Hnojení
Ano ale pokud bude remineralizovat tím že bude míchat s původní vodou poměr bude zase stejný a hořčík bude muset přidat. A pokud nebude zase bude muset dodat i Mg i Ca v rozumném poměru. Z toho plyne že ať se bude snažit sebevíc tak se přidávání Mg nevyhne. Zkus tento fakt prosím uznat ať tady zbytečně nepleteme původního tazatele.
Změkčení vody poměr těch prvků nezmění. Tak předpokládám že bude mít RO a ta to určitě změní.

Tomu věřím dokonce jsem někde viděl pokus s poměrem Ca Mg 1:10 a rostlinám to evidentně nevadilo. Ale mám ověřeno a proto jsem to tady psal že v mém akváriu poměr 8:1 nefunguje zatímco 3:1 ano. A proto myslím že i pokud dotyčný nebude nic měřit zvýšení Mg se nevyhne pokud chce mít v akváriu rostliny. Změkčení vody poměr těch prvků nezmění.
Pokud se chceš bavit obecně tak už jsem o tom četl leccos a to i doporučení že by ten poměr 3:1 by mohl být i obráceně 1:3.

Nevím jestli jsi se kouknul do prezentace dotyčného a že řeší přestavbu. Takže při současném stavu bych hořčík neřešil.
Nechtěl jsem... Ale musím. Ono to není až tak o množství jako o poměru. Mě rostliny taky nevyčerpají množství Mg. Přesto když sem měl poměr Ca a Mg 8:1 rostliny vykazovaly příznaky nedostatku (některé) teď když jsem poměr dostal cca 3:1 tak se urychlil růst všech a i ty které předtím nerostly se pomalu lepší. Obecně mi přijde že se výrazně snížilo množství Mg ve vodovodní vodě. Mám podezření že vodárny přestaly používat dolomit na přitvrzení. Ten dodával do vody i Mg.
Jeho současné rostliny ho nevyčerpají ani náhodou až vymění dno změkčí vodu může použít PMDD kde hořčík obsažen je. Tak nevím co tu řešíš.
vaclav napsal: Ty si myslíš že tohle bude dotyčný řešit nebo měřit? Oba testy jsou ty nejdražší a dá se říci nemají pro něho cenu. Nakonec skončí u rostlin které mu tam v tvrdé vodě porostou a bude klid.
Vápník a hořčík měřit nemusí. Já je taky neměřím (protože při jejich rozlišení a mých koncentracích by ukazovaly nejspíš záporné hodnoty...). Ale jestliže si přečtu že tam mám 90 mg vápníku a <10 mg hořčíku, nepotřebuju nic měřit, abych
nabeton věděl, že rostlinám bude hořčík chybět.
CO2 jsem momentálně vypnul. Tady asi taky platí pravidlo že nic není hned, chce to trpělivost

Díky
Tu už moja múdrosť končí

Ešte ma napadá, nie je ten test starý? Nie od nákupu, ale od výroby, sú to drahšie testy, tak im mohol v obchode ležať... Sám som test NO3 od Tetry používal k plnej spokojnosti, no teraz už meriam málokedy.
Tak jsem vyzkoušel snížit přidané KNO3 tak, aby to vycházelo na cca 60 mg/l a barví se to pořád stejně (cca 10 mg/l). Myslíte, že má smysl investovat ještě do jiného test? Nebo je to z nějakého důvodu neměřitelné?
Pokud chceš začít s CO2 v měkčí vodě tak na to by jsi měl být trochu vybavený základ je mít aspoň drop checker a opravdu velké množství rostlin. Nemusíš je všechny kupovat lze je sehnat i jinak
rybicky.net/inzeraty/prebytky/rostliny nebo počkat až se ti druhy co ti porostou namnoží. Nemá cenu se ze začátku trápit s těmi co ti neporostou, k těm se můžeš vrátit třeba později. Počítej s tím že pokud to dokážeš budeš muset po pár měsících (někdy i dříve) začít přihnojovat
akvarijni-hnojivo.cz/…
Další důležitá věc je způsob rozpouštění doporučuji nějaký reaktor.

Dobře díky, dnes změřím, posléze budu řešit. Jakými způsoby změkčit mám nastudováno.
To už neplatí to byl nevhodný dárek. V prezentaci je aktuální osazenstvo. Fotky zítra aktualizuji.
a máš tam cihlidy,a závojnatku nebo to už neplatí ?
hnojit můžeš jak chceš a čím chceš

, jen bych do vstupní vody "nerval" zbytečně dusík... krmením a rybama si to pohnojíš dost.
Vůbec
Edit: hlavně jsem toho prostudoval za poslední měsíc tolik, že se v tom začínám ztrácet. A hlavně co článek to názor. Asi je fakt že co AQ to individuální přístup
Však v pohodě, klidně studuj i ty poměry, jestli ti to něco říká

vaclav napsal: Ty si myslíš že tohle bude dotyčný řešit nebo měřit, oba testy jsou ty nejdražší a dá se říci nemají pro něho cenu. Nakonec skončí u rostlin které mu tam v tvrdé vodě porostou a bude klid.
To byla reakce na tento příspěvek. Určitě má pravdu s tím co psal níže ohledně CO2 apod.
Ctibum asi to tak bude nejlepší, aktualizovat, počkat a pak řešit
Myslel jsem to dobře jen jsem se chtěl předem něco dozvědět.
Díky
Václav ti psal, že nemá cenu hnojit a sytit CO2 za současného stavu. To, že máš na cestě kytky jsi sice v jiném vlákně psal, ale těžko při tom množství příspěvků a uživatelů bude každý všechno registrovat a pamatovat...

Krom toho nepíšeš jaké rostliny jsi objednal.
Navíc budeš akvo překopávat.
Osobně bych počkal, až to budeš mít hotový, aktualizoval prezentaci, počkal, až si to sedne a sledoval, co se děje. Až pak řešil případné projevy nedostatku...
Kytky jsou ty které jsem tam zatím měl víc jich tam nebylo. Proto jsem myslel že toto forum je o tom že zkušenější poradí těm méně zkušeným jako jsem já. Ale jak vidím tak se pouze nezkušenýmu řekne že to pro něj stejně nemá cenu stejně jako ty poměry vápníku a hořčíku opravdu začátečníkovi asi nic neřeknou. Světlé vyjímky viz. Anthrax a jemu podobní co se snaží aspoň trochu jednoduše poradit. Díky tedy zkusím si něco nastudovat o poměrech složek vody

Ty si myslíš že tohle bude dotyčný řešit nebo měřit? Oba testy jsou ty nejdražší a dá se říci nemají pro něho cenu. Nakonec skončí u rostlin které mu tam v tvrdé vodě porostou a bude klid.

Prezentace je jedna věc. Vsadil bych se, že tam původně bylo víc rostlin, ale vydržely to jenom nejodolnější držáky.
Pokud chce pokračovat stejně nebo hůř, tak hnojit - či spíše upravovat vodu - opravdu nepotřebuje. Na to ovšem nepotřebuje ani žádné rady.
Pak je tady ale taky stručný rozbor jeho vody. Dusičnany opravdu dodávat nepotřebuje. Ale ten nepoměr vápníku a hořčíku Ti nic neříká? A vysoký obsah vápníku vzhledem k předpokládanému nízkému obsahu draslíku taky ne?

Už jsem v několika forech psal, že tento víkend budu měnit dno,kytky jsou už na cestě dalších 20-30ks už ani nevím kolik jsem jich objednal protože to bylo z několika stránek. Proto se snažím dopředu zjistit varianty hnojení

Pokud stav akvária odpovídá prezentaci nepotřebuješ žádné hnojení a asi ani CO2. Rostlin by jsi musel mít aspoň 10 x více pak by to mělo cenu.

Hořčík a zřejmě draslík. Jinak z makroprvků nic nepotřebuješ.
To máš skoro stejné hodnoty, jaké mám já. Občas (jsem v tom hodně nedůsledný) přihnojím draslík a hořčíkem ve formě K
2SO
4 a MgSO
4x7H
2O. A rostliny rostou v pohodě. Takže ti doporučím opravdu od metody EI upustit. Je to pracné a pro tvé účely zbytečné.

Navíc je tam riziko, že přehnojíš.
Hoj, já jsem z Rochlic. Voda no ještě jsem to neměřil až o víkendu budu chytřejší, ze SVaK vím že ve vodovodní vodě je:
Dusičnany 18,6 mg/l
Vápník 78,9 mg/l
Hořčík 2,58 mg/l
Tvrdost 2,07 mmol/l (tvrdá voda) 11,6dH
Ale teď tomu věřit
Díky nevšiml jsem si že tu je i forum přímo s EI
rybicky.net/forum/17600
Jinak si myslím, že v jsi měl zvolit něco jiného, než tuto do jisté míry extrémní metodu. Takže bych hnojil tím co tvoje akva potřebuje (vysleduješ) a v rozumné míře. Přijde mi to rozumnější, než tam cpát mraky živin a pak to zase vyléval při častých výměnách vody, které tato metoda předpokládá.

Edit: Taky záleží co máš za vodu. Já jsem v Liberci zatím moc hnojit nemusel.
0 16.05.2019 13:18 DokyMichal – Estimative index
Zdravím, nemá někdo zkušenosti s formou hnojení dle Estimative Indexu. Chci se optat zda je možné rozvrhnout týdenní dávky ne do 6ti dnů jak se dle tohoto Indexu má postupovat ale rozvrhnout to pouze do dvou dnu? Zda to pak nebude mít opačný efekt nebo to pomůže k růstu maximálně řas. Diky
Můžu to vyzkoušet třeba na míň, ale nevím, moc nevěřím, že mi to něco změří. U předchozího testu byla barva úplně totožná.
Nenašel by se někdo, kdo by to byl ochotný podobně otestovat?
Keď som robil experimenty s testami pri extrémnych hodnotách NO3, tak som si všimol, že od istej hodnoty sa prestával test od tetry farbiť celkom. Tú hodnotu si nepamätám, ale pre akvárko bola nereálne vysoká (umelo namiešané). Vysvetlil som si to presýtením (zahltením, a teda zmenou reakcie), ale skutočné vysvetlenie nemám.
Testy od tetry neznám já používám jbl nebo sera. Takovéhle rozdíly musí být poznat to není jako se rozhodovat mezi 10-20 mg/l.

Vím, že nejsou přesné, ale podle výpočtu by tam mělo být 120 mg/l, ale naměří to jen 10mg/l. Jestli by ještě tohle mělo být v toleranci nepřesnosti, tak jsou absolutně nepoužitelné. Stále ale doufám, že mám spíš něco špatně.

0 15.05.2019 08:19 Maq –
Re: kk Kolorimetrické testy na dusičnany jsou obecně nepřesné a nespolehlivé, ale ve vodovodní vodě by ze sebe měly vydat to nejlepší.
Dusičnany se nemají kam ztratit.
Z té kalkulačky jsem vycházel. Přímo v akváriu jsem to pro jistotu zatím ještě nedělal. Chtěl jsem si to prvně vyzkoušet mimo. Provedl jsem to takto:
Nalil jsem si 1 litr vody z vodovodu a otestoval - vycházelo to na cca 10 mg/l (jak uvádí i vodárna)
přidal 1 ml namíchaného roztoku (namíchaný asi před týdnem podle té kalkulačky - 18g KNO3 ve 100 ml)
Promíchal a nechal asi tak 15 min.
Test vyšel opět na cca 10mg/l. Přitom to mělo vyjít přes 100mg/l.
PS: Před týdnem jsem to zkoušel úplně stejně jen s akvarijní vodou, a s menším množstvím roztoku, ale testoval papírky od Tetry a taky to nic nenaměřilo, proto jsem KNO3 přidal na zkoušku víc, aby to bylo jednoznačné a stejně nic.
Jo a použil jsem klasický sanytr z drogerie.
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Měřit by jsi měl aspoň za hodinu po přidání až se voda v akváriu promíchá. Udělej si prezentaci akvária pak se lépe najde problém.

0 15.05.2019 07:39 kk – NO3
Ahoj,
chtěl bych se zeptat, jestli je možné změřit pomocí kapkových testů zvýšení NO3 v akváriu po přihnojení namíchaným roztokem KNO3 (případně po jaké době), protože já nic nenaměřil, tak nevím jestli nemám něco špatně.
Test mám od Tetry.
Díky
A čo si predstavujete pod takým pojmom, model základního hnojení?

Nic takového neexistuje. Každé akvárko je originál.
Nerostou ti rostliny? Nebo roste řasa či sinice? Jaký je důvod hnojení? A kam chceš hnojit (jaké tam jsou parametry vody v akváriu)?
Edit: Zaktualizuj si prezentaci.

Ahoj,
Taky by to chtělo vědět obsah Po4 a K ve vstupní vodě (nejspíš bude mizivá, ale kdo ví), aby to do sebe pěkně zaklaplo...
pročti si toto:
rybicky.net/clanky/1770-strategie-hnojeni-akvarijnich-rostlin
tam to má Márty suprově rozepsaný i s názorným příkladem jak na to...
jsou tam i poměry N P K Ca Mg navzájem a podle toho si můžeš sám spočítat kolik hnojiva potřebuješ...

0 12.05.2019 13:16
Bobes [0] Všechny zdravím a místní odborníky prosím o radu.Vstupní voda: Ph 7,8, NO3 - 7 mg/l, Ca - 93 mg/l, Mg - 27 mg/l, Na 42 mg/l, Fe - 0,008 mg/l, sírany - 139 mg/l, konduktivita 81 mS/m. Sytím CO2, svícení 2x chihiros. Prosím o model základního hnojení.Předem děkuji.

Starší reakce
Já měřím ve vodním sloupci, železo když už někde skončí tak je to ve filtru. Udržuji ale minimální koncentraci a stonkovky zas tak velký kořenový systém nemají a často je zkracuji a sázím vrcholové řízky takže jestli je něco v substrátu je pro ně asi nezajímavá věc.

Ale při některém prvku se může stát, že naměříme nedostatek, ale je ho dostatek v substrátu jako u železa, ne?
Uhádnout podle rostlin co jim chybí je hodně obtížné, to už je lepší si to změřit.

Mag má pravdu těch důvodu je mnoho já mám projev nedostatku draslíku nakoukaný na jedné rostlině (pogostemon helferi) a tam navíc nežloutnou listy ale tvoří se v nich dírky a jakoby se narovnávají (mizí zvlnění okrajů). Jiné projevy mám zase pozorované na jiných rostlinách. Snažím se mít tyto rostliny ve všech akváriích a řídit se podle nich. Stejně se občas netrefím a i po přidání toho co myslím že chybí se nic nezlepší.
Jenomže důvody odumírání listů mohou být i docela jiné. Dej fotky.
Teď jsem díky tvému doporučení zjistila, že asi i rostliny v mé malé nádrži trpí nedostatkem draslíku - četla jsem popis k ADA Brighty Neutral K a je tam napsáno Bez dostatku draslíku nemůže správně probíhat fotosyntéza, listy rostlin i přes dostatek ostatních živin žloutnou a listy se postupně sklovatí a odpadávají. , což se děje i v mém malém akva.
Smetany napsal: Adsorbuje draslík aktivní uhlí? ... na pogostemon helferi objevily známky nedostatku draslíku
Neadsorbuje. (Skoro u žádného jiného prvku není odpověď tak jednoznačná.)
Nikdy jsem nezkoušel Pogostemon helferi, tak se neumím vyjádřit k interpretaci jeho růstových poruch, ani k jeho preferencím.
Napadá mě toto: Kolorimetrické testy na dusičnany ukazují nesmysly, a to zejména v nových akváriích. Za druhé, draslík a amonium jsou v kompetičním vztahu, zatímco draslík a dusičnany se výborně doplňují. Změnu v příjmu draslíku tedy mohla způsobit změna ve formě podávaného dusíku. (Já často "řízení dusíkem" cíleně používám, funguje to náramně.)
Přidat reakci
1 ...... [17] ...... 62 63
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 76155x