Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

CO2 z kvasnic

 

NápovědaFórum » CO2 » Výroba 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 40 Přejít na další stránku   1  
CO2 z kvasnic
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2011 12:54 Muž Tudy [330] - Krevetky
Na akvarista.cz jsem četl návod na výrobu přetlakového pojišťovacího ventilu - stačí na "T kus" blízko kvasné nádoby připojit autoventilek, při nadměrném tlaku unikne plyn ven. Ovšem jaký je ten nadměrný tlak, nebude to odpouštět zbytečně často? Máte s tím někdo zkušenosti?

GP: v pátek večer jsem dal 3 ml kvasnic a do neděle odpoledne žádná reakce, tak jsem přidal další 4 ml a teprve poté se to rozjelo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2011 12:54 GP Re: Tudy
rekl bych, ze kvasnice by se prepocitavat na koncentraci nemely...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2011 09:40 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Tudy
no ja mam zvon (z 2L petky) ve fitru u cerpadla (takze nejni videt).... pH 7,2-6,7 takze ideal....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2011 09:06 Muž Tudy [330] - Krevetky
Moucha napsal:
... mnozstvi rozpusteneho plynu je ovlivneno stycnou plochou, hloubkou toho rozhrani pod hladinou, samozrejme mnozstvim plynu jiz rozpusteneho ve vode a taky teplotou....


JJ, to je mi známo, dávku kvasnic jsem odhadl dle poměru 1,5-2 ml kvasnic/litr vody, cukru jen 150 g/litr. Jinak lahve nebyly úplně tvrdé, zdaleka ne tak, jako když si koupíš perlivou matonku :-) Ovšem syčení z difusoru je slyšet více, než čerpadlo. V kanystru žádná pěna - dobré znamení.

Zvon jsem odstranil z toho důvodu, že byl málo účinný, vypadal hnusně a díky mé nešikovnosti se při naplnění převracel (špatné uchycení), dám přednost cig. filtru.

P.S. : Konečně mám digitální pH metr, tak to budu hlídat s ním - zatím žádná trága.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2011 08:48 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Tudy
to je tak kdyz experimentujes a nemas tam bezpeca,k aliaz pretlakovy ventil....
jinak u zvonu je davkovani +- konstantni, kdyz se naplni vse prebytecne utece ve velkych bublinach... mnozstvi rozpusteneho plynu je ovlivneno stycnou plochou, hloubkou toho rozhrani pod hladinou, samozrejme mnozstvim plynu jiz rozpusteneho ve vode a taky teplotou....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2011 07:37 Muž Tudy [330] - Krevetky
Ještě doplním, že ve 4 hodiny jsem povolil víčko a upustil přetlak, v 7 hodin jsem napočítal 15 bublin/min, tak snad je největší počáteční "pšouk" už pryč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2011 07:06 Muž Tudy [330] - Krevetky – další level
Zdravím,
pro větší efektivitu jsem přešel z PETky na 5 l kanystr.
Směs:
4 l vody, 7 ml sušených kvasnic, 600 g cukru, 2 ml Biofloru, 20 hrozinek, špetka soli a 2 špetky živné soli

Během noci se vše řádně natlakovalo, intenzita bublání je 40 bublin/min - tak si říkám, zda jsem to nepřehnal, ryby vypadají OK...
Pro jistotu bublám opět jen přes cigaretový filtr, zvon odstraněn (většina bublin vyjde až na hladinu).

pH kleslo během 12.-ti hodin ze 7,8 na 7,2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2011 15:03 stropa Re: HaDaS
tak to asi potom jo.....nehádám se.jen mi to předtím z nákého duvodu moc nefachčilo :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2011 15:00 HaDaS Re: stropa
Že by tím, že natlakuješ systémek kyslíkem ... ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2011 14:58 stropa Re: Tudy
no jo zbytečné,ale předtím mi to nikdy nebublalo víc než čtyři dny a s kamínkem ted to jede i měsíc :-( tak když měsíc....cože se tam tedy jiné tvoří než co2?????pokud jim dávám kyslík a oni bublaj dlouho....tak čím to jinak je...jsem jedno ucho :) nebo oko......
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2011 14:57 HaDaS Re: stropa
Kvašení je proces anaerobní.

Anaerobní proces nebo prostředí je takové, kde není přítomen vzdušný kyslík. V takovýchto podmínkách žijí tzv. anaerobní mikroorganizmy, kteří mohou za určitých podmínek produkovat využitelné látky např. metan a etanol (líh). Toho se využívá např. u anaerobní digesce ... atd., atd. ...

Zdroj : Wikipedie

Já snad ani palcovat nebudu sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.10.2011 14:04 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: stropa
Kvašení je anaerobní proces, dodávat kyslík kvasinkám je zcela zbytečné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   07.10.2011 11:57 stropa Re: HaDaS
špatně jsem to popsal s tím bublifukem :-( nemám pruchozí bublifuk po celou dobu,mám to nastavené na hodinách a motorek nažene bublinky kvasinkám každou osmou hodinu na jednu hodinu...jde čistě o prokysličení kvasinek a né akva.je jasný že tu hodinu co bublinkuju to prochází komplet i se vzduchem a co2 do akva a dalších osm hodin to tam leze jen jako co2! tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2011 11:43 stropa Re: Tudy
dost souhlasím s popisem céočka a bez něj..já cočko dávám taky sice,ale pokud rostliny nemají snahu se držet a rust bez jen tak...bez přidání ceočka je vše špatně dle mé zkušenosti.pokud se akva chytne a rostliny jedou tak poté když se přidá trošku co2 je to radost sama jak se vše začne předhánět v rustu a síle.céočko jako doplněk ztravy roztlin je super záležitost potlesk ale stavět na céočku vežkerou stavbu rostlin nejde,já mám ted trochu problém s rostlinama a hold musím trpělivě čekat až se chytnou a začnou se malinko mít k světu,pak jim to céočko osolím na plno a bude krasu hned :) muj problém je ovšem kuli celé změně akva od piky,jak ph tak rybičky..a tak ted si zoufám,a čekám hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2011 22:29 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Tudy
No, jistý pokrok najít jde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2011 17:10 termixnator
tak jsem udelal to pocitadlo bublin a ventil ze zapalovace a dela to bublyny 14-15 za minutu zatim listy nebublinkuji tak uvidim co to do vecera udela :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2011 11:13 Muž Tudy [330] - Krevetky
Fotka k příspěvku Limnophila sessiliflora se červená i při pouhých 0,4 W/litr.


 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2011 11:02 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Tudy
Fotka k příspěvku Foto stejné rostliny dnes, téměř všechny staré listy ostříhány, nové na snímku vyrostly za 6 týdnů.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2011 10:59 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Sid
Fotka k příspěvku Pro přidávání CO2 jsem se rozhodl právě kvůli stagnaci některých druhů - konkrétně Echinodorus Jannii, Egeria Densa, Sagittaria platyphylla, Riccia. Riccia stagnovala, ostatní druhy sice velmi pomalu rostly, ale byly zakrslé, dosti zařasené a hlavně pokryté krustou z biogenního odvápnění. Dobře se dařilo jen Vallisneriím, Růžkatci a "jávskému" mechu. Po zavedení CO2 i s "podprůměrným" dávkováním došlo k výrazné změně - Vallisnerie se úplně zbláznily (nové listy u gigant. šířka přes 3 cm), všechny stagnující rostliny začaly pěkně růst. Dále jsem si pořídil i o něco náročnějěší Plevuňku, té se také daří. Bahnatka má červené vrcholy i při pouhých 0,4 W/litr. Přidávám foto Echinodoru Jannii den před zavedením CO2 (23.8.) - rostlina vpravo od kořenu.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2011 10:53 Hasák – CO2
Taky mám doma Co2 z kvasnic návod jsem našel tady a funguje skvěle RYBICKY.NET Forever Hasák
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2011 10:41 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Moucha
Výměny kvašáku: 24.8., 2.9., 10.9., 4.10.
Ve 3. (a 4.) dávce jsem udělal tyto změny (za lomítkem nové hodnoty):

1 l/1,25 l vody
200 g/180 g cukru
2 ml/1,5 ml kvasnic
pár zrníček živné soli/špetka živné soli
žádné NaCl/špetka NaCl
0,5 ml Biofloru/1 ml Biofloru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2011 10:38 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Tudy
...Mám odpozorováno, že 10 bublin CO2/min na 90 l vody stačí na to, aby rostliny večer bublinkovaly. Proč to mám honit na 20 nebo 30 bublin/min, když se rostlinám daří už teď. Jsem si vědom toho, že každé akva je jiné, nutno odzkoušet...
Ano, o tom, že každé akva je jiné, o tom to je.
Provozuji akvária, do kterých CO2 nepřidávám a přesto v nich rostliny prosperují, (na můj vkus až moc rychle přirůstají...), a bublinky kyslíku je na nich také možno pozorovat. :-)
Proto si dovolím předpokládat, že s ohledem na druhovou skladbu vašich rostlin by tyto v podstatě srovnatelně fungovaly i bez sycení CO2, jako dosud.
Přesto - jak už jsem mnohokrát zmínil - i malé množství CO2 dodané do akva má svůj význam.

Když ale vidím z pohledu kytek "téměř nefunkční nádrž", do níž se někdo snaží aplikovat CO2 formou "placeba", nedá mi to - musím reagovat. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2011 10:27 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Tudy
ja si rikal ze to musis necim hnojit.... uroven KH jsem bral z tveho profilu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2011 10:09 Muž Tudy [330] - Krevetky
Sid:
Mám odpozorováno, že 10 bublin CO2/min na 90 l vody stačí na to, aby rostliny večer bublinkovaly. Proč to mám honit na 20 nebo 30 bublin/min, když se rostlinám daří už teď. Jsem si vědom toho, že každé akva je jiné, nutno odzkoušet.

Moucha:

90 l vody v akva a KH 7,5 (používám rašelin. výluh)
Včera jsem po 25 dnech založil novou směs.
Ta původní byla zcela průhledná, v lahvi na dně 2-3 cm kvasnic (původně 1,5 ml).

Složení směsi: 1,25 l vody, 180 g cukru, 1,5 ml sušených kvasnic, špetka živné soli pro kvasinky, špetka NaCl, 1 ml Biofloru, 10 hrozinek. Voda v lahvi má cca 22 °C.
Založeno 12 hod a teprve teď to začalo bublat.

Slíbený pokus se zavedením hadičky do filtru provedu za 3 týdny, spojím to s údržbou/kompletním vyčištěním filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2011 08:30 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: termixnator
jen si ze zacatku jeste hlidej KH a pH (i nekolikrat denne) pozdeji az to vychytas bude stacit kontrolovat jen pH
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2011 22:23 termixnator
Planuju to jen ve dne ! aby mohla probihat fotosynteza a hlavne abych to mohl kontrolovat :) jo jo planuju to do nake te male flasky na styl vodni dymky :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2011 22:11 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: sollik
jeste levnejsi je ta strikacka napasovana na zpetny ventil, nebo 0,25L PET
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2011 22:07 Muž sollik [257] - CichlidyRe: termixnator
Jak píše Sid. On je rozdíl jestli se to tlačí ve dne nebo v noci :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2011 22:04 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: termixnator
...tady jsem cetl ze pri 100l akva se nemusim niceho bat a ze neni mozny je otravit...
Abyste se nedivil. :)
(Nečtete dost pozorně! ;-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2011 22:02 Muž sollik [257] - CichlidyRe: termixnator
Nemusíš nic vyrábět, dobrý počítadlo je odsávačka nudlí pro mimina ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2011 21:54 termixnator
OK zejtra udelam naky to udelatko na pocitani bublin jinak tady jsem cetl ze pri 100l akva se nemusim niceho bat a ze neni mozny je otravit rybicky.net/forum/10982-kolik-bublinek-co2-davate-do-maleho-akva-za-minutu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2011 21:25 Muž sollik [257] - Cichlidy
termixnator napsal: jeste bych se zeptal asi nastala ta reakce a z kaminku na konci hadicky my fouka cca 70 bublinek za minutu
Nepočítají se bublinky z kamínku, ale bubliny z hadičky procházející "počítadlem bublin" ;-) Jestli si nejsi jistý, tak to na noc vyhoď ven a zkoušej zase až zítra abys mohl sledovat reakci ryb. Jinak ryby ti nikdy nevydýchají tolik CO2 kolik dokáže sytit burčák nebo flaška.

Johan: No ono to tak jednoznačný s tím kafem a zmrzkou nebude ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2011 20:06 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: termixnator
porovnej vysledky testu pH a alkality (uhlicitanova tvrdost) u vody z vodovodu a u akvarijni vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2011 19:50 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Sid
asi jsi zapomnel na nasi debatu, jak jsem si myslel ze mam utazenej ventil (a on nepatrne propoustel) a ze mi ze zvonu "nemizi" co2 (propousteni ventilu se +- rovna mnozstvi rozpusteneho co2), asi kvuli tobe na tuhle vetev dam pocitadlo, jen na to najit cas, na instalaci a sledovani

do antistresu II (60x40x30cm) jde nejakejch cca 6 bublin/min, 4-5°dKH, pH 6,8-7,2 (z cca 7,8)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2011 19:47 termixnator
tak zase teoreticky kdyz mam v akva hodne ryb tak nepotrebuju CO2 protoze ho dost vyprodukuji ne ? tak potom nechapu proc mam velky PH :( asi proste spatna voda z vodovodu priste vyzkousim ze studny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2011 19:42 Muž Johan [4945] - Rostliny
termixnator napsal: jeste jsem dal pro jistotu do akva vzduchovani tim bych nemel nic pokazit ne ?To je jako když dáte do termosky zmrzlinu a kafe. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2011 19:38 termixnator
jeste jsem dal pro jistotu do akva vzduchovani tim bych nemel nic pokazit ne ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2011 19:31 termixnator
jeste bych se zeptal asi nastala ta reakce a z kaminku na konci hadicky my fouka cca 70 bublinek za minutu :( nechci otravit osazenstvo v akva mam tedy nechat ten roztok ustalit ? a treba az zitra zacit aplikovat tech 20bublin za minutu na 100l akva pomoci regulatoru na hadicce ? predem diky za info
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2011 19:26 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Moucha
...pokud vyjdeme z empirickeho vzorce...
S podobnými "empirickými" vzorci můžete jít tak k šípku. (Něco jako "empirický vzorec na osaditelnost akvária rybami"... :))
Zkuste přidávat do 10 l vody o 5 dKH 1 bublinku CO2 za minutu a poreferujte, jak se změní parametry vody, (pH a koncentrace CO2).
Ach, Moucho, Moucho... hmm

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2011 18:19 HaDaS Re: GP
Já jsem se smyslem pro humor taky v koncích. Ale bublat bublifukem do kvasné nádoby a posílat tak kyslík do akva se mi zdá jako dobrý placebo efekt. Třeba na to ty rostlinky skočí. Bublat se jim dá po celou dobu životnosti vzduchovacího motorku. smich smich smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2011 16:55 GP Re: termixnator
pouzitim vetsi lahve se da vyrazne prodlouzit doba kvaseni. 1l pri 20 b/min prestane dost brzo i kdybys odhadl dobre smes. obcas lidi davaji i nejake ziviny pro kvasinky... jen u 2l lahve a 1.5l naplne budes bublat skoro o 1/3 dyl - samozrejme umerne vic cukru... kdysi jsem i pocital, kolik cukru se spotrebuje nez se neumerne zvysi koncentrace alkoholu, ale skleroza...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2011 16:50 GP Re: termixnator
spousta zajimavych informaci je i po clancich a ty informace maji vetsinou ucelenejsi charakter. napr. rybicky.net/clanky/474-co2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2011 16:46 termixnator
OK diky videl bych to u 1,5L lahve na naplneni 1L vody 200g cukru a 5g drozdi davkovani 20 bublinek za minutu. Je to tak dobre ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2011 16:38 HaDaS Re: termixnator
Ani tak nejde o spisovnost, jako o srozumitelnost. Já jsem s češtinou taky na štíru. Odpověď jsem Ti již napsal. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2011 16:35 termixnator
No nevim co bych mel menit na cestine :) a proc psat spisovne ! jinak cekal jsem nakou rychlou strucnou odpoved... ok zacnu procitat vsechny ty stranky cotu o tom jsou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2011 16:35 HaDaS Re: termixnator
O jeden odkaz pod tebou, je to, na co se ptáš, mnou napsáno. Poměr lze zpětně dopočítat pro menší objem kvasné nádoby, bubliny tam jsou uvedeny. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2011 16:32 HaDaS Re: Moucha
Aha, díky. A do mého již používaného počítadla bublin z PET láhve, v které je asi 3/4 litru vody, a slouží taktkéž jako jakýsi zásobník (až za ní je přívod přiškrcen), bych měl v tom případě použít asi taktéž destilku ? Nebo se mýlím ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.10.2011 16:24 švíco Re: termixnator
Nejdřív se nauč česky a hned potom začni číst. Všechny informace, co potřebuješ, tu najdeš napsané... pokud nejsi trpělivý číst, tak se do CO2 radši vůbec nepouštěj... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2011 16:13 termixnator – CO2 z drozdi
Zdar lidi poradily by jste mi jak z drozdi udelat CO2 naky pomery cukru napriklad do petky to vsechno nahazet... Mam 100L akva a nevim kolik bublin treba za minutu ma vybublat abych to neprehnal potrebuju docilit Snizeni Ph a trebas to pomuze i kytkam :) predem diky za odpovedi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2011 15:49 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: HaDaS
jen bacha jako pracovni kapalinu v zasobniku je nutny pouzit skutecne destilovanou vodu (co nejnizsi vodivost), protoze by se ti mohl zacit tvorit sirovodik!!! (ja pouzil vodovodni vodu a uz par mesicu cicham zaprdky, anaerobni bakterie jsou potvurky)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [40] ...... 54

Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 51423x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9474-co2-z-kvasnic?od=1951