Jaký filtr
ma 4 kose na filtracne media a od vyroby je k tomu liter siporaxu a nejake spongiove filtre.. presny objem neviem, ale tipujem okolo 8 - 9 litrov a chcem to na 240 l akvarium..
No filtrační hmoty má dobré jen jde o to jakej to má objem nikde jsem se to nedočetl kolik to obsahuje filtračního média.
Taky záleží na tom jak velké akvarium máš a co tam máš za ryby.
Jakékoliv UV je zcela zbytečné pokuď se dobře staráš o akvarium.
Jakož to firma Sera vyrábí kvalitní doplňky pro ryby topítka a tak... ale nemyslim si že by měli nějak extra promyšlený filtry. Ale je to jen můj názor

to UV budes potrebovat len vynimocne ak vobec, ked uz tak by som siel do filtra s ohrievacom
UV lampa sa na nom da zapinat/vypinat.. A rozdiel ceny s UV/bez UV je cca 40€ (model 250, 400 je iba s UV), tak preco si nepriplatit..
Někde jsem četl, že vodu stále filtrovat přes UV světlo není to pravé. Ryby by pak žili v sterilním prostředí a kdyby se ti světlo rozbilo a do akvária se ti dostal nějaký parazit, tak ryby hned onemocní. Je to prý vhodné např. při léčbě.
Ale sám s UV-čkem nemám zkušenosti a s jmenovaným filtrem také ne

Cafte.. aky mate nazor na filter sera fil bioactive 400 + UV..? Mate s nim niekto skusenosti..?
Dakujem

Já mám v obou 54 l Atman 200 a biomolotan 10x10x16 a pohoda. Dá se dobře regulovat, je tichoučkej a jede na půl výkonu. Biomolitan čistím cca 1 x za 4 měsíce

tak asi naposledy,buď tam hoď čerpací hlavu a molitan,jestli ti to opravdu vadí,tak uvažuj nad vnějšíma filtrama... pro tvé akvárium
JBL Greenline e401
TetraTec 600
Eheim Ecco Pro 2032 + Předfiltr
záleží i na penězích a nevím jaké jsou tvé možnosti.

to jsou mi otázky.. technicky vzato filtru to nevadí.
Ale jde o to že to má stavěný průtok na menší akvárium a stejně tak je to i s filtračním objemem. Technicky vzato tam dáš méně účinný filtr který nemusí fungovat pro tvoje akvárium.
Je to jako natankovat do auta 4L paliva když chceš ujet 100km s autem který spotřebuje 7,5L/100km paliva.¨
A z vlastní zkušenosti filtr pro 53L i ta 60tka je málo. Musíš počítat s tím taky že filtr se zanese zmenší se jeho průtok. Ve výsledku filtr budeš muset každý měsíc čistit jak ovád.
Průtok filtr by měl být 2x až 3x objem akvária za hodinu
53L x 3= 159L/hod
Myslíte, že vadí když do 53 litrového akva dám vnější filtr s průtokem 50l/h, když je určen pro akv do 30 l ?
Jen ho nech běžet, ani samotný pohyb vody není na škodu.
Ok. Diky za rady, pouziju tedy to cerpadlo. Skocim pro nej v patek, stejne jsem chtel dojit pro sneky. Mam ty 2 dny nechat bezet filtr nebo je to zbytecny, kdyz tam pak dam jinej?
Pro tvůj objem by to byla opravdu dobrá volba, troufnu si říci optimální
najlepsie externy, ak to z nejakeho dovodu nejde, tak potom ta cerpacia hlava s biomolitanom
Zdravím,
právě jsem založil své první akvárko, 112l, a spustil filtr, který byl v tom setu. Je to nějaký Claro 1000 a zdá se mi, že je to opravdu hroznej stroj, i když jsem trochu snížil výkon. Mohli byste mi poradit, jaký filtr bude do mého akvárka nejlepší? Koukal jsem, že spousta lidí radí třeba Atman s biomolitanem, opravdu je to tak dobrá volba? A jaké jsou alternativy? Předem děkuji za rady.

Starší reakce
To bude asi ten stejnej co jsem dostal k setu já. Filtr o průtoku 400l/h a uvnitř kostka molitanu 3x3x4 cm + krabička uhlí. V AQ to neteče za týden, ne že se jen sníží průtok, ale to opravdu neteče.
Je to něco takového"
medien.markt.de/…
Prostě strašnej šmejd.
Ono to jde vlasně i tady vidět:
rybicky.net/nadrze/18544 Nebyla by fotka nebo popis přesnější co pro tebe znamená že je filtr hodně špinavý?
Zhoršuje se viditelně po týdnu průtok vody filtrem? Pokud ne tak není špinavý tak že by se musel čistit.
0 23.04.2014 14:42 JEJNA – jaký filtr:)
Zdravím všechny, potřebovala bych poradit, koupili jsme asi před rokem akva 54l synovi byla to sada, akvarium máme asi rok docela bojujeme s řasami, zdá se mi, že problém je ve filtu, nevím teda bohužel značku ale je pořád zas...ý, vyčetla jsem tu že by se neměl čistit každý týden, ale já musím je za ten týden fakt zapampejzený

jinak vodu měníme každý týden, odkaluji 1* za dva někdy taky každý týden rybek tam moc není 3 betty 4* pancéřníček skvrnitý a 5* plata ale mimina tak 2 cm velké. může mi někdo doporučit nějaký výkonější? Moc díky
já to mám podobně, originál náplň velikosti houbičky na nádobí, s tím molitanem navíc a pár kuliček Eheim Substrat pro v komoře to funguje parádně, navíc krevetky se na tom molitanu pasou moc rádi
rybicky.net/fotogalerie.php…
Jukni na mou prezentaci 12L ... je tam nějaký noname honič vody na který jsem přihodil kostku bioakvacitu a funguje slušně a nebublá to, ale na bublání si jde zvyknout - jeden čas jsem akva s bublifukem měl i v ložnici a pohoda. Akorát jako dno v akva je liapor tak nevím jestli víc nefiltruje ten než ten filtr

mám ve 12L závěsný Blau FM-120 dělá se i menší (FM-60), skoro slyšet není a mám na něm kostku molitanu aby mi to nepolikalo prcky
Do 9ti litrů tak maximálně bublifuk.
Starší reakce
taky by bylo prima kdyby si napsal jaké ryby tam máš.
0 18.04.2014 19:49 amrtin –
Re: abc Zaměř se na filtry o kapacitě od 700l/h nahoru,ideálně třeba TetraTec ex 800,1200 a podobné od jiných značek.Vybírej taky dle objemu filtr.hmot a dle plánované osádky a množství rostlin v akva.Chybu neuděláš s žádným se známých značek(TT,Eheim,JBL,Fluval,Sera,...).
0 18.04.2014 19:40 abc – Filtrace
Ahoj potřeboval bych radu jaký filtr do akvária o objemu 120l ? Akvárko mam starší a potřeboval bych mový filt? Monemtálně máme filtrační hlavici atman. Uvažujeme o vnějším filtru. Ale jaký. Děkuji za rady

Starší reakce
a hlavně spotřebovává dusík

Rostlinka technicky vzato je taky filtr. Požírá živiny z vody. Snižuje CO2 produkuje O2. Nejlepší rostlinka je rychlorostoucí snědi hodně živin rychle rostou a potřebujou jich čím dál víc. Ale filtr nenahradí vždy je třeba i filtr a nebo pravidelně měnit vodu v krátkých intervalech

velice pěkný článek o filtraci je tady
planta.aquariana.cz/…
v závěru článku pan Vladimír Pelikán píše "Pro rostlinová okrasná akvária s přiměřeným počtem vhodně zvolených druhů ryb žádná přídavná filtrace, zejména však biologická (nitrifikační filtrace) není nezbytně nutná. Stačí mírné promíchávání vody ať už provzdušňováním, nebo použitím jednoduchého vnitřního filtru. V dobře zaběhnutém, dostatečně velkém a udržovaném akváriu si příroda sama dokáže ze zbytků potravy vytvořit živiny ve vhodné formě (i tzv. cheláty železa apod.). Starost o složité filtrační systémy je vhodnější přenechat velkochovatelům a mořským specialistům.
Pravidelnému odkalování a částečné obměně vody se však nevyhneme."
Ani nemusíme chodit do krajnosti, jsou i dnes takto provozovaný nádrže a jediný co je zajímavý je, že je obvykle, jako protiváhu provozují akvaristé tzv. High tech borci, co si chtějí ověřit poučky vorezlejších bardů. Několik takovýchto jedinců znám a je to někdy děsná sranda, jak sem tam nechápou.

A když zajdu až do krajnosti tak znám nádrže které nemají žádnou techniku (krom světla), jsou hustě zarostlá, mají minimální osádku a fungují dlouhá léta.
Taky zajímavý pohled na věc , nad půdním jsem jednu dobu taky dost uvažoval, no nebude se tím odčerpávat všechen ten bordýlek kterej dává živiny kytkám ?
Tak jasně. Každý zkušenější akvarista má svůj léty prověřený systém filtrace na který nedá dopustit. Hlavní je, že i naprostý začátečník má dnes z čeho vybírat. To tehdá prostě nebylo možné.
A až to někdy zkusíš bez filtru, jenom s honičem vody, na pohyb vody, tak uvidíš, že to jde taky.

Ono i kdyby se o nich snilo, tak to zůstane jen u toho snu, protože by to stejně nešlo sehnat. Z vlastní zkušenosti (1987) vím, že takovej pořádnej bublifuk napojenej na půdní filtr je mnohem lepší než jakýkoliv kanystrový vnější filtr. V dnešní době budu už jen preferovat nádrže s hlavou a půdním filtrem.
Zajímavý pohled na věc, ale pokud to vezmu do důsledku tak naši dědové jezdili s žebřiňákem a taky dovezli co potřebovali kam potřebovali. Dnešní prodejci aut taky vlastně jen tahají peníze z kapes obyčejných lidí. Samozřejmě že se dá provozovat nádrž jen s bublifukem a sám jsem jako kluk takové nádrže provozoval. Jenže dnes když je k dispozici lepší technika dají se chovat bez problémů živočichové o kterých se mi jako klukovi ani nesnilo. Holt doba je jiná

.
Tak teď přemýšlím, kde naši dědové a otcové udělali chybu, a divím se jim, že po celou dobu jeli na bublifuky a nádrže jim fungovali, ba dokonce ...... raději to necháme koňovi, ten má větší hlavu a víc se do ní vejde, prostě dnešní doba je tak trochu přemlsaná a přetaktizovaná a výrobci a následně prodejci už asi nevědí, jak jinak z lidí vytahat peníze, tak vymýšlejí kraviny.
Aquael jsou "dobré" filtry, až na to jejich připojení hadic( to je opravdu pro zdatné kutily) a jejich čerpadla mezi tiché rozhodně nepatří: každopadně ten nový fuval vypada opravdu luxusně
Tento filtr nahradí kanystr jen do určité míry. V přiměřeně zarybněné nádrži funguje velmi dobře a to jak mechanicky tak biologicky, ale přece jen zabírá místo uvnitř. Oproti tomu má vnější filtr výhody ve variabilitě poskládání, množství a druzích filtračních hmot, lze použít různé armatury a lze k němu připojit další přístroje jako jsou skimmery, CO2 difuzery nebo UV lampy.
Když přihlédnu k datumu, tak se o apríl určitě nejedná.

Těch důvodů bude jistě povícero a jedním je třeba to, že mnou navržené řešení v akváriu někomu může tzv. překážet, nicméně dobrá filtrace by měla splňovat dobrý poměr mezi výkonem a množstvím filtračního materiálu, což tato varianta splňuje. U kanystrových, vnějších a i dražších filtrů je možné filtrační média kombinovat, což u tohoto řešení nelze, ale funkčnost zde zajištěna je, takže komu to tzv. nevadí, tak ta jednoduchost udělá velmi dobrou službu.

Přijde mi to neskutečné. Není to apríl?

Proč si tedy lidé kupují drahé filtry?
Takže tato věc za 350kč mi nahradí třeba i filtr Eheim za dva tisíce?
0 08.04.2014 07:08 lm222 Ahoj. Budu AQ rozměrů 120x50x35cm. Objemu tedy 210l. A řeším filtr. Existuje kvalitní do tisicovky?
Externí filtr k použití nad akváriem opravdu existuje, dělá ho Aquael a jmenuje se Midikani ovšem nemám s ním dobrou zkušenost navíc se nejedná o filtr běžně rozšířený po obchodech. Závěsné filtry jsem zmínil, ale tam je omezení v potřebě přístupu k alespoň jedné hraně akvária a tudíž zakrytované akvárium bez nutnosti úprav nepřipadá v úvahu. Pouze jsem se snažil nastínit běžně dostupné možnosti. Z těch se mi jeví nejlepší asi čerpadlo a bioakvacit. Jinak děkuji za doplnění odkazů. Na závěsný Fluval Céčkové řady jsem si vůbec nevzpomněl.
Externi filtr, k ulozeni nad akvarium, se da udelat dost snadno a levne, ale chce to si trosku pohrat:
www.youtube.com/…
Jinak 200l akvarium lze dobre provozovat i s internim filtrem, externi neni nutny, ale otazka je, jestli treba ten interni nevadi (ze muze byt nevzhledny a ne kazdemu se podari jej nechat zarust rostlinami, aby nebyl vybec videt). Pokud by nevadil, pak radeji nez nejaky radobyhezky plast s minimem filtracnich medii, koupit cerpadlo a biomolitan:
www.akva-exo.cz/…
www.akva-exo.cz/…
Tato kombinace je dostatecna. Mam jine cerpadlo, ale zhruba se stejnymi vlastnostmi a k tomu uvedeny biomolitan - funguje to, a je to jedno z nejlevnejsich reseni.
Přidat reakci
1 ...... [68] ...... 249
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 218842x