Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hnojení

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Přejít na předchozí stránku 17 Přejít na další stránku   1  
Hnojení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.05.2019 13:58 R Muž Anthrax [4739] Re: DokyMichal
To máš skoro stejné hodnoty, jaké mám já. Občas (jsem v tom hodně nedůsledný) přihnojím draslík a hořčíkem ve formě K2SO4 a MgSO4x7H2O. A rostliny rostou v pohodě. Takže ti doporučím opravdu od metody EI upustit. Je to pracné a pro tvé účely zbytečné. :-) Navíc je tam riziko, že přehnojíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2019 13:48 DokyMichal Re: Anthrax
Hoj, já jsem z Rochlic. Voda no ještě jsem to neměřil až o víkendu budu chytřejší, ze SVaK vím že ve vodovodní vodě je:
Dusičnany 18,6 mg/l
Vápník 78,9 mg/l
Hořčík 2,58 mg/l
Tvrdost 2,07 mmol/l (tvrdá voda) 11,6dH

Ale teď tomu věřit :-)
Díky nevšiml jsem si že tu je i forum přímo s EI
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2019 13:33 R Muž Anthrax [4739] Re: DokyMichal
rybicky.net/forum/17600 X-)
Jinak si myslím, že v jsi měl zvolit něco jiného, než tuto do jisté míry extrémní metodu. Takže bych hnojil tím co tvoje akva potřebuje (vysleduješ) a v rozumné míře. Přijde mi to rozumnější, než tam cpát mraky živin a pak to zase vyléval při častých výměnách vody, které tato metoda předpokládá. :-)
Edit: Taky záleží co máš za vodu. Já jsem v Liberci zatím moc hnojit nemusel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2019 13:18 DokyMichal – Estimative index
Zdravím, nemá někdo zkušenosti s formou hnojení dle Estimative Indexu. Chci se optat zda je možné rozvrhnout týdenní dávky ne do 6ti dnů jak se dle tohoto Indexu má postupovat ale rozvrhnout to pouze do dvou dnu? Zda to pak nebude mít opačný efekt nebo to pomůže k růstu maximálně řas. Diky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2019 11:19 kk Re: slavko
Můžu to vyzkoušet třeba na míň, ale nevím, moc nevěřím, že mi to něco změří. U předchozího testu byla barva úplně totožná.
Nenašel by se někdo, kdo by to byl ochotný podobně otestovat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2019 16:08 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: kk
Keď som robil experimenty s testami pri extrémnych hodnotách NO3, tak som si všimol, že od istej hodnoty sa prestával test od tetry farbiť celkom. Tú hodnotu si nepamätám, ale pre akvárko bola nereálne vysoká (umelo namiešané). Vysvetlil som si to presýtením (zahltením, a teda zmenou reakcie), ale skutočné vysvetlenie nemám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2019 08:34 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: kk
Testy od tetry neznám já používám jbl nebo sera. Takovéhle rozdíly musí být poznat to není jako se rozhodovat mezi 10-20 mg/l. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2019 08:31 kk Re: Maq
Vím, že nejsou přesné, ale podle výpočtu by tam mělo být 120 mg/l, ale naměří to jen 10mg/l. Jestli by ještě tohle mělo být v toleranci nepřesnosti, tak jsou absolutně nepoužitelné. Stále ale doufám, že mám spíš něco špatně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2019 08:19 Maq Re: kk
Kolorimetrické testy na dusičnany jsou obecně nepřesné a nespolehlivé, ale ve vodovodní vodě by ze sebe měly vydat to nejlepší.
Dusičnany se nemají kam ztratit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2019 08:10 kk Re: vaclav
Z té kalkulačky jsem vycházel. Přímo v akváriu jsem to pro jistotu zatím ještě nedělal. Chtěl jsem si to prvně vyzkoušet mimo. Provedl jsem to takto:
Nalil jsem si 1 litr vody z vodovodu a otestoval - vycházelo to na cca 10 mg/l (jak uvádí i vodárna)
přidal 1 ml namíchaného roztoku (namíchaný asi před týdnem podle té kalkulačky - 18g KNO3 ve 100 ml)
Promíchal a nechal asi tak 15 min.
Test vyšel opět na cca 10mg/l. Přitom to mělo vyjít přes 100mg/l.
PS: Před týdnem jsem to zkoušel úplně stejně jen s akvarijní vodou, a s menším množstvím roztoku, ale testoval papírky od Tetry a taky to nic nenaměřilo, proto jsem KNO3 přidal na zkoušku víc, aby to bylo jednoznačné a stejně nic.
Jo a použil jsem klasický sanytr z drogerie.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2019 07:48 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: kk
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Měřit by jsi měl aspoň za hodinu po přidání až se voda v akváriu promíchá. Udělej si prezentaci akvária pak se lépe najde problém. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2019 07:39 kk – NO3
Ahoj,
chtěl bych se zeptat, jestli je možné změřit pomocí kapkových testů zvýšení NO3 v akváriu po přihnojení namíchaným roztokem KNO3 (případně po jaké době), protože já nic nenaměřil, tak nevím jestli nemám něco špatně.
Test mám od Tetry.
Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2019 13:33 R Muž Anthrax [4739] Re: Bobes
A čo si predstavujete pod takým pojmom, model základního hnojení? :-D Nic takového neexistuje. Každé akvárko je originál. :-)
Nerostou ti rostliny? Nebo roste řasa či sinice? Jaký je důvod hnojení? A kam chceš hnojit (jaké tam jsou parametry vody v akváriu)?
Edit: Zaktualizuj si prezentaci. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2019 13:27 Muž Blackie89 [493] Re: Bobes
Ahoj,
Taky by to chtělo vědět obsah Po4 a K ve vstupní vodě (nejspíš bude mizivá, ale kdo ví), aby to do sebe pěkně zaklaplo...
pročti si toto: rybicky.net/clanky/1770-strategie-hnojeni-akvarijnich-rostlin
tam to má Márty suprově rozepsaný i s názorným příkladem jak na to...
jsou tam i poměry N P K Ca Mg navzájem a podle toho si můžeš sám spočítat kolik hnojiva potřebuješ... palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2019 13:16 Muž Bobes [0]
Všechny zdravím a místní odborníky prosím o radu.Vstupní voda: Ph 7,8, NO3 - 7 mg/l, Ca - 93 mg/l, Mg - 27 mg/l, Na 42 mg/l, Fe - 0,008 mg/l, sírany - 139 mg/l, konduktivita 81 mS/m. Sytím CO2, svícení 2x chihiros. Prosím o model základního hnojení.Předem děkuji. :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 17:53 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Planorbella
Já měřím ve vodním sloupci, železo když už někde skončí tak je to ve filtru. Udržuji ale minimální koncentraci a stonkovky zas tak velký kořenový systém nemají a často je zkracuji a sázím vrcholové řízky takže jestli je něco v substrátu je pro ně asi nezajímavá věc. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 17:45 Muž Planorbella [643] Re: vaclav
Ale při některém prvku se může stát, že naměříme nedostatek, ale je ho dostatek v substrátu jako u železa, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 17:29 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: gabinka632
Uhádnout podle rostlin co jim chybí je hodně obtížné, to už je lepší si to změřit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 17:26 Muž Smetany [1226] Re: Maq
Mag má pravdu těch důvodu je mnoho já mám projev nedostatku draslíku nakoukaný na jedné rostlině (pogostemon helferi) a tam navíc nežloutnou listy ale tvoří se v nich dírky a jakoby se narovnávají (mizí zvlnění okrajů). Jiné projevy mám zase pozorované na jiných rostlinách. Snažím se mít tyto rostliny ve všech akváriích a řídit se podle nich. Stejně se občas netrefím a i po přidání toho co myslím že chybí se nic nezlepší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 17:11 Maq Re: gabinka632
Jenomže důvody odumírání listů mohou být i docela jiné. Dej fotky.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 16:58 Žena gabinka632 [14] Re: Smetany
Teď jsem díky tvému doporučení zjistila, že asi i rostliny v mé malé nádrži trpí nedostatkem draslíku - četla jsem popis k ADA Brighty Neutral K a je tam napsáno Bez dostatku draslíku nemůže správně probíhat fotosyntéza, listy rostlin i přes dostatek ostatních živin žloutnou a listy se postupně sklovatí a odpadávají. , což se děje i v mém malém akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 13:20 Maq Re: Smetany
Smetany napsal: Adsorbuje draslík aktivní uhlí? ... na pogostemon helferi objevily známky nedostatku draslíku
Neadsorbuje. (Skoro u žádného jiného prvku není odpověď tak jednoznačná.)
Nikdy jsem nezkoušel Pogostemon helferi, tak se neumím vyjádřit k interpretaci jeho růstových poruch, ani k jeho preferencím.
Napadá mě toto: Kolorimetrické testy na dusičnany ukazují nesmysly, a to zejména v nových akváriích. Za druhé, draslík a amonium jsou v kompetičním vztahu, zatímco draslík a dusičnany se výborně doplňují. Změnu v příjmu draslíku tedy mohla způsobit změna ve formě podávaného dusíku. (Já často "řízení dusíkem" cíleně používám, funguje to náramně.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 09:47 Muž Smetany [1226] Re: Maq
Zajímavé v tom případě mám otázku. Adsorbuje draslík aktivní uhlí? Momentálně mám platinum soil ve třech akváriích a ve všech používám aktivní uhlí ve filtru a ve všech se na pogostemon helferi objevily známky nedostatku draslíku hned po prvním měsíci i přesto že jsem dodával K2SO4. Zhruba po 3 měsíci kleslo NO3 pod 5 mg/l takže jsem začal dohnojovat KNO3 a od té doby nedostatek draslíku nepozoruji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.05.2019 09:02 Maq
Smetany napsal: Moje zkušenost je taková že v akváriu s platinum soil chybí často draslík. Mám podezření že ho substrát adsorbuje.
Je to přesně naopak. Platinum Soil obsahuje jíly, které právě draslík adsorbují poměrně špatně. Proto když použiješ tento substrát, draslík je v relativním nedostatku a je prvním z makroprvků, kterým je třeba hnojit.
Obecně: Když substrát prvky adsorbuje, nestávají se nedostupnými pro rostliny. Naopak se živiny přesouvají ke kořenům, což je obecně výhodné.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2019 21:32 Maq
Fe-EDTA se rozkládá světlem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2019 22:39 Muž vlka [3444] Re: Anthrax,imax,Anďaska,Max77,Smetany,Zip
Všem vám díky za vaše zkušenosti. Kouknul jsem na vaše nádrže, hezký. A protože každý hnojíte v jinou dobu, zase tak velký vliv na zpracování živin doba hnojení mít nebude. Samozřejmě co AQ to jiné prostředí, ale přece jen to něco vypovídá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2019 22:34 R Muž Anthrax [4739] Re: vlka
Když už to musí být, tak po týdenní výměně vody. :-) Na části dne nezáleží. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2019 21:50 Muž imax [47] Re: vlka
Cez pracovne dni hnojim okolo 19.00, po prichode domov. Cez vikend vacsinou doobedu pri rozsvecovani svetla. Niekde som cital, ze ma vyznam hnojit rano, aby mali rastliny dostatok zivin pri fotosynteze pocas dna. Nezaznamenal som ziadny rozdiel, pripadne problem pri roznom nacasovani.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2019 11:53 Anďaska Re: vlka
Já hnojím navečer kolem 17h, kdy se vracím z práce . V tu dobu mi to vychází na polovinu celkové doby svícení a zatím v pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2019 11:43 Muž Zip [277] Re: vlka
Osobně dávám mikroprvky ráno a makroprvky odpoledne(večer) a hnojím jen každý druhý den.
Podle mně, pokud hnojením jen udržuješ určitou hladinu prvků, tak čas během dne nehraje roli, rostliny mají nepřerušený dostatečný příjem.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2019 23:58 Muž Max77 [183] Re: vlka
Dávám v různou denní dobu. Podle toho, kdy se dostanu k akvu. Nepozoruju žádný rozdíl, ale někde jsem četl, že by to mělo být odpoledne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.04.2019 23:05 Muž Smetany [1226] Re: vlka
Dávám ráno když vstanu. Většinou stydim
(Cca 2 hodiny před rozsvícením)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2019 22:39 Muž vlka [3444] – Dotázek
Hezký večer. Kdy dáváte hnojení do AQ. Ráno, nebo v poledne, nebo večer? Určitě to není jedno. Děkuji za odpověď.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2019 10:59 Žena Maya [30]
V nadrzi mam jen sneky, ryby zatim ne.Ted jsem to stahla na 24 - netopim druhy den...ale min to
Asi nepujde- mam to v prosklenem obyvaku hmm uvidime
Ale jakmile dam bettaka tak to stejne budu muset vyhnat nahoru
Tak ja ho dam do druhyho akvarka-tam budou jine rybky a ty nepotrebuji tolik stupnu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.03.2019 10:36 Žena drvi [2894] Re: Maya
Mně růžkatec odešel v nádržích, kde bylo přes 27 st. Takže možná i teplota? Nejspíš spolu s nedostatkem živin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.03.2019 09:46 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Maya
Chtělo by to změřit NO3. Egeria i růžkatec mají rády vyšší, pak rostou hodně rychle. Plovoučky u mě rostou solidně i při nízkém NO3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.03.2019 09:46 Olin Re: Maya
Možná málo svetla, no3?, možná málo živin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2019 09:40 Žena Maya [30]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, nedari se ruzkatci a egrii. Ostatni kytky asi v pohode.na hladine mam pistii a salvinii. Pod piskem mam deponitmix. Mam pohnojit?
Svitim 8-max 22. Voda byla 28 a ted jsem ji snizila o par stupnu
Dekuji
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2019 21:29 Muž Luky13 [60] Re: zervan
Rostliny rostou až moc rychle. Už zkouším snižovat světlo, abych viděl co to udělá s NO3 jestli se bude hromadit nebo stále mizet.
Uvidíme co jsem tou kombinací substrátu docílil. Zatím vše roste dobře. Hodně jsem si to rozmýšlel i přes veškeré doporučení nekombinovat, zkusil jsem to. Co jsem tak četl co jaký substrát dělá, zkusil jsem tuhle kombinaci, aby se to doplňovalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2019 18:35 Muž vlka [3444] Re: Maq
Máš pravdu, byznys je byznys. Píšou: „Substrát VOLCANO BLACK Rataj neobsahuje živiny ani bakterie“ a hned je připsáno: „Dobré je tedy použít zásobní substrát, který obsahuje živiny podporujicí růst a vitalitu rostlin“
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2019 18:18 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Luky13
Luky13 napsal: Ahoj, mám problém s dodáním NO3 do akvária. Už přidávám každý den 3 a víc mg/l NO3 a když ráno zaměřím tak je max 5mg/l test JBl. ... Asi u mě probíhá silná denitrifikace, neboť přece kytky nemohou vyžrat všechny dusičnany ne? NO3 přidávám s KNO3 rozpuštěný ve vodě. Bojím se nerovnováhy mezi NO3 a K.
Mám přidat ryby nebo co s tím. Poradí mi nějaká dobrá duše? Prosím :-)

Krásne akvárko! Podstatné je, že je tam mnoho rastlín, dostatok CO2 a asi silné svetlo - čiže rastliny rastú dosť rýchlo, či sa mýlim? Pretože ak áno, je to podobné ako u mňa v Hlavnom akváriu. Tam pridávam denne dusičnanov v prepočte 4 mg/l a tiež mi všetky miznú, drží sa úroveň cca 5 - 10 mg/l. Verím, že to spotrebujú rastliny (to množstvo rastlinnej hmoty, ktoré za týždeň pribudne, by o tom svedčilo). A ako som sa vysporiadal s hromadením draslíka? Dusík nedopĺňam len z KNO3, používam aj močovinu. Dá sa prípadne iný dusičnan, napr. vápenatý. Močovina je iná v tom, že dusík bude okrem aniónov aj v katiónoch, čo by mohlo zmeniť celkovú bilanciu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.03.2019 16:36 Maq Re: vlka
Ano, špatně jsi to pochopil.
Volcano Black není sušený jíl, zato mnohé granulované substráty mají základ především v sušených jílech. No a to co cituješ, to je vlastně kritika těch vlastností substrátů, které jejich výrobci ohlašují jako jejich přednost ("poutá živiny v substrátu a slouží jako zásobárna živin" apod.). Zatímco Volcano Black je báječný díky tomu, že ty báječné vlastnosti substrátů postrádá.
Prostě báječné je vždycky právě to, co se prodává... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2019 16:01 Muž vlka [3444] Re: Anthrax
Osobně bych si nikdy nic takového - substrát - do AQ nedal.
U specifikace Volcano black stojí: „Narozdíl od tzv. japonských substrátů (sušené obohacené jíly) neuvolňuje do vody nadbytečné živiny. Není proto nutná extrémně částá výměna vody (2-3x týdně) v počátcích založení akvária Sušené jíly navíc mají také tendenci intenzivně poutat látky rozpuštěné ve vodě. Tím se stává komplikovánější např. léčení ryb a hnojení rostlin, kdy je nutné nadlimitní hnojení hlavně draslíkem.“ Možná jsem to blbě pochopil. Ale Luky13 tam má všechny 3 substráty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.03.2019 15:56 R Muž Anthrax [4739] Re: vlka
vlka napsal:
...Volcano black - neobsahuje živiny ani bakterie, poutá látky rozpuštěné ve vodě - nutné přidávat dost Draslíku...
hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2019 15:52 Muž vlka [3444] Re: Anthrax
Platinum Soil Normal je japonské.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   22.03.2019 15:08 R Muž Anthrax [4739] Re: vlka
A ty jsi to vztáhl na to volcano. ;-) Volcano není sušený jíl...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2019 15:04 Muž vlka [3444] Re: Anthrax
Odtud: akvarijni-pisky.heureka.cz/…
A tam je: „Volcano black narozdíl od tzv. japonských substrátů (sušené obohacené jíly) neuvolňuje do vody nadbytečné živiny. Není proto nutná extrémně částá výměna vody (2-3x týdně) v počátcích založení akvária Sušené jíly navíc mají také tendenci intenzivně poutat látky rozpuštěné ve vodě, tím se stává komplikovánější např. léčení ryb a hnojení rostlin“.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2019 14:46 R Muž Anthrax [4739] Re: Maq
www.akva-exo.cz/…
Řekl bych, že Vlka čerpal tady. Ale tam jde řeč o jílech a ne o Volcanu...
Otázka je jakou roli hraje staré dno, to je vždy velká neznámá. Nikdy nejde dopředu říct co to uvolní a v jakém množství. Takže to snížení NO3 třeba ani nemusí souviset se snížením průtoku filtru...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2019 14:42 Maq Re: vlka
Kdo říká, že Volcano Black poutá draslík?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.03.2019 14:34 Muž vlka [3444] Re: Luky13
Čéče já ti asi neporadím. Nikdy jsem nic v AQ neměřil a zatim mně to jakžtakž funguje bez chemie. Vzduchuji pořád a každý den ráno v 6:30 jak oscházím do práce 1x zmáčknu CO2 Vital od Rataje. Hodiny sepnou v 7:25 a vypnou v 19:25, ale to už svítí slabší zářivka, tu v deset večer vypínám a svítí než jdu spát 1,2W modré světlo - 5 diod. Chemie to je věda tý já nerozumím. Narval jsem do AQ dobře propraný říční písek, kořeny a kameny vyvařené ve slané vodě, pak moc rostlin a po 14 dnech rybičky. Celkem dost rybiček. Pak se ukázali nálevníci, ale jak rychle přišli, tak rychle zmizeli a od tý doby to vypadá jak to vypadá. Však můžeš mrknout.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [17] ...... 62

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 74958x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10843-hnojeni?od=801