Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Krupička

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 39 Přejít na další stránku   1  
Krupička
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 23:50 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: baletka
Desinfekce rostlin se provadi v roztoku hypermanganu,ale jestli preneses na rostlinach nejake tomonty krupicky tak ti ani on nepomuze(aspon ne v case,ktery je bezpecny pro ty rostliny)radeji nic neprenaset,dokud si nejsi jista,ze si ji vylecila! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 22:52 Žena baletka [624] Re: Prdka27
Já jsem se při oplachování rostlin řídila radou zkušenějšího - vykoupala jsem je v roztoku hypermanganu. Opláchnutí pouze vodou podle mě nepomůže. Pokud jsou na nich zárodky ve formě nějakých spór, pouhá voda je dolů nedostane. Ale nejsem extra zkušený akvarista, to mi říká pouze selský rozum.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 22:01 Muž MarcoKing [32] - Tetry
Ja jsem je oplachnul.. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 20:37 Morfeus Re: Prdka27
Bohužel může, teoreticky při troše smůly stačí kapka vody z infikovaného akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 18:51 Morfeus – Re: baletka a Yirka
baletka a Yirka - díky za rady a komentář. Filtr jsem ještě včera nahodil zpět. Vyndal jsem však aktivní uhlí aby nedocházelo k pohlcování léčiva. Nechci to zakřiknout, ale zdá se, že stav neonek se stabilizoval a tečky mizí. U čichavců je však napadení stále velmi silné a rybičky tráví velkou část dne poléháváním na dně akvária. Zajímavé je, že epidemie krupičky téměř kompletně míjí paví očka. Jako jediní obyvatelé akvária zůstávají čilí a téměř bez jediné bílé tečky. Léčím již třetí den dvojnásobnými dávkami Eshy Exitu a standardně Eshou 2000.
PS: Včera jsem se byl podívat v prodejně, kde jsem neonky koupil. Celé akvárko bylo napadeno krupičkou a nemocné rybičky vesele prodávali dál :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 18:26 Muž MarcoKing [32] - Tetry
Muze se krupicka privest i s rostlinami??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 18:25 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: romant
Tak si myslím, že bílých teček přibývá. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 13:58 Žena baletka [624] Re: romant
Ony asi neonky nebudou první obyvatelé, jako první půjdou brochisové nebo dania. Ovšem dania jsou opět z onoho krupičkového akva... Tak zatím pročítám různé názory a postupně si tvořím svůj, takže až se rozhodnu, dám vědět, jak to probíha a proběhlo ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 07:23 host Re: Johan
Pokud by ty skvrny byly jen na povrchu a ne ve svalovině, pak by mohlo jít o Ichtyobodo. Ale zas otazník.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 06:35 R Muž romant [27987] Re: baletka
Můj názor znáš. ;-) Není kam spěchat, odsleduj to ještě pár dní, občas se stane, že když příjdou vyléčený rybky do novýho prostředí, který je o kapánek jiný(horší), než to původní, tak se může krupice opakovat. To neber ani Ty ani ostatní jako strašení, jenom jako informaci se kterou je třeba náležitě pracovat a to právě tou delší čekací dobou a taky ve tvém případě tím, že ty neonky nebudou jako první obyvatelé toho novýho akva, prostě aby už šly do jedoucího akva. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   14.11.2012 22:49 Žena baletka [624] Re: Morfeus
Proč, propána, vypnutý filtr? Ta voda přece musí cirkulovat a všechna se pročistit, ne?? Aspoň myslím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2012 22:48 Žena baletka [624] Re: Sid
Ano, tak nějak jsem to všechno pochopila, a proto přechodné (dvoudenní) zvýšení teploty na 30°C a sůl. Nad 30 jsem si netroufla jít... Je to asi dva týdny a ryby jsou zdravé, dokonce poslední neonka se zbavila poslední bílé tečky před pár dny. To si vysvětluji jako dobré znamení. Ryby jsou velmi žravé a dost aktivní. Neonky by měly jít do nového velkého akvária, kde plánuji altispinosy a discusy a mám přesto trochu obavy... Myslíte, že to můžu risknout??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2012 22:47 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: host
Možná sem to špatně nafotil, ale podle mě to je jen bílý povrch kůže. Jakoby sežraný pigment.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2012 20:23 host Re: Johan
Johane, ta bílá svalovina by ale napovídala na plistoforozu??? Zkus to eventuelně na aquapage.cz, Pietro je odborník na nemoci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2012 19:57 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: romant
Vitálně vypadají, ale jednu limii jsem v prvních dnech (tuším 4 den) vytahoval mrtvou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2012 19:51 R Muž romant [27987] Re: Johan
No právě, to jak ty ryby vypadají vitálně, to je to co mě na tom nesedí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2012 19:39 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: romant
Já tomu zatím pracovně říkám Piscinoodinium pillularis (ryby jsou klidné, plné života a přichuti).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2012 19:36 Muž Yirka [9126] Re: Morfeus
Tím vypnutým filtrem jsi asi dílo zkázy dokonal. Poté, cos špatně zvolenou "léčbou" nechal nemoc rozvinout nelze předpokládat, že za dva dny léčení uvidíš viditelné pokroky. Spíš lze předpokládat nutnost prodloužení léčebného cyklu tak jak je to popsáno v návodu. V návodu také není napsáno nic o vypínání filtru. Filtr okamžitě zapnout!!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2012 19:34 R Muž romant [27987] Re: host
Je to co precizně nafotil Johan opravdu krupička? Na zpětnou otázku, co by to mělo bejt jinýho odpovědět nedokážu, neb si pro tentokráte jistej nejsem. Pokud by to mělo bejt něco jinýho, je možný ťuknout a nasměrovat, dohledám si, dovzdělám se. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2012 19:25 host Re: Johan
Dovolím si dát odkaz na sousední web:
www.aquapage.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2012 19:15 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Johan
Fotka k příspěvku foto 5
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2012 19:14 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Johan
Fotka k příspěvku foto 4
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2012 19:13 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Johan
Fotka k příspěvku foto 3
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2012 19:13 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Johan
Fotka k příspěvku foto 2
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2012 19:13 Muž Johan [4945] - Rostliny
Fotka k příspěvku Rád bych poprosil o další rady. V akváriu mám již víc jak 9 dní (co to pozoruji) "krupičku". Nejdříve byla vidět na Limia nigrofasciata. Na nich se projevuje jako malé bílé tečky a následně jako světlejší místa na hřbete. Tyto světlejší místa jsou vidět i na endlerkách. Na některých rybách byly i mírně roztřepené ploutve. Léčba přípravky esha nefungovala (pět dní dvojnásobné dávky).
Ryby nejdou vylovit. Musel bych rozebrat nádrž.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2012 18:39 Morfeus
Taktéž připojím svou zkušenost s krupičkou. Léčím ji pátým dnem, bohužel zatím bez úspěchu. Před třemi týdny jsem založil nové akvárium, které jsem po 14 dnech osadil rybkami. 5 čichavců líbajících, 10 neonek a 10 pavích oček. Bohužel asi po třech dnech se na některých neonkách udělalo pár bílých teček a tak jsem se rozhodl pro léčbu solí a zvyšenou teplotu. Vodu akvariu jsem ohřál na 30 stupnů a přidal přibližně 8 lžic soli na 240 litrů vodu a intenzivně vzduchoval. Bohužel sůl se zvýšenou teplotou vůbec nezabíraly (až na rostlinky, které začaly chřadnout a na šneky, kteří se zavřeli do ulit) a po třech dnech se začaly bílé tečky objevovat i na čichavcích. Čtvrtý den ráno zemřela první neonka a tak jsem se rozhodl pro změnu léčby. Odpojil jsem filtr, vyměnil asi třetinu vody a nakapal podle návodu Exit a Esha 2000. Dnes probíhá již druhý den chemické léčby, avšak žádné zlepšení není vidět. Na druhou stranu ale zatím není ani žádná další oběť. Rybky začínají být apatické nebo se otírají o kameny či rostlinky. Odpočívají na dně a málo plavou. Filtr je vypnutý, vzduchování běží na plno, teplota kolem 25°C. Zítra nebo pozítří zkusím připojit další komentář, jak se to vyvíjí. Uvítám taktéž jakékoliv rady, či připomínky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.11.2012 18:11 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: baletka
...Tak podle místních rad a podle nějakých dalších článků ty spóry či co to je ve 30°C umírají. Proto se při léčbě výměnou vody a solí zvyšuje teplota, aby ty nepřichycené chcíply, ne? Třeba se pletu...
Myslím, že nepletete.
Dospělý kožovec cizopasící na rybě se po "dozrátí" uvolní z hostitele, usadí se na předmětech v akváriu a vytvoří cystu, (tzv. tomont). V tomontu postupně probíhá 11 dělení, kdy vzniká až kolem 2000 nových jedinců, tzv. tomitů.
Tomité cystu opouštějí a jako plovoucí invazní stádium (theront) aktivně vyhledávají hostitele. Po přichycení theronta na hostitele se cyklus uzavře a opakuje.
Doba celého cyklu je závislá na teplotě vody. (Netuším, nakolik jsou s ohledem na možnost existence různých kmenů v podstatě celosvětově rozšířeného parazita následující čísla "nezvratná"...)
Optimální teplota cca 24-26 st. C, při ní je vývojový cyklus ukončen za 10-12 hodin(!). Při nižších teplotách se vývoj zpomaluje, při teplotě nad 28 st. C dochází k degeneraci cyst, při teplotě nad 33 st. C se parazit přestává rozmnožovat.
Obvykle se uvádí, že invazní stádium hyne, pokud nenajde do 24-48 hodin hostitele. (A to mnohem rychleji v intenzivně osvětlených nádržích, než ve slabě.)
Některé zdroje ale hovoří o možnosti tzv. konjugace, kdy si dva theronti předají genetickou informaci a vytvoří "spící" stádium, které přežívá i po mnoho měsíců, a čeká, až pro něj nastanou vhodné podmínky k další invazi. Místy, kde mají tato stádia přežívat, jsou zejména žábry, dutina ústní, jícen.
Sůl pak slouží v "domácí receptuře" jako prostředek stimulující tvorbu kožního slizu, který pak účinněji brání invaznímu stádiu v přichycení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2012 11:33 Žena baletka [624] Re: fido16
Tak podle místních rad a podle nějakých dalších článků ty spóry či co to je ve 30°C umírají. Proto se při léčbě výměnou vody a solí zvyšuje teplota, aby ty nepřichycené chcíply, ne? Třeba se pletu... Co na to ostatní?? Zajímalo by mě to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2012 10:22 Oskarka
Ahoj,tak jsem taky krupičku vyléčila,trvalo to déle,podle rady jsem zvýšila dávkování Exitu,za což díky.Přežily ryby i rostliny.Potřebovala bych dosypat trochu písku kolem rostlin,mám ale obavy se v tom šťourat,aby se zase něco nestalo.Je to 7dní od vyléčení.Dík
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2012 20:46 Muž fido16 [631] Re: baletka
Pokud to bylo po léčbě tak je to zbytečné :-). Teplotu zvyšuješ proto aby se parazit rychleji vyvinul :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2012 20:44 Žena baletka [624] Re: fido16
To bylo PO léčbě, pro jistotu, aby chcíply i případné zbytky zárodků všude po akváriu. Možná zbytečné, ale evidentně jsou ryby už cca 2 týdny zdravé (pokud dobře počítám), takže ... zafungovalo :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.11.2012 20:42 Muž fido16 [631] Re: romant
Jasně já jsem si to myslel že je to od tebe :-). Ty jsi tady něco jako rybí doktor :-). Vždy si dobře poradil. No nic jdu vyvětrat akvária :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2012 20:11 Muž fido16 [631] Re: baletka
Blahopřeji. Ale s tu vodu si nemusela solit není to nutné. U Eshy nemusíš zvyšovat teplotu a ani silně vzduchovat esha se odbourává sama a neškodí filtru. Jinak toho dánia a krunýřovce je mi líto. Tak ať se daří :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2012 23:34 Žena baletka [624]
Pro všechny bojovníky s krupičkou ohlašuji své (doufám) definitivní vítězství nad chorobou kombinací Eshy Exit a 2000. Exitu jsem dávala dvojnásobné množství, 2000 dle návodu, léčila jsem místo tří dnů pět. Krupička začala mizet asi 3. den, 5. den bylo po ní, pouze jedna neonka si ponechávala jednu tečku na ocasní ploutvi. Uvažovala jsem o přemístění do izolace, ale dala jsem jí čas. Po skončení léčby jsem vyměnila polovinu vody, zvýšila teplotu na dva dny na 30°C a osolila 1 lžící soli (akva má cca 100L). Další údržba akvária už probíhala normálně - 1x týdně výměna 1/3 vody, protrhání přerůstajících rostlinek, pokus o odkalení Profi Soilu (zatím bez úspěchu). I neposlušná neonka se asi po týdnu zbavila poslední tečky, léčbu nepřežilo jedno danio a jeden krunýřovec. Ostatní členové osádky, včetně druhého ancíka se mají k světu, jsou totálně nenažraní a plavou fest. Howgh!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2012 11:55 R Muž romant [27987] Re: kalimka
Až doléčíš dle návodu, tak několikrát po sobě vyměň klidně polovinu vody, jako takovou rekonvalescenční péči.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2012 11:46 Žena kalimka [0] - Neocaridina denticulata
Díky za rady, léčím tedy celé akvárko, Costapur + sůl + 30°C, obden odkaluji půlku vody a zdá se mi, že je na tom lépe, tečky zmizely. ano Jen má z toho poškozené ploutve, okrajové části, doufám, že jí to zas doroste. Je to jenom paví očko, ale stejně ji mám ráda :-) Tak snad to půjde takhle dál.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2012 16:17 R Muž romant [27987] Re: Oskarka
Dávku exitu můžeš zdvojnásobit, nebo použít jiný léčivo třeba Tetra Contra Ick Konzentrat, Sera med Professional Protazol nebo JBL Punktol ULTRA. Bezpečné použití soli je jedna polévková lžíce na 50 litrů vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2012 15:00 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Oskarka
Nikdy jsem si nevsiml,ze by se delo,pri lecbe krupicky soli,neco rostlinam. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2012 14:31 Oskarka
Díky. Už jsem se někde dočetla,že Exit je možný dávat i 10dní,tak budu pokračovat a uvidím.Nerada bych přišla díky soli ještě i o rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2012 14:03 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Oskarka
Jestli je to tak jak rikas,tak mas mozna krupicku rezistentni proti temto lecivum,budes muset zmenit lecebny postup,ja mel krupicku rezistentni na Malachit.zelen a Formalin a pomohlo az klasicka(tady opovrhovana)sul(cista bez prisad) a teplota 30 C! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2012 09:00 Oskarka
Prosím,léčím krupičku od prvních teček,dnes týden.Od páteho dne je výskyt podstatně větší,přičemž by již mělo být vyléčeno. Neonky jsou dnes osypané celé. Používám Exit a Eshu.Zatím žádné úhyny.Mám změnit léky nebo pokračovat?Nádrž 112l,jen tetry,12neonek a 3 tetry kolumbijské + 4 ryby dna.Nádrž po celkové úpravě a výměněný filtr,což asi je ten největší problém,proto ta krupice,žádné nové ryby .Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2012 23:06 Žena baletka [624]
Tak já také přidám pokračování své zkušenosti: dnes, čtvrtý den léčby, se Ramirezy evidentně také léčí, krupička skoro zmizela. Ancíci zatím žijí, ale nevím, jak to s nimi dopadne. Na dně jsem našla jedno danio bez ocasní ploutve. Což nechápu... Ale jinak osazenstvo žere, je aktivní, zbytky bílých teček pouze u ramirez. Zítra poslední den léčby, dám pak vědět, co další týden, a zda se krupice nevrátila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2012 21:18 Žena Lutien [12]
Ahoj. slíbila jsem, že napíšu, jak proběhla léčba krupice v akva.

Takže po 6 denní léčbě Costapurem, teplotě 30 stupňů a inzivním vzduchování krupička zmizela.

Dvě velmi nemocné neonky kupodivu přežily a obsypaný péřovec taky:)

Bohužel to odnes jeden ancík a pár pavích oček.

Mnoho štěstí v boji s krupičkou!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2012 16:48 Vendula Re: xx
Soli jsem dala asi 4 polevkove lzice. Mam akva neco pres 120 litru a radili nekde na netu lzici na 30 litru. Teplotu jsem zvedla na 30 stupnu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2012 16:27 xx Re: Vendula
Kolik té soli bylo? Jak vysoká byla teplota v akváriu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2012 15:58 Vendula
Ahoj všem. Prosím o radu :( Nedávno jsem koupila v jednom obchodním řetězci sumečky žraločí. Tuto rybku jsem již měla, ale protože mi už bohužel umřela, chtěla jsem je znova. Osudová chyba, vždy nakupuji od prověřeného chovatele, ale tentokrát ne :( Bohužel jsem rybky ani nedala do karantény a tady to mám :( Na sumečcích se mi asi po týdnu objevili bílé tečky. Našla jsem na netu, že půjde pravděpodobně o krupičku a tak jsem zahájila léčbu. Sumečci jsou prý na některá léčiva příliš citlivá a působí na ně spíš toxicky, proto jsem zvolila solný roztok a zvednutí teploty. Rybky se po prvním ošetření dle prvního dojmu zmátořili. Během dvou dnů mi však vymřelo téměř celé akva :( Ani se neptejte kolik rybek :( Pancéřníci, akalárky i ancistrusy. V tuto chvíli mám jen sumečky a pancéřníka. Sumečci již tečky nemají a vypadají dobře, ale bohužel ostatní už nejsou a i když sumečci ztratili tečky během dne léčby, ostatní rybky postupně odcházeli. Jde tedy vůbec o krupičku nebo to může být něco jiného? Prosím o radu. Napadlo mě, že rybky vylovím jinam kde jim opět nastavím léčbu roztokem a teplotou, četla jsem že i rostlinky a dekorace bych měla dát vykoupat do roztoku - hypermanganu. Dno mám drobné kamínky a mezitím větší jakoby kačírek, měla bych tedy i toto dno zrušit? Děkuji za každý názor, už jsem zoufalá. Mám krásné rostlinky a nechci přijít i o ně a zbytek rybek. Moc díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.10.2012 14:01 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: kalimka
Pokud ma opravdu krupicku,je treba lecit cele akvarium,jinak se ji nezbavite! :-)
Lecit jen jednu rybku,protoze to ostatni jeste nemaji(zatim)nema smysl!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2012 13:01 Žena kalimka [0] - Neocaridina denticulata – Krupička
Ahoj, mám akva s živorodkama a jedna z nich má už asi 14 dní krupičku, léčili jsme costapurem, ale je na tom pořád hůř.. :-( vzhledem k tomu, že žádná jiná rybka nemá ani náznak onemocnění, už jí připravuju karanténu a asi ji budu léčit samostatně, než vystavovat chemikáliím i ostatní rybky.. ty bych případně jenom trochu osolila.. Je to ok? A stačí jedný živorodce karanténa v akvu s asi třema litry vody, světlem, vzduchováním a topením? Nepotřebuje filtr ne? Odkalovat samo budu, když bude co :-) A jak jí ho vybavit, mám jí dát písek a nějakou kytku, něco na schování? Nebo nechat jen tak? Díky za radu!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2012 00:30 Žena baletka [624]
U mě po dvou dnech léčby Eshou se neonky a tetry zřejmě léčí, krupička začíná mizet. Dania zatím vůbec nic nechytila, aspoň jsem zatím nic nezpozorovala. Ale ramirezy jsou na tom stejně, ne-li hůř. Ani stopa po zlepšení. Za jak dlouho by měly příznaky choroby mizet? Chytila jsem to téměř v zárodku, léčivo jsem aplikovala den po objevení příznaků.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2012 20:54 Martin Re: romant
Děkuji za reakci.Akvárko mame 2 roky,ale není to pořád ono.Tu krupičku tam dotáhly neonky potleskBeta zatím plave a žere,Tak uvidíme.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [39] ...... 92 93

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 95136x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2223?od=1901