Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Krupička

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 84 Přejít na další stránku   1  
Krupička
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.12.2007 10:42 mat – na peřovci se oběvily divné flíčky
Mám rybu peřovce nevím druhé jméno, mám ho už přes půl roku a dnes jsem si všiml že se mu na těle oběvují divné bílé flíčky nevím jestli je to nemoc nebo co a nevím co s tím dělat nakapal jsem do akvária preventin. Odlovit ho do karanténní nádrže je docela problém je schovaný v kořenu musel bych rozebrat téměř celé akvárium tak prosím poraďte.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.12.2007 17:40 Muž Eff [417] - Rostliny
PaDa ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.12.2007 17:32 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumci – Re: Effouš
Anténovci jsou citliví extrémně... Moji odešli už ve fázi teplota + sůl. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.12.2007 17:26 Muž Eff [417] - Rostliny
Jinak k tomu obnovení ochranného slizu - to je vlastně jeden z důvodů proč se přidává sůl. Mě se osvědčil také Aloe gel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.12.2007 17:23 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: PaDa
Jen jsem napsal proč se to doporučuje. Jinak s tebou souhlasím, dokonce z vlastní zkušenosti vím, že to není všelék. Po této kombinaci mi odešli anténovci a tetry ozdobné. Ale protože tam mohlo být víc vlivů, netroufám si říct, zda to bylo použitím eSHa 2000.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.12.2007 17:13 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumci – Re: Effouš
No, to jsme ale zase u toho, dokud tu plíseň nemají, tak dávat to preventivně je vcelku zbytečné, pokud chováš hodně na chemii citlivé ryby, tak i kontraproduktivní.
Osobní zkušenost - z několika desítek ryb zasažených krupičkou v různém rozsahu neměla plíseň ani jedna...
Takže je to na každým, jestli tam chce cpát něco navíc nebo ne ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.12.2007 17:01 rolandmynar – Re: Effouš
potlesk palec ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.12.2007 16:55 Muž Eff [417] - Rostliny
Zjednodušeně řečeno - neboť při a po krupičce je u oslabených ryb zvýšené riziko bakteriálních a plísňových napadení, je doporučováno spolu s Exitem používat také eSHa 2000, které působí právě na bakteriální a plísňové choroby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.12.2007 16:55 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumci – Re: rolandmynar
No proti eSHe jinak nic nemám, dneska už bych na krupici s ničím jiným nešel. Ale i na hodně velkou katastrofu mi postačil jen ten EXIT, i ryby úplně osypané se z toho dostaly jen díky tomu.
Do takového stavu se bohužel právě dostaly proto, že jsem se nejprve snažil o "nenásilnou" léčbu teplotou a solí a s EXITem jsem začal dost pozdě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.12.2007 16:52 rolandmynar – Re: PaDa
Vím, že výrobci toho nakecají, ale tomu bych věřil, neboť píšou u EXITU "spolu s eSHa 2000" ale u eSHa 2000 nepíšou s EXITEM. Takže to asi nepíšou zbytečně. Radši se držím návodu výrobce, než se něco domnívat a pak plakat. Mimoto u těchto léků není zátěž na ryby tak velká jako solení a zvedání teploty, což se u těchto léků nemusí. hmm :-|
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.12.2007 16:49 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumci – Re: rolandmynar
V případě, že nám jde o léčbu krupičky, jsou peníze za eSHa 2000 zbytečně vyhozené + další zátěž pro ryby navíc. Výrobci toho doporučí ;-) Nejlépe celou sadu od nich na úpravu dna, vody i choroby. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.12.2007 16:16 rolandmynar – Re: PaDa
Vím k čemu to slouží! Je to ale v návodu od výrobce důrazně napsáno, že doporučují dávkovat spolu s eSHa 2000!! Návodů jak známo bychom se měli držet, neboť pak nemá cenu si stěžovat že?!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.12.2007 07:16 kristule
jj naprosto stoprocentně umírají na krupičku :-(,exit jsem objednala hned včera ráno i s eshou 2000,tak doufám ,že brzy dorazí



to bob: jj jsou v prozatimní ,kterou jsem s rybama dostala už založenou,"jen jsem k nim dokoupila jednoho ancíka a dvě tetry ,aby tam ta jedna tetra s jedním ancíkem nebyli tak sami",no a tím jsem to celé zazdila,páč jsem jim tam s kamarády zavlekla i tu blbou krupici
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.12.2007 02:45 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumci – Re: rolandmynar
eSHa 2000 není určená k léčbě krupičky, ale pro léčbu druhotného zaplísnění...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.12.2007 19:37 rolandmynar – Re: Danila
Ovšem s eSHou 2000 ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.12.2007 19:28 Žena Danila [4489] - Sumci – Re: kristule
V návodu EXITU píšou:" u různých forem Ichtyo - krupičky jsou známa i vytrvalá stádia, která sedí na rybách popřípadě leží na dně nádrže jako cysty, tyto formy však rychle způsobují nové onemocnění, jakmile se zhorší kvalita vody nebo nasadí nové oslabené ryby."
"EXIT působí jak na matečné původce na kůži, tak i na volně plovoucí roje původců" a usmrcuje je - jo to se mi líbí rozzureny

Vzhledem k tomu, že jsem nepřišla při silném napadení celého akvária krupičkou ani o jednu rybu a ta hnusná krupice se nevrátila, doporučuju. Exit zkus sehnat přes net. Držím palce. D.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.12.2007 18:03 Kacisek – Re: kristule
Pro léčbu krupičky jsem použila od firmy Dajana Pet přípravek FMC a asi za 3dny byla pryč. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.12.2007 17:42 Sidonius
hmm , snad Kristule pozná rybku uhynulou na kožovcovitost... Aspoň podle stylu, jakým o svém problému píše, bych tomu věřil...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.12.2007 15:47 Bob
Je otázka, jestli ty ryby opravdu umírají na krupičku.
To akvárko je založené od 23.11.07 mohou umírat na otravu dusíkatými látkami

Sorry, nečetl jsem dobře, ty ryby jsou patrně v nějaké prozatímní nádrži, která je ovšem také docela nová, takže pochybnosti zůstavají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.12.2007 12:11 R Muž Silent [5949]
Moje heslo je " na paniku je vždycky dost času". Napřed je třeba se pokusit ryby vyléčit až pak řešit jestli je možná opakovaná nákaza. Podle mě pokud budou v nádrži perfektní podmínky, nepřerybněno a dodrží se karanténa nových ryb nemělo by docházet k opakovaným infekcím.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.12.2007 12:10 Sidonius – Re: kristule
...v případě, že mi rybičky odejdou všechny a tudíž to asi nebude doléčené v tom akvárku...
Toto podle mne není 100% zárukou, že bude akva "kožovcůprosté". :-) Resp. se domnívám, že reinvaze se dá čekat...
...Protože když nějaké rybky přežijí a krupici mít nebudou, je asi jakž takž možné, že akvárko je bez krupice...
Toto podle mne také není 100% zárukou, že bude akva "kožovcůprosté". hmm

Já bych zkusil doléčit, co se dá a po vymizení příznaků bych řádně akva vyčistil, odkalil a po pár dnech do akva doplnil rybky. (Pokud možno zdravé! :)) A připravil bych se na možnou recidivu nemoci.
Rybky, které přežijí napadení tímto parazitem, se podle některých zdrojů stávají proti němu částečně imunními. Přesto mohou být hostiteli parazita, který se v příhodném okamžiku znovu aktivizuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.12.2007 11:58 kristule
No právě diskuzi a né jednu prostudované mám a zajímá mě řešení v případě,že mi rybičky odejdou všechny a tudíž to asi nebude doléčené v tom akvárku.Tak jak zajistit,že při pořízaní nových rybek,se nenakazí v kontaminovaném akváriu,jestli je nějaká doporučená desinfekce,nebo všechno a zrušit a založit znova s notným savením,ale co pak s rostlinami.To je můj dotaz,na který marně hledám odpověď

Protože když nějaké rybky přežijí a krupici mít nebudou,je asi jakž takž možné ,že akvárko je bez krupice
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.12.2007 11:39 Sidonius – Re: kristule
Omlouvám se, ale protože je problematika kožovcovitosti docela složitá a bylo o ní mnohokrát diskutováno, zajímá-li vás můj názor na věc, projděte si historii diskusí na toto téma. Budete-li mít i pak na mne nějaké otázky, určitě mne kontaktujte. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.12.2007 11:09 kristule
no léčím jak to jde,bohužel exit jsem u nás na jabnlonecku nesehnala (6zverimexů a koukali na mě jak zjara)takže mám bioicht a anti ichtin ,zatim je v akvu ten bioicht+teplota na třicet.Se stoprocentní mortalitou nepočítám,spíš tím,že co den to mrtvolka,se na to začínám psychicky připravovat ,abych nebyla moc zklamaná,kdyby tento fakt opravdu nastal :-( .Jinak kdyby tedy bylo nejhůř a rybka nezůstala žádná,tedy asi by nebylo doléčeno ,co s tím akvárkem?Když nějaká přežije a bude vyléčena,tak bude asi akvo v pořádku že?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.12.2007 10:44 Sidonius – Re: kristule
Někdo píše, že za týden bez rybek čisté bude, někdo zas, že krupička může v písku přežívat i měsíc.
Myslím, že může přežívat i měsíců několik. Podle mne - nejlepší způsob, jak se s krupičkou vypořádat, je vyléčit ji v akutní fázi. Nevím, jaký způsob léčby jste zvolila, ale jestli počítáte se 100% mortalitou, asi ne dobrý...
Zkuste udělat něco pro zatím živé rybky - zkuste je vyléčit. Doporučuji použít eSHa EXIT spolu s eSHa 2000. Postupujte podle přiložených návodů.
Možná, že cena těchto prostředků převýší nákupní cenu zachraňovaných rybek, ale je otázkou, zda cena života rybky je cenou, za kterou ji pořizujeme...
A pak - kdyby se v budoucnu kožovec jakoukoli cestou vrátil, budete mít zkušenost, jak na něj.
Věřím, že zkušenost pozitivní. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.12.2007 08:17 kristule
momentálně s ní -omlouvámse píšu jak hotentot :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.12.2007 08:16 kristule – dezinfekce
Pěkný den,
mám dotaz,o krupičce,je tu psáno spousta věcí a momentální s bezúspěšně bojuji,co den to mrtvolka.Ale chci se optat,až dobojuji,ať už úspěšně s nějakými přežitými nebo s komplet celým akvárkem,jak to akvárko vydezinfikovat ,aby bylo od krupičky čisté.Někdo píše ,že za týden bez rybek čisté bude,někdo zas ,že krupička může v písku přežívat i měsíc.Tak co s tím?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.11.2007 11:26 Sidonius
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.11.2007 11:22 Žena Danila [4489] - Sumci
Sidonius: díky za podporu love
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.11.2007 07:22 Sidonius
palec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.11.2007 23:59 Žena Danila [4489] - Sumci
potlesk potlesk Ryby přežily krupičku i rozpad ploutví. Všechny. Nepřišla jsem ani o jednu. Zvýšilo se mi NO2, protože jsem měnila málo vody a aktivní uhlí bylo vyndané - a taky byly zas... hadice u filtru - přiznávám.- Exit a Esha 2000 zabraly na 100 %. A vzhledem k tomu, že neuhynul žádný ancistrus ani krunýřovec, pokládám tuhle chemii za bezpečnou - a doufám, že už ji nebudu nikdy potřebovat. The end.Přímo Happy end potlesk potlesk potlesk potlesk potlesk

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.11.2007 19:26 Žena Danila [4489] - Sumci
Danilí akva žije!
Pátý den dávám exit a esha 2000. Krupička je téměř neznatelná a to jen u ryb, které onemocněly později. Nejhůř postižený sumeček sklovitý je na tom asi dobře, protože už nepoznám, kterej to ksakru byl. :-D Hurá hop hop
Úhyn = 0.Nepřišla jsem o jedinou rybu.
Ale já jsem tak na nervy, že asi exnu první :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.11.2007 21:45 rolandmynar – Re: YZ125
Nevím, ale nic tím asi nepokazíš. V návodu EXITU je důrazné doporučení výrobce použít eSHa 2000.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.11.2007 21:43 Muž filipsi [1295]
Ja postupoval podle navodu, daval jsem oboje. Ale jen proto, ze to bylo dost rozjete, po neuspesne lecbe teplotou, na neonkach dele. Myslim, ze v pocatcich by samotny exit byl ok, ze 2000 jen pomaha utlumit (nedovoli rozjet) nasledky krupicky, nasledne bakterialni a plisnove infekce v rankach a rozpady ploutvi u oslabenych ryb.
Jestli to nemas moc a dele, dal bych jen exit. Ale nezkusil jsem, jen si to myslim, volba je na tobe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.11.2007 21:31 YZ125
A mam teda dokupovat to - eSHa 2000 ? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.11.2007 20:50 Muž filipsi [1295]
Me trvalo leceni 7 dni. U neonek doslo k hodne znatelnemu zlepseni az 5-ty den. 6-ty vecer uz jsem nic nevidel, pro jistotu dostali jeste jednou. Odolny druh, asi. Nekde dole to pisu, tak nepropadejte panice, rucnik sebou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.11.2007 19:49 YZ125
Nee, aktivni uhli nemam. Všude chválí kombinaci exit a esha 2000, takže pokud se to do zítra nezlepší, tak vyměnim půlku vody a začnu od znova s kombinací exit a esha2000. Teplotu zatím nechávám na 28˚C. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.11.2007 19:44 Žena Danila [4489] - Sumci
Řeším to samé. Počkám do zítra a pak budu pokračovat v léčbě. Jen kontrolní otázka na YZ 125, aktivní uhlí v akva nemáš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.11.2007 19:18 YZ125
Zdravým vás X-) Nějakým způsobem se ke mně dostala krupička. Nasadil jsem Exit. V návodu bylo psáno že do 3, maximálně 5ti dnů bude po krupičce. Včera (třetí den), již parazit nebyl vidět na původně napadených rybkách, ale objevil se na jiných. Tak jsem ještě večer zvýšil teplotu, dnes je stav bych řekl stejný se včerejším. Co by jste mi radili dělat? Mám pokračovat v přidávání Exitu? Jak dlouho ? Může to být něco jiného než krupička? Jsou to bílé tečky cca 0,5mm na rybkách. Díky moc za rady ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.11.2007 17:27 Muž bunda [28]
Moc ti přeji úspěšnou léčbu. tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.11.2007 17:22 Žena Danila [4489] - Sumci
Dnes je to třetí den, co dávám exit a esha 2000 do akvária s několika druhy sumů a krunýřovců napadených krupičkou. Resumé:Nejhůře postižený sumec sklovitý má na sobě už jen dvě tečky. Thorakátům krupice ubývá. Gibbíci neonemocněli stejně jako peřovci a ancistrusi skvrnití a gold vůbec. Hemiloricarie a loricarie jsou bez krupičky.Neonky - setrvalý stav,nelepší se, tetry krvavé taktéž.Obsypanej betťák je bez krupice.
Pozorovala jsem zvýšenou chuť ke žrádlu, jinak nic výjimečného - žádné křeče nebo namáhavé dýchání ani plavání u hladiny.
Je stále ještě brzy na závěry.
Jinak nákazu jsem přinesla s jedinou dávkou živých koreter.
V karanténě, kde je asi třicet ryb(kruýřovci, ancistrusi,loricarie, dania a halančíci) onemocněly všechny ryby. Léčeno exitem od včera. V akváriu dravců onemocněly všechny ryby, motýlkovci, trnovci), taktéž léčeno od včera.
V prezentovaném akváriu neuhynula ani jedna ryba. Uvidíme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.11.2007 02:12 Žena Danila [4489] - Sumci – Složení exitu
Několik lidí se ptalo, zda jsem si zjistila složení exitu. Ano, přestože neumím německy:-) :-D

e S H a Exit:
6,3 mg Diaminoacridine; 0,31 mg Malachitgrünoxalat; 0,79 mg Methyl-rosaliniumchlorid; 3,98 mg Methylthioniniumchlorid X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.11.2007 19:48 Žena Danila [4489] - Sumci
Nervově jsem nevydržela. Do čtyř do rána šrotila na netu co s tou krupicí a sumci. šlo hlavně o Kryptopterus bicirrhis a Synodontis eupterus, kteří jsou nejvíc ohrožení chemií. Ale když jsem ráno zjistila, že jsou napadení i moji milovaní thorakáti, bylo rozhodnuto. Koupila jsem exit a esha 2000.
Vyměnila třetinu vody, vyndala z filtru aktivní uhlí a pak to přišlo: MATEMATIKA: kolik kapek na stoosmdesát litrů, když je na sto 35? HA!!!!Řekla bych, že to bylo to nejhorší :-D Třesoucí se rukou jsem nakapala třikrát přepočítany množství do akva, ujistila se, že se od posledního měření obsahu nevypařilo ani deci a s očima navrch hlavy sledovala, co ryby. Samozřejmě, že nic. Vydržela jsem nalepená na skle ještě dvacet minut, síťku v ruce, připravená hrdinsky přelovit chcípající ryby.A nic. Uff.
Ovšem za půl hodinky jsem šla okolo akva a v děsu uviděla hemiloricariii, kterou vidím max. jednou denně a to v noci, zmítat se u přední stěny akvárka. Infarkt. už jsem držela v ruce síťku, že zasáhnu a pak se mi rozbřesklo: nebyla tam sama.Většina sumců v počtu asi dvaceti, včetně synodontů se hrnula k přední stěně. A skutečně jim něco chybělo - žrádlo. Hodila jsem jednu tabletu dovnitˇř a zmítající klubko vysavačů se rvalo jeden přes druhého, kdo ji první uloví......
Resumé: uplynuly čtyři hodiny od podání exitu a eshy 2000, ryby žijí, neuvěřitelně ožily- což vůbec nechápu - nepředpokládám, že by to působilo takhle rychle. Jediné, kterým evidentně není úplně dobře jsou neonky. Jsou zalezlé v hejnu za kytkama a drží se tam. Uvidíme.... Ale za změnu názvu akva to stojí ano ano ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.11.2007 19:46 Žena Danila [4489] - Sumci
roland: nakonec jsem se musela rozhodnout sama, a do rána jsem hledala, srovnávala, zjišťovala. Rozhodnutí použít exit vůbec nesouvisí s Vámi, ale s chemií a odbornými články. Dík. D.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.11.2007 19:36 rolandmynar
Věřím a doufám, že to bude palec do úplného vyléčení. potlesk Nerad bych se podílel na nějakých úmrtích špatnou radou. ;-) Přeji hodně štěstí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.11.2007 19:31 Žena Danila [4489] - Sumci
rolandmynar . došlo na exit. Uvidíme, zatím je to palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.11.2007 19:28 Žena Danila [4489] - Sumci
Tak dávám vědět. Rozepsala jsem se ukrutně, takže odkaz na deník:
rybicky.net/nadrz.php… ano ano ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.11.2007 11:26 Žena Danila [4489] - Sumci
roland: o.k. a dík za pomoc. Seru použít nemůžu, už je rozhodnuto. Dám vědět. love
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.11.2007 11:09 rolandmynar
Já tě o tom nechci přesvědčovat ani nevím co na to sumci, jen vím, že jsem ho použil dvakrát, za cca 4-5 dní bylo po nemoci. Zkus ale tu SERU, oni tam fakt vědí a mají linku 24h denně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.11.2007 11:03 Žena Danila [4489] - Sumci
rolandmynar: člověče zlatá, tím jsi měl začít!!!tím číslem, kde mi fudovaně poradí! palec
Jsem si mohla ušetřit tři hodiny na netu :-) Jinak odkazy dávám k úvaze - rozhodnutí co použít je na každém z nás.Soukromé stránky catfish jsou co se týče sumců vynikající a už jsem se s ní spojila.
Ale v jedné věci máš pravdu - půjdu do EXITU. Nedá se svítit.V nejhorším tady bude EXITů víc, protože jestli umřou sumci, tak si to hodim smich smich smich smich

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [84] ...... 92 93

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 95107x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2223?od=4151