Krupička
1 21.12.2008 17:18 pantheon asi si me spatne pochopil, ale nevim kde se stala chyba, psal jsem od zacatku ze me AQ vymrelo, takze nevim kdo by se ty rady chytal :(
1 21.12.2008 17:11 hutch – Re: Yirka
To asi ma ;)
V tom případě napiš skutečný důvod, jinak je to zavádějící informace, které se může někdo chytit a přijít o ryby třeba postatně dražší, než je cena léku.
1 21.12.2008 17:05 pantheon no ono to ma hlavne logiku ze vse stoji prachy :( a obcas uz vyjde asi lip koupit novy rybky, obvzlast kdyz mam mini AQ
1 21.12.2008 17:01
Yirka [9260] pantheon napsal: esha exit sem nezkousel, ale uz neverim ani tomu. nakonec sem prisel o vsechny rybicky.
To má opravdu logiku.
1 21.12.2008 12:45 čemech
S těma pimelodus pictus neváhej a běž do toho EXITu. často používanou léčbou - teplota, sůl - je patrně zahubíš. Anténovci nesnášejí vyšší teplotu ke třiceti stupňům a ten EXIT je fakt šetrnej i k sumcovitejm rybám. Neboj se toho.
Pro ty co nevědí jak to vypadá. Dnes jsem dostal opět kladný ohlas na tyto výrobky. Soused léčil krupičku, zvyšoval teplotu, solil, přípravky okolo 80 Kč a nic nepomáhalo. Půčil jsem mu exit a 2000 a po 10 dnech marného snažení bylo za 3 dny po krupičce, jen na "pavích očkách" prý ještě sem-tam. Velikým kladem je opravdu to, že jsou tyto přípravky šetrné k rostlinám.
Výrobky jsou k dostání v Hornbachu a v internetových obchodech (nevýhoda - poštovné). Dnes jsem na ně narazil v Přerově v jedné akvaristice, kde to vyšlo asi o 40 Kč dráž, než v Hornbachu.
Martine, tady je
rybicky.net/vyrobky/1044 . Stojí cca. 100,-kaček/20ml. Pomáhá to spolehlivě ! A o hrotočelce neměj strach, nevím čím to je, ale krupičku jsem měl 2x, hodně ryb to dostalo, ale hrotíci zůstali netknutí. A to ještě všechny neonky co měli krupičku,tak požrali.

No...

ono možná nejlehčí nemoc, ale ne u anténovců... nemohu přidat žádnou chemii.
Zdravím. Dneska jsem si pořídil v Hurnbachu anténovce barevný. Nedal sjem na zkušenosti s touto špatnou prodejnou a věřil jsem že mě se nic nestane. Ejhle, když jsem je chtěl vypustit do akvária koukám jsou posypaný krupičkou. Takže jsou teĎ karanténě. osolil jsem vodu a hodil do filtru aktivní uhlý. Je ještě něco co bych mohl pro ně udělat?

Starší reakce
1 02.12.2008 06:06 hutch jj, uz jsem nasel, dekuji vsem za odpovedi.....nakonec sem se rozhodl, ze tam tu rostlinku davat nebudu, preci jen, za to abych riskoval, ze tam neco donesu, tak ji radeji vyhodim
Dej si do vyhledávače desinfekce rostlin, nebo hypermangan, nebo Savo a určitě něco najdeš..
1 01.12.2008 09:43 hutch Ted to odemne bude znít asi dost nezkušeně, ale čím ho mám například desinfikovat?
Když ho máš v karanténě, tak karanténuj nebo ho desinfikuj.
1 01.12.2008 08:56 hutch vsem dekuji za odpovedi, prevenci tedy vynecham
a co si myslite o tom, kdyz bych mel odnos kytky, prave ze spolubydlova akvárka, které bylo napadeno krupičkou a chtel bych ho uchytit na koren v mém akvarku...zatim mam ten kus kyticky v karantene ve sklenici s vodou....ale spis to vidim, ze ho vyhodim, nez abych neco riskoval si tam zanest. Co si o tom myslite?
Taky prece neberes antibiotika, co kdyby prisla angina, jeden prasek za tyden. Kazde lecivo se ma pouzivat tak, jak je psane v navodu, dodrzet davkovani a pouzit k leceni nemoci, na ktere je urcene. Jen tak muze fungovat.
je zcela zbytečný cpát do vody nějákou prevenci!pokud by propukla nějáká nemoc běžný množstvi nepomůže,tudiž nakapeš vic,což může být smrtelný pro ryby..takže pokud nemáš podezřeni na krupici,neni třeba

a spolubydlicimu řekni,že filtrace je důležitá,vice ať si pročte na téma filtrace,k čemu slouži atd

1 01.12.2008 06:33 hutch – prevence proti krupičce
Dobrý den, měl bych dotaz ohledně prevence proti krupičce. Můj spolubydlící měl teďka težké boje s krupičkou a bohužel mu umřely skoro všechny rybičky, honem na to pořídil nějaké léčivo....
Já se trochu obávam, že bych třeba mohl mít taky už načaté akvárko(ikdyž sem to teda asi 4 dni zkoumal a nevypadá to, na rybkách žádné bílé tečky a on už to měl v pokročilém stádiu), tak sem jim tam pro jistotu kápnul taky o něco menší množství, než je určeno k léčbě(jako prevenci) a přemýšlím, že bych tak učinil eště párkrát, abych měl jistotu.
Tak se chci zeptat, jestli nedělam chybu, když tam nejpíš krupičku nemam a vlastně ji tak trochu léčim.
PS:spolubydlící nemá filtr a vypíná na noc vzduchování, to prej taky pak přispěje, že se tam krupičce dobře daří....
děkuji za rady a odpovědi hutch
PS2:název léčiva popřípadně doplním odpoledne, musel bych se podívat doma
1 30.11.2008 18:55 Kuba Kdysi sem taky anciky léčil na krupici anti-ichtinem, ale ubec jim to nedělalo dobre, vždy po aplikaci byli u hladiny a lapali po vzduchu. Přípravky na bázi mědi krunýřovcům hodně zatěžujou játra a ledviny, popř. i pohlavní orgány. Ryby sice třeba přežijou ale můžou mít orgány trvale poškozeny. Proto jsou pro ně lepší léčiva bez mědi. ;)
Více info např.:
www.akvastranky.com/…
Ancikové nakonec přežili, daří se jim dobře a krupici už sem 4 roky neviděl ;)
1 29.11.2008 21:59 jirkaa – Re: Kralicek11
ancistrusi asi na měd hákliví budou,povedlo se mi je odrovnat stophydrinem-přípravek na hubení šneků ale je fakt že i ostatní ryby na něj negativně reagovaly,ale přežily.krupici u ancáků jsem léčil zvýšením teploty nad 30stupňů a osolením.držel jsem to pro jistotu 2 týdny a dobrý.
To je v pohodě, nemám v úmyslu nikoho o ničem přesvědčovat, pokud se podaří kožovce zlikvidovat za den tím lépe, jen jsem se snažil varovat před unáhleným ukončením léčby a následným zklamáním z nově propuklé nemoci, nebo dokonce smrti rybek.
Díky za čas a úsilí věnované snaze reagovat na můj příspěvek.
Musím však, bohužel, konstatovat, že jste mě nepřesvědčil ani ve věci
"vajíček" ani
"vývojového cyklu"...
Pokud byste měl zájem znát můj názor na věc, můžete si jej dohledat v dřívější diskusi tady nebo na Akvarko.cz.
Jestli nebudete s mnou v těchto diskusích prezentovanými názory souhlasit, napište - pokusím se svá stanoviska obhájit. Nebo změním názor, pokud mne přesvědčíte, že se věci mají jinak...

Nevim to teď tak uplně jistě,ale mam pocit že to co je na rybách,jsou dospělí jedinci, na které léčivo nepůsobí, to co odpadne jsou dospělí jdinci, kteří sou připraveni se nepohlavně rozdělit na hafo novejch, který pak jsou ve vodě zranitelní než si najdou hostitele..
mam tu litaraturu,tak popátram
Tak sem prošel ty knížky,ale to co píšu tam nikde není napsáno ani jestli to tak je ani nic jiného.

Každopádně když se zvýší teplota,tak se urychlí vývoj prvoka, kterej tu nemoc způsobuje a když se přisolí,tak ryby produkujou víc slizu, přes který se nemusí ty mrchy dostat a když se nedostanou na kůži do 2 dnů,tak uhynou,pokud je vyšší teplota,tak uhynou dřív
Rozhodně nejsem profesionální ichtyolog, zvěrolékař, ani nic podobného. Ale stačí projet byť jen povrchně nějaké informace o rybničním chovu ryb, kožovec rybí je jeden z nejběžnějších parazitů v průmyslových chovech ryb. Tak třeba tady:
Oxalát malachitové zeleně se v rybářské praxi používá ve formě krátkodobých a dlouhodobých protiplísňových a antiparazitárních koupelí ryb a protiplísňových koupelí jiker.
Mechanismus působení malachitové zeleně spočívá v zablokování dýchacích enzymů bakterií a parazitů. Fungicidní účinky malachitové zeleně jsou známy od poloviny třicátých let. V šedesátých letech se malachitová zeleň ukázala jako nejúčinnější prostředek proti jednobuněčným ektoparazitům, zejména proti Ichthyophthirius multifiliis. Význam malachitové zeleně ještě vzrostl, když se prokázala její účinnost na plíseň Saprolegnia sp. u jiker.3 Podrobné údaje o využití terapeutických vlastností malachitové zeleně jsou uvedeny v mnoha publikacích.4-10
V našich podmínkách se malachitová zeleň využívá zejména při nálezu Ichthyophthirius multifiliis, Ichthyobodo necator, Trichodina sp., Trichodinella sp., Chilodonella sp. a při povrchovém zaplísnění ryb. Dá se říci, že v některých situacích je téměř nenahraditelná. Malachitová zeleň se většinou aplikuje v koncentraci 0,5 mg.l-1 u kaprovitých ryb a 0,15 až 0,2 mg.l-1 u lososovitých ryb ve formě šestidenní koupele s každodenní výměnou lázně. Dále se malachitová zeleň používá v kombinované koupeli spolu s formaldehydem (0,25 mg.l-1 malachitové zeleně a 0,125 ml.l-1 36 až 38% vodného roztoku formaldehydu). V tomto případě se jedná o šestihodinovou nebo dvouhodinovou koupel, která se opakuje 2 až 3krát v 1 týdnu.9,10
Šestidenní koupele! Zapouzřené cysty, vývojové stádium kožovce je podle literatury, já osobně to nezkoumal, ani tu možnost nemám

proti chemickým přípravům odolný. Rozhodně vydrží víc než ryby. Nevidím důvod neveřit "rybníkářům" co se tím desítky let živí. Viditelní kožovci při léčbě zmizí během několika dní, ale vývojová stádia přežijí, takže já bych se držel delší léčby, než 2-3 dny. Ale je možné, že látky obsažené v medikamentech v nádrži přetrvají a pracují ještě nějaký čas.
...S ESHA nemám osobní zkušenost, jistě bude fungovat, podel ohlaů ostatních je dobrý. Ale 3-5 dní je nesmysl, vývojový cyklus tohodle parazita je delší, na vajíčka chemie nepůsobí...
Vaše přiznání, že s eSHou nemáte osobní zkušenost, je chvályhodné. Stejně, jako konstatování, že podle ohlasů je (EXIT) dobrý.

(Mohu potvrdit.)
Ovšem podle některých výroků to vypadá na jisté rezervy v orientaci v této problematice...
("na vajíčka chemie nepůsobí", "vývojový cyklus ... je delší /než 3-5 dní/"...
Odkud čerpáte informace?
1 28.11.2008 20:17 Kralicek11 – Re: Romy
a co kdyz tam dam ten pripravek!a sul a zvysim teplotu?to se asi neco jim stane co??
Ono těžko mluvit o nemocech,někomu zabere to,někomu zas ono...Někomu přežijí léčiva na bázi mědi,někomu odejdou právě po tom špatném pohledu.Sám jsem měl strach,když mi přivezli importované L-66 a nakonec jsem si vystačil s obyčejnou solí a zvýšením teploty.Chvála bohu.

Tak to asi moje ryby nečetly, no.

Ale rozhodně nikomu nenutím léčiva na bázi mědi, jen píšu, jak to řeším já. Taky je pravda, že nemoci moc nemívám, je to jen když člověk koupí nové ryby a něco si donese. Já ryby spíš prodávám.

Nevím, za ty roky co má rybičky to bylo vždy bez problémů.
Na návodu v Exitu se dočteš, že zabije i vývojová stadia. Vyzkoušela jsem a krupice zmizela - už je to rok...

Nikomu to necpu, jen popisuju, jak to fungovalo u mně - a že těch sumců nemám málo

1 28.11.2008 19:16 deathfoe – Re: Malapa
2x jsem ve svém akváriu zažil krupičku a opravdu do 3-5 dnů byli tečky pryč, aspoň u mě to tak bylo, samozřejmě pak ještě kapu 2-3 dny pro jistotu

.
Párkrát tato léčba vyjít asi může,ale pravidlo bych z toho nedělal.
Já vím, mám ocelifery i euptery a taky nějakou dobu. Šlo mi jen o to, že kam se kouknu na sumce, tam píšou, že jsou na určité druhy léčiv mimořádně citliví, tak mi přišlo divný, že radíš sice z vlastní zkušenosti, ale léčiva, který všude jinde popisujou jako průs** pro sumce

S ESHA nemám osobní zkušenost, jistě bude fungovat, podel ohlaů ostatních je dobrý. Ale 3-5 dní je nesmysl, vývojový cyklus tohodle parazita je delší, na vajíčka chemie nepůsobí. Může se ti zdát, že kožovec z ryb zmizí, ale v nádrži bude pořád. počítej spíš týden, raději 10 dní aby jsi měl opravdu jistotu, že je po problému.
Já dělam krunýřovce jen pár let,ale vždycky když sem měl krupici,a použil sem léčivo,který obsahuje malachitku,tak mi všichni krunýřovci pošli. Použil sem jednou ESHU EXIT,ale krupice jsem se nezbavil, takže jen solim a zvyšuju teplotu na 29°C a ono to vždycky přejde
Nemnožím, to co vím, jde jen po hormonální stimulaci. Ale pár Synodontis ocelifer mi tu plave už patnáctý rok. Pozůstatek z mé Africké kapitoly.
Samotná sůl a zvýšená teplota na krupičku nestačí, teda možná by stačila v opravdu počátečním stádiu a muselo by to být 33C a výš, nevím přesně, dalo by se najít na internetu, jaká teplota je pro toho parazita latentní.
1 28.11.2008 18:51 deathfoe – Re: Kralicek11
Sleduj, krupička se dá léčit mnoha přípravky a ten přípravek eSHa EXIT co jsem doporučil se dá určitě koupit i jinde, zeptej se v místních akvaristikách, hlavni výhoda toho přípravku je ta, že ho jen nakapeš a nic jiného neděláš, žádné zvyšování teploty, žádna výměna vody, žádné přidávání soli do vody, prostě nic co by stresovalo ryby. Jak jsem napsal, nakapeš a po 3-5 dnech je po krupičce, to ti ty rady uvedené níže nezajistí a hlavně, mám ten přípravek testovaný na mladém krunýřovci a přežil už dvojí léčbu. Kdyžtak si přečti něco tady:
rybicky.net/nemoc/ichtyophthirius-multifiliis je tam jak o těch jiných radách, tak o přípravku eSHa, hodně štěstí s léčbou.
Vzhledem k tomu, že jsem ve všech dostupných pramenech četla, že touhle chemií do sumců nee, hlasuju pro použití Exitu a Eshy 2000. Mám to vyzkoušené a narozdíl od soli a zvýšení teploty, což bylo úplně naprd, tohle zabralo.Rychle a dokonale, nepřišla jsem o jedinou rybu. P.S.Malapo, množíš peřovce?
No,jestli je to klišé nevím,ale léčiva na bázi formaldehydu(FMC,malachitka,metylénka),nebo i Masoten,Trichlorfon,nebo Neguvon jim nedělá dobře.Léčiva s obsahem mědi také ne.Naštěstí osobní zkušenosti s léčbou sumcovitých nemám,proto jsem dal jen odkaz.Mě stačí zkušenosti s léčbou terčovců.

1 28.11.2008 18:31 Kralicek11 ok ok spletl jsem si to jeste nemam takovou potuchu co je co za rybu!ale nwm co teda mam delat protoze jeden z vas pise ze zadnej pripravek ne a druhej zase ze jo!podle toho co jsem cetl tak mam dat vodu na 33stupnu?ale sul prej 1g na 50L tak jek teda a nwm kde je vubec hornbach takze asi jenom zverinex v globusu!
Přidat reakci
1 ...... 92 93
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 95257x