Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Krupička

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 44 Přejít na další stránku   1  
Krupička
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2012 16:48 Žena kacka142 [5] – Betta - krupička
Můj beťák má už 4. den krupičku nejdřív jsem zkoušela sůl (dávkování podle článku) a teplotu 30C když to nezabralo tak jsem koupila Multi-medikal a přidala ho podle návodu + každej den odkaluju 1/3 vody a pořád jí má :( není moc patrná a je pořád čilý a normálně jí i plave. Tak nevím co jiného mám zkusit? :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   25.03.2012 19:19 R Muž romant [27987] Re: lenka
Dodržel bych návod, potom i když se to nemusí, vyměnil několikrát za sebou vodu a tak po týdnu, když nebudou žádný příznaky, bych rozdával.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2012 19:14 lenka – krupička
jen ještě dotaz jak dlouho mám léčbu provozovat když na rybách není nic vidět.A kdy můžu bezpečně rozdávat i rybičky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2012 18:15 Muž Yirka [9123] Re: lenka
Ač nejsem příznivcem zbytečného nadužívání léků, v tomto případě a v případě těchto léků bych se použití nebál. Narozdíl od jiných jsou velmi šetrné k rybkám i rostlinám a není po nich třeba dělat žádné zvláštní opatření.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2012 17:22 lenka Re: Haimdol
přesně jak píšeš jen se mi ten název nechtělo přesně hledat.Přelečím je pro jistotu a i z toho důvodu, že se mi pěkně množí a mám i nějaké zájemce nerada bych zavařila i někomu jinému
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2012 13:21 R Muž Silent [5949] Re: lenka
Pro upřesnění - léky se jmenují eSHa Exit a eSHa 2000.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2012 12:50 lenka – Krupička
SH2000exit a sh 2000 připadalo mi to vcelku šetrné k rybám podle popisu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2012 12:40 Muž Yirka [9123] Re: Lenka
Ryby mohou vypadat OK, ale latentní nákaza je stále v nádrži a čeká na další vhodnou dobu na napadení rybek. Nebylo by to ani poprvé a ani naposled. Pokud je to tedy krupička. Co se týče přeléčení medikací, záleží na tom jaký druh budeš používat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2012 11:32 Lenka
No tak po přidání soli do druhého dne ryby naprosto ok jsou spokojené žerou po drobných bílych skvrnkách ani stopy lečivo jsem si objednala a v pondělí by mělo přijít tak nevím mám to přeléčit nebo ne. :-( jsem z toho docela zmatená nebo že by špatná diagnoza?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2012 08:26 Muž Yirka [9123] Re: Lenka
Na tvém příkladu je opakovaně vidět, že sůl e teplota nejsou dostatečným lékem na krupičku. Jsou to částečně nápomocné prostředky, nejdou však po podstatě problému. Proto je lepší nemoc zaléčit medikací příslušného léku.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2012 07:25 Muž scorpion075 [254] - Afrika
Při napadení krupicí jsem, díky zdejšímu fóru opěvující eSHa, chtěl tento produkt rovněž vyzkoušet. Navštívil jsem všech pět Chomutovských rybáren a samozřejmně v žádné jsem nesehnal. Tak jsem nakonec zakoupil Costapur od Sery za 149Kč a můžu vřele doporučit. Dva dny po první dávce krupice z ryb slezla. Druhou dávku jsem nalil už spíš pro jistotu. Ryby bezeztrát :) . Léčbu jsem zakončil lehkým přisolením vody. Sůl totiž přispíva k silnější tvorbě kožního slizu a zacelí tak drobné oděrky v kůži rybek.
Pokud mně paměť neklame Anti-Ichtin je proti krupičce jistě učiný, ale má nevýhodu, že by se nemněl používat při ph menším 7. Pak se stává nebezpečným i pro ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2012 22:00 Žena poklad [1]
U nás se velmi úspěšně na krupičku používá za pár korun "Anti-Ichtin léčivo na krupičku"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2012 21:52 Muž fido16 [631] Re: Lenka
Samozřejmě se to to stává že nemoc zmizí a poté se opět objeví. Krupice je kožní parazit přisátý na těle rybky. rybka na fotce je v pokročilém stádiu krupičky, v tomto případě si myslím že už sůl nepomůže spíš zda něco pomůže. Ale být tebou seženu si léčivo eSHa Exit ta je na krupičku, a na doléčení krupičky a desinfekci ranek po parazitu se dává eSHa 2000. Doporučuji si tohle léčivo sehnat a nespoléhat jen na sůl
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2012 21:36 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: Lenka
Samozřejmě, při špatné nebo nedůsledné léčbě a následných zhoršených podmínkách v nádrži ;-) rybicky.net/clanky/674-ichtyophthirius-multifiliis-krupicka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2012 21:34 Lenka Re: Lenka
Fotka k příspěvku je možné aby nemoc přechodně zmizela a pak se zas objevila a jiné ryby žádný problém neměli a nemají?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2012 21:09 Muž fido16 [631] Re: Lenka
Chtělo by to fotku postižených rybek. Takhle ti to bez fotky nikdo neřekne zda to krupice je nebo ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2012 20:37 Lenka – Krupička
Ahojte chci se zeptat mám doma už přes měsíc páreček black molly když sem je přinesla domů zdálo se mi že je na samičce par bílích flíčků domnívala jsem se že jde o krupičku dala jse do akva sůl a do dvou dní to bylo pryč teď už mám i 9 mladych a krásně rostou pořídila jsem větší akvárko nechala jsem jej rozjet 14dní i s rostlinama a vysadila jsem tam mé osazenstvo 3dny ok a dnes jsem na obou molách opět našla bílé tečky tak teda nevím dala jsem zase sůl a teď počkám co bude je ostatní ryby jsou ok je to jen stres nebo krupička?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2012 17:33 Toddik1 Re: Toddik1
Fotka k příspěvku a ještě poslední
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2012 17:32 Toddik1 Re: Toddik1
Fotka k příspěvku tak ještě další fotka
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2012 17:28 Toddik1 Re: Toddik1
Fotka k příspěvku
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2012 17:28 Toddik1 Re: romant
Fotka k příspěvku Tak přikládám fotky poslední rybkby, který mi v akváriu zbyla, teda kromě pravděpodobných nosičů a to 2 čichavců. Snad je na ní ta krupička vidět.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.03.2012 17:50 R Muž romant [27987] Re: Toddik1
Pokud se skutečně jednalo o krupičku a pokud na ní nezabrala ani dvojnásobná dávka exitu, tak bych celý akvárko ještě jednou přeléčil jiným účinným léčivem na krupičku a tím je třeba www.akvarista.cz/… Protože pokud je ten parazit neustále přítomen v akváriu, tak po přidání nové osádky se situace může velmi snadno opakovat. Nedej jenom na můj názor a vyčkej co Ti k tomu napíší ostatní. Už jsem to psal, ale myslím si, že by bylo vhodné o tom akváriu vědět tzv. co nejvíce a za tím účelem si zřídit prezentaci, protože jedna fotka napoví víc, než sáhodlouhý slohový cvičení. To, že se jakákoliv nemoc objeví jde v drtivý většině ruku v ruce se zhoršenejma podmínkama v akváriu, kdy ta či ona nemoc má příhodnější podmínky pro svoje propuknutí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2012 17:06 Toddik1 Re: romant
Tak akvárirum už snad vymřelo kompletně kromě těch dvou čichavců. Ti se mají čile k světu. Chtěl bych se zeptat, co teď s tím akváriem dělat, abych tam mohl dát nové rybky? Díky za rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.03.2012 18:27 R Muž romant [27987] Re: Toddik1
Moje reakce na Tvůj příspěvek měla patřit někomu jinému, to o těch dusitanech a amoniaku nepatřilo Tobě, omlouvám se.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2012 18:16 Muž fido16 [631] Re: Toddik1
Tak měň každý den vodu a doufej že se to zlepší. nesmíš být tak hrrrrr
Jinak nechci ti do toho kecat ale mnohým tady by pomohlo kdyby sis založil prezentaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2012 18:03 R Muž romant [27987] Re: Toddik1
Ten úhyn je způsoben tím co jsem již popisoval, v nestabilním akváriu se nachází moc ryb a ne zcela funkční nitrifikace má za následek zvýšení hladiny dusitanů a možná i amoniaku a ryby následně umírají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2012 17:54 Toddik1 Re: romant
Tak úhyn stále pokračuje. Když ty ryby pomalu tahám ven, tak jako kdyby se z nich odloupávala kůže. Zbylo mi tam 5 ryb a jedna vypadá už špatně. Jediný, kdo to asi přeřijí jsou dva čichavci, kteří nejeví známky a také 2 tetry černé. Zbytek osazenstva poumíral včetně ancystrusů...bohužel foto teď nepořídím, foťák u sebe nemám, možná až k večeru, stejně je to ale už k ničemu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2012 16:46 R Muž romant [27987] Re: r0b1nh0
Měň tu vodu, do akvária nijak jinak nezasahuj, krmení můžeš na několik dní úplně vynechat, nikomu se nic nestane, polepši se s těma rostlinama a bude to v pohodě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2012 16:40 Muž r0b1nh0 [4] Re: romant
Diky moc za reakce, vodu vymenim hned. Sand to byl jen ojedinely uhyn, ktery se nebude opakovat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.03.2012 16:27 R Muž romant [27987] Re: r0b1nh0
Uhynulou rybu odstranit z nádrže. Ty bakterie který se tu rybu snaží rozložit, jsou spíš prospěšný, než škodlivý. Vodu samozřejmě vyměnit hned, odstátí netřeba, když vyměníš jenom 1/3, taky dobře. Tvoje akvárium je čerstváček a to co sleduješ s těma rybama by se dalo nazvat jako syndrom nové nádrže, nebo-li moc brzy šlo do nestabilního prostředí hodně ryb. Ty výměny vody pomůžou se stabilizací nádrže, protože se bude vlastně suplovat ne zcela dobře fungující nitrifikace. Určitě to chce přidat rostliny, který jsou velmi dobrými pomocníky při stabilizaci nádrže.
Edit: Honzo nedalo mě to, abych se nedovzdělal cs.wikipedia.org/… , to slovo destruent jsem totiž slyšel poprvé, tak nechť si to i ostatní přečtou, já jsem spíš na ty sedlácký přirovnání. :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2012 16:25 R Muž Silent [5949] Re: r0b1nh0
Ty bakterie jsou běžní destruenti kteří rozkládají mrtvou tkáň. Jediné čím mohou ohrozit živé ryby je zvýšení hladiny dusíkatých látek. Pokud jsi mrtvou rybu odstranil nic se neděje. Ovšem výměna vody jen prospěje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2012 16:20 Muž r0b1nh0 [4] Re: romant
Aha, chápu. Takže hrozí mi teď, že mi ta bakterie napadne ostatní rybičky a taky začnou hynout nebo ne? Musím již dnes vyměnit polovinu nádrže a pak po 1/3? Jde o to, že ještě nemám tak velkou nádrž, kde bych si nechal odstát tolik vody a dávat tam vodu rovnou z vodovodu asi taky neni nejlepší.

Děkuji moc za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.03.2012 15:49 R Muž romant [27987] Re: r0b1nh0
Uhynulá ryba zbělá právě činností bakterií, který se začnou podílet na jejím odklizení z nádrže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2012 15:45 Muž r0b1nh0 [4] Re: romant
Děkuji moc, akvárko mám založené asi tři týdny, rybičky vně asi týden. Vodu vyměňuji pravidelně každý týden. Rybičky se chovají normálně, žádně zvláštní chování a na jiných druzích žádné bílé stopy nespatřuji, a na těch Gold molly to na první pohled vypadá jako že nejsou zbarvené 100% než na nějakou nemoc, jen mě zarazila ta uhynulá rybka, která byla téměř celá bílá. Asi o přesycení nebo naopak málo stravy se jednat nebude?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2012 15:40 R Muž romant [27987] Re: r0b1nh0
Spíše než na krupičku bych měl podezření na nějký plísně, či bakteriální nákazu. Udělal bych klasický první opatření a to výměnu poloviny vody v nádrži a v následujících dnech po 1/3 nádrže. Na vině jsou nejčastěji zhoršený podmínky v nádrži, přecijenom je tam dost znečišťovatelů a málo rostlin, tak to chce nepodceňovat hygienu v podobě odkalování a pravidelný týdenní výměny vody. Podle stavu postižených rybek bych eventuelně ordinoval jíné léky než vodoléčbu, ale to ukáží až následující dny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2012 15:32 Muž r0b1nh0 [4] – krupička?
Dobrý den, po dni a půl jsem přišel k akvárku a našel jsem uhynulou Gold molly ležící na dně téměř celou bílou jen kousíček žlutý. Hledal jsem, co by mohlo být příčinou a myslím si, že by to mohla být krupička. Jsem začátečník a mohl by mi někdo poradit, čím to mohlo být? Všechny ostatní rybky vypadají zdravě až na dvě gold molly, na kterých se mi zdá, že jsou bílé skrvny. Foto kdyžtak zde rybicky.net/nadrz/14883/7.jpg

Prosím o rady, pomoc aby mi všechny rybky postupně neuhynuly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2012 19:23 xx Re: scorpion075
Záleží na tom, co přesně ti po zvýšení dávkování uhynulo a jestli byly ty ryby hodně "otečkované" krupičkou kolem hlavy a žaber.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.03.2012 18:59 Muž Yirka [9123] Re: scorpion075
Nemůže, tento přípravek takové destruktivní účinky, jako jeden z mála, nemá. I prodloužení normálního dávkování je doporučeno přímo v příbalovém letáku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2012 18:38 Muž scorpion075 [254] - Afrika
Trochu se zamluvil můj poslední příspěvek a tak se sveškerou svou skromností připomínám. Nemuže tam být příčina úhynu ryb, nebo se to exitu netýká?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2012 18:25 Muž Krevetkov [1] - NeocaridinaRe: Haimdol
Haimdol napsal: Krupička je velmi invazivní a pokud je rozjetá bývají úhyny a léčba trvá delší dobu než je běžné při léčení po objevení prvních příznaků. Co se osypané mřenky týče, tak léčba musí probíhat v původní nádrži. Přelovení nemá smysl protože parazit je v nádrži přítomen a i když bys ji vyléčil v karanténě tak po návratu by mohlo dojít k opakované infekci. Exit patří mezi nejúčinnější léčiva na krupičku.

Souhlasím protože u různých forem jsou známa i vytrvalá stádia,která sedí na rybách,popřípadě leží na dně nádrže.Jakmile se zhorší kvalita vody nebo se nasadí nové oslabené ryby,může propuknout nové onemocnění.A souhlasím,že Exit opravdu patří k nejlepším na krupičku :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2012 18:17 R Muž romant [27987] Re: Toddik1
Přiznám se, že trošku stěžuje úvahy o Tvém problému to, že nemáš prezentaci. Jedna fotka je kolikrát lepší než sáhodlouhý slohový cvičení. Ty čichavci to mohou být, ale taky nemusejí, záleží na podmínkách v daný nádrži.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2012 18:08 Toddik1 Re: romant
Protože jsou to 2 ryby, které jsem v období asi tak půl roku koupil. Koupil jsem je cca. před týdnem a něco. Pak to vypuklo. DO té doby nic....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2012 18:00 Muž scorpion075 [254] - Afrika
Přímo zkušenost s exitem nemám, ale u ostatních podobných přípravků je třeba dbát na přesné dávkování v přesných intervalech. Když čtu o dvojnásobných dávkách - nemohlo dojít k předávkování a tím pádem k otravě ryb? Kdysi jsem u jednoho přípravku(název si bohužel nepamatuji) četl, že jako jed působí i při ph vody nížším jak 7.
Znovu opakuji, exit neznám. Pouze se snažím popřemýšlet o dalších možnostech úhynu rybek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2012 17:55 R Muž romant [27987] Re: Toddik1
Proč myslíš, že jsou čichavci nositelé nákazy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2012 17:50 Toddik1 Re: romant
Bohužel dnes nemám doma foťák a zítra bude už nejspíš pozdě...jsou na nich prostě bíle tečky. Ořesně jak krupička. Mřenka teď už leží na boku a dýchý hodně rychle. Zbytek rybek se zatím nijak neodírá o listy ani o dno, tak snad se to na ně už nedostane....teplotu mám 27 stupňů, víc už asi teď neudělám. čichavci, kteří sou pravděpodobně nosiči, nevykazují ani známku nákazy...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2012 17:38 R Muž romant [27987] Re: Toddik1
Můžeš dát fotku těch postiženejch ryb?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.03.2012 17:28 R Muž Silent [5949] Re: Toddik1
Krupička je velmi invazivní a pokud je rozjetá bývají úhyny a léčba trvá delší dobu než je běžné při léčení po objevení prvních příznaků. Co se osypané mřenky týče, tak léčba musí probíhat v původní nádrži. Přelovení nemá smysl protože parazit je v nádrži přítomen a i když bys ji vyléčil v karanténě tak po návratu by mohlo dojít k opakované infekci. Exit patří mezi nejúčinnější léčiva na krupičku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2012 17:19 Toddik1 Re: Haimdol
Tak dnes jsem nalezl další dva úhyny. Tak nevím, jestli ten exit zabírá. Nalil jsem tam dvojnásobnou dávku. Ještě se chci zeptat, mám jednu mřenku, která je osypaná a nevím, jestli ji v tom společném akváriu nechat s ostatními nebo jestli by bylo lepší ji odlovit a dát mimo....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   13.03.2012 15:49 R Muž Silent [5949] Re: Toddik1
Exit je také eSHa. Je to jeden výrobce. Vzájemná kombinace se doporučuje proto, že eSHa Exit zabíjí přímo parazity ale na rybách po uvolnění dospělců krupičky zůstávají ranky velmi náchylné k druhotným infekcím a tady působí eSHa 2000 který pomáhá hojení ran a likviduje případné možné druhotné infekce buď plísní nebo bakteriálních nákaz.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2012 15:26 Toddik1 Re: romant
používám jen ten exit...pokud by to nepomáhalo, dokoupil bych ESHA. Jak to vlastně funguje v kombinaci s exitem?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [44] ...... 92 93

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 95113x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2223?od=2151