Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Krupička

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 27 Přejít na další stránku   1  
Krupička
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.03.2014 23:44 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Heimdall
Fotka k příspěvku Presne tak,vysokou teplotu nepozivame tam,kde by to bylo naskodu ve vztahu z lecivem,tam kde ji(teplotu) zvysit muzeme tam to udelejme,je to dobra pomoc,protoze jak je znamo,parazita lze znicit jenom v (rejdivem)stadiu kdy opusti cystu a hleda dalsiho hostitele(jinak ne,pokud nechceme znicit vse zive).Pri zvyssi teplote se zrychluje jeho zivotni cyklus,tim padem se nam ho podari znicit rychleji,coz muze byt nekdy dulezite. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2014 22:28 R Muž Silent [5949] Re: secrof74
Jenže vysoká teplota může u některých léků urychlit rozpad účinné látky dříve než postihne parazita. Výrobci to do návodů neuvádí pro srandu králíkům. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.03.2014 22:28 R Muž romant [27987] Re: secrof74
Ono ta vysoká teplota je fajn rada, ale jaj se říká "všeho s mírou" a může se klidně stát, že si člověk na základě přečtení o té vysoké teplotě odrovná rostliny(občas se na to zapomíná), protože když se budeme bavit o tom, co mám třeba odzkoušený tzv. po staru(34 st. a soli jak v moři, malachitka), tak v tom už jdou do kopru i ty odolnější kytky. Takže bych to viděl na doporučení teplotu ne nižší než 25st. a klidně ať to do doby než se sežene odpovídající léčivo, olizuje 30st. a posléze upravit na ten standard a léčit při něm, není-li v návodu uvedeno jinak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2014 22:26 Muž secrof74 [27] Re: Heimdall
No s tím zase nesouhlasím já. Nikdy se nic nezkazí zvýšením teploty. Ba naopak. Návody jsou sice důležité, ale jsou psány pro určitou vodu, pro určité látky ve vodě, pH atd... Zvýšením teploty se léčba urychlí ať jde o jakýkoliv léčebná přípravek..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2014 22:22 R Muž Silent [5949] Re: secrof74
Tak s tím souhlasím. Ovšem jsou i léky, jak už bylo řečeno, kdy se teplota zvedat nemusí. Vždy záleží na návodu od výrobce který bych v každém případě dodržoval. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2014 22:20 Muž secrof74 [27] Re: Heimdall
To určitě ne, a ani jsem to tak nemyslel. Léčiva jsou podmínka, výměna vody také, ale ta vysoká teplota to opravdu maximálně urychlí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.03.2014 22:20 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: secrof74
Vysoká teplota jen urychlí vývoj parazita a možná zkrátí dobu léčení. Při léčbě Exitem se teplota nezvyšuje, je to i v návodu.
Edit: pozdě sakra... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   15.03.2014 22:17 R Muž Silent [5949] Re: secrof74
Ono by to šlo i v těch 22°C jen by to trvalo dlouho a byla by to vzhledem k léčivům i neúměrná zátěž pro ryby. Ovšem s prohlášením "Ať se léčí, čím se léčí, podmínka je, vysoká teplota vody." si dovolím nesouhlasit. Kvalitní a prověřené léky zlikvidují krupičku s minimálním dopadem jak na ryby tak na rostliny. Vysoká teplota sama o sobě krupičku nevyléčí a u některých léků není třeba ani teplotu zbytečně zvedat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2014 22:07 Muž secrof74 [27]
No nejde ani tak o léčiva, jako o to, že přeléčit krupičku ve 22 stupních je nesmysl. Ať se léčí, čím se léčí, podmínka je, vysoká teplota vody..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2014 18:51 R Muž romant [27987] Re: Sputnik
Aby byl ten výčet ověřených přípravků ještě širší než zde zaznělo máš na výběr ještě Tetra Contra Ick Konzentrat, nebo JBL Punktol ULTRA. Léčit to chce rozhodně celý akvárium dle danýho návodu patřičného léčiva a podle toho, jak vypadá množství rostlin v akváriu daný dávky klidně i navyšovat, neb po tom víkendu a než něco kloudnýho seženeš počítám bude již krupice pořádně rozjetá.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2014 13:16 Muž MarekP [812] - Malawi – Re: jamajcan
(nejlíp Esha exit nebo Costapur)
Já zase s Costapurem. Nikdo netvrdil, že je jenom Esha. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2014 13:12 Muž Sputnik [12] - RostlinyRe: MarekP
tož kvůli kytkám,potřebuju je co nejdříve rozjet kvůli řasám.
Jsem z valmezu:-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2014 13:11 jamajcan
Neexistuje jen ESHA.Já osobně,mám ty nejlepší zkušenosti,s Protazolem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2014 13:06 Muž MarekP [812] - MalawiRe: Sputnik
Kytky zasazovat nemusíš, dej je klidně na pár dní do kýblu. A nejlepší by bylo sehnat co nejrychleji léčivo. Pokud opravdu nejsou v tvém okolí obchody otevřené teď o víkendu a nemáš možnost někam zajet, tak mě napadá, jestli třeba neznáš nějakýho akvaristu v okolí, kterej by třeba měl něco proti krupičce. Odkud jsi? Můžeš si zkusit dát třeba inzerát tady, jestli se ti někdo neozve třeba už dneska z okolí. Obávám se, že přes všechna opatření ti nějaké ryby zdechnou, když se 2 nebo 3 dny krupička nebude pořádně léčit. A zhasnout nemůžeš proč?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2014 13:05 Muž Sputnik [12] - RostlinyRe: secrof74
tak to raději obětuji ryby:-( na kytkách mi záleží víc.
K
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2014 13:05 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: secrof74
asi jsi znalec, nicméně doporučuji přečíst návod - teplota se nezvedá ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2014 13:04 Muž secrof74 [27] Re: grunda
Exu chceš používat při normální teplotě?? Tak hodně zdaru..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2014 13:02 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: secrof74
proč by neměly přežít 29 - 30° ? Rozpadat se budou tak jako tak, za víkend se jim stane prd a pak přijde Esha exit - teplota zpět do normálu a kytky pojedou dál
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2014 13:00 Muž secrof74 [27] Re: Sputnik
Jestli máš v akva kripičku, určitě tam nic nepřidávej. Nové rostlinky (a kor emerzní), tu vysokou teplotu nepřežijou. Takže opravdu, sůl, teplota alespoň 29C a pořád měnit vodu. Rostlinky zatím musíš dát jinam, jinak je zabiješ.. Krupičky se budeš zbavovat dlouho..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2014 12:58 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Sputnik
kytky zasaď a zhasni, dva dny to vydrží
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2014 12:54 Muž Sputnik [12] - RostlinyRe: MarekP
zhasnout nemůžu:-( musím dnes zasadit nové kytky.Zároveň bojuju s řasou u nově založeného akva a kytky mám v košíčkách a už se musí zasadit:-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2014 12:50 Muž MarekP [812] - MalawiRe: Sputnik
Ano, vyměň třeba půlku vody, dej do akvária sůl (polévkovou lžíci na 50 litrů), zvyš teplotu klidně na těch 30-31°C - pár dní to ryby v pohodě vydrží, než koupíš nějaké léčivo (nejlíp Esha exit nebo Costapur) a zhasni v akváriu. Je blbý, že nemůžeš použít hned nějaké léčivo, tak snad zabere to, co jsem napsal. A tu vodu měň každý den. Víc toho teď udělat nemůžeš. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2014 12:14 Muž Sputnik [12] - Rostliny
Zdravím,vypukla mi krupička a rybky jsou celkem dost obsypané,je sobota,tak nekoupím žádné léčivo:-(
Mám tedy nasolit? a zvýšit teplotu? když ji zvýším na 30°C přežijou mi neonky a skaláři a tetry bílé?
Jak dlouho mám pak udržovat tu vysokou teplotu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2014 20:44 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Kaira
Vďaka za všetky názory! Až teraz som prišiel domov (dnes som školil), tak sa ospravedlňujem za neskoršie reakcie.

Áno, v akváriu mám rybky, je to Hlavné akvárium z prezentácie. Ako som spomínal, už sú tomu 2 mesiace, čo sa to objavilo po pridaní nových neóniek (červených) a niekoľko týždňov, čo to načisto zmizlo. Či to bola naozaj krupička - môžem sa mýliť, ale myslím si, že áno. Hlavne ma v tom utvrdzuje skutočnosť, že v Miminom akváriu rybicky.net/nadrze/19970 sa asi mesiac dozadu objavili úplne rovnaké biele bodky na neónkach (ale modrých "mini"), asi tiež zavlečené buď s rastlinkami alebo rybkami alebo krevetkami. Tiež najskôr len zopár sem-tam, ale tam to malo iný priebeh - veľmi rýchlo sa všetky rybky úplne obsypali (ako by ich niekto vyváľal v krupici) a aj všetky uhynuli (s výnimkou mojich zapožičaných prísavníkov, tí nemali žiadnu bodku).

Tak ja neviem, v rybích chorobách sa vôbec nevyznám. Či teda dokáže krupička odznieť "len tak" alebo nie. Ale i v dávnejšej minulosti som mal také bodky občas na neónkach (zase Tetrách neónových) a obvykle to po čase zmizlo samo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2014 14:11 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: Turbínka, Heimdall
On tam asi ryby má, ale tak nějak jsem to myslela, že totiž na cysty léčba stejně neúčinkuje. Už tu taky někdy zaznělo, že ne každá bílá tečka je krupice. Léčila bych, až bych si byla jistá, že ryby mají opravdu krupičku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2014 14:03 Žena Turbínka [2558] Re: Heimdall
V tomhle máš pravdu, nedomyslela jsem to, léčiva nezabírají na cysty, které jsou obecně u všech bakterií a parazitů dost nezničitelné. A cysty tam budou stále čekat. Omlouvám se a beru předchozí komentář částečně zpět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   14.03.2014 13:57 R Muž Silent [5949] Re: Turbínka
Pokud nejsou v nádrži ryby nemá význam krupičku jakkoli léčit. Léky které jsou na trhu nedokážou zlikvidovat cysty které se mohou v takové nádrži vyskytovat, za předpokladu, že tam krupička už je, ale likvidují invazní stadia která ovšem zase pokud nenajdou hostitele do 48 hodin hynou. Takže léčit, ale jen pokud tam jsou ryby a krupička je prokazatelná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2014 13:47 Žena Turbínka [2558] Re: Kaira
Naopak léčit už teď! I kdyby tam měl jen rostliny a vodu bez ryb. Parazit přežívá v nádrži a při jakémkoliv oslabení imunity nemoc propukne s velkou parádou znovu a zase!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2014 13:42 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: zervan
Osobně bych tam teď nic nelila. Léčila bych, až kdyby se to objevilo znovu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2014 12:39 Muž secrof74 [27] Re: MarekP
No ona sama nezmizi, ale pouze se zastavi a prestane se sirit. Ja s krupickou bojuji zrovna ted. Ryby zatim vypadaji ze jsou v pohode, ale je mi jasne ze ve vode to porad je a jeste dlouho bude.

Zervan: Pokud jsi si jisty, ze mas ve vode krupicku urcite bych leceni doporucil. Pokud uz ji nemas viditelnou na rybach tak bych lecil alespon formou prevence s polovicni davkou. A casteji menil vodu. Jinak riskujes, ze se ti to za par tydnu zase vrati.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2014 12:18 Muž MarekP [812] - MalawiRe: zervan
Ještě jsem nezažil, aby krupička sama zmizela. Byla to opravdu ona?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2014 10:06 Muž zervan [1123] - Rostliny
Konečne mi dnes po mesiaci dorazil Esha Exit. Mám dilemu, či ho použiť - preto prosím o názory, situácia je nasledovná:
* Pred 2 mesiacmi som kúpil zopár nových Neóniek červených;
* pravdepodobne sa s nimi podarilo prepašovať krupičku, na niektorých sa totiž ukázalo pár bielych bodiek hlavne na plutvách a ak si dobre spomínam, aj na niektorých "starých" rybkách;
* žiadna rybka sa celkom "neosypala", zostalo to len pri ojedinelých bodkách, ani žiadna neuhynula na následky krupičky, všetky stále vyzerali veľmi živo, aj sa treli viackrát;
* postupne tie bodky mizli, už dlhšie nemôžem nájsť ani jednu na žiadnej rybke;
* v akváriu sú aj Neritiny a Krevetky japonské.

Mal by som akvárium stále pokladať za nakazané a liečiť?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2014 17:58 Muž MarekP [812] - MalawiRe: MarekP
Teď jsem si všiml, že tam máš napsáno "Omlouvám se jinak za závojnatky, ale o to víc se o akvárium starám.". Ale tolik ryb v tak malém akva, když z toho jsou 2 závojnatky, budeš mít jen samé problémy. Tyhle ryby tam prostě nepatří a nepomůže ti sebelepší údržba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2014 17:55 Muž MarekP [812] - MalawiRe: Deo
Díval jsem se na tvou prezentaci a evidentně to moc neaktualizuješ. Tu mečovku nemáš vypsanou mezi rybami. A tvé akva je naprosto nevyhovující pro ryby, které tam máš. Ty závojnatky tam nemají co dělat. Podle fotky, která je dost rozmazaná se toho moc určit nedá. Ale vzhledem k osazenstvu akva se vůbec nedivím, že jim něco je a budeš mít čím dál víc problémů...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.03.2014 17:53 R Muž romant [27987] Re: Deo
Tak v tom blázinci se není čemu divit, že se objevuje u různých ryb plíseň. Prvotně bych řešil tu osádku ve vztahu k velikosti akvária, máš tam mezikontinentální bramboračku, nebo-li rybí eintopf a když už nic, tak alespoň několikrát týdně měň min. 1/3 objemu vody, jinak bude problémů přibývat a akvo místo radosti bude dělat starosti, tak je sobě a svým chovancům zbytečně přidělávat. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2014 16:44 Deo – krupicka?
Fotka k příspěvku Dobry den, predem se onlouvam za chyby, ale jsem na mobilu... Asi pred tydnem mel cichavec na zadni ploutvi 1mm vybezek v tloustce tak tez. Uz to nema, ale ted to ma mecovka. Vybezek ma barvu sedou a je jen jeden, rybicky se chovaji normalne, vykaly ok a papaj normalne :). Info o akva naleznete v mem profilu a dekuji :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2014 19:09 Muž buchcikbel [0]
Dobře, dávat to tam nebudu, díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2014 19:08 R Muž romant [27987] Re: aquarista
Ano, možno nekrmit a krátkodobě to neonkám vadit nebude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2014 19:04 Muž buchcikbel [0]
Nebude tato teplota vadit neonkám? Taky jsem četl že dva dny nemám krmit, ale svítit normálně... ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2014 19:01 R Muž romant [27987] Re: aquarista
Jasně, nechat kde je a léčit tu nádrž komplet. Teplotu ještě vejš, klidně přes 30 st. a shánět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2014 18:59 Muž buchcikbel [0]
Dneska jsem ho v akvaristice nesehnal. Je tu ještě možnost dát ancíka do druhé nádrže, ale to je blbost, protože bych si to mohl zatáhnout i k tomu čichavci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2014 18:55 R Muž romant [27987] Re: aquarista
Ne, jdi do klasiky v podobě eSHa exit, nebo Costapur.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2014 18:52 Muž buchcikbel [0]
Je to anti-ichtin. Můžu ho přidat? Zvýšil jsem teplotu na 28, osolil (mírně) a předtím ještě vyměnil trošičku vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2014 18:49 R Muž romant [27987] Re: aquarista
Vadí, ale není lék, jako lék.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2014 18:48 Muž buchcikbel [0]
Nevadí ancistrusům malachitová zeleň?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2014 12:08 Muž kofejn [963] Re: Motýl
Zkoušel jsem léčbu entitolem v krmení před měsícem a zatím dobrý. rybicky.net/forum/7736…
Nechtěl jsem rozhodit celé akvárko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2014 08:56 Muž Motýl [145] - CichlidyRe: zervan
Samozřejmě u bičíkovců, pokud ryba ještě žere.
Věta je vyjmuta z článku o kožovci = krupičce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2014 08:54 Calliope – Krupička/bičíkovec
Ahoj. Nedávno jsem přikoupila nové ryby. Samozřejmě u jedné z nich se za pár dní projevila nemoc. Bohužel spíše dvě. Podle popisu nemocí to vypadá jak na krupičku, tak i na bičíkovce. Jak by se to dalo léčit dohromady? Už je v karanténě a 2 dny nežrala. Už jsem zkoušela koupel v solném roztoku, potom taky nějaký léčivo, zvýšení teploty, odkalení dna. Navíc teď mám i strach o ty další ryby co jsem s ní přikoupila. Vypadá to jako by jim zbělávaly místa na těle, hlavně na hlavě, ale jinak se chovají normálně, žerou. Poradíte mi někdo, prosím?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2014 08:48 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Motýl
A nejde to do krmiva len pri nejakých črevných / vnútorných parazitoch?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   01.03.2014 08:26 Muž Motýl [145] - Cichlidy
Tak jsem se kouknul, jak je to s tím entizolem a používá se přimíchaný v potravě, né jako koupel. Viz - Nemoci ryb z Vodňan: V poslední době se při léčení začínají s úspěchem používat i krmiva medikovaná dimetridazolem nebo metronidazolem (entizol).
Takže příště do huby, né do vody. :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [27] ...... 92 93

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 95136x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2223?od=1301