Jaký filtr
No celkom si ma prekvapil. Pozeral som na oase 850lebo som ozaj myslel že tá 1200ex bude málo. Chcel som niečo poradne lebo do teraz som na akva šetril a myslim že to bolo len mne na škodu....
Starší reakce
Koukni se na filtry do želvárií, něco vybereš. Jsou na ležato
Zeptám se i tady. Je nějaká šance mít filtr v 30x20x10cm šxdxv vody? Bublifuk mě napadl, s oříznutou houbou, ale naležato? Jde to vůbec?
Díky
Možná blbost ale těsnění se silikonem se lepí a po letech je k nepoužití. To je moje zkušenost. Pěkně promázlé gumové těsnění a uskladněné v sáčku po 10 letech jako nové

To je blbost. Silikon se do pryží přidává právě pro zvýšení všemožné odolnosti. Když jsem dělal kdysi v potravinářském provozu, používala se v podstatě výhradně těsnění silikon-gumová - i s atestem.
Problém bude jinde, nevhodná "levná" směs, plniče, vulkanizace. Jedno silikon-gumové těsnění mám v permanenci tak 10 let (ne na filtru

) - a je denně namáhané jak teplotně tak mechanicky. Těsní pořád perfektně.
Velký problém je v tom že již nejsou těsnění gumová ale cpou do toho silikon a ten prostě nevydrží. Mne osobně ještě žádný netekl ale používám hlavně samé staré Fluvaly kolem 20 Let. Těsnění jsem kupoval vždy s filtrem takže guma kterou jsem promazal vazelínou a v pohodě. Silikonově těsnění by po 20 letech již lepilo a nebylo by pružné. Jak by jste ho natáhli, tak by zbylo. Vlastní zkušenost.
Co jsem se tak potuloval na FB v 2022, tak mně vyšlo, že žádný externí filtr není spolehlivý. Byly maximálně poměrně spolehlivé některé řady a průsery. Alespoň ty běžně dostupné značky u nás v ČR.
Problém je ten, že u nás rozhoduje marketing. Je to jako lavina. A číst tu o tom, jak z výroby jsou naseklá všechny 3 těsnění...
Potom je to opravdu jen o vůli majitele, to provozovat. Možná nemá jiné východisko.
Obdivuju Vaše nervy.
Zde na stránkách je nějaká nová nádrž, kde chlapík plánoval spodem vést všechno. Filtr, hnojení... Jsem zvědavý jak to dopadne v dlouhodobém horizontu.

Je to možný nemohu mít všechno. Striham ob den
Pravděpodobnější vysvětlení bude v proudění a konstrukci lopatek. Jestli si dobře vzpomínám, tak jsi psal o mechanickém reaktoru, tedy s rotorovým pohonem. Vsadím se, že kdybys napojil pasivní reaktor např.: Profiplants 3, mluvil bys jinak.
Já ho dal pryč, rostlinky tak nerostly jako s bublinkami. Filtr Oase pro mne podprůměrný. Hlavně ten mini 60. Používám jako 1 Akvacit hrubý a pak Pemzu nahoru vatu nebo jemný molitan. Samozřejmě na sání Akvacit. a roste super



Já to mám u obou akvárií stejně, liší se pouze v objemu s výjimkou mechanické filtrace, tam je to trochu jinak, ale vždy začínám trochou siporaxu na rozbití proudění a na konci kroužek biomolitanu PPI20, tedy jako pojistku proti střetu rotoru s kouskem pemzy.
P.S.: Jak jsi psal, že s reaktorem neroste viz fotky. Ta z 13. května je i v profilu, abys viděl srovnání a co dokáže světlo, hnojení a CO2 za týden. Zase mě čeká stříhání.
P.S.: Tetra a těsnění
youtu.be/…

Bohužel, zachování spotřeby se nekoná.
Koupil jsem si na 40L rostlinnou nádrž z 75% zarostlou tenhle filtr Oase FiltoSmart 60 Snad nejhorší co jsem kdy měl. Vtok vody přes keramiku (biologii) a výtok přes středně hrubý Akvacit. Tam kde by měla být biologie je nasávací trubka a nelze tam dát třeba Pemzu protože se do ní nedá narvat nasávací trubka. Musel jsem celý filtr předělat aby byl k použití.

Mně se po roce rozbilo naprosto všechno. Dnes balím po čtvrté světlo Aquatlantis EasyLed H2O 1200 mm ... protože je v něm opět voda (těsnění je udělané jako dobrý vtip). Měl jsem dvě stejná, po třetí reklamaci už H2O vyrvali ven, protože do nich prostě teče a těsnění to nezvládá. Z toho důvodu to také Aquatlantis přestal dělat. Čerpací hlavy jsem v nich dávno nahradil. Co naplat, že jde o keramický rotor (tím se chlubí kde kdo), ale když je 5-10° mimo osou, samozřejmě začne leštit plast s doprovodným koncertem. Po svých zkušenostech už mám i na síťce velký červený nápis Eheim, protože zkrátka funguje a hlavně vydrží. Vlastně jsem kromě skla a skřínky zaplatil všechno dvakrát. Jak to nemá nápis Eheim, tak mi to nesmí do baráku. Nezáleží na tom, jestli je to škrabka, kartáč, úchytka na kýbl, nebo filtr.
Eheim Classic je maximálně jednoduchý a robustní filtr, u kterého se zkrátka nemá co podělat - maximálně za hodně let osička a rotor, zbytek se ulomí, rozšlápne, nebo urazí. Jenže je to Eheim a sebemenší ptákovinu najdeš v katalogu náhradních dílu, čili odpadá zkoušení a shánění. Stejné jsou i filtr ADA ... nerezový kýbl s čerpadlem, to stejné jako Eheim Classic (plast). Eheim, Oase i třeba Sera poskytují sebemenší náhradní díl, proč ne ostatní zůstává záhadou.
www.adana.co.jp/…
Občas si objednat Eheim může být dobrodružné, zejména když teče Tetra a člověk potřebuje rychle filtr ...

Teda to sis užil. Docela jsi mně zvyklal chtěl jsem koupit Eheim klasik ale teď nevím.
Na trhu jsou i pasivní reaktory např.: Profiplats XL, který v sobě kombinuje ticho a všechny výhody reaktoru, navíc se dá opravit. Jednoduchý, tichý, účinný a hlavně bez mlhy v akváriu. Sera Flore 1000 sice rozpouští, ale je hlučnější.
Nejsem jediný, komu začal po roce protékat hadicový adaptér. Mimochodem sám výrobce při kompletaci natrhává těsnící kroužky (tři rozměry O kroužků), které si člověk musí sehnat zcela samostatně, protože výrobce je nedodává. Jediný díl je celý adaptér, který ovšem nic neřeší, když ho prodávají již s natrženými kroužky. Svého času jsem si s 400 Plus a 1200 Plus užil své, včetně vysoušení podlahy, sháněním kroužků a chuť rozšlapat nově objednaný adaptér, který tekl naprosto stejně. Od první kapky po vytopení stačí několik hodin, než natržené těsnění praskne úplně.
Nakonec se mi povedlo najít kroužky, které pasují, ale i tak jsem rád, že jsem těch filtrů rychle zbavil. Už jim nevěřím, nicméně tichost se jim upřít nedá. Neříkám, že je to takové peklo jako ŠunŠunt HW-603 ... až třetí byl použitelný s minimální křivostí hlavy, ale i tak došlo na kompletní eheimizaci (napojení, těsnění i kohouty).
P.S.: Dnes jsem našel opět první kapky ve světle a následovat bude čtvrtá reklamace. Čerpací hlavy už mám dávno vyměněné za Eheim, křivý rotor a broušení plastů se nedalo vydržet.
Nic, co nevyrobil Eheim už k akváriu nesmí, nemám na to už nervy.
Koukám, že hlavním cílem nové řady bylo zvýšení průtoků při zachování spotřeby. Tak snad je tento eko cíl jediný a nešetřilo se taky na materiálu.
Jak kdy je lepší. S vrtulkou velmi hlasitý. Mohu říci že s reaktorem mi rostlinky tak nešly. Filtry EX jsou dobrá volba
Atomizér rád praská, mění vodu v sodovku a nedá se prakticky vyčistit membrána. Většinou jsou nerozebíratelné, ačkoliv se najdou výjimky např.: JBL
Reaktor je 100x lepší řešení.
Je to přesně jak píšeš. U low-tech opravdu stačí bublifuk či čerpací hlava s biomolitanen. U hi-tech samozřejmě externí filtr s atomizerem na rozpouštění CO2.


Já tu svojí (nyní tvojí) Tetru 1200 Plus měřil průtokoměrem a dávala 480 litrů za hodinu.
Sání s originálním biomolitanem (PPI5/10) > Eheim Reeflex UV 500 > ŠunŠunt HW-603 > Tetra 1200 Plus > Profiplants XL > prodloužená rozstřikovací rampa (960 mm). Sera Siporax 1000 ml, ve zbytku 5 litrů pemzy, v posledním koši ještě originální biomolitan (PPI20), jakožto poslední pojistka před rotorem. 3D koule narvané v kyblíku-předfiltru.
Nyní mám 348 l/h s dvojicí kýblu Eheim Classic 2217 + Subfilter 600 (=2217 bez čerpadla), přičemž 2217 dává "jen 1000 l/h".
Nojono, záleží na tom, co od toho bude chtít, pokud nenáročný rostliny, přiměřený světlo, dva bublifuky udělají stejnou ne-li lepší práci. Pokud bude chtít náročný rostliny, kobereček, bude svítit jak ďas, hnojit, CO2, nebudou mu bublifuky stačit. Já jsem z dotazu usoudil, že bude chtít spíš to druhý. Takže aby se nešpekulovalo, chtělo by to upřesnit dotaz a podle toho jde navrhnout filtr.
Záleží, co tam všechno zapojí, já mám předfiltr, UV lampu a CO2 reaktor na těch necelých 200 litrů čistých, když se trochu přicpe, je ta 1200 akorát. Ze začátku stačit určitě bude, to bude až moc, ale za půl roku to může být horší.
Tetra EX 1200 má výkon na prázdno 1300 l/h, pracovní výkon má 800+ l/h, takže i tu 500 přefiltruje za hodinu "s prstem v nose". U rostlinného nepřerybněného akvária naprosto dostačující. Tvé nové akvárium, ve kterém bude reálně +/- 280 litrů vody, přefiltruje 3x za hodinu, co víc potřebuješ?
Čaute chaloši
Tak nechal som si zlepiť ďalšie akvárium a teraz rozmýšlam aký filter vybrať. Rozmery sú 120x40x70. Určite bude rastlinné. A chcel by som aj nejaké normálne svetlo keďže do teraz som iba experimentoval stále s led reflektorami led pásikmy atď. V 160L mám tetra ex 1200 plus kde uvádzajú že to ufiltruje aj 500L podla mňa to nieje reálne 200-250 možno ešte verím. Máte teda niekto skúsenosť prosím Vás? ďakujem a nech Vám to rastie.
Starší reakce
Jestli to je slepené, nebo secvaknuté si už nepamatuju. Ale ta mezera se mi fakt zdá špatně. Uvidíš, až ho vytáhneš. Přinejhorším by to šlo přetěsnit silikonem... Držím palce!

Může to být i výrobní vada nebo při přepravě nebo montáži se to povolilo. Osobně bych takto malý akvárium externím filtrem neřešil, spíš vyřešit problém toho stávajícího. Ale samozřejmě pokud ten stávající filtr nepůjde opravit nebo vyreklamovat, tak je externí filtr možnost. Ale i tak bych to radši řešil kostkou molitanu.
děkuji za radu, tak ja to zkusím nejak dostat ven celé, překontrolovat (ale myslím, že poskladané bylo dobře a do akvaria dávané ještě před pískem, tak nevím, čím by bylo odtažené) a vratit a snad to bude šlapat jak má

www.aquatlantis.com/…
Tady se koukni, kudy ti má jít voda. Když ti to přisává v zadním dolním rohu, kde je přímo umístěné čerpalo, tak to je špatně a čerpadlo se samozřejmě zanáší. Vyndej celý box a zkontroluj, jesli je dobře sesazený. Tím bys veřešila časté čištění čerpadla...
Jinak ho ale nahradit externím (nebo závěsným) samozřejmě můžeš.
nee nevyndavam, ale asi bych to potřebovala někdy odtáhnout abych to tam mohla vyčistit... a zadem by to vodu nasávat nemělo?
ale ono i to vytahovaní a rozebírání čerpadla je dosti otravné a naročné (při paždém odkalování a výměně vody)... je pravda, že to bude i tím, že mám akvárium umístěné cca výši očí (neni kam jinám dát) a velmi špatně se to čerpadlo vytahuje
zelwa02 napsala:a vodu bych řekla, že to tam nasává, ale to by snad mělo ne?
Tudy to určitě vodu nasávat nemá. Tudy jde přímo k čerpadlu a úplně vynechá filtrační okruh. Nasává to z boku přes topení, nahoru ke kapslím a přes kapsle dolů k čerpadlu...
Čerpadlo se nemůže zanést tak, že by se razantně zhoršil průtok, maximálně se na povrchu vrtulky a částí kde voda protéká udělá vrstvička do 1mm "bordelu", ale tu mám na čerpadlech stejnou ať to vyndám po měsíci nebo po roce. Těžko takhle na dálku radit, ale průtok každým filtrem se musí časem snižovat a míra je ten problém, možná je to běžné, ale každý to vidí jinak.
zelwa02 napsala: ...a pro vyčištění je potřeba vše rozebrat a ponořit i ruce do akvária, což mi nepřijde uplně praktické. Navíc, ač si někteří stěžují, že přísavky filtru nedrží, tak já krabičku nemůžu prakticky odlepit od skla... vždy je potřeba to celé vytáhnout a rozebrat i uplně to čerpadlo
Nějak jsem z toho pochopil, ze to taháš ven celé...
Každopádně i tak bych řekl, ze ti to přisává vodu zadem. Čerpadlo je přesně v tom rohu boxu, kde se ti hromadí bordel...
já to ale cele nikdy nevyndala, vyndavám jen obsah (patrony a čerpadlo)
a vodu bych řekla, že to tam nasává, ale to by snad mělo ne?

To vypadá, jako by tudy přisával vodu. Nemáš tu zadní stěnu boxu vycvaknutou, jak to celé vyndaváš? Je tam moc velká mezera, řekl bych...

box nesundavám , když mám z vnítřku vše vyndané, tak to odkaluji i tam
dole na zadní straně jsou 2 zařezy a ty jsou obalené a ucpané nepořádkem a tam se nemůžu dostat, tam mi přijde, že bych se dostala jedině odlepením od skla
a patrony mám uplně dole fiber, nad glass ring, nad takovou modrou houbičku a uplně nahoře aquaclay
Celý box se nemusí vyndavat ani při čištění čerpadla. Stačí vysunout přepážku mezi kapslemi a poslední komorou a čerpadlo vytáhnout. Pakárna je, pokud tam zůstanou uvolněné přísavky, ty jdou blbě ven. Já je dal pryč a čerpadlo podložil kouskem molitanu.
Čím se čerpadlo zanáší? Filtrační média také?
zanáší se to čerpadlo (musím ho čistit s každým odkalením, protože je jinak proud minimální ke konci týdne) a vždy je potřeba to celé vytáhnout a rozebrat i uplně to čerpadlo
Tenhle set mám viz moje "61". V Bioboxu je klasické čerpadlo a patrony s filtračními médii, keré jsou nasunuté v držáku a ještě komora na topení. Při čištění není potřeba box od skla odcucnout, stačí vypnout čerpadlo, z boxu sundat horní kryt a držák s patronami vysunout. Potom lze i z boxu odkalit případný bordel.
Mezi zadní stranu boxu a sklo by se bordel dostat neměl, alespoň ne nasáváním vody do boxu, nejsou tam vstupní otvory...
Jaké patrony a v jakém pořadí tam máš?
No je to jedna krabička. Asi to teda je to čerpadlo, ale paní to nazývala vzduchovaním... žádné zclašť nemám
Filtr bych nechal běžet dál, ale jestli máš problém se vzduchováním, tak ho zkus vyřadit. To přeci není filtr hnaný vzduchem a je tam klasické čerpadlo, ne? Nebo mi něco uniká?
Jako jet uplně bez filtru? Aspoň si myslím, že tady tim vzduchovaním je hnaná ta voda přes ta filtrační média
Ahoj, pokud akvárium funguje dobře, tak bych zvážil možnost nevzduchovat. Ve většině akvárek to potřeba není.
Zdravím, prosím o radu a nějaká doporučení.
Pro začátek jsem pořídila akvarijni set Aquatlantis 61l ve kterém je vnitřní filrt Mini Biobox s ujištěním, že filtr je dostačující. Toto tvrzení asi uplně nemůžu ani potvrdit a ani vyvrátit, ale akvarium funguje si myslím dobře. Bohužel vzduchování se zanáší strašně rychle a pro vyčištění je potřeba vše rozebrat a ponořit i ruce do akvária, což mi nepřijde uplně praktické. Navíc, ač si někteří stěžují, že přísavky filtru nedrží, tak já krabičku nemůžu prakticky odlepit od skla a dost nepořádku se chyta právě mezi krabičkou a sklem... proto zvažuji změnu za vnější filtr.
A teď k mé otázce... Bylo by lepší filtr vyměnit za vnější? Prosím doprotučíte mi nějaký vnější filtr vhodný pro mou nádrž, který může stát vedle akvaria - na stejné úrovni? (pod umístění není možné)
Předem všem děkuji za rady
Starší reakce
Děkuji, nakonec jsem pořídil zmíněný Oase 600. Těžko hodnotit po tak krátké době. Každopádně mi přijde materiálově rozhodně kvalitnější než aquanova, zprovoznění bylo jednoduchý (2x pumpnout a už to jelo), vzduch se během 5 minut vytratil a žádný hluk neslyším (asi tím, že to je umístěné ve skřínce a je tam kolem toho více věcí). Do teď jsem měl fluval 304 (asi 13 let (už nevím, kdy přišel na trh).
Každopádně uvidím časem, zatím se mi zdá voda čistší (neplavou v ní kousky bordelu).
Starší reakce
Mám to úplně stejně. Prostě to teče, nikoli stříká. A někde ani to ne

Přidat reakci
[1] ...... 254 255
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 228534x