Copak je to za rybičku?
https://rybicky.net/atlasryb/fotogalerie/
Toto téma slouží výlučně k určení druhů ryb. Je-li ryba správně určena, pak další otázky (např. k jejímu chovu, nárokům, snášenlivosti, pohlaví či rozmnožování) pokládejte již v příslušných tématech fóra, nikoliv zde. Děkujeme, že pomáháte udržet přehlednost stránek. Hodně zdaru při určování ryb přeje redakce portálu.
To je nádherné vyznání lásky, které si perlovky určitě zaslouží, včetně vlídného připomenutí, že ryby opravdu nejsou svině. Ale s druhovým určením je třeba zabrzdit na úrovni: je to perlovka, Hemichromis sp. Víc prostě určit nejde. S perlovkami chovanými v akváriích je v tomto směru velká potíž. Existuje skupina druhů, které mají pět černých skvrn, to jsou H. fasciatus, H. elongatus, případně H. frempongi, pokud ji považujeme za samostatný druh (aktuálně spíš ztotožňována s H. fasciatus). A pak jsou druhy a formy, které mají černých skvrn méně – jednu, dvě nebo tři, vesměs podle věku a okamžité nálady (černá kresba je u ryb nejproměnlivější a jako určovací znak nejošidnější). Ještě relativně dobře se z nich dá poznat H. cristatus, protože má skvrnu uprostřed boků žlutě lemovanou. Totéž platí i pro formu H. sp. Bangui, jež ale má podstatně méně iridioforů (zjednodušeně přeloženo – modrých skvrnek) na těle. A tady končíme. O všech ostatních se dá stručně říci toto: Tradičně v literatuře převažují jména H. bimaculatus a H. lifalili, což ale neznamená, že jsou tyto druhy také doopravdy nejvíce chovány. A taky to neznamená, že to jsou druhy jediné. Naopak – zdá se, že většina akvarijních jasně červených perlovek s poměrně velkým počtem iridioforů a často jakoby jen s jednou skvrnou (tou přední na horním okraji skřelí) je ve skutečnosti Hemichromis guttatus („jakoby“ píšu záměrně – jsou jedinci a situace, kdy H. guttatus má černé skvrny zřetelné dvě nebo i tři). Skutečné H. lifalili a H. bimaculatus se zřejmě chovají v akváriích jen velmi málo. U H. bimaculatus je problém, že její typová lokalita je uvedena „asi Libérie“. Paradoxně, ryby občas v novější době chycené v Libérii či sousední Sierra Leone mají černé skvrny tři, ne dvě, jak navrhuje druhové jméno. H. guttatus a H. lifalili mají odlišný výskyt – první žije v západní Africe od Pobřeží slonoviny po Kamerun, druhá východně a jihovýchodně od ní, ve Středoafrické republice a obou Kongách. Jenže kdo u akvarijních perlovek ví, odkud pocházejí? Pokud nejde o aktuální přímý dovoz, tak nikdo. Samozřejmě jsou u akvarijních populací ve hře i možní mezidruhoví kříženci, jenže když nikdo s jistotou neví, jakého druhu jsou rodiče, těžko pak vynášet v tomto směru soudy.
Jaroslav Hofmann
Podle jedné tečky to nejspíš bimaculatus (tedy dvojtečka, dvojskvrna) nebude. Takže lifalili spíš. Přičemž to pochopitelně kříženec být může.
Píšete kolego -- Pokud budou v nádrži malé rybky tak při prvním tření tam už nebudou..jsou to svině a lze je chovat jen s velkýma rybama..nejlíp o hodně většíma než jsou ony.
A vypíchnul bych především tu vepřovou pasáž

Perlovky jsou perlovky a ne svině. Dobře vyladěný pár je dvojice ryb s absolutně dokonale vyvinutým sociálním chováním, která o svůj potěr bojuje s nasazením života. V té době nádherně vybarvené ryby předvádí tolik lidského chování v páru, že jen stěží mohu připustit, že jsou všichni lidé svině. (I když pár jich znám. Těch sviní.) Takže abych svůj citový výlev vůči těmto rybám uzavřel...Nedávno mi napsala akvaristka trpící tím, že se jí dvě perlovky naprosto příšerně řežou v akváriu. Tak, že je musela oddělit. A to si nemůže dovolit. Azyl jsem jim nabídl. (Jak je patrné, mám perlovky rád

) Dost jsem ryby zakrmil - to bylo nutné. Není to ani tři týdny co ke mně přišly...Už jsou vytřené, dokonce v nádrži plné ancistrusů, kteří když zjistili, že se kolem květináče se zlou potáží, tak se prostě začali tomu místu vyhýbat a je klid....
Perlovka je úžesná ryba, která v nádrži od šedesáti litrů nahoru může v páru zcela v pohodě žít i třít se (odstávčata s rodiči dlouho být nemohou) a taková dvojice může uspokojit akvaristu koníčkáře naprosto dokonale. Závěrem bych ještě zdůraznil to krmení. Je to ryba dost hladová a je třeba je krmit dostatečně energeticky hodnotně. Takže žádný LON a jiné obilí.
Co jsem koukal tak koupit čistou červenou nebo rudou je unikum, co jsem viděl prodávat tak to bylo něco mezi...prostě kříženci obou a myslím že i tohle je ten případ.
Pokud budou v nádrži malé rybky tak při prvním tření tam už nebudou..jsou to svině a lze je chovat jen s velkýma rybama..nejlíp o hodně většíma než jsou ony.
fotka sice mázlá a nevýrazná, ale také se přikláním k Perlovce

Hemichromis Bimakulatus..Perlovka červená,Jestli vidím dobře.


Neviete mi poradiť čo to je za cichlidu ? Otec mi ju dnes priniesol ..

Ďakujem
Starší reakce
0 21.03.2012 12:38 jalha – co je to za rybku?

Poradí mi někdo co je to za rybku? Děkuji Je to ta s tou velkou hřbetní ploutví.
Na 300% je to Gold

Ono také dost záleží na krmivu...mrkev, paprika, ale i astáč...Proč už jsou dneska i průmyslová vajíčka někdy velmi výrazně oranžová a připomínají domácí? No protože se do krmiva přimíchávají mleté sušené zbytky z paprik...

To nekecám...Takže oči skutečně L-144 vylučují.
Leda tak to mě nenapadlo

podla fotky súdim že máš ako tak tmavé dno podľa ktorého sa sýtejšie sfarbí
A co ta sytá žlutá? Takovou jsem nikde ve zverexu u golda neviděl.
ak má červené oči mal by to byť gold na 99,999%

Můřete mi prosím někdo poradit, jestli je tohle Gold nebo L144? Na gold se mi zdá moc oranřová, ale L144 zase nemá červené oči, nebo se pletu? Chtěl bych jí koupit samce. Popř. nevíte o někom, kdo má samce na prodej? Raději bych z domácího chovu než např. z Hornbachu.
Já bych si tipl na Labidochromis caeruleus. Což je opravdu cichlida jezera Malawi a do společenské nádrže nevhodná.
Edit: no vida a je to tu hned několikrát potvrzené.

0 17.03.2012 14:07 kajik606 – jaká je to rybička

Dobrý den,ráb bych věděl název této rybky a jesli ji mohu chovat ve společném akvarku.Díky.
Starší reakce
kančík príčnopruhý to síce je ale nie albinotická forma ale xantorická pretože albíni maju zreničku červenej kdežto xantorické formy prirodzenej farby(čiernej)
kančík príčnopruhý - abiotická forma
0 10.03.2012 11:01 sváťa – copak je to za kančíka?
Starší reakce
Nějaký druh gavůnka

Možná gavůnek lososový


Poradte co to je za rybku
Diky
No to já vím, že jsou jiní, ale alespoň jsou více barevní i zamlada...

C. Cutteri? Libore, to neeee... Cutteri jsou uplne jiny - tam by vubec nesedelo vybarveni, Cutteri to na 100% nejsou - aspon ne cisty... Ono by to chtelo poradnou fotku, vyvazit to barevne a pak se da neco resit. I kdyz - ani potom z toho nemusime byt o moc moudrejsi, jak uz zde je napsano - krizencu se tady vyskytuje moc
To je nejpraděpodobnější...znám pár "exotů", kteří se programově věnují prznění těchto dvou druhů a ještě jásají nad tím, jak se jim daří produkovat "hezčí" ryby.
čistá sajka to podle mě není...to bude nějakej hnus zprsklej fasciátem.
Já bych řekl, že to určitě bude cryptoheros sajica.
Zrovna jsem přišel z rybárny a že už při neděli nedělám

Zdenku tak to ne. Spilurus to jednoznančně není! Podívej se na modré tváře a červenou hřbetní ploutev! Jedině, že je to sajka s něčím švihlá...Kdybys řekl třeba C.cutteri, to bych se třeba i tolik nepřel,ale ti v šesti cm vypadají už jinak....
Mozna Cryptoheros spilurus - ale chtelo by to lepsi fotku
Vypadá to na samečka sajky...ale má nějak moc špičatou hubu...

Nevíte někdo, co je to za rybičku? Nikde jsem jí nenašla :( Je tak 5 - 6 cm dlouhá..
Starší reakce
Je to skutečně Danio albolineatus

Já jsem na tohle slepý, co nemám nepoznám...ale podle té ryby vlevo tipuji spíše nějakou kaprovitou rybu...menší Danio...možná albolineatus. Chtělo by to lepší fotku.
0 29.02.2012 22:09 adam – co je to zac ??

vie niekto ??
hengeli mají "hokejku", tuhle zdobí klín
to už si majitelé můžou porovnat, když mají dva dobré tipy

Jo jo barvy jsou rozhodující, ten pruh podle páteře je dobře vidět. Navíc předpokládám, že když tazatel tuto rybku chce určit, tak jí nebude mít dlouho a tím pádem bude patřit mezi mladší generaci, a tím pádem bude menší. Tomu by odpovídal poměr velikosti na fotce.
Martin Honzejk
PS: Stejně asi nejlepší by bylo aby nás rozsoudil tazatel. Ten teď již jistě ví co mu doma plave.
No vida ho ptáčka...i když Martine, tohle je a není dobrý argument...

na fotografii mi připadají "poměry a barvy" poněkud zkreslené, právě tím, z jakého úhlu se fotí. Takže malá klínoskvrnná a velká hengelka by v poměru k tomu filtru vypadaly stejně, rozdíl ve velikosti je cca centimetr a ten se dá schovat do plusu i do mínusu

tedy zůstaňme raději u těch barev

Ono proč jsem navrhl druhou variantu byla velikost v porovnání k filtru. Klínoskvrná by byla asi přec jen trochu větší.
Martin Honzejk
Podle téhle jedné fotky těžko říct... Chtělo by to vidět několik jedinců ze stejného hejna, a i pak je otázka, zda by se za to dala dát ruka do ohně. Podle tvaru těla a tvaru tmavé skvrny je to "jasná" heteromorpha, podle zlatého podélného proužku nad tmavou skvrnou a zlaté skvrny před ní je to "jasná" hengeli...
Odborník nejsem, ale po prostudování a srovnání fotek tady v atlase se taky kloním spíš ke klínoskvrnné.
Ale fotka není ideální, ta pozice "polozepředu" dost zkresluje, možná by to rozsekla ještě jedna fotka zboku
Na 100% razbora klínoskvrnná

Razbora klínoskvrnná, to je můj názor, ale já se dnes už jednou mílil v rostlinkách

https://rybicky.net/atlasryb/fotogalerie/
Toto téma slouží výlučně k určení druhů ryb. Je-li ryba správně určena, pak další otázky (např. k jejímu chovu, nárokům, snášenlivosti, pohlaví či rozmnožování) pokládejte již v příslušných tématech fóra, nikoliv zde. Děkujeme, že pomáháte udržet přehlednost stránek. Hodně zdaru při určování ryb přeje redakce portálu.
Přidat reakci
1 ...... [44] ...... 71
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 227782x