Hnojení
jasne ze muzes... nejlepe redit destilkou....
uprava..... jeste zalezi jak dlouho ho chces mit takto zrezeny uhlik uskladneny
Mozem tekuty uhlik zriedit s vodou a takto to mat vo flaske?Chcem pouzit automaticky davkovac hnojiva a minimum dava cca 15ml a ja potrebujem 4ml.
Starší reakce
Jen flourish, já přidávám i Trace, ale šlo by to asi i bez něj.
Asi jenom Flourish, Excel obsahuje "tekuty uhlik". Pripadne neco od Profiplants (PROFIPLANTS COMPLETE), slozeni to ma skoro stejny a stoji to polovinu...
Děkuju za odpověď, ale jaký?
Je jich mnoho druhů...jako pomocnou berličku jsem proti ruduše používala třeba Excel...nebo jen Flourish bez ničeho, když jsem na to koukala?
Ja pouzivam Seachem flourish. Vyzkousel jsem jich uz moc ale tohle je pro me nejjednodussi a kytky rostou krasne.
Ahoj, chci se zeptat, zda existuje nějaké "komplexní hnojivo" tak nějak se vším potřebným, snažím se v těch hnojivech již delší dobu orientovat, ale jsem v tom úplně ztracená.
Starší reakce
Pokud to budeš dělat od oka tak to samozřejmě loterie je. Být připravený, (teoreticky) vědět něco o vzpupní vodě (vodárna)a otestovat jí svými testy a začít opatrně používat svoje hnojivo kde vím kolik a co v něm je. To je potom něco jiného.
NHKG napsal: hnojit bez kno3, pozorovat rozdíl a ladit dávkování se určítě vyplatí.
Čili zkusit trošku a pozorovat, ale žádný dusík.
Pouvažuju o tom. Vzhledem k počtu prvků, rozdílným nárokům rostlin, a praktické obtížnosti přesně analyzovat vlastnosti vstupní vody to na mě působí trošku jako loterie. (Která řasa vyrazí první.
)
Většinou je to nutné pokud má někdo silnější osvětlení a hodně rostlin.
Limitní může být i světlo nebo některá z živin. Každé akvárium je jiné. Navíc rostliny prorostou lépe, když jim bude chybět jen co2, než když jim toho bude chybět víc. Navíc bez hnojení může docházet k deformacím listů z důvodu chybějícího prvku (můj případ).
Suma sumárum - hnojit bez kno3, pozorovat rozdíl a ladit dávkování se určítě vyplatí.
0 19.10.2016 15:18 Maq – Obecný dotaz
Vícekrát jsem na různých místech četl, že nedostatek CO2 je pro rostliny pod vodou limitním faktorem růstu.
Pokud to tak je, vede mne to k otázce: Má nějaký smysl hnojit pokud nepřidávám CO2?
Ani bych se nedivil, kdyby byl dokonce čistší, než sanytr z drogerie ... Ale pro chemikálie se podívej spíš na fichema.cz
Ahoj, mám dotaz, kupuji si potravinářský sanytr E252 na zvýšení hladiny no3, už mě nebaví kupovat pouze 70g balíčky, máte někdo zkušenosti s 1kg množstvím?? Třeba odtud??
www.pyrotechnika-online.cz/…
děkuji za rady, bude to čisté kno3 jako sanytr??
Starší reakce
Najít aspoň přibližný poměr mezi světlem, výrobci, konzumenty a filtrací (to není jen o filtru). Cokoliv z toho přeženeš má za následek problémy. Nezní to moc dobře, ale je to tak. Vždycky je lepší začít opatrněji hlavně pokud jde o světlo je to pak jednodušší.
To sa asi neda nejako vseobecne povedat a kvantifikovat, zalezi to aj od inych veci, napr. parametre vstupnej vody. Jednoducho casom uvidis ci rastlinam bude nieco chybat a podla toho sa zariadis. Neboj, zas az tak strasne to nie je.
0 10.10.2016 15:54 kocmim – Kdy zacit hnojit
Ahoj, predne se omlouvam pokud uz to tu bylo receno, ale nenasel jsem.
Od jakeho poctu rostlin ma smysl zacit hnojit? Osobne se mi moc hnojit nechce, a ani neplanuju zadne extra narocne rostliny... a na foru jsem se docetl, cim vic kytek tim lepe. Ale nevim kde je presne ta hranice, kdy kytky si vystaci bez hnojeni...
Starší reakce
Snížit nebo zvýšit denní dávku hnojiva lze ihned.
To znamená že ak chcem znížiť alebo zvýšiť dávku hnojiva, mám to radšj urobiť za 2-3 týždne ako nárazovo.
Starší reakce
K hnojivu akvarijních rostlin nelze přistupovat jako k pokojovkám. Samozřejmě je lepší používat hnojivo denně než nárazově. Lze vypustit některé prvky podle kvality vody.
Ahoj, mám tu dotaz na to ako meniť, dávkovanie hnojenie, či ej možné nárazovo, alebo postupne, prípadne či môžem niektoré prvky vynechať? Díky za radu.
Starší reakce
Dík za obsiahlu radu, som oveľa múdrejší a budem vedieť aspoň základ, idem teda počítať.
erikva napsal: chcem sa opýtať či je možné predávkovať akvárium hnojivom a koľko sú nejaké hraničné hodnoty, nechcem uškodiť ani rastlinkám ani rybkám.Dá se dohledat několik odborných studií, které zkoumaly vliv různých látek (živin) na vodní živočichy nebo rostliny. Jako obvykle platí, že různí živočichové a rostliny mají různý práh tolerance na různé látky (živiny), a tento práh navíc ovlivňují i další faktory jako teplota, pH, obsah jiných látek apod. To znamená, že určitá koncentrace živin v jednom akváriu může být pro některé živočichy či rostliny škodlivá, zatímco stejná koncentrace živin v jiném akváriu může být prakticky neškodná.
CO2:
Pokud bych ale měl být konkrétní, tak za určitých podmínek může být pro některé vodní rostliny toxických už kolem 40 mg/l CO2. Pro chov tropických ryb se doporučuje nepřekračovat dlouhodobě koncentraci 20-30 mg/l CO2.
NO3:
Pokud jde o koncentrace dusičnanů, tak zvýšené riziko pro vývojová stádia některých citlivých živočichů mohou představovat už hodnoty kolem 1-5 mg/l NO3. Na druhou stranu ale některé ryby snesou podle všeho bez problémů i koncentrace přesahující stovky až tisíce mg/l.
PO4 a K:
Nevím o žádných studiích, které by zkoumaly a prokázaly škodlivý vliv anorganických fosforečnanů či draslíku na zdraví či kondici ryb nebo rostlin. Běžné koncentrace, které v akváriích míváme, jsou pravděpodobně neškodné.
Mikroprvky:
Nejčastěji se zkoumá vliv těžkých kovů. V akvaristice jsou pro nás nejužitečnější studie ohledně toxicity železa (Fe). Ostatní těžké kovy zřídka kdy překročí toxickou úroveň. Fe2+ je obecně toxičtější než Fe3+. Pro nejcitlivější druhy bezobratlých řasožravců mohou být dlouhodobě škodlivé už koncentrace kolem 0.20-0.25 mg/l Fe. Pokud se do akvária přidávají vyšší koncentrace železa, obvykle se vysráží (rybám se může železo vysrážet na žábrách).
V této souvislosti bych rád zmínil metodu hnojení Estimative Index (EI), která doporučuje přidávat do akvária extrémně vysoké dávky živin. Při této metodě už mohou za určitých okolností někteří živočichové nebo i rostliny trpět. Někteří akvaristé (např. Thomas Barr) mívají ve svých akváriích i kolem 70 mg/l CO2, 90 mg/l NO3, nebo 5 mg/l Fe. Snad všechny ryby ocení čistou vodu s minimálním obsahem živin. Rostliny na druhou stranu snesou i vyšší obsah živin, ale v přírodě dostávají tyto živiny buď v tekoucí vodě nebo sedimentu. Naproti tomu akvária jsou mnohem častěji spíše nutriční žumpy.
důležité je jakou máš vstupní vodu. Podle celkové tvrdosti poznáš jestli je např. nutné přidávat další hořčík, podle vstupních mikroprvků si odvodíš další dávkování. Nadbytek některých prvků ti může blokovat příjem jiných. Ovšem limitní je hlavně dusík, aby jsi zbytečně nepřidával KNO3, to může rybám vadit.
Mám cca 200 litrové akvárium, priemerne zarybnené a hnojím s hnojivami od Profiplants, používam, želežo, vápník, horčík, draslík, teraz pridávam 15 ml, chcem sa opýtať či je možné predávkovať akvárium hnojivom a koľko sú nejaké hraničné hodnoty, nechcem uškodiť ani rastlinkám ani rybkám. Našiel som rôzn informácie a niekedy sa rôznia aj na niekoľko desiatok mg, má niekto reálne skúsenosti kedy už uškodil niečomu. Ďakujem.
Starší reakce
Takze kdyz pridavam 5ml Seachemu na 250l vody a obsah zeleza v hnojivu je podle vyrobce 0,32% , tak teda v tech 5 ml pridam asi 0,064mg/l zeleza pocitamli spravne?
Akorat ten vysledek je v ppm tak si to podel 100 aby to bylo v mg/l
.
Dekuji, presne takhle jsem to potreboval vysvetlit
1000*v*P÷V = C
v je pocet ml, ktere tam das
P je procento prvku na obalu
V objem vody v akvarku
C je mnozstvi ktere tam das v mg/l
0 06.06.2016 21:14 Dominik – Seachem Flourish
Ahoj pouziva nekdo Seachem Flourish? Potreboval bych vedet kolik mg/l železa a Draslíku, obsahuje 5ml dávka Seachem Flourish. U vyrobce jsem nasel jen nejake desetiny procent a z toho to nejsem sholen urcit
Starší reakce
Mel byh dotaz mel jsem nevyzivne dno tak mi bylo doporuceno kapsle NPK +MIKROPRVKY do dna kdy by se mel dostavit ucinek?Mam i nadale pridavat PMDD?Dekuji za rady.
Starší reakce
Neměřil jsem, ale bude tvrdší.
jak máš tvrdou vodu? Blyxa ti v tvrdé dobře neporoste ...
Ahoj,
nedávno jsem zakládal akvárium (viz prezentace). Mám tam několik druhů rostlin, ale kromě Hygrophily polysperma a Glossostigma elatinoides se ostatním nedaří. Nejvíce je to vidět na Blyxe japonica a Sagittarii subulata. Listy žloutnou, rozpadají se. Radost z toho mají asi jen Okružáci. Koupil jsem si dnes CO2 Vital a Bioflor od Rataje. Moje otázka z ní, odkdy bych mohl těmito prostředky podporovat růst rostlin?
Zaregistruj se a máš potom možnost si vytvořit prezentaci svého akvária. stačí kliknou na mé jméno aby jsi měl představu jak to vypadá.
Díky za radu, vodu hned vyměním. Co přesně myslíš tou prezentací??Jsem amatér tak proto tyhle otázky
Voda se mění pravidelně týdně 1/3 akvária. Proč ti chcípají ryby ale nezjistím je spousta možností. Udělej si prezentaci.
Vodu už jsem měnil a pár týdnech to stejné
Mimo jiné ať koupím jakoukoliv novou rostlinku, rybičky se hned na ni vrhnou okusují ji, fakt už nevím
Určitě vyměň aspoň 1/2 vody a udělej si prezentaci s co nejvíce informacemi aby jsme aspoň měli trochu přehled co se děje a poradit. Podle pár fotek to není moc možné.
0 11.04.2016 15:20 Darek1 – Poraďte
Při hnojení do vodního sloupce tomu rozumím, že přehnojím a způsobím si kalamitu v AQ.
Tak to osmocote dám přiměřeně přiměřeně a budu si myslet, že to bude v pohodě
Ahoj, s každým hnojivom to môžeš prehnať, hlavne sa ho nesmie veľa naraz uvoľniť do vody... V dne je "v bezpečí"
Zdravím a prosím o konzultaci. Dal jsem do dna zatím pár kapslí s Osmocote na zkoušku. Je možné tímto hnojivem také "předávkovat"? Nebo si prostě rostlinky vezmou jen to co jsou schopné spotřebovat v souvislosti se světlem a CO2. Díky
Starší reakce
Všetkého veľa škodí.Aj pri takto špičkových hnojivách to človek raz dva môže prehnať.Osobne by som používal jedno alebo druhé a nekombinoval to.
Dobrý deň , chem sa opýtať na kombináciu hnojiva Easy life profito z jbl ferropol.
Aký máte na to názor?
Ďakujem.
Starší reakce
Tak, tak, uvolňující se stlačený plyny udělají hezkej efekt.
se živinama to má málo společného, pročti si toto vlákno, najdeš zde co hledáš
rybicky.net/forum/13415
Pro ilustraci, dnešní výměna 50% vody, stejné osvětlení, stejné množství CO2 i hnojení
Aha,takze nechat tak.Ja som si myslel,ze to je vycerpanim nejakých zivín.
Myslím si, že to bublání nezpůsobilo nic jiného, než výměna 40% čerstvé vody. Pokud by jsi to dělal i dnes, bublalo by ti to znovu i bez hnojení a přidání světel.
Přidat reakci
1 ...... [40] ...... 62
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 75513x