Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Krupička

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 11 Přejít na další stránku   1  
Krupička
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.07.2016 09:23 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Klára
Nikoho neoddělovat, přeléčit se musí celé akvárium. Lepší než sůl je Esha exit (ideálně v kombinaci s Esha 2000). Koupit jde v Hornbachu.
Dobré by bylo taky přijít na příčiny vypuknutí krupičky. Přidávala jsi v poslední době nějaké živé ryby do akvária? Podmínky v akváriu OK (údržba, velikost, ...).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2016 08:56 Klára – Neonka krupička
Dobrý den,

na neonce se mi udělala krupička. Na internetu jsem vyčetla, že pomáhá zvýšení teploty a přidání sole do vody. Neublíží to nějak bettě, kterou tam mám nebo je mám dočasně oddělit.

Děkuji za odpověď

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2016 07:41 Muž BuldozerGT86 [45] - Prodám - TlamovceKrupička a krevetky
Jediné čeho se ještě děsím. Přeskočila mi do toho akva krevetka kterou jsem cca po dvou dnech vrátil zpátky k elegans. A nezpozoroval jsem žádné změny v tom akvarku. Taky je pravda že v něm topím a včéra pro jistotu nastavil teplotu na 30. Může to přenést i krevetka?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2016 21:15 R Muž romant [27987] Re: BuldozerGT86
Přesně tak, uvařit toho šmejda, to je cesta. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2016 21:12 Muž BuldozerGT86 [45] - Prodám - TlamovceRe: afc1886
Tak to té vodě pekelně zatopím Dík správce! ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.06.2016 15:24 R Muž afc1886 [14681] Re: BuldozerGT86
rybicky.net/nemoc/Ichtyophthirius-multifiliis
Z atlasu-Dospělý jedinec se dorůstá až 1 mm, který se po dosažení svého vývoje uvolní z povrchu tkáně ryby a spadne na dno, kde se usadí na předmětu v akváriu. Tam si vytvoří hlenovou schránku a postupně se rozdělí až na 2000 malých jedinců, kteří hledají svého dalšího hostitele. Pokud svého hostitele nenajde do dvou dnů (záleží na teplotě), umře. Při nižší teplotě se vývoj zpomaluje. Při teplotě nad 28stupňů se degenerují cysty a při teplotě nad 30stupňů je rozmnožování přerušeno. Živí se červenými krvinkami a jednobuněčnou tkání.
Ryby, které přežily slabší invaze jsou proti krupičce částečně odolné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2016 15:14 Muž BuldozerGT86 [45] - Prodám - Tlamovce – Krupička
Tak a mám po Ancicitrusech. Bláhově jsem si je koupil v Hornbachu na Čerňáku a dal samostatně do 54l akvaria kde byl zajetej filtr i voda a co se stalo? Po třech dnech to jeden nerozdejchal tak si říkám v pohodě jeden z deseti. Ale když už jsem tam viděl další 2 tak jsem to začal sledovat a zjistil jsem krupičku. Když už jsem s tím chtěl něco dělat následující den tak jsem začal vše vyndavat z akva a narazil jsem na 5 exitu. Bohužel už jsem měl jen dva přeživší kteřý to měli taky spočítané. Jo kdybych je více sledoval tak jako endlerky, elegansky a pancerníčky tak by to asi přežili.

Otázka zní : mám nějak vyčistit akva? Budu tam do něj dávat Scarlety cca za 14 dní. Vodu jsem vyměnil uplně celou za odstátou. Co zaběhná filtrace? Opravdu nerad bych o ně přišel po tom co je tam vypustím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.06.2016 23:35 Muž Hirgon [1] Re: erikva
Už jsem si je objednal, v krámě měli jen Seru. A z netu mi přijde až po víkendu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2016 22:41 Muž erik [10] Re: Hirgon
Pokiaľ nabudúce budete mať nedajbože takýto problém, odporúčam Eshu a kombináciu EXIT a 2000, za tri dni je kruička fuč a osvedčila sa mi ako najmenej škodiace liečivo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2016 21:24 R Muž romant [27987] Re: Hirgon
Aplikuj i ten den 5 a tu teplotu po dobu aplikace nech vyšší, posléze vyměnit polovinu vody a postupně vrátit teplotu na výchozí hodnotu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2016 21:10 Muž Hirgon [1]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Prosím o radu. Asi mám v akva krupičku, všechny neonky a oranžový ancík měly hodně bílých teček. Ostatní rybky neměly žádnou nebo max 2 až 3 tečky. Dnes po druhé dávce Sera Costapur je krupička na ústupu. Zvíšil jsem i teplotu. Jak mám dále postupovat? V návodu je napsáno, že se má mírně zvýšit teplota a aplikovat Sera Costapur 1. a 3. den. Pří vážném onemocněním i 5. den. Nechci moc ublížit ancíkům.
Až zmizí krupička, mám ještě udržovat zvýšenou teplotu?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2016 07:37 Žena Elffka [9] Re: romant
Uvidím, jak to bude dnes vypadat, až přijdu z práce. Co tedy případně použít na léčbu, aby to bylo efektivní a zároveň to zvládli bezobratlí a L-sumci?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2016 22:02 R Muž romant [27987] Re: Elffka
Tak nabízí se asi dvě možnosti a těma jsou že se opravdu jedná o znovuseopakující invazi parazita(možná rezistence na použité léčivo), neonky jsou velmi "dobrým" indikátorem krupičky. Druhá možnost je tzv. moribundus neonkový, tedy věc která je neurčitá, velmi těžko léčitelná a končící smrtí. Spíš bych to viděl na tu rezistenci a vracející se krupičku, tedy bych použil jiné léčivo, ale sám si velmi rád počkám na názory dalších diskutujících na jejich návrhy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2016 21:58 Žena Elffka [9] Re: romant
Zatím ano.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2016 21:02 R Muž romant [27987] Re: Elffka
Mají to jenom neonky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2016 20:59 Žena Elffka [9] Re: romant
Ano. Ještě jedna taková je na druhé neonce na hřbetní ploutvi. Po léčbě žádné tečky neměly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2016 20:37 R Muž romant [27987] Re: Elffka
Myslíš tu tečku na neonce ve spodní části ploutve?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2016 20:34 Žena Elffka [9]
Fotka k příspěvku Bohužel jsou prakticky nevyfotitelné, toto je nejlepší fotka, co se mi povedla.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2016 20:14 R Muž romant [27987] Re: Elffka
Chtělo by to fotku, ať to můžeme poslat na tu či onu stranu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2016 20:11 Žena Elffka [9] – Léčba krupice
Ahoj, potřebovala bych poradit s léčbou krupičky. Před 2 měsíci jsem se vrátila z dovolené a našla v akváriu hodně rozjetou krupici, spousta ryb pomřela. Léčila jsem Eshou Exit + 2000 dle pokynů výrobce celkem 5 dní, léčba zabrala. Po 3 týdnech se opět objevilo několik teček na rybách, znovu jsem přeléčila touto kombinací, jen jsem trochu zvýšila dávky, celkem 4 dny. Krupice opět zmizela, nicméně teď jsem objevila na 2 neonkách po jedné bílé tečce, takže to opět vypadá na krupici. Mám znovu léčit Eshou? Nebo změnit medikaci? Případně počkat, jestli to je opravdu krupice? Mám v akváriu i krunýřovce, krevety a šneky a nerada bych je léčbou zabila. Děkuji za rady
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2016 17:04 R Muž romant [27987] Re: MiKee
Sůl ano, jako podporu tvorby slizu na těle ryb, což zabraňuje přichycení parazita přímo na těle. eSHu 2000 ano a to jako podporu na zacelování drobných ranek, potrhaných ploutví apod. ke kterým při projevech přítomnosti parazita může a vesměs i dochází. Solit co týden nutný není, prostě sůl použít sem tam, třeba při výměně vody v poměru polévk. lž. na 50 litrů vody, tedy bezpečnou dávku i pro drtivou většinu rostlin. Výměnu vody po ukončení léčby rozhodně ano, vždy doporučuji títmo nešetřit ať je psáno v příbalových letácích aplikovaných léčiv psáno cokoliv.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2016 14:36 MiKee Re: afc1886
Ahoj, tak jsem nakonec léčil tak, že jsem dal sůl (asi kávovou lžičku na 10 litrů vody, přidáno raději ve dvou dávkách) a eSHa EXIT podle dávkování výrobce (eSHa 2000 jsem nedával, protože jsem někde našel, že to prostě není na krupičku a tak mi přišlo blbý zatěžovat rybičky dalším léčivem, když k němu nebyl důvod). Udělal jsem to správně? (Rybičky se tváří, že jo - všichni naštěstí žijou a vypadá to, že se jim daří. A líbač už na sobě nemá nic...)

Teď jsem si ještě vzpomněl, že jsem v různých radách četl, že by se po ukončení léčby měla postupně měnit voda. Je to tak?

A taky, že je dobré přidávat nějaké malé množství soli preventivně třeba co týden. Je to pravda?

Díky moc za vaše rady a názory!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2016 11:09 GP Re: MiKee
s největší pravděpodobností je to ve vodě. nejde přeléčit pouze viditelně zasaženého jedince.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.06.2016 22:30 R Muž afc1886 [14681] Re: MiKee
Ancistrusům to neublíží a je to možné,že to má zatím jedna rybka.Kdyby se nezahájila léčba,tak by se to za chvíli objevilo i na ostatních.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2016 22:26 MiKee Re: afc1886
Takže zkusím nasadit EXIT a 2000? Máme je doma připravené "pro strýčka Příhodu". A neublíží to ancistrusům? Četl jsem, že by nemělo. Nebo?
A je možné, že by to měl jenom ten líbač? To by ostatní stejně časem dostali, že jo?
Díky opět předem za rady!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.06.2016 21:31 R Muž afc1886 [14681] Re: MiKee
ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2016 21:15 MiKee
Fotka k příspěvku Ahoj všichni, mohl by mi prosím někdo poradit, jestli tenhle náš líbač nemá krupičku? Nebo je to nějaká jiná nemoc, co myslíte? Přikládám fotku a tady je ještě krátké video:
youtu.be/…

Díky moc předem za rady! Ať kdyžtak rybičky zachráníme...

 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.05.2016 16:53 R Muž romant [27987] Re: construct
Léčit je nutné všude tam, kde postižená ryba byla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2016 10:33 Žena Turbínka [2558] Re: construct
Zbytečně tu rybu stresuješ, ideálně by si je měl prvně dát do karantény a při objevení přeléčit tam. Vrať ji zpátky a aplikuj esha EXIT spolu s esha 2000 na celé akvárko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2016 08:15 Muž construct [0]
Díky za pomoc, tento týden jsem koupil 3 otíky a měl to jen jeden. Už jsem ho šoupnul do druhého akva a budu sledovat jestli se to neobjeví i u ostatních rybiček.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2016 22:45 Muž Xpe [132] - LoricariidaeRe: construct
Já si myslím že má, už podle prsní ploutve je jedna tečka a hloupí dotaz to není naopak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.05.2016 21:25 Žena Turbínka [2558] Re: construct
Je to možné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2016 15:27 Muž construct [0]
Fotka k příspěvku Omlouvám se za možná hloupý dotaz, ale jsem teprve začátečník, má otík na obrázku krupičku?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.05.2016 16:58 Muž PaYoch [134] Re: dieu
No vidíš, a já jsem léčil eSHou dvakrát a nic se mi nikdy nevrátilo. Je to možná dané podmínkami v akváriu, chemismem vody, dodržením návodu a hlavně mírou rezistence mikroorganismů onemocnění způsobující. A spoustou dalších faktorů, které je možné vzít do úvahy. Léčiv je fůra a co funguje v jedné nádrži, nemusí nutně fungovat jinde, a co ti pomohlo minule nemusí nutně pomoci i příště. Generalizovat nelze, lze se pouze snažit, aby akva mělo co nejvhodnější podmínky pro ryby a rostliny, a doufat, že osádka akvaristovu snahu a chyby přežije bez úhony.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2016 07:57 Žena dieu [18] - malawi – Léčba krupičky
Bré pondělí,ahoj
když to tak čtu, že poměrně často se uživatelům esha exit nebo 2000 vrací po léčbě krupička zpět, tak za sebe můžu říct, že jsem se s ní setkala pouze 2x a to vždy po stěhování akvária a podchytla to "zavčasu" když se ryby začaly drbat o kameny nebo písek.
Vždy mi stačilo dávkovat 1x a to Tetra Contra Ick a ryby byly v pořádku, ancistrusům tohle léčivo neublíží: www.aquanimal.sk/…
Třeba to někomu pomůže lépe X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2016 20:53 Ladis67 – Návrat krupičky
Asi před čtrnácti dny jsem doléčil krupičku exitem a 2000 a dnes jsem ji objevil znovu na neonkách. Pomůže o něco delší aplikace než je v návodu aby se nevracela nebo bude potřeba nějaký radikálnější zákrok?
P.S. Vím, že mám trochu přerybněno, proto budu pořizovat další nádrž, ale nechci to do ní zatáhnout, navíc bude nějakou dobu trvat než se zaběhne :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2016 18:46 Muž JduSi [16]
Paráda,vzduchovani teda raději ponechám. Po prvním dnu to vypada,jakoby bylo vyléčeno,no pro jistotu dodrzim dávkování a třetí den ještě dám dávku. Po týdnu pak vymenim část vody a zrusim vzduchovani.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.05.2016 18:28 R Muž romant [27987] Re: JduSi
Tu teplotu není nutný držet na 30st. Ten dostatek kyslíku(souvisí i s teplotou), tedy doporučení toho vzduchování má souvislost s účinnou látkou obsaženou v léčivu. Když se dodrží dávkování jak je uvedeno v přiloženým návodu problém se nevyskytne, tedy nevím o žádném a výše jmenovaný přípravek jsem použil již mnohokrát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2016 15:51 Žena Xlienka [276] - Amerika
častější výměna vody po léčbě stejně není na škodu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2016 15:47 Muž JduSi [16] Re: Xlienka
Ja mam dojem,dokonce jsem to nekde cetl,ze Costapur nijak neskodi nitrifikacnim bakteriim.. Takze by to melo byt v pohode.. Ve finale muzu po tydnu po castecne vymene vody pridat Nitrivec a je to :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2016 15:44 Žena Xlienka [276] - Amerika
Nevím co jim vadí na kostce akvacitu, třeba ti odfiltruje část léčiva, stejně pak bude filtr biologicky nefunkční, a bude se muset pořádně proprat. Tohle léčivo jsem použila cca před 4-5 lety, ale filtr jsem nechala puštěný akorát bez médií. Žádné přídavné vzduchování ani na filtru jsem nepouštěla, jenom jsem jemně zvedla průtok (tím vyndáním hmot) a nasměřovala víc k hladině.
Jinak pokud tam ten akvacit zůstane bude nejspíš modrý ještě hodně dlouho
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2016 11:38 Muž JduSi [16]
Jojo,mam proud nasmerovany proti topeni,to me napadlo jako prvni,no i tak to je mazec.. Mam tam Hengelky a tem se to evidentne libi,jelikoz je dost casto vidim plavat proti tomu proudu :-D (treba se mylim,nelibi se jim to,jen jsou svihle).
Volal jsem panovi co je na hotlince u Sery a nebyl moc privetivy. Dokonce mi prislo,ze tomu rozumi asi jako ja a rikal jen to,co bylo na letaku. Porad mlel,ze musi byt filtr vypnuty a bezet ma jen vzduchovani. Nedokazal mi ale vysvetlit,pro by nemohl bezet,jelikoz to je jen biomolitan,ktery zbavuje vodu jen hrube necistoty a ne latek v ni obsazene.Zadne uhli tam nemam :-D
Umi nekdo tohle vysvetlit ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   13.05.2016 09:33 Žena Xlienka [276] - Amerika
nasměřuj výstup pořádně na hladinu, případně i malinko nad ni, pokud se bude hodně čeřit dostane do vody dostatek kyslíku a nemusíš řešit vzduchování, akorát počítej s výraznějším odparem ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2016 08:07 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: JduSi
Tak to ten Atman je blbě řešený. Mi ta rampa se vzduchováním fungovala na více filtrech.
Kdyby si měl dost haraburdí ze starších akvárek jak já, tak by jsi mohl dát vzduchování z jiného filtru. Takto mě napadá jedině nasměrovat proud filtru proti nějaké překážce, ať se o ni rozbije. Třeba boční stěna, kořen, ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2016 07:57 Muž JduSi [16] Re: NHKG
Ono prave,kdyz se tam zmensi prutok,treba tou rozstrikovaci rampou,tak to prestane vzduch nasavat a tlaci mi to vodu i do hadicky.
Ja myslim,ze jsem to neuspechal a prave naopak podchytil.. Jedna rybka mela evidentne parazita,sledoval jsem ji dyl a dneska uz tam neni :) Doufam,ze to zabira. Dam davku jeste treti den a po tydnu vymenim cast vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2016 07:47 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: JduSi
Zkus na výtok filtru neco přibastlit, ať můžeš vzduchovat a zároveň nevíří voda. Ideální je trubka s dírami na konci ucpaná. Kdysi jsem to používal.
Taková improvizovaná rozstřikovací rampa.
Podle mě jsi to s léčbou uspěchal, ale když už léčíš, drž se návodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2016 07:41 Muž JduSi [16]
Mam technicky dotaz. Na jedne rybce se mi objevila krupicka(jedna tecka). Okamzite jsem teda koupil Costapur od Sery,jelikoz Eshu nemeli a zacal lecbu. Na atmana jsem pripojil vzduchovani,ale jak vite,vzduchovani nefunguje spolecne s regulatorem prutoku,takze mam ve vode vyrivku.
Dotaz teda zni: Vzduchovani se ma pouzivat kvuli tomu,ze by se mela zvednout teplota vody na cca 30stupnu,nebo je duvod chemie obsazena v Costapuru ? Takze,kdyz nezvednu teplotu,musim vzduchovat ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.04.2016 19:48 R Muž romant [27987] Re: lubosturbak
Dal jsi tam potenciálně nemocný ryby, možný nositele parazita, tak proto a nepiš mě, že tam byli jenom chvilku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2016 19:47 lubosturbak
Tam som mal iba mloka a gupky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2016 19:45 R Muž romant [27987] Re: lubosturbak
Budeš posléze muset léčit i to další akvo.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [11] ...... 92 93

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 95114x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2223?od=501