Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Krupička

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 31 Přejít na další stránku   1  
Krupička
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2013 11:31 Muž Yirka [9126] Re: Lenicka92
Nezlob se, ale o léčení krupičky je toho tu napsáno opravdu hodně. Pokud se tím nechceš prokousávat, chápu, ale pak stačí kliknout na nejlépe hodnocené příspěvky a nebo na příspěvky od nejlepších autorů a máš to co potřebuješ coby dup.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2013 11:22 Lenicka92
Ahojky, zrovna včera večer jsem objevila malé bílé tečky na zadní ploutvi silver molly, nejspíš jde o krupičku. Nemám s touto nemocí zkušenosti, prosím poraďte. Zatím jsem zvýšila teplotu na 28, víc si netroufám kvůli ostatnímu osazenstvu ryb a přidala jsem podle návodu zde rybicky.net/nemoc/ichtyophthirius-multifiliis sůl. Akorát postrádám další info, jak často dávat sůl nebo to stačí jednou a co odkalování? Nemám ještě pořízen odkalovač a teď jsou svátky a mají všude zavřeno :(. Takže ani léčivo nekoupím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   22.12.2013 14:35 R Muž romant [27987] Re: Moma
Na každá stránce tohoto vlákna je několikrát uvedeno léčivo eSHa exit v možné kombinaci eSha 2000, nebo třeba Costapur, jako jiný lék, tak třeba něco z toho a dávkovat dle návodu a do doby než budeš léčit zvýšit teplotu ke 30 stupňům a akvo lehce zasolit(pol. lžíci na 50 litrů).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2013 14:30 Žena Moma [0] - Živorodky – krupička
Zdravím, mám v akváriu problém s touto nemocí, ryby mi pomalu vymírají a já nevím jak se toho zbavit. Nemá někdo nějakou radu?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2013 17:31 R Muž romant [27987] Re: ssendy
Hnojení normálně dál, teplota v pohodě, po skončení léčby do normálu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2013 17:23 Muž ssendy [0] Re: romant
A jeste se zeptam.Ta teplota 29 supnu bude stacit?A jeste pouzivam co2 a pmdd+pmfe.To mam taky vse prerusit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2013 17:12 R Muž romant [27987] Re: ssendy
Ty ten filtr potřebuješ taky přeléčit, léčivo Ti vázat nebude, jedině by jsi tam měl čerstvý aktivní uhlí, což nepředpokládám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2013 16:59 Muž ssendy [0] Re: romant
Takze je zbytecne vypinat veknovni filtr?Neprocisti se pres filtr i to lecivo?Mam Eheim mech a substrat pro.Pak jeste ten molitan a jemnou vatu.Jo a jeste jsem zvedl teplotu na 29 stupnu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2013 15:48 R Muž romant [27987] Re: ssendy
Udělal jsi to dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2013 15:44 Muž ssendy [0]
Cau vsem.Tak uz se taky potykam s krupickou.Koupil sem Costapur,protoze takhle narychlo nic jineho nejde v nasem mestecku sehnat.A ptam se na vase zkusenosti.A hlavne me zajima jestli mam vypnout venkovni filtr a provzdusnovat jak pisi v navodu.Zatim sem filtr nechal bezet a roztrikovaci rampu jsem dal nad hladinu,aby padajici voda vic provzdusnovala.Diky za kazdou radu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2013 20:55 JoKa Re: MichoCZ
Zvednutím teploty v tomto případě nic nezkazíš...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2013 20:32 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: romant
No to já taky. Se uvidí co se z toho vyklube. Horši, že v sobotu jsem ve Zlíně na burze a pak týden v zahraničí. Tak buď dojedu a bude akva "prázdné" a nebo se z toho vylížou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2013 20:24 R Muž romant [27987] Re: MichoCZ
Teplotu klidně ke 30 stupňům, ať už je to krupice, či obrněnka, ale jak jsem psal, potřeboval bych názor dalších lidí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2013 20:19 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: romant
To taky není dobré. Z léčiva mám doma jen Arciflavin na jikry a jinak nic. Každopádně se tam píše, že by pomoct mohl. Taky jsem vodu přisolil a zapnul topítko. Bez topítka mám 23-25°C. Na chov ryb by to mělo být optimální snad.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2013 19:32 R Muž romant [27987] Re: MichoCZ
Tak nechci šířit poplašný zprávy, ale tohle by mohl bejt ještě větší eklhaft a to obrněnka, ale je to fakt mizerně poznat, chtělo by to názor někoho dalšího.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2013 19:24 Muž MichoCZ [891] - Amerika
Zdravím, mám doma týden hengelky v rybicky.net/nadrze/17248 a jsou jaksi moc "perleťové" nebo taky kropenaté. Nahrál jsem k prezentaci fotky, ale ty rybky nepostojí aby fotky stály za to. Může to být krupice? Rybky jsou docela plaché a zdržují se v jednom rohu nad výduchem CO2.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.11.2013 07:22 Muž Yirka [9126] Re: kady
Při léčbě Exitem (a i při podpoře E. 2000) není třeba s filtračními medii nic provádět. Vše můžeš nechat běžet jak je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2013 07:19 kady – EXIT vs Eheim substrat pro
Zdravím. Je možné při léčbě EXITem nechat ve filtru substrát eheim? Přeci jen má plochu 450m2 na litr jak tu někdo psal. Díky za názory. mk

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2013 15:11 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: prasan
prasan napsal: Keď to niekto vyrába ako Preventin(čo je zrejme obchodná značka)
Obchodnou (alebo inou obdobnou) značkou sa názov stáva až po registrácii. Tá registrácia nie je zadarmo, a tak nie každý názov je chránený. Ak však meno registrované je, býva označené, napr. R v krúžku. Okrem toho, nie každá registrácia musí byť nutne celosvetová (zase cena), čiže registrovaný názov v Nemecku nemusí brániť predaju iného výrobku s rovnakým menom u nás (a naopak). Na druhej strane, predávať svoj výrobok pod názvom iného je z dlhodobého hľadiska kontraproduktívne, hoci krátkodobo môže mať úspech...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2013 12:30 R Muž romant [27987] Re: prasan
Už jsem se několikrát setkal v akvaristice s tím, že zákazník chtěl právě onen oblíbený Preventin a byla mu prodána úplně jiná a mě do té doby neznámá vodička a když se člověk trošku popídí po složení, tak zjistí že je to všechno na jedno brdo a pro přípravky obdobnýho složení se to označení Preventin prostě tak nějak vžilo. Ovšem někdy ta rozdílnost v koncentracích a i složení nemusí být až zase tak bez komplikací při pozdějším použití adekvátního léčiva, tedy pokud se nedodrží zásada pořádných výměn vody před aplikací toho tzv. konečnýho léčiva. Já s tím prostě nemám dobrý zkušenosti(sám osobně to snad zvládnu), ale lidem co nejsou tolik otlučení to nedoporučuji, jak postupuji jsem již vysvětlil.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2013 12:24 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: romant
Ovsem protoze jsem alespon ja osobne psal Preventin s velkym P, je tim mysleno vlastni jmeno a pri trose pozornosti k zamene nedojde, stale nevim s cim by mohlo ;-) .

A ted jsme u toho, ze jsem narazel na smichani methylenove modri s lecivem s methylenovou modri, cimz dojde k jedine veci, ke zvyseni jeji koncentrace, ovsem vlastne ani to ne prilis, protoze jde o postupne pouziti a ta modr neni v akvarijni vode stala. Navic jde o latku snasenou dobre i pri vyssich koncentracich.

Nemam ve zvyku strkat hlavu do pisku, a proste neco necist ci blokovat atp. Vysvetlim sve stanovisko a ctena spolecnost necht si udela svuj nazor. Muzu byt protivny, neprijemny, aby se clovek bal otevrit konzervu, ale to vubec neznamena, ze nemuzu mit pravdu. To ze nekteri v tom co pisu nenachazeji smysl, jeste neznamena, ze jini lide si v tom nemohou to sve precist. Odmitam stat se soucasti tupe masy s jednoduchymi resenimi na vsechno, jen proto, ze je takova vetsina.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2013 12:21 - Re: Designer
Keď to niekto vyrába ako Preventin(čo je zrejme obchodná značka) ,tak to iná firma nemôže ponúkať rovnako. ;-) ano
(Preto sú i botasky miesto Rebook - Robaak a pod. :-D )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2013 11:42 R Muž romant [27987] Re: Designer
Přípona "in" se taky někdy nahrazuje příponou "an", taky velmi podobné složení a do stejný party patří i multi-medikal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2013 11:27 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: romant
Ale Dajana vyrabi tohle www.akva-exo.cz/… , coz je "PREVENT". Ono je to jen o "in" na konci, ale to najdes dalsi priklady, kdy se lisi ci chybi jen nejaka pismena a jde o neco jineho ;-) . Ani vodka a voda neni totez.

Jeste nejaky jiny "Preventin"? Abych si to tedy ujasnil ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.10.2013 11:07 R Muž romant [27987] Re: Designer
Mrkni na Dajanu a se zbytkem s Tebou nebudu polemizovat. Každej máme ten nějakej svůj osvědčenej způsob, jak na krupičku, já osobně, když nemám k dispozici eSHu, nebo třeba Costapur, tak do doby než jsou k mání, pouze zvedám teplotu a solím a už nepoužívám žádný jiný vodičky, ale jak píšu to je můj problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2013 11:04 R Muž romant [27987] Re: Urtman
Budu za skeptika a budu tvrdit, že jsi krupičku nevyléčil, ale pouze viditelně její příznaky potlačil, přesně tohle jsem si už několikrát myslel a rup ty boty, když to nejmíň čekáš, obsypaný ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2013 10:12 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: romant
Prosim, jaky jiny Preventin mimo vyrobek firmy Hü-Ben je jeste na trhu? Opravdu mne to zajima, rad si doplnim znalosti.

Jinak muj prispevek je o kombinaci leciv, o nabadani k tomu znat jejich slozeni, zajimat se, ne tupe rikat ze "michat se nic nema". Ta modr o den driv totiz muze zabranit dalsi nasledne nakaze.

Je jednoduche rici, ze se nemaji leciva kombinovat, ale mozna kdyby se to takhle bralo obecne bez pochopeni souvislosti a studia co je co, nevychazelo se z toho co je a neni k mani hned, nekteri z nas uz by meli na sobe nejakou tu vrstvu hliny a mozna i nejake ty hezke rostliny, protoze se nebralo v potaz mensi zlo, ale jen to "ze se to nema".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2013 08:35 JoKa Re: Yirka
Ale tady fakt nikdo nevydává Preventin za lék na krupičku. Kdybys to vlákno opravdu odroloval, tak bys zjistil, že tazatel neměl eshu ani nic podobného momentálně doma, tak se ptal, co může udělat, než sežene léčivo. Načež rada byla prosolit a zvednout teplotu, stalo se a pak tazatel našel doma preventan a zajímalo ho, jestli to pomůže, když na přebalu byla krupička zmiňovaná. Zbytek už si asi četl, je to na této stránce...
PS: před 14 dny jsem tímto neléčivem vyléčil krupičku za 48 hodin... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2013 06:48 Muž Yirka [9126] Re: Designer
Opět mnoho slov a výsledek....???
Preventin prostě není primární lék na krupičku. A za tím si stojím. Porovnávat ho v tomto případě s léky eSHa je hodně mimoňské.
(Opravdu musíš reagovat na každý příspěvek, ač je to jen kladení slov na řádek? Jestli ti mé příspěvky nesedí, tak je ignoruj. Na rozdíl od tebe však píši o tom s čím mám osobní zkušenost a ne jen nějaké akademické úvahy vedoucí k nejistotám tazatelů)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2013 20:06 R Muž romant [27987]
Já Vás chlapci trošku více poinformuji, protože není Preventin jako Preventin, ono je docela dost výrobců a všichni mají trošku jinou recepturu, složení je taky o trochu jiné a i koncentrace té modři a někteří výrobci uvádějí ve složení i mal. zeleň a formaldehyd, takže bych byl opatrný s těma jasnejma soudama. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2013 19:39 JoKa Re: Yirka
Děkuji Designerovi za doplnění, budu to mít kratší. ;-)
Teplotu a prosolit vodu jsem doporučoval o pár řádků níž. Preventin je pouze doplněk k té léčbě... Stačí odrolovat, je to tam napsané... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.10.2013 17:34 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Yirka
Jelikoz Preventin je methylenova modr, moc toho nepokazi ani jeho pridanim, pokud bude nasledne lecit prikladem malachitovou zeleni - jejich kombinace se bezne pouziva.

eSHa EXIT ji obsahuje taky (methylthioninium chloride), takze k nezadoucimu mixu nemuze dojit a snasenlivost ryb k modri je znacne vysoka.

FMC ji obsahuje taky...

V pripade vhodneho vyberu leciva tedy nejde "o dalsi chemii" jak uvadis, jde o stejnou jako dal prida, takze kdyz vymeni vodu, coz je zde jiste i s odkalenim zadouci, k zadne katastrofe a ani nevhodnemu mixu ci trapeni ryb "dalsi chemii" nedojde.

Nevis, nectes, a karas... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2013 16:56 R Muž romant [27987] Re: michalcod
michalcod napsal: Mám dojem, že jsem na Akarách modrých a Ancistrus red objevil krupičku...aspoň si to myslím..Tak to vyfoť a bude se vidět jestli si to myslíš správně či nikoliv, ono to přesný určení nemoci je pro další postup vcelku zásadní věc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   28.10.2013 16:52 Muž Yirka [9126] Re: michalcod
Řeknu ti na rovinu, že krupička je tam zmíněna, ale jsem si jist, že Preventin na ni nemá ani náhodou. Než použiješ osvědčená a níže pospaná 2-3 léčiva, je určitě lepší začít prevencí se solí a teplotou, než ještě před vlastním léčením dávat do nádrže další chemii.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2013 16:21 JoKa Re: Designer
Dobrá rada, díky... palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   28.10.2013 14:39 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Urtman
K desinfekci kontaminovaneho naradi pouzivam hypermangan (asi vsichni znaji, k mani v lekarne). On kdyz se udela poradne tmavy, pochybuju ze v tom muze neco prezit a i vana tohodle skoro nic nestoji. Pak se tam da snadno nahazet co je potreba, vcetne kyble.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2013 14:12 Muž michalcod [13]
Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2013 13:59 JoKa Re: michalcod
V této fázi tím nic nezkazíte. V tom případě radím na ten 15l kýbl (vím, že jsem s kýblem už otravný, ale používám ho, tak mám na něj všechno přepočteno :) ) 2 lžíce soli a 20 kapek preventanu. Víc kapek je podle mě zbytečné a ancík je na něj citlivý, ostatně i na sůl, tak bych ho zbytečně nedráždil.
Důkladně obden odsát 30l, takto opakovat s odsáváním dna celkem 3x. Pak jednou s poloviční náloží preventanu a s další výměnou už jen solit a postupně snižovat teplotu.
Dodám ještě jednu věc, krupička se léčí poměrně snadno, ale ještě snadněji se vrací, proto i po doléčení bych ještě chvíli nepolevil s údržbou a lehounkým zasolením... A rozhodně veškeré nářadí použité v nakažené nádrži, důkladně umýt teplou vodu a klidně přes noc vydesinfikovat v roztoku vody a pár kapek preventinu. Jinak si to roznesete úplně všude...
Ať se daří...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2013 13:42 Muž michalcod [13]
Díky moc, našel jsem doma ještě léčivo Preventin a na obalu zmiňujou i krupičku.
Není to prošlé, tak bych mohl vyzkoušet. Píšou až 5 kapek na 1 l vody...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.10.2013 11:51 JoKa Re: michalcod
Podle toho kolik toho odsajete. Dodržujte koncentraci na 15l dvě lžíce. V tomto případě nejde ani o tu výměnu vody, jako spíš to důkladné odsátí.
Vysoká teplota zabijí mladé jedince (toho parazita) a ty co už jsou "zavrtané v rybě" rychleji dospějou, ryby se pustí a vytvoří jakousi cystu, která padne na dno a po vylíhnutí hledá nového hostitele, přesně tyhle cysty musíme důkladně odsát. Sůl pomůže v tom, že se více rybám vytvoří na těle sliz a znesnadní parazitovi uchytit se na rybě. Po 2 dnech při této teplotě bez hostitele hyne a opět odsáváme...
Takže ve Vašem případě bych obden odsál těch 30l, to znamená dohromady 4 lžíce soli (důkladně rozmíchat v kýbli bokem, nesypat přímo do akva).
Předpokládám, že dnes bude taky zavřeno, že léčivo bude až zítra? Pokud už zítra na sobě krupici mít nebudou (což se klidně může stát), už bych to asi neřešil léčivem, ale jenom nějakým preventanem (něco s malachitovou zelení), ty dvě-tři aplikace ancík v pohodě snese. Taky jsem přesně takhle léčil 14 dní nazpět mladé čichavce a redíky co byli s nima...
Takže shrnutí: teplota 29, obden odsát dno a vyměnit 30l vody (dohromady 4 lžíce soli). Zítra nasadit nějaké léčivo (pokud ještě bude na rybách krupice, tak esha, když ne, tak stačí preventan) a takto to držet aspoň týden, ale to fakt aspoň. Samozřejmě kdyby nastoupila esha, tak dno odsát, ale sebrat co nejméně vody, jinak se efekt léčiva pochopitelně snižuje (ale to určitě bude napsáno na přebalu). Po týdnu začít pomaličku a postupně snižovat teplotu a zpolovičatět tu sůl. S odsáváním dna přestat, až za další týden...
Ať se daří.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2013 10:07 Muž michalcod [13]
Odsál jsem a dal sůl a držím teplotu na 29.
Jen se chci zeptat kolikrát a kolik dávat sůl na těch 120 l.
Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2013 20:12 JoKa Re: michalcod
Rozhodně zvednout teplotu, klidně na těch 29 a často měnit vodu s důkladným odsátím dna a ta sůl. Dával jsem dvě polévkové na 15l kýbl. A co nejdřív sehnat léčivo ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2013 19:48 Muž michalcod [13]
Mám dojem, že jsem na Akarách modrých a Ancistrus red objevil krupičku...aspoň si to myslím..
Teď je všude zavřeno, tak budu zatím léčit dostupnými prostředky. Zasolil jsem a co můžu ještě zkusit?
Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2013 18:34 Baruda Re: Roman
Díky za rady, nakapala jsem to tam ve čtvrtek a musela jsem odjet. Vrátila jsem se dneska a bála jsem se podívat do akvárka. Naštěstí to všechny ryby (kromě těch určených tlusťochovi) přežily. Nakažený cejn má na sobě již skoro nic a ostatní ryby jsou také v pořádku. Nakapala jsem jen ten Costapur, teplota byla stabilní va 24°C a vodu jsem nesolila. Nakapuju ještě dnes a uvidím, jak to bude vypadat. S opakováním léčby počítám a jsem na ni připravena. Od rodičů jsem si půjčila topení a soli je doma také dost. Ovšem, kdyby se to už neveacelo, byla bych mnohem radši :-D...Ještě jednou moc děkuj všem za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   20.10.2013 15:21 R Muž romant [27987] Re: proiture
Všechno špatně, chce to si o zakládání a zarybňování čerstvých akvárií něco přečíst. Určitě bych denně měnil min. 1/3 vody, nekrmil týden nikoho ničím a pokud je to skutečně krupička, tak zahájil skutečnou léčbu, ne nanicovatým preventinem. To čím skutečně léčit je zde v tomto vlákně omýláno dokolečka dokola, jako ideál je koupit přípravek eSHa exit, možno v kombinace eSHa 2000, nebo třeba Costapur. rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2013 15:15 proiture
Ahoj ,prosím o radu,je to asi 14 dní co jsme založily AQ,ale nějak se nám nevede ze začátku to šlo dobře,po 3 dnech jsme daly rybičky,je to pár dní co umřely 2 skaláry a 1 sumeček.Včera jsem byla na AQburze a tam jsem si koupila další....10x neonky červené a 6x neonky(měli ocas jako závojnatky),živorodky,a nějaké bílé sumečky (nevím jméno)potom i nějaké kytky.Od včerejška mě umřelo všech 6 neonek,a na jedné black molly jsem objevila bílé ťupky jakoby krupička a plave jakoby na místě,je to ten nálevník? prosím poraďte co mám dělat,mám 96l AQ,teplota vody 25C,kapu PREVENTIN ,krmím patentkama a nějakým suchým krmivem děkuji sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   20.10.2013 10:42 Roman Re: Baruda
Návody u léčiv je potřeba brát jako univerzální a pro každé akvárium platí trochu jinak. Např. měkká voda u některých látek toxicitu zvyšuje a u jiných snižuje, v zaplněném akváriu rostlinami, kořeny a rybami bude u některých léčiv nutnost zvýšit dávky, neboť barviva v nich obsažená se vážou na organické látky, teplota vody ovlivňuje vývoj parazita a také zrychluje metabolismus ryb a dá se tak urychlit i léčba, ale je nutno počítat s tím, že někteří parazité jsou vejcorodí a pak je nutno léčbu opakovat a zase v každém akvárku jinak. V běžném třeba za týden, ale s terčovcama už po třech dnech a jelikož jsou parazité nezodpovědní a občas některé stádium přeleží, léčba se opakuje i třikrát až čtyřikrát. Vždy je lepší léčbu protáhnout, než zkrátit. Ten utrejch, ve kterém rybu koupeme je méně škodlivý, jako nemoc, která rybu sužuje. Také je potřeba počítat s tím, že může dojít k souběhu nemocí, přidá se baktérka, plísně, rozjedou se bičíkovci atd.
Ve většině případů nám nemoc odstartuje zvýšená hladina N látek ve vodě, málo kdy si ji přineseme, ona v tom akvárku už dávno je v latentní podobě a čeká, až jí dáme šanci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2013 08:56 R Muž romant [27987] Re: Markéta
Léčit opravdovým a silnějším a hlavně účinnějším léčivem, jako jsou třeba eSHa exit, nebo Costapur. Vše je zde v tomto sáhodlouhým vlákně popsáno i Tvoje situace se zde opakuje s nepravidelnou pravidelností.
Edit: Akvo bych řádně vypláchnul častejma výměnama vody, pořed tím než bude aplikováno to spomínaný léčivo. Je taky otázka jak je to akvo starý, určitě by pomohlo se zaregistrovat, zřídit prezentaci předmětnýho akvária, uvést co nejvíce informací, fotky a celá věc by se mohla řešit komplexněji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2013 08:48 Markéta – Krupička
Zdravím. už týden léčíme krupičku dle návodu na obalu FMC od Dajány a rybičky se dní drželi a nic už na sobě neměli a ted všechny postupně umírají.. nevíte co s tím?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2013 08:03 Baruda Re: romant
Ok, děkuji za rady, vše se budu snažit dodržet. Ráno jsem koukala, že té rybce, keterá to měla nejvíc, to už trošku opadlo. Další mají na sobě třeba jen jednu nebo dvě tečky, tak snad to všechny zvládnou. Hlavně aby se mi nenakazili vousatí, lín, karásek a přísavky. U těch bych to asi těžko rozdejchávala

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [31] ...... 92 93

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 95136x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2223?od=1501