Hnojení
Díky za korekci, já už se díval na protonové číslo a nepřipočetl neutrony.
Atómová hmotnosť vápnika je 40, takže to bude 1mmol/l, alebo 5,6°dGH.
Pokud se nepletu, je to naprosto normální množství vápníku ve vodě. Doporučení pro pitnou vodu je alespoň 30mg/l a třikrát méně hořčíku. Jestli jsou rostliny v pořádku, osobně bych to nechal být. 40 mg/l vychází na nějaké 2 mmol/l, což je lehce tvrdší voda.
Ohledně toho hořčíku vyčkej na ostatní.
Zdravim.Podla vodárne mám vstupnu vodu Ca 40 mg/l a Mg 7 mg/l je to pomer 5:1.Mám pridať Mg aby som dostal pomer 3-4:1.A tá hodnota tých 40mg/l-Ca nieje moc?
Starší reakce
Všetko je škodlivé, záleží len na množstve. I hnojenie do vody môže zabíjať. No i ja som upustil už dávnejšie od hnojenia do dna, lebo pri mojom spôsobe údržby sa často niečo dostalo na povrch a často bolo aj vidieť, ako si krevetka v "rukách" drží guličku hnojiva z kapsuly a okusuje ju... No veď postupne mi krevetky aj pomizli.
Tak Osmocote je doma, ale do akvária ho nejspíš nedám
. Na obalu se píše: "škodlivý pro vodní organismy, s dlouhodobými účinky." Definitivně jsem se rozhodl hnojení dna zcela vypustit, ryby mají přednost. Rostliny co mám jedou i tak dobře, stačí jim hnojení do sloupce vody + rybí bobky. Kytky v obýváku budou mít Vánoce
Starší reakce
Ty NPK tablety používám taky. Dal jsem je k rostlinám do dna při zakládání akva. Myslím, že to docela slušně v tom začátku pomohlo. Jen E. Amazonicus na to přihnojení nějak nereaguje.
Já používal toto:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Množství ti bohužel neřeknu, používal jsem to jen cíleně ke kořenům některých rostlin
jj, díky, už jsem tu diskusi našel
a objednal tady
www.hnojivapraha.cz/…
Ještě technická k dávkování. Objednal jsem balení 12x po 7,5 gramu. Stačí tedy použít 8 balíčků po 7,5 g jako odpovídající dávku do 20 kg substrátu?
Zkus prohledat diskuze, řešilo se to tu myslím vícekrát. Používal jsem je také, v kapslích na léky. Při odkalování občas něco vyplavalo, ale vodu to nekalí a dá se to případně zpátky lehko zastrčit. Teď nově zkouším PMDD jílové kuličky, tam zatím je brzo na hodnocení
Ahoj, máte někdo zkušenosti s hnojivem jménem Osmocote ? Mám inertní dno (flexi písek) a rád bych rostlinám trochu přilepšil. Tohle hnojivo vypadá zajímavě, nekalí vodu ani když ho vyhrabete...
Starší reakce
Nemyslím si, že problémy s hnojením a řasami vyřešíš tak, že si budeš věci zjednodušovat.
Pokud jde o ruduchu, živiny mohou hrát svoji roli, ale zamyslel bych se i nad osvětlením a a filtrací(/výměnami vody). Musíš to vyladit. Čili žádná zkratka přes Seachem...
0 21.09.2017 16:24 fingerstyle Čauec.Myslíte že bude stačit hnojit Seachen flourish,když se céočkuje a svítí ledkama konkrétně: 96 w 10400 lm.Zkouším Seachemem nahradit PMDD.Hlavně kvůli jednoduchosti.U PMDD si pořád nejsem jistej jestli dávám málo nebo hodně.Bojuji totiž pořád z roduchou.Není to nic stašnýho.Ale vždy otrhám poškozeny listy a za pár dní-do týdne se okraje zas černají.No v tuto chvílí tedy skouším svítit daným světlem a céočkuju při 4 Kh na 6.7 Ph. Takže tabulková hodnota by tam mohla být tak kolem 23 mg CO2.Možná bych moch jít s Ph ještě na 6.6.Ale hlavně jestli to utáhne Seachem flourich.Ještě dávám kvůli dusíku a NO3 seachem Nitrogen.
Starší reakce
vaaclav napsal: železo je mikro prvek a se sklovatěním listú zřejmě nemá nic společného.
Vloni mi sklovatěly vrcholové lístky
Hygrophila siamensis a vyřešil to Tenso Cocktail. Mohl to tedy být i jiný mikroprvek, ale věřím na železo.
Sklovatění při nedostatku železa vypadá jinak; ten list se (zpočátku) nerozpadá, ale je buď velmi světlý, nebo docela průsvitný - sklovitý.
Ty první dvě fotky jsou normální situace, echinodory (a rostliny vůbec) nedrží staré listy na věčné časy. Jsi-li čistotný, ušmikni je.
Na té poslední fotce se mi to ale jeví jako nový list, a v tom případě bych zpozorněl. Pozoruj všechny rostliny, zdali se eventuálně objeví něco určitějšího. Jinak bych v tuto chvíli rozhodně nic nedělal - co je z fotek vidět, je pohoda.
Ano na krajích růžice. Jinak vypadá opravdu zdravě i ostatní rostliny.
Jsou to listy uprostřed nebo na krajích růžice? Podle té první fotky spíš na krajích, tak bych to neřešil. Opatrně utrhnout. Rostlinka vypadá zdravá
Domnívám se že při Tvém pH a hlavně tvrdosti se železo rychle vysráží a skončí ve dně. Což ale není konečná, rostliny takto vázané železo dokáží uvolnit, pokud vše funguje jak má.
Chci říct, že měření obsahu Fe ve vodě nemusí být úplně směrodatné.
Sklovatění - může to být železo. Nebo jiný problém. Máš fotky těch listů?
Zdravím.
Jako zdroj železa používám Plantex CSM+B. Zprvu jsem měl hodnoty 0.4 mg/l (testy JBL). Ale zdálo se mi to hodně, jelikož všude čtu že stačí v pohodě 0.2 mg/l, tak jsem to tak snížil. Jenže nové listy na Echinodorech žloutnou, sklovatí a rozpadají se...nejedná se zatím o žádnou kalamitu. Domnívám se tedy, že potřebuje toho železa více i vzhledem k tomu, že jsem přidal na svícení a jejich listy velice rychle dosáhly hladiny, tedy myslím že mají rostliny větší spotřebu, než jim dodávám. Je moje teorie správná? Díky za názory, rady.
EDIT: poslední měření mi ukázalo dokonce 0.1 mg, při stejné dávce.
Starší reakce
To vyhoď a kup si nový pytlík. Bůhví co s tím udělala vlhkost.
Nebo se zeptej výrobce ...
Ale ja mam uz len nejakych 18g z minuleho roka a uz neviem kolko mal plny pitlik.Neviem z coho vychadzat.
To přeci není potřeba znát. Je tam uvedeno ředění a výsledné koncentrace. Když to namícháš ve dvounásobku vody, budeš mít poloviční koncentrace ... atp.
teakmon55 napsal: Ale hlavne nevie niekdo kolko gramou mam zamiešat prípadne ake množstvo je v jednom sačku?
Ziadne riasy.len trocha na starých listoch.Dno mám manado a ked tam dam silny magnet tak pár guliek sa pritiahne
asi tam je plno zeleza
.Takto som to davkoval asi rok.Ale uz teraz asi trocha uberiem.
teakmon55 napsal: co som sa docital tak doporucuju 0,5mg/l za týden.
A co řasy, máš?
Asi trocha uberem,ale co som sa docital tak doporucuju 0,5mg/l za týden.
Ale hlavne nevie niekdo kolko gramou mam zamiešat prípadne ake množstvo je v jednom sačku?
Neviem to nariedit a nikde na nete neni udaná gramáž.
www.rostlinna-akvaria.cz/… Je asi dobré to odvozovat ze spotřeby dusíku: Na 1 mg NO3 kytky potřebují přibližně 0.0033 mg Fe (čistého).
Pokud máš slušně zarostlé akvárko, je takový rozumný odhad, že rostliny spotřebují 2 mg NO3/L denně. Takže 0.0066 mg Fe/L.
Tvých 0.071 mg/L je tedy cca desetinásobek.
Pokud sytíš CO2, může být spotřeba dusíku vyšší, a s ní i spotřeba železa. Atd.
Vela je?Tenso coctail som dávkoval týždenne 0,5mg/l.Tak dám len polovičnú dávku.
A nahodou nevie niekdo kolko gramou má FEROX pitlik,alebo ako vypočítať potrebnú dávku?
teakmon55 napsal: Denne potrebujem dodat 0,071mg/L FE
Při akutním nedostatku bych to bral, ale jako dlouhodobá dávka je to moc. Hodně moc.
Zdravim.Mam este hnojivo FEROX,ale nikde som nenasiel riedenie kolko gramou rozriedit.Kolko má jeden sáček gramou 50?Denne potrebujem dodat 0,071mg/L FE na 168L vody a jedna davka je 23ml.Potrebujem okolo 400ml hnojiva.Kolko teda gramou primiešať?
Starší reakce
Cau. Zkusenosti s timto pripravkem nemam,ale muj nazor je ze za prve se mi zda ze to davkovani je silene 50ml na 100l vody je prinejmensim zajimavy.. za druhe mas cerstve zalozeny akvarium a takove hnojeni neni namiste. Nekde jsem cetl ze prihnojovani rostlin u nove osazene nadrze je hloupost. Myslim ze ti na zacatku vystaci pravidelne caste vymeny vody a nastaveni doby sviceni. Za treti mas v akvariu malo rostlin a kdo jiny nez rostliny ti budou ty hnojiva co tam lejes spotrebovavat? V pripade ze jich tam mas tak malo, se pak nediv ze hnojivo na delsi dobu zabarvi vodu. Take jsem se docetl ze hodnota Fe by nemela prekrocit 0,5mg/l. Tak predpokladam ze mas test na Fe a meril si hodnoty tve aq vody. Kazdopadne abych odpovedel na tvou otazku: driv nebo pozdeji se voda urcite zase vycisti a bude pruzracna, uz jen logicky kdyz budes vymenovat casti vody. Porad na tom makej, nevzdavej to,cti a zkousej. Kdyz vydrzis, odmenou je krasny fungujici kousek prirody u tebe doma
Ahoj chci se jen zeptat, dnes jsem použil poprvé výše uvedené hnojivo. Na mojí nádrž 125l bych měl dát 62ml, já dal jen 20ml. jelikož se mi ta dávka zdála vysoká a v diskuzích se doporučuje nižší dávkování. Jen mě zarazilo, že voda je lehce načervenalá ( což je asi od železa ). Můj dotaz zní zda to zbarverní vody zůstane a nebo se opět voda vyčistí a bude klasicky kříšťalová???
Starší reakce
Skus si pozriet toto:
www.akvazahrada.sk/…
Najdes tam popis, ako sa prejavuje nedostatok konkretnych prvkov.
Starší reakce
To jsme si nerozuměli.Pardón.
Ale já jsem přece vůbec žádné dávkování v souvislosti s K2CO3 nedoporučoval. Jen jsem poukázal na silnou alkalickou reakci rozpustných uhličitanů (K2CO3 a Na2CO3). Když si vytvoříte zásobní roztok K2CO3 např. 5g v 1l vody, může dosahovat pH 10 (záleží na parametrech rozpouštědla). Tento roztok pak vlejeme do akvária (ne celý samozřejmě ale vypočtený objem dle našich požadavků). Může nastat problém. Ale také se nemusí nic stát. Opět záleží na parametrech vody (nyní akvarijní). Ale je tady určité riziko. A na to riziko v tomto vlákně poukazuju. Nic víc, nic míň.
A pokud jde o mé doporučení v souvislosti s K2SO4, nenapsal jsem žádný nesmysl.Informace může inspirovat jiné návštěvníky tohoto fóra.
Ale ja som si nepýtal radu, so svojim dávkovaním som spokojný a dokážem si ho prispôsobiť i prerátať. Chcel som len poukázať na to, o akej koňskej dávke píšete.
Mimochodom opatrne s odporúčaním zvýšenia dávkovania, nikde som nepísal, že je to jediné čím hnojím. Ak takto poradíte neznalému, nemusí to skončiť dobre
Acinonyx napsal: Pochopil som to tak, ze tolko tam dava denne. Podla tvojich doporuceni by 20× krat viac znamenalo 33.6 mg/L tyzdenne, co je prilis vela.
Díky za upozornění. Měl jsem zafixováno týdenní dávkování. Bylo mi divné, že dávkuje nějak málo
Jsem si samozřejmě vědom, že 33 mg/l draslíku týdně je moc.Už jsem svůj příspěvek upravil.
Mirek64 napsal: Zdravím. Tou koncentrací 5g sody v 50 l vody jsem chtěl pouze poukázat na silnou alkalickou reakci rozpustných uhličitanů. A to je na debatu s někým jiným.
K vašemu případu. K2SO4 je neutrální sůl,takže není nebezpečí, že by pH někde ulítlo. Rozpouštíte 6g tedy 6 000 mg K2SO4 v 3 dcl vody (300ml). v 1ml tohoto roztoku je 6000/300=20mg K2SO4. Dodáváte 5 ml tohoto roztoku do akvária - to je 100mg K2SO4, akvárium má 250l - z prezentace vidím, že je to vnější objem. Vody tam bude asi 200l, tedy 100/200=0.5 mg/l K2SO4. Hmotnostní poměr draslíku ke K2SO4 je 0.45. 0.5x0.45 je asi 0.24 mg/l draslíku. Doporučená startovací koncentrace je 5mg/l K.Vůbec bych se neobával dodat 20x více K2SO4 do vašeho akvária týdně než doposud, pokud tedy nepoužíváte další zdroje draslíku (např. KNO3).
Slavko:
Vycházel jsem z předpokladu, že hnojíte vámi uváděnou dávkou týdně.Pokud hnojíte denně a chcete zajistit doporučovanou koncentraci draslíku 5 mg/l týdně, můžete dodávat cca 3x více K2SO4 než doposud.Doufám, že jsem v tom neudělal nějaké zmatky.
0 14.05.2017 12:58 Acinonyx –
Re: Maq Dopadlo to tak, ze ked som pridal extra Mg tak sa priznaky deficitu mierne zlepsili. Ked som znizil davkovanie draslika na 4-5 mg/L tyzdenne, tak sa to takisto vyrazne zlepsilo.
Inymi slovami, ked bolo vo vode obscenne vela Ca a relativne vela K, tak Mg nemalo ziadnu sancu. Nejake priznaky deficitu tam stale su, ale to uz odstranit bez RO asi nepojde.
Acinonyx napsal: liat draslik v takom mnozstve hlave nehlava do akvaria vobec nie je dobry napad.
A jak to dopadlo? Zajímá mě to, protože vím jak máš pitomě tvrdou vodu a dodat do ní nadstandardní množství K mi připadá docela logické. A jak řešíš Mg?
Pochopil som to tak, ze tolko tam dava denne. Podla tvojich doporuceni by 20× krat viac znamenalo 33.6 mg/L tyzdenne, co je prilis vela. Ked sa ti zacnu deformovat vrcholky rastlin, alebo blokovat prijem i toho mala horciku co mate vo vode (moj pripad), tak zistis, ze liat draslik v takom mnozstve hlave nehlava do akvaria vobec nie je dobry napad.
Zdravím. Tou koncentrací 5g sody v 50 l vody jsem chtěl pouze poukázat na silnou alkalickou reakci rozpustných uhličitanů. A to je na debatu s někým jiným.
K vašemu případu. K2SO4 je neutrální sůl,takže není nebezpečí, že by pH někde ulítlo. Rozpouštíte 6g tedy 6 000 mg K2SO4 v 3 dcl vody (300ml). v 1ml tohoto roztoku je 6000/300=20mg K2SO4. Dodáváte 5 ml tohoto roztoku do akvária - to je 100mg K2SO4, akvárium má 250l - z prezentace vidím, že je to vnější objem. Vody tam bude asi 200l, tedy 100/200=0.5 mg/l K2SO4. Hmotnostní poměr draslíku ke K2SO4 je 0.45. 0.5x0.45 je asi 0.24 mg/l draslíku. Doporučená startovací koncentrace je 5mg/l K.Vůbec bych se neobával dodat 20x více K2SO4 do vašeho akvária týdně než doposud, pokud tedy nepoužíváte další zdroje draslíku (např. KNO3).
5 g /50 l ??? Ja síce používam K2SO4 a dávam ho 6 g, lenže ho dávam do 3 dcl vody, z ktorej potom dávkujem 5 ml na 250 l akva. Vás to baví rátať, koľko mg/l pridávam?
Máš moc pěkné akvárko.
Pokud do něj přidáš 100 mg/l čehokoli z toho, o čem jsem v článku psal, tak už tak pěkné nezůstane.
Zdravím. Měl bych poznámku k používání K2CO3 jako zdroj draslíku a alkality u článku
rybicky.net/clanky/1630-nemusi-to-byt-jen-pmdd .Tato sůl je silně alkalická a domnívám se, že vhodnější variantou by byl KHCO3. Teoreticky už při koncentraci 1 mM/l K2CO3 dosáhneme pH 10. Nebezpečí číhá především u vod, které mají nízkou zásadovou neutralizační kapacitu - povrchové vody s nízkým obsahem CO2. Netvrdím, že není možné K2CO3 používat, ale doporučil bych autorovi,aby toto nebezpečí v článku zdůraznil.
Abych tuto teorii potvrdil, udělal jsem ráno jednoduchý pokus. Nemám K2CO3, tak jsem použil krystalickou sodu na praní Na2CO3x10H2O - její účinek je slabší než u K2CO3 kvůli obsahu krystalické vody. Do jednoho litru čerstvé vodovodní vody o parametrech pH 7.8 a alkalitě cca 3 dKH jsem nasypal 100 mg sody (pro představu to odpovídá koncentraci 5g na 50 l vody). Po rozpuštění se alkalita zvýšila o 2 dKH. PH stouplo na 9.6 ! Pocházím z Ostravska - zdroj vody Kružberk - tedy povrchový zdroj pitné vody.
Starší reakce
Zip napsal: Bohužel jsem se nevypracoval abych to byl schopný poznat, pokud některé projevy na kytkách mají více vyníků a bohužel bez hnojení to u mě moc neroste. Tak měřím alespoň ty věci co změřit jdou, ikdyž uznávám, že ani to není spása.
Merať nie je chyba. Sám som bol zo začiatku svojej akva reinkarnácie výdatným sponzorom výrobcov testov, a nedostatok citu a skúseností som nahradzoval exaktnými (i keď nepresnými) hodnotami. Ak budete popri meraní pozorne a trpezlivo sledovať dianie v akva, časom možno zistíte, že už merať netreba. Posledných pár rokov už mám len indikátor CO2.
Avšak, "hup na kravu, a je teľa" nefunguje a všatko chce svoj čas...
Zip napsal: Taky zkouším Flourish, dříve jsem dával Ferox a nemám pocit, že by to bylo lepší.
Problém je, že výmenou jedného komerčného hnojiva za iné vlastne neviete, či ste zmenili hnojenie alebo len značku. S veľkou dávkou šťastia sa môže komerčné hnojivo trafiť do Vašej vody/akvária, ale ja by som sa na to nespoliehal. S menšou dávkou, ale stále so šťastím, nové hnojivo začne vyrovnávať nepomer predošlého, a tak nastane zlepšenie, žiaľ často len dočasné a nové hnojivo časom vytvorí nepomer iný. Pokiaľ si budete miešať hnojivo sám a tvorivo, jednak budete vedieť čo dnu lejete a teda i čo prípadne zmeníte, ale hlavne, po určitej dobe experimentovania, nájdete ten svoj správny pomer živín.
Ono totiž aj zmena krmiva môže výrazne zmeniť pomer prvkov, u mňa potom často vybehne sinica. A keď k tomu pridám, že u nás je voda z dvoch veľmi odlišných zdrojov a jej konkrétne zloženie u mňa závisí na odbere v meste -- tzn. z ktorého zdroja sa primieša koľko (čo sa snažím eliminovať pravidelnosťou), tak si neviem predstaviť, ako by to trafil nejaký výrobca.
Ak sa Vám zdá manipulácia s bielym práškom príliš zložitá/náročná, stále môžete stlmiť svetlo a použiť nejaký ten anubias + "šalát" (kryptokoryna červená, myslím), ako už spomenul maq. Mne takto kedysi dávno fungovalo akvárko roky, k tomu egeria, ktorá síce pri dne odhnila, zato pod svetlom divela a ja som bol viac ako spokojný.
Len tak na okraj, vyzerá to, že po asi roku trápenia ma opúšťa čierna prisadlá - zase budem chvíľu spokojný
dobrman101 napsal: Tady pořád se píše kolik mít v AQ NO3, K, P , Fe atd. Jak jste na to přišli?
Kolik přítomných si zkusili nehnojit vůbec nějaký čas a soustředit se na jiný věci než jen hnojit!
To je vlastně jednoduchý (hnojit), ale kdyby se prioritou stala údržba a výměny vody tak budeme jinde a asi hnojení taky
Existuje literatura, která se tím zabývá. Poměr živin, které rostliny potřebují, je často (ne vždy) překvapivě stabilní. Třeba slavný poměr C:N:P = 106:16:1 byl původně odhalen pro mořské řasy, ale platí i pro vyšší rostliny. Většina sloučenin, které rostliny vytvářejí, je dost podobná. Tak třeba chlorofyl je všem společný, a vždy je v něm Mg klíčovým atomem. Proteiny, enzymy, cukry, škroby, aminokyseliny ... pro všechny stejné nebo z 99% podobné. Na povrch se rostliny liší mnohem víc, než tím jak fungují. (Liší se morfologicky, fyziologicky jsou mnohem podobnější.)
Takže jakási dosti dobrá vodítka kolik čeho rostliny potřebují máme.
Samozřejmě každé semínko se musí vypořádat s podmínkami takovými, jaké jsou v místě kde náhodou vyklíčí. Optimum je vzácnou výjimkou, rostliny se dokáží lecčemu přizpůsobit. Ale nerovnováhy a další faktory, které míváme třeba v akvarijní vodě, negativně ovlivňují růst.
Pak jde o to, oč člověku vlastně jde. V posledních letech se hóódně rozšířil sortiment pěstovatelných rostlin o všelijaké špeky, které mají dost náročné požadavky, a pokud podmínky nejsou příznivé, tak prostě hynou. Člověk se bez nich může obejít, pěstovat jen nenáročné druhy, a jde to; před nějakými 40 lety to tak dělali skoro všichni, bez hnojení a CO2.
Dneska ale člověk vidí všechny možné krásné rostliny a pochopitelně je chce mít taky. Pak nezbude než aby se staral o složení své vody, což je širší pojem než hnojení. Hnojit se dá blbě, "baj woko" nějakým komerčním hnojivem, a je v rukách takových taky-hnojičů často víc na škodu než k užitku. Nespočet příkladů tady na fóru, a sám často radím si takové hnojení dvakrát rozmyslet. A nebo se člověk skutečně zajímá o složení své vody a o nároky svých rostlin, a cílevědomě se to snaží vyladit. Pak může mít pěstitelské úspěchy, z toho jsou pak obrázky akvárií, která jejich majitelům závidíme.
Není ale možné se o věc nezajímat, nalít "podle návodu" Seachem Flourish (či podobné) a čekat bůhvíco. To je Werichovo a Burianovo "přiměřené" vaření.
Acinonyx napsal: OT: Ja som bol v tom ze Mn treba zhruba 1/4 oproti Fe, alebo si to pamatam zle?
V tejto diskusii som o tom viac písal 8. 11. 2014:
rybicky.net/forum/10843…
a 14. 1. 2017 21:14 -
rybicky.net/forum/10843…
Podľa experimentov so sójou je ideál 1/2, inde sa uvádza pomer 1/2 - 1/4. Je to však otvorená téma a ak by niekto s vybavením spravil v tomto experiment, bolo by to fajn ;)
OT: Ja som bol v tom ze Mn treba zhruba 1/4 oproti Fe, alebo si to pamatam zle?
Nehnojit pokial clovek skutocne dost vela svieti je podla mna cesta do zahuby. Tak draslik sa prakticky nevyskytuje v ziadnej vodovodnej vode (neviem preco), fosfor castokrat tiez nie a dostat ho dostatok z krmenia je dost obtiazne. Zelezo takisto, ako sa vyjadrili dalsi, po tyzdni priesvitne vrcholky rastlin.
Ale to si musi kazdy vyskusat sam, co treba pridavat a preco.
Přidat reakci
1 ...... [30] ...... 62
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 75513x