Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

CO2 z kvasnic

 

NápovědaFórum » CO2 » Výroba 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 39 Přejít na další stránku   1  
CO2 z kvasnic
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2011 22:31 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Sid
JJ, na ty 3 hodiny jsem pozapomněl :-D stydim. pH bude pěkná houpačka...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2011 22:28 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Tudy
hmm 60-100 bublinek/min v pořádku nebude. Vždyť MajkaK sama uvádí, že takto namíchaná směs jí vydrží bublat max. 3 hodiny. Proto se jí také dostalo doporučení snížit objem kvasnic, zvýšit objem cukru a vody(!) a zpočátku pravidelně testovat pH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2011 22:21 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: MajkaK
Používal jsem následující směs:
1,5 l PETka, do ní 1,25 l vlažné vody, 2 ml sušených kvasnic, 200 g cukru, špetku soli, špetku živné soli pro kvasnice (dá se koupit v drogeriích) + 10 nesířených hrozinek.
Tohle vše můžeš najednou smíchat v té 1,5 L PETce a protřepávat až do rozpuštění cukru a kvasnic. Bublat by to mělo po cca 8-12 hodinách (při pokojové teplotě), dále 5 dní s intenzitou 20-15 bublin/min, pak se reakce postupně zpomaluje. Po poklesu pod 10 bublin/min (14-21 dní od založení) bych namíchal novou směs.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2011 22:08 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Sid
Používám cigaretový filtr, ten se ovšem časem ucpává a pak prochází podobné bubliny jako u vzduch. kamínku. Chcete říct že 60-100 bublin/min do 10 l akva (i při nižší účinnosti rozpouštění) je OK ? Možná ano, možné ne, sám jsem zvědav, co MajkaK naměří. Ve svém akva bych to neriskoval...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2011 22:07 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: MajkaK
S protřepáním to nemá souvislost - pravděpodobně máte příliš mnoho kvasnic!
Zkuste použít větší láhev (více vody) a méně kvasnic.
Rozpusťte ze 3 polévkové lžíce cukru v troše horké vody, pak dolejte studenou tak, aby měl roztok +- pokojovou teplotu a přidejte pro začátek 0,5 ml sušených kvasnic.
Průběžně sledujte pohyb pH, měřte jej nejlépe ráno a večer.
Podle výsledku - hodnoty pH a doby přiměřeně intenzivního kvašení - můžete posléze upravit poměry jednotlivých složek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2011 21:57 Žena MajkaK [50] - Raci, krabi, krevetkyRe: Sid
Děkuji. Nejspíše zkusím váš postup. Nějak
jsem totiž stále nenašla optimální
řešení. Něco dělám špatně. Dám teplou
vodu, kvasnice, cukr a protřepu. Prvotní
reakce je téměř okamžitá a bouřlivá,
ovšem trvá max. 3 hodiny a pak už nebublá.
Že bych neměla protřepávat? Zkusím
váš poměr. Díky. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2011 21:46 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Tudy
Máte nějakou zkušenost se sycením CO2 10 nebo 24 l akva pomocí kvašení cukru?
Používáte jako difuzor vzduchovací kamínek?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2011 21:43 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: MajkaK
Jj, dávkuji injekční stříkačkou.
Vzhledem ke krátké dráze bublinek ke hladině není účinnost rozpouštění příliš velká. (Jeden z důvodů, proč nesdílím Tudyho obavy... :))
Ovšem průběžné testování pH alespoň v počátcích není od věci. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2011 21:37 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Tudy
ono dost zalezi na alkalite, teplote i na sloupci vody, cereni hladiny.... nastesti vzduchovaci kaminek nejni zrovna nejefektivnejsi difuzor
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2011 19:41 Žena MajkaK [50] - Raci, krabi, krevetkyRe: Tudy
Díky vám objema. Máte pravdu, budu si to muset nějak hlídat. Ale pokud to půjde, dávkovat v noci bych chtěla, neumím si představit, že to celé budu muset vyndavat. hmm
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2011 19:20 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: MajkaK
I v noci ? Jak myslíš, já jen že KH mám kolem 9 a při 40 bublinách/min mi v noci pH kleslo ze 7,5 na 6,3. A to mám 90 l vody....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2011 19:15 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: MajkaK
rybicky.net/nadrz/6731/0.jpg…

prazska voda... cca 3°dKH, 6,8pH (zdrojova ma 7,8)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2011 18:24 Žena MajkaK [50] - Raci, krabi, krevetkyRe: Tudy
Já vím, jsem si toho vědoma a hlídám to. :) Ale díky za připomínku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2011 17:30 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: MajkaK
Zdravím,
jestli takto bubláš do toho 10 l nebo 24 l akva, tak může mimo jiné rapidně klesnout pH a to neudělá dobře ani rostlinám a nitrifikačním bakteriím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2011 16:38 Žena MajkaK [50] - Raci, krabi, krevetkyRe: Sid
Děkuju. :-) Teď to začalo pořádně kvasit, cca 1-2 bublinky za sekundu. Ze vzduchovacího kamínku jdou drobné bublinky nonstop. Vzduch. kamínek mám za filtrem, tak snad se CO2 dobře vstřebává. :-) Teď to nechám tak, není žádná možnost ostravy (není koho otrávit :-) ) a pro příště použiju Váš postup.

Dávkujete asi injekční stříkačkou, že jo? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2011 16:32 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: MajkaK
10 l akva sytím CO2 tak, že do 0,5 l PET láhve dám 0,05 l cukru, 1 ml sušených kvasnic a cca 0,45 l vody. Aplikuji přes vzduchovací kamínek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2011 16:19 Žena MajkaK [50] - Raci, krabi, krevetkyRe: Moucha
Diky. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2011 16:05 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: MajkaK
zakladni davkovani je 300gr cukru cca 1,5L vody + 1-3ml susenych kvasnic (do 2L PET od coca-coly), zasadni vliv ma teplota a kvalita surovin, bublat do 10L nadrz je dost o usta.... ja pouzivam zvon z 10ml injekcni strikacky
hele prostuduj si poradne vlakna o co2.... su marod, psat to furt do kola me neba, sorry
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2011 15:32 Žena MajkaK [50] - Raci, krabi, krevetkyRe: GP
Díky. :) Takře přidat cukr a ubrat kvasnice? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2011 14:16 GP Re: MajkaK
prijde mi malo cukru ale celkem dost kvasnic na tak maly objem. sazel bych na netesnost. ona muze byt prave ze tak mala, ze to utika prave tak pomalu jako to bubla a pak nejde nic do akva, ale po zmacnuti samozrejme nestihne vsechn utyct a tak to jde do akva. prip jeste pockat, jestli se suseny kvasnice jeste nevzpamatujou...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2011 13:42 Žena MajkaK [50] - Raci, krabi, krevetkyRe: MajkaK
Tak evidetně CO2 bublá, ale frekvence je strašně malá (1 bublinka za čtvrt hodiny!). Evidentně malý tlak? Co s tím? Neporadíte nějaký lepší poměr?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2011 13:04 Žena MajkaK [50] - Raci, krabi, krevetky
Zdravím,
mám dotaz. Začala jsem dávkovat CO2. Ale po tom, co jsem vyměnila "náplň", přestalo bublat. Mám systém dvou spojených lahví přes víčko hadičkou, kdy v jedné láhvi je normální voda (pro případ, že by měly kvasnice tendenci utíkat) a v druhé jsou právě kvasnice (suché droždí) s cukrem. Jak jsem napsala, nebublám. hmm Ale když zmáčknu lahev, ze vzduchovacího kamínku napojeného přes hadičku na zpětný ventil jdou normálně bublinky. Kde je tedy chyba? Nemůže to být neutěsněné, ne? Ve smyslu, že by spoj povolil? To by přece bublinky neprošly vzduch. kamínkem ani po zmáčknutí láhve. coze . Je tedy špatný podíl kvasnice:cukr? Mám půllitrovou láhev s poměrem kávová lžička drožďí a polévková lžíce cukru. Chci dávkovat do 10l akvárka. Ještě podotknu, že nebublám ani, když sundám difuzor (tj. vzduchovací kamínek) se zpětným ventilem.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2011 11:37 GP Re: Moucha
jsem si myslel, ze to nebude jen ta voda... hlavne, ze uz je jasnej puvodce...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2011 08:51 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkysmrad ze zasobniku
tak ten sirovodik jedi z provozni vody v zasobniku, ale z kvasu.... na par dni jsem ho musel odstavit kvuli zalepeni jedne netesnosti, po znovu zprovozneni kazdy den kontroluju cichem pach co2 v zasobniku..... postupne prechazi v zapach pukavcu....

momentalne jsem presel na jinou smes kvasu:
200gr cukru + jedno nahrubo nastrouhane jabko (so 2L PET), pod dvou dnech to samovolne zacalo kvasit... vysledny plyn ma jiny pach az vuni..... uvidime jak to bude dal kvasit a jak se to bude chovat v zasobniku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2011 18:14 Muž karelchess [45] Re: Dh1996
To ti to asi někde netěsní. Burčák má tlak že by roztrhnul flašku :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2011 17:46 Dh1996
Ahojte mam problem vyrobil som si co2 z kvasnic no vzdy hyba uz len 10 centimetrov a tam sa co2 v hadicke zastavy a dalej uz nejde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2011 08:13 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Kamilstrom
uz tahle mi rikaj chemickej Ali, kdyz jednou za cas udelam par zakladnich testu....
bylo to s nadsazkou....
bohuzel ac mam akva na pracovnim stole jsem rad ze stiham aspon v rychlosti nakrmit, bohuzel nejni cas na pozorovani..... zatracenej konec roku, prace jak na kostele a odmeny zadny.....

navic na tohle je potreba skutecna destilka, ne ta parodie co prodavaj v drogerii
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2011 19:14 GP Re: Kamilstrom
o tom stejnem mnozstvi co2 bych si dovolil pochybovat... a jeste nikdo mne to nevyvratil..
mam tedy namysli vyrazne odlisne uhlicitanove-tvrde vody
opravdu by mne to zajimalo, jestli je ta odchylka zanedbatelna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2011 17:29 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Moucha
Nemusis si hrat na na chemika,ja myslim ze namichat 4 dkh a nalit ji do per.testu(drop checker)pote tam primichat nekolik kapek bromothymol blue(ph cinidla)neni nic tak sloziteho!!Hlavni je naucit se pozorovat co se deje v akvariu,pozorovat zivocichy,rosliny a rasy!!Pern.test je jen pro kontrolu a navic ti ukazuje presnejsi ph nebot 4 dkh roztok je namichan z destilky,tudiz neni ovlivnen prisadami rozpustenyma v akva vode,v per.testu je to CO2 egualizujici mezi 4dkh a akva vodou!!! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2011 17:06 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Sid
ok tak si zacnem hromadne hrat s permanetnimi testy.... hura do chemicke laboratore..... ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2011 16:54 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Moucha
Podle chování ryb. :)
Nebo také správně připraveným a včas měněným permanentním testem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2011 16:22 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Kamilstrom
trosku akademicky... tak podle ceho zjistit jestli uz nedelam z akva sodovku, podle pH?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2011 15:42 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Sid
Tak,tak Tillman a vzorecky jsou uplne k nicemu a meli by to u nich psat jako varovani!!! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2011 15:30 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Moucha
...tak jo no, ten vzorecek bude na odpichnuti experimentu...
jen na okraj kolik z tech 40bublin se opravdu vstreba a kolik "utece"...

Jak už jsem psal - podobné vzorečky jsou na dvě věci.
O účinnosti rozpouštění jsem se tu už taky zmiňoval, opakování v tomto případě není matkou moudrosti, ale ztrátou času. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2011 14:55 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Sid
tak jo no, ten vzorecek bude na odpichnuti experimentu... jen bych si pohlidal pH a KH....

jen na okraj kolik z tech 40bublin se opravdu vstreba a kolik "utece"

osobne to reguluju tak, abych mel ve zvonech stabilni hladinu a nic z nich "neutikalo"... a jednou za cas zkontroluju pH a KH jestli je to ok.... (zatim jsem mel stesti ze jsem odhadl velikost zvonu, tak akorat... jeste ze mam mekkou vodu)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2011 14:45 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Tudy
Johanova výroku jsem si nevšiml, ale jeho způsobu uvažování a znalostem to odpovídá. ;-) :-)
EDIT: (Po kolikáté už?) "Jakékoli" zvýšení koncentrace CO2 oproti přirozené rostliny "zaregistrují". Aby jim ale něco dalo, zejména pro ty náročnější musí být takové "nakopnutí" docela razantní... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2011 14:43 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Sid
Sid+Johan+? ;-)

Ovšem je pravda, jak jsme se shodli, že i 10 bublin/min stačí na "nakopnutí" rostlin a že to není jen placebo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2011 14:40 Muž Sid [6629] - Rostliny
...po 3 dnech bublám stále 40 bublin/min, i v noci a žádná otrava. Takže musím dát za pravdu těm, kteří 10 bublin/min označovali jako nedostatečné...
Kteří to byli? Pro zajímavost. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.10.2011 14:39 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Tudy
Jen o tom, co tu někteří stále dokola opakujeme: "Nevěř nikomu, natož Tilmannově tabulce při měření koncentrace CO2 v akva!" :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2011 09:59 Muž Tudy [330] - Krevetky
Mimochodem dle Tillmanovy tabulky mám mít kolem 100 mg CO2/litr, sice používám rašelinový výluh, ale i tak to o něčem hovoří...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2011 09:27 Muž Tudy [330] - Krevetky
Provedl jsem vlastní kontrolu a po 3 dnech bublám stále 40 bublin/min, i v noci a žádná otrava. Takže musím dát za pravdu těm, kteří 10 bublin/min označovali jako nedostatečné. (pro 90 l vody s KH kolem 7).
Opět začala růst Saggitaria, ale zároveň se na hladině opět objevila Sinice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2011 16:26 GP Re: Moucha
tak at se to tedy podari... snad to pomuze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2011 16:11 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: GP
ta voda tam je uz vic jak pul roku s minimalni volnou hladinou a nejspis bude dost nasycena plynem z kvasu.... kdyz jsem do ni nasypal koloidni stribro tak to na par tydnu zabralo.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2011 15:59 GP Re: Moucha
me slo predevsim o ten zdroj zapachu, nezda se mi, ze by to mohla byt cista voda - byt vodovodni - a jestli by vymena za destilku mohla pomoci...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2011 15:33 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: GP
ona ta voda jenz slouzi jako provozni kapalina v mem zasobniku nema sanci se dostat do kontaktu s akvarijni vodou, ani s kvasem (muselo by to prekonat nekolik metru hadic tvorici bezpecnostni smycku).....

mozny zdroj sloucenin siry by byl samotny plyn produkovany kvasnym procesem....
prvni zjisteni pritomnosti sirovodiku v zasobniku se udal v lete kdyz si doslova ubsoukl bezpecnostni ventil.... byl to cichovy zazitecek.... prubezne to kontroluju cichem na vystupu ze zasobniku

sechema zasobniku je zde rybicky.net/nadrz/6763/11.jpg
pricemz nadoby 2a a 2b jsou nahrazeny baterii PETek spojenych paralelne a roura 3 je nahrazena baterii PETek opet pospojovanych paralelne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2011 15:21 GP Re: Moucha
a je to jiste tim? netusim, v jakych koncentracich je to uz citit, ale bylo by v te vode dost S? neni to spis nejaky produkt z kvasne nadoby nebo primo z akva? treba neco ve dne? byl zdroj vystpovan cichem? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2011 15:12 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Tudy
tak si procti vlakno faktory ovlivnujici kvasny proces..... v lete to bubla vetsinou intenzivneji nez v zime.... vsak sam poznas

GP: no ja to mam taky odladeny, jen jednou tejdne musim namichat novej burcak a jednou za par mesicu dolejt trosku destilky do zasobniku
(tedka me ceka vymena vody v zasobniku.... z obyc vodovodni mekky na destilku, ten sirovodik me uz stve)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2011 14:53 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: GP
JJ, šlo mi o to, že 2 dny nešel do akva žádný CO2, takže více kvasnic znamená kratší prodlevu při nástupu (ovšem také počáteční nadprodukci). Příště zkusím 5 ml kvasnic. Nejlepší by bylo vychytat množství kvasnic následovně: večer založím novou směs, ráno to začne bublat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2011 14:42 GP Re: Tudy
vhledem k bourlivosti nasledne reakce jich bylo moc.. a selskym rozumem potrebuju jen urcity pocet kousku co bude vyrabet co2 a ne koncentraci kusu. ta by je snad nemela ovlivnovat...
cigaretovej filtr je celkem nizkotlakej, tak ztraty myslim minimalni. az odladis smes, nebude potreba. stejne ho snad jde vyuzit jem pokud skrtis.
na tohle zlata bomba. nastavis a min. na rok zapomenes...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   10.10.2011 14:32 HaDaS Re: Tudy
Autoventilek na T-kus používám. Je ještě převlečen pouťovým balonkem, to pro kontrolu jestli nějaký plyn opravdu unikl. Psal jsem Ti to již v nějakém jiném tématu. Když jsem zkoušel ventilek profouknout kompresorem s tlakoměrem bez instalace (pneu apod...), tak nebyl zaznamenán žádný tlak na "měřidle". Odhadoval bych to tak na 0,8 - 1,5 ATM. Je to ale pouze odhad. Pokusně jsem na zahradě (VENKU!!!) předávkoval kvasnou nádobu (3 litrový kanystr) kvasinkami. Žádný výbuch se nekonal, ale zato autoventilek (umístěn jako koncový prvek, nikoliv na T-kus) začal propouštět jak divý. Nakonec balónek odlétl. Ještě jsem si všiml, že propouštěl nejenom tento pojistný ventil, ale že k úniku docházelo i pod víčkem kanystru.
Nyní jej mám na systémku umístěn, rozmícháno v poměru 2 litry vody + 400 gramů cukru (měřeno kuchyňskou váhou) + 3 ml sušených kvasnic (měřeno odměrkou na sirup proti kašli). Ze začátku při náběhu kvasného procesu bylo nutno vše tlumit škrtítkem na přívodu CO2 do akva), protože byl průchod příliš velký, po 9-ti dnech bylo škrtítko odstraněno. Bublám v průměru cca 21 bublin/minutu. Vše v běhu od 28.9.2011. Tzn. 13 dní. Vše stabilní, bez odfuku, rostlinkám se daří, ryby v pohodě, řasy na ústupu. Co více si pro začátek přát? ;-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [39] ...... 54

Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 51423x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9474-co2-z-kvasnic?od=1901