Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaký filtr

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Jaký filtr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2019 17:27 Muž @ vlka [37] Re: Filip999
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku ...není nad to mít hodné děti...a zatímco jsem ,,studoval,, hlavu s kostkou, dnes mi od nich přišel dárek - AquaBall 180...tak jsem si ho rozebral, opláchl, složil...a už valí...naprosto tichý a dostačující...pár Vallisnerek muselo v rohu udělat místo, ale to doroste a zepředu není filtr vidět - kořen a rostlinky...výborná manipulovatelnost a čištění...možnost cpát do těch dílů co komu vyhovuje...uvidim, co ukáže čas...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.01.2019 12:09 Muž @ honcka [29] Re: Filip999
Mám tetru ex1200 dostal jsem ho starý zadarmo s tím, že teče, ale stačilo parkrát obtočit díru do které se dává těsnění pod hlavou teflonovou páskou a už ho mám cca rok a půl a absolutně bez problémů, mám ho v ložnici a ani v noci o něm nevím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2019 11:29 Muž @ Filip999 [2] Re: Tomino240584
Dobře, děkuji... chtěl jsem jít také spíše do toho vnějšího. Chtěl bych určitě spíše rostlinné akvárium a hejnové rybky a nějaké 4 větší :)
jinak... Tetra Tec EX 800 Plus na něj jsme se zrovna díval, dokonce jsem dnes našel inzerát :-D
zvirata.bazos.cz/…
pán píše, že je ještě se zárukou (rok), nikdy nezapojený, jak přišel.. takže to by byla dobrá koupě?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2019 11:19 S Muž @ Anthrax [1663] Re: Filip999
Záleží co tam plánuješ za osádku (jak čistotné ryby). A kolik na to chceš dát peněz. Vnitřní filtry vycházejí výrazně levněji. Například čerpadlo s kostkou akvacitu. Nevýhodou je že to není esteticky žádná hitparáda. Ale dá se zamaskovat kytkami. S tichostí to máš u filtrů kus od kusu a člověk od člověka. Asi každý filtr ze začátku trochu hlučí, než se pořádně zajede. Já mám akvárko s čerpací hlavou akvarijni-cerpadla-regulace-vody.heureka.cz/… a není vůbec slyšet. Dřív jsem ho měl i na koleji v místnosti kde se spalo a nikdo si nestěžoval.
Všechno má své výhody a nevýhody. Je to tu mockrát popsané. Záleží na preferencích -)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2019 11:08 Muž @ Tomino240584 [0] Re: Filip999
Urcite chod do vonkajsieho filtra. Ja by som zvolil napr. Tetra Tec EX 800 Plus www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2019 10:42 Muž @ Filip999 [2] – filtr
Zdravím, chtěl bych si pořídit akvárium (90x40x50;DxŠxV)...
jaký by jste doporučili filtr? vnitřní/vnější, popř. jaký tedy? !určitě bych potřeboval co nejvíce tichý, bude v ložnici..! předem díky:)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2019 23:48 Muž @ Maq [3775] Re: Smetany
Prodává se pod značkou ADA. Je pekelně drahé.
Já si ho dělám z normálního AU tím, že ho 24 hodin namáčím v 10% roztoku HCl. A pak ho mnohokrát opakovaně koupu v demivodě. Je to otravné, zdlouhavé, náročné na čas a vodu. Pořád kontroluju pH a vodivost - fakt otrava.
Myslím že to v bleděmodrém platí i pro průmyslovou výrobu, a proto takové AU bude vždycky drahé. Ale pokud najdeš, dej vědět!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2019 22:46 Muž @ Smetany [157] Re: Maq
Nemáš představu kde takové uhlí sehnat? Ne že bych si chtěl hrát na Amana ale občas potřebuji použít uhlí u krevet kde alkalinita kolísá mezi 0-0.5 a normální mi poměrně zvedá PH a to se nelíbí krevetám. Dík :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.01.2019 20:56 Muž @ Maq [3775]
Přispěji do této diskuse poznámkou, jak to dělal Takashi Amano.
Ve filtru měl dvě věci:
(1) Pemzu. Z jeho vyjádření jsem vyrozuměl, že si chvilku hrál s výběrem té nejvhodnější. Pokládal to současně za mechanické i biologické filtrační médium.
(2) Aktivní uhlí. Nepoužíval nějaké speciální (impregnované), ale v kyselině loužené. To loužení odstraňuje z AU popeloviny, takže mu pak AU neovlivňovalo složení vody (hodně měkké) a pH. (Je to dost drahé AU.) Míval ho ve filtru trvale, a k mému překvapení ho neměnil nijak často, až po 2-3 měsících. Přičítám to tomu, že toho uhlí měl ve filtru asi hodně, bylo kvalitní, a náklad svinčíku z jeho akvárií byl maličký.
Ještě doplním že svítil a sytil CO2 deset hodin a zbylých čtrnáct hodin vzduchoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2019 20:51 Muž @ vlka [37] Re: MichalV
...zajímavé počteníčko - jen pár vět co se filtrů týče - a přiznám se, že tomu vůbec nerozumím...
www.akvarista.cz/…=
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2019 20:08 Muž @ DH [20] Re: JirkaŠčobák
No ono s rybkama je to v tomhle jednodušší, když vidíte že se voda kazí, filtr nestíhá tak máte asi přerybněno. Odeberete pár ryb a jedete dál. Pokud máte přeželvěno :-) (což zatím není můj případ) tak nemůžete dát kus želvy pryč, je potřeba buď zlepšit filtraci, zvětšit akvárium nebo dělat častější výměny vody.
Když jsem želvu pořizoval, tak jsem si o filtraci samozřejmě něco přečetl, ale většina rad skončila tím, že mi byl doporučen určitý filtr o určitém průtoku a objemu. Dovnitř dej takové kamínky a bude to v pohodě. Uvnitř bude probíhat ta kouzelná nitrifikace a voda bude krásně čistá.
Pak jsem si přečetl pár témat o filtraci tady na fóru a zjistil, že ta všude omílaná nitrifikace by vlastně probíhala i bez filtru a stačí k ní bakterie co se usadí na skle akvária a že to co udržuje vodu vizuálně čistou (což je to co mě v želváriu nejvíc zajímá) se nazývá mineralizace. A teď je otázka, jestli ty biomédia co ve fltru mám, jsou zrovna to nejvhodnější. Mineralizační bakterie jsou větší než nitrifikační, nebylo by teda lepší biomédium s nižší plochou osídlení nebo třeba jen molitan? Mám vodu před vstrupem do biofiltru ještě cedit přes vatu nebo pustit nějaký bordýlek do biomédií?
Otázek je dost, ale zatím jsem nenašel odpovědi. Říkám si, že pokud jsem ten kýbl na fltraci už koupil, tak bych rád aby vevnitř probíhalo něco, co bude vodu čistit a aby to probíhalo s co největší účiností. Tím myslím biofiltraci, ne jenom mechanické odstranění organických nečistot.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2019 19:53 Muž @ MichalV [205] Re: vlka
Ahoj, v zásada súhlasím ako si to napísal a páči sa mi to, keď si to predstavím v ružových farbách. Otázka znie, ako by mal vyzerať filter, keď jeho kapacita bude presiahnutá kapacitou osádky a potrebujem porozumieť biochemickým vzťahom, a následne vykonať úpravy pre maximalizovanie výkonu mineralizačných baktérií. Kde pritlačiť a kde môžem byť benevolentný? Kde sú hranice prietoku (max, min) a kde hrá prim kapacita osídľovacej plochy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.01.2019 19:12 Muž @ JirkaŠčobák [2250] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: DH
DH napsal:Takže na nitrifikaci výkonné filtry nejsou potřeba. Potřeba jsou podle mě na mineralizaci.
Na tomto asi něco bude. Co se ale lepší mineralizací dá dosáhnout?
Nedávno jsem se s jedním člověkem o tomto bavil. Ukázal jsem na své akva na stole (250l, řeší obdobné) a své hejnko Limia perugiae a zeptal se:
"Plánuješ víc ryb?"
"Ne."
"Plánuješ víc rostlin?"
"Ne."
"Tak na co by ti filtr byl?"
Uznal, že v zásadě na nic :).

I přes tuto odpověď jsem nad tím přemýšlel a možná, že kdybych filtr měl, byly by mé limie trochu větší (rostliny asi ne). Na druhou stranu by pak byly zranitelné, když filtrace z nějakého důvodu vypadne. Plus jiné katastrofy, které čas od času některý z filtrů spáchá.

Edit: Moje retikulátky mají filtr pro 1/4 délky nádrže, ve zbytku se v zásadě voda nehne. Jsou v 60l, ale přesto v té rostlinné džungli nedorůstají tak velké (zatím), jako Milanovi Murkovi, který je měl v 30l a s kvalitním filtrem. Tipuju, že bez filtrace, jakou měl Milan, ani nevyrostou, ale v zasadě mi to nevadí, protože jsou baculaté, v kondici a dobře se množí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.01.2019 18:45 Muž @ vlka [37] Re: Mist
...nějak nesouhlasím s názorem, že filtr dělá 100% rovnováhu v akváriu...už sama podstata slova filtr...ale je to jen můj názor, že se udělal z filtrace celkem slušný byznys...biologická rovnováha, voda, rybičky, šneci, rostliny, detrit, dno, světlo, teplota...vždycky jsem dával jen dobře propraný říční písek, do toho rostlinky a po určité době rybičky...a hlavně vzduchování...a filtr byl vždycky jen filtr - k zadržení pevných částit různých velikostí - polopaticky zjednodušeně napsané - ...20 let žádný problém...no a když dám ,,dost rybiček,,protože chci rybičky vidět a ne hledat - mám 40 rybiček ve 105 litrovém AQ - no a mrknu na filtr, v molitanu je binec, tak každej tejden vyperu a komplet vyčistím...někdy i za 14 dní...
...pokud bych rok a půl nečistil filtr, tak tam asi ani nemusí být...???...
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.01.2019 15:19 Muž @ DH [20] Re: slavko
Ano na nitrifikaci dle toho pokusu stačí pár gramů pemzy. Takže na nitrifikaci výkonné filtry nejsou potřeba. Potřeba jsou podle mě na mineralizaci.
A co by se stalo v mém želváriu, kdybych vypnul filtr zkoušet nebudu, protože jsem viděl hodně videí a fotek, jak to může vypadat.
Mě osobně by spíš zajímalo, jaké média použít právě na podporu mineralizace, jak přeměnit maximální množství biodopadu a udržet vodu co nejčistčí bez nutnosti měnit každý drůhý den.
A nebo se zaměřit jen na mechanickou fitraci tzn. silné čerpadlo s kouskem molitanu a často prát?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.01.2019 15:14 Muž @ Smetany [157] Re: slavko
Já souhlasím s tím že pro nitrifikaci není velikost filtru podstatná a jak sem psal níž mechanická filtrace funguje na průřezu. Ale i přes všechny tyhle znalosti odmítám z filtru odstranit všechen materiál. proč? No mám tak nějak pocit že v tom filtru se děje ještě něco dalšího sice nevím co a nemyslím že je to nezbytné pro chod akvária ale zjednodušuje mi to život tak to zatím nechávám tak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.01.2019 15:03 R Muž @ slavko [1528] - RostlinyRe: Maq
Maq napsal: co by se stalo, kdybychom toho nechali. Anebo jenom honili vodu.
Nie je to tak dávno, keď sa tu v ktoromsi vlákne objavil odkaz na experimenty na akejsi anglickej stránke. Bolo to v súvislosti s pemzou (ak si dobre pamätám). Dotyčný zistil, že výkonný filter bez náplní (čiže vlastne len čerpadlo) dokáže za 24 hod spracovať enormné dávky amoniaku na NO3. A keď píšem enormné, tak sú to dávky, ktoré bežné, udržiavané, akvárko za 24 hod nevyprodukuje...

Takže odpoveďou je: nestalo by sa nič (okrem poklesu HDP) :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2019 14:53 Muž @ JirkaŠčobák [2250] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: Maq
Já náhodou jeden honič vody mám. Zrovna včera večer jsem s ním točil video www.facebook.com/… ahoj

P.S. Nic v něm není a zapíná se jen se světlem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2019 14:25 Muž @ MichalV [205] Re: Maq
A ešte jedna vec ma v súvislosti s mojim laborovaním s filtrom napadla. Na dreve sa mi objavila BBA, vo veľmi malom rozsahu a spolu s ňou ďalšia neznáma (pre mňa) riasa alebo huba. Teraz sa to stabilizovalo a toto bola jediná zmena, ktorú som v poslednej dobe robil. Večer môžem odfotiť a poslať do SS ak chceš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2019 14:20 Muž @ Maq [3775] Re: MichalV
Beru se zájmem na vědomí. Ale je to taky jen jeden, nepříliš dobře zdokumentovaný pokus. Kousek do mozaiky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.01.2019 13:56 Muž @ MichalV [205] Re: Maq
Na chvíľu som tejto ilúzii uveril a nahradil v hlavnom akva biomolitany len jemnou filtračnou hmotou (Vatelín) + čerpacie hlavy. V podstate je to tebou spomínaný honič vody obohatený o mechanickú filtráciu aby som bordel netočil dokola.
Bol som prekvapený rýchlosťou zanesenia. Po 3 dňoch bol nutný preplach vatelínu. Cieľom bolo odstrániť organické znečistenie v ešte nerozpustnej forme s cieľom znížiť makroživiny - hlavne PO4 ma zaujímal. Takto som trápil akva asi 2 týždne - stonkovkám to neprospelo.
Vrátil som sa k 2x čerpadlová hlava 500 l/h + 2x biomolitan cca 15x15x22 cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.01.2019 13:33 Muž @ Maq [3775]
Všichni nějak filtrujeme, ne všichni všude odkalujeme. Otázkou je, co by se stalo, kdybychom toho nechali. Anebo jenom honili vodu. (Tohle řešení se docela zamlouvá mně, na rozdíl od proslulého J.Š.)
Pokud jde o meziprodukty dekompozice, všeobecná tendence je jasná. Začíná to detritem, a v určité fázi se rozklad dostane k jednoduchým, a tedy vesměs rozpustným látkám. Odfiltrovat je může jedině aktivní uhlí, ale je tady otázka adsorpce. Mohou přilnout k něčemu. V tomto ohledu se domnívám, že dno je lepší. Z literatury znám pojem sorpční komplex. Jde o to, že půdy s obsahem jílů, humusu a částečně rozložené organické hmoty mají lepší sorpční schopnosti, než ty komponenty jednotlivě. Myslím že takový sorpční komplex se ve filtru nevyvine, navíc tam voda proudí, a tak mnohem víc rozpuštěných organických látek vyplave do vodního sloupce.
Možná budete souhlasit s mým postřehem, že pokročilým akvaristům nakonec funguje akvárium vždycky, i když filtry mívají hodně různé. Kdybychom mezi ty různé filtry přidali ještě verzi "honič vody", dost možná bychom zjistili, že výsledek není o nic horší. To je moje podezření. Myslím že klíčovým limitním faktorem je jen a pouze kyslík. Je-li dost kyslíku, bakterie se utáboří celkem kdekoli a všechen svinčík hbitě rozloží a nitrifikují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.01.2019 12:39 Muž @ Jarry [701] Re: MichalV
To je zajímavá úvaha a možná na tom něco bude. S tím kalem - pokud se rozloží na malé části, tak ty se patrně usadí ve dně, odkud se odkalí, nebo jestli je mohou nějak zpracovat rostliny? Kal z ČOV se dá použít jako hnojivo:-) Na druhou stranu ale asi není možné srovnávat kal z ČOV a akvária, kde se přece jenom snažíme nesypat tam žádné velké hnusy:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2019 12:33 Muž @ Jarry [701] Re: NHKG
Já nepoužívám přepážky, nechávám vodu protékat celým průřezem filtru, teoreticky by mohla začít klesat hladina v prostoru čerpadla za poslední řadou molitanů, ale zatím se tak neděje. Počítám s tím, že to někdy čistit budu, ale zatím je tam docela čisto:-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.01.2019 12:29 Muž @ MichalV [205] Re: Maq
A možno by sme mohli byť naopak prekvapení, že v mnohých akváriach začiatočníkov najviac pokrivkáva filtrácia, ktorá nezvláda nápor odpadu z rýb (ktorých býva v drvivej väčšine moc) a hromadiace sa organické nečistoty postupne otravujú už tak malé množstvo rastlín, aj keď nitrifikácia nemá problémy.
Otázka je, ak použijem dostatok molitanu aby sa mi nezanášal, dosiahnem konštantný prietok v celom priereze a tým aj stabilné podmienky, čo získam z úplného rozkladu, t.j. aj z rozkladu kalu? Lebo z vyššie uvedeného k takémuto javu dochádza (viď. Stendker).
Je lepšie takto dimenzovať filter, alebo radšej kal pri údržbe odstraňovať (preplach filtračnej hmoty) vo filtri s menším objemom, kde je pokles prietoku povedzme za 1 mesiac.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   03.01.2019 11:41 Muž @ NHKG [3328] - Zeměžrouti, hadohlavci a eLkaRe: Maq
Mám 5 akvárií, 5 různých koncepcí filtru, z toho 2 akvária by asi fungovaly bez filtru (osádka jen hadohlavci, co se krmí max 3x týdně a dýchají vzduch).
Netuším, který filtr je nejlepší, všechny totiž fungují. Ale vlepený filtr mi vyhovuje nejvíc. Levný, vnitřní a přitom není vidět. Sice je v něm rychlejší proudění než doporučují poučky, ale bakterie, kterým to proudění vadí jsou asi jinde (dno?). Akvárium funguje bez odkalovani jen s výměnou vody jako všechny mé akvária.
Jarry já musím molitany v externím skleněném filtru propírat cca 1x za rok každý, jinak klesá hladina).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.01.2019 10:52 Muž @ Jarry [701] Re: Maq
Od boku se střílí zcela jistě, případně na základě zkušeností, ale i tak je to asi spíše odhad. Na druhou stranu - když mi filtr nebude překážet, tak skleněný filtr o objemu 200l mě včetně filtračních médií a čerpadla vyjde na podobné peníze, jako 2 lepší kanystry o celkovém objemu možná 20l. Když jsem dělal cca 60l skleněný filtr pro 300l akvárium, dostal jsem se na cenu, co jsem dal za tímto filtrem nahrazovanou Aqua Novu. S tím, že nemusím řešit žádné těsnění, složité rozebírání atd. Ale stejně tak mám zkušenost, že kostka molitanu s čerpadlem o objemu cca 4% celkového objemu akvária funguje skvěle i v hustě zarybněném akváriu. Pro zajímavost, když se vrátím ke Stendkeru, tak ti doporučují kostku 15x15x20cm pro 20 dospělých terčovců, krmených 3x denně, převažně masem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.01.2019 10:35 Muž @ Maq [3775] Re: MichalV, Mist
Mně taky filtr jako zbytečný nepřijde. Ale když přijde řeč na objem, průtok, rychlost proudění, filtrační média atd., je evidentní, že se střílí od boku. Od filtru se očekává plnění různých, často nesouvisejících a někdy konfliktních funkcí. Podmínky jsou velmi různé. Ještě se tak bere v potaz počet ryb, a tedy množství svinčíku, ale pokud jsem si všiml, nikdo neřeší parametry jako pH, teplotu, obsah kyslíku a oxidu uhličitého a další. Přitom to jsou vlivy určitě podstatné; ovlivňují biologickou, ale i mechanickou a chemickou filtraci.
Všichni jsme připravení bušit pěstí do stolu, že víme přesně, jaký filtr je pro akvárium - bez další specifikace - nejlepší. Všichni jsme totiž v pozici známé jako Volovi vše jasno. Ve skutečnosti je nám to "jasné" právě proto, že víme celkem pendrek. Kdybychom měli možnost v každém akváriu vyzkoušet různé typy filtrace a hlavně přesně změřit, co vlastně dělají, pravděpodobně bychom se nestačili divit.
Někteří tady popisují svoje filtry, které svými dimenzemi (a náklady na pořízení) připomínají čističku odpadních vod. Asi by byli hodně zklamaní, pokud by se ukázalo, že s lepšími informacemi by stejného efektu dosáhli s něčím jednoduchým, malým a laciným.
Já jsem například experimentálně zjistil, že pár týdnů staré, nezasviněné dno z čistého filtračního písku, bez rostlin, dokáže zvládnout nitrifikaci v ohromném rozsahu (tak ohromném, že ta úvodní dávka amoniaku a dusitanů by všechno v akváriu spolehlivě zabila). Netroufám si tvrdit, že to zvládne vždy a za všech okolností; na to bych musel udělat moc a moc testů. Jenže přinejmenším stejně obtížné by bylo prokázat, že filtr takový či makový dokáže překonat nebo nahradit nitrifikační schopnosti substrátu v situaci, kdy substrát nefunguje - tedy když jím proudí stejná voda, která nitrifikaci ve dně znemožnila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.01.2019 10:30 Muž @ Jarry [701] Re: MichalV
Čištění filtru je zajímavé téma a ač jsem býval příznivcem různých vysoce porézních médií, poslední dobou se začínám čím dál více přiklánět k biomolitanu s dostatečným objemem. Mám teorii, že při dostatečném objemu molitanu, vzhledem k osádce akvária, takový filtr není potřeba čistit možná vůbec. Ve 40l akváriu jsem měl kostku s čerpadlem bez čištění skoro 2 roky, kostku jsem lehce propláchnul při předělávání akvária, ale myslím, že to bylo zbytečné. Pak mám 2 velké skleněné externí filtry o objemu 15-20% akvária, oba tyto filtry neběží sice ještě ani rok, ale nedokážu si představit, co bych tam čistil. Např. odchovna Stendker (velká odchovna terčovců) má vytvořený poměrně pěkně zpracovaný manuál pro chov terčovců a ti doporučují HMF, případně kostku s čerpadlem jako zcela bezúdržbový filtr, tvrdí, že sami tyto filtry ve svých nádržím nečistí ("We have not cleaned our filter, nor do we intend to do so in the next few years. The foam sponge is self-cleaning, as it breaks down bacteria and pollutants until only a fine powder remains, which easily passes through the sponge."), dokonce doporučují napíchat do kostky Microsorium, filtr tak není v akváriu vidět:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.01.2019 10:23 Muž @ MichalV [205] Re: Mist
Teším sa z tvojich akvaristických úspechov, akurát mi vŕta hlavou jedna vec:
Pri čistení odpadových vôd ako aj pri filtrácii akvária sú cieľ ako aj prostriedky na jeho uskutočnenie tie isté. Z organických látok biochemickými reakciami zabezpečiť premenu na menej škodlivé anorganické (NO3, PO4, ...).
Pri domových ČOV je jedným z konečných produktov aj kal. Jeho množstvo sa kontroluje jednoduchou kalovou skúškou a podľa toho sa odstraňuje aby jeho nadbytok nenarúšal efektívne čistenie pritekajúcich OV.
Pri komunálnych ČOV tá kontrola je sofistikovanejšia, ale výsledok je obdobný - kal sa vyváža na kalové polia a následne likviduje napr. na skládkach alebo spaľuje. To stojí vodárenské spoločnosti nemalé peniaze.
My akvaristi to poznáme pri čistení filtrov - zemitý zápach, zhluky kalu po usadení tvoria rozpoznateľnú vrstvu od "čistej" vody.
Kde sa stráca tvoj kal za rok a pol? Je žiadúce držať tento kal tak dlho vo filtri? Alebo vôbec nevzniká tam kde si majiteľ filtra želá?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2019 10:02 Muž @ Mist [91] Re: MichalV
No samozřejmě že myslím, voda je křišťálově čistá, ryby prosperující, rostliny také, takže to není známka nefungujíciho filtru :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2019 09:28 Muž @ MichalV [205] Re: Mist
Týždeň je skutočne dosť krátka doba, ale myslíš si, že dlhé intervaly čistenia sú známkou fungujúceho filtra?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.01.2019 09:03 Muž @ Mist [91] Re: Maq
V podstatě souhlasím, marketing je mocný, lidi kupují zbytečné blbosti ale prostě ten filtr mi zbytečný nepřijde, ale to už tak prostě je, každý uznává něco jiného, ať už jde o co2, filtry, nebo světlo... Ten filtr tam určitě ničemu neškodí :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.01.2019 08:59 Muž @ Mist [91] Re: vlka
Čistíš každý týden filtr a jsi spokojený? Tak já bych teda nebyl :-) Já čistím jednou za rok, rok a půl, to je teprv spokojenost :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2019 06:15 Muž @ MichalV [205] Re: Maq
Ak sa zhodneme na tom, že nitrifikáciu v prerybmenom akva zvládajú baktérie aj na povrchoch mimo filtra, tak toto isté neplatí o mineralizácii organického odpadu. Otázka teda je, ako by mal taký mineralizačný reaktor vyzerať. Filter neplniaci túto úlohu sa najčastejšie prejaví ako BBA.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   02.01.2019 23:00 Muž @ Maq [3775] Re: Mist
Mist napsal: Aha, tak to jsem nevěděl. Statisíce lidí na zemi kupují filtry zbytecně. Měl by jsi to dát do novin, takové rozluštění :-)
Kolik zboží miliardy lidí kupují jen z důvodu prestiže, parády, stádního reflexu? Miliony lidí na světě každoročně obnovují šatník, a co se nosilo loni, s tím letos nemůžou vyjít mezi lidi.
Nedělají to všichni, a něco koneckonců lidi nosit musí. Přesto oděvní byznys nejede na rozum, protože na tom by moc nevydělal, nýbrž na iracionální, stádně podmíněné reflexy.
Akvarista je stejný zákazník jako kterýkoli jiný. Marketingová pravidla jsou taky stejná. Lidi si kupují výkonné filtry ne proto, že přesně vědí, čeho chtějí dosáhnout, nýbrž proto, že výkonné filtry si kupují tak nějak všichni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.01.2019 20:03 Muž @ vlka [37] Re: Mist
Fotka k příspěvku ...hezký večer, přidám moji zkušenost...105 litrů a filtr ASAP 500 (5W, 500l/h)...s přehledem ,,protáhne,, 75 cm dlouhý AQ...jednoduchý...při vytažení nic do AQ nevyteče...naprostá spokojenost...mám kapánek víc rybiček, tak čistím pod tekoucí vodou každý týden...otázka 10ti minut...navíc za ,,Valisnerkama,, a vysokym kořenem není vidět...jen můj subjektivní názor a zkušenost...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.01.2019 17:57 Muž @ Smetany [157] Re: Mist
Fajn ale diskutovalo se hezky pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2019 17:55 Muž @ Mist [91] Re: Smetany
Ok, tak to uzavřem, každej uznáváme něco jiného, to je v pořádku :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.01.2019 17:25 Muž @ Smetany [157] Re: Mist
Zaprvé nevidím důvod akvárium záměrně přerybňovat jen aby sis ospravedlnil velikost filtru a za druhé i v případě přerybněného akvária nemyslím že množství filtračních hmot bude zásadní pro přeměnu amoniaku a z hlediska mechanické filtrace není výška filtru podstatná pokud nechceš separovat různou zrnitost bordelu :-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2019 17:23 Muž @ 4Sima [38] Re: Mist
Všechno má svý pro a proti, ale kromě ušetření místa v akváriu toho pro mě externí filtr moc nenabízí...Každý si stejně musí vybrat sám co mu vyhovuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.01.2019 17:11 Muž @ Mist [91] Re: Smetany
Uvedu příklad - akvárium 100l, 15 neonek jako rybí osádka. Jestli tam budeš mít kus molitanu s čerpadlem nebo třeba eheim ecco, je v podstatě úplně jedno. Důležité je, že tam je nějaký pohyb vody. Ale pokud budeš mít 100l akvárium s 15 neonkami, sumci na dně, ampuláriemi a např. akarky, nebo cokoliv na hranici nepřerybnění, tak mi věř, že sakra dobře pocítíš, zda máš vnitřní filtr který nestíhá, nebo externí s velkým množstvím náplně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2019 17:01 Muž @ Smetany [157] Re: Mist
Jediný přínos velkého filtru krom průtoku který stejně většinou stahuji na menší je že se nemusí tak často čistit(ucpaný filtr je horší než žádný) a to není způsobeno objemem filtru ale jeho průměrem > čím větší průměr tím větší plocha která se musí ucpat proto myslím že vysoký externí filtr s malým průměrem válce je naprosto srovnatelný s nižším momentálně mám ve filtru pouze 2 koše s materiálem zbytek prázdný a nepozoruji změnu ani v kvalitě vody ani frekvenci čištění.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2019 16:49 Muž @ Mist [91] Re: Smetany
No já ti teda nevím. Pokud v akváriu vyhodím například Fluval 406 v 350l akvu a nahradím ho 206, se stejným zarybněním, ta změna k lepšímu určitě nebude. :-) Jsem zastáncem akvárií bez sycení (ovšem proti sycení také nic nemám pokud je použito rozumně) a myslím si, že je na trhu až příliš "přepí***é" techniky ktera není potřeba, ale ta filtrace prostě zbytečná není a dimenzovaná je správně, ten odhad na litry který výrobce uvádí z 99% sedí a vždy, když se pokusíš ušetřit a vezmeš slabši verzi filtru, nevyplatí se ti to a těch ušetřených 500kč probrečíš. Viděl jsem několik akvárií bez filtru nebo s poddimenzovaným filtrem a není o co stát. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2019 16:39 Muž @ Smetany [157] Re: Mist
No statisíce lidí věří těm co tu techniku prodávají tím nechci říci že je filtr zbytečný za mě jen zbytečně předimenzovaný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2019 16:37 Muž @ Mist [91] Re: Maq
Aha, tak to jsem nevěděl. Statisíce lidí na zemi kupují filtry zbytecně. Měl by jsi to dát do novin, takové rozluštění :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2019 16:36 Muž @ Smetany [157] Re: Maq
Napadlo ale přesto myslím že má filtrace svůj význam. Použití speciálních filtračních médií už je více diskutabilní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2019 16:18 Muž @ Maq [3775]
Napadlo vás někdy, že ty filtry možná často kupujete zbytečně? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   02.01.2019 16:04 Muž @ Mist [91] Re: 4Sima
Aby ti filtr neprotekl, nesmíš kupovat to nejlevnější a mně tedy nepřijde rozdíl mezi pořizovací cenou 700kč (biomolitan, čerpadlo např. Eheim a doprava), nebo Eheimem a Fluvalem, JBL, rozdíl třeba 18 stovek, ale to je investice na alespoň 5,6,7 let.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.01.2019 16:00 Muž @ Mist [91] Re: NHKG
Mně naopak vadí čištění vnitřního filtru, kdy s vyndáním molitanu alespoň 50% detritu a jiného svinstva se zpět vyplaví do akvária, zabírající místo a tak dál. Nevím teda proč se díváš do externího filtru zda je potřeba čistit, dá se to poznat podle průtoku a navíc ex. filtr osobně čistím tak jednou za rok, rok a půl. A cena, to také nechci komentovat, 2,3 tisíce jako jednorázovou investici nepovažuji za čáru přes rozpočet, ale OK. Když nebudeš kupovat ten nejlevnější šrot z aliexpresu nebo RA, byt ti to nevytopí a místo na hadice, no mám Fluvaly a ta hadice má asi 3,4 cm, to mi nepřijde tak strašné místo od stěny. Bez urážky, každému vyhovuje něco jiné, jen si prostě myslím že externí filtr je vždy lepší volba. Kromě nano akvárií pochopitelně.
Reklama
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 240

Zpět na obsah sekce Technika Přidat příspěvek • Zobrazeno 207021x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/5930-jaky-filtr