Hnojení
Nevím a ani to nemohu a nechci vyzkoušet,to přirozené světlo na AQ jde a s tím nic neudělám,ale asi bych si musel pohrát s intenzitou,aby rostliny rostly tak jak teď.Mám to teď odladěné takto a vyhovuje mi to.
zavadzajuce je tvrdit, ze 8 h svietenia je dost a 12 h zbytocne vela a nezohladnit prirodzene svetlo (slunicko)
8h doplnene prirodzenym moze stacit
12h bez prirodzeneho moze stacit
8h bez prirodzeneho nemusi stacit
Prirodzene svetlo moze dat rastline daleko viac svetla/energie ako poddimenzovane umele.
Záleží na síle vzduchovacího motorku, ale jestli ti to utáhne i když to dáš nad hladinu, tak máš vyhráno. Když to dáš pod hladinu, tak ti to víc okysličuje vodu při příležitosti praskání bublinek na hladině.
Do akvária mi sluníčko nesvítí.

A někde jsem četla, že by naopak měl být ten výtok aspoň 5cm pod hladinou
Jen k tomu bublifuku, zkus si pohrát s výškou umístění výtoku z filtru. Když dáš tu vývodní trubičku těsně nad hladinu, nebo spodní částí částečně na úroveň hladiny, bude hluk minimální. Někdo si na to zvykne, někdo ne.. někdo bez toho bublání neusne
EDIT: Přirozené světlo = sluníčko
Někde jsem četl, že aktivisté nemají boční sluneční světlo do akvárek rádi, že to prý ryby mate a nevědí, kde je hladina.. podložené to nemám.
Co myslíte tím přirozeným světlem?
Jinak bych se ještě chtěla zeptat, mám teda dál hnojit bioflorem? jaké jiné hnojivo by jste mi doporučili koupit ve Sklorexu?
Rostliny jsou blede, vubec nerostou.
Moc všem děkuji, něco ještě dodám :
Ta řasa (je to ten jelení paroh, ne roducha) je hlavně nahoře, u dna vůbec. Nejvíce jí je na Anubiasu a na těch rostlinách vlevo (ale zase jen téměř u hladiny). Čím blíž k hladině, tím víc řas.
A akvárium mám umístěné ve svém pokoji, kde je po celý den hodně světla a svítí tam sluníčko. Do akvária ale nesvítí, vždycky ráno zatáhnu žaluzie.
Taky mi hodně vadí, že filtr (bublifuk) je hodně hlučný a nemůžu usnout.
Řasa je i na filtru, ale zase jen na vrchní části. (tam kam nejvíc dopadá světlo)
a ako by to vyzeralo, keby svietis 8h bez prirodzeneho svetla?
Tvrdit,že svícení 8h je málo.Může být zavádějící.Já svítím 8h,a problém s kalamitním stavem řas nemám a rostliny rostou bez problému. Na akvárium mi dopadá i denní světlo.Kdybych svitil 10-12 h,tak si myslím,že bych právě začal ten problém s kalamitním stavem řas mít,protože tam budu mít nedostatek CO2(nedodávám uměle).My nevíme,kde dotyčná má akvárium umístěné.

2 22.03.2018 15:31 Bublina pokud se dela jeleni paroh i u dna, nemuze to byt nadbytkem osvetleni. problem je prave v nedostatku svetla resp kratkemu dni. diana W ve sve knize pise, ze 8 hodin je malo. rostliny zastavej pri kratkem dni rust. 10 spis 12 hodin, klidne s prestavkou.
jeleni paroh je rasa nadbytku horciku. bioflor je hnojivo obsahujici K,Mg,Fe . to zpusobuje presne tuhle rasu. pri vymene 1/4-1/3 po dobu nekolika mesicu je nadbytek vseho vicemene jasnej.
vymenit max vody 2x po sobe a pridat fosfor, tezko rict kolik, kdyz nevime kolik NO3 tam je. tvrzeni hodne je jen tvrzeni.
je problem sehnat neco takoveho
www.scvk.cz/… nebo
www.pvk.cz/… ?
Zkusil bych si pořídit stmívač,který by byl k tomu Led osvětlení kompatibilní a pomocí něho ztlumit intenzitu osvětlení.
Ta invaze řas může být i tím, že jsi změnila osvětlení. Podle mě potřebuješ vychytat poměr mezi hnojením a světlem. Na starších fotkách řasy nejsou, teprve po výměně osvětlení se rozšířily. To nové osvětlení je určitě silnější, takže ty řasy jsou, podle mě, důsledkem této změny.
0 22.03.2018 12:54 Bublina Vidím odumirani listů od konce a holý stonky. To je příznak nedostatku. Může být vyvolán i nadbytkem. Další fotky stonkovek a rozbor vody od vodárny?
Vidím jelení parohy ale nevidím steticku.
Anubias je jasný, ten rastie príliš pomaly, než aby riasu dával.
Hygrophila... len smutne pokrčím plecami, ani mne nejak extrémnu radosť nerobí.
Ja osobne by som skúsil nájsť čo najviac rýchlych rastlín a hľadal, čomu sa dariť bude. Egeriu a cabombu máš a vyzerá, že vcelku ide (keď tak hoď detail). Limnophila sessiliflora, rotala, ludwigia, plávajúci ceratophyllum, proste všetko, čo vyhadzujeme na kilá. Riasy sa zbaviť tak, že ju umoríš rastlinkami, ktorým sa darí.
Nemyslím si, že by v tej vode niečo "chýbalo".
A dúfal by som, že sa zjaví niekto s nápadom, čo s tou brnenskou vodou, lebo to netuším. Ale ten problém tu nie je nový a už posledne to v zásade vyšumelo...
Ak má niekto lepší nápad, sem s ním.
Brnenská voda má dusičnanov dosť. A žeby chýbal fosfor, sa mi moc veriť nechce, okrem toho ten popis na deficit fosforu nesedí.
Báro, mohla by si hodiť nejaké fotky tých rastlín?
Bioflor neobsahuje dusík a fosfor. Máš ho ve vstupní vodě tolik že ho tam nedavas?. Vymen 2X po sobě maximum vody co můžeš (protože tedka máš přebytek prvků obsaženejch v biofloru) a pak začni dodávat N a P v závislosti na N ve vstupní vodě. Ruduchy se zbav pomocí peroxidu
Je to led trubice, svítím 8 hodin denně
Kolik svetla, doba sviceni, jaka trubice to je?
Nemas to vyplnene v profilu.
Dobrý den, potřebovala bych radu. (mám tady prezentaci)
Rostliny mi vůbec nerostou a spíš pomalu ale jistě chřadnou a mám problém s řasou, roduchou. Je všude, někde míń a někde víc. Je dokonce i na filtru. Na anubiasu jsou ještě nějaké hnědé a bílé tečky.
V listech rostlin jsou dírky a bílé okolo, rostliny jsou bledé, bez barvy a jen na nich roste řasa a nerostou. Hnijí jim spodní listy. Dost mě zaráží, že se všude říká jak egeria densa roste a že je naprosto nenáročná. mě ale téměř neroste. (jako vše ostatní)
Asi tak před měsícem jsem pořídila kvalitní led světlo, namísto slabého setového.
Myslela jsem si že je to tím, ale vůbec nic se nezlepšilo.
V pátek pojedu do Sklorexu, tak bych mohla něco dokoupit.
jediný přípravek, který používám je Bioflor Rataj. Je to dobrá volba? Neměla bych pořídit nějaké další hnojivo? Třeba Co2 Vital? nebo něco na úpravu vody? Nebo nemám špatný filtr?
Nevím čím by to mohlo být, nechybí ve vodě nějaký prvek?
Co by jste mi poradili ve Sklorexu dokoupit? Moc děkuji za připadnou odpověd´
Po4 dávam po výmene vody 0,4 plus denne 0,1.V akvarku sa drží kolem 0,6-1mg/L.
Teraz som skúsil vynechať horčík.
To nevypadá na železo.
A jak psal zervan, já to ještě zdůrazním: Železo s výměnami vody nevyleješ. Buď ho rostliny rychle spotřebují, nebo se vysráží. Ve volné vodě dlouho nezůstane.
(Jen tak mimochodem: Jak hnojíš fosforem?)
Dusik nepridávam vstupna voda ho ma 17 a v akva sa drzi na 10-17.
Ci mam skusit trochu pridat co to spraví?
teakmon55 napsal: Denne pridam Fe 0,02 mg/L (týždenne 0,2mg/L).
...
Nieje lepšie po výmene vody zdvyhnuť Fe na 0,2mg/L?
Ešte sa vrátim k otázke samotnej... Prečo dvíhať práve na 0,2 mg/l? Pokiaľ sa týždenne pridá 0,2 mg/l, tak po skončení 1. týždňa tam môže byť 0,2 mg/l, ale kľudne aj 0 - záleží, koľko rastliny minuli a koľko sa vyzrážalo.
Lenže to bol 1. týždeň. Ak bude spotreba nízka, maximálna hodnota sa bude kumulovať v závislosti od toho, aký podiel vody sa vymení. Ak sa mení týždenne 1/2, potom bude možné maximum 2-násobok týždennej dávky (0,4 mg/l). Ak sa mení týždenne 1/3, bude to 3-násobok (0,6 mg/l), atď. Znovu pripomínam, že to kľudne môže byť aj 0.
Ak chce niekto udržiavať konštantnú hodnotu, nejde to inak, ale len zmerať hodnotu na konci týždenného cyklu a podľa toho sa zariadiť. Kto to nemôže / nechce zmerať, potom odporúčam radšej nič nenavyšovať po výmene vody.
Žltnutie starých listov by mohol byť skôr problém s dusíkom (nedostatok). Nedostatok železa sa prejavuje tak, že najnovšie listy sú bledé, no nie žlté, skôr až biele. Aj keď som vysadil mikroprvky, prejavy nedostatku železa sa mi ukázali len na niektorých druhoch, napr. Pogostemon helferi. Je dosť nepravdepodobné, že by pri týždennej dávke 0,2 mg/l hrozil nedostatok železa.

No už špekulujem co zlepsit.Stare listy takto zblednu a vytvori sa tam zelena riasa.
Asi nikto neodpovie, čo je správne. Klasické hnojenie (napr. EI) nepočíta so žiadnym mimoriadnym dávkovaním po výmene vody - výmena vody je niečo ako "výplach". Ja sa však roky snažím držať konštantnú úroveň živín vo vode, teda po výmene vody kompenzujem straty - pripadá mi to prirodzenejšie ako veľké výkyvy po výmene vody. Zrovna teraz sa týmto prístupom začínajú zaoberať viacerí machri (používajúci EI), ktorých sledujem na zahraničných fórach. Domnievajú sa, že niektorým druhom rastlín (napr. Rotala) viac vyhovujú konštantné hodnoty a vadia im veľké výkyvy.
Lenže to aplikujem len na makroprvky, nie mikro. Teda ani železo nenavyšujem po výmene vody. Ono by to šlo so stabilným chelátom (a aj som to robil kedysi s Fe-EDDHMA), no s nestabilnými je to vcelku problematické, lebo nadbytok sa i tak vyzráža, takže je veľmi ťažké držať nejakú hodnotu vo vode. Zrovna túto otázku nestabilného železa riešim v susednej diskusii:
rybicky.net/forum/2145-zelezo-v-akvariu V pohode, však nevymieňaš všetku vodu, takže nevylievaš ani tie celé 0,2mg/l.
Edit. Inak výmena vody slúži hlavne na zamedzenie nekontrolovateľného hromadenia hnojiva, pokiaľ presne (povedzme železo) nemeriaš.
Keď vezmem tvoj príklad 0.02mg/deň, tak s 20% týždennou výmenou vody ti i pri nulovej spotrebe nepresiahne koncentrácia železa 0.7mg/l. A stačí to na maximálnu dennú spotrebu rastlinami 0.013mg/l. Pokiaľ by bola vyššia, tak holt za pár týždňov železo dôjde a budeš vidieť chlorózu. Ale stále lepšie než nekontrolované toxické koncentrácie.
Zdravim,hnojim denne PMDD (makro,mikro).Denne pridam Fe 0,02 mg/L (týždenne 0,2mg/L).
Takže po výmene vody pridam len tých 0,02mg/L-Fe.
Ako sa to ma spravne robyt?Nieje lepšie po výmene vody zdvyhnuť Fe na 0,2mg/L a potom už len denne pridavat 0,02mg/L?Čiže udržovať stalu hodnotu 0,2mg/L.
Starší reakce
Ano ano,po začátku hnojení. U polyspermy mě právě přijde takový zakrslý.. lístky jsou dočervena a mírně pokrčené.u siamesis vypadá lépe,ale je tam znatelný ten zelený střed s žilkami a kolem žluté okraje. Teď mě napadlo,mohla by se ta polysperma tak rozpadat z přechodu na submerz? Tyto oba druhy jsou pod vodou od 5.2. ...
A to jsou nové listy u té hygrophily? Po zahájení hnojení? Protože růstový vrcholek nevypadá tak špatně...


Ještě další foto





Ahoj, snad ve správném vláknu

prosím pomoc. Začala jsem první podvodní hnojit KH2PO4 kvůli sinici a hlavně proto,že rostliny nerostly,stonkovky opravdu vůbec. Hlavně ludwigia byla zaseklá a dírkatá. Fosfor byl rovnež neměřitelný. Dávám tedy 2 ml/2 dny,podle testu se drzi hodnota 0,25-0,5 mg/l. Dál přidávám hořkou sůl,hygrophila siamesis byla taky samá dírka,hnědé okraje. Při výměně vody 2ml (rozmícháno 50g/250 ml vody). Po 3 týdnech má ludwigia krásné nové přírustky a hygrophila polysperma je samá dírka. Navíc okraje starých listů černají a jsou patrné zelené středy listů se žlutým okrajem. Na skle se začala také tvořit taková hnědá řasa,jako prach... Návody na nedostatky prvků jsem prohlížela mockrát,a mám pocit,že chybí snad vše.. tedy jinak,jsem z toho jelen. Prosím koukněte na fotky a nápadům,co přidat či ubrat,jsem otevřená

jinak svítím 10 h,a ještě dávám 2ml tetra plantamin/2 dny..
JirkaŠčobák napsal: V Bratislavě máme taky dost tvrdou vodu. Šel bych na to, být tebou:
Výška akva max 25 cm. Hrst zeminy pro pokojové rostliny přikrýt štěrkem asi 3 cm. Dát rostliny, co navrhuje Latix. Jednu rostlinu na litr, v případě tenkých stonkovek dvě. Vyžebrej někde šneky levatky a dej je tam. Taky pár okružáku. Naber v nějakém čistém potoce pár litru vody a nalej je tam. Filtr ani vzduchování neřeš. Chceš blbuvzdorné akvárium nebo ne?
Měsíc jen pozoruj. Pokud nevidíš problém, jen dolévej vodu. Pokud nastane problém, měň 10-15% vody obden, dokud to trvá. Pokud se objeví dafnie nebo buchanky, je voda ok, pokud žijí, je vše v pořádku. Po měsici začni uvažovat nad rybami. Na úvodu 1 ryba velikosti gupky na 10l vody. Pozoruj další měsíc, dva. Pokud se rostliny nehýbou, přihnoj www.hydroflora.cz/… . Nepatrně. To znamená, že nasliníš špičku párátka, dotkneš se jí hnojiva a co se nalepí, necháš klesnout na jednu solidně vzrostlou rostlinu. Další měsíc pozoruješ, jestli ji to popostrčilo. Atd.
Už mám rybky přes 40 let takže něco vím, celou dobu tady takže i s vodou si poradím, kytky tam sou a mečovky taky..ale jaksi to zatím není akva ale nerozběhlý akva. Hledám nějakou cestu protože to určitě znáš když zvlášť ženský v zápalu boje skrmí roční zásoby za tejden. To samý s hnojivem...zvlášť když ho dodám grátis. Ale dávkování párátkem sem neznal...to se mi líbí..jakože to stojí trochu času než jen vlejt lžičku nebo vstříknout určitej objem stříkačkou. Díky všem.
V Bratislavě máme taky dost tvrdou vodu. Šel bych na to, být tebou:
Výška akva max 25 cm. Hrst zeminy pro pokojové rostliny přikrýt štěrkem asi 3 cm. Dát rostliny, co navrhuje Latix. Jednu rostlinu na litr, v případě tenkých stonkovek dvě. Vyžebrej někde šneky levatky a dej je tam. Taky pár okružáku. Naber v nějakém čistém potoce pár litru vody a nalej je tam. Filtr ani vzduchování neřeš. Chceš blbuvzdorné akvárium nebo ne?
Měsíc jen pozoruj. Pokud nevidíš problém, jen dolévej vodu. Pokud nastane problém, měň 10-15% vody obden, dokud to trvá. Pokud se objeví dafnie nebo buchanky, je voda ok, pokud žijí, je vše v pořádku. Po měsici začni uvažovat nad rybami. Na úvodu 1 ryba velikosti gupky na 10l vody. Pozoruj další měsíc, dva. Pokud se rostliny nehýbou, přihnoj
www.hydroflora.cz/… . Nepatrně. To znamená, že nasliníš špičku párátka, dotkneš se jí hnojiva a co se nalepí, necháš klesnout na jednu solidně vzrostlou rostlinu. Další měsíc pozoruješ, jestli ji to popostrčilo. Atd.
Myslím, že by to išlo aj v tvrdej vode (aj keď nespochybňujem, že RO je asi najlepšie riešenie).
Ja by som volil slabé svetlo, nie príliš veľké ale pravidelné výmeny vody (adekvátne k tomu nastaviť množstvo živočíchov), kvapku komplexného hnojiva (napr. Profiplants Complete s troškou draslíka navyše je za babku) a k tomu rastliny typu Cryptocoryne, Vallisneria, Taxiphyllum, Microsorum, Hygrophila polysperma, H. corymbosa, Ceratophyllum a pod., skrátka také tie nenáročné rastliny dávnejšej akvaristickej éry. Kedysi som býval v lokalite s vodou 25°dGH a dalo sa. Jediné, čo treba je trocha sedliackeho rozumu a citu pre akvárko a ono to pôjde...
Problém je v tom že to není pro mě ale pro dítě, furt se snažím páchat mimoškolní akvačtvereček . Problém je to že se to nějak celý rozlejzá a rozjetej čtvereček je svým tvarem...no ano zkrátka je to na renault.
Nemám tolik času a mamina nejen že nenaučila klučinu počítat ale sama má problém se sčítáním a to nemluvím o desetinný čárce.
Furt má v chapadle debilní tydliufoun a furt lakuje a komentátoruje.
Zkrátka klučinovi poradit Dej lžíci teď a lžíci 12týho. Seš kluk tak si umíš poradit. Třeba si to napiš do kalendáře.
Takže spíš jako jde o radu jestli pmdd nebo něco namíchat. Nebo jinej osvědčenej systém. Když nevíš na zahradě hodíš nějaký npk nebo jiný kombinovaný. A v akvárku je to jedno, nikdo z něj nic nejí. Kdyby se něco dělo vynecháme, poštelujem světlo bo něco jinýho. Když dáš na zahradu dusíkatý tak je to jak blbá z prahy vodvedle. Dvoumetrová nať ale brambory nejvejš do praku.
Takže než to definitivně rozpustim tak vymejšlim jak by to ještě nějak šlo. Toť celý.
Podľa mňa sa to takto nevedecky dá. Na začiatku som dostal s PMDD aj návod, kde bolo do koľko vody tie sáčky namiešať a koľko približne dávkovať (podrobnosti nepamätám). Vy ste dostatočne skúsený pozorovateľ, tak si to dávkovanie vypozorujete, ale s takou tvrdou vodou naozaj neviem.
Tohle asi hnojením nezachráníš. Chtělo by to reverzní osmózu.
Asi jak kde na severu. Já jsem ze severu a tekla nám z vodovodu skoro destilka. Pokud máš blbou vodu, chce asi nejprv řešit to.
Ty vole ty máš rady. To mám jako jezdit pro pražskou vodu, to se fakt vyplatí

Tady na severu je všecko na opuce což není úplně jednoduchý. Když budeš často měnit vodu tak máš skla neprůhledný do měsíce.
Přiblížím ti to takhle. Bojler 150 litrů..co půl roku vyklepu 8 kýblů šutru. Co cca dva roky měním bojler

Když se daří a víc vaří odvařuju konvici denně...vrstva cca 2 mm.

No s obyčejnýma kytkama, pražskou vodou a bez CO2 a superhightech světel mi vždycky stačilo nechat ryby s*át...
Zdar.
Dá se nějak hnojit nepříliš vědecky. Jako že lze podat radu s trochou záruky typu..kup pmdd a dávej x lžiček za y tejdnů na Z litrů?
Zkrátka nechci ..i když mám chuť říct..ty se na celý akva vy..ehm a začni zase čumět imrvére do mobilu. Zkrátka hnojit aby trošku šli kytky aspoň některý a nemusel sem chodit dávkovat já tam kde není možný vysvětlit ani to že voda není jen mokrá

Díky za nápady
Starší reakce
zervan napsal: Pozor, počítal som s tetrahydrátom (4 H<sub>2</sub>O). Vo Fichema predávajú 2,5
Budí to ve mně nedůvěru. Fichema je často nepořádná.
Děkuji ti pane! Jiný jsem nenašel a navíc tam stejně budu ještě objednávat jiné věci, tak se mi to hodí.
Pre 500 ml fľašu: 95 g Ca(NO3)2 × 4 H2O - potom 20 ml do 400 l dodá presne 5 mg/l dusičnanov. Rozpustnosť je až cca 120 g na 100 ml, takže kľudne možno dať aj 381 g na 500 ml objem - potom každý 1 ml do 400 l dá práve 1 mg/l.
Pozor, počítal som s tetrahydrátom (4 H2O). Vo Fichema predávajú 2,5 - no domnievam sa, že sa na vzduchu pri bežnej vlhkosti aj tak z neho stane tetrahydrát. Kto má skúsenosti alebo znalosť, prosím vyjadrite sa. Osobne by som radšej kúpil tetrahydrát, tam je to jednoznačné. Na druhej strane, rozdiel je len 13%, teda ak by mal len 2,5 vody, dodá o 13% viac ako som vyššie spočítal.
Protože tam nejsem si registrovaný a nové registrace jsou zastaveny už několik měsíců!
EDIT : pardon, nejsou přijímány nové objednávky, registrace je možná.
Vidím že sehnat dusičnan hořečnatý není vůbec snadné. Budu muset tedy jít do dusičnanu vápenatého. Ve Fichemě mají tento: Ca(NO3) x 2,5H2O (
www.fichema.cz/… ). Mohl by mi prosím někdo poradit v tomto případě jak vhodně namíchat zásobní roztok pro 400l akvárium?
Zervan mi to dobře vysvětlil na tom dusičnanu hořečnatém....
Prašan napsal: Koľko KCL by si mi odporúčal pridávať do tej 200L?
Já bych ho v té Tvojí vodě chtěl mít tak 10-20 mg/L (draslík z toho dělá o trochu víc než polovinu). Což jsou cca tři gramy KCl na 200 litrů. Taková koncentrace by měla současně snížit toxicitu dusitanů. (Ony tam už ale nějaké chloridy beztak jsou, a možná pomáhají rybám přežít. Já to
nemám experimentálně vyzkoušené, píše se to v učebnicích pro komerční chov ryb. Lituji, ale o dusitanech si budu raději jen číst...)
Po jakých dávkách tam ten kácl dodáš, to závisí na místních podmínkách, hlavně spotřebě rostlin a režimu výměn vody.
Aký máš odhad,že by sa to dno resp.látky z neho prestali uvoľňovať? Rok? Dva? Riasa si fosfor dokáže ukladať,tak predpokladám dlhší boj
Napadá ma,čo ak by som pod rampu švacol za pozadie veľkú sieťku s aktívnym uhlím.Nepomohlo by trocha?
Odhadem měsíce. Záleží na tom, jakou vodu tam budeš
přidávat. Čím méně mineralizovaná a kyselejší, tím rychleji se budou rozpouštět sraženiny ze dna. Je to taková docela sisyfovská práce - čím víc ředíš, tím víc se rozpouští.
Aktivní uhlí zrovna s tímto asi nic neudělá, a není-li to nějaké speciální (=drahé), tak ještě uvolní nějaké fosforečnany.
Dusitany jsou projevem
poškozené nitrifikace. Ona probíhá zčásti, tj. z amonia na dusitany, ale z dusitanů na dusičnany to trochu vázne. Problém je v tom, že oba kroky dělají jiné bakterie (nebo archaea), a ty co oxidují dusitany na dusičnany jsou obvykle citlivější ke všem změnám a zásahům.
To byl jeden z důvodů, proč jsem na úvod v SZ vyslovil varování, abys postupoval pomalu. To mi ještě nedošlo, že už je ten přechod v plném proudu, se všemi potížemi.
=
Mimochodem, před necelým rokem jsem přechod z tvrdé vody na měkkou (po pořízení RO) provozoval taky. A byl jsem v kontaktu s akvaristou, který byl netrpělivý a dopadlo to špatně (a já jsem byl za blbce).
Já jsem katastrofu neměl, ale trvalo to měsíce a došla mi trpělivost. Proto jsem akvárko zrušil a založil ho nanovo rovnou s měkkou vodou.
Celkem vzato mi z toho vychází, že tenhle přechod je věc zapeklitá a otravná, a možná nejrozumnějším doporučením je znovuzaložení akvária.
Přitom chápu, že "skaláry se třou" a vypadají spokojeně, takže se Ti do toho nechce.

Přidat reakci
1 ...... [25] ...... 62 63
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 76155x