Krupička
0 01.12.2010 15:05 Jitka – Re: Designer
a co se stane když se spletu s diagnozou a přelečim akvárko jinýma lékama než jaké by potřebovalo? Uškodim ostatnim rybám? Ty přícucníky mám už krásný velký a nechtěla bych o ně přijít. Je lepší když koupim nového bojovníka (kdyby tento pošel) ho nějak preventivně přeléčit nebo něco s nim udělat než ho šoupnu do akva abych neriskovala zatažení nějaké nové nemoci? Jestli jo co a jak s ním mám udělat?
To se neda moc obecne rict, jak castou peci akvarium nutne vyzaduje. Pokud me nekdo male a silne prerybnene akvarium, bude muset menit vodu vyrazne casteji, nez nekdo, kdo ma 20 neonek jen pro efekt ve 300l nadrzi jinak plne rostlin, kdyz ho zajimaji prave ty rostliny. Jeden bude menit vodu kazdou chvili, a stale bude spatna, kdezto ten druhy ji vymeni jednou za uhersky rok a to jeste do vody pridava rostlinam hnojivo. Co se tyce izolace nemocne ryby, je to jiste vhodne, nic se tim nepokazi ani kdyby to nebylo nakazlive (treba povazujic nejake zraneni za nemoc). U nekterych nemoci se pak akvarista nevyhne preleceni celeho akvaria, ale to je uz prave o tom zjistit, co to vlastne je.
0 01.12.2010 14:34 Jitka – Re: Designer
Může to být třeba tím že tam leju dešťovou vodu (odstátou) živorodkám to nevadilo.
0 01.12.2010 14:32 Jitka – Re: Designer
To by asi i odpovídalo, myslela jsem že stačí voda měnit jednou týdně ale asi častěji. PH určitě změřim a kdyžtak dám vědět jak to dopadlo. A asi mám tu rybu izolovat že? Jinak moc děkuji za pomoc.
Krupicku uz poznas, takze to by ses asi neptala, takze to nejspis nebude. Takhle na dalku, bez obrazku to lze tezko posoudit, a lze to leckdy tezko posoudit i s obrazkem. Zacaly se Ti mnozit rasy, to by mohlo znamenat nahromadeni odpadnich latek. Chce to zlepsit udrzbu (pravidelna vymena casti vody, odkalovani) a ryby lecit.
Mrkni na:
rybicky.net/nemoc/
a zkus posoudit, cemu jsou ty priznaky nejbliz.
Jak pisu, nevidim to, ale co treba tohle?
rybicky.net/nemoc/flexibacter-columnaris
0 01.12.2010 14:02 Jitka – dotaz na nemoc
A ještě chci dodat že kolem hlavy, ty skřele nebo jak se tomu říká má jakoby trochu odchlíplé a červené.
0 01.12.2010 13:40 Jitka – dotaz na nemoc
Dobrý den. Mám v 60ti litrovém akva dvě vysoké rostlinky a jednu maličkou co se zakořenila do kořenu. Toť ke kytkám. A z ryb mám tři bijovnice z toho jednoho samce. Dva přícucníky pár. A dva šneky jedno je piskořka věžovitá a druhé nevim. Ale na zaběhnutí akva jsem tam měla živorodky - Paví očka a jedno jsem musela dát pryč, jelikož mělo krupičku a pak už byli všichni v pohodě. Jenže teď se mi na tom samečkovi bety začali dělat takové bílé flíčky. Na těle nic nemá jen jako by ploutve ztrácely barvu u pod čumákem taky bělá. Vypadá to jako by plesnivěl či co. Plave jaksi divně. Před deseti dny ještě stavěl hnízdo, pak jednu samičku zabil a je divnej. Je apatickej, hnízdo už nestaví a ani neroztahuje ploutve jak to dělal, vypadá jako by mu zvadly jsou takové slepené a on je fort zalezlí a jde se jen nažrat. Přícucníci přestali pucovat kytky tak se na listech udělala hnědá řasa. Akva má teplotu 26 stupňů, prosím poraďte co to může být.
Je to možné. Bývá to druhotná infekce a na to by měl zabírat eSHa 2000. Pokud na krupičku vymře celá osádka není nutné nádrž kompletně překopat. IMHO stačí nechat bez ryb cca měsíc a situace by se měla normalizovat.
0 01.12.2010 10:54 Falcon Dobrý den,je možné,že by u krupičky,docházelo k rozpadu ploutví(hlavně ocasních)?
Ještě by mě zajímalo,v případě úhynu všech rybek,jak poté čistit nebo léčit(myslím kytky atd.) nebo je lépe celé akva zrušit a začít znovu?Děkuji za odpovědi.
Starší reakce
Inkubační doba u této nemoci je zavádějící termín. Od prvních příznaků infekce (bílé tečky značící uchycení invazního stadia parazita) po jeho uvolnění je závislé na teplotě. Při teplotě běžné v akváriích (cca 25°C) je to 4-5 dní. Uvolnění jedinci se usazují v nádrži kde se zapouzdří a ve vzniklé cystě dojde k nepohlavnímu dělení na cca 1000 zároděčných stádií. Tato fáze probíhá asi 20 hodin. Pak dojde k uvolnění mladých jedinců kteří hledají hostitele a celý cyklus se opakuje. Invazní stadia musí najít hostitele do 48 hodin jinak hynou.
0 20.11.2010 13:40 Trenéři – Dotaz
Zdravím chtěl bych se zeptat jak je dlouhá inkubační doba od prvních projevů krupičky. Moc dík za odpověď
Starší reakce
Je to krupička
ahoj, nemám zkušenosti s krupičkou, můžete me ji potvrdit?
0 07.11.2010 10:54 Lucka – beťák, krunýřovec, paraziti
Dobrý den,
potřebuji radu. Mám akvárko 12l, v něm beťáka a krunýřovce jednopruhého. Asi po 3 týdnech od nákupu krunýřovce (beťáka i s vybavením akvárka mám přes 3 měsíce. V akvárku jsou 3 živé rostinky (podle fotek na internetu šplhavník krásný, mokřanka žebrovaná a jedna z "trav" - upozorňuji, že jsem úplný amatér), domeček na schovávání a teď přibylo i vzduchování. V akvárku už dřív po skle běhaly malé bílé tečky, nijak neubližují, dočetla jsem se, že by mohli být z nadbytku jídla, což je možné. Před 4 dny se u betty objevila krupička a v chovatelských potřebách mi na to dali Molucid (že to zabije jak krupičku, tak i ty tečky na skle). Molucid jsem do vody nalila před 3 dny a čekala. Dnes jsem si všimla, že beťák má na těle další parazity "krupičky", které tam včera neměl a ještě k tomu se mi na skle akvária a v něm usídlili další živočichové a to hlístice. Potřebuji radu, zda dát Molucid znovu a jak dávkovat (o další dávce tu nic napsaného není), zda mám vyčistit celé akvárko mechanicky sama nebo zda koupit jiný přípravek speciálně na krupičku a ty malé živočichy v akváriu tam nechat? Děkuju za odpověď
Starší reakce
Jestliže chcete používat eSHa jako prevenci při nákupu nových ryb tam maximálně eSHa 2000. Exit bych použil pouze při napadení krupičkou.
Pokud se rozhodnete pokračovat v léčbě, (třeba se objeví jiné názory, ale já bych to udělal), doporučuji - jak už jsem napsal - "začít od začátku", tedy se "zahajovací" dvojnásobnou dávkou.
no jo, ale u nás se nikde esha neprodává, musím počkat, až ji známá doveze z Prahy, pokud to tam sežene. Mám jen bioicht, ale zas už nemoc ustoupila, tak nevím, jestli ho tam dávat a nepočkat už na tu eshu, kdyby to propuklo pak znovu... U bioichtu se má prakticky na 2 týdny vyřadit filtr..., tak jsem chtěla zkusit mírnější "léčbu".. (u začínající krupičky)
Je pravda, ze lecba nebyla zahajena asi vcas. Krupicka uz byla dost rozjeta. Bylo to poprve, tak priste budu obezretnejsi. Zvysil jsem teplotu o dva stupne na 26 a zkusim tedy jeste s lecbou vydrzet. Tu krupicku jsem si musel prinest s neonkama, ktere jsem koupil asi tyden pred vypuknutim nemoci. Asi budu priste eSHu pouzivat i pro prevenci po koupi novych ryb.
...po tydnu lecby eSHa exit a 2000 muzu konstatovat: 8 mrtvych neonek...
Velmi pravděpodobně jste léčbu zanedbal a toto jsou důsledky...
22.10. jste oznámil, že vaše akva navštívila krupička, 23. jste zahájil léčbu, (držel jste se návodu výrobce?!), a už následující den (24.) jste zahlásil 3 mrtvé neonky.
I když neonky patří k rybkám, které krupičku přitahují jak magnet, od prvních příznaků nemoci to trvá mnohem déle, než dva dny, kdy docházívá k úhynům prvních rybek...
Teď bych na vašem místě žádnou pauzu nedával, naopak - po uvážení bych nejspíš "šel tvrdě na věc". Zahájil bych nový cyklus včetně úvodní dvojnásobné dávky léčiva.
0 01.11.2010 14:28 MartinLhota Ja po tydnu lecby eSHa exit a 2000 muzu konstatovat: 8 mrtvych neonek a jedna mrenka nadherna. Krupicka je stale pritomna. Uz se mi tem chudakum rybkam nechce ta chemie cpat
Asi vymenim neco vody a po par dnech oddechu jim dam zase do tela.
Nejdůležitější je dostat rybky po léčbě znovu do kondice a nádrž do stabilizovaného stavu, protože rybky mají samozřejmě imunitní systém, který se za normálně nastolených okolností s potenciálními nemocemi vyrovnává. Je to podobné jako u člověka. Proto považuji za ne nejlepší myšlenku uskutečňovat léčbu vysokou teplotou a solí jako léčbu hlavní, protože to k výše popsanému rozhodně nepřispívá a nemoc se pak periodicky vrací.
Podle poměrně nových výzkumů je krupička schopná vytvářet dva druhy cyst. U těch běžnějších je líhnivost cyst při vyšší teplotě opravdu nižší, ale druhý silnostěnný typ je velmi vytrvalý a teplota na něj prakticky nemá větší vliv.
Cysty nezabije nic. Exit jako ostatně všechny léky tohoto typu ničí pouze invazivní stadia Ichtyophthirius.
Měl jsem nové ryby přes měsíc v karanténě (kvůli plísni na ocase jedné ryby) bez příznaků krupičky a stejně jsem s nimi zavlekl krupičku. Dost mě to s**e, protože v nádrži jsou i eL sumci. Nevíte, zabije Esha EXIT i cysty? Protože příště přeléčit preventivně nové obyčejnější ryby mi přijde lepší než pak léčit celou nádrž s citlivějšími rybami a z mojí zkušenosti karanténa nestačí.
Momentálně léčím, tak jsem zvědavý na ztráty. Krupičku jsem už přes 15 let neměl, ale kdysi se u mě nikdy neobešla bez velkých ztrát ryb.
0 01.11.2010 08:43 xx – Re: Denver
Když doléčíš můžeš si měnit vodu jak uznáš za vhodné.
jo díky. A když dokončím léčbu, za jak dlouho potom zas můžu vyměnit 1/3 vody už bez soli?
0 31.10.2010 20:23 xx – Re: Denver
Osolená voda se nechá v akváriu po celou dobu léčby - dokud není jisté, že se na rybách neobjeví nové tečky, klidně i 14 dní. Když měnit vodu pak zase s odpovídajícím přídavkem soli.
Filtr musí po celou dobu léčby běžet.
a ještě jeden dotaz. Když člověk léčí krupičku solí a zvýšenou teplotou, má odstavit filtr na celou tu dobu léčení?
Ahoj, chtěla bych se zeptat. Léčím zvýšenou teplotou a solí 3. den krupičku, a tečky už nejsou vidět, vím, že mám ještě pokračovat do 8. dne. Za jak dlouho můžu potom opět vyměnit 1/3 vody, až za týden nebo dřív? Díky moc za rady..
Starší reakce
S léčbou pokračuj dokud budou na rybách tečky a to i kdyby to mělo trvat déle než doporučená doba.
Leba funguje. Bile tecky postupne mizi ale s nimi bohuzel i neonky. Uz jich postradam asi 7
Kdy mam ukoncit aplikaci pripravku eSHa? Az zmizi posledni bile tecky nebo po peti dnech a pak cekat az krupicka zmizi?
Léčba trvá pár dní s tím je třeba počítat. Pokud se lék aplikuje včas, tedy v době kdy není zasažena většina ryb, tak je léčba krátká (cca 3 dni) ovšem v případě masivnější nákazy to může trvat týden i déle.
Tak druhy den po aplikaci esha exit a esha 2000 zatim velke zmeny v akva nepozoruji. Bile tecky stale zustavaji. Mrtve jsou tri neonky ale drazsi ryby zatim prezivaji vsechny. Pokud jeste zmizi krupicka, budu spokojen. To ale uvidim az za den dva. Podelim se o sve poznatky zase pozdeji.
Se nezlob, ale vždyť to máš přímo v tomto vláknu jak na lopatě.
0 23.10.2010 17:53 Marek – krupička
Prosím o radu, na rybičkách (hlavně na ploutvích) se objevily malé bílé tečky. Podle diskuze tady, to vypadá na krupičku
Co všechno mám udělat, abych se toho zbavil? Moc děkuju za rady
0 23.10.2010 11:09 MartinLhota2 Diky moc za rady.
Keramiku tam nech. Mřenky snáší léčbu přípravky eSHa poměrně dobře. Nikdy jsem nezaznamenal žádné problémy.
0 23.10.2010 11:03 MartinLhota2 Diky za radu. Urcite to tak udelam. Jenom se zeptam. Ma smysl vymenit i tu karamiku co tam dodal puvodne Fluval nebo to mam klidne nechat pul na pul. Po dvou hodinach od aplikace esha jsou vsechny ryby v klidu jenom mrenky, jindy aktivni, nemuzu dohledat. Snad to preziji.
Doporučil bych Eheim substratPro. Je sice dražší, ale je napořád a je to jedna z nejlepších biokeramik na trhu a má obrovský vnitřní povrch pro osídlení nitrifikačními bakteriemi. Co se uhlí týče, tak jeho plný účinek trvá jen v řádu desítek hodin a mělo by se používat jen pro vyfiltrování zbytků léčiv, při otravách a zabarvení vody.
0 23.10.2010 10:48 MartinLhota2 Ja tam to uhli i keramiku uz mam skoro dva roky. Po case to vzdy castecne oplachuji pri cisteni filtru. Naposledy asi pred mesicem. Fitr tedy pustim. Diky. Domnival jsem se, ze uhli ucinkuje dlouhodobe. Mam tedy radsi dokoupit keramiku?
Pokud je ve filtru uhlí déle než týden tak už funguje jen mechanicky. Vadí pokud je nové protože na sebe naváže účinné látky. Ono vůbec použití uhlí je zbytečné. Být tebou ho z filtru úplně vyndám a místo něho použiji biokeramiku nebo alespoň bioakvacit. Filtr nevypínej přišel bys o nitrifikační bakterie.
0 23.10.2010 10:39 MartinLhota2 Tak jsem rano jel koupit esha exit a esha 2000 a oboji jsem ihned aplikoval do akva. Vypnul jsem filtr Fluval 405, protoze v nem mam uhli. Vzduchovani nemam. Proc tomu to uhli vadi? A neprezije nakaza ve filtru? Uvazoval jsem, ze bych filtr zapnul na noc a rano ho pred aplikaci esha zase vypnul. Je to dobry napad?
jj,se vším ,co se zde ted napsalo souhlasím,víc hlav vic ví,sem jen chtěl upozornit na to ,že ne vždy se spolehat na komerční výrobky,ale že lze využívat i obyčejných věcí kolem nas a taky polovina leku nejsou zrovna moc šetrný k našim rybkám
Sůl má za následek jen podráždění kůže,zvýšení hlenivosti,tím se znesnadní přichycení prazita.Zvýšená teplota jen zrychlí vývoj.Fungovat to samozřejmě může,ale dnes bych už na to nespoléhal,spousta kmenů je rezistentní nejen na teplotu,ale i na léčiva,nehledě na to,že mohou dlohé měsíce žít v latentním stavu,a udeřit,tak,jak to bývá v tom nejnevhodnějším okamžiku...
0 23.10.2010 00:22 MartinLhota2 Diky za komentare. Costapur tedy zatim necham ve skrini a do rana rozmyslim, kterou cestou pujdu. Dam pak vedet jak jsem dopadnul.
To ano, ale dříve se totiž rybky netahaly přes půl světa jako teď (a nemoci s nimi).
Chovám mřenky nádherné cca 10 let a až na pár odolných jedinců snáší léčbu poměrně nelibě a přítomnost většího množství soli jim způsobuje fyziologické potíže. Je to vidět na změně jejich chování. Pokud jsou tvé v pohodě budiž ti přáno.
mam dvě mřenky nádherné asi tak dva roky staré a ted po poslední burze v brně k nim přibyli další dva kousky mladšího vzrustu a sul jim teda vubec nevadí
Přidat reakci
1 ...... [56] ...... 92 93
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 95172x