Hnojení
Já taky leju přímo z kýble vodu do akva, dělám to už 9 let, od máých šesti, dělal a dělá to můj táta a nikdy nám kvůli tomu nic nechcíplo.
Dělám to podstatně déle než je tobě let a zatím mě ni nechcíplo. Taky na to časem přijdeš. Teď jsi jen zblblý z reklamy na různé nezbytné vodičky.
hmm tak to bych neriskoval, kvůli Cl, zabije ti bakterie. (pokud nemáš studnu) Já bydlím v panéláku=Cl, Cl, Cl....
Nepotřebuješ dva kýble ani regulátor. Vodu liji do akvária přímo z vodovodu.
no jo, ale musel by ležet na balkoně, kde by na něj sr... kdo ví co
Zůstanu u akvaregulátoru, to mi stačí a nemusi se mi doma 2-3hod, ne-li den válet kýbl s vodou, která vystydne na 22C a v akva mám 26C
ale dík za rady
no ked to takto pocitas?...tak plastový kýbel stoji asi 60Kč -ale vydrzi dlhsie
akav regulátor-250ml-30Kč vydrží na 750l(mám 54l=10-15l na výměnu vody) jinak nemám 2kýble na to, abych si nechal odstát vodu mám jen jeden.
Když se použije voda lehce odražená(2-3 hoďky odstátá), tak proč používat akvaregulátor, to je zbytečný utácení.
Ty jo!!!
Včéra jsem se dozvěděl, že hnojvo by se mělo dávat minimálně 2dny po vyměnění vody, kvůli akvaregulátoru, že prý ty minerály(živiny, železo...)neutralizuje.
Je to pravda? zní to docela logicky.
2 měsíce hnojení a zbytečně, jestli je to pravda.
Ty listy u microsoria jsou staré, proto uhnívají a u toho echinodoru za to můžou ancistrusy.
no nieje zasadena priamo je silonom priviazana na plochy kamen ale nie velmi velky a korene lezia na dne ... mozno ze treba vacsi kamen/drevo ...
To je Hnědovka Křídlatá a tu bych nesázel do substrátu, ale přichytil na kořen, nebo kamen, tak aby měla kořeny volně ve vodě a nechal jí na jednom místě, trošku jí trvá, než se přichytí a tzv. zvykne na svý místo. Ty listy jsou zřejmě starší a tzv. uvolňují místo novým listům.
no to som si aj myslel ale nevedel som s istotou ... su tam aj rozmnozene anciky ... nejake som uz kvoli tomu odlovil ale este stale nejake zostavaju ... musim vsetke drobne odchytit ...
a s tou druhou neviem co je ... take cierne flaky ma po sebe a je dierkovana ...
Ten echináč brousí ta parta ancíků.
tu je dalsia fotka
no tie rastliny nie su az take zdrave ake by som chcel mat ...
prikladam nejake fotky ... celkovo ono to rastie ale nie su velmi zdrave tie rastliny ...
... vždyť máš krásně zarostlé akvárium. S rostlinkami to evidentně umíš. Proč najednou ty kuličky? Nějaký problémek či co?
Prostě bych dal pod každou rostlinu dle velikosti 1-2 kuličky a s tím hnojivem do vodního sloupce bych byl opatrný, když už, tak menší než malý dávky.
neviete mi poradit s JBL guličkami ... kupil som JBL 7+13guliciek a nejak som sa nedocital kolko tych guliciek treba pouzit ... mam 200l akva... a je potrebne alebo vhodne pouzivat sucasne aj samotny JBL ferropol ?
Starší reakce
moc vám všem děkuji za info
KNO3 viz. třeba
pmdd-hnojivo.cz/…
Edit : Ty jo, během jedné minuty mne předběhli již Yirka a romant a bali
.
Třeba dodávat do akva vodu s vyšším obsahem dusičnanů, nebo použít KNO3, jakožto jednu složku PMDD, obvykle je to dodáváno samostatně, takže to není problém namíchat samostatně. Zajímavým zdrojem dusičnanů jsou třeba i šneci Ampulárie, tam je to o velikosti akva a o množství těch šneků. To neodkalování je taky možné, ale delší jak měsíční interval bych nepokoušel, samozřejmě že jsou akvária který se neokalují vůbec, ale to bych nechal lidem, kteří vědí co a proč dělají.
Proč by byl dotaz hloupý? Nejčastěji se dusičnany doplňují KNO3. Rozhodně bych nedoporučoval se je snažit vytvářet neodkalováním. Čištění nádrže není jen o NO3, nehledě k tomu, že často po delší době nová voda obsahuje více NO3 než stará, kterou o NO3 již rostliny obraly.
ahoj,asi budu mít hloupý dotaz.Pokud bych potřeboval,zvýšit v akva dusičnany,jakou formou se to dá udělat?Všude čtu co dělat při přebytku dusičnanů,ale naopak při nedostatku?Doufám,že ta otázka má vůbec smysl?Moc se zrovna v dusičnanech nevyznám.Jediné co mě napadá přestat odkalovat?Neviděl jsem ,že by se prodávaly dusičnany pro akva v tekuté formě ?Naopak často píší hnojivo BEZ dusičnanů.
Starší reakce
+dalsia vec -k ex.filtru mozem pripojit aj ex.CO2 reaktor
a takto bude lepsie zabezpecene prudenie vody a tiez rovnake mnozstvo CO2 v celom akva
a zaroven klesne aj spotreba cukru
-teda "mozno"
no daako tak to chcem doriesit...bud cerpadlom alebo este pridam ex.filter -podla financii
a tu rampu kludne aj po celej dlzke akva...
toto je nevyhoda toho zavesneho filtru -proste k tomu sa uz pripojit neda nic
Já. Kdysi jsem to nechal měsíc zarůst a pak setřel. Výsledkem by údajně mělo být dokončení cyklu růstu řasy a její následné uhynutí a stěrkou by se pak měly odstranit jen její zbytky.
Zkoušel jsem to a nerostla už potom v takové míře, ale nejde to brát jako nějaký stoprocentní výsledek testu, protože jsem mezitím v akváriu upravoval i jiné věci, takže nemůžu určitě říct, jestli pomohla metoda Toma Barra nebo něco jiného.
Jeste by me zajimalo toto: zkousel nekdo z vas proti zelene prachove rase metodu od T. Barra? Tzn. nechat ji cca 3 tydny rust a pak setrit? Me se to nejak nezda...
Ve 160 cm dlouhé nádrži, (filtrované EHEIMem Clasic 2217), řeším posílení proudění vody čerpací hlavou, k níž je napojen hladinový sběrač. Jako difuzor používám směrovou rozstřikovací trysku.
jasne -problem sa da vyriesit pomerne lacno -tou rozstr.rampou+cerpadlom
...mozno niekedy dorobim...zatial sa to snazim zmiernovat strihanim
3 05.11.2011 11:00 gargamel –
Re: Sid Sid: Tak, tak. Jinak definitivní závěry nedělám, psal jsem, že to může být z pěti procent i něčím jiným.
kortezhugo: tady je řešení i s výživnou diskuzí dole:
www.rostlinna-akvaria.cz/… no podobny problem mam aj ja
akva meter dlhe a na jednej strane zavesny filter...ked to vsetko poriadne narastie? tak voda na druhom konci skoro stoji
Nebojte, vedet dam urcite. Kazdopadne zkratim rostliny, ktere brani proudu a zvysim dodavani CO2.
S trochou nadsázky - CO2 není nikdy dost!
Zvýšením koncentrace CO2 (za dodržení zásad "bezpečnosti" pro obyvatele akva) se nedá v rostlinné nádrži nic zkazit, zlepšit ano.
Takže nejde vyloučit, že vaše doporučení pomůže Romanovi zbavit se problému s přisedlou řasou. Ale jak sem napsal - bez hlubší znalosti tohoto akva těžko dělat definitivní závěry...
Snad dá Roman časem vědět, jak se bude situace vyvíjet.
0 04.11.2011 16:18 gargamel –
Re: Sid Rozhodně jsem Vaši radu nijak nezpochybňoval. Jen jsem chtěl ještě jednou zdůraznit, že bude problém pravděpodobně v CO2.
Jistou zkušenost mám, (už jsme o ní veřejně diskutovali před rokem-dvěma zejména se Smikem), a mohu zopakovat, že ty mé zkušenosti s EI nejsou nejlepší... (Detaily někde v historii tohoto fóra.)
Proti zvýšení koncentrace CO2, resp. zlepšení proudění vody v akva, nic nenamítám, naopak.
(Opět můžete v historii debat na podobné téma najít mé /konzistentní/ názory, za které jsem byl některými dnešními "průkopníky" napadán, že "tak to přeci v knížkách popsáno není!"...
)
Ostatně - když si znovu přečtete můj předchozí komentář, najdete v něm cosi o přerostlých kytkách. Na souvislost s prouděním vody, (distribucí živin), ale i se zlepšením světelného režimu vás jistě nemusím upozorňovat.
Můj postřeh s fosforem je jen jakýmsi upozorněním, že nic není jen "černobílé"...
OK, zkusim sestrihnout rostliny ktere brani proudu.
0 04.11.2011 11:50 gargamel –
Re: Sid Nevím, zda máte zkušenosti s metodou EI, ale tato metoda je krásná v tom, že víte, že když se vyskytnou řasy, není chyba v hnojení, ale v něčem jiném - CO2, proud, světlo, teplota, příliš org. odpadu.. V 95% případů se ale jedná o nedostatek CO2 a špatný proud, proto si dovolím tvrdit, že je chyba právě zde.
Každé akva je jiné, ale když se u mne tato řasa objeví, vím, že je nejvyšší čas na zkrácení přerostlých rostlin a přihnojení fosforem.
Bez znalosti podmínek ve vašem akva, (nejlépe - prezentace), bude hledání příčin u vás jen věštěním.
Určitě málo CO2 nebo jeho špatná distribuce proudem, přidej lehce na CO2 a zkvalitni proud(rostliny blokující proud atd.) Během týdne uvidíš radikální zlepšení. Osobní zkušenost, taky jsem si říkal, že CO2 bylo dost, ale nebylo.
0 04.11.2011 10:33 Roman – zelena prachova rasa na sklech
Zdravim,
Mam dotaz na zkusene provozovatele rostlinných nadrzi.
Presel jsem na metodu hnojeni EI. (upravenou pro me podmínky)
Vzhledem k osvetleni 0,5 W/l aplikuju cca polovinu požadovaného množství zivin.
Tzn., ze tydne pridavam: 10 mg/l NO3, 13 mg/l K, 0,8mg/l PO4, 2,1Mg mg/l + mikroprvky (tenso)
CO2 myslim dostatecne, proud naplno, voda 30 stupnu, uhl. Tvrdost 3. Akva 240 l.
Da se rict, ze rostliny rostou lepe a ras podstatne ubylo.
Ale co se mi vytvari ve zvetsene mire je Zelena Prachova Rasa (green dust algae)
Na prednim a zadnim skle ji musim cistit 2x tydne a velice rychle se tvori znova.
Jak proti ni postupovat?
Starší reakce
0 18.09.2011 19:24 PAVEL311 Kamoš rušil jazierko a dal mi hnojivo a Easybalance od Tetry do jazierka.
Pri dodržaní správneho pomeru sa môžu použiť aj v spoločenskom AQ???
Starší reakce
vždycky je dobrý když máš možnost světlo přidat když je ho málo. Zatím můžeš svítit ten těch 36W, když tam kytky skoro žádný nemáš a samý nenáročný (když nepočítám tu utricularii)
0 10.09.2011 15:24 Spiike [63] No vidíš to, to mě nenapadlo.
Tak ještě jednou a naposled. Hnojit budu muset, takže jdu zjišťovat nějaké info o mé vodě atd.. . COčko je v přípravě, uvidíme jak to dopadne. Ale to světlo to mi není jasný. Jakou watáž by jste mi doporučily na to moje AQ?? Furt sem měl strach že ho tam je málo a ono je ho tam hodně.
Já jen že ty světla tak či tak budu předělávat tak abych si nenavrhl nějakou blbost.
S pozdravem Spiike
Přidat reakci
1 ...... [59] ...... 62
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 75513x