrží jeden rok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2015 10:42 Marcel G Re: Raeda
Raeda napsal: Teď jsem našel na aukru NPK hnojivo ... Asi budu kupovat, pokud mi to někdo nerozmluví.
Podle obrázku bych řekl, že se jedná o hnojivo Osmocote. Jakékoli neoriginální balení bych si já osobně nekupoval, protože jakmile se originální balení jednou rozbalí, automaticky se spustí proces uvolňování živin, který už nejde zastavit. Pokud je takové hnojivo rozbalené třeba už rok, tak už u něj po vložení do akvária žádné postupné uvolňování živin fungovat nebude. Každý prodejce ti ale bude samozřejmě tvrdit, že je jeho hnojivo čerstvé. Jenže jak si to ověřit? Pokud chceš mít tedy jistotu, že nekupuješ zajíce v pytli, kup si jednoduše originální balení "Substral Osmocote pro dům a balkón" (300 g) za necelých 100 Kč. Mívají ho občas i v některých květinářstvích nebo hobby marketech. Na Internetu se dá sehnat za zhruba 90 Kč + 50 Kč poštovné ( substraty-hnojiva.heureka.cz/… ). U toho inzerátu z aukra není sice uvedeno, kolik gramů ti za tu cenu prodejce dodá, ale podle jeho popisu, že ti to vystačí na zahnojení 25 středně velkých rostlinek, bych odhadoval, že to bude tak 25 gramů (přinejlepším 50 g). Takže ~50 g rozbaleného hnojiva za 100 Kč (vč. poštovného) vs. 300 g originálního hnojiva za 140 Kč (vč. poštovného). Co je lepší?

PS: Budeš-li si chtít nespotřebované hnojivo uchovat pro další použití, tak nejlépe uděláš, když ho dáš do mrazáku (při vyšších teplotách se celý proces uvolňování živin zrychluje, při nižších naopak zpomaluje).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2015 09:02 Jindráš Re: zervan
Takhle to myslím,nejdříve srovnat vodu a pak se budu zabývat tímhle. Pak budu študovat :-D ,co je přirozené a co ne. Chci,aby rybám a rostlinám bylo u mne dobře. Dokud to půjde,tak bez chemie. no Stejně si myslím,že mých 16 rybek je na 200l (čistých cca 180l) akvarium hodně. Kdysi jsem měl 160l a v něm jen jeden pár Astr.Ocelatus. A byla to paráda. Jenže to už je skoro 30 let. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   25.07.2015 08:40 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Jindráš
By som len drobnú technickú poznámku k tomu "bez všetkého chemického" - bežné zložky PMDD (azda s výnimkou chelátov mikroprvkov) sú bežné anorganické soli, ktoré sú prítomné vo vode (aj vodovodnej), nie je to žiadna chémia. Tým, že ich do vody pridávame, len suplujeme ich trvalý prílev v rieke. Podobne CO2 je bežne sa vyskytujúci plyn.

Naproti tomu "tekutý uhlík" (glutaraldehyd = PMFE = CO2 Vital = Flourish Excel = iné) je naozaj chémia, tiež rôzne prípravky proti riasam, liečivá a podobne. Myslím, že to treba rozlišovať pri hodnotení, čo je "chémia" (neprirodzené látky) a čo nie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2015 08:29 Jindráš Re: dudak
Fotil jsem to po výměně vody,tak je to ještě zvířené. Nene,nemyslím si,že vím,jak na to. Naopak,potřebuju se všechno dozvědět ne ,proto jsem pořád tady,na foru. Jen nechci,protože ještě nevím,jak a co bude přesně nej pro akvárium,tak to zkouším beze všeho chemického. Dával jsem CO2 Vital,i Bioflor,Akvaflor AF-7,Měl jsem CO2 z kvasničáku. Na řasy jsem dával Algexid. Ale co jsem vše přečetl (vše samozřejmě ne),tak vím,ža alfa a omega je VODA.Proto chci nejdříve srovnat vodu-dávám denně 10l z RO-teda dnes jsem dal po druhé,teď to chci 2 dny nechat,pak zas 2x 10l,atd.,než se pomalu srovná. A po tu dobu nechci nic do vody lít. Rostliny mají jen ty koule JBL 7+13.nevyplavávají. Chci všechno dělat pomalu-ač se to příčí mé povaze-vždy chci všechno hned-,chtěl bych dosáhnout přirozené rovnováhy. Málo ryb,hodně rostlin,dobrou vodu,atd. Joo,pane,kdybych vše věděl,to by byla paráda. Jenže to tak není. Takže,jestli to vyznělo tak,-že vím-,tak se omouvám. Naopak,jsem jen houba na vstřebávání rad a zkušeností jiných. coze Jediné,co vím,je,že vše souvisí se vším-v akva-,ale hlavní je dobrá voda. Takže to je pro mne teď priorita. Pak až další a další a.... Z vodovodu mám-GH -21st,KH -17st,pH -7.9 st. rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2015 01:01 Muž Raeda [4] - Živorodky
Díky za poznatky. PMDD má na rozdíl od NPK, které jsem ukazoval, menší životnost a rozsah. Písek tam nemám viz foto, tak mi to snad vyplavávat nebude. Zkusím nejdřív tohle a potom to PMDD.
- Jinak další rostliny se pokusím vypěstovat ze semen. Tu mám dotaz na pěstování, četl jsem totiž jen stručné návody u prodejce, ale nejsem si tím moc jistý: rybicky.net/forum/1599…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2015 22:40 Muž Zab01 [62] - Raci, krabi, krevetkyRe: Raeda
To hnojení mám a je hrozný, jelikož mám písek, tak je neustále vyhrabaný. Neni možný ho udržet pod pískem, i když ho zahrabu 10cm do dna, tak se za chvíli válí na vrchu. Doporučil bych spíš nějaký jílový pmdd kuličky, který u těch kořenů aspoň držej.. I když u jiných substrátů to může být jinak. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2015 21:39 Muž dudak [1894] Re: Raeda, Jindráš
NPK hnojivo je každé kompletní hnojivo - jsou to hlavní složky hnojiv, dusík, fosfor a draslík, kompletní hnojivo obsahuje taky mikroprvky. Jestli chceš nějaké hnojivo do dna, tak je to určitě vhodné, na druhou stranu to balení moc důvěru nevzbuzuje. Když si koupíš Osmocote v nějakém hobbymarketu a nandáš to do rozpustných tobolek koupených v lékárně tak tě to vyjde cenově stejně, akorát toho budeš mít asi tak 100x víc.

Ale hlavně ještě než začneš hnojit, bys tam měl nasadit nějaké rostliny, které to využijí.

@jindras
Myslet si, že budeš do akva jen svítit a lít tam vodu z osmózy a ono to poroste je taky nesmysl. Kytky potřebují živiny k růstu, vždy je tam musíš nějak dodat. Někdy stačí s výměnou vody (ovšem ne z osmózy, tam toho moc nebude), někdy stačí živiny které se dostanou do akvárka s krmením - to by mohl být tvůj případ - podle fotek mi přišlo, že ani nemáš čistou vodu, jako by v ní plavaly nějaké nečistoty. Chce si to prostě najít tu správnou rovnováhu, kolik a co přidávat, aby to dobře prosperovalo. JInak akvárko vypadá dobře palec, ale myslet si, že po půl roce už víš jak na to je dost odvážné tvrzení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2015 19:03 Muž Raeda [4] - Živorodky – NPK
No máš to pěkné. Vidím, že to dnes jde vést i bez větších zákroků.
Teď jsem našel na aukru NPK hnojivo. (aukro.cz/…) Je levné a dle popisu dobré. Má tu někdo nějaké zkušenosti? Asi budu kupovat, pokud mi to někdo nerozmluví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2015 13:37 Jindráš Re: Raeda
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Teď to vypadá takhle. Myslím,že alfa a omega všeho je voda.
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [43] ...... 62

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 75513x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10843-hnojeni?od=2101