Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Metoda hnojení Estimative Index

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Metoda hnojení Estimative Index
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2012 19:37 Muž Gordon [22]
Dá se tímto způsobem hnojit jen jednou týdně? Po té výměně vody? Nebo si tím akorát zadělám na nějaké problémy?

Nejsem totiž každý den doma a rodiče mi nejsou občas schopni rybky ani nakrmit, natož aby jim tam ještě dávali hnojivo.

Docela mě tahle metoda zaujala, protože pro nás natvrdlý je to prostě dám tam hnojivo, za týden vyměnit vodu a dát tam zase hnojivo. CO2 mám v plánu z bomby, takže by tam bylo limitující to světlo a to je, jak jsem četl...dobře.
btw. zatím mám 2*15W a v plánu je 2*24W
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2012 19:05 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: honzaprouza77
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2012 18:58 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: honzaprouza77
Moc se v tom cos napsal nevyznám. Takže pokud chceš dusičnanů dodat 20 mg týdně, tak musíš každý den přidat 3 mg. Takže dejme tomu do 250 ml vody si rozpustíš 6 g KNO3 a pak budeš do svého akvária přidávat 10 ml hnojiva denně. Nebo např. 25 g KNO3 do 100 ml vody a do tvého akvária 1 ml roztoku denně) - snad sem se někde neupočítal. =D

popř. dobrý kalkulátor pmdd.mrp-cz.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2012 18:54 Muž honzaprouza77 [18] Re: matlala
ajo, aha....no mate mě to kolik rozpustím v destilce a kilik mám dodat do akva... :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2012 18:51 Muž matlala [798] - RostlinyRe: honzaprouza77
pleteš si díly a násobky jednotek, bacha máš dodat mg/l prvku a rozpustit g sloučeniny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2012 18:43 Muž honzaprouza77 [18] Re: vaclav
takže když mám 54l akva, tak mám dotat např(úlná blbost) 30g dusičnanů týdně, jde to dát v neděli a zase za týden? To asi ne, takže každý den 30:7= cca 4g.
ale s tím souvisí, můj roztok, takže když do 250ml nasypu 30mg, tak bych ho měl spotřebovat za týden, což by bylo 250:7=30xxxxx no prostě tohle je blbost, ale je to tak? Také jsem viděl nějaké kalkulačky, kde se vypočítá kolik se jakým roztokem dotá určité látky do akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2012 12:07 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: honzaprouza77
Je tam uvedeno kolik mg/l (miligram / litr) máš týdně dodat do akvária. Je proto jedno jaký je obsah nádrže. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2012 20:26 Muž honzaprouza77 [18] Re: Johan
Vodu měním jednou týdně, pravidelně. Ovšem pokud bych jel na dovolenou, tak asi ne :)

Ještě mě napdalo, obě metody se přidávají každý den? Myslím v PO-2ml Ut také...... Nebo se to dá dát na 5dní dopředu? Myslím, že z článků jsme vyčetl, že se obojí dávkuje každý den, jen u EI se střídá makro a mikro živiny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2012 20:24 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: honzaprouza77
Pokud budeš měnit vodu, tak ani na PMDD nejsou testy potřeba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2012 20:19 Muž honzaprouza77 [18]
Chtěl bych začít hnojit tímto způsobem, protože po již dlouhodobém přidávání JBL Ferroplo nevidím účinek a pmdd nechci, prtože to je potřeba spoustu testů, poradil by mi někdo něco na moje akvárko? CO2 zajištěno(pracuje se na drop-checkeru), abych věděl, na čem jsem. Osvětlení zajištěno-15w s reflektorem(+ určitě bude dalších 15w s reflektorem) četl jsem si několikrát po sobě článek o tomto způsobu hnojení a o jiných způsobech na rostlinna-akvaria.cz, ale stejně chci to prodiskutovat, prtože to moc nechápu, hlavně to, jestli záleží na objemu nádrže, jak se má namíchat roztok, nebo jestli obecně platí tolik a tolik do tohohle.......Jinak by mnoho lidí po schlédnutí mé prezentace mohlo říct: Málo rostlin, je to zbytečné. Nebojte, rostliny budou, a hlavně potřebuju to podchytit, pak se mohou schánět další a další rostlinky. Moc děkuju za rady, abych to pochopil.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2012 17:45 Martin71
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2012 17:25 Muž kortezhugo [983] Re: Michaldvd
Toto mnozstvo sa este neusadzuje(nekrystalizuje)....ani po troch mesiacoch -odskusane.
Ale skusal som aj koncentrovanejsi roztok...-ten uz krystalizoval asi po mesiaci.
Podobne ako med :-) -som to musel zohriat aby sa to rozpustilo.
Koncentrovanejsie ani nepotrebujem...lebo do 100L davam 1ml a do maleho akva musim len po kvapkach.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2012 15:46 Muž Michaldvd [45] - AsieRe: kortezhugo
Ale po čase sa Ti to aj tak usadí nie?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2012 15:10 Muž kortezhugo [983] Re: marek21
No ja mam rozpustene v 200ml toto...
KNO3-25g + K2SO4-14g + Mg2SO4 7H2O-25g + KH2PO4-2g
A na rozpustenie pouzivam teplu vodu cca 60C (aka zrovna tecie)
Rozpustenie -ked to miesam cca 5minut a je rozpustene vsetko:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2012 14:07 Muž marek21 [16] Re: Michaldvd
jj tak som to aj urobil pridal som este 100 ml destilovanej vody a prepocital mnozstvo davkovania ... vsetko sa to uz rozpustilo :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2012 14:04 Muž Michaldvd [45] - AsieRe: marek21
Pridaj viac destilovanej vody, uprav dennú dávku a je po probléme...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2012 13:59 Muž exit [116] - RostlinyRe: marek21
žádná chyba mě to dělá úplně to samý.to ten kno3 se blbě rozpouští.ještě se mi nestalo,že by se rozpustil všechen.Když mám dávkovat tak to protřepu naberu do stříkačky a je to.V akva se to už rozpustí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2012 12:10 Muž marek21 [16] Re: marek21
uz som asi nasiel chybu

rozpustnost vo vode

Dusičnan draselný 36g na 100 ml vody
Fosforečnan draselný 22g na 100 ml vody
Síran draselný 11,1g na 100 ml vody
Síran hořečnatý heptahydrát 25,5g na 100 ml vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2012 12:03 Muž marek21 [16] Re: Michaldvd
1. nemam rad chemiu :)
2. tak to pise navod pre EI

Makro živiny:
33g dusičnan draselný (KNO3)
7.2g fosforečnan draselný (KH2PO4)
250ml vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2012 11:58 Muž Michaldvd [45] - AsieRe: marek21
A to sa čuduješ, že sa to nerozpustilo? :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2012 10:58 Muž marek21 [16] Re: kortezhugo
7,2 fosforecnan draselny
a nejakych 30g siran draselny
250 ml vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2012 10:55 Muž kortezhugo [983] Re: marek21
A kolko gramov a coho si rozpustal?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2012 10:49 Muž marek21 [16]
Zdravim

Neviete poradit zacinam pouzivat metodu EI, pripravil som si makro a mikro zvlast , mikro sa rozpustilo okamzite a makro nie a nie sa rozpustit ... co s tym ?

rozpustam to v 250ml destilovanej vody

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2012 16:24 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Johan
no dle vodarny ma prumerne 36mg/L, zajimave ze jeste pred rokem jsem tenhle problem nemel a to mela voda z vodovodu cca 25mg/L

je to spolecensky akva... (rybky, krevetky, sneci)

tedka v patek jsem experimentalne pridal 3ml zasobniho roztoku (12g KNO3 do 50ml) a dneska byl ten povlak slabsi nez o jinych pondelcich (vymena vody v utery)

zajimavy ze test od sery v patek ukazoval nad 25mg/L a dneska rano zlutej (0mg/L)

holt tu udrzbu presunu na konec tejdne a budu peclive sledovat hladinu no3 behem tejdne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2012 16:14 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Moucha
Tak pokud vyměníte třetinu vody týdně za vodu o obsahu dusičnanů 30 mg/l, tak jich doplníte podstatně méně než 20 mg/l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2012 15:26 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Johan
kazdy tyden cca 21% objemu akva (15L , akva 60x40x(v)30 cm, cca 7cm substratu)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2012 14:50 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Moucha
A kolik té vody vyměníte? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2012 14:46 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky
ja prave zjistuju ze tech 20mg/L NO3 je asi v mem pripade malo.... vymenim vodu (cca 30-40mg/l NO3) a po cca 6 dnech se mi obevi sinice na hladine, po vymne vody zmizi do druheho dne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2012 14:23 Muž kortezhugo [983] Re: jogr
KNO3-KH2PO4-K2HPO4-K2SO4-K2CO3-KCL

mozes si vybrat :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2012 14:19 Muž Michaldvd [45] - AsieRe: jogr
Draslík do vody dostaneš napríklad pridaním zložky KNO3 alebo K2SO4
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2012 20:51 jogr Re: Michaldvd
Já vím přečet jsem si je všechny ale radši se optám,, vždyť to znáte: 2x měř pak ještě jednou 2x měř a pak až po tom možná něco dělej,,
K tomu receptu to mám jako použít kovovej draslík? smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2012 20:47 Muž Michaldvd [45] - AsieRe: jogr
Prečítaj si aj jeho iné články. Má to tam všetko kolo toho pekne vysvetlené. Rast rias ovplyvňuje viacero faktorov :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2012 20:43 jogr
Zdravím,
Mám dotaz k této metodě:když budu mít nadbytek živin jak ten pán to uvádí v článku nebude to způsobovat růst řas on píše že ne ale radši se ptám ještě vás,,
dík
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.02.2012 15:58 Usine Re: Michaldvd
Já používám svojí metodu už dlouho, dalo by se jí říct PMDD jen jsem trochu přehodnotil dávkování. Změnil jsem totiž světlo a ještě ve vodovodu zvedly alkalitu ze 3 na 7 tak trochu s tím poměrem válčím. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2012 13:26 Muž Michaldvd [45] - AsieRe: Usine
Akú metódu hnojenia používate vy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.02.2012 13:21 Usine Re: gargamel
Nebudeme se přít o slovíčka, jestli je to úprava nebo ne. Rostliny mě rostly vždycky výborně, jen si nedovedu představit, že to co nalijí do akvária teď řekněme za měsíc podle EI to tam nacpu za týden a potom toho polovinu vyliji. Co to s rostlinami musí udělat. Teď je umravňuji co 14 dní s EI by mně za týden nadzvedávaly kryt. To radši zkoušet nebudu. Je pravda že metoda PMDD je pracnější to ale jen ze začátku než přijdeš na dávkování. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.02.2012 18:28 gargamel Re: exit
Ne, pokud je limitujícím CO2, nastanou vždy řasy. Limitující musí být světlo!
Podívejte na ten třetí graf: www.rostlinna-akvaria.cz/…
To se stane, když je všeho dostatek. Nikdo ale nebude svítit 1,5 W/l, proto musíme něco z těch tří proměnných snížit a udělat limitujícím. U EI to musí být VŽDY světlo - žlutý graf musí být nejníž.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2012 18:23 Muž exit [116] - RostlinyRe: gargamel
chápu správně,že EI využívá jako limitující faktor co2?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   04.02.2012 13:30 gargamel Re: Usine
To ale není úprava. Stále se řídíte tímto:
Dusičnany (NO3) 20mg/l týdně

Draslík (K) 30mg/l týdně

Fosforečnany (PO4) 3mg/l týdně

Hořčík (Mg) 10mg/l týdně

Železo (Fe) 0.5mg/l týdně
Vy nemůžete jako návod na EI používat gramáž chemikálií, vy musíte za návod považovat výše napsané týdně přidané koncentrace. Potom už je jedno, jestli přidáte týdně 20 mg/l NO3 pomocí vodovodní vody nebo pomocí KNO3. Stejně tak MgO4, které je při vysoké tvrdosti vody třeba vyloučit.
Při EI prostě musíte přidat týdně tyto koncentrace, jinak to není EI. Na způsobu, jak je tam dostanete nezáleží. Snad si rozumíme.

Při velkých přebytcích to nebude nic dobrého pro ryby.
Budete se divit, ale EI je při dodržování návodu šetrná víc než si myslíte. Dokážu na následujících grafech, které už se diskutovaly na akva.sk:
Následující graf ukazuje, jak se zvedá koncentrace NO3. Nikdy se nedostane k 30 mg/l, pokud budete vše dodržovat tak, jak máte. Čím více se blíží k 30 mg/l, tím menší je ten skok, ke třiceti se tak dostanete snad za milion let a to počítáme s nulovým uptake - že rostliny si z toho nevezmou ani gram:
img195.imageshack.us/…
Stejná situace je i u PO4:
img833.imageshack.us/…
Jak vidíte, při dodržování návodu (pravidelných výměn vody a množství týdně přidaných koncentrací) je to v podstatě šetrná metoda. Jediné, co musíte vymyslet je čím přidat ty týdenní požadované koncentrace. To ale není úprava EI.
Úprava EI znamená snížení množství týdenních přidaných koncentrací, např. že týdně přidáte jen 10 mg/l NO3, kvůli např. minima světla. Potom to není EI, protože tou vaší úpravou už si nemůžete být jistý, že rostliny nelimitujete a EI je právě o té jistotě, že si pak můžete být jistý, že při řasách není problém v živinách, ale v CO2. Takhle si jistý ale být nemůžete a celé EI ztrácí smysl. Rozumíme si?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.02.2012 11:23 Muž kubasan [18] - RostlinyRe: Usine
Ked som skusal napr. PPS stacilo mi tyzdenne pridavat napr. 5 mgL kno3. Ale akonahle som som zacal zvysovat davky po4 tak zacala byt vecsia (poptavka) po ostatnych zlozkach kno3, mikro, K.
Takze som musel davky jednotlivych zloziek rapidne pridat.toto je moja skusenost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2012 10:55 smik Re: Usine
To skoro je na místě. Záleží na spoustě okolností :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2012 10:16 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: kubasan
Hezké! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2012 10:12 Usine Re: smik
V lednu byl podle tabulky NO3 27mg/l. Ne každému teče voda z nulovým NO3. Takže pokud já chci používat metodu EI musím KNO3 skoro vyloučit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2012 10:06 Muž kubasan [18] - Rostliny
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku takze prikladam par fotiek ako som zacal pouzivat EI prva fotka je ako som cez vianoce prestahoval akva o poschodie vysie. po4 mi stuplo na uctihodnych 8mg na L.
2) zaciatok hnojenia podla EI
3) 7 az 8 dni nato
4) asi tak 5 dni
5) dva tyzdne dozadu.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2012 09:41 smik Re: Usine
Usine napsal: Při velkých přebytcích to nebude nic dobrého pro ryby.
Pokud si dobře vzpomínám tak Tom Barr uvádí jako doporučené koncentrace např. NO3 mezi 5-30 mg/l Tyhle koncentrace jsou pro drtivou většinu (ne-li všechno) živočišstvo v akva naprosto neškodné.

Pokud máte ve vstupní vodě prokazatelně 30mg/L NO3 pak samozřejně není problém upravit dávkování NO3 v EI.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.02.2012 00:46 Usine Re: gargamel
Při velkých přebytcích to nebude nic dobrého pro ryby. Pokud bude akvárium bez nich jsou mě velké koncentrace vcelku jedno. Potom ale nemusíte měnit 50% vody.
V Praze dostanu z 50% výměnou vody do akvária 30mg/l NO3 Když do něho nasypu dalších 20mg/l bude to už pořádný přebytek. Ten se bude co týden zvětšovat. Vím že některé ryby vydrží hodně, ale všeho moc škodí. Takže k nějaké úpravě dojít musí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.02.2012 22:32 gargamel Re: Usine
Problém je v tom, že si musíte dávkování přizpůsobit svým podmínkám.
A to je to, na co upozorňuju. Když si dávkování upravíte, tak už to prostě není EI. Rozdíl mezi EI a třeba PPS je ten, že EI počítá s přebytkem, kdežto PPS počítá s tím, že co tam nalijete rostliny spotřebují a zůstane tam jen trocha. Takže když si to, jak píšete, upravíte, není už to EI, ale PPS. EI počítá s tím, že koncentrace např. NO3 musí být stále min. 20 mg/l, kdežto PPS třeba jen 5 mg/l. V tom je zásadní rozdíl. Když si to upravíte na nižší koncentrace už to není Estimative index, ale hnojíte na základě metody EI, která se spíše blíží jiným metodám, např. te PPS.
Pokud nasype někdo doporučenou dávku do hůře osvětleného akvária, dopadne poměrně špatně, protože se na něho vyřítí řasy.
To právě ne, na světle nezáleží. 5asy se na něj nahrnou pouze v případě selhání CO2. Pokud jste nepochopil tuto základní věc, tak pravděpodobně tu metodu nechápete jako celek, jinak byste toto nemohl napsat. Zuste se podívat na tyhle grafy: rostlinna-akvaria.cz/… Já momentalně jedu přesně podle E, tj. přidaná koncentrace NO3 a K kolem 30 mg/l týdně a přitom mám osvětlení 0,29 W/l a řasa se nekoná. Méně světla - menší požadavky na CO2, takže ani nemusím přidávat moc CO2.
Někteří kvůli špatnému proudu dokonce dávkují týdně třeba 40 mg/l NO3, protože čm horší proud, tím více se musí hnojit a sytit CO2. Druhá věc je co na to říkají ryby a celkově ta ekologie toho není co bychom si přáli. Je to jak na poli. Proto je lepší pouze na EI pochopit ty principy a podle nich si nastavit hnojivo přesně pro vaši nádrž.
Tu si každý musí zjistit sám. O čpavku se mě ani mluvit nechce, protože to že způsobuje řasy mě zatím nepřesvědčilo, spíše bych vsadil na nepoměr světla, CO2, makro a mikro živin
Právě, že pokud není tento poměr optimální, tak začnou chřadnout rostliny a v důsledku toho se objeví řasa. Není to tak, že by se objevila kvůli toho špatného poměru, ale kvůli špatného růstu rostlin. To je důležité si uvědomit. A i kdyby to nebylo tím čpavkem, tak to nic nemění na tom, že je třeba podporovat rostliny, jinak se obejví řasy.
Co je ale poměrně zajímavé je jiný pohled na dávkování PMDD, to je pro mě podstatně zajímavější informace :-)
Přesně tak, důležité a nové na té metodě je právě to, že přišla s přesnými čísly kolik toho rostliny při max. podmínkách spotřebují
Edit: Ještě k tomu přizpůsobení dávkování:
Když tvrdíte, že i po přizpůsobení je to stále EI, tak se podívejte na tuto situaci:
Někdo má málo světla, málo rostlin a rozhodne se hnojit pomocí EI. Namísto uváděných 30 mg/l dodaného draslíku týdně mu stačí přidat jen třeba 3 mg/l a přesto rostliny limitovat nebude. Upravil si to přesně pro sebe, jak vy píšete. Bude to stále EI, i když má podobné přidané týdenní koncentrace např. metoda PMDD?
Nijak mi nenamluvíte, že EI a PPS je to samé. Prostě není. Ten přístup je tam diametrálně odlišný. Proto se to jmenuje Estimate - odhadovat, při téhle metodě je jedno, jaký tam bude přebytek, stáčí to tam jen přibližně sypat. Ani velký přebytek nikoho při této metodě netrápí. Kdežto u PPS ano! PPS se snaží eliminovat přebytek a přiblížit se reálné spotřebě rostlin za současného nelimitování rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   03.02.2012 21:59 Usine Re: kubasan
Nezlobte se ale občas to trochu přeháníte. Třeba že si EI neláme hlavu z přebytkem. Ale láme o poměrně hodně. Problém je v tom, že si musíte dávkování přizpůsobit svým podmínkám. Pokud nasype někdo doporučenou dávku do hůře osvětleného akvária, dopadne poměrně špatně, protože se na něho vyřítí řasy. Dávky jsou uvedeny jen maximální a žádná další alternativa k nim není. Tu si každý musí zjistit sám. O čpavku se mě ani mluvit nechce, protože to že způsobuje řasy mě zatím nepřesvědčilo, spíše bych vsadil na nepoměr světla, CO2, makro a mikro živin. Co je ale poměrně zajímavé je jiný pohled na dávkování PMDD, to je pro mě podstatně zajímavější informace :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.02.2012 16:23 gargamel Re: smik
Čistě zjednodušeně, každý kdo nelimituje svoje rostliny v akva živinamy používá "EI".
No tak takhle bych to neřekl. Každá metoda je více méně postavena na tom, abychom rostliny nelimitovali. Rozdíl je v množství, kolik tam toho nasypem. EI si neláme hlavu s přebytkem, kdežto třeba PPS se snaží o co nejmenší přebytek. Je tady ale riziko, že se úplně nestrefíme a něčeho bude málo, proto vzniklo EI. Takže říct, že každý, kdo nelimituje své rostliny pomocí živin používá EI mě nepřijde správně řečeno. Ale myslím, že podobnou debatu už jsi vedl na akva.sk s trintysk.
Je zajímavé sledovat jek se vyvíjí názory takových aquascaperů jako je Mark Evans.
V podstatě jeho poslední akva (na které tady někde dával gargamel odkaz) je postavené na nižším proudění vody v akva, střídmých dávkách hnojiva, menšího množství CO2, nižšího osvětlení.
Vlastně je to takové ala Amano postavené na jeho substrátu. Je to všechno o prioritách.

JJ, zrovna mám něco podobného v plánu. Pěkně pořádně vyhnojit dno a do vodního sloupce už hnojit jen tak doplňkově. Zrovna dneska jsme si s tryntym vyměnili několik mailů a psal mi svůj pohled na věc a dost mě to zaujalo. Chci vyzkoušet něco nového, když už mám to EI zmáklé :-)
Jinak tobě vděčím za to, že jsi mě k EI přivedl, stejně jako na ukaps. Nebýt tebe tak se ještě pořád plácám s řasama a vymýšlím blbiny. Takže velké DÍKY. Stejně jako jsi pomohl ty mi chci já teď pomoct ostatním a i proto jsem založil rostlinná akvária. Rostlinná akvaristika v naší kotlině je totiž v porovnání s Polskem, Maďarskem a v podstatě celkově zahraničím ještě v plenkách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.02.2012 16:07 smik
Při EI je potřeba trošku zapojit i mozek.
Standartní dávkovací receptura EI je optimalizovaná na velice silné osvětlení (1,2W/l). Má zajistit odstranění jedné z proměnné ve skládance "prosperujícího rostlinného akvária" a tou je limitování rostlin živinami.
Dávkování není problém upravit na vlastní parametry akva (osvětlení, četnost výměny atd.)

Čistě zjednodušeně, každý kdo nelimituje svoje rostliny v akva živinamy používá "EI". Je jedno pokud přidává 5 nebo 10mg/l NO3 týdně. Pokud rostliny spotřebují za týden 5mg/l NO3 pak stačí dodat 6mg/l a je to. Problém je tohle zjistit. Zkušení to umí, nezkušení méně nebo vůbec.

Stačí se oprostit od dogmat, že P způsobuje řasy, NO3 způsobuje řasy atd. Za splnění určitých podmínek nikoli.
Aspoń tak jsem začal EI postupem času začít chápat já.
Hodně jsem tu metodu propagoval a pořád ji považuji za výbornou metoda vedoucí do cíle, ale ve své ryzí podobě má také spoustu úskalí, které nemusí každému vyhovovat.

Je zajímavé sledovat jek se vyvíjí názory takových aquascaperů jako je Mark Evans.
V podstatě jeho poslední akva (na které tady někde dával gargamel odkaz) je postavené na nižším proudění vody v akva, střídmých dávkách hnojiva, menšího množství CO2, nižšího osvětlení.
Vlastně je to takové ala Amano postavené na jeho substrátu. Je to všechno o prioritách.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 6 7

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 10634x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/17600?od=241