Hnojení
Používám momentálně jen EL Profito, ale mám dost nenáročnou nádrž.
NO3 mám ve vodě a fosfor se tam dostává přes krmivo. Měl jsem jej jednu dobu moc.
Srovnání mám jen s Ratajem. A EL se mi osvědčilo lépe. Jinak si neumím vysvětlit, kdo donutil ty Vallisnerie růst tak dlouhé.
Obsahuje nejen stopové prvky a draslík. Jsou tam i stimulanty.
Přečti si radši popis tady.
www.easylife.eu/…
Dávkovat bokem NO3 nebo fosfor je snadné.
A ještě se podívej jak si na tom s vápníkem.
Starší reakce
Díky moc za info, pročítám zdejší historii a snad už trochu to začínám chápat, resp. začínají mi některé věci lépe zapadat.
Když si přečteš co tam je tak je to jen draslík a stopové prvky pokud máš ve vstupní spousty dusíku tak ti to stačí ale je to dá se říci jen polovina toho co potřebuješ klasika je co nabízí třeba AquaGrower a to makro a mikro. Snažit se dodávat jednotlivé chemikálie je trochu složitější, potřebuješ KNO3, PO4, stopové prvky a protože KNO3 obsahuje příliš draslíku tak přidávám dusičnan hořečnatý.
Neobsahuje dusičnany a fosforečnany.
Ještě bych se chtěl zeptat, zda někdo používá značku EASY-LIFE, případně má někdo zkušenost s EASY-LIFE PROFITO apod. v akváriu bez CO2 či s CO2? Je běžně dostupné a tak lze předpokládat i běžné užití nebo dokonce popularitu. Nebo je někdo schopen srovnání např. s dříve zmíněným AquaGrower?
Díky zkusim objednat s IČ nějaké truhlárny
Hele není problém ten dusičnan amonný koupit. Cestou do práce mám prodejnu chemikálií Verkon, takže s klidem se dá koupit i na ičo truhlárny. Ale objednat po eshopu a minimální objednávka pětset korun. A co s kilem dusičnanu, že jo. Anebo koupit jen půl kila a ještě něco k tomu koupit.
Na to není odpověď. Hnojit podle stavu rostlin a výskytu řas. Podle fotek bych řekl nedostatek makro prvků.
Musíš vědět co tvoje akvárium potřebuje nebo spíš co tvoje voda obsahuje protože tohle je jen draslík a stopové prvky s trochou výluhů. Všichni píší že prodávají komplexní hnojivo ale pravda to je jen částečně.
AquaGrower je český výrobce a já sice používám stále dá se říci svoje PMDD ale na faceboku je skupina Holandská (rostlinná) akvária a tam jsou s ním opravdu spokojeni funguje v ní i výrobce.
Já Aquagrower používám od ledna 2024 (čili přesně rok) a to verzi light micro a light macro (nemám CO2). Dávkují přibalenou pumpičkou každý den ráno před rozsvícením akva a musím říci, že první výraznější rozdíl byl vidět už po 2 týdnech. Od té doby dávkují stále a musím říci, že kytky vypadají a rostou velmi dobře - poslední půlrok pořád protrhávám a daruji... Za mě tedy mohu opravdu doporučit. Půllitrová láhev mi na moje akva vydrží právě na cca 1 rok.
Oba výrobci uvádějí složení svých produktů. AquaGrower má jednotlivé prvky pro případ, že vstupní voda už některé prvky obsahuje ve větším množství a není žádoucí je dodávat v univerzálním hnojivu. Já třeba omezuji dodávání NO3 protože už ho mám v poměru k ostatním prvkům víc. Hnojím tedy makro prvky zvlášť a dodávám méně NO3. Používání každého hnojiva vyžaduje pozorování a podle výsledků dávky upravovat. AquaGrover má na svých stránkách podle mě pěkně popsané složení a doporučené dávkování.
Nikdy jsem moc neřešil hnojení a výživu pro kytky, ale cca 2 měsíce zpět jsem začal pravidelně používat 2Hr APT hnojiva, více počítat a udělal pár pokusů. Výsledek je opravdu znát, kytky jsou ve výborné kondici, o barvách nemluvě. Tak chci něco podobného i do práce, kde mám 300l akvárium. Spravuje ho profi firma a podle toho to akvárium vypadá. Kytky jsou už celé žluté, děravé, odpadávají konce listů, ale prý je to v pořádku, nové narostou. Péče o dno a filtr je na podobné úrovni (filtr perou v kohoutkové vodě, ať je čistý) a dno je z hrubého štěrku, že se to lépe čistí.. Tak jsem se rozhodl tu "profesionalitu" jim trochu narušit alespoň hnojením, aby ty kytky neodešly úplně (nově dokoupené kytky tam doslova chátrají, zatímco doma musím stříhat).
Jak jsem zmínil, akvárium v práci má 300l a hnojit s 2Hr APT je trochu drahá sranda (minimálně láhev na měsíc). Tak jsem hledal alternativu a chtěl bych se přeptat na značku Aquagrower, která je cenově o hodně lepší (alespoň na první pohled). Máte s ním někdo reálnou zkušenost a můžete doporučit? Samozřejmě reference na stránkách a jinde znám, ale také vím, jak takové reference vznikají. Čím více studuji jejich nabídku, tak se mi líbí a zároveň mě odrazuje. Mají macro, micro a pak samotné prvky, no prostě super! Macro i micro dává smysl, ale jakmile čtu o jednotlivých prvcích, tak to smysl a cenovou zajímavou začíná postrádat. Také jsem konzultoval s podejcem, který 2Hr doporučil jednoznačně, ale AquaGrower doporučil s velkým ALE a hlavně pro nutnost dokoupit další prvky a vše detailně ladit a sledovat. Chci se tedy zkušenějších zeptat: funguje AquaGrower macro a micro samo o sobě, nebo to jsou jen báze (či přímo lákadla na peníze od neznalých), do kterých je třeba dokoupit další klíčové prvky, promíchat, a teprve pak je z toho použitelné a ucelené hnojivo? Na první pohled se totiž zdá, že by mi stačilo AG micro, sem-tam macro a nějaký ten prvek, ale jaký smysl by pak měla ta celá zbylá řada, a i prodejce hned doporučuje tyto další prvky přikoupit? Takže logicky vychází, že v tom základu (macro a micro obecně) hromada věcí chybí a reálně je koncentrace tak slabá, že je nutné ji posílit. Je tady ten cenový háček? Ve výsledku tedy nevím, zda věřit informacím od výrobce nebo prostě předpokládat "reklamštinu" (všichni lžou a mlží) a rovnou to koupit vše, slít dohromady, a získat něco podobné k 2Hr? Problém je totiž v tom, že cenově se značka AquaGrower pak dostane úplně jinam, ale hlavně ze svých, zcela malých, vědomostí o chemii vím, že prostým smícháním sloučenin nedostanu jen prostý součet, ale spíše specifickou sloučeninu, která může přinést úplně odlišný výsledek. Což je můj další dotaz, pokud někdo AquaGrower používáte, opravdu prostě a jednoduše slíváte jednotlivé přípravky od této značky, abyste vytvořili to pravé hnojivo pro své akvárium? Chápu, že si mohu pořídit dávkovač, do něj vše slít ve vlastním poměru, ale nejsem si jist, zda chemie takto funguje. Nebo jsou mé obavy zbytečné, a 2Hr je jen předražený chyták pro lidi co ještě nezkusili AquaGrower či jiné značky?
Ano, chápeš to správně, další případ "unijní omezenosti", protože potenciální "terorista" teď může být i každý akvarista. Stejný případ jsou i okysličovadla - např. koncentrovaný peroxid vodíku, persteril, kyseliny atd. V dohledné době pravděpodobně něco podobného potká i účinné biocidy.
Kolegové, chápu to dobře, že pokud bych z důvodu nadbytku draslíku chtěl hnojit i NH4NO3, tak mám smůlu, protože bez podnikatelského IČ mi nikdo nic neprodá? V jednotlivých e-shopech je sice k objednání, ale je nutno vyplnit prohlášení s uvedením IČ a předmětu podnikatelské činnosti.
Starší reakce
Ahoj,
plánuju zakládat akvárium 45 x 25 x 25, tj. 20 litrů vody (nic většího se k pracovnímu stolu nevešlo). Bude bez filtru a topítka, jen se světlem (Sinkor LED). Předpokládaní obyvatelé jehlounek barmský (indostomus paradoxus), krevetky (neocaridina davidii) a nějaká ta pidižoužel typu šneci, buchanky atp., co se tam z velké části nastěhuje sama.
Voda je pražská Želivka, dle tvrzení vodáren pH 7,8, tvrdost 1,19 mmol/l, což odpovídá KH 5,6.
U teploty předpokládám během roku výkyvy v rozsahu 19°C až 26°C plus menší výkyvy den/noc.
Ráda bych něco blížící se biotopu "slepé rameno blíže neurčené řeky v Barmě", ale uvidíme, co se povede.
Všechna akvária, co jsem zatím provozovala, skončila ve stavu chronické podvýživy (nulový dusík, nulový fosfor, ostatní živiny neměřeny, ale také nic moc). Předpokládám, že u tohohle se to bude vyvíjet podobně.
Myslíte, že by to mohlo fungovat bez hnojení do vodního sloupce, s hlínou jakou zásobním substrátem pod pískem (Walstad metoda; kytky plánuju převážně trsové, co berou živiny ze substrátu a ne vodního sloupce) a s porcí listí a klacků, které se tam budou postupně rozkládat a uvolňovat živiny? Plus to tam budou hnojit šneci a v menší míře jehlounci a krevety, ale ti začnou s hnojením až pár měsíců po založení. Nechce se mi kupovat hnojivo všeho druhu pokud to nebude vyloženě nutné (v akvaristice se na mě vždy koukají divně, když chci dusík a fosfor) a leze to do peněz. Raději bych tomu zajistila vyvážené hnojení nějak přirozeně. Tak mě napadlo nasypat tam víc listí. Co vy na to? Taky můžu zkusit "překrmovat", netuší někdo, jak velká porce rybího žrádla by na 20l vody představovala optimální porci živin? Všechny tipy, jak tomu za těhle podmínek zajistit optimální živiny bez dolévání kupovaného hnojiva vítány.
Starší reakce
Abych tento problém odstranil pořídil jsem si automatické hnojení.
surpanshop.cz/… Jsou ale už i modernější s ovládáním přes apku.
K tvé otázce, v noci rostliny moc živiny nepřijímají a některé prvky skončí ve filtru třeba Fe když jsem si změřil odpadní vodu z filtru byl test hodně fialový.
Toje ideál
mně se jedná o to, že když nestihnu hnojit za světla, tak jestlina noc můžu dát hnojivo bez obav, nebo ho rostliny už nespotřebují a já budu podporovat spíše řasu
Rozsvěcím ve 12:00 a hnojím v 13:00
Starší reakce
Fe mi v té receptuře "chybí", ale jen proto, že musím zohlednit rozpustnost jednotlivých komponentů a nemísitelnost P s Ca. Proto Fe přidávám ke druhému koncentrátu, obsahujícímu N, K, Ca a Mg.
(Při přípravě živného hydroponického roztoku se tyto dva koncentráty v poměru 1:1 rozmíchají v určitém objemu vody...)
Že se dá kapalné fosforečné hnojivo míchat se stopovými prvky včetně Fe viz např. AktiFer P.
Chybí ti tam Fe a to by měl být ten problém co si pamatuji taky to moc nenajdeš v hnojivech spolu pokud se tedy dnes už nepoužívají jiné chemikálie než bylo pmdd.
Při přípravě koncentrátů hydroponických hnojiv míchám minerální zdroje N, P, K, Mg, S, Mn, B, Zn, Cu a Mo.
Co by se mohlo pokazit, když se až dosud nic, čeho bych si všimnul, nestalo?
Nějaký odkaz?
Jasne! Dik. Michat nebudu
Fosfor by se neměl míchat se stopovými prvky takže to asi problém může být.
Ahoj
Po roce mi doslo hnojivo aquagrower - uz mam nove baleni
Dotaz(mozna trosku pitomy) : bude nejaky problem, kdyz zbytky micro a macro flasek smicham dohromady? Neni toho moc a stejne do obou akvarek pridavam vzdy stejne mnozstvi od obou
(Nove samozrejme zustanou oddelene: ) )
Dik
Starší reakce
Pořád se motáme dokola. Tak to zkusím ještě jednou trochu jinak. Ty rostliny jsou malý, takže nejsou schopny v tuto chvíli spotřebovat tak velkou dávku hnojiv. Takže přebytky hnojiv spotřebovává řasa. Stejně tak si myslím, že v tuto chvíli nemá moc význam CO2, zatím ho nemá co spotřebovat.
Taky bych doporučil zvážit druhy rostlin, 60cm výška a do toho většina rostlin, která má problém dorůst vůbec půlku vodního sloupce. Té "trávy" bych se zbavil, vždycky bude problém se světlem, místo ní bych dal něco, co doroste aspoň 20cm. Dozadu stonkovky typu rotala, který se vytáhnou až k hladině. A jak to poroste, postupně bych zvyšoval dávku hnojiva i CO2.
Bohužiaľ tam neni viac priestoru na viac rastlín ako ich tam je… dno je naozaj malé a akvárium je vysoké 60 cm… dno má rozmery 29x29cm
CO2 pridávam z dvôvodu koberčeku a alteranthery… chcel som nech to začne rásť… pridávam naozaj malé množstvo CO2, je to necelých 25 mg/l
Myslíte komplet odstaviť hnojivo ?
Nakoľko celkom som mal problém pri koberčeku že mal zľté listy odkedy pridávam železo problém sa eliminoval.
Následne živorodky mám ale kŕmenie som upravil aby nerobili toľko bordelu
kŕmím veľmi malou dávkou iba ráno, tak aby to zmizlo do jednej minúty.
Předně si za pomocí skleničky a injekční stříkačky změř, že to opravdu dává 1ml a klidně se vsadím, že to tak nebude.
Dál, jak píše vaclav, v tom akváriu není co hnojit, takže akorát živíš řasy. Navíc tam máš živorodky, takže ty se o NO3 bohatě postarají. Osobně bych teď zvážil i přidávání CO2, nejsou rostliny, není potřeba tolik CO2, akorát tím teď dusíš živočichy.
Myslíte že mám dať preč ten nepodarený koberček a aj altheranheru ? a nahradiť ich stonkovkami ? alebo by stačilo len ako plávajúcu formu zvoliť Limnophila aquatica, vyriešilo by to dve veci silné svetlo a taktiež aj rýchlorastúcu rastlinu
ak to teda tak funguje
Svetlo je nastavené tak aby spĺňalo parametre pre Alterantheru a taktiež aj ten koberček na moju veľkosť je tam výstupných 14 W
Nemáš tam co hnojit roste ti vlastně asi jen ten pupečník. Několikrát vyměň 1/2 vody a ubral bych troch světlo a nacpal akvárium stonkovkami.
Prajem prijemný podvečer, už som tu pred pár týždňami bol s témou ako hnojiť… no bohužiaľ skúšal som odporučené dávky a myslím si že niečo na Akváriu nehrá, preto by som chcel poprosiť skúsenejších či by mi nevedeli poradiť.
Momentálne je akvárium v stave ako je na Fotke tu.
Bojujem momentálne s Dvoma riasami -
1. StagHorn
2. OEDOGONIUM
Všade na internete som sa dočítal že to značí nedostatok živín a CO2
CO2 sa dávkuje do akvária od 22.12.2023 s tlakovej fľaše pred tým bolo s kvasníc…
Použité hnojivo od Planta Activ
1. Mikroelementy
2. Makroelementy
3. FE+ Power Colour
4. Aqua Potas
Dávkovanie je nasledovné
1ml denne Makroelementy
1ml denne FE+ Powe Colour
9ml po výmene vody Aqua Potas
5ml po výmene vody Mikroelementy
Neviem či je to dostatočné a som v slepej uličke či navýšiť dávku hnojív a ako konkrétne alebo to nechať tak a počkať….
Voda výmena 1x týždenne z 65 L Akvária -30 L
Voda je z Reverznej osmózy nakoľko som urobil pár zmien kde v minulosti som mal vodu neskutočne tvrdú a po prechode na reverzný osmózu sa mi začali vyskytovať tieto dva druhý rias…. ktoré súvisia s nedostatkom živín teda aspoň na internete v rôznych článkoch je to spomenuté…
Prúd vody je upravený dostatočne na to aby sa jemne mihali lístky rostlín v prúde….
Vie mi niekto poradiť ako na to ?
V krátkosti toto sú doporučené dávky spomenuté na hnojivách. ( Ak to niekomu pomôže)
Hnojivá Dávkovanie
- Mikroelementy :
* Hnojenie by sa malo začať menšími dávkami a postupne sa zvyšovať v priebehu niekoľkých týždňov, pričom treba sledovať stav rastlín.
* Cieľová dávka pre dospelé akvária je 1 ml (jedno stlačenie dávkovača) denne na 50 litrov vody.
* Po výmene vody doplňte hladinu mikroelementov pridaním PÄŤNÁSOBKU dennej dávky hnojiva.
- Makroelementy :
* Hnojivo Planta Activ Macroelements sa dávkuje raz týždenne pridaním do vymieňanej vody v akváriu.Hlavný dôraz by sa mal klásť na hodnotu NO3 vo vode.
* Dávka 1 ml (jedno stlačenie dávkovača) na 50 litrov vody v nádržke zvyšuje hodnotu NO3- o 1 ppm.
* Mali by ste sa snažiť dosiahnuť koncentrácie NO3 10-25 ppm.
* V typických rastlinných akváriách by malo postačovať množstvo pridávané do vody menenej raz týždenne.
- Aqua Potas :
* Draselné hnojivo AQUA POTAS pre vodné rastliny podávame raz týždenne po výmene vody v množstve 3 ml (tri stlačenia dávkovača) na každých 10 litrov vody v nádrži.
* Prípravok nedávkujte súčasne s mikroživinovým hnojivom, interval by nemal byť kratší ako 15 minút.
- FE+ Power Colour :
* Každý deň vyberte dávku podľa individuálnych potrieb nádrže - napr. 1 ml (jeden stisk na dávkovači) na každých 50 litrov vody. Vždy používajte cez noc, po vypnutí osvetlenia v akváriu.
Starší reakce
Andyy napsal: Chcel by doma a spýtať ak máte skúsenosti z dažďovou vodou, je vhodnejšia ako z reverznej osmózy či je to na rovnako ?
Ahoj, dle mého názoru je voda z reversní osmózy lepší než dešťová. Voda z RO je nezávislá na vstupní vodě a vždy jde vytvořit stejná voda dle potřebných požadavků. Na druhou stranu je nutné počítat se vstupní investicí do RO, následně solí a též i s účinností a poměrem osmotické vody a odpadní vody.... Ale pořád lepší než dešťová voda.
Treba si vybrať,či uprednostníš živorodky a vysadíš rastliny do tvrdej vody a vybodneš sa na CO2 a zháňanie mäkkej vody,alebo opačne.
Nejlepší je zjistit jaká voda je stále a bez vlastních úprav k dispozici a rostliny a rybky k ní adekvátně vybrat.
Úprava vody při každé výměně je značně obtěžující.
Já som na základe Vás kúpil 30 Litrov Demineralizovanej vody.
Už sa mi aklimatizuje tak snáď to pomôže s mojím problémom Tvrdej vody.
Chcel by doma a spýtať ak máte skúsenosti z dažďovou vodou, je vhodnejšia ako z reverznej osmózy či je to na rovnako ?
Vy v česku máte lepšiu vodu no já plánujem pred letom robiť 300 Litrové akvárium a chcel som nabrať skúsenosti len voda mi robí ceľkom problém.
Každopádne ďakujem za Link na tekutinu do dropu určite objednám aj tú
Doporučuji ti si kapalinu do dropu koupit já beru u profiplans
www.profiplants.cz/… Taky jsem se jí snažil dělat sám je tu i návod v článcích jak na to ale s kapkami na pH to nemá takovou výdrž jako originál. Vodu z akvária rozhodně ne.
Edit: Přestěhoval jsem se z Prahy na venkov jen jsem zatím nevyřešil co s akváriem v zimě zatím bojuji z manželkou. Mám okolo chalupy 6x1000 l nádrže na dešťovku tak taky přemýšlím jak na to v zimě by musela stačit studna ale voda je v ní měkká.
Boli ste rýchlejší
Počul som že vodu do dropchackeru mám dať taktiež destilovanú a upraviť hodnotu KH jednou spodu na 4 dH je to pravda či môžem použiť aj vodu z nádrže
Koukni se v okolí po jiném zdroji vody který by nebyl tak tvrdý anebo pak musíš sehnat destilku ona je to dnes ale spíše demi voda a srazit KH na polovic nebo i více.
Edit: Co třeba dešťovka.
Ahá veľmi pekne ďakujem za radi chcel som ich odstrániť ale nevedel som či môžem… Odstránim ďakujem…
Mám test na KH a bohužiaľ v akváriu je 16 a vo vodovodnej 18 dH
Neviem popravde ako upraviť vodu inak ako reverznou osmózou, tak ďaleko som v akvaristike ešte neni prippadne doplniť vodou destilovanou. Samozrejme ak existuje iný spôsob nechám si poradiť.
Vopred veľmi pekne ďakujem
Tak liliovníček nebo co to je ti začíná růst a staré emerzní listy musíš opatrně odstranit. Ta Alternanthera to není zrovna dobrá rostlina na začátek ale pokud píšeš že máš tvrdší vodu tak si kup test KNK na uhličitanovou neboli karbonátovou tvrdost. Pokud je totiž KH větší než 10 je hnojení pomocí CO2 dost problematické.
Na základe dotazov prikladám Fotky vegetácie.
1 Fotka trávničku čo ešte nepripomína ani zďaleka sú zažltnuté lišty, taktiež sú pokryté riasov.
2 Fotka netreba ani komentovať v akom stave je…
Viete mi prosím poradiť prípadne ako sa zbaviť tej riasy prípadne zažltnutia listov ?
PS: Fotka prezentácie aktualizovaná na aktuálnu.
Na tech par rostlinek neni treba ze zacatku hnojit vubec. Postupem casu bude nejspis stacit nejake komplexni hnojivo. Opravdzu je lepsi pockat, jestli se rostlinky chyti a pozorovat zda jim neco chybi nebo ne. Nicmene nenarocne rostlinky za me tolik hnojiva nepotrebuji - flourish by urcite stacil. Je mozne, ze se po nejakem case objevi nedostatky nejakych prvku, ktere lze pak resit dohnojovanim atd atd..
Uplne bych to s hnojenim neprehanel : )
Nicmene hnojivo co sis koupil urcite musi mit nejake doporucene davkovani dle objemu a mnozstvi rostlin. Cim vice rostlin, tim vice hnojeni . Z fotky ktere vidim, nelze hovorit o rostlinnem akvariu… zatim: )
Vzduchovanie bolo odstránené a nahradené CO2… išlo asi týždeň…. Akvárium je zarastené viacej… toto bol prvý deň… Kamen bol kupovaný v akvaristike a ďaľšie dva boli testované a nie nesyčia.
Rozbor vody bohužiaľ musím dať spraviť nakoľko voda je studničká. Nakoľko som v Lokalite Trnavy je taktiež dosť tvrdá
Kamení jsi vyzkoušel v octě jestli neobsahuje vápenec? Proč tam máš vzduchování když to není potřeba, předpokládám že to není CO2. Pro nějaké hnojení tam nemáš dostatek rostlin tak buď dosaď nebo nehnoj dokud nevíš co ti teče z kohoutku. Rozbor zdrojové vody by měl mít tvůj dodavatel vody.
Pekný deň Ďakujem za odpoveď, Prezentácia pridaná, Fotka je zo založenia Akvária, Donahrám aktuálnu fotku len som v Práci.
Sú v prezentácií uvedené všetky informácie dostačujúce ?
No zásadně třeba proto, že bez znalosti objemu nádrže nemůžeš učinit rozhodnutí o dávkování. To je přece logické. A další údaje z prezentace by také pomohly určit priority.
Přidat reakci
[1] ...... 62 63
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 75980x