Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co je to za živočicha / zavlečeného škůdce (parazita)

 

NápovědaFórum » Další živočichové » Paraziti 

Přejít na předchozí stránku 22 Přejít na další stránku   1  
Co je to za živočicha / zavlečeného škůdce (parazita)
http://rybicky.net/clanky/690-nezvani-hoste-%E2%80%93-parazite-potrava-pomocnici
Toto téma slouží výlučně k určení druhů ryb živočichů. Je-li živočich správně určen, pak další otázky (např. k jeho likvidaci, chovu, nárokům, snášenlivosti, pohlaví či rozmnožování) pokládejte již v příslušných tématech fóra, nikoliv zde. Děkujeme, že pomáháte udržet přehlednost stránek. Hodně zdaru při určování přeje redakce portálu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.01.2018 10:48 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: Amatértom
U tady těch různých nezvaných živočichů je dle mě základní rozlišení, jestli to žerou ryby nebo ne. Už jsem pozoroval několik různých červíků a breberek a než jsem je stačil identifikovat, slupla je nějaká ryba. Těch co ryby nežerou moc nebylo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 09:45 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: ctibum
OT: Ty fotky byly rozdílné, ale ani na jedné jsem žádného škůdce ani nitěnku neviděl. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.01.2018 18:58 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Amatértom
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2018 17:36 Muž Amatértom [514] - Cichlidy – Co je to?
Fotka k příspěvku Ahoj,
dnes jsem si v akváriu všiml tohoto tvora. Tělo skoro průstvitné, tvar podobný žížale, celková velikost 1,5 cm. Má něco jako noru ve které se neustále vlní, hlavně ta strana, která je blíž k ústí nory. Umí velmi rychle uniknout.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2018 17:28 Muž Kubaa [718] Re: Naďa
Nejspíš nějaká neškodná hlístice. Ale chtělo by to foto.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2018 17:20 Žena Naďa [33]
V akváriu jsem viděla plavat u skla pri hladině bílou tenounkou potvoru 1-2 cm. Co to je?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2017 08:59 R Muž Anthrax [4751] Re: Richard
Podle té první fotky Alboglossiphonia heteroclita (chobotnatka žlutá)? fish.kiev.ua/…
is.muni.cz/…

Edit: Já ji vybíral večer po zhasnuti akvaria. Ale měl jsem jich tam jen pár a všiml jsem si jich brzy. Takže jsem měl kliku. Podle dostupných informací je pro ryby neškodná ale pro parazituje na šnecích.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2017 00:26 Richard – glossiphonia complanta(linnaeus) ?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku glossiphonia complanta(linnaeus)? Škodlivosť? Ako to zlikvidovať? Ďakujem
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2017 16:39 Muž AqualungVlada [1] Re: AqualungVlada
Dnes se nám ještě podařilo prozkoumat trus jedné z ryb, které ještě žijí. Je to tu lépe vidět, asi to jen dokládá naše úvahy o střevních bičíkovcích.

Entizol jsem již sehnal ale bohužel málo, jen 12 tablet (250 mg), což nám na celou léčbu stačit nebude i když upustíme vodu na 100 L. No snad se podaří ještě zítra něco splašit jinak budeme muset přelovit do dosti nepohodlného akvária.

www.youtube.com/…

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2017 20:12 Muž AqualungVlada [1] Re: Kubaa
Ano, připadá mi to podobné, ten pohyb, viděl jsem své video v trošku lepší kvalitě a souhlasím.
Takže entizol tedy, no snad se mi ho ještě podaří sehnat.

Příčin může být mnoho jak jsem se dočetl, těch 27 stupňů u nás mají zajištěno, ale na filtraci se pokusím ještě zapracovat.

Mnohokrát děkuji.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.12.2017 19:26 Muž Kubaa [718] Re: AqualungVlada
Mizerný mikroskop (nebo kamera). Pokud je to ve stejném zvětšení, tak ty malé pohyblivé tečky mohou skutečně být nějací prvoci, tedy nejspíše parazitičtí bičíkovci. Rozhodně to není ta velká hlístice odlovená v řasách. A bakterie to také nejsou. Takže já hlasuju pro bičíkovce.

Pro srovnání zde bičíkovci v terčích www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2017 18:18 Muž AqualungVlada [1] Re: Kubaa
Tak nakonec pitva proběhla u pancéřníka kropenatého, přenechal jsem to samozřejmě zkušenějším rukám.
Střívko bylo hned na první pohled prázdné a při pohledu do mikroskopu jsme našli jen několik řas a pohyb (přikládám video).
Bohužel není to vidět moc dobře, pokud něco dokážete z přiloženého videa určit budu velmi rád. (velkost zvětšení je stejná jako u předchozího obrázku, takže to pravděpodobně nebude to stejné)
Ale červíky mi to připomíná.

www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.12.2017 16:53 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: AqualungVlada
Další cichlidka ramirezova - zatím živá, pohublá, propadené bříško, hlenovité výkaly, zrychlené dýchání, nejí.
podle tohoto popisu hledej spíše helmity než bičíkovce - ti samozřejmě vypadají úplně jinak ,obojí se s Ramkama skloňuje velmi často a oprávněně.
Rozhodně by to chtělo více info o nádrži , čerpací hlava jak píšeš.... na takové akva se používají filtry s průtokem 1500 a více litrů za hodinu - samozřejmě adekvátní objem filtračních médií - o tom nepíšeš nic
teplota - např zrovna ty Ramky potřebují alespoň 27° - jinak končí v celkem dost krátké době přesně tak jak popisuješ
Tak si naber pod mikroskop trochu detritu , nejlíp ten hlenovitý výkal a řádně ho prostuduj , např na youtube najdeš dost videí jak co vypadá abys to zvládnul identifikovat i bez větších zkušeností
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.12.2017 16:38 Muž Kubaa [718] Re: AqualungVlada
Proč hroší, bohatě stačí kůže hospodyňky co vaří vánoční večeři.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2017 16:23 Muž AqualungVlada [1] Re: Kubaa
Myslel jsem bičíkovec jako příčina úhynu a to na fotce by v tom případě bylo jen příjemné zpestření potravy jak píšete.

Nad pitvou přemýšlíme, mikroskop máme, ale asi to chce trošku hroší kůži. No když se do toho dnes pustím tak Vás o informace určitě neochudím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2017 16:21 Muž Jifi [675] Re: AqualungVlada
AqualungVlada napsal: Děkuji za radu. Přivedlo nás to na možnost střevních bičíkovců. Budeme dále pozorovat příznaky, zatím opatříme léčivo a použijeme samozřejmě až s větší jistotou.

Bičíkovci jsou prvoci (jednobuněčné organismy).
Ten červík na fotce není jednobuněčný bičíkovec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2017 16:05 Muž Kubaa [718] Re: AqualungVlada
Bičíkovec to není určitě. A parazit se živí paraziticky, nemá důvod se poflakovat v chomáči řasy. Nejspíš to je hlístice, která se živí v těch řasách, ať už přímo jimi, nebo nějakými menšími breberkami. Ale když už máš po ruce mikroskop, co ti brání dát pod něj obsah střev těch uhynulých ryb?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2017 16:01 Muž AqualungVlada [1] Re: Kubaa
Děkuji za radu. Přivedlo nás to na možnost střevních bičíkovců. Budeme dále pozorovat příznaky, zatím opatříme léčivo a použijeme samozřejmě až s větší jistotou.

Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2017 15:34 Muž Kubaa [718] Re: AqualungVlada
Tak to pravděpodobně nejsou žádní paraziti ale běžné neškodné hlístice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2017 15:29 R Muž ctibum [6895] Re: AqualungVlada
Přidej celkovou fotku nádrže
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2017 15:18 Muž AqualungVlada [1] Re: Kubaa
Byl v malém chomáči sinice a řasy, nabraném na špejli, který jsme se snažili identifikovat (byli tam asi 4 tito tvorové). Vzhledem k množství odebraného vzorku jich v akváriu musejí být tisíce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2017 15:06 Muž Kubaa [718] Re: AqualungVlada
A odkud to zvířátko je? To bylo vypreparované z uhynulé ryby?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2017 14:35 Muž AqualungVlada [1] – Co je to za parazita?
Fotka k příspěvku Dobrý den,

prosím Vás, nevíte co je to za parazita na fotografii?

Uhynula cichlidka ramirezova, na udušení dle našeho odhadu.
Uhynul pancéřníček kropenatý - neznámá příčina
Další cichlidka ramirezova - zatím živá, pohublá, propadené bříško, hlenovité výkaly, zrychlené dýchání, nejí.

Ostatní ryby (cichlidy, tetry, ancistrus) zatím bez příznaků.
Akva 550 litru,
filtr - čerpací hlava,
dno jemný písek od 1 mm do 5 mm
rostliny jihoamerické až na jávský mech,
potrava mražená (patentky, korýši, kusy ryb), granule, vločky, tablety, živé patentky,
Parametry vody - snaha o jihoamerické (měkčí, kyselejší voda, nebyly naměřeny žádné extrémní hodnoty, nebo hodnoty, které by neměly rybám vyhovovat).
V akváriu je výskyt sinice (potvrzeno pod mikroskopem).
Nedávné předávkování CO2 - od té doby pečlivě hlídáno množství.
V minulosti přidán rašelinový výluh, tekuté CO2, trošičku ale opravdu jen trošičku hnojiva.

Akvárium v provozu 6 měsíců, první 3 měsíce v provozu jen se šneky, kteří byli na rostlinách.

Děkuji, za veškeré rady ohledně zlepšení stávajícího stavu.

Vláďa
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2017 21:40 R Muž Anthrax [4751] Re: MrX
Jsou to ektoparazité, živí se krví nebo svojí kořist doslova vysávají z ulit (viz. ta diplomka). Takže přímo po mase podle mě nepůjdou. Někde jsem četl, že se na mleté maso dají nachytat ploštěnky a ale u těch chobotnatek nevím. Ale je to jen moje domněnka. Zkusit to můžeš. Ale s mírou. Abys jim tam nedal celej karboš ;-) Možná by mohly jít po žížalách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2017 21:19 MrX Re: Anthrax
Díky, rozhodně se podívám, zda-li tam bude nějaká informace, která by mohla potažmo pomoci.
Nepřesně jsem se vyjádřil, samozřejmě, že by mělo to mleté maso sloužit jako nástraha.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2017 20:54 R Muž Anthrax [4751] Re: MrX
Rostliny zasolení příliš rády nemají. Samozřejmě, že jsou druhy, které zasolení zvládají lépe a jiné zase hůře. Pokud by to byla skutečně Glossosiphonia complanata, tak ta se živí paraziticky hlavně na šnecích a kroužkovcích. Ryby by měly být mimo ohrožení. Jenže poznat konkrétní druh chobotanatky není tak snadné. hmm Jinak nevím jestli jim vadí sůl. Já si jich všiml v čas a po nocích jsem je vybíral (ale měl jsem trochu jiný druh). Jakým způsobem by je mělo zabít to mleté maso? Nebo má sloužit jako návnada?

Možná nějaké info vydoluješ odsud:
de.wikipedia.org/…
is.muni.cz/… (Autorka píše, že jim vyhovuje vyšší alkalita a vyšší obsahe fosforečnanů. Ale pochybuji, že by to nějak pomohlo v boji proti ní)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2017 20:47 MrX
Akvárium mám čerstvě založené, příští týden jsem chtěl vysazovat první rybky (s čímž tedy počkám), ale doposud tam mám pouze pár okružáků a lovatek, kteří byli nechtěně zaneseny s rostlinami. Dočetl jsem se, že nejlepší nástroj na vyhubení těchto tvorů je buďto sůl a nebo mleté maso - nakolik myslíte, že může sůl vadit rostlinám?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.11.2017 20:30 Muž MartyK [31] Re: MrX
Tak ploštěnka to není stydim , ale jak psala lenkalor Glossosiphonia
Největší podoba z dřívějšího příspěvku
rybicky.net/k/forum/652369_2.jpg
ukazuje na chobotnatku plochou (Glossosiphonia complanata). ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2017 19:51 MrX Re: MartyK
Mno tak to mám radost. Už jsem si o tom pročetl. Budu tedy proti nim aktivně bojovat :-|
Každopádně všem děkuji za odpověď
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.11.2017 19:47 Muž Kubaa [718] Re: MartyK
Ploštěnka fakt ne, je to pijavice, asi ta Glossiphonia, jak říká lenkalor.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2017 19:45 Muž MartyK [31] Re: MrX
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   20.11.2017 19:19 Žena lenkalor [580] Re: MrX
www.biolib.cz/…
Nějaká glossiphonia.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.11.2017 19:11 Muž Kubaa [718] Re: MrX
To není plž, to bude nějaká pijavice
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2017 19:09 MrX
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den, nemáte někdo nápad, co by mohlo být toto? Stvoření je velmi malé, proto se mi nepovedlo ho lépe zaostřit a nemá žádnou pevnou schránku. Za každé rady děkuji
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 12   19.11.2017 09:54 Muž Iceman [96] Re: Passenger77
Zkus se zeptat pani Clithonové jestli o tom něco neví ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 09:51 Muž Passenger77 [523] - Rostliny – Co je to?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, před pár dny se mi v akváriu objevili ze dne na den oválné bílé objekty o velikosti cca1mm, viz.fotky. Vyskytují se pouze na jednom dlouhém kamenu, nikde jinde. Nijak se zatím vůči okolí neprojevují, nerostou, nehýbou se, nejdou ani jednoduše sundat - jedině jdou tvrdým předmětem rozdrtit a seškrábnout. Nikdy jsem to v akvárku neměl a netuším, co to je. Poradíte? Je to nějak nebezpečné?
Díky.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2017 11:54 luster1717 – Donesene vajicka
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobry den na rastlinach egeria densa som v novozalozenom akvariu (druhy den) objavil tieto hnede obdlznikove vajicka neviete poradit ze co to bude az sa to vyliahne?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2017 12:45 Muž quasimodo [368] – Drobotina
Fotka k příspěvku V akvariu s krevetkami bez rybicek se mi po skle hybe neco malinkeho. Zda se mi, ze je to totez, na co se ptal Lubomir 26.09.2010 19:58 a odhad byl na lasturnatky. Zkusil jsem to dat pod mikroskop. Poznate nekdo bezpecne co to je? (Jo a hybe se to, takze sneci hovinka to nebudou.)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.10.2017 13:31 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Sedo
Sedo napsal: Ďakujem. Je to nepohyblivé a zatiaľ vyzerá, že sa to viac nemnoží. Takže skúšobnú rybu (BTW, to znie hrozne :) ). Len neviem, ktorú zvoliť. Neonky červené asi nebudú vhodné do novej nádrže, pancierniček asi tiež nie. Čo tak párik čichavcov medových?
Sice problém se "škůdcem" už je asi vyřešený, ale změň to pořadí v jakém budeš přidávat ryby. Čichavci medoví jsou hodně citliví, ty dávej až na konec. Začal bych 10 neonkami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2017 13:26 Muž Sedo [6] Re: Horác
Asi máš pradu Horáci. Dobre sa tu na tom bavíme potlesk . Sorry, ja som zvyknutý na hovienka ampularie. Ale že ich je dosť na tých pár Levatiek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   15.10.2017 13:23 Maq Re: Horác
Taky mám neodbytný pocit, že se bavíme o hovně...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2017 12:39 Muž Sedo [6] Re: Maq
Teraz som porovnával včerajšiu fotku s aktuánym stavom. Všetko leží úplne rovnako ako včera. Na ďalšom liste akoby dve tri naviac. Možno ich tam "privialo".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   15.10.2017 12:39 Muž Horác [3942] Re: Maq
Nedávno jsem zahlédl podobnou fotku na fejsu ... prej, "prosím vás, co je to za červíky?" ... (byly to hovínka od šneků) smich ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2017 12:06 Maq Re: Sedo
Mně se to nějak nezdá. Nehýbe se to, leží to nečinně na listu anubisu... Není to jen nějaké svinstvo? Nebo kolonie nějakých mikroorganismů?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2017 11:59 Muž Sedo [6] Re: NHKG
Ďakujem. Je to nepohyblivé a zatiaľ vyzerá, že sa to viac nemnoží. Takže skúšobnú rybu (BTW, to znie hrozne :) ). Len neviem, ktorú zvoliť. Neonky červené asi nebudú vhodné do novej nádrže, pancierniček asi tiež nie. Čo tak párik čichavcov medových?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2017 14:34 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Sedo
Nevím co to máš, ale většinou je to neškodné a sežerou to ryby. Chtělo by to vypustit nějakou zkušební rybu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2017 14:33 Muž Sedo [6] – Nové zvieratká
Fotka k příspěvku Dobrý deň. Čo je prosím toto a ako sa toho zbavím? rozzureny
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2017 22:49 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: John
Zřejmě plankton a lasturnatky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2017 22:23 R Muž romant [27987] Re: John
A já dodám, že onen zmiňovaný odkaz je i pod vláknem, to pro případ, že má někdo nastavený řazení příspěvků obráceně. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2017 22:22 Muž John [16] Re: vaaclav
to jsem četl, ale nic takového jsem tam neviděl. Zkusím udělat lepší video nebo fotku. a ty blešky??
http://rybicky.net/clanky/690-nezvani-hoste-%E2%80%93-parazite-potrava-pomocnici
Toto téma slouží výlučně k určení druhů ryb živočichů. Je-li živočich správně určen, pak další otázky (např. k jeho likvidaci, chovu, nárokům, snášenlivosti, pohlaví či rozmnožování) pokládejte již v příslušných tématech fóra, nikoliv zde. Děkujeme, že pomáháte udržet přehlednost stránek. Hodně zdaru při určování přeje redakce portálu.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [22] ...... 86

Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 57673x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7539?od=1051