CO2 z kvasnic
Jestli můžu doporučit, je podstatně lepší tu spojku, která je vložená do víčka dávat zespodu - pak to opravdu těsní a není třeba nic lepit.( Protáhnout dírkou hadičku, z vnitřní strany nasadit spojku a zarazit do víčka - hadička navlečená na spojce díky své pružnosti otvor dokonale utěsní)
Ať se daří
mal som aj aj, tak som to nakoniec urobil ako to je teraz a funguje
silikon se musi dat zevnitr, aby to tlak zatlacoval do vicka
ja to vrtaval 2.5 mm vrtakem do dreva a pak rozsiril pilnickem, takze to krasne tesnilo, vterinak je osemetny, nektery ve vlhku povoli
jestli ty neděláš moc volnou díru
třeba by to chtělo těsnější
Nechápu... dělám to stejně, ale i když to tam vlepím vteřiňákem, tak mi to utíká, tak to ještě zevnitř mažu silikonem.
Zatím je tam jen vyvrtaná 4 vrtákem díra a silou vsunutá spojka. Nic jsem nelepil a drží to a neuchází. Jen to budu chtít zkusit s jiného kousku dřeva. Toto j větévka a střední žilou to utíká víc. Ješě by to mohlo být jemnější.
jj tetrám
rudohubky a neonky
Kvasnice mi na to nestačí ... musím pořídit CO2 set. Potřebuji udržet stabilní pH 6-6,5
Kyselinou??? Ale ono taky záleží jaké ryby... třeba mečovkám by to radost neudělalo... tetřičkám či razborkám ano.
no já teď snížil pH vody kyselinou a ryby úplně ožili.
Chodí se tam koupat v kyselejší vodě. Moje rybky to taky dělají, když mi to dobublá... jakmile vyměním roztok a začne bublat, některé ryby (B.albimarginata a Y.cruciatus především) přjedou nad dřívko a jakoby se v tom koupaly
Ty spojky máš do vršku vlepené jen vteřiňákem, nebo i silikonem?
0 13.11.2012 11:00 Vašek [56] Tak už holky (kvasinky) prdí do vody. Ráno v půl deváté jsem dotáhnul víčko a zatím se to jen tlakuje.
Aktuálně jsem na 15ti bublinkách za minutu +/- nějaká jedna zbloudilá.
Ph jsem naměřil cca 7,2, spíše více.
Výhledově vidím dvě cesty. Buď budu bublat non-stop dle toho jak se bude vyvíjet PH a nebo přidělám na fotce zobrazenou baňku místo druhé lehve. Zatím to nevypadá, že by to mělo tendence pěnit či jinak bouřit a malá baňka se natlakuje rychleji jak další lahev.
tak pokud to máte někde doma napsaný, tak uvítám SZ, až budete mít čas...díky
Z hlavy vám ho nenapíšu a času nemám nazbyt - ještě pracuji...
a jaký jste použil poměr, smím li se zeptat?
Asi nepřekvapím konstatováním, že také používám k přípravě permanentního roztoku "sodu na praní".
koukám, že on si dělal 4dkH z uhličitanu sodnýho...ja to dělal z dekahydrátu, protože ten se dá normálně koupit jako soda na praní...zkoušel to taky někdo, abych věděl, že mám správné výpočty? KNK testu od aquaru už moc nevěřím
...Mohl bych poprosit o nějaký dobrý odkaz na téma permanetního testu CO2?
www.flowgrow.de/… ...Já jsem četl o měření alkality a co jsem četl, má to málo společné s uhličitanovou tvrdostí...
Skutečně?
Zkuste si najít ještě nějaké jiné čtivo na toto téma, třeba se z něj dozvíte, že alkalita a "uhličitanová tvrdost" toho mají společného dost.
Naprosto přesně stejně jsem to vymyslel i já... tedy s těmi zpětnými ventily. Jen jsem to ještě nezapojil, druhou flašku připojím za týden. Jinak bublám ve dne v noci... v přírodě taky nikdo na noc nevypíná zdroje CO2.
2 lahve doporučuji, já to už testuji cca 10 dní a spokojenost
z každý lahve s kvasem mám cestou do 3tí lahvičky zpětný ventil, aby nedocházelo k poklesu tlaku, i když třeba jednu lahev odpojím nebo když jedna láhev bublá víc...lahev měním na střídačku po cca 7-10ti dnech (tu starší co bublá méně) a díky tomu držím cca stabilnější produkci CO2.
Navíc mám lahve s kvasem mezi topením a filtrem, kde se pěkně ohřívají, jelikož topím hl. přes den, kdy i svítím. V noci se vypnutím topení sníží teplota kvasu a klesá produkce CO2, takže nemusím řešit povolování uzávěru a odpouštění CO2 na noc.
Jasný, mám tam víceméně amazonku. Proto jsem tipoval těch 6 jako dno a vzhledem k nepřesnosti testů nějakou rezervu nad.
Já dnes namíchal dvě směsi... jednu osvědčenou a jednu pozměněnou. Tak jsem zvědav, co to udělá. Musím ae říct, že zatím jsem docela zklamaný, protože jsem si vymyslel dát na hadičku od kvasné nádoby do pojistné nádoby zpětný ventil, aby mi v pojistné nádobě držel tlak a aby se voda nevracela po otevření kvasné nádoby hadičkou... no a zatím mi to ten zpětný ventil jaksi neprofouklo... asi mám dost chladno a budu muset na reakci déle čekat.
Edit: Tak ne. Nedalo mi to a nakoukl jsem a CO2 už se prodralo do pojistné láhve. Teď to musí protlačit hadičkou 50 cm pod vodu a pak zase budeme bublat. A za týden připojím druhou lávev a do třístovky budu bublat ze dvou lahví. To by mohlo zrovnoměrnit dodávku a zmenšit kolísání pH.
Co já ale udělám s tou aparaturou řízenou počítačem nebo co to je, co jsem si před půl rokem koupil, tak to nevím, to nevím, to nevím... Asi by bylo bezpracné to spustit, ale CO2 z kvasnic mi přijde zajímavější, je z něj chutný vedlejší produkt a sice jsem to ještě nedal do tabulky, ale myslím, že to je i levnější než bublání z CO2 setu.
3 12.11.2012 19:30 Vašek [56] Děkuji za odkazy.
Něco na odlehčení
Včera jsem pročítal to v odkaze. je to hodně obsáhle zpracované. O to více mě poté šokovalo, čemu se dané forum věnuje
grower.cz/… záleží, jaký tam máš rybky, ale cca pod těch 6 by to jít nemělo
jako biokvas stejně moc neovlivníš, jedině tím poměrem kvasnic a cukru, kde v závislosti na poměru bude reakce probíhat rychleji či pomaleji... u biokvasu bych ani bublinky za s neřešil a spíš pozoroval rybky, jak se cítí...pokud použiješ vyzkoušenej poměr, jako je např. ve článcích, tak to bude ok ...hl. si hlídej ph (a s tím i související kH), aby ti nespadlo příliš nízko...a mezitím můžeš tuto problematiku nastudovat do podrobna
.... Mě ale testy v porovnání s kontrolním vzorkem skáčou +/- 4 desetiny...
A to je jeden z důvodů, proč se nemůžete řídit Tilmannovou tabulkou. Pracujete totiž s nepřesnými "vstupy", proto se nemůžete dopátrat věrohodného výsledku.
Druhým nevěrohodným vstupem je nepřesnost v měření obsahu hydro/uhličitanů, protože běžné testy běžně "měří" nepřesně
a navíc nejen hydro/uhličitany, ale i ostatní látky, podílející se na alkalitě vody.
A to je i důvod, proč je lepší se spolehnout na (správně připravený!) permanentní test CO2, který jste na základě přečtení jednoho článku na toto téma předem zavrhl...
Doufám, že to nedopadne jako u mě. Mě takovýto difuzer moc nefungoval. =/
a já myslel že mám nějaký vadný kus a koukám že ty velké bublinky kolem máš také ty
tak to bude asi standartní výbava lipové kostky
Ja bublam přes kupovany lipovy dřívko a jsem celkem spokojenej. Když je největší tlak, tak dělá bokem větší bublinky, které se méně rozpouští ve vodě, a když je menší tlak, tak dělá úplně jemňounké bublinky, které se naopak rozpouští skvěle, takže díko tou mám pořá +- stejnou hodnotu pH.
Prodavaji je v trafice. Ja z lenosti poslal manzelku a prinesla jich cely pytel (cca 100-200 asi za 40,-). Tlouska je cca jako vzduchovaci hadicka (asi se prodava vic velikosti, tak to radeji omrkni). Konec hadicky jsem soupnul do varici vody, roztahnul ji a filtr tam natlacil. Jak dlouho vydrzi zatim nevim, bubla mi to skrz tenhle filtr cca mesic.
filtry se prodávají zvlášť v trafice pro balené cigarety
jinak já používám lipové dřevo
A kde ten filtr vezmu? To kvůli tomu mám koupit cigarety? Nebo se filtry prodávají zvlášť? A jak dlouho vydrží?
Mne prijde, ze nejjednodussi je udelat si difuzer s cigaretoveho filtru. I nekdo kdo neni manualne zrucny to zmakne behem chvilky a bublinky jsou opravdu hodne jemne. Staci jen nahrat v horke vode hadicku, roztaztahnout ji a nacpat tam filtr.
No, ten difuzér mne tedy velmi zajímá
Já totiž sháněl difuzér v pátek navečer a nechtělo se mi do Olmiku... tak jsem koupil kamínky... ale já je možná i upotřebím. Já totiž potřebuji teď vyrobit takový bublinkovač, který mi pomůže snížit pH na 6,2 v padesátilitrovém akvárku dlouhodobě a o něco níže v malých akvárcích vždy tak na čtrnáct dní až měsíc. Proto dělám pokusy i s TIBI krystaly. A proto budu zkoušet i různé difusery. Mám za to, že větší bublinky z kamínku = nižší rozpouštění CO2 a tím vyšší pH, jemnější bublínky z difuzéru = vyšší rozpouštění C02 a tím i nižší pH.
0 12.11.2012 09:31 Vašek [56] Ten poslední příspěvek byla víceméně zoufalá reakce.
Včera jsem seděl od oběda do půlnoci u PC a četl jsem jak vyrobit nejlépe z PETky kvasinkovač, pojistný ventil, jehlový ventil, difuzor... Střídal jsem několik stránek. Konečně jsem si vše rozvrhnul a rozkreslil aby to fungovalo a večer mě Sid dorazil sledování množství CO2 ve vodě. Mozek už to nepobíral a já to četl a nechápal. Pak mi začalo vrtat hlavou, jak to dělají lidi co si koupí komerční kvasinkovač ať už od Rataje, Sery či Dennerle. Dle jejich komentářů mi bylo jasné, že oni hladinu nasycené vody CO2 nesledují. Večer jsem ještě z toho nemohl hodinu usnout. Alespoň mě během převalování se v posteli napadlo jak vyrobit snad ideální difuzér. Zatím si to nechám pro sebe, ale vypadá to nadějně, levně cca 5Kč, a pracně asi na minutu. Večer se pochlubím až ozkouším.
Takže teď letím do města nakoupit hadičky, škrtíkta, spojky a hlavně nový test na PH a KH
...Doufal jsem, že těch mojich původně plánovaných 10-15 bublinek za minutu do čistých 160l po dobu 12 hodin bude bezpečných bez nějaké laborace...
To bude určitě. Ale o tom už jsme se bavili.
Už v první reakci na váš dotaz jsem napsal, že
10 bublinek/min a nic vyjde zhruba nastejno. Teď svou odpověď doplním:
15 bublinek/min v podstatě také.
Myslel jsem, že víte, proč vás "tlačím" ke změření alkality...
Aby mohly vaše kytky "zaznamenatelně" na přídavek CO2 zareagovat, musel byste na dávkování CO2 "přitlačit".
(Že to někomu roste při sycení 15 bublinkami/min není nic nemožného; velmi pravděpodobně by mu ale akva úplně stejně fungovalo i bez něj.
)
A protože má vaše voda v akva "nižší", (jinak pro rostlinky ideální) pH, mohlo by při nízké alkalitě (a silnějším dávkování) dojít k jeho dalšímu poklesu, v horším případě skokovému.
Jenže jak píšete, tohle řešit nechcete...
Žádný problém!
Zůstaňte u svého záměru bublat oněch 15 bublinek/min, nic neměřte, bublejte klidně i přes noc a mějte dobrý pocit, že pro své rostlinky i tak cosi děláte.
Škoda, že nevíme, jakou máš přesně tu vodu. Nicméně po tom, co jsem si přečetl tvoji diskusi se Sidem jsem přesvědčen, že jsi na nejlepší cestě ke krásnému akváriu
Jen to chce trochu trpělivosti a probrat pár věcí a přeložit je do srozumitelného jazyka. Já jsem furt ještě marod a děsně mne to otravuje, tak to tady můžeme zítra probrat více prakticky a méně vědecky, budeš-li chtít, a Sid nám to odborně zrecenzuje
4 12.11.2012 00:30 Vašek [56] Teď jsem to oficiálně zavrhnul. Koukal jsem na místní téma o permanentním testu a to je na mě moc věda. Navíc pokud snad jediný uspokojivě fungující stojí 40 dolarů, tak se do toho raději pouštět vůbec nebudu. Ani taková akvaristika mě neláká. To je věda dalece vzdálená od kořenů.
Známej bublá z Gejzíru od Rataje už pár let. Psal jsem si s ním a on do o něco většího akvária bublá 15 bublin za minutu co mu doporučil v prodejně a nic neměří a nikdy neměřil
Kytky má jako já nikdy neměl.
Navíc pokud vezmu, že 80% dotazů zde v tomto vlákně byli střelci, co dávali neuvěřitelné hodnoty droždí/kvasnic. Bublali z toho zase extrémně mnoho a leckdy byli pár minut před otrávením ryb zachráněni. Myslel jsem, že je to více blbuvzdornější. Doufal jsem, že těch mojich původně plánovaných 10-15 bublinek za minutu do čistých 160l po dobu 12 hodin bude bezpečných bez nějaké laborace.
Nebo se ta to vrhnu systémem té části diskutujících z tohoto vlákna co žádné elektronické měřáky PH ani permanentní testy CO2 nemá, že tam něco bublat budu, raději méně a ono to nějak dopadne. Známej má stejnou vodu jak já (vím každé akva je originál) a nikdy se netrápil s tím pročítáním jak já a s klidným svědomím funguje jen s tím, že mu prodavač poradil 15 bublin. Také si myslím, že většina zde dotazujících se nemá ani potuchu o správné a nebezpečné koncentraci Co2 v nádrži a prostě jedou.
Od mého prvního dotazu uplynulo několik hodin a já mám pocit, že vím ještě méně a vlastně jsem se nic co by mě posunulo vpřed nedozvěděl. 0:30 končím
...Co jsem četl třeba zde www.akvarko.cz/… tak ten permanentní test jsou vyhozené peníze...
Neměl byste si dělat definitivní závěry na základě názoru jednoho člověka, a to navíc názoru značně vágně vyargumentovaného.
Musíte si přečíst i jiné články na toto téma, abyste si ujasnil, nakolik má Aivosh ve svém článku pravdu.
(Aivosh považuje permanentní test za naprostou zbytečnost, protože ten totiž pracuje na principu pH/dKH...
)
Co věta, to námět k "elaborátu"...
Čas pokročil, nechme to tak.
Ještě se chvilku na toto téma bavte, než se do sycení CO2 pustíte. (A důvodem není jen to, že "nepobíráte Tilmannovu tabulku...
)
Aha to už jsem napůl doma.
Co jsem četl třeba zde
www.akvarko.cz/… tak ten permanentní test jsou vyhozené peníze.
Výhledově bych uvažoval o nechemickém testu PH (např kdesi jeden levný z číny- otázka funkčnost).
abych to pro dnešek nějak uzavřel. Absolutně nepobírám tu Tillmanovu tabulku.
Zítra udělám test Kh a napíšu výsledek. Pokud to zítra rozjedu, klidně budu sedět celé dny u akva (mám dovolenou) a dělat prozatím kapenkové testy PH abych zaregistroval případný náhlý pokles. Tady je problém, že nevím kam nesmí klesnout, což bych asi měl odvodit pomocí tvrdosti a alkality z té tabulky?
Přidat reakci
1 ...... [27] ...... 54
Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 51440x