Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
LED, abys do nich potreboval 8A, to by bylo dost divne, protoze pri malem napeti a velkem proudu uz budes mit ubytky napeti na kazdem pidiodporu. Vem si jen 0.1R (desetinu Ohmu), a mas tam pri 8A hned 0.8V, coz je 6.4W! To by bylo desne neprakticke napajeni, takze se to dela tak, ze jsou LED v serii, protoze stejny vykon muzes nahnat proudem nebo napetim P=U*I (nakonec proto se na vetsi vzdalenosti pouziva vysoke napeti, at ty proudy nejsou silene velke a draty nevyplytvaji energii na svuj vlastni ohrev, protoze nejaky odpor samozrejme maji).
Takze jak z toho ven, kdyz nevis. Udelej pokus, bude to stat par korun.
www.gme.cz/…
Ten zdrojik da 350mA, coz je jiste mene nez bude potreba, jenze my delame pokus, takze s jistotou tu LED neodpalis (i pro pokus ji musis chadit!), a protoze je to proudovy zdroj, at je napeti na LED jake chce (v rozsahu 9 az 36V, coz predpokladam, ze nekde tam bude), on si s tim poradi, doda onech 350mA. Pak vezmes voltmetr a na LED zmeris napeti. Tim bude jasno. Pri vyssim proudu se napeti na LED zvedne, ale ne o moc, a ty potrebujes vedet, jak jsou Ty LED usporadany, tedy jaky proud jim doprat a s jakym napetim pocitat. Zdrojik ktery Ti navrhuji tedy ber jako tester, proto na tak maly proud a proto levny (za 154Kc) a bud ho budes mit na priste, nebo ho ke stejnemu ucelu soupnes dalsimu nestastnikovi

.
Jasne ze si muzes rovnou koupit takovouhle nejakou silenost:
www.gme.cz/… (jako tester LED jiste bajecny kousek), a pak dokoupit podle toho dalsi kusy, ale nepredpokladam, ze se Ti to cenove bude moc libit. Radeji bych zkusil ten levny test, at vis co mas, a pak se uvidi...
píšou, že napájecí napětí je 9-12V a při 12V se tam má dát odpor. Tak možná jsou napájeny napěťově. Ale řekl bych že tam bude nějaká chyba, protože pak v popisu uvádějí U čipu 3.4-3.6V a že jich je deset 3W do série. Tak mi to moc nevychází. Každopádně to chce vyzkoušet za cenu, že se nějakej při laborování odpálí. Tím pádem to ale vychází lépe se zdrojem. Při tomhle napětí by proud byl jen cca 3A, což se už dá sehnat, ale jak říkám s řízením pwm od nuly těžko. Pokud nemáš laboratorní zdroj s regulací U a I

, tak zkus zapojit jeden ten COB na nějakej zdroj 12V přes odpor 1,5 Ohmu (alespoň 20W) a uvidíš.
Nebo napiš Designerovi, vždy rád a ochotně poradí.
díky za reakci, no jak říkám jsem v tomto oboru mimo. Osvětlovat chci bečku 2x0.8x0.8 tj. cca 1300 l. O přesně jaké čipy jde zkusím zjistit, ale kupoval jsem z Číny a info je mizerné.Pravděpodobně máš pravdu, že je můj 30W čip je asi modul složený z více čipů.
Mrkni prosím sem:
www.aliexpress.com/… ......asi ti to napoví víc než mě. Díky
jo, těch 8A sedí. Pravděpodobně jsou to COB čipy, ale překvapuje mě to napájecí napětí. Většinou cob čip obsahuje 10ks led do serie a napájí se tak napětím cca 35V.
Upřesní prosím o jaké čipy se jedná. Pokud je to tak jak píšeš, zapojíš jednotlivé čipy do série a napájíš je proudovým zdrojem 40V/8A s regulací. Nejsilnější s regulací (ale ne PWM) znám tenhle:
www.ebay.com/…
Ale s regulací od nuly jich najdeš pramálo (myslím, že žádné) a jsou hooodně drahé. Řídí se signálem PWM. Nejsilnější, kterej chodí od nuly znám jede na maximum 1,5A.
Ten světelný tok je také podezřelý, tolik nemaj ani nejnovější Cree.
Dohromady je to strašnej příkon, co s tím chceš osvětlovat za vanu?
0 23.12.2014 17:43 alda.b – osvětlení akvaria výkonnými LED čipy
Pánové, jelikož moje znalosti v oboru elektro jsou jen mizivé, tak bych prosil o jakoukoliv radu ,která mi pomůže úspěšně zhotovit fungující LED osvětlení mého akvaria.
Mám zakoupeno 10x 30W led čip, dle prodejce pro napětí 3.4 až 3.6V, světelný tok cca 3500 lm.Pokud by měl platit ohmův zákon, tak čipem by měl protékat proud 8.3A no a od tohoto bodu jsem v koncích

, protože si neumím dát dohromady jaký potřebuji napěťový zdroj a jaký proudový, když právě u těchto vidím výstupní proudy do cca 1A. Mým cílem je zhotovit osvětlení s plynulým, nikoliv skokovým stmíváním ze 100% do 0 % světelného výkonu. Poradíte prosím co potřebuji ? díky moc

Starší reakce
Rekneme, ze kdyz tomu obetujes vlastni praci, za litr budes mit bajecne osvetleni i z toho, co koupis u nas s dodanim do druheho dne. LED si muzes vybrat treba tady:
cz.farnell.com/…
levne proudove zdroje na ~230V treba tady:
www.gme.cz/…
zbytek (treba flexosnura - proste snura do zasuvky) je bezny spotrebak za par kacek.
Za zminku stoji, ze LED musis namontovat na neco, cim je uchladis, coz u nizsich prikonu LED k osazeni na plosnak udelas vhodnym plosnakem a naslednym prelakovanim uretanem:
www.gme.cz/…
a nebo nasroubujes modul s LED na kus hlinikoveho plechu.
Je to jednoduche, ale den na tom nechas (hlavne na vymysleni jak to cele mechanicky udelat), coz znamena, ze se musis rozhodnout, co stoji den Tve prace a jestli ho chces do 1000Kc zapocist (pak to nelze), nebo to vezmes jako hobby, a pak se vejdes

.
Jiste ze muzes levne nakoupit v Cine, to uz je ovsem o kazdem, co a jak chce. Ja prilisnou trpelivosti a toleranci ke zmetkum neoplyvam, znackove soucastky do druheho dne mi vyhovuji, i kdyz si priplatim.
uplne bez problemu... jen si na nej dele pockas nez ti prijdou dily z ciny...
0 16.12.2014 23:08 Kastli – moře
šlo by vytvořit osvětlení pod 1000Kč nad moře velikost asi 40x30x35cm?
Starší reakce
A na kolik by mě to zhruba celé vyšlo při podmínek, které jsem psal níže?
A byl by i nějaký odkaz, případně foto?
ano je lepší osvětlení s čipy cree, které vyrábím i jako stavebnici ...
Případně jsem psal ještě příspěvek do jiného fora, kde mi nikdo neodpověděl:
Dobrý den, mohl by mi prosím někdo poradit jak si udělat do 112l akvária LED osvětlení? Zatím mám zabudované v krytu 2x18W zářivky, ale rostlinám to nestačí. Chtěl bych poradit s výběrem vhodného zdroje, LED pásků (barva světla, svítivost, typ), hliníkové lišty a všeho co je k sestrojení potřeba. Nejlépe webové odkazy. Kryt má rozměry 80x35cm. Zářivky bych ponechal jen bych rád přidal další světlo do popředí akvária kvůli náročnějším rostlinám. Osobně mám představu o 1x14,4 W 1 metr dlouhý voděodolný pásek
ledstar.sk/…, ale nemám s tímto vůbec žádné zkušenosti. Předem děkuji za rady.
A jsou tedy lepší LED osvětlení za přijatelnou cenu?
u toho Intensa to nikdy nebude moc. Svítí to málo a nevěř tomu co tam píšou.
Chci se zeptat, přemýšlím, že bych zakoupil LED osvětlení do 112 l akvária. Chtěl bych pěstovat i koberečky v popředí a prozatím mám 2x18W zářivky. Stačilo by k nim přidat toto osvětlení
www.vyprodeje24.cz/… nebo radši
www.vyprodeje24.cz/…. Co píší v popisku je to zhruba 80W u druhé varianty. Když to spojím i s těmi zářivkami, přijde mi to už až moc (116W). Nebo mě ještě napadla varianta úplně odstranit zářivky a dát tam jen to LED osvětlení tu druhou variantu. Prosím poraďte

Lepsi si klidne porid, ale az se na ta cisla a jednotky pozorne podivas, zjistis, ze na ceske dalnici mit auto s maximalni rychlosti pres 400km/h taky moc k cemu neni...
vzhledem k tomu, že pracuji pouze s čipy Cree, dík za tip

3,4W/mK nie je zlé.Len ak sa použijú drahšie LED? - tak sa oplatí použiť aj lepšiu pastu.
aha, já používám nějakou standartní WPS/WPT a tá má jen 3,4W/mK.
Tak to si budu muset pořídit lepší, dík za tip.
Tiež nieje pasta ako pasta.Ja najčastejšie používam Arctic Cooling MX-4 alebo MX-2.
MX-4 má trvácnosť až 8 rokov a tepelnú vodivosť: 8,5 W/mK.
Tak to nemej strach, podle PDF:
Thermal resistance, junction to solder point °C/W 4 (typical)
LED junction temperature °C 150 (maximum)
jde o čipy cree xpg2 šroubované na masivní žebrovaný AL chladič, čipy jsou natřené teplovodivou pastou.
Male chipy, ktere jsem ted zacal montovat na LED panely, mohou mit 100°C na chipu, a pracovni teplotu maji definovanou -40 az 85°C. Jde proste hodne o to, co je to zac, neco i pri vyrazne mene rychle degraduje. Zkratka bych tohle nezobecnoval, je treba si presne rict, co je to zac. I tim se lisi levne noname od znacky, ty noname maji casto jak neznamy puvod, tak parametry.
EDIT: Teplota chladice nemusi nic rikat o tom, jak dobre odvadi teplo z chipu. Staci nedobry tepelny kontakt a LED je zhava, chadic jen vlazny...
když na tom udržíš ruku, tak v pohodě

. Ale větší problém je, pokud si je lepil nebo dal větší vrstvu silikonový pasty, že se časem vyhřeje a čip už dokonale netěsní s chladičem. Proto jsem odpůrce jakéhokoliv lepení čipů. Pořádně dotáhnout šroubama a pasty opravdu jen slabou vrstvičku.
Ahoj, jaká je ideální teplota chladiče při svícení led chipama.
Když jedu naplno tak asi po 8 hodinách svícení jsem na 40 stupních ( měřeno akva teploměrem vloženým mezi žebra chladiče ), teplota místnosti je cca 25 stupňů.
Starší reakce
ale možná jo, dělaj se i dobré pásky, ale myslím, že je to neekonomické a nepraktické (lepení, apod).
Bohatě, ... a s regulací a programováním. Více SZ.
omlouvam se za spatne vlozeni prispevku,jsem tu novy,chci zalozit rostlinne aq...takze sebelepsi led pasek me 60 cm vodni sloupec neprosviti? nabizis me cipy CREE...na kolik by takova sranda prisla? do osvetleni chci vrazit max 5-6tis
na pásky rovnou zapomeň, pokud tam teda nechceš malawi nebo jinej biotop bez kytek. Tohle je vlákno o čipech, takže doporučuju pro tvůj vysoký sloupec 60cm čipy Cree XML s čočkama, celkem hustě osázený. Už jsem na tenhle objem světlo dělal a použil jsem 24 čipů.
0 19.11.2014 11:06 roabik – nahrada zarivek led pasky
Ahoj,zakladam AQ cca 400 l vyska 60 cm a resim jak toto osvitit,chtel bych 0.5w/l.Do uvahy prichazi zarivky T5 4x54w nebo led osvetleni.Dokaze me nekdo poradit jakym led paskem a kolika metry popripade jakym jinym led osvetlenim bych plne nahradil 4 54w zarivky?
Jeste se zeptam kdyz zarivka T5 54w studena bila bude mit svitivost cca 4500 lm a led pasek s cipy 5630 60 led na metr 14,4w svitivost cca 1500 lm/m.znamena to ze pro nahrazeni 1 zarivky budu potrebovat 3m pasku?(4 zarivky 12 m pasky?)...nebo je to jinak?
Diky za odpovedi
ne. Je to na jiném principu. Výkonné čipy (na rozdíl od LED pásků, ty jsou napájeny napěťovým zdrojem) zapojuješ do série na zdroj konstantního proudu. A jas reguluješ proudem, ne napětím.
ty potřebujeŠ pouze regulovatelný proudový zdroj. Dělaj si i takový kde máš na výběr regulaci proudu jak potenciometrem tak i pwm nebo napětím. Napiš mi parametry jaký potřebuješ a já ti správný zdroj vyberu. Potřebuješ si třeba při větším výskytu zelený vláknitý ztlumit osvětlení, že

10-30V 5A 120W - maximální hodnoty -to je tak na šest CREEček a kdo ví co to bude dělat třeba při 300mA
Edit , mě příjdou ty hodnoty nějak mimo mísu , když koukneš čím se napájí a ovládají čipy
Tak je to PWM regulátor...
Podle těch parametrů mi příjde že to je spíš použitelné pro led pásky
Bez takového nebo pobného udělátka se bohužel u čipů napájených proudovými zdroji asi neobejdeš ,pokud chceš regulovat intenzitu , jedině pak laborovat s napájecím proudem , a to tě bude, za různé zdroje s různým proudem , stát o mnoho dráž .
nebo sestrojit osvětlení z led pásků , tam se ale zdaleka nedostaneš na takovou účinnost jako u čipů
www.aquario.cz/… - co třeba tohle? Na mnoho proudových zdrojů stačí místo PWM správně připojit potenciometr. Tohle je jen trochu pokročilá verze toho "kolečka."
Kontaktuj Designera,třeba pomůže.
nie to je určene pre časované spínanie osvetlenia akvária. síce umožňuje
plynulé rozsvecovanie a stmievanie osvetlenia spolu s možnosťou nastaviť maximálnu intenzitu svetelného cyklu.
ale mne stačí nastavenie intenzity osvetlenia nepotrebujem plynulé rozsvecovanie a stmievanie osvetlenia.
stačí mi tam nejaké kolečko alebo čo s ktorím si tu intenzitu raz nastavím
tohle by se ti mohlo hodit
www.dropbox.com/…
vyrábí to František (RoFr tady na rybičkách) viděl jsem to v akci a je to moc povedené.
aby som to uviedol na právu mieru nepotrebujem simuláciu svitania a západu slnka.
potrebujem len raz nastaviť jas akým to ma svietiť a viac nič proste nechcem aby to svietilo moc tak si uberiem a nechám tak.
RE:Martino14
tie sa myslím nedajú stmievať (teda raz nastaviť svietivosť )
nemám problém si kupit už hotové svetlo, ale žial som žiadne použiteľne nenasiel
V tom případě doporučuji pořídit hotové osvětlení a nemotat se do toho. Je tam totiž napsáno vše co je potřeba i s různými variantami. Když se rozhodnu co chci tak tam najdu co k tomu potřebuju ....
to som cele prečítal už viac krát ale proste mi to stále nič nehovorí
viem že bi som mal použiť stmívatelný prúdový zdroj + ovládač na to samotne stmievanie.
viem čo asi potrebujem ale aj tak vlastne nič neviem

ako tak pozerám elektrikár so mňa určite nebude

tas sa radšej poradím.
ako je najlepšie zapojiť 3KS CREE XP-G2 aby bolo možne ľubovolne meniť intenzitu osvetlenia?
čo k tým čipom budem ešte potrebovať?
Přidat reakci
1 ...... 160 161
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256470x