Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Železo v akváriu

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Železo v akváriu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2022 20:20 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: doda
Trochu tvrdší KH 7 je poměrně dost 3-5 by bylo lepší a budeš potřebovat hodně CO2 a co nejlépe rozpouštět. Jde o to, co chceš mít za rostliny. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2022 20:16 Muž Jozef [311] Re: doda
Hodnoty ti nesedia - 120mg/l Ca znamená 16,8 dGH (120/7,143) + 6mg/l Mg (1,4dGH) - spolu okolo 18dGH, takže niektoré testy klamú. Ale asi tam bude veľa vápnika, čo všetky rastliny nie príjmu (alebo vodu upravovať). Ja mám tiež veľa vápnika a zdá sa že to nevadí rotale (zatiaľ) oproti hygrophilam , ale ja svietim málo a bez CO2. Aj tam môžeš mať problém (v rozpúštaní). Tu ti poradia iný, len mi tie hodnoty padli do oka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2022 19:25 Muž doda [134] Re: vaclav
Moje aktuální voda v 19:20 podle testů v nádrži :Gh - 11 , KH - 7 , Mg - 6 , Ca - 120 , K - 15 , NO3 - 15 , PO4 - 0,6 a Fe 0,05 .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2022 18:17 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: doda
Jsou to většinou makro prvky jako NO3 K PO4 a dávej si pozor na to co s tohohle a kolik tvoje voda má. Předpokládám, že nemáš destilku a něco z vápníku a hořčíku tvoje voda obsahuje. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2022 16:08 Muž doda [134] Re: vaclav
Díky za radu. Pokud můžu poprosit , kterým směrem se mám dát?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.04.2022 20:48 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: doda
V mikro prvcích to většinou není hledal bych někde jinde. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2022 14:54 Muž doda [134] Re: lhajek
Nechal jsem to celkem 2hod. ležet a ono pořád nic. Mám v nádrži ruduchu (co jsem začal dávat před rokem tenso tak pořád víc) a proto se snažím najít příčinu. Okružáci a krevetky se pomalu vytratily. Rostliny nerostou víš než do poloviny vodního sloupce. Mám brněnskou vodu kde není žádné železo. Tenso jsem 8.4.2022 nahradil profitem tak uvidím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2022 09:42 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: doda
Tak ano jak píše vaclav železo z chelátů může být už rozložený, a nebo ten test ho nedokáže za 2 minuty z těch chelátů uvolnit k měření. Nezkoušel jsi ty vzorky nechat na vybarvení 15-30min jestli se to nedobarví?

Pokud se ale rostlinám daří, tak bych dávku nezvyšoval. Mohli by se nahromadit jiné prvky, které pak příjem železa mohou i blokovat.

doda napsal: ......... - Jediný test na trhu, který dokáže měřit i železo v chelátech (pocházející z hnojiv)

- Výsledek znáte již za 2 minuty.......
vaclav napsal: Tak destilce bych nevěřil ani nos mezi očima a pokud jsi měl v tom dávkovači rozdělaný tenzo už nějaký čas tak tam to chelátové železo naměřit taky nemusíš protře to časem degraduje. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2022 12:57 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: doda
S měřením železa je vždycky problém a být tebou bych se o nějakou přesnou cifru moc nesnažil je to předci jen mikro prvek a v tenzu jeden z několika dalších. Tvoje akvárium nějaké přesné hodnoty ani nepotřebuje. Já jsem se spokojil s tím, že vím, že tam nějaké je a že ho není ani moc ani 0. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2022 11:08 Muž doda [134] Re: vaclav
Je mi jasné že každý test je jen orientační. Jenže pokud test reaguje na profito a ne na tenso (míchané ve stejné vodě a 1 min. po sobě) tak bude něco špatně. Popis v návodu:
- Jediný test na trhu, který dokáže měřit i železo v chelátech (pocházející z hnojiv)

- Výsledek znáte již za 2 minuty

- Možnost měřit až 6 vzorků současně

- Velmi citlivý – měří i koncentrace pod 0,05 mg/l

- Obsahuje referenční vzorek pro ověření správné funkce

- Pro sladkovodní a mořská akvária
A pokud není žádná reakce ani hodinu po provedení v úplně čerstvém roztoku tensa (uprostřed dole) tak je někde chyba. Nejsem zastáncem komerčních hnojiv , jenže tento výsledek mě zarazil . Jak se dá ověřit že moje YaraTera TENSO Coctail je fakt tenso?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2022 17:37 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: doda
Tak destilce bych nevěřil ani nos mezi očima a pokud jsi měl v tom dávkovači rozdělaný tenzo už nějaký čas tak tam to chelátové železo naměřit taky nemusíš protře to časem degraduje. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2022 14:46 Muž doda [134] – test železa
Fotka k příspěvku Včera jsem poprvé dělal test na železo v AQ a to Seachem MultiTest Fe Železo . V AQ nula. A to tam dávám už přes rok YaraTera TENSO Coctail. Ve dně usazený nebude, mám půdní filtr. Tak jsem otestoval test podle návodu a ok. Protože mi to nedalo , udělal jsem ještě několik měření viz.foto. Hodně škrábu , proto to sem přepíšu. Vpravo nahoře - test testu 0,4mg to je ok, vpravo dole voda AQ , uprostřed dole 100ml destil.voda + 4 odměrky tensa (prášek) , vlevo dole -namíchané tenso co přidávám (40g/500ml dest.voda) a nakonec střed nahoře - profito (1 kapka/10ml destilka) . A teď nevím co si mám myslet.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.04.2019 20:30 Maq Re: Planorbella
(Podotýkám, že vynechávám děje v extrémních hodnotách pH.)
Ve vodním sloupci se vyskytne více rozpuštěného železa v zásadě ve dvou situacích:
1) Je přítomno hodně chelatantů. EDTA nebo huminové látky, plus pomáhá sycení CO2.
2) Snížený obsah kyslíku v prostředí, takže redukované rozpustné dvojmocné železo proniká ze substrátu do volné vody aniž je oxidováno.
Pro ryby se škodlivost projevuje tím, že dvojmocné železo oxiduje na trojmocné na žábrách ryb, tam se srazí a omezuje jejich funkčnost.
Pro rostliny tím, že rostliny při příjmu látek listy nemají tak účinné mechanismy regulace příjmu jako v kořenech, a tak se mohou předávkovat.
Já mám v substrátu mraky práškového oxidu železitého. Je to potenciální riziko, pokud bych dopustil nějakou havárii. Jinak v pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 20:14 Muž Planorbella [643]
Jak může dojít k tomu že je v akváriu přemíra železa, že může být toxické? Já mám na dně několik hřebíků cca pět. Ale toxicitu nezaznamenávám. Práve naopak. Děje se tomu jen při přehnojení do vody?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2019 18:42 Muž DenisLin [7] Re: Evča
Asi se nějaké železo do vody dostane, ale akváriu to neuškodí možná i prospěje. Ale soudím podle toho co jsem zde četl. Pokud je to milné, tak poprosím o opravu a OT. Děkuji palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2019 18:28 Evča – železo
Ahoj. Zařizuji si akva pro krevetky, ale doma nemám pitnou vodu, a tak musím dovážet městskou vodu ve 20l kanistru. Ale dřív jsem v něm vozila Poděbradku, takže je tam usazené železo. Nemůže se uvolnit do vody? Možná je to hloupá otázka, ale moc se v tom nevyznám. ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2019 22:11 Muž b-akva [1] Re: dracekvo
Hm. Asi bych radsi pouzil neco do dna. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 19:56 Muž dracekvo [7] Re: vaclav
Nevím o čem mluvím :-D Moc se v tom nevyznám.

Koupil sem toto www.juwelakvarium.cz/…
už sem tam 0.2ml dal. Rozmíchal sem to ve 2l vody a tu šupnul do akva.

Měřím tímto www.akvarista.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 19:20 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: dracekvo
Předpokládám že mluvíš o stopových prvcích jíž je železo součástí, protože přidávat jen Fe je už trochu navíc. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 18:33 R Muž Anthrax [4739] Re: dracekvo
To jo. Jen mě to v souvislosti s těmahle dvouma rostlinama napadl na prvním místě právě dusík.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 18:31 Muž dracekvo [7]
NO3 mám 20-40mg/l. To by mělo bejt dostatečný, ne?

Ok, skusím dnes 0.2ml a potom v pátek další.
Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 18:25 R Muž Anthrax [4739] Re: dracekvo
Tak zrovna u těchhle dvou bych tipoval spíš, že jim ostatní rostliny sežraly NO3.
Klidně bych dal půlku doporučené dávky. Rozložil bych to do dvou dávek (rozkaz zněl jasně :-) ), tedy 0,2 ml dvakrát týdně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 18:23 Muž dracekvo [7]
Takže půlku, nebo ještě méně?

Mě se nedaří kytičkám růžkatec ostnitý, morovinka hustolistá.
Což by měli bejt velice nenáročné rostliny a dřív mi v akvárku rostli pěkně. Jen co jsem přidal další kytky, tak začali strádat. Takže jim něco chybí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.01.2019 18:14 R Muž Anthrax [4739] Re: dracekvo
Raději bych toho dal ze začátku ještě méně. Ono, že jsi to železo nenaměřil ještě nemusí znamenat, že tam není ;-) Nemyslím si, že když tam dáš 0,8 ml toho roztoku, tak si zahubíš osádku. Ale spíš abys nepřehnojil. Začal bych na malých dávkách a pozvolna postupně přidával a sledoval ve střednědobém horizontu co to dělá. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 17:33 Muž dracekvo [7]
Ahoj,
před tím než něco udělám, tak se raději zeptám.
Ve vstupní vodě mám železo 0,04mg/l. Testem v akváriu naměřím 0. Koupil jsem si Easy-life Ferro.
Píšou že 10ml na 100L zvýší koncentraci na 1mg/l.
Takže když mám 54L akva a odhadem je tam vody tak 40L abych se dostal na 0,2mg/l tak přidám do 100L akva 2ml. Pro můj případ přidat 0,8ml toho roztoku?

Vím že je to jednoduchá matematika, ale raději se zeptám, než si zabít akva :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.01.2019 17:50 Muž larix [1420] Re: brukiz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2019 16:57 Muž brukiz [85] - Rostliny – Obsah
Ahoj, jaké jsou limity obsahu železa v rostlinném akvárium? Na jakých hodnotách jej udržovat a kdy je už toxické pro ryby či nebezpečné pro rostliny?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.01.2019 18:48 Maq Re: Cherchan
Přečetl jsem toho hodně a železo je vždy počítáno mezi mikroprvky. Má to jasné důvody. Nejde jen o jeho množství, které se v rostlinách nachází, ale především o jeho funkce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.01.2019 17:55 Muž Smetany [1226] Re: Cherchan
Železo je buď hodně minoritní makro prvek a nebo hojně zastoupený microprvek záleží jak se na to chceš dívat ;-) za mě je železo microprvek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2019 16:43 Muž Cherchan [7]
Aloha, začal som sa zaoberať minerálnou výživou u vodných rastlín a pri železe som našiel takú anomáliu - niektoré zdroje ho zaraďujú ako makroprvok a iné zase ako mikroprvok. Mne zdravý rozum hovorí že je to mikroprvok. Ale tak radšej sa spýtam odborníkov ;-). Čo si o tom myslíte Vy? Poprípade vie mi niekto vysvetliť, prečo nemá jednotné zaradenie?
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.11.2018 00:38 Maq Re: Vever
Já dávám do substrátu práškový (veeeelmi jemňounký prášek) oxid železitý Fe2O3. Nerozpustná látka, takzvaně. Není to úplně totéž co rez, ale je to taky oxid. Při rozpouštění jde o plochu, co přijde do styku s vodou. Takže pár gramů takového prášku je jako veliká hromada železných šroubků nebo hřebíků.
Hraju si s tím jen krátce, pár měsíců. Takže netvrdím, že je to bůhvíjaký recept na to nebo ono (ono nejde jen o hnojení železem). Ale nemusím železem hnojit a žádnou kalamitu mi to neudělalo.
Prodávané aktivní a výživné substráty to běžně obsahují taky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2018 22:42 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: Vever
Jasne, ze to myslia vazne. Vsak v akvaristike sa uz od pradavna pouzivaju hrdzave klince.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2018 22:33 Žena Vever [5] Re: Maq
To jako myslíte vážně s tou rezavou matičkou? smich
Opravdu půjde o zdroj železa Fe2+?!
Ne že bych to chtěla zkoušet... včera nám něco dělali s vodou a chvíli tekla rezavá, tak jsem to dala večer k dobrému jako fór, že jsem to měla nalít do akvárka potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2018 15:20 Maq Re: Andaska
Myslím že neuškodí. Do jaké míry a jak rychle pomůže, to je těžší říct. Zdroj železa to je. Bude se nějakou rychlostí rozpouštět. Rychleji hluboko ve starém dně (nemyslím to Ratajovo) a pokud máš kyselou vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2018 14:48 Andaska
Ahoj, ahoj kdyz polozim na dno 112l akvarka uz hodne zrezivelou matku o prumeru cca 2cm muze se to projevit na zlepseni vzhledu rostlin, kdyz jim chybi zelezo? Bylo by lepsi ji dat spis do proudu nebo je to jedno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2018 22:44 Žena Vever [5] Re: Maq
Díky moc za vysvětlení a radu! Určitě to zkusím a případně se zase ozvu ;-) .. Asi brzo... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   27.11.2018 16:26 Maq Re: Vever
"Hořčík nezbytný pro přijímání železa" - tak bych to neformuloval. Hořčík i železo jsou nutné pro tvorbu chlorofylu. Ten hořčík přímo obsahuje, a železo je aktivním prvkem enzymu, který tvorbu chlorofylu katalyzuje.
Vodovodní voda má obvykle dost vápníku, méně hořčíku, málo draslíku. Rostliny je potřebují všechny. Nejnaléhavěji draslík. Proto jej přijímají přednostně, a v tom je kámen úrazu - draslík může zablokovat příjem těch zbylých dvou.
Dost často je vápník v příliš silném nadbytku. Pak to odskáče hlavně hořčík.
Jde o hledání optimálního poměru těch tří ve vodě. A mám bohužel podezření, že se nedá (a nebo je velmi obtížné) vyhovět všem rostlinám současně. Navíc je to proměnlivé podle pH.
Ale není třeba panikařit - já s tím laboruju u dost choulostivých rostlin. Takové ty normální jsou mnohem tolerantnější. Docela dobrý poměr by mohl být např. 10 mg/L draslíku, 10 mg/L hořčíku a 30 mg/L vápníku. Zhruba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2018 15:50 Žena Vever [5] Re: Maq

Pro železo i fosfor platí, že jejich měření dohromady nic neřeší. Velmi snadno se usazují (adsorbují) v substrátu, a rostliny si je tam najdou. Lepší je detekovat jejich nedostatek očima, podle projevů na rostlinách.

Mám to v plánu. Budu přidávat všeho pozvolna a sledovat rostliny...
Jak je to s těmi minerály? Hořčík a draslík ve vodovodní vodě? Jak jsem pochopila, jde hořčík nezbytný pro přijímání železa rostlinami... Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.11.2018 14:09 Maq Re: Vever
Vever napsala: Všude se píše že příčinou růstu řas je nedostatek živin a CO2……
Podle testů žádné železo, ani fosfor, prostě nula...z osmózy to chápu, ale z řádu?

Ono se toho o řasách napíše a nakecá... Žádná jednoduchá odpověď myslím není. Dobře fungující akvárium, to jo, ale to je odpověď pěkně komplexní. Ale nedostatek živin příčinou řas, to je fakt dost excentrické tvrzení.
=
Železo se z vodovodní vody aktivně odstraňuje. Proto je ho tam méně než v přírodních vodách, a proto je to mnohdy jediný mikroprvek, který v akváriu může reálně chybět.
Fosforečnanů je běžně ve vodovodní vodě velmi málo, až nula. Zato ale velmi často stačí fosfor dodávaný s krmením.
Pro železo i fosfor platí, že jejich měření dohromady nic neřeší. Velmi snadno se usazují (adsorbují) v substrátu, a rostliny si je tam najdou. Lepší je detekovat jejich nedostatek očima, podle projevů na rostlinách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2018 00:40 Žena Vever [5] Re: Maq
No to mě mrzí, nebo i těší... :-) . Co ta vláknitá řasa? Průhlednost listů Echinodoru asi zas tak vidět není, ale normálně jde přes ně vidět ryba, když za nimi plave...
Všude se píše že příčinou růstu řas je nedostatek živin a CO2……proto mířím směrem systémového doplňování živin. Mám pocit, že ve vodě co přidávám do akvária snad není vůbec nic. Podle testů žádné železo, ani fosfor, prostě nula...z osmózy to chápu, ale z řádu? Údajně by tam aspoň ten fosfor měl být, ale podle testů nic. Že jsou vadné? No taky možnost, ale to už fakt pak nevím jak.... :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2018 23:00 Libcin Re: Vever
No ono je to těžký. Můžu požadovat uvedení naměřených hodnot v akváriu, ale jsou nakonec správné? Nedávno jsem tak dlouho přidával do vody No3 až jsem zjistil, že mám vadný test :-). Když je někde chyba a nevím kde, možná není špatné udělat častější výměnu vody (svátky se nabízí).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.11.2018 22:41 Maq Re: Vever
Možná ty fotky zkreslují, ale celkem vzato nevidím nic, že by to potřebovalo pohnojit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2018 22:33 Žena Vever [5] Re: Maq
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Co by jsi mi teda poradil? Zkusila jsem vyfotit stav rostlin...tak kdyžtak prosím mrkni. Nejsem příznivcem cituji"furt tam něco lejt", ale mému poslednímu akváriu tenhle přístup moc nepomohl.... :-( , tak se teď prostě snažím studovat a udělat to jinak..
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2018 19:46 Libcin Re: Vever
Hodně paseky dokáže udělat i vyšší hodnota draslíku. Ten zablokuje příjem některých makroprvků a celý systém se rozhodí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2018 16:48 Maq Re: Vever
Ale kdepáááák.
Žádné univerzální hnojivo (nebo jiný chemický prostředek) nikdy nemůže spravit žádnou nerovnováhu.
Vezmi to matematicky:
neznámá NErovnováha + perfektní vymakaná rovnováha = ?? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2018 15:47 Žena Vever [5] Re: larix
Ano, může to být i tím.. uvádí to i na stránkách, které jsem zmiňovala. Navíc nedostatek hořčíku má bránit přijímání železa. Vodu z RO používám protože máme hodně tvrdou vodovodní vodu, více než 21GH... :-O
Equlilibrium od Seachemu by to mělo spravit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2018 11:57 Muž larix [1420] Re: Vever
Tie symptómy okrem železa zodpovedajú aj deficitu horčíka (aj keď toto sa z mne neznámeho dôvodu prakticky nikde nespomína, všade sa píše iba o "mramorovaní" starších listov) alebo mangánu. Ja tipujem ten horčík. Prečo používaš vodu z RO a aké parametre má voda z tvojho vodovodu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2018 11:47 Žena Vever [5] Re: larix
Tak teď nevím... zkusím pořídit nějaké fotky...snad to bude jasnější.
Co vím ale s jistotou, je, že mám hodně průhledné listy Echinodoru a plysperma má listy sice velké, ale úplně světlé se zelenou žilnatinou. Na stránkách Vitaplant uvádí, že by to měl být nedostatek železa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2018 10:53 Muž larix [1420] Re: Vever
Tie svetlé a hlavne "pokroucené" listy bývajú niekedy (netvrdím, že je to tvoj prípad) dôsledkom nadbytku niektorých živín, takže pri plánovaní hnojenia by som bral do úvahy aj túto možnosť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2018 09:32 Žena Vever [5] Re: Libcin
Jaký může být důvod že rostliny živiny nepřijímají? Našla jsem systém hnojení do vodního sloupce od firmy Seachem. Rozhodla jsem se ho vyzkoušet, protože moje rostliny mají snad všechny příznaky nedostatku živin (světlé listy, dírky, pokroucené) . Samozřejmě taky kvůli řasám, kterým se údajně daří, když se rostlinám nedaří... ;-)
Edit: Jinak testy mi neukázaly zatím nikdy nic, před přidáním i po... no Budu dávkovat postupně jak radíš a uvidím časem podle reakcí rostlin..

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 7 8

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 15087x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2145-zelezo-v-akvariu