Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hnojení

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Přejít na předchozí stránku 52 Přejít na další stránku   1  
Hnojení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2011 13:00 Muž soubi [32] Re: teleport
zkus to.... nebo tablety od sera X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2011 11:47 Muž teleport [3] Re: soubi
jasan zapomnel jsem nazev nevím

rybicky.net/nadrz/12290/10.jpg

a

rybicky.net/nadrz/12290/9.jpg

vzadu uprostřed a ta v rohu pravém předním.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2011 11:30 Muž soubi [32] Re: teleport
a co je to za kytky..?? X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2011 11:24 Muž teleport [3]
ZDRAVÍM MÁM MĚSÍC ZALOŽENÉ AKVA A ŽACALI MI HNEDNOUT U KYTEK LISTY ,, ZŘEJMĚ CHYBÍ ŽELEZO . JE ROZUMNÉ PO MĚSÍCI UŽ AKVA HNOJIT NEBO SE NA TO MÁM VYKAŠLAT ... MYSLEL JSEM NĚJAKÉ HNOJIVO OD DENNERLE ...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2011 19:47 R Muž romant [27748] – Re: oniiicek
Můj názor je ten, že výměna vody 20-30% objemu nádrže týdně je ta správná varianta. Nevím jaký složení těch rybek bude a jestli se týká o to 54 litrový akvárko co máš v prezentaci, ale myslím si, že zásobním hnojivem do dna akva se nemůže nic skazit, jenom je třeba dát pozor při odkalování, aby se zbytečně to hnojivo tzv. nevyrývalo. Nad hnojením do vodního sloupce bych se zamyslel až v případě, že rostlinám se nebude dařit. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2011 17:03 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidy – Re: oniiicek
Akva zařídit dle obecných pravidel, dost kytek, vodu by mělo stačit měnit v tomto poměru jak uvádíš i jednou za dva týdny, nechat akva pořádně stabilizovat, nastolit bio rovnováhu a pak případně dělat nějaké další úpravy, akva nepřerybňovat, a zpořátku není určitě ani vhodně hnojit, kytky se musí chytit a až pak začnou využívat naplno všechny živiny. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2011 16:56 Muž oniiicek [10] - Rostliny
Chcel by som sa opýtať či treba vôbec rastlinky hnojiť? Budem mať len nejakých max 10 rybiek. A najradšej by som menil len 1x/týždeň 20% vody. Stačí taká obyčajná starostlivosť?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2010 12:43 Muž matlala [795] - Rostliny – Re: lojza79
EP jsou nej u osramu, mají zpětnou vazbu a bezpečnostní odpojení při poruše trubky. A cena se mi zdá taky výhodná, sám mám QTP5 1x a 2x 24-39W za 420,- a 550,-
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2010 09:22 Muž lojza79 [4] – Re: matlala
Do T5 HO se mi nechce jít, nemám na to předřadníky. A taky nejsou tak efektivní oproti T5 HE, papirove o cca 10 %. Spíš ještě můžu osatit jednu trubici T5 HE, mam tam na ni ještě místo, ale nikdy tam nebude tolik svetla, jako s T5 HO. Pokud bych sehnal predradniky za vyhodnou cenu, dalo by se o tom uvazovat.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2010 08:46 Muž matlala [795] - Rostliny
k tomu světlu, máš tam 21W 849mm dlouhé T5, v tomto rozměru se dělá ještě 39W, pokud máš EP s tímto rozsahem, učitě má cenu měnit. Mimochodem mají vyžší svítivost.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2010 07:22 Muž lojza79 [4] – Re: j0hny
jj, mas recht, to pilotní foto musim změnit. To byl stav letargie s par rybkama, kdy to vubec nerostlo :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2010 07:21 Muž lojza79 [4]
No 4200 ml mam na 0,5 m2 a ne metr, je to teda malo, i kdyz nemam kryci sklo a mam dobrou rampu?

Ten zeolit uz je tam cca pul roku, predpokládám, že už je dusičnanama nasycen, jinak bych ho vyhrabal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2010 06:58 Muž j0hny [86]
Edit: pozrel som to video a vyzera to byt ok, tak nech sa dari, myslel som ze aktualny stav je podla hlavnej foto stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2010 06:50 Muž j0hny [86]
Suhlasim s radami hore. Len k tomu filtru sa mi to zda viac ako chov bakterii nez rybiek a rastlin :) Mozno mi za pravdu neda nikto , ale obcas je tych bakterii az moc. Samozrejme uz do filtra nesahat, nech bezi.
S rastlinkami to byva ako bolo pisane, treba skusat co sa chyti a byt trpezlivy pretoze vecsina rastlin sa musi adaptovat z vlhkeho prostredia na prostredie pod hladinou :)
Ale adaptacia fungovat nebude kym rastlinky nemaju "potravu" a svetlo.
100lm/w je ok, to mas sice 4200lm teda lux na meter stvorcovy, ale to je udaj nad hladinou nie pod nou.
Mozno to mas zmaknute, neviem ake rastlinky mas, ale ak tam mas nejake nizke alebo kobercove rastlinky narocne na svetlo tak im to urcite nestaci.
Kazdopadne drzim palce nech to zacne fungovat palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2010 22:04 Usine – Re: lojza79
Já bych spíše řekl že nemáš moc trpělivost. Topný kabel je pěkná věc, ale má jednu nevýhodu. Teplá voda ze dna stoupá nahoru a zvedá kal, takže voda není nikdy čistá. Stačí mít akvárium podložené polystyrenem. Pokud jde o filtr tak ten dusičnany vyrábí ne spotřebovává, pouze pokud v něm máš ale zeolit tak ten je odstraňuje. Poměrně brzy se ale vyčerpá a pak ti začne NO3 určitě stoupat. Živorodky se velmi rychle množí a za čas budeš mít s jejich počtem problém. Vyzkoušel bych dno jestli neobsahuje vápenec a znovu zavedl CO2 a sehnal si ještě nějaké rychle rostoucí rostliny. Z filtrem bych nic nedělal a hlavně bych ho nečistil, jen když jeho výkon podstatně klesne. Chce to čas a do akvária se moc nehrabat. I kdy máš světlo hodně slabé na spoustu rostlin to bude stačit. Svítil bych aspoň 12-13 hodin denně. Týdně vyměň 1/3 vody a uvidíš že to půjde. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.12.2010 21:33 Muž Ivoš [1061] - Cichlidy – Re: lojza79
Topný kabel jsem nikdy nezkoušel a podle mě klasické topení stačí. Důležité je, aby teplota vody v akváriu byla všude pokud možno stejná.
Dusičnany filtr nelikvidují, mělo by to být přesně naopak- ve fitru žijící bakterie by měly odbourávat dusičnany (či dusitany, abych nekecal. Co se týče průtoku filtru, jeden akvarista mi poradil fintu, která se mi zatím vyplácí - snížit rychlost průtoku na minimum (nejspíš proto aby si bakterie ve fitru měly čas na těch dusičnanech pořádně pošmáknout).Je otázka, zda vůbec nějaké denitrifikační bakterie ve filtru, potažmo ve vodě vůbec máš, možná jsi je utrápil hlady :-D
Hele, dneska se na můj vkus celá akvaristika řeší strašně vědecky a já za tím cítím hlavně snahu výrobců prodávat chemikálie pod tlakem.
Víš, jak jsem začínal s akvaristikou asi před 40-ti lety já když mi bylo 10 let??,To tě pobaví...
Tenkrát lepená akvária u nás prakticky neexistovala, takže všechno (kromě prťavých elementek) bylo v ocelovém rámu a spáry se utěsňovaly suříkovým tmelem.
Měl jsem několik akvárek, největší asi na 80 l.
Jako substrát jsem použil písek z dětského pískoviště a jako startovací hnojivo kuličky sušeného jílu, které jsem do něj zahrabal. Svítil jsem asi tak 2-4 hodiny denně žárovkou navečer. O nějaké pravidelné výměně vody jsem neslyšel, jen jsem podle potřeby odkaloval a když už jsem si řekl, že je třeba dolít vodu, tak jsem v koupelně narval konec od zahradní hadice na kohoutek s teplou vodou a druhý jsem strčil do akvária a on-line připouštěl.
Prodávaná topítka s termostatem byla vzácností, o venkovních filtrech jsem jen četl.
No a v tomhle akvárku jsem měl živorodky, čichavce, skaláry a později i dokonce Geophagus brasiliens. Rostliny kryptocoriny a zákrutichy. Krmil jsem nitěnkama a LONem. Jediný výkřik západní zkaženosti, který byl běžně k sehnání, byl Tetramin.
A všechny rybí nemoci se léčily buďto solí, hypermangánem nebo malachitovou zelení.
No a navzdory těm všem hrůzám, které jsem prováděl, technické zaostalosti a nevědomosti, mi kytky rostly, ryby se třely, byl to krásný vzhled na ten boží svět.
Takže, zkus na to trochu změnit úhel pohledu od toho vědeckého se přikloň k sedláckému. Omrkni si pár akvárek, která tvým známým fungují, potej se co a jak dělají, pak to porovnej s tím, co a jak děláš ty a řešení se ti nabídne samo.
A velice dobrá věc je, nechat si od takového člověka odlít decku bordelu z jeho fitru a tu pak šoupni do svého akvárka (což je víceméně totéž, jako kdybys aplikoval např. Sera Nitrivec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2010 20:40 Muž lojza79 [4] – Re: lojza79
Děkuji Ivoši. No je pravda, ze uz se snazim krmit kazdy den, po tom, co jsem videl u kolegy. No jsou tam maly rybky, velky tam delali velky bordel. Je tam cca 20 pavich ok s poterem, zbytek kardilalek, cca 4 platy nebo mecovky, cca 5 ancistrusu s poterem a pritelkyne si vynutila 10 neonek. No necham ty pavy oka namnozit a budu sledovat dusicnany.
I kdyz jsem cetl, ze ne, ale neni mozne, ze by ty dusicnany likvidoval filtr, ale s timhle relativne velkym prutokem by nemel.
Jo a jeste jedna vec, je pro rostliny lepsi topny kabel nebo klasicky topeni? Vramci expedimentu jsem odpojil topny kabel a topim klasikou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.12.2010 20:15 Muž Ivoš [1061] - Cichlidy
Lojzo, když jsem se díval na tvou prezentaci, tak jsem vyčetl, že krmíš obden. V rybím osazenstvu vidím pár pavích oček a patrně nějaká dánia, vesměs drobné rybky 3-5 cm.
Podle mého selského rozumu máš akváruim málo "zaprděné", tvoje ryby málo žerou a tím i málo se...u, čili málo hnojí. Tomu by odpovídaly i tebou uváděné nulové hodnoty dusičnanů.
Já mám akvárko stejného objemu (založeno před 2 měsíci)s relativně velkýma rybama(skaláry, terčovci), které krmím 5-6 x denně a už začínám rozdávat přebytky rostlin. Hnojím pouze PPMD.
Ptal ses na velikost krmné dávky -pokud máš možnost krmit častěji přes den, tak krm do polosyta, to zase poznáš na objemu rybích bříšek.
Zkus udělat malý testík - pořiď si jeden kousek plovoucí Ceratopteris o velikosti listové růžice 5-10 cm, a vlož do akvária. Pak jí přeměř za 14 dní -pokud nebude aspoň o 1/2 větší, máš v akváriu nedostatek dusíku, jehož primárním dodavatelem by měly být právě ryby. A živorodky patří díky svému nedokonalému trávení mezi nejlepší dodavatele odpadních látek - podívej se na hovínko rasbory a třeba blackmolly. Zatímco z rasbory vypadne něco, co ani nestojí za řeč, blackmolla ze sebe vytlačí kabel delší, než je ona sama;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2010 18:09 Muž lojza79 [4]
No z kombinace 250 objem, osvetlenie 0,2w na liter, objem fitra 25 litrov se na prvni pohled zda slabe smětlo, typuji kam míříš. Ale myslim, že to až taková trága není jsou to trubice OSRAM 2 x 21 W T5 HE, vychází 100 lm/W, nemám krycí sklo a rampa je ze zrcadel, tak odrazivost bude víc jak slušná. Mam tam ještě jeden volný "slot" na jednu trubici, ale nechci zvyšovat odběr a rušit biorovnováhu, které možná začala fungovat :-)
Filtr je možná větší, ale v tom by snad závada nemusela být. Průtok má cca 300 l/h. Filtračním materiálem je FILTREN, v jedné komoře je zeolit, nebo jak se to jmenuje od RATAJE + keramzit.
Rybek tam je těžko říct, typuju tak 30, možná to odhadnete z čerstvého videa.
No s výběrem rostlim jsem to měl naplánované, jak popisuješ, ale to jak si nefungovalo. Pomohla metoda koupit od každého něco a ono se uvidí.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.12.2010 17:54 Žena stetinka [270] – Re: lojza79
Lojzí, ono je to mnohem složitější. V tom je akvaristika krásná, že umí utéct všem tabulkám a fikaně hraje do rukou těm, co pro ní mají cit. A nikdy neexistuje pouze jedna správná cesta. Ty máš opravdu slabé světlo a k tomu hnojit, tak pomůžeš akorát řasám.
To, že se "hnojí" výměnou vody je běžná praxe. Proto měříme ty dusičnany, jakmile příliš klesnou, tak vyměníme vodu. I když příliš vysoké taky nejsou dobré. Je to fakty složitější.
Já být tebou zamyslím se nad tím, jak zvýšit množství světla, u toho bych asi začala. Pak bych se zaměřila na výběr nenáročných druhů rostlin. Jsou druhy, které jsou nenáročné,ale nemusí být pravidlo, že zrovna u tebe porostou. Jde o to, sehnat si tak 5-6 druhů a zkusit kterým se daří.
Co se týče počtu ryb. Nevím, čemu říkáš málo a čemu hodně. Hodně ryb ti může pomoci, ale ty musíš umět vypozorovat tu hranici, abys akváriu ještě více neublížil. S malým počtem ryb to lze taky, ale zase musíš umět poznat, kdy bude potřeba přihnojit. K tomu slouží testy,ale i ten vzpomínaný cit.
Když dodáš více vstupních informací, určitě tu najdeš spoustu názorů na to, jak to vyřešit ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2010 17:35 Muž j0hny [86]
No, ja som sa k akvaristike vratil po dlhom case takze odbornik niesom, ale stacilo mi par dni studovat forum nato aby som vedel od oka odhadnut kolko coho. Teraz mam trosku problem s pametou tak si musim znalosti obnovovat pravidelne.
Ty mas 250 objem, osvetlenie 0,2w na liter, objem fitra 25 litrov, nevidis tam problem ?
Pocet+typ ryb a rastlin som z tvojej prezentacie nevycital.
1. rada je pred zalozenim precitat aspon par clankov o zakladani a o zaciatocnickych chybach, tam kazdy zaciatocnik najde 90 percent potrebnych informacii.
2. rada je mysliet vopred co v akva bude, a podla hodnoty vody ktora je k disp. vyberat ryby aj rastliny rovnako narocne na svetlo, tvrdost, alkalitu, teplotu ... a zaroven si o kazdej vybranej rastlinke a rybke precitat.
Presny vzorec na to neni, kazda rybka a rastlinka je ina, a neda sa drzat teorie ze kolko litrov na centimeter ryby... ani pravidla 1 rastlinka na 5 litrov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2010 12:59 Muž lojza79 [4] – krmení - rybky - rostliny
Zdavím,
už pár let se snažím o prosperující akvárium zejména z pohledu růstu rostlin. Již delší dobu sleduji toto fórum a snažím se poučit. Snažil jsem se aplikovat co2, hnojit pomocí PPMD,čaroval jsem se světlem a vodou, v podstatě vždy jsem akváriu spíš ublížil (nasledky nebyli fatalni :-) Pravidelně jsem odsaval dno, rybek jenom par, abych nepřerybnil.
No a na jaře se kolega nadchl pro akvarium, tak jsem s nim na jeho žádost byl v hornbachu pořidit set. Kolega nedbal rad, poridil milion rybek a rostlinky. Světe div se, akvarium prosperuje. Poučil jsem se tedy z jeho začátku a pořidil pro kytky živorodky a začíná to fungovat.
Došel jsem tedy k názoru, že dodavat cokoliv do akvaria než krmení a vody lze pouze na základě relativně důkladného měření. Je už to prostě jiná liga.
Neexistuje nějaký vzoreček, poučka, studie, kolik rybí osádky na hustě zarostlé akvárium s výkonným biofiltrem, aby kytky mohli prosperovat(dostatek zivin)? Nebo z druhé strany, jak velkou denní krmnou dávku, aby z toho prostřednictvím rybek prosperovali kytky? Dá se nějak jednoduše zjistit, že ve vodě vlivem rybek je optimální hladina živin? Např. měřením hladiny dusičnanů?
Měřením dusičnanů jsem před rozmnožením živorodek zjistil, že jsou skoro neměřitelné. Přitom vstupní voda má okolo 40 mg/l, říkám si, že bych mohl hnojit přímo vodou :-)

Děkuji za radu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2010 19:18 Žena Melisa [1] – PROFLOR
Ahoj, máte někdo zkušenost s hnojivem proflor?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2010 18:26 Muž Sid [5885] - Rostliny – Re: Tudy
...Nové submerzní listy mají červenou barvu a jsou lehce průsvitné (ty nejnovější více)... Zkusím tedy opatrně (menší dávku) přidat mikroprvky...
Taky bych takto nějak postupoval - testnul bych v první řadě Fe... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2010 14:46 Muž Tudy [321] - ryby Amazonie – Re: Acinonyx
Mám jí na hladině, plovoucí ;-) Ale v rohu smíchanou s Růžkatcem, to je vyloženě plevel...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2010 14:43 Acinonyx - ryby Amazonie – Re: Tudy
Je to trochu menej, ale nie extremne tragicke. Riccia je celkom narocna, pri dne ti urctie rast nebude. Ale mozes to ojekabatit a priviazat ju na koren blizsie k hladine. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2010 14:38 Muž Tudy [321] - ryby Amazonie – Re: Acinonyx
Echinodorus byl zasazen při založení akvária před 6 týdny (jako emerzní). Nové submerzní listy mají červenou barvu a jsou lehce průsvitné (ty nejnovější více). Reflektory mám nainstalované 1 týden, vím, že 2x18 W je poměrně málo. Ještě mám Trhnutku, ta stagnuje (nejspíš málo světla, je v rohu - tlačí ji tam proud z filtru)), Jávský mech roste celkem dobře.

Zkusím tedy opatrně (menší dávku) přidat mikroprvky. Díky za rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2010 14:14 Acinonyx - ryby Amazonie – Re: Tudy
Tie priesvitnejsie listy mozu byt sposobene i nizsou intenzitou osvetlenia na aku bol Echinodorus zvyknuty (teda neviem ako davno si ho do akva dal), ak to zacalo nedavno, asi to bude mat docinenia s nedostatkom niecoho. Ak si nemozes/nechces zohnat koktejl mikroprvkov co sa dava do PMDD, tak by som skusil co si sem hodil a pozoroval ci sa farba novych listov zlepsi.

Ryb mas tak akurat, takze KNO3 a pod by som zatial neriesil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2010 13:53 Muž Tudy [321] - ryby Amazonie
Foto na prezentaci je měsíc staré, ale ostatní je aktuální.
Rostlinky mi většinou pěkně rostou (Anubias, Růžkatec, Vallisnerie), jen Sagitaria stagnuje a jedna rostlina (na foto uprostřed, dlouhé kopinaté listy) shodila emerzní listy a ty nové jsou slabé a neduživé. Echinodorus rostě pěkně cca 2 listy týdně), ale nové listy jsou také průsvitnější, než ty staré. Anubias bez prosblémů, 1 list týdně, Vallisneria gigantea roste jako divá (spousta odnoží, budu muset začít redukovat), Růžkatec povyroste o 10 cm za týden...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2010 13:46 Acinonyx - ryby Amazonie – Re: Tudy
No to zalezi, samozrejme ma to zmysel, pokial tvoje rastliny maju nedostatok mikroprvkov a s nedostatkom dusiku nemas problem. (napr. viac ryb a menej rastlin) Za tu cenu by som vsak asi siel radsej s PMDD.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2010 13:17 Žena katterinecka [2143] - Rostliny – Re: Tudy
ale jak koukám na tvoje akvárko, tak by ani nemuselo být potřeba přihnojovat.
To poznáš podle toho jak se bude dařit rostlinám. Jestli budou přirůstat pěkné listy. Hnojivo se doma hodí, kdyby náhodou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2010 13:14 Žena katterinecka [2143] - Rostliny – Re: Tudy
nemusí to být jen hnojení rybami, ale i pravidelnou výměnou vody ;-) v ní je taky plno prvků. Ale jestli to stačí to záleží na konkrétní nádrži
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2010 13:07 Muž Tudy [321] - ryby Amazonie – Ano či ne
Jedno nejmenované hnojivo za 115 Kč,-

Hnojivo neobsahuje fosfor ani dusík.
Hnojivo obsahuje K, Mg a mikroprvky Fe, Mn, Cu, Zn, Mo. Všechny výživné látky jsou ve vyváženém poměru. Hlavní předností je vazba mikroprvků na přírodní cheláty, které jsou vyluhované ze 12 druhů bylin a stromů. Tato vazba zabraňuje jakémukoli hromadění škodlivých látek a proto toto hnojivo nemá žádný negativní vliv na biologickou rovnováhu v akváriu.

Jde mi jen o to, aby rostliny nestrádaly, nepotřebuji žádný maxi růst.
Má to smyl nebo je to jen vyhazování peněz? Nestačí jen běžné "hnojení" rybami? Nemám s tím zkušenosti. Zdrojovou vodu mám měkkou a zásaditou (pH 7,5-8).

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2010 22:11 Muž kortezhugo [980]
...ja len dodam ze aj v akvariach kde sa "hnoji" - teda pridava to ci ono sa meni cca 1/3 vody za tyzden...
...teda ak to bude fungovat - netreba tam "pridavat" nic :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.05.2010 21:30 Muž Sid [5885] - Rostliny – Re: Kulič
...Castejsi vymena vody v takovym mnozstvi je stejne asi jen docasny stav, nevim jestli nekdo vymenuje mesicne 2,5x objem akvaria...
Ano - jde o dočasné opatření. Jeho smyslem je zjistit, jestli by mohla "pouhá" výměna části vody (ve spolupráci s metabolismem rybek a bakteriální činností) udržet vaše kytky v kondici.
Ale to už jsem tu dnes psal...
(Standardně bych vám doporučil měnit alespoň 1/4 objemu vaší nádrže týdně.)

...V pripade, ze by rostliny zacly rust, jaky by byl dalsi krok?...
Když něco funguje, tak se do toho nešťourá. :)
Jen, prosím, nečekejte změnu v horizontu dní - dejte tomu čas.
EDIT: Můj příspěvek je určen, samozřejmě, kolegovi Omu. Omylem jsem ho "kliknul" Kuličovi...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2010 21:29 omu - Rostliny – Re: Kulič
Zkusim, uvidim. Diky za nasmerovani a ja se zase s necim ozvu :)


 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2010 21:03 Muž Kulič [0] - Rostliny – Re: omu
Je velmi těžké odahdnout přesnou dávku přidávaného fosforu a pokud se to přežene, dokáže napáchat velké škody (řasy). Proto rada výmennou vody. Když se k tomu přidá P krmivem, mohlo by to rostliny popohnat. Ale uvidíte, co je limituje. Je třeba zkoušet. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2010 21:00 Muž Johan [4781] - Rostliny – Re: omu
Je doporučováno měnit vodu jednou týdně 1/3 nádrže (minimálně..). ;-) Takže to není zas tak daleko.. Já v malé nádrži měním nim. 2x týdně 90% vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2010 20:58 omu - Rostliny – Re: Kulič
Diky za rady, zni logicky.

Castejsi vymena vody v takovym mnozstvi je stejne asi jen docasny stav, nevim jestli nekdo vymenuje mesicne 2,5x objem akvaria...

V pripade, ze by rostliny zacly rust, jaky by byl dalsi krok? Zacit knojit Fe a P? Resp. pokud by se nic nedelo, tak se tim vyvrati moznost ze by rostliny nerostly kvuli nedostatku techto prvku a pes je zakopany nekde jinde, tzn bezpecnejsi varianta nez hned zacit hnojit umele temito prvky a cekat co se stane?

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2010 19:48 Muž Kulič [0] - Rostliny – Re: omu
Souhlasím se Sidem, že častější výměna voda by mohla pomoci. Z vámi uváděných parametrů vstupní vody a vody v akva se nabízí limitace zejména fosforem, případně jiných prvků (otázkou je přesnost měření dostupných testů). Fosforu ve vstupní vodě dostatek, vy měříte nulové hodnoty v akva.
CO2 by jistě pomohlo, ale hlavní limitace bude jinde. Soudím tak , z toho, že Limnophyla neroste. Ta roste bez problémů i bez CO2. Zkusil bych častější výměnu vody a tím přidání fosforu a dalších živin (dostatek ve vstupní vodě). Až po té bych začal zkoušet přidávat P popř. Fe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2010 11:56 Muž kortezhugo [980] – Re: omu
...tak ako pise Sid...
...mne ide CO2 v jednom akva non-stop uz viac ako rok a nezaznamenal som ziadny problem...

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2010 11:32 Muž Sid [5885] - Rostliny – Re: omu
Do CO2 se pouštět nechcete... Vaše obavy, že jezdíte často na služební cesty a začít experimentovat, nechat v tom rybky plavat a na několik dnu odletět nejde, jsou sice při použití zdravého rozumu zbytečné, ale přesvědčovat vás nebudu.
Tak co kdybyste pro začátek zkusil řešit situaci zvýšením intenzity výměny části vody? Pokud zrovna nebudete mimo domov, mohl byste zkusit měnit zhruba 1/3 vody 2x týdně. To by mohlo ukázat, nakolik je vaše vstupní voda schopna ve "spolupráci" zejména s rybkami poskytnout rostlinám živiny...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2010 11:31 Muž kortezhugo [980] – Re: omu
...fakt a daake hnojiva mas doma???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2010 11:16 omu – Re: omu
Fotka k příspěvku Tak jsem precejen nasel fotku - trosku postarsi, v dobe kdy byla focena tak akvarium vypadalo nejhur - experimentoval jsem se svetlem a objevily se sinice, rostliny nerostly vubec a od neustaleho cisteni od sinice vypadaly hdne zbedovane. Ted je to precejen trochu zivejsi, ale do peknyho akvaria to ma stale daleko
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2010 11:01 omu – Re: Sid
ja jsem v minulem tematu mel fotku, bohuzel jsem prave ted na sluzebni ceste a mam ji doma. Kdyz zalovite v hlave mozna si vzpomenete, spolecne s Effem jste mi odpovidali (radili co2 :-) ), i kdyz co tech nadrzi tady tydne projde to je taky pravda....

je tam (razeno podle toho jak se jim dari)

Riccia - te se dari aasi vsude, udrzuji ji na cca 1/4 hladiny

Ceratopteris thalicroides - vcelku rostou nove listky i kdyz mensi a ne tak syte zelene

Hydrocotyle leucocephala - taky jakztakz ujde, ale listky jsou mensi

Ludwigia repens - slahouny vyrostly asi tak 2 cm za posledni mesic, jinak vypada pekne

Sagittaria subulata- za posledni mesic nevyrostla ani o cm

Rotala rotundifolia - cely kericek se zastavil v rustu par cm pod hladinou a za posledni tydny vidim jen sem tam cerstvy vyhonek spis odspodu, jinak taky stagnace

Vallisneria asiatica - ta se dari silou vule, stary listy odumiraji, sice vyrazi nove slahouny ale dorustaji max. do 1/2 puvodnich

Limnophila sesiliflora - ta postupne zacala chradnout az jsem ji musel vyhodit.

Jinak obecny znak vsech rostlin je ze se moc nezenou navrch, maji tendenci rust spis do boku me prijde, jak kdyby stale uhybaly pred tim aby nemusely rust rovne :-) ze zacatku jsme tam mel treba Heterantheru zosterifolii a rostla do boku a neodlepila se od zeme, plazila se po dne.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2010 10:41 Muž Sid [5885] - Rostliny
Aha - 40 cm, ne 40 ks...
Kolik a jakých rostlin?
(Nechcete si založit prezentaci? Nebo alespoň udělat pár fotek?)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2010 10:37 omu - Rostliny – Re: Sid
momentalne tam plave 10x rasbora hengeli, 4x parmicka a prechodne 2 mlade skalary nez povyrostou.

vodu menim cca 15-20% jednou tydne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2010 10:27 Muž Sid [5885] - Rostliny – Re: omu
Kolik vody a jak často měníte?
Těch 40 rybek - to jsou co zač?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2010 10:24 omu - Rostliny – Jakym zpusobem hnojit?
Pred 14ti dny jsem zde zalozil tema ohledne stagnace rostlin v mem akvariu. Nemuzu ho najit, nevim jestli se neaktivni temata po case automaticky mazou, tak bohuzel musim zalozit nove o tom stejnem, pokud se nekde presto nachazi, omlouvam se ze duplikuji.

Takze zkracene - akvatium 112 litru, sviceni 3x18W 5h, 2h pauza, 7h, celkem 12h. Filtrace atman + molitan. Ryb cca 40 cm, vcechny patri k tem cistotnejsim. Prvni 3 mesice vse rostlo bez problemu, po vycerpani zivin nastala stagnace, za posledni mesic vyroslo par listku v celem akvariu. Po jakychkoliv rasach nebo sinicich ani pamatky.

testy vody co jsem udelal vysly:

voda v akvariu:

Fe 0,0 mg/l
Ph 7,6
P 0 mg/l
NO3 50 mg/l
KH 9 dKH
GH 10 dKH


voda z vodovodu:

Fe 0,0-0,3 mg/l
Ph 7,2
P 0,5-2,5 mg/l
NO3 40 mg/l
KH 14 dKH
GH 11 dKH

a co pisou o vode vodarny:

Fe 0,02 mg/l
Ph 7,17
NO3 40 mg/l
GH 16,7 dkH

Takze otazka zni, co s tim. Vami nabizene reseni zact pridavat CO2 nemuzu provozovat, jezdim casto na sluzebni cesty a zacit experimentovat, nechat v tom rybky plavat a na nekolik dnu odletet nejde.

Myslite, ze zacit postupne pridavat P a Fe by mohlo stacit?

Dekuji za postrehy a napady
Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2010 19:01 Muž Rexistens [16]
tak sjem zrovna objednal ricni pisek a ten substrat, celkove za 350 KC, takze to nakonec ani nebyla takova pálka :)
Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [52] 53 54

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny Přidat příspěvek • Zobrazeno 62959x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/10843-hnojeni?od=2551