Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

CO2 z kvasnic

 

NápovědaFórum » CO2 » Výroba 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 41 Přejít na další stránku   1  
CO2 z kvasnic
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2011 15:31 HaDaS Re: Moucha
Ahoj,
po několika pokusech jsem pořád v začátku s vyvážením dávkování CO2 pomocí burčáku. V současné době používám jako kvasnou nádobu 3-litrový kanystr s 2 l vody, 400 g cukru a 3 ml sušených kvasnic. Po přiškrcení hadičky za počítadlem, mi po osmi dnech jde do počitadla bublin, tvořeného PET láhví, 21 bublin (stabilně) 8-mý den. Na 102 l čistého objemu se mi to zdá tak akorát. Pokud zaznamenám pokles bublin, mohu uvolnit přiškrcení. Při přiškrcení ale určitě dochází k úniku plynu pod víčkem. Asi přidám ještě jeden zásobník, který mi bude shromažďovat přebytečný plyn a uvolní se při dlouhodobějším poklesu tlaku v "systému". Na Tvoje řešení se mi ještě nechce přejít, i když se mi zdá dokonalé. Rostlinky se mi krásně rozeběhly po akva, i ty od Tebe. Díky. Dnes je budu zastřihávat a dosazovat zpět.
Sice odpovídám Mouchovi, ale dávkování okolo 20 bublin na cca 100 litrů se mi osvědčilo. I při předešlých pokusech jsem se snažil držet okolo 20ti bublin, ale bylo to docela nestabilní. I přesto se rostlinkám daří. Osvětlení mám dle mého názoru dosti silné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2011 12:31 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Moucha
Tudy
predpokladam ze mas 112L a 9,5°dKH
takze potreba bude cca 22bublin, to je tak na 2-3 flasky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2011 12:18 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Sid
pokud vyjdeme z empirickeho vzorce pro vypocet potrebnyho poctu bublin tak to zase nejni tak malo...
bublin/min = °dKH * objem akva v litrech /50
např.
5°dKH * 10L/50 = 1bublina/min

docela by me zajimal prubeh intenzity toho kvaseni.... (den a prumerny pocet bublin)
uz to tu bylo, ale aby i 25. den to delalo 7bublin hmmm tak to by me zajimalo jak to dokazal.... ze by pomoci nejakych rostlinnych stav? hed sem receptik jsem na nej zvedaff
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2011 12:01 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Tudy
7 bubl./min. je málo i do 10 l nádržky. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2011 07:38 Muž Tudy [330] - Krevetky
Tak bublám už 25. den v kuse, dnes už jen 7 bublin/minuta a roztok ve flašce začíná být průhledný (konec se blíží). To na 1,5 l PETku ujde, ne ? ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2011 13:27 HaDaS Re: ledon
Psal jsem o tom níže. Viz. reakce z 27.09.2011 10:57
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2011 13:10 Muž Dejmon [64] Re: ledon
Taky dobrý ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2011 12:26 ledon
ja mam cerpaci hlavici atman a premyslim ze to dam na vyvod z hlavice kde se da pripojit vzduchovanni co vy na to
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 18:59 HaDaS
Tudy napsal: ... Pokud vývod stočím mírně ke dnu, dost omezím okysličování vody přes noc. Pokud nechám vývod směrem k hladině, vyprchá hodně CO2. Takže nechat raději mířit vývod na hladinu i za cenu ztráty jisté části CO2 (dle mého názoru přebytečné části) ?

Pokud máš dost "aktivních" rostlinek, tak bych vývod nasměroval vodorovně s hladinou. Pokud se voda v akva dostatečně pohybuje, tzn. i hladina, tak k okysličování dochází i touto cestou. Tímto způsobem bude omezena ztráta bublinek :-) .
Jak psal GP, tak bych se taktéž spíš obával snížení životnosti pohyblivých částí čerpadla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 16:24 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: GP
Molitan použiji ze starého "honiče" vody, je dost hrubý, měl by zpomalit bublinky a omezit jejich spojování. Dále předpokládám, že ke spojování bublinek bude docházet jen ve spodní části molitanu, vše ukáže praxe...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 16:08 GP Re: Tudy
myslim, ze molitan v trubce by mohl byt kontraproduktivni a bublinky by se na nem mohly spojovat. urcite by ale zpomalil postup bublin a neco malo by se mohlo jeste rozpustit. taky bych se obaval zvysene hlucnosti pri kontaktu vrtulky s bublinkou a prip. snizeni zivotnosti ulozeni rotoru a loziska.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 15:57 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: HaDaS
Jak jsem psal, na konci hadičky bude cigaretový filtr, který se postará o "první" rozptyl. Ale možná máš pravdu, uvidíme...
Ještě se zeptám: vývod z filtru mám aktuálně cca 10 cm pod hladinou a mírně čeří hladinu. Pokud vývod stočím mírně ke dnu, dost omezím okysličování vody přes noc. Pokud nechám vývod směrem k hladině, vyprchá hodně CO2. Takže nechat raději mířit vývod na hladinu i za cenu ztráty jisté části CO2 (dle mého názoru přebytečné části) ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 15:47 HaDaS
Tudy napsal:Takto by šla kostka propíchnout až do středu, provléci hadičku s CO2 a její konec protáhnout nejspodnějším otvorem v perforované trubce...
...Do středu trubky lze ještě přidat špalíček biomolitanu a tím dále zjemnit bublinky stoupající k čerpadlu. Vyzkouším a dám vědět.

...Tímto způsobem podle mého bude docházet k zavzdušňování čerpadla. Obzvláště u větších nádrží s větším požadavkem na dávkování CO2. Asi se tím i způsobí větší hlučnost při vyfukování, byť rozmělněných bublin.
... Pokud se trubka vycpe, byť z větší části molitanem, nezabrání to nasávání velkých bublin. Přeci jen, tah čerpadla je docela velký.
Přesto budu rád, když se ozveš po odzkoušení Tvého záměru, a popíšeš své zkušenosti. Rád bych se totiž mýlil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 12:08 Muž Tudy [330] - Krevetky
filipsi napsal: Ja tam zapichl normalne hadicku, bez cehokoli. Pletaci jehlici jsem si udelal diru, a hadicku zastrcil nekolik cm dovnitr.

Takto by šla kostka propíchnout až do středu, provléci hadičku s CO2 a její konec protáhnout nejspodnějším otvorem v perforované trubce. Tím se člověk vyhne nutnosti hnát CO2 přímo přes filtrační hmotu, zároveň eliminuje možnost úniku plynu pod čerpací hlavou a nechtěnému přiškrcení/zalomení hadičky (při prostém provléknutí shora to hrozí). Do středu trubky lze ještě přidat špalíček biomolitanu a tím dále zjemnit bublinky stoupající k čerpadlu. Vyzkouším a dám vědět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 11:30 HaDaS Re: Tudy
Nemyslím si že je k tomuto řešení potřeba mnoho zručnosti. Je to velmi jednoduché ... a hlavně levné a dle mého názoru i účinné. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 11:24 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: HaDaS
Díky za info, příští náplň zkusím tak, jak jsem psal níže (zavedením hadičky do perforované trubky v bioakvacitu), pak už jen hlídat nějakou dobu ryby...

Jinak Tvé řešení je pěkné, pro manuálně zručné palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 11:19 HaDaS Re: Tudy
Nezaznamenal jsem žádný zvýšený hluk.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 11:11 Muž Tudy [330] - Krevetky
HaDaS napsal:
Zkoušel jsem taktéž umístění přívodu plynu pod biomolitan, ale po čase mně vadilo, že jsem nemohl kontrolovat případný únik mimo čerpací hlavu. K zavzdušňování však nedocházelo.


A co hluk v tomto případě ?

Edit: pokud CO2 částečně unikne mimo čerpací hlavu, vadit mi to nebude, bublinky stejně rozpustí nebo vyjdou na hladinu (s burčákem je CO2 většinou nadbytek)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.09.2011 10:57 HaDaS – Přívod CO2 - At200
Fotka k příspěvku Experimentoval jsem s přívodem CO2 z burčáku přes přivzdušňovací mezikus u At200. Jak tu již bylo zmiňováno, tak se zvýšil hluk (nepravidelné přicucnutí) a zároveň vznikal podtlak jak v kvasné nádobě (kanystr), tak v počítadle bublin (1 l PET láhev), což vedlo k nerovnoměrnému dávkování. Tzn., že po čase byl všechen plyn odsát a došlo k prodlevě než se vytvořilo dostatek plynu, který mohl být opět přisát.
Nyní experimentuji s obráceným dávkováním přes přivzdušňovací mezikus. Odřízl jsem z mezikusu vyčnívající trubičku, pod úhlem vypálil větší otvor do tohoto článku tak, aby šla zastrčit hadička v protisměru proudění vody. Tuto hadičku zavedl do injekční 20 ml stříkačky přes její vyústění. Vedle vyústění injekční stříkačky vypálil otvor pro zavedení hadičky přivádějící CO2 z burčáku. Protáhl hadičku, až k hrdlu injekční stříkačky a nasadil vzduchovací kamínek. Do hrdla injekční stříkačky jsem zasunul perforovanou trubičku z originálního biomolitanu, naplnil jí hrubším, tvarově upraveným biomolitanem a zasunul do substrátu.
Takže nyní jdou bublinky CO2 do těla inj. stříkačky, tam jsou rozmělněny a následně vytlačeny přes biomolitan. Je sice vidět že z takto upraveného reaktoru občas vycházejí drobounké bublinky, ale většina se jich rozpustí, než vyjde k hladině.
Přikládám schématický nákres.

Zkoušel jsem taktéž umístění přívodu plynu pod biomolitan, ale po čase mně vadilo, že jsem nemohl kontrolovat případný únik mimo čerpací hlavu. K zavzdušňování však nedocházelo.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 06:39 Muž Tudy [330] - Krevetky – s Atmanem 200
Nakonec jsem se rozhodl (po přečtení jiného vlákna) pro řešení bez zvonu, který hyzdí interiér. Hadičku od přívodu CO2 zavedu do trubky, na které je nasazen bioakvacit a protáhnu ji co nejhlouběji. Na konci hadičky bude nasazen cigaretový filtr. Takto nepůjde CO2 přímo přes pěnu a snad se vyhnu i zavzdušnění čerpadla.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2011 20:41 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: filipsi
Počítadlo mám, ale netěsnost může být na cestě mezi počítadlem a filtrem. Leda pro jistotu počkat s "napíchnutím", až z jehly vyjedou první bubliny.
Také mám stejnou možnost jako ledon (napojení na hadičku přivzdušnění), ta je technicky nejjednodušší a je zde menší nebezpečí otravy, ovšem ten rámus...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2011 20:34 Muž filipsi [1295] Re: Tudy
tomu by asi pomohlo pocitadlo bublin mimo akva. Me nikde nic nebublinkovalo, pokud se dobre pamatuju. Ono nejaka ta minibublinka by se u bublifuku prehledla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2011 20:26 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: filipsi
Poznám při tomto způsobu dávkování, že CO2 jde do filtru a neutíká mi někde po cestě mimo akva? Objeví se na výstupu z filtru nějaké bublinky ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2011 20:22 Muž filipsi [1295] Re: Tudy
Ja tam zapichl normalne hadicku, bez cehokoli. Pletaci jehlici jsem si udelal diru, a hadicku zastrcil nekolik cm dovnitr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2011 18:14 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Tudy
Já používám normální injekční jehlu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2011 16:46 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Sid
Aha, takže jen utěsnit konec hadičky po nasazení duté jehly a zapíchnout, dobrý nápad, díky. palec
Tak to máme alternativu ke zvonu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.09.2011 16:40 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Tudy
Na konec hadičky s CO2 můžete nasadit tenkou jehlu, (tuším, že se používá pro potřeby diabetiků?), a tu zapíchnout do spodní části filtrenu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2011 16:38 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Johan
A kam pod molitan ? Vyvrtat si do molitanu vlastní dírku pro hadičku s CO2 nebo ji připevnit na spodek perforované trubky, na které je molitan nasazen? A co zavzdušnění čerpadla+rámus ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2011 16:36 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Johan
pokud poletujici bublinky neblazni rybky, ty moje si ty bubliny pletly s krmenim.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2011 16:33 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: ledon
Jo, to je dobré. Vznikají malé bublinky putující hodně dlouho po akváriu. Ještě lepší, než to dát pro vstup na "okysličování", je dát výstup CO2 pod filtrační molitan. Hodně se toho v něm rozpustí, a zbytek na malé kousky rozmixuje vrtulka.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2011 16:06 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: ledon
existuji lepsi difuzory
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2011 13:36 ledon
prosim muze te mi poradit kdyz mam filtr atman 201 a je moznost zapojit tam hadicku z co2 jestli je to lepsi nebo mam nechat bublat pres kaminek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2011 09:52 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Johan
Počítadlo mám, první dny bublal 15 (krátkodobě 20) a teď 11-12 bublin/min, což je pro 90 l vody stále postačující. Vše jde do difusního zvonu (250 ml), případné přebytky na hladinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2011 09:27 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Tudy
Vždy by bylo dobré napsat jak bublá. Udělat si nějaké počítadlo bublin a zhodnotit rozdíly. Protože jestli třetí den bublalo např. 60 bublin za minutu a teď 10, tak už jako kdyby náplň nebublala. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2011 08:07 Muž Tudy [330] - Krevetky
karelchess napsal: To si myslím, že je docela dobrý výsledek. Tohle množství cukru bych určitě rozmíchal do větší flašky, kvašení by mohlo být pomalejší a delší. Pokud se totiž zvýší hladina alkoholu, tak kvasinky pomřou. Ve víc vody se neudělá taková koncentrace. Tyhle prošlé kvasnice jsou ok, pokud to kvasí.

Trochu jsem pozměnil směs
1,5 l PETka, 2 ml sušeného droždí (stále to prošlé), 180 g cukru; 1,2 l vody; 10 hrozinek; 0,5 ml Biofloru; špetka soli (NaCl) a pár zrníček živné soli pro kvasinky.

Tahle dávka mi bublá už 16 dní...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.09.2011 12:51 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Tudy
Divil byste se, kolik toho přes takto těsnící víčko uteče. Jako provizórium dobré, ale na dlouho to není. Buď se to musí každou chvilku opravovat a nebo přilepit. Ikdyž se to zdá těsné není a po čase hadička ztvrdne a musí se popotáhnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2011 12:49 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: seic
Ovšem na "čistící" láhev/počítadlo bublin potřebuješ v jednom víčku dírky dvě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.09.2011 12:46 Muž seic [238] - Raci, krabi, krevetkyRe: Tudy
- a nebo pouzit siroke vicko od Cappy Junior, kde staci bilou zatku uriznout a hadicku jednoduse bez serezavani prostrcit :-)
- bez sroubu, vrtaku, jehlice ... a sedi to jak p...l na hrnec ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2011 12:45 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Moucha
Je to návod spíše pro ženaté pány a akvária v domácnostech. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2011 12:42 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Tudy
jenze jehlici v praci nemam....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2011 12:40 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Moucha
JJ, ovšem s jehlicí máš hladší okraje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2011 12:36 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Tudy
nebo pouzit vrtak do dreva
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.09.2011 12:35 Muž Tudy [330] - Krevetky – Bez lepidla
Kterak udělat díry do víčka od PETky bez lepení. Nejprve samořezným šroubem (šroub se špičkou) o průměru 4 mm vyvrtáme z horní strany víčka dírku - jde to snadno i bez nářadí... Poté opět z horní strany víčka protáhneme obyčejnou pletací jehlici (má průměr cca 4,2 mm). Vzduchovací hadičku seřízneme do špičky, protáhmene špičku skrze víčko a kombinačkami povytáhneme na požadovanou délku, poté můžeme špičku zarovnat. To je vše. Lepidla opravdu není třeba, těsní to dokonale. ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2011 19:44 HaDaS Re: sollik
Je to na zkoušku v provozu. Jak jsem psal, zkoušel jsem tu zavařovačku i s ventilkem (na zahradě a na slunci), nadopovanou větším množstvím kavasnic. Víčko drželo, když se více nafouklo, tak přes autoventilek uniklo trochu přebytečného plynu.
Pokud se tato nádoba neosvědčí, tak přejdu k něčemu ortodoxnějšímu, jako je kanystřík, nebo PET láhev. Spodem víčka zatím nic neuníká.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2011 17:02 Muž sollik [257] - CichlidyRe: HaDaS
Teď už to poznávám :-D
GP má asi pravdu. Zavařovací sklenice bude dobře těsnit pokud v ní bude podtlak, ale s přetlakem si asi moc dobře neporadí ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2011 16:41 GP Re: HaDaS
urcite tesni to vicko na sklenici? neprijde mi to moc odolne oproti vnitrnimu tlaku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2011 16:24 HaDaS Re: sollik
Autoventilek :-) - a´lá bezbečnostní ventil
Funguje. Odzkoušeno při zavřené sklenici bez možnosti jiného odvodu plynu. Nyní je na něj navlečen balónek (klasický pouťový), pro kontrolu případného vysokého tlaku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2011 15:43 Muž sollik [257] - CichlidyRe: HaDaS
Co je to černé na víčku sklenice?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2011 14:23 HaDaS Re: katterinecka
Fotka k příspěvku Přiložil jsem foto, abyste viděli jak je vše uděláno (mimo samotného zapojení do akva).
Že vše funguje, bylo vidět díky PET láhvi, která slouží i jako počítadlo bublin a díky vidětelnému uvolňování CO2 z reaktoru v akva.
Protože bylo vše uděláno nově, tak jsem odzkoušel těsnost hadiček procházejících skrze víčka "slinící metodou". Tím byl detekován problémek. Ucházení zřejmě nebylo tak velké, aby se snížil tlak natolik, že nic neprojde do akva, ale časem by se to zhoršilo. Škoda každé bublinky :-) .
Asi jsem měl opravdu zkusit jenom doplnit kvasnice, ale asi před hodinou jsem vyměnil náplň. Takže nedokáži s určitostí říci, jestli mi v ní jezdily bubliny. Ale spíše ne. Hold jsem byl asi moc netrpělivý.
Pravdou je, že jsem kvasinkovač dal z původního teplého místečka blíže k otevřenému oknu, bylo poměrně chladno, a tím jsem mohl kvasný proces zpomalit.
Díky za Vaše (katterinecka a GP) postřehy a rady.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2011 13:39 GP Re: HaDaS
kvasny proces se tezko zastavil, spis je tam nekde jeste netesnost nebo se to jeste nenatlakovalo (pomale kvaseni - malo kvasnic , nizka teplota). kdyz se podivas na lahev a naklonis ji, tak bys mel videt jezdit bublinky. pokud skutecne ne, tak je to dost zvlastni a krom pridani zivnych soli bych nevedel cim to vylepsit... pokud to predtim bublalo normalni rychlosti mozna skusit jen doplnit kvasnice, rotoze 250g cukru se jen tak nespotrebuje...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [41] ...... 54

Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 51423x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9474-co2-z-kvasnic?od=2001