Jaký filtr
0 04.07.2015 15:46 Marty0673 – vhodný výběr filtrace
Zdravím všechny pokročilejší akvaristy.Potřeboval bych poradit s výběrem vhodné filtrace do 70 l nádrže.Byla mi vřele doporučena filtrace od značky Newa která se mi moc zamlouvá.Co vy ostatní na tuto značku?
Starší reakce
Možností kvalitních filtrů je vícero a to jak již zde jmenované, tak například JBL CristalProfi e 401, Sicce Space EKO+ 100, Sicce Whale 120, Hydor Professional 150, Hydor Prime 10, Eheim Ecco-Pro 130 nebo Eheim eXperience 150. Kvalitní filtraci při dobrém osazení hmotami zajistí všechny tyto filtry a prodloužení nutnosti čištění filtru lze zajistit nasazením kousku hrubšího biomolitanu na sací koš. Každý má svojí oblíbenou značku takže vybrat "nejlepší" filtr se dá poměrně těžko. Nejlepší je si dotyčné filtry vyhledat, porovnat parametry a vybrat co nejlépe vyhovuje. Já osobně mám s těmito všemi filtry dobré zkušenosti, ale kdybych měl vypíchnout jeden tak asi JBL CP e401 kde se mi jeví nejlepší poměr mezi cenou, kvalitou provedení, spotřebou a užitnou hodnotou.
Cenově nejvýhodněji tě vyjde asi Eheim classic 2211 koupený v Hornbachu, nebo starší Tetra EX400, AquaNova NCF-600 (číňan má větší spotřebu
, apod.
Nenech se zmást, že je to pro větší objemy. Průtok se dá snížit kohouty, nebo počkat až se zanese.
Čím větší objem filtru, tím menší problémy v budoucnu.
Tak tak, classic 150 okolo 1000 i s naplněma a je bohatě vystaráno
Možností je spousta stačí nastavit finanční mantinely.
eheim classic s kohoutama ... v Hornbachu bývá nejlevněji.
cena/užitek
Což o to, proudu bych se nebál. Ten se dá do určité míry u tohoto filtru zregulovat. Jde spíše o filtrační kapacitu, která u tohoto konkrétního modelu je 330cm2 (oproti doporučené kostce bioakvacitu která má 2000cm2). Tahle kapacita je dostatečná pro kvalitní mechanickou filtraci, ale biologicky to není žádný zázrak. Záleží ovšem hodně na zamýšlené osádce takové nádrže.
Jde o to v rámci jakých možností a nakolik výkonný
. Možností je spousta a jako nejjednoduší, nejlevnější a velmi účinné řešení bych viděl bioakvacitovou kostku (10x10x20) a čerpadlo např.JKA-IP201 což je převlečený Atman AT-201. Jak jsem už psal možností je spousta a záleží více méně na finančních možnostech.
možností je taky přepadový filtr, bud pod nebo vedle akva, když sis svařil stojan, tak by sis ho mohl udělat, vzít menší akva, vlepit přepážky, hmotu si zvolíš jakou chceš, dáš odpovídající čerpadlo a cenově je to uplně někde jinde a to nemluvím o velikosti filtrační náplně, kterou si můžeš zvolit podle sebe a čistit můžeš vždy jen tu část kterou budeš chtít aniž bys rozebíral celý filtr, návodů je zde spousta
1) Moc nechápu, k čemu by ti bylo v takovém akváriu přidávání CO2
2) Já bych už u takového akvária rozhodně přemýšlel raději nad dvěma menšími filtry ... klasika JBL e1501 či levnější Atman CF-1200 ... ale výběr máš ze spousty dalších zde doporučovaných značek: Eheim, Hydor, Sicce, AquaNova, ...
PS: Ty díry nejsou z fotek moc vidět, ale řekl bych, že budeš mít lepší to nechat pořádně zalepit a použít klasicky trubky externích uzavřených filtrů přes okraj ...
0 26.06.2015 06:23 Mejla82 Zdravim....
Planujj zalozit nove 690l akva (230x50x60).V akva budou 4ks vrubozubce paviho red tiger.Co se tyce tostlin budou pouze v rohach.. cca 30x30 cm a mozna nejakym korenu poj3de anubias...pravdepodobne pojedu co2 z bomby.Prilozene fotky jsou moje akva a predstava vysledku zalozenij.
Jeste jedna vec...akva ma pro vypust a napousteni ve dnimotvory, na prave a leve strane o prumeru okolo 2, 5 cm
Porad se mi honi hlavou jaky filtr bych mohl pouzit....
Premyslim o
www.zverimarket.cz/… ale nevim zda je vhodny..
A tak bych rad znal Vas nazor....
0 25.06.2015 16:21 zum – Tichý filtr do malého akvárka
Dobrý den, mám 40litrové akvárium v ložnici a v něm filtr sice tichý, ale strašně rychle se zanášející. V druhém takovém akváriu mám filtr Atman s velkou houbou, který je tedy daleko lepší na filtrování, ale v noci je ho poněkud slyšet. Do ložnice bych tedy ráda koupila filtr nový
Tušíte prosím, jestli nějaký filtr v sobě kloubí obě tyto dobré vlastnosti - výkonnost i tichost?
Děkuji!
Starší reakce
Já od ničeho neodrazuji, jenom ukazuji i další možnosti, jak to provést.
Pracuj s tím delším termínem záběhu externího filtru a nebude problém.
Ok. byl to jen takovej nápad, nějak extrémně na to nespěchám, nechám je běžet vedle sebe dostatečně dlouho...
Tu kostku klidně jako předfiltr použij, ale před tím jí vymáchej v akva vodě a to co z toho vytěžíš nalej do toho novýho filtru, což bude ono naočkování. Odstavíš, ale neodstavíš, u externích filtrů trvá doba záběhu o kapánek déle a za plně osídlen a nitrifikačně pevně ustanoven ho lze považovat až tak za dva měsíce.
Ještě takovej nápad, co kdybych filtrační médium (kostku) ze starého filtru dal jako předfiltr na sání nového filtru. To bych ten starý mohl odstranit hned, ne?
Mam odskusane : do kybla odobrat trocha vody z akva, vyprat v nej stary filter a namocit nove filtracne hmoty do tej zabrblanej vody, par krat postlacat molitany, potriast kruzky, gulicky, zo 2 deci naliat do noveho filtru a zatvorit
Napustit filter vodou z akva (nie chlorovou z tocky - tu doplnis do akva potom) Nechat bezat a po 2 tyznoch ked nazries do filtra, tak vyzera ako keby isiel pol roka
PS: Pripadne vynechat na nasavani ten molitan /predfilter/ na tie 2 tyzdne, nech nataha co najviac bordelu do filtra. Nie je to nutne.
nejlépe 3 týdny. Pomůžeš tomu když vymačkáš kal ze stávajícího do toho nového, nebo tak aby ho nasál.
Tak jsem nakonec vybral ten Eheim eXperience 150. Zapojil jsem ho a vedle starého filtru jede v akváriu. Chtěl jsem se jen zeptat, jak dlouho nutno nový filtr zajíždět, než můžu vyndat ten starý...
Starší reakce
Zlatej střed.
0 05.06.2015 21:15 Kulisek – hrubost biomolitanu
Budu zakládat 160L aq a potřebuji poradit s hrubostí biomolitanu. Mám hlavu AT-202 a na tu bych chtěl dát kostku molitanu 30x10x10cm a nevím jakou hrubost, jestli 10,20 a nebo 30.
tuto Haileu mám něco přes dva měsíce a zatím žádné větší problémy. Ze začátku trochu "drnčela", ale stačilo "povytáhnout" vrtulku a od té doby je skoro nehlučná. Koupil jsem k ní biomolitan o rozměrech 8x8x13 (prodáván jako náhradní k jinému filtru, takže jsem si musel udělat "nástavec", což znamenalo trochu práce navíc). První měsíc jsem měl výkon stažený zhruba na polovinu, teď už běží naplno a proud vody je tak akorát.. Nejsem si ale jistý, jak by si toto čerpadlo poradilo s déle používaným biomolitanem "běžných" rozměrů, tedy 10x10x20.
Naprosto
Jako předfiltr předpokládám postačí menší kostka bioakvacitu.
Vnější filtr má vždy výhodu v podstatně větším obsahu filtračních hmot a hlavně v jejich variabilitě. Samozřejmě se zlepší i stabilita prostředí díky účinnější filtraci. Navíc pokud není akvárium přerybněné a použije se předfiltr na sací koš bývá nutná údržba takového filtru v řádech měsíců (u některých svých nádrží otvírám filtr jednou za půl roku více méně pro kontrolu)
.
Děkuji za tipy, já jsem si jako strop stanovil ještě před položením dotazu 2000 Kč, takže některé z doporučovaných filtrů by se do toho vešli. Osobně si myslím, že se ta investice vyplatí v kvalitnější vodě a hlavně v stabilnějším prostředí. Přemýšlím správně?
Sice s kvalitou vodu nemám vážnější problém, filtr čistím cca 1x za 2 měsíce, ale člověk má pořád co vylepšovat, že...
0 05.06.2015 08:54 maryn [40] Dobrý den, u mé nádrže
rybicky.net/nadrze/20859 přemýšlím o změně filtru, ten současný je Eheim vnitřní filtr Pick-up 2008 (
www.sklorex-akvarium.cz/…)
Moje představa je, aby to byl filtr vnější a nezabíral tolik cenného místa v aváriu a aby měl samozřejmě lepší filtrační plochu než ten stávající. Závěsný u mě pravděpodobně nepůjde z důvodu umístění akvária.
Máte nějaké tipy nebo zkušenosti?
No přijde mě že jsem na rozdíl mezi nima přišel:
Pro Hailea PT-200 průtok: 185L / h
At 200 má 400 l/h
Adekvátně k tomu je i spotřeba uváděná u atmana 6W a u Hailea 2,5W.
Já osobně půjdu raději do Atmana. Haileu bych dal tak do svého 20L krevetárka kdyby mě už vadilo bublání vody od bublifuku ....
Těch hlavic Hailea mám několik a bez problému
Cena at-200 mi prijde tak nizka, ze bych s nicim jinym neexperimentoval ... Tim nerikam, ze ta hailea nespli svuj ucel, ale v porovnani treba s externima filtrama jsou tohle smesny castky, ale jestli ti tech par korun stoji za to zkouset neco, co si koupilo jen minimum lidi oproti atmanu ...
Do nově založeného akva v práci budu dávat čerpací hlavu. Byl jsem rozhodnut pro Atman AT-200, ale narazil jsem nyní i na Hailea PT-200. Někdo jej chválí a někdo haní, cena je cca poloviční oproti Atmanu. Nemá někdo s Haileou zkušenost, nebo radši vzít osvědčeného Atmana?
Rozdíl je ve větším průtoku a o něco větším objemu nádoby. Jinak filtr tě samozřejmě nezbaví nutnosti výměn vody a u akvárií kde se krmí masem i pravidelného odkalování po krmení. Zbytky masa co ty "bestie" nesežerou by v žádném případě neměli zůstávat v nádrži. To ani sebelepší filtrace nevyřeší.
Jaký je rozdíl mezi Aqua Nova NCF-1500 a Atman CF-1200? Byl mi tu před nějakou dobou doporučen ten Atman jako nejlevnější ještě kvalitní řešení a koukám, že ta Aqua Nova stojí polovinu.
Jinak zkušenost nemám, ale co jsem četl, tak pokud bude krmit "masem" a bude dávkovat víc než ryby ihned sežerou, tak ho nezachrání ani sebelepší filtr, ne? Myslím, že krmili nějakou malou rybou, jednu nesežrali a snad už za hodinu byly problémy.
Tak do 3000.- bych doporučil buď jeden Aqua Nova NFC 2000 nebo dva Aqua Nova NFC 1200. To se vejdeš do dané ceny a filtry to nejsou špatné. Jsou samozřejmě i mnohem lepší a vymakanější, ale tam je třeba leckdy i výrazněji "přitlačit" na výdaje
Ještě odkazy na zmíněné filtry
www.akva-tera.cz/… www.akva-tera.cz/… 0 02.06.2015 12:39 Kuca [43] - Cichlidy Tak si tam dej Aquanovu NCF-1500.
Už jsem ji měl jako druhý filtr k FX6 a byla suprová.
Krásně tichá a výkonná.
Právě jsem ji objednal znovu ,tak snad bude stejně dobrá jako ta první
Díky moc za odpověď, mrknu na to. Představoval jsem si investici do filtru tak cca 3000,- Kč
Předpokládám chov piraní nebo něčeho takového podobného, co? No, v každém případě bych filtraci předimenzoval a to nasazením filtru pro alespoň 600 litrové nádrže, nebo možná ještě lépe dvou exteráků které mohou být menší, tak pro 400 litrové nádrže. U dvou máš krytou nitrifikaci při nutnosti čištění jednoho z filtrů, což při popisovaném stylu nádrže bude častější než u běžných nádrží. Konkrétní filtry už záleží na tvých finančních možnostech.
0 01.06.2015 23:39 pecka88 – 375l
Čau,
jaký filtr by jste doporucili na aq 375L, méně rostlin, výška 50cm, krmení masem?
něco osvědčené? vyzkoušené?
Starší reakce
Já se chytám tento objem zakládat během léta zejména pro krevetky a možná tam budou Neoheterandria elegans a počítám s filtrací atmana 200 + bioakavacit 10x10x16(nebo 20) Na exterák mít místo nebudu a tohle vidím jako ideální a dostatečné řešení.
Ty poučky jsou obecné a nelze se jimi řídit vždy až na krev. Musí se zohledňovat individualita každého akva. Jak psal Rakvista může pomoci volba jiného filtračního média. Ovlivnit filtr může i množství a druh fauny i flory v akva atd.
Přidat reakci
1 ...... [55] ...... 256 257
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 232934x