Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Krupička

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 74 Přejít na další stránku   1  
Krupička
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.02.2009 21:11 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: ustavprochore
...osobně si myslím, že existují nějaká vývojová stádia, která vydrží bez rybích hostitelů v akváriu podstatně déle...

Až několik měsíců. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.02.2009 17:22 Žena ustavprochore [567] – Re: Raider
A kam je dáte na několik týdnů, když celé akviško vydezinfikujete a znovuzaložíte? ;-)

Upřímně, ono to s tím kožovcem asi nebude tak úplně jednoduché, osobně si myslím, že existují nějaká vývojová stádia, která vydrží bez rybích hostitelů v akváriu podstatně déle.
Spíš přemýšlejte nad tím, zda je ve vašem akvišku všechno v pořádku, zda ta léčba krupičky je vždy dokončená a správně provedená a vůbec, jestli nejsou ryby stresované nevhodnými podmínkami v akváriu a tím pádem i náchylnější na nemoci.
EDIT: A pro jistotu popřemýšlete i o karanténě pro nově kupované ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.02.2009 17:21 ondra08
asi jedině pomože celé akva zrušit vydenzifikovat a založit znova a ryby od chovatele!! no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.02.2009 16:50 Raider – Re: bunda
No a kam je mám na ty 2 dny dát??? :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.02.2009 15:07 Muž Onďa [32]
iXka napsala: pokud jsou rybičky koupené pokaždé jinde možná je problém v akvárku

Dát do jednoho akvária ryby od několika různých chovatelů je to nejhorší, co můžete udělat. V akvárku se pak nachází "sbírka nemocí" a oslabené ryby nemají šanci. Nejoptimálnější je brat ryby jen od jednoho prověřeného chovatele. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.02.2009 14:21 Muž bunda [28]
Přečti si článek rybicky.net/nemoc/ichtyophthirius-multifiliis. Je tam napsáno že pokud nebudeš mít v akva ryby dva dny, tak zárodky krupičky se nemají na čem uchytit a zemřou. Já bych skusil nechat akva týden bez ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.02.2009 14:10 Raider – Re: filipsi
Děkuji vvám všem za rady:-)...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.02.2009 11:48 Muž filipsi [1295] – Re: Raider
A pri znovuzakladani po omyti se rid timhle, zacinas vlastne znovu od zacatku

www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
www.klub.akva.sk/… (prvnich cisla ale i ty ostatni stoji za to)
rybicky.net/rady/zalozeni-akvaria

Jen pro jistotu, kdybys to nevedel, at je rybam u Tebe dobre.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.02.2009 11:45 Raider
Tak díky všem za rady :-) ...Udělám to a sna d to bude OK...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.02.2009 11:32 Muž boruberry [159] - Raci, krabi, krevetky – Re: Raider
Samozrejme vse zive z akvarka ven. Vybrat dno, vyvarit ve slanem naleve jak kapucino psal a akvarko savem a pak poradne oplachnout vodou. Nejspis mas nakazu u sebe doma a drzi se tam, a kdyz tve leceni nezabira ... Asi neni jina moznost.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.02.2009 11:21 Raider
Jo tak děkuji...a není savo pro ryby nebezpečné???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.02.2009 11:20 ؤشححعؤؤهىخ – Re: Raider
ukamenuj krupicku.. :-D ja som koli nej musel cele akva rozvrtat a to vybrat dno a prevarat ho v slanom naleve ,savom vycistit akva a poriadne preplachnut a znovu zalozit..robyl som to podla seba a nie inych.Predsa len chcem mat istotu,ze sa mi to do akva znova nedostane .. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.02.2009 11:15 Raider
A co mám proti tomu udělat??? sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.02.2009 11:11 iXka
pokud jsou rybičky koupené pokaždé jinde možná je problém v akvárku. Je možné že by se tam nákaza držela..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.02.2009 10:41 Raider
Vyzkoušel už jsem 4 obchody :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.02.2009 10:39 Muž boruberry [159] - Raci, krabi, krevetky
Kupovat rybky jinde? :P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.02.2009 10:38 Raider – Koupím ryby a...
Ahojky...pokaždé když koupím novou rybku tak do týdne má krupíčku:(...Už nevím co mám dělat prodím poraďte...Kapu ryby výrobkem proti krupičce ale nepomáhá dostanou ji znovu.Díky moc a ahojky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.02.2009 12:39 Muž boruberry [159] - Raci, krabi, krevetky – Re: stanovsky
Jo, to ja nez si je vzdycky koupim, tak se poradne podivam na stav. Kupoval jsem je ze zverimexu, kterej vlastni pan Macenauer :-D Toho by se nemoci mohly bat :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.02.2009 11:54 Muž stanovsky [29] - Živorodky – Re: Ninco
Tak ne vždy si přineseš krupičku s rybkami domů. No jen když kupuješ ryby tak si je vždy prohlédni, aby neměly třeba tu krupičku nebo jiná zaplísnění či jinou nemoc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.02.2009 09:53 Muž boruberry [159] - Raci, krabi, krevetky
Za jakou dobu se projevi krupicka po zakoupeni ryb? Praskla mi totiz 20l karantena a jaksi nemam kam dat ryby :X Mam je tam 2 dny a zatim zadne priznaky nepozoruju.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.02.2009 19:21 Sakal,Jezef,xxx,Andrej,Mirka,Sedo,Matres,Marta,Cek
Ja nevim co to bolo. boli na nich same biele bodki a tie po tom esha... vceraj zmizli vsetky..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.02.2009 23:47 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: sakal
Mimochodem,měl by sis vybrat jeden nick,a ne psát pod mnoha.Sakal,Jezef,xxx,Andrej,Mirka,Sedo,Matres,Marta,Ceklis,MaryFee a Sk.To je skoro dost.Docela rád bych věděl,s kým komunikuji,a pokud se chceš dozvědět něco víc,tak se prosím zaregistruj.Ono,když se zaregistruješ, vyfotíš nádrž tak můžeš přidávat fota i nemocných ryb.Pak se i lépe něco řeší.Podle psaného popisu se můžem jen dohadovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.02.2009 22:58 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: sakal
1.2 odpoledne jsi zpozoroval údajnou krupičku a 3.2 je vyléčená?Tak to nebyla krupička.A pokud ano,nastane její reinvaze.Cysty dokáží být velmi dlouho v latentním stavu,takže při sebemenším zhoršení stavu akviška a ryb,se objeví znovu.
Otázka zní,co jsi vlastně léčil?Byla to opravdu krupička?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.02.2009 21:42 sakal
sa chcem spitat ci mam pouzit aj aktivne uhlie ak ano tak jake mnozstvo a jak dlho akva 240L
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.02.2009 21:06 sakal
uz tie bodky biele zmisli po tej lecbe stim eSHa EXIT a eSHa 2000..dufam ze sa to nevrati spet ked to uz neaplikujem..zcoho sa mohli tie nove rybi vihadzat??? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.02.2009 23:33 miro03 – Re: Yirka
palec ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.02.2009 21:37 Muž Yirka [9126] – Re: pietro
Nejdu na to sice tak vědecky jako ty, ale oproti minulosti je zde nepoměrně větší množství importovaných ryb a co jsem diskutoval s kolegy, tak to vypadá, že odolnost dovezených parazitů je prostě větší, než těch našich tuzemských.
Jiný názor mi absolutně nevadí, na to jsem moc nad věcí, spíš jsem chtěl poukázat na to, že ta tvá informace je trochu "obsolete".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.02.2009 19:23 pietro – Re: Yirka
To zajisté že jsou různé medikace, ale jiné kmeny snad jen podobné?
No jsem tu sice krátce ale asi vám tady vadí jiné názory?
Souhlasím že na internetu je spousta takových srejných publikací.To nepopírám, mám také fotky pod el.mikroskopem, ale tento soubor nelze sem vložit což je škoda hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.02.2009 16:30 Muž Yirka [9126] – Re: pietro
Ale v tom případě musels tu školní práci psát před mnoha lety a SID má pravdu, že současné poznatky jsou trošku "čerstvější" co se týče léků i odolnosti nových kmenů tohoto parazita.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.02.2009 12:56 Muž filipsi [1295] – Re: pietro
Takze necerpane odnikud? Vse Tva vlastni laboratorni a mikrobiologicka prace? Zajimave ;-) .
Jen mi z textu neni uplne jasne, zda je to teront, theront, nebo toront nebo dokonce trofont.
Nojo, ti chytrolini jsou hrozni, bez urazky :-) .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.02.2009 12:22 pietro – Re: Sid
Toto je má školní práce,jelikož se věnuji Hydrobiologii, nemám zapotřebí! kopírovat informace!!
Jak vás tady sleduji je tu jeden lepší chytrolín než druhý.Bez úrážky
Je možné že to tu někdo zveřejnil,už dřív asi mi to skopčil ale to já neřeším.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.02.2009 18:02 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: pietro
Chce to čerpat informace i z jiných zdrojů, než těch, co se opisují stále dokola už pár desítek let.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.02.2009 14:41 Sakal
a na tie vikali???vceraj mal normalny hnedy a dnes 2 krat bieli nie priesvitni ale belsi take gulicky skorej
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.02.2009 14:41 pietro – Re: sportsmen
Původce onemocnění:Nálevník (Ichthyopthirius multifiliis) kožovec rybí.
Na rybách cizopasí vegetativní fáze vývojového cyklu tak zvaný trofont ,který dorůstá do velikosti až 1 mm.
Kožovec cizopasí mezi pokožkou a šárou v žaberním epitelu. Živí se rozrušenou buněčnou drtí.
Jeho růst a pomalý rotační pohyb mají za následek rozsáhle poškození tkání, až nekrotické změny.
Po dosažení určité velikosti se nálevník aktivně uvolní z tkání hostitele, usadí se na různých předmětech ve vodě a opouzdří se hlenovitou schránkou. V této rozmnožovací cystě (tomontu) se postupným rozdělením až na 2000 malých tomitů.po uvolnění z cysty se toto stadium nazývá teront. Teront plave a vyhledává si znovu hostitele a cyklus se opakuje. Nenajedli Toront hostitele do 2-3 dnů, hyne. Délka cyklů závisí na teplotě vody.
Při teplotě vody 10°C trvá tento cyklus asi 35 dnů, při teplotě 25-26°C trvá několik hodin. Tato teplota je pro rozmnožování kožovce optimální. Při teplotě vody 3°C a nad 28°C je rozmnožování přerušeno. K zamoření chovného prostředí theronty dochází s přitékající vodou nebo napadenými rybami.

Příznaky onemocnění: Dostavují se při silnějších infekcích. Ryby se otírají o dno a předměty v akváriu, jsou neklidné, později přestávají přijímat potravu, ztrácejí reflexy, jsou malátné a ve velkém počtu hynou za
Příznaků dušení. Na kůži, ploutvích a žábrách jsou drobné bílé krupičkovité útvary dosahující velikosti až 1 mm.
Terapie:Je velmi obtížná. Kožovci se zanořují do tkání povrchu těla a tak jsou do značné míry chráněni před antiparazitárními koupelemi.Při léčení lze použít metodu přechodného zvýšení teploty vody a antiparazitní
koupele.Metoda přechodného zvýšení teploty vody na 31-32°C po dobu 3 dnů se v praxi využívá především
v chovu akvarijních ryb . Antiparazitární koupele se používají ve stádiu, kdy vzrostlí trofonti opouštějí povrch hostitele, aby vytvořili cystu. Pouze na tato volná stádia kožovce jsou koupele účinné.
V chovu akvarijních a okrasných ryb lze využít dlouhodobou , případně krátkodobou koupel v malachitové zeleni.Při tlumení této nemoci lze aplikovat také přípravek Entizol, který přidáváme do krmiva.Tato metoda se využívá u ryb, která ochotně přijímají potravu.Také lze použít Akryflavín(Trypaflavín).

Prevence: spočívá v zabránění zamoření chovného prostředí, a to jednak nákupem a vysazováním zdravých ryb a kvalitní vodou.
Pokud máš nějaké dotazy, rád ti je zodpovím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2009 14:14 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Bob66
Té soli a zvýšené teplotě věřte "omezeně". :) Existují tropické formy tohoto parazita, na které naše tradiční dogmata nefungují... :-O Než zkoušet štěstí, tak jít raději do jistoty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.02.2009 14:06 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: Sakal
Na krupičku u terčovců stačí přidat sůl a zvednout teplotu na 33°C X-) Cose týká bílých výkalů mohou mít vnitřní parazity a na ty je dobrý entizol nebo dostupnější flagellol ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.02.2009 13:55 Sakal
este ma aj biele vykali???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.02.2009 13:51 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Sakal
Aplikujte eSHa EXIT a eSHa 2000 a postupujte podle návodu = teplotu nezvyšujte.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.02.2009 13:17 Sakal
ja som tiez asi spozoroval krupicku take male bodki mensie nez 1mm po celej strane aj na vrchnich plutvach mam aplikovat exit a esha 2000 alebo od sera costapur Costapur teplotu mam 28 skusam ju zvisit ale ide to pomali ani nevim ci to je ta krupicka kupil som tie rybi pred 2 dnami nevim co teraz a tusim ze to predtim ne mali neviem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.01.2009 17:56 Žena petrys [107] – Re: Pavel73
léčbu vždy dodělej do konce, jinak dávkování je 1.3.6.a9.den, případně 12., takže to je pět dávek a vždy to necháš působit tři dny, takže by léčba měla trvat zhruba 14dní
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.01.2009 17:22 Muž jajaapaja [174] – Krupička.
Já nedávno přitáh krupičku z rybama z obchodu.Než jsem si toho vším takse to dost rozmnohlo na ryby.Hlavně na Parmičku žraločí a neonky.Počítal jsem z úhynem.Koupil jsem ANTI-ICHTIN za35 Kč.Podle návodu aplikoval ,zvíšil teplotu a během pěti dní z ryb zmizela.Úhyn nebyl žádnej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.01.2009 17:10 Pavel73 – Re: petrys
takže zase po nějakém času píšu.Takže jenom na začátek pro Petrys.Ryby se mi ani neotíraly,ale ten povlak a tečky měly......Takže dneska jsem ty ATB dával po 4.,tak podle mě je tam dám ještě 2x a hotovo,protože už časté úhyny přestaly a tečky ani povlak už nejsou,ale nebudu nic riskovat a dodělám léčbu do konce.

Když jsem snižil hladinu v akvárku kvůly objemu na 200l,tak mi už stonkovky rostou hezky nad vodou,ted to vypadá jak paludárko,ale to by nemohly bejt hrozně orošený skla,prootže teed tam není nic vydět. ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.01.2009 11:35 Navi – Re: Romiš
Zdravím. Momentálně mám v akvariu 6 čichavců, 4 neonky, 3 ancitrusy, 10 pavích oček a 5 rájovců.
Polovička mé populace v akváriu už totiž umřela, bylo to 7 neonek, ty byly jako první, pak 5 parmiček čtyř pruhých, 5 pavích oček. Musím přiznat, že mám z té zvýšené teploty taky trochu strach a jsem v očekávání co to udělá, ale momentálně nemám žádné jiné východisko. Po zvýšení tepoty na 29 stupňů jsem si všim, že mi v akvarijní vodě pomaličku mizí bílé tečky, které tam bylo opravdu ve velké míře. Rybičky se chovají prozatím v pohodě, ale pořád mají na sobě bílé tečky (tedy kromě těch čichavců a rájovců - ti na sobě tečky nemají. Kdyby to náhodou nepomohlo, poradí mi někdo co s tím, pak? To akvarium mám založené úplně nové (asi měsíc) je pravda, že tam nemám moc roztlinek, ale jinak jsem všechno řádně ošetřil jak měl. Rybičky jsem nakupoval ve třech různých prodejnách. A do vody jsem přidával na rozjezd akvaria pouze biofiltr- od společnosti PET. A když jse viděl první příznaky krupičky, tak jsem přidal BIOICHT a OIDIMOL- taktéž od společnosti PET ale to bohužel nezabralo. Díky moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.01.2009 22:27 Romiš – Re: BNavi
Zbytečně riskujete. Nepíšete, jaké máte rybky - některým taky můžete vysokou teplotou pomoci - do rybího nebe... :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.01.2009 21:01 BNavi – POmÓc, krupička......
Ahoj, zdravím všechny přítomné. Prosím o pomoc s léčením krupičky, tedy doufám, že to teda krupička je, ale po všech článcích co jsem si přečetl, tak asi je. Mám totiž na rybičkách bílé tečky a rybičky si otirají tlamičky, tak doufám, že nejde o jinou nemoc. Přečetl jsem si toho hodně a rozhodl jsem se pro zvýšení teploty na 30 stupňů, přidat sůl a hodně vzduchovat. Akorát si njsem jistý kolik soli mám dát, ať z nich neudělám slanečky? Díky moc za rady a další postup. (Jak dlouho mám nechat telotu nad 30 stupňů, kdy měnit vodu atd...Díky) :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.01.2009 21:09 Žena petrys [107] – Re: Pavel73
ok, kdyby se ti ke konci léčby něco nezdálo, třeba kdyby se ryby furt otíraly, tak dej ještě 12.den další dávku, mě tenkrát zmizely všechny příznaky až ke konci léčby, hlavně hlídej vodu, at se nezačne kazit, dycky je třeba před další dávkou vyměnit tak 1/2 vody, svítit můžeš, jen nefiltruj přes molitan, výhodou antibiotik je, že působí i na parazity sedících na rybách, protože atb se rybám dostanou do krve, tudíž jdou pak i do parazitů zevnitř, nemusíš tedy čekat, až se parazit z ryby pustí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.01.2009 20:45 Pavel73 – Re: petrys
Tak včera jsem začal s dávkováním ospamoxu,tak budu psát výsledky. X-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.01.2009 19:36 Romiš – Re: Pavel73
Nechtěl jsem tě nějak naštvat...
Nejsem naštvaný! :-)
Držím palec , ať to dobře dopadne! Dejte pak vědět. Díky! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.01.2009 17:56 Žena petrys [107] – Re: Pavel73
ospamox je šetrný k rybám i rostlinám, tablety rozdrt na prach a rozpust ve vlažné vodě, pak to tam nalej, budeš mít mléčný zákal, ale to je dobře
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.01.2009 17:48 Pavel73 – Re: petrys
Jasně že má ten popis,zejtra se u zvěrolékaře stavím a uvidí se.Nevadilo to nějak rostlinám?Že by třeba zastavili růst,apod, to by mi ještě nevadilo,ale kdyby odešly,tak by to byla pálka,protože mě ty kytky stály kolem 3 tis,-
Jinak dík. :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [74] ...... 92 93

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 95117x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2223?od=3651