Hnojení
Zapomínáte na jednu důležitou věc, a to jsou rostliny ve vašem akváriu. Existuje mezi nimi dost velký rozdíl v tom, co potřebují a v jaké vodě porostou. Takže je to spíše o jejich výběru a selekci těch co při nějakém hnojení porostou anebo ne. Jinak každé komerční hojivo je předražená voda v drahé lahvi určená pro malé akvária pro ty větší už je lepší kupovat po kilech, pokud to člověk myslí vážně jinak to dost leze do peněz.
Niekde som na to videl aj upozornenie, takže pravda by to mala byť, osobne som neskúšal. Jedine im napísať dotaz k produktu, reagujú celkom rýchlo (ale niekedy tiež protichodné odpovede v rámci produktu
)
Na vlastní míchání jsem šel v době kdy jsem hodně pokusničil, včetně akvárií se silným světlem a CO2 a hledal správné poměry v živinách a v údržbě a nechtěl jsem za hnojení vyvalit balík peněz. Nakonec jsem skončil u nenáročných rostlin, se slabým osvětlením, ale to vlastní hnojivo mě zůstalo ... tak ono ve fichemě se nekupuje na gramy ale na kila tak to zužitkovávám
Ale nyní na to "lowtech" by mě možná stačilo něco malého komerčního a proto jsem si stvořil tu tabulku níže. Sice tvrdíte že složení jsou aspoň u některých známá, ale nějak tomu nevěřím. Dívám se na to jako spotřebitel, že to prostě mají nějak vyzkoušené a funguje to na má nenáročná akvária a pak to mohu porovnat jak jsem to porovnal. Ano do silně osvětlených třeba ani není Bioflor určený, ale mají tam jiné hnojivo Bioflor master a podobně to je i u Profi Plants s jejich hnojivy atd. Je vždy potřeba také koukat do jakého akvária to hnojení přijde!
To je tedy obrovský rozdíl...pokud je to pravda a nejde o překlep.
Ale aj hotové hnojivo treba vybrať podľa požiadaviek akvária. A to je celý problém. Buď človek pozná, čo chýba (už má skúsenosti, vrodený cit...), alebo musí vodu otestovať ( a ani to mu nemusí pomocť - nevie výsledky správne vyhodnotiť, alebo sú rovno chybné...).
Pozri si koľko dodá draslíka pri rovnakom množstve železa Ferox sypký a Ferox tekutý - a to je jeden výrobca a rovnaký názov.
www.rostlinna-akvaria.cz/…
www.rostlinna-akvaria.cz/… Buldr napsal:Navíc celý problém s NO3 umocňuje jeho kolísavá koncentrace.
Pri silnom svetle určite - veľká spotreba. Pri slabom svetle ako mám ja, je to skôr o nastavenej koncentrácii - rybičky mi ju pomaly zvyšujú do výmeny. Všimol som si, že rastliny rastú lepšie na konci týždňa, keď som dávkoval dusík po trochách postupne. Teraz skúšam dať naraz po výmene vody - nastaviť koncentráciu, len preto, že je veľmi málo vo vstupnej vode (3-6mg/l) a je tam veľa vápnika. Tá spotreba je minimálna, ale pokiaľ nie je aspoň 15-20mg/l NO3 tak rastliny to moc neberú.
Ale já chápu, že neexistuje univerzální hnojivo. Vem si to z mého pohledu jednoho malého 30L akvárka...samozřejmě by bylo ideální nakoupit testy dohromady za tisíce Kč, otestovat vodu (nejlépe v různou denní dobu) a pak nakoupit hnojivo přesně na to, co tam chybí/přebývá. Ale to se ekonomicky u malé 30L nádrže nemůže vyplatit. Možná to udělám z hobby-nadšení, to uvažuju o měřícím kufru, ale je to cenově darda.
K tomu ještě máme nedostatek místa doma s menším děckem, tak že nějaká dílna nebo něco takového, kde bych to skladoval a míchal, je taky problém. Pro můj konkrétní případ bude asi lepší koupit nějaké univerzální hnojivo...
To bohužiaľ nemám. To je presne to, že každému bude vyhovovať iný pomer a aj dávkovanie (ak má byť hnojenie "správne"), podľa toho čo akva. potrebuje
Preto som kúpil sypké zložky a skúšam, učím sa - iný kombinujú viacero komerčných prípravkov.
Zázračné hnojivo nie je, iba na reklamnom papieri...
Pro zajímavost -máš tedy typ na komplexní hnojivo, které dle Tvého vychází jako "nevýkonější"? Tzn.poměr cena/kvalita?
Zrovna zvažuji nákup, ale nemám dořešenou otázku zda s NO3 nebo bez.
Kůpil som síran hořečnatý v lékarně a po koupi zjistil, že kdybych kupoval u Fichemi, brutálně ušetřím. Respektive pokud pominu stárnutí prášku, tak jsem toho mohl mít o kilo víc. Což bych měl na léta.
Len úvaha - keď budeme uvažovať, že 0,15mg/l Fe z Biofloru bude ekvivalent 0,06 Fe zo Seachemu Fl. (iná forma vraj lepšie prístupná - podľa mňa sa hlavne skôr vyzráža), tak rozdiel v draslíku je 36 krát. Keď som pozeral zlozenia komplexných hnojív (bez dusíku a fosforu), tak rozdiely sú v pomere draslíka ku zelezu (mikroprvkom). Niekde malé, niekde veľké. Ostatne ak tam je (Mg, Ca), tak v minimálných (stopových) množstvách.
Osobně bych řekl, že se to prostě zlevnilo. Pokud se hnojí správně a je jedno, jestli vlastním mixem nebo komerčními hnojivy, neměl by být vidět rozdíl.
lhajek napsal:
Nemohu říci, že to dodá stejné živiny, protože nikdo přesné složení těch preparátů nezná. Ale přepokládám, že to ti výrobci mají nějak vyzkoušené a tedy, že to takto mohu porovnávat.
Predávať môžu hoci čo
. Rovnaké živiny pri doporučených dávkach teda rozhodne nedodajú. Napr. u Biofloru a Seachem Fluorish sú tie zlozenia známe a dosť rozdielne - vôbec sa nedajú takto porovnávať.
Bioflor - "Při dávce 10 ml/20l vody dodá tyto látky:K 2, 2 ppm, Mg 0,3 ppm a mikroprvky FeDTPA 0,15 ppm, MnEDTA 0,08 ppm, Cu 0,002 ppm, Zn 0,003 ppm, Mo 0,003 ppm, B 0,002 ppm." (ppm=mg/l)
www.rataj-spk.cz/…
Seachem - (ak som to správne prerátal) pri doporučenej dávke dodá 0,064 mg/l Fe (iná forma) a draslíka 0,061 mg/l
www.shrimp.sk/…
Seachem pre mňa osobne predražená voda (dodáva hlavne železo vo forme glukonátu) - výhoda je že naozaj neotrávi osadenstvo, keď sa dávkovanie rapídne nepreženie
OCeňuji tu tabulku. Je to zajímavé srovnání.
Ale mám i dotaz. Zlepšilo se něco tím, jak jsi přešel na vlastnoručně míchaná hnojiva?
Složení Seachem, AquaGrower a Tropica, které používám lze dohledat.
Rostlinné akvárium bez přihnojení za mně nelze. Snad u akvária kde se mění voda se tím dodají živiny ale bez výměn vody si akvárium živiny spotřebuje a musí se dodat. Čím větší růst rostlin, tím více spotřebuje živin.
V tabulce v prvním sloupci je kolik se má dávat hnojiva na jaký objem vody, který je ve druhém sloupci - tedy první dva sloupce říkají jaké je dávkování dle výrobce daného hnojiva.
A na objem vody v jednom mém akváriu tedy platí že 0,7ml Seachem Flourish se vyrovná 4,2ml Tropica Premium.
Nemohu říci, že to dodá stejné živiny, protože nikdo přesné složení těch preparátů nezná. Ale přepokládám, že to ti výrobci mají nějak vyzkoušené a tedy, že to takto mohu porovnávat.
Cílem bylo jen zjistit při doporučeném dávkování jak je který přípravek v jakém balení cenově výhodný. Protože když se podíváte jen na koncové ceny bez dávkování, ta je nejvýhodnější Bioflor, ale dává se ho strašně moc (neumím si představit hnojit tím třeba 300L akvárium). Proti tomu ProFito nebo Flourisch jsou sice dražší za "lahvičku" ale dává se toho tak málo, že to v důsledku je výrazně levnější než Bioflor.
A jak už jsem říkal, začínal jsem na Biofloru před mnoha lety a fungoval, později jsem zkoušel ProFito a rostliny se nezhoršily
Ale jinak si míchám své. A ještě bych doplnil, že se u mě jedná o akvária se slabším osvětlením, nenáročnými rostlinami a bez přidávání CO2 ať už tekuté nebo plynné. A historicky prostě nějaké hnojivo jsem vždy musel dávat, protože jinak rostliny začali vždy stagnovat a pak odcházet. Takže já neumím rostlinné akvárium bez hnojení jak tu řada lidí umí.
Zkoumám to už dlouho a tabulek jsem taky pár stvořil. Kdyby ty rostliny měly alespoň pořád stejnou spotřebu tak by se to dalo vypočítat ale je tam spousta proměnných.
No ja som ho nerobil
Ja som skúšal robiť tabuľku, kde som porovnával zloženie/pomery a koľko rovnaká dávka čoho dodá. Veľa roboty a nakoniec aj tak pomery nevyhovujú (mne). Došiel som k tomu, že radšej si kúpim zložky a namiešam - nadávkujem podľa potreby (ako si myslím, že treba/chcem
).
Tak to je ale potom velmi nepřesné srovnání.
Nie, tabuľka porovnáva cenu pri doporučenom dávkovaní (výrobcom). Nehľadí na zloženie.
Rozumím té tabulce správně, že se 0,7ml Seachem Flourish vyrovná 4,2ml Tropica Premium co do obsahu prvků?
Taky si to nějak tak míchám sám, jeden čas jsem nemohl sehnat tenso tak jsem začal brát micromix plus zde:
akvarijni-hnojivo.cz/… a jsem s ním spokojený. Ostatní složky beru z fichemy.
Jinak nedávno jsem koukal na web invitalu na komerční hnojiva a zvažoval, že bych něco namíchaného vyzkoušel a tak jsem si udělal excelovskou tabulku a porovnával náklady. Počítal jsem to na nějakých 35L vody a asi aby to hnojení bylo na cca rok z jednoho balení. Když to takhle porovnáte, tak najednou co vypadá draze není zase tak drahé a naopak. Pokud je ale vody v akva víc, tak se výhodnosti mírně mění. Každopádně nezkoumal jsem kvalitu jen ceny.
Kdysi když jsem začínal, tak mě do hnojení úvod zprostředkoval právě Ratajův Bioflor, tuším jsem taky zkoušel před řadou let Profito - žádný zázrak, ale nemohu říci že by nefungovalo.
Ono asi bude záviset z čeho vycházíte. Když jsem začínal a nic nerostlo tak byl ten Bioflor jako zázrak, když jsem zkoušel Profito, tak už jsem si míchal něco sám a rozdíl jsem neviděl žádný.
Jelení paroh je snad jediná řasa, které jsem si v akvárku nevšiml. Měl jsem podezření, ale byla to asi cladophora.
A jestli je opravdu přidanou látkou ke KNO3 oxid křemičitý alias křemen, tak v tom taky problém nevidím. Bude to spíš jen korelace.
Změnil jsem firmu od Profiplants Dusík a byl pokoj. A nevím jestli je to tím
Tak ten dusičnan za to určitě nemůže.
Jo to je on. Podle obalu jsem ho používal a po něm se dělal Jelení paroh.
Kalný trochu je, ale byl jedinný, kde KNO3 nebylo ve směsi. I do dýmovnic funguje. Drogérie je plná různých směsí na nakládání.
Bude to asi tohle
fichema.cz/… V tomhle sanytru je ještě něco přimíchané, takže není úplně čistý a roztok je trochu kalný.
Ve vstupní vodě mám do 5mg/l dusíku, to kytky spotřebujou hodně rychle a ryby s tím až tolik nepomůžou. Míchací poměry a tenso beru odsud:
www.rostlinna-akvaria.cz/… , KNO3 kupuji v normálně v drogerii. Váhu mám z aliexpresu a chce to nějakou do 1kg, aby to pobrala i se sklenicí. Roztoky mám v lednici ve skleničkách od tatarky.
Přečetl jsem ten článek ale neřeší to co potřebuji vědět. Každý si vychválí to své ale myslím si že to bude hodně podobné.
S tebou souhlasím. Mám akvária bez údržbové a fungují super. Neodkaluji pouze dolévám odpar. Před třemi měsíci jsem na zkoušku založil 39L rostlinné akvárium je silně zarostlé silně osvětlené a s dodáváním CO2. Opět bez měnění vody. Testy nepoužívám a sleduji rostlinky, na nich se dá mnoho vyčíst. Jelikož jsem dříve nebyl také hnojič a vlastně nevím čím hnojit tak v tomhle trochu tápu. Určitě nevím jak si míchat hnojivo tak jsem se na fóru zeptal jaká komerce je dobrá.
Najdi si na webu Rataje článek, který se tím zabývá, jsou tam i poměry prvků, ale hnojivo od Invitalu tam není. Pokud chceš lít do akvária nějakou hotovku, čerpal bych z toho článku.
Já jsem za vlastní míchání, ale odladění je potřeba mít podložené testováním. Na konci jsem zůstal jen u KNO3 a tenso koktejlu. Používal jsem ještě ferox, K2SO4, KH2PO4, ale ve výsledku jsem měl příliš draslíku, až jsem málem zničil blyxu. A to se hodně píše, že draslíku bývá v akváriích málo. Dost nechávám hnojení na rybách
Testy na makro prvky mám od Sery, draslík JBL a ostatní od Aquaru. Ale časem se člověk naučí pozorovat kytky a testy nejsou potřeba.
Tak záleží komu čo vyhovuje. Ak niekomu vyhovuje namiešaný pomer (každé akva je iné), funguje mu to (a je lenivý
), prečo to nepoužiť. Ale pri jednotlivých zložkách, asi nie je o čom...zvlášť pri Invital (nepoužíva nič iné/špecifické). A cena je inde.
To si musí každý asi rozhodnúť sám. Nájdeš zástancov toho, aj toho, aj zásadných nehnojičov...
Takže raději namíchat než komerční výrobky?
Čo sa týka makroprvkov, sú to len namiešané zložky PMDD. Či už pre jednotlivé zložky (Kali - K2SO4, Phosfo - KH2PO4, Nitro - KNO3), alebo ich kombináciu (Macro - neuvádzajú pomery). Čo sa týka mikroprvkov tak neudávajú formu železa (Ferox - aj s draslíkom, Fero - kde pomer ostatných mikroprvkov bude asi rovnaký/neudávajú), takže len vyskúšať, alebo namiešať vlastné
Má někdo zkušenosti s Invital hnojivy?
Starší reakce
Dříve jsem měl Atmana (hlavu ale nevím jakou) ve 220L a ruduchu jsem měl také, nejspíše ze silného proudu. S tím souhlasím. Při výměně filtru za starý venkovní Fluval a jeho přiškrcení Ruducha úplně zmizela. Železo se kdysi dávalo do akvária normálně jelikož nic lepšího tady nebylo a přitom žádná řasa nebyla. Také byl na trhu jenom bublifuk, který žádný silný proud neudělal. Vlastně si nevzpomínám že by Štětka v akváriu dříve vůbec byla.
Nevím jestli čteš správně. Já nezmiňoval železné matky v souvislosti s ruduchou. Já reagoval na používání pozinku, případně nerezu.
Co se týče té mé nádrže: bylo to před 5-6 lety, zkoušel jsem pěstovat stonkovky v kelímcích. Nádrž 300 litrů, výška 60cm, osvětlení 3x30W reflektor. Filtrace vnitřní - biomolitan a čerpací hlava AT-202. V té době jsem s lidmi na fb vedl spory ohledně silného proudu, parametrů brněnské, která je velmi tvrdá a v té době měla NO3 mezi 35-40. Dokud byla čerpací hlava úplně přiškrcena a nepoužil jsem žádné hnojivo, bylo vše v pořádku. Poté jsem zesílil proud a použil PMDD a do 14 dnů byly otvory rozstřikovací rampy a vršky rostlin plné ruduchy.
Jinak ta fotka je hodně nekvalitní, docela tě obdivuji, že tam nějakou ruduchu vidíš
Zavádzaš! Zväčšite si tú fotku a na tej zadnej zrejme hygrophile je kopu riasy ruduchy na listoch a keby sme to rozobrali určite ich je tam viac, hlavne že matky železné fungujú. Ak chcete riešiť, tak problém na ktorý sa tu pýtajú. Vy napádate riešenia? Uvoľnovanie kovových zlúčenín je spôsobené pôsobením kyselín alebo kyslého prostredia a v zásaditej vode alebo mierne kyslej to asi nebude tak vážne, okrem toho silne zarastené nádrže zaručia zrejme dostatočnú produkciu org. uhlíka pre baktérie. Nech si to vyskúša ak to nebude fungovať, bude hľadať riešenie iné v svetelnom spektre, alebo prihnojení mikroprvkami, či častejšej údržbe. Dajte mi logické vysvetlenie pre vaše návrhy riešení a nepoviem na to nič.
Nerezovým matkám bych nepřičítal negativní účinky s projevem řasy. Mám je v akvárku dlouho. To s hnojivem bude problém. Sladit to vše dohromady.
Ok, všude železný matky.
Já jsem koupil matky co měli u nás v železářství a vůbec jsem neřešil co jsou zač. Rostliny jsem do nic usadil a zapíchl do dna z liaporu. Měl jsem to tak v 54L s CO2 i nyní ve 44L bez. Když je jednou za čas vyndám u stonkovky, tak na nich je ve rzi nabalený liapor. Otrhám to co jde a znovu vložím rostliny a strčím do dna. Profitem jsem kdysi taky hnojil, ale teď jen mírně nějakým vlastním množstvím a složením co mě funguje. Nevšiml jsem si že by matky něco ovlivňovali nebo v akva s nimi bylo jinak než v akva bez matek.
A to že každý může radit něco trochu jiného je tím že každý má jinou vstupní vodu, jiné osazenstvo akvária a radí co jemu funguje. V tom si každý musí najít to své a vyzkoušet to u sebe a najít si vlastní cestu jak to bude fungovat. Taky jsem experimentoval několik let než jsem se usadil na lowtech, ale pomalu mě zase láká si zaexperimentovat s něčím jiným. Jen jsem se nerozhodl jestli zase lowtech nebo to trochu rozjet
a tak procházím a lovím inspiraci. Hlavně trpělivost a nedělat zbrkle moc změn najednou nebo s v krátkém čase.
Z práce vím, co vydrží pozink ale na matkách to je většinou něco jiného
mevi.cz/… Řeším to že když mi tady dá někdo radu kterou je schopen podložit výzkumem nebo vlastní zkušeností , tak mu věřím víc než těm co pořád něco papouškují a vlastně neví nic. Pokud jsem pochopil první příspěvek Sonic špatně , je to moje blbost , omluva . Teď vím že musím jet pro ty nerez.matky.
Ale veď obaja hovoria to isté - nezaznamenali žiadny problém ohľadom rastlín/fungovania akva so železnými. To že Horác vyskúšal aj pozinkované a nakoniec skončil pri nerezových... Ale ani u jedných nespomínal problém (len sa mu to zdalo moc rozožraté, dajú sa vymeniť
- aspoň tak som to pochopil).
Chcem to uviesť na pravú mieru, písala som o kovoch, ale ide o železo, meď, zinok, a ďalšie čo sa nachádzajú aj v mikroprvkoch ako súčasť hnojiva a rovnako Fe2O3, a iné zlúčeniny železa ktoré sa môžu uvoĺňovať. Nerez je /mal by byť inertný/, tak by nemal byť problém.
Železo ktoré je hlbšie v dne a nie je príliš ovplyvňované prúdom a kyselinami aj napr. humínovými, by tiež nemalo byť až taký problém a samozrejme je dôležité zrejme aj množstvo rastlín uvoľňujúcich ľahko dostupný org. uhlík pre baktérie. Dlhodobejšie prehnojenie mikrom môže tieto procesy tiež zrejme ovplyvňovať.
Já vlastně nechápu co řešíš. Napsali jsme, ať použiješ obyčejné železné matky bez povrchové úpravy, tak to udělej a uvidíš. Používal to už i můj táta před 40 lety
Přidat reakci
1 ...... [5] ...... 62
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 75513x