Jaký filtr
V tom případě je to,co ti napsal lhajek nejlepší řešení.Já bych ale vzal nižší řadu at-200.
akvarijni-cerpadla-regulace-vody.heureka.cz/…
EDIT- k tomu aktivnímu uhlí- Uhlí je nejlepší schovat na dobu kdy ho budeš potřebovat.Třeba při předávkování některých přípravků (rašelinné výluhy) nebo po léčbě pro odstranění zbytků léčiva.Když nic z toho nepotřebuješ,je mnohem lepší použít kvalitní biomédia.
![ahoj](../obr/s/01.gif)
To vypadá dobře, má představa je podobná. Když si vzpomenu na své dětství a na to, že jsem měla v akváriích molitanovou kostku se vzduchováním a fungovalo to, pak nechápu, proč mi dnes nabízejí filtry, které vypadají zajímavě na pohled, ale uvnitř najdu jen malou houbu. Jenže uznávám, že tomu skoro vůbec nerozumím a možná těm filtrům a obchodníkům křivdím, když je odmítám.
Slyšela jsem názor, že aktivní uhlí ve filtru je zbytečné, a že zabírá místo molitanu. Je to pravda?
Pokud jsem tvou radu pochopila dobře, pak bych měla do svého objemu koupit
www.jkanimals.cz/… nebo to silnější, které uvádíš ty?
![:)](../obr/s/16.gif)
A mám ho koupit i do druhého aqua? Má osazenstvo nádrže vliv na parametry filtru?
Pancéřníčci mi přes noc nakladli jikry na "dočasný" filtr, nádrž potřebuji vyčistit a odkalit. Mám počkat, zda se mimi vykulí a zatím nečistit? Poznám, případně jak, že jsou jikry "živé"?
A k tomu většímu aqua... můj pokoj je v bývalé půdě, je malinký a jsou zde původní dřevěné podlahy. Měla jsem tu chvíli stočtyřicítku. Bohužel začala pracovat podlaha a měla jsem obavu z prohnutí stropu v pokoji pode mnou. Z těchto důvodů jsem měnila objem. Stejný problém s podlahou a stropem je i o patro níž, takže mám smůlu.
Můj přítel není nadšený akvarista, takže mám štěstí, že máme každý svůj pokoj, a že mi trpí jedno aqua v obýváku.
Moc děkuji za rady a trpělivost.
![ahoj](../obr/s/01.gif)
To řešení, které ti navrhuje koleha lhajek je ověřené a funkční řešení, kde s minimem nákladů na pořízení získáváš účinnou a funkční filtraci, šel bych tedy v obou akváriích do té čerpací hlavy s kostkou biomolitanu. Vzhledem k tomu, že dalších otázek bude jistě dost, doporučuji si zřídit prezentace předmětných nádrží, uvést co nejvíce pravdivých údajů a dát tak možnost těm co poradit budou chtít a umět se tzv. realizovat.
![;-)](../obr/s/03.gif)
Ahoj, mám představu tak do 500,- za kompletní kus, ale pokud by byly nesporné argumenty pro dražší, zaplatím i víc.
![:)](../obr/s/16.gif)
Pokud chceš levné řešení pak vnitřní filtr
www.jkanimals.cz/… plus kostka akvacitu
www.jkanimals.cz/…
Nebo dražší externí filtr a pak bych šel do JBL e701 nebo i 901 pokud by časem bylo plánováno nahradit tento objem větším akvárem.
0 09.12.2016 16:04 sarah Prosím o radu.
Mám aqua 60x30x30, bydlí v něm tetry neónové a pancéřníčci.
Filtr z původní sady již téměř dosloužil, tak jsem přidala filtr z malého akvária, jen jako dočasnou podporu.
Osázeno je cca. 40%, jsou tam i mladé rostlinky, takže osázet hustěji zatím nechci.
Poraďte mi pls, jaký filtr koupit. V obchodem jsem si nedokázala vybrat, vždy jsem měla pocit, že to není to, co hledám. Jenže já nevím, co hledám, ale tak nějak tuším, že až to najdu, ucítím v sobě jakési Bingo.
Mimo jiné mi byly doporučeny filtry Aqua clear, Marina, Fluval, JK Animals... Typy nevím.
Pokud můžu double prosit, mám další aqua stejných rozměrů s pavíma očkama a ancistry. Ti jsou nyní bez filtru (jejich aqua je asi v rovnováze, takže funguje i bez něj), filtr jsem si půjčila do aqua s neonkami a pancéřníčky, neboť je dost kalné s usazeninami i na rostlinách (odkaluji každý týden, ale už za dva dny bych mohla znovu, takže doufám, že je to "jen" filtrem).
Ve funkčním aqua je filtr z nádrže nad 100 litrů, takže i zde bych ráda změnu, neboť tento filtr dělá v nádrži velký tobogán.
Má otázka, zda můžu koupit do obou nádrží filtr stejný nebo zda je pro každou nádrž, podle osazenstva, lepší jiný filtr..? Popřípadě který a do které.
Moc děkuji za případné rady.
To si jenom nerozumíme. Biologická filtrace je taky filtrace.
Maq napsal: Funkcí filtru je filtrovat vodu. To jsem si nevymyslel, a nic na tom nezměníte, ani kdybyste mě nechal zavřít.
Myslím, že to je diskutabilné. Ja nepotrebujem filtrovať vodu, ja potrebujem odbúravať nežiadúce (chemické) látky v nej. Napriek tomu, že existujú a sú používané čisto mechanické filtre, ktoré odstraňujú z vody mechanické čiastočky. Avšak, len máloktoré tieto kúsky sú pre ryby skutočne nebezpečné, na rozdiel od prudko jedovatého amoniaku, ktorý v akváriu nepretržite vzniká. Som preto presvedčený, že väčšina akvaristov tu pri filtrácii myslí práve odbúravanie amoniaku a dusitanov, teda rozpustených chemických látok, či už na biologicky alebo chemicky.
Na internete sú dostupné štúdie o účinnosti odbúravania dusíkatých zlúčenín z vody (dohľadajte si), problém je v tom, že drvivá väčšina z nich je zameraná na čističky odpadových vôd a je dosť pravdepodobné, že najmä biologické odbúravanie je v akváriu založené na iných mikroorganizmoch ako pri odpadových vodách, a teda ich výsledky nie sú plnohodnotne aplikovateľné. Akvaristika nie je odbor, ktorý by vedcov zaujímal (teda najmä sponzorov) i preto je väčšina informácií založená na empirickom poznaní a zaťažená tým, že v každom akva sú podmienky iné, a teda pozorovania jedného nemusia platiť u iného...
vaaclav napsal: Mě vcelku nezajímá co ty považuješ za bonusy a co za funkčnost. Já vím že to funguje a nejsem ten kdo by měl věděl proč.
Funkcí filtru je filtrovat vodu. To jsem si nevymyslel, a nic na tom nezměníte, ani kdybyste mě nechal zavřít.
Jestliže tvrdíte, že hamburské nebo komorové filtry jsou nejlepší, měl byste být schopen doložit, že fungují nejlépe. Což nemůžete, a zřejmě ani nemáte v úmyslu o tom přemýšlet.
Všechno co jsem chtěl říct já je to, že filtrace je věc, o které toho velmi mnoho nevíme a pouze se dohadujeme, jak to asi funguje, takže vynášet funkčnost některého typu filtru nad ostatní je pouhá spekulace.
Pak nastupují ty bonusy, a Vám z hlediska uživatelského komfortu nejlépe vyhovuje komorový filtr. Proti tomu nenamítám ani ň.
Nemám. Já jsem původně s akváriem vůbec nepočítal, tj. stojí na běžném nábytku v obýváku. Impulsivně jsem koupil tu 250l, začalo mě to bavit a místo mám na větší objem, takže to chci rozšířit. Budu mít co dělat někam umístit i ten vnější kontejnerový filtr.
Ještě si zapomněl na vnější přepadový filtr, pokud máš na to prostor pod akváriem, tak je to zajímavá alternativa
Mě vcelku nezajímá co ty považuješ za bonusy a co za funkčnost. Já vím že to funguje a nejsem ten kdo by měl věděl proč. Půdní filtr jde mimo mě, ale kdo napsal že pod ním rostliny nefungují tak to vím.
![:-)](../obr/s/02.gif)
Čerta starého. Funkčnost je především o filtračních procesech. Cena, pohodlí a flexibilita jsou bonus. Máte exaktní údaje o tom, že ten či onen filtr zvládá ten či onen aspekt filtrace líp než ostatní?
A vůbec, máme vůbec jasno v tom, co od filtru chceme a co skutečně dělá? Moje poznámka směřovala k tomu, že všechno co jsem k tomuto tématu našel, jsou empirické zkušenosti (mnohdy rozsáhlé, to připouštím) a dohady a odhady. A reklama.
Vezměte například půdní filtry. V poslední době jsou v nemilosti. Někteří velmi vážení akvaristé napsali, že v akváriích s půdními filtry rostliny špatně rostou. Proč tomu tak (údajně) je, to už se jenom dohadovali, přesnou odpověď nikdo zřejmě nezná.
Přesto i nadále menšina zřejmě o něco méně vážených akvaristů si půdní filtry pochvaluje. Nedivil bych se, kdyby za pár let půdní filtry znova letěly.
Provedl jste, pane, v oboru filtrace nějaký výzkum, který by poskytoval nějaké nové a exaktní - tedy ověřitelné - údaje, proč jak co funguje? A nebo se Vám prostě jen líbí, když je filtr veliký?
0 05.12.2016 21:31
Wanderer [2103] - Skaláry - nejkrásnější ryby. Náklady se nesnažím nijak nadhodnocovat, či podhodnocovat. Jenom se chci vyhnout tomu, že po koupi filtru zjistím, že bych měl ještě něco dokupovat.
Nicméně rozkreslil jsem si svoje představy v autocadu a zjišťuju, že to s těma přepážkama nebude tak jednoduché, jak jsem si představoval. Ono ten objem filtrační hmoty je přece jen potřeba někam nacpat a u tohohle akva je už docela velký. U mého stávajícího akva 250l je prostě vzadu v rohu, nijak nepřekáží a je stále vidět boční stěnou do akvária. U nového návrhu, to vyjde tak velké, že to prakticky zabere komplet boční stěnu, což esteticky nebude nic moc, zejména na přední stěně se mi nechce koukat na molitan, který navíc nepůjde zakrýt žádnou rostlinou. Navíc mi vychází otvor do boku na vývod výtoku. Takže možná nakonec dojde na ten vnější filtr.
Poslal jsem poptávku na výrobu akvária s přepážkami a bez nich, tak počkám na rozdíl ceny. Kdyby byl výraznější, tak ten vnější filtr nakonec vyhraje. Nicméně děkuji všem za připomínky, určitě mi to pomůže v rozhodování.
Jen pro zajímavost kolik vestavěných filtrů máš nebo jsi měl. Funkčnost není jen o filtračních procesech. Je to o velikosti, přístupu, jednoduché kontrole, Jde do něj nacpat spoustu dalších věcí od topení CO2 a další chemie. Lze to kdykoliv vyměnit, nemusím mít žádný předfiltr a asi jsem nevyčerpal všechny možnosti.
![:-)](../obr/s/02.gif)
Podle toho jak nadsazujete nebo podhodnocujete náklady na srovnávaná řešení je zřejmé, že už jste si vybral.
Spíše bych se pozastavil nad tvrzením vaaclava, že "funkčnost nemá konkurenci" - u vestavěného filtru. Podle mne se to nedá takto tvrdit (o žádném typu filtru), protože "funkčnost" je dost široký pojem, a protože to prostě nevíme.
Do JBL jsem zadne naplne nepridaval, do Aqua Nova jsem dopredu koupil volne prodavany Sera Siporax za 270Kc/l, filtr jeste doma nemam. Ale myslim, ze v pripade JBL neni problem ho provozovat s original naplnemi.
Díky za tipy. Jenže za kolik do toho ještě budu muset dokoupit náplně? Jak jsem tu vyčetl, tak ty lacinější filtry se stejně musí dovybavit kvalitnější keramikou. Pokud vezmu ten střed za cca 5tis.(řekněme, že top je Eheim za cca 10), dokoupím náplně za 3 tis., tak jsem stejně na 8 tis. S minimální cenou budu stejně na pěti. Vestavný pořídím do dvou tisíc (příplatek za přepážku navíc, molitan a čerpadlo) a funkčností na tom budu jak píše vaaclav.
Ta poslední varianta je asi nejlepší. Filtr ti sice ubere trochu z akvária ale jeho velikost a funkčnost nemá konkurenci.
![:-)](../obr/s/02.gif)
No ja bych v pripade takhle velkho akvaria nad jinym, nez externim filtrem ani neuvazoval a to jeste nejakym z vetsich. Z levnejsich JBL CristalProfi e1901, nebo jeste levnejsi Aqua Nova NCF-2000. Sam mam doma JBL e1501 a ted budu porizovat na dalsi akvarko Aqua Nova, tak jsem zvedavej na rozdil - cena JBL je skoro dvojnasobna oproti Aqua Nova.
Rovněž podle Murphyho zákonů ovšem platí, že pokud očekáváme, že se Murphyho zákony uplatní, tak se neuplatní.
![:-D](../obr/s/06.gif)
Objektivně nejlepší řešení asi není. Každý má svoje zkušenosti a preference. Já mám už skoro dvacet let vnější filtr Fluval 304. Žádné poruchy, neteče, je tichý, čištění a výměna náplní je pohodlná, nemusím zasahovat přímo v akváriu, filtrační média mohu použít jakákoli. Jsem natolik spokojený, že vůbec neuvažuji o žádném jiném řešení.
Fluval je zřejmě vážená značka ve světě, ale na českém trhu se v posledních letech drží jaksi v pozadí. Bůhvíproč.
K ad/1 - když projedeš příslušná vlákna zjistíš, že vytopení vnějším filtrem je ještě zřídkavější, než ojedinělé povolení slepu či prasknutí skla.
Ide o uhol pohľadu.Mne doma nevadí ani hamburská plošná ani kocky biomolitanu.Niekde som si doložil filtráciu s pet flaše.Externý filter mám 3 roky.Doteraz šlapal ako hodinky,no včera som ho chcel čistiť a po zložení stále tečie(zrejme stvrdnuté tesnenia i napriek používaniu vazelíny).Takže som skončil s vodou na podlahe a momentálne filter rozobratý a odpojený,než prídu nové tesnenia a odskúšam to na novo.
Všetky riešenia ak ti to esteticky nebude vadiť sú dostačujúce a splňia si svoju úlohu dobrej filtrácie.
Opatrne ohľadom toho, že originál náplní je málo. Tiež som sa riadil podobnými "radami" na nete a spolu s filtrom som dokúpil aj ďalšiu keramiku. Hneď som ňou aj kôš naplnil, aby som potom zase odoberal, pretože sa nedala sklopiť rúčka. Možno som pár guľôčok pridal, ale určite na tej troške svet a ani filtrácia stáť nebude a teraz mi zavadzajú v skrinke...
Tak studujem co sa da takze s tou vymenou vody mi to bolo jasne s kvalitnou filtraciou tiez, preto som sa pytal aky filter by bol najvhodnejsi kedze ich je teraz neskutocne mnozstvo, s nakladmi na chod neni problem, len potrebujem poradit aby som zbytocne nekupil nieco co nebudem potrebovat alebo bude nevyhovujuce.
Fenco napsal: aky postup naplni tam dat aby to bolo tip top
Protože jsem viděl Vaši prezentaci a evidentně jste začátečník, připomenu některá triviální fakta:
Akvárium bude zřejmě bez rostlin (Malawi = tlamovci). To znamená, že Vaším hlavním předmětem zájmu by měl být dusík. Stále se budete potýkat s jeho nadbytkem. Řešení jsou v zásadě dvě, a nejlépe je kombinovat:
1. Budete měnit vodu hodně a často. Vyplatí se na to myslet již na začátku a spáchat si nějaké hadicové/trubkové řešení. Tahat po bytě desítky kýblů vody každých pár dní není příjemné.
2. Využívejte filtrační náplně schopné vázat sloučeniny dusíku (zeolit aj.). Budete jich potřebovat hodně, a proto Váš filtr musí být nejen výkonný, ale hlavně mít velký objem. Počítejte s relativně značnými náklady nejen na pořízení, ale zejména provoz filtrace. Ty filtrační náplně nejsou zadarmo a jejich životnost je omezená.
![Fotka k příspěvku](../k/forum/n/741961.webp?a=1480862722)
nebo to vyres jako tady......(solidni filtrace a solidni pruvan v akvariu bude)
![smich](../obr/s/12.gif)
Už si moc nevzpomínám,co byli za náplně v originálu,ale vím,že ne všichni prodejci měli stejné náplně.Většinou tam je moc biomolitanu a když chceš malawi nebo tanganiku,tak budeš muset dokoupit nějaký materiál,jak ti napsal romant.Podívej se do prezentací,kteří mají malawi nebo tang. a uvidíš,co používají oni.
rybicky.net/nadrze/… Časom si to človek poupravuje ako sám chce a uzná za vhodné.Úplne v pohode sú i náplne od výrobcu a filter bude fungovať po zábehu ako má.Nie je potreba nič extra dokupovať.
Väčšinou po vyčerpaní kapacity budete musieť meniť náplň aktívneho uhlia za niečo iné.Prípadne tam dáte nové aktívne uhlie.No môžte to nahradiť biomolitanom,válčekmi a pod.
Postup je jednoduchý.V smere toku hrubé a do vrchu jemnejšie filtračné náplne.
Este sa opytam kedze su vo filtri 4 kose aky postup naplni tam dat aby to bolo tip top, pri filtri vraj nejake naplne su ale ze toho je malo a zlozenie bude asi iba zakladne tak aby som to objednal uz s filtrom.
Tak cirkulace je záhodná, ale ty se hlavně zaměř na kvalitu filtrace a ve tvém případě bych rozhodně použil jako jedno z filtračních médií nějaký absorbent N látek, jako je např. oblíbený a cenově velmi dostupný zeolit(doporučuji si o tomto médiu něco nstudovat). Případnou nedokonalou cirkulaci si velmi snadno vylepšíš nějakým menším proudovým čerpadlem
www.rostlinna-akvaria.cz/… Počítej se snížením až o polovinu.Ten e1901 by měl být v pohodě.
Dakujem za odpoved a keby som dal o stupen väcsi e1901 aby to lepsie prudilo, lebo vraj sa casom ten vykon znizi?
0 04.12.2016 11:24 Fenco – Filter pre 300l.
Ahojte, idem zakladat 300l.akva 120x50x50 malawi, tanganyika. Nakolko som sa docital ze tam ma byt poriadny prud, aku filtraciu by ste mi doporucili? Rozmyslal som nad vonkajsim filtrom okolo 1200-1500l/min no a znacku filtra teda neviem ideal zlata stredna cesta.
Starší reakce
Ahoj, řady filtrů Aquball, Biopower není problém u nich nasáváním nebo zalézáním potěru a ryb do filtrů jako např u řad Pick Up.
díky
Starší reakce
Díky za komentář. Když bych už bral Eheim, tak určitě 250tku, ta by byla akorát... Ta 150tka je těžce nevýhodný filtr. Stojí zbytečně strašně moc, na to že je bez náplní a dvojventilů... I ten průtok, žádná sláva. Momentálně mám silnější.
![;-)](../obr/s/03.gif)
Já mám Eheim 150(2211) v 54 l(čistý objem vody 41 l).A hlučný mi nepřijde.Nevím kolikrát chceš přefiltrovat vodu,ale myslím si,že pro objem 36 l(čistých 27-28 l)by stačil.Jediné co doporučuji,je si ho pořídit s dvojkohouty(to platí pro jakýkoliv classic).Je to o hodně pohodlnější při údržbě.Co se týče ostatních značek,nemohu sloužit.
![;-)](../obr/s/03.gif)
Zdravím Vás všechny. Potřeboval bych poradit s filtrem. Momentálně mám k 36L Eheim Aquacompact 60. Ale po novém roce mám v plánu 10L krevetarium upgradovat na 30L a tam bych šoupnul Aquacompact.
A teď co k 36L? Podmínka je externí a výtlak min 1.5m. Samozřejmě jsem již na filtry koukal, ale nevím se rozhodnout. Skoro JBL a Tetra jsou dle parametrů extra silné, Eheim akorát... Takže, jak moc ovlivní průtok výška hrany akvária? U mne to je cca 1,4m. Je mi jasné, že reální výkon po záběhu a zanesení bude poloviční než uvádí výrobce.
Zatím jako kandidáty mám:
Tetra Tec EX 600 Plus
JBL CristalProfi e701 greenline
- tyhle 2 mi přijdou plus mínus stejné. Jedná skupina uživatelů chválí Tetru, druhá JBL. Sympatické mi jsou oba. Jak je to u JBL s regulací průtoku? Ty páčky mi přijdou dost nešikovné...
Eheim Classic 250 BIO Plus
- u Eheimu váham, jelikož se na všech forech (i zahraničních) vyskytují uživatele kteří nadávají jak je hlučný. Ale že všech mi nejvíce vyhovuje co se rozměrů týče a že je do něho vidět, takže vím jak moc je zaprasený.
Předem díky, Tom.
Starší reakce
Mám EX 1200 od 5/2012 a co se týče hlučnosti, nevím o něm. Problémy s netěsností nemám. Otevírám 1x za 1/2 až 1 rok
![:-)](../obr/s/02.gif)
Papírový průtok samotného nezatíženého čerpadla 1200 litrů/h. Reálný průtok při zaplněném filtru, s předřazeným půdním filtrem 77x42cm a více jak dvouletém chodu, měřen na výtoku a následně vypočítán na cca. 343 l/h
Mám TetraTec Ex1200 od roku 2013(takže ho mám už takmer štvrtý rok) Stále funguje bezproblémovo,je maximálne tichý(aj keď naň položím ucho,tak rotor takmer nepočuť).Zo začiatku staré verzie mávali problém s netesnosťou,to však výrobca odstránil.Ak sa o filter náležite postaráš,tak ťa prežije.
Napadá vás který? A jaký máte vy?
A jaký tetratec? Někde jsem četl, že netěsní a že do pár let přestane tesnit každý
Přidat reakci
1 ...... [37] ...... 257
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 233259x