Jaký filtr
Určitě 1501, o té 901 neuvažuj.
![X-)](../obr/s/15.gif)
Takže jsem se rozhodl pro JBL Cristal Profi e1501 Greenline. Ještě připadá v úvahu slabší verze e901, ale 900l/hod zase není tolik navíc než mých současných 620l/hod, takže je asi vybráno. Děkuji za tipy!
![potlesk](../obr/s/04.gif)
dik za tip, az to budu mit podelim se o výsledek
na propojování hadic používám tyhle levnější kolínka, Tčka atd... trošku na nich seříznu ty výstupy, jinak z toho už nejde hadice rozumě sundat.
www.growshop-headshop.cz/…
Spojit se to určitě dá, ale musíš si s tím jak už bylo napsáno pohrát... to znamená zvětšit rampu/nadimenzovat tak aby zvládala průtoky čerpadla + filtru, jinak by to šlo proti sobě a navzájem se filtr s čerpadlem "přetlačovali". A i tak se ti asi bude špatně sledovat pokles průtoku filtru.
romant napsal: Kostku 10x14x30 a naštelovat to do jedný rampy, když si s tím vyhraješ, proč ne.
To já si vyhraju, jen nevim jestli ten průřez rampou má bejt součet průřezů obou hadic, nebo nechat průměr stejnej jako u přívodů, v jakým úhlu to napojit, a jestli se dělaj nějaký spojky co bych mohl použít. Jinak díky za rady
![;-)](../obr/s/03.gif)
Kostku 10x14x30 a naštelovat to do jedný rampy, když si s tím vyhraješ, proč ne.
![X-)](../obr/s/15.gif)
OK, diky, zkusil sem o nich neco najit a vypada to ze budou dobre, takze zvolím tu 1000. jak velkou kostku na to dát? a ještě sem se chtěl zeptat, jestli se dají spojit 2 vývody z filtru (hlava a vnější hrncový) do jedné rozstřikovací rampy? Díky
Osobní zkušenost nemám, lidi co je mají říkali/psali že v pohodě.
Je to "nová" série vydaná asi před rokem, mají pěknou uváděnou spotřebu, měly by mít už keramickou osičku.
Pokud bych sám potřeboval novou hlavu, sháněl bych primárně tohle.
Atman co mám strašně vibruje.
Možná jestli si to nepleteš s jejich vnitřníma filtříkama, ale hlavy jsou on nich v pohodě, měl jsem si 3 a žádnej problém, tedy ještě někde ve sklepě mám.
![;-)](../obr/s/03.gif)
Edit: Já mám tu starší modelovou řadu.
prave o tehle znacce zrovna moc dobre reference nejdou, ale jinak by byla akorat, mas ji? ses s ni spokojenej?
ahoj, nevíte někdo o nějakých čerpacích hlavách s malou spotřebou ktere jsou někde mezi at 202 a at 203, potřeboval bych tak 700-1000l/h Viděl jsem různé noname, ale i když jsou levné, mám strach to kupovat, radši bych něco ověřeného, půjde na ni jen kostka biomolitanu
![;-)](../obr/s/03.gif)
no uvadzany prietok (l/h) filtru je prietok samotneho cerpadla bez zataze, takze o realite to hovori len orientacne pretoze aj napr vykon toho cerpadla je dolezity, a objem filtra je dany skor kvalitou filtracnych hmot ako samotnym objemom filtracneho kosa. Preto hovorim ze je to relativne
![;-)](../obr/s/03.gif)
Pokud bych měl zůstat u toho JBL v té verzi greenline a vybavil ho kvalitnějšíma hmotama, jak to dělávám, používám Substrat pro od eheimu, tak bych to celkově považoval za rozumnej kompromis cena, výkon.
TetraTec ex 1200 nemám zkušenosti, aktuálně ho někdo prodává
www.akvarko.cz/…
EHEIM 2075 (600)výkonem tak na hraně pro těch 300 litrů, záleží na rybách. Má 4x 1,5 litrové koše na náplně. Dva obsahují plastové válečky (nařezaný elektrikářský husí krk), v dalších dvou jsou pak jen po litru kvalitní náplně pro biologickou filtraci. Dobré je u EHEIMu používat na nasávání nějaký předfiltr, jinak se rychle ucpe filtrační vata a tím drasticky klesne průtok.
rybicky.net/clanky/742-eheim-professionel-3-350
(2075 (600) má oproti 2073 (350) o jeden koš s černými válečky víc, jinak jsou v podstatě identické)
JBL 1501 i když je větší, tak reálný užitný objem filtračních náplní je obdobný jako u EHEIMu 2075. JBL má výkonnější čerpadlo a tedy i vyšší průtok. Jako náplně jsou aktuálně dodávány keramické kroužky pro spodní koš a zbytek biomolitany. Může mít drobný problém s vňitřním těsněním. Nijak zásadní na funkci ale obtěžující při údržbě, opravdu drobnost. Problém už by měl být vyřešen novou rampou pod hlavou filtru, ale nevím jestli už je rampa dodávána ve filtrech, nebo se musí dodatečně dokoupit.
EDIT: Ještě, použije li se u filtru dodaná rozstřikovací rampa, tak zpočátku piští protože má malé dírky a je pro plný průtok nedostatečná. Přestane po snížení průtoku, nebo a to je možná lepší, zvětšení dírek v rampě
rybicky.net/clanky/703-jbl-cristalprofi-e1501-greenline
(původně byly 1501 dodávány se sklokeramickýými kuličkami pro biologickou filtraci, později (a aktuálně) byly kuličky nahrazeny a filtr je dodáván s obyč molitanem)
dále možná fluval 406
nebo taky můžeš zkusit něco nového, jako právě na trh přicházející Hydor Professional 600
www.zoohit.cz/…
nebo nějaký čas vychvalovaný Atman
Nyní mám 620l/hod a je to MOC slabé, proto chci silný. Ve filtrech se vůbec nevyznám, takže to bude sázka do loterie a když už, tak chci od Vás zkušenějších nějaký tip. Taky koukám po profilech kdo co má na ty naše "nano" akvárka ;)
jmalyska napsal:Buď slabý výkon nebo špatné reference.referencie treba brat s rezervou a vykon je relativny
![:)](../obr/s/16.gif)
...takze ak sa ti paci ten JBL tak chod do neho.
PS. ja by som na 300l zobral 2ks 2217 (ale to je len taka moja uchylka
![;-)](../obr/s/03.gif)
)
Dobrá volba.
![X-)](../obr/s/15.gif)
Líbí se mi ten JBL, ostatní mě nenadchly. Buď slabý výkon nebo špatné reference.
Odklapni dekl, vytahni ten ubohy kousicek molitanu a hned uvidis. To neni zadny servisni zasah, to se dela bezne pri udrzbe, takze ani neriskujes, ze neco znicis
![;-)](../obr/s/03.gif)
.
EDIT: Osobne dokazu narvat cokoli do cehokoli
![:-D](../obr/s/06.gif)
.
Matematika mi muze predem rict, ze delam silenou kravinu. A u techto filtru to je videt uz i mene zkusenym okem, neni ani treba pocitat. Kdyz vezmu houbu na myti nadobi (no dobre, je to velke mozna jako dve) a protocim tim 700l/h, asi je kazdemu jasne, ze to neni k nicemu, to jsem zkouset ani nemusel, slo do dolu hned
![:)](../obr/s/16.gif)
. Filtr je starsi, pouzity, takze nic nestal, ja sam bych si ho nekoupil, ale vyuzit hlavu z nej slo, tak proc ne.
A ano, dat poradny biomolitan na cerpadlo... vzdyt to radime stale a stale to spouste lidi funguje. Je to bezpecne a proverene, neni co resit, pokud se tedy nechce externi filtr.
njn, ale ma aj ten Fan 1 tu trubku na ktoru by isla nasadit kocka biomolitanu?
Matematika je fajn, ona akvarijní praxe potom bývá trošku jiná, ale to chce osobně vyzkoušet, ovšem i zde bude platit ta nesmrtelná poučka o originalitě každého akvária, nicméně Tebou a kolegou protěžovanější metoda bude pro tazatele bezpečnější realizací(míněno pro obyvatele akva), tak jak o tom píšu já, to chce trošku mít i více trénovaný akvaristovo oko.
![;-)](../obr/s/03.gif)
Miso napsal: romant napsalnebo stávající molitan nahradit nějakým osidlovacím substrátem typu substrat pro, siporax apod.
tych par guliciek co by sa tam zmestilo by ani nestalo za namahu a este by filter prestal plnit mechanicku filtraciu.
skorej ta prva moznost, ale najlepsie kupit novy filter
Mas naprostou pravdu, ten kelimek nestoji za cokoli, ani Siporax to nevytrhne. Uz jen proto, ze prumer te nadoby je maly, takze rychlost proudeni vody tim mediem bude bud silena, uplne k nicemu pro nitrifikaci, nebo bude filtr zaskrceny tak, ze to prepumpuje akvarium jednou za uhersky rok. Z tohoto filtru je pouzitelna pouze hlava, na tom trvam, a kdyby byly namitky, klidne sve tvrzeni matematicky podlozim
![;-)](../obr/s/03.gif)
.
A jeste jedna vec, nemusis mit kostku biomolitanu primo na hlave, ale muzes ji pripojit vhodnou hadici ci trubkou. Kdysi jsem mel vzadu v akvariu "zakop" v pisku, ten jsem oblozil plochymi kameny, at se nezasypava, a kostku biomolitanu jsem dal do zakopu. Fungovalo to a pak i nizsi rostliny pred tim "zakopem" dokazi kostku dobre zakryt. Jen se v tom zakopu rad hromadi svincik, takze to chce pod filtrem jednou za cas odsat, i kdyz jej zrovna necistis.
Funkci oněch zmíněných filtračních substrátů bych rozhodně nezatracoval. Osidlovací plocha těchto šutříků je opravdu zajímavá a budou akvária, kde tento způsob realizace filtrace bude naprosto vyhovujícím řešením. Stran té poznámky o mechanické filtraci bych jenom podotknul, že v dobře nitrifikačně fungující nádrži o níž je standartně pečováno, problém s mechanickou likvidací bordýlku nenastává. Ovšem je nutno připodotknout i ten fakt, že bude samozřejmě velmi záležet na poměru rybích znečišťovatelů a rostlin. Rozhodně nespochybňuji legitimitu Tvého doporučení, jenom vysvětluji tu navrženou možnost.
![:-)](../obr/s/02.gif)
Tak jako filtr je tohle uplne k nicemu. Rozebral jsem od stejneho vyrobce vetsi FAN3 a nestacil jsem se divit, ta houbicka neni ani pro pidi akvarko a na filtru je psano 700l/h. Nicmene hlava je dobra. Takze sundas spodek, vyhodis houbu, zkusis jak trubka z hlavy pasuje na biomolitan a nejspis jako ja zjistis, ze to ma milimetrik vakl. Takze jsem to omotal instalaterskou teflonovou paskou (k dostani vsude mozne, stoji par kacek) a troskou hrubeho nasili to do sebe nacpal. Takze mam ted vrch z toho filtru a pod nim biomolitan 30x14x10cm. Dokonce to i celkem dobre vypada. Na te hlave je takovy zahyb plastu, ktery se Ti o biomolitan opre (to uvidis, az to udelas), proste ho trosku zmackne. Kdyz se Ti to nebude libit, nebo budes mit strach ze to vytlacuje biomolitan z trubky, tak muzes ostrihnout hranu toho biomolitanu, zadny velky zasah to do nej neni, jde o centimetrik na horni hrane.
Puvodni filtr jak je, je vhodny tak maximalne pro vytvoreni proudeni vody, jako biofiltr je zcela k nicemu, po prepoctu proudeni v nem nemaji nitrifikacni bakterie vubec sanci se tam udrzet, proste ohledne biofiltrace k nicemu...
A jeste dodam, ruzne velke biomolitany maji v sobe trubku ruzneho prumeru. Takze az si pujdes pro kostku Bioakvacitu, vem si hlavu s sebou, jak to pasuje. Vetsi biomolitan snadno zmensis, staci jej seriznout na strane hlavy a zkratit trubku uvnitr (da se vytahnout, nijak lepena tam neni) - pozor, trubku pro zmenu zkratit na strane zastrcene do biomolitanu, pac jinak by ses s bocnimi dirami mohl dostat mimo biomolitan (platek pilky na zelezo a kus ziletkoveho noze na zacisteni k teto operaci bohate staci).
EDIT: Pri trose cviku se da biomolitan dobre rezat ziletkovym nozem, takze se da seriznout i strana, pokud by se neveslo jednou stranou ke sklu kvuli spatnemu umisteni saci trubky. Chce to ale novy (ostry). Vytahnes ho co to jde, rozmeris si to kde, a pak uz jen jemnymi pohyby jako pilkou jedes. Da se to udelat slusne rovne, staci jen nemit volsovy ruce
![;-)](../obr/s/03.gif)
.
romant napsalnebo stávající molitan nahradit nějakým osidlovacím substrátem typu substrat pro, siporax apod.
tych par guliciek co by sa tam zmestilo by ani nestalo za namahu a este by filter prestal plnit mechanicku filtraciu.
skorej ta prva moznost, ale najlepsie kupit novy filter
Zvětšení filtračních náplní lze realizovat dvěma způsoby a to buď instalovat k té samotné čerpací hlavě kostku biomolitanu a nebo stávající molitan nahradit nějakým osidlovacím substrátem typu substrat pro, siporax apod.
Netuším jaké má rozměry (nechce se mě to hledat), ale já jsem si pomohl třeba takto u jednoho filtru-honiče vody:
rybicky.net/fotogalerie.php…
0 15.07.2013 09:09 denda96 – Dostatečný filtr?
Ahoj, chci se zeptat, jestli je filtrace vnitřním filtrem Aquael Fan 1 plus, v 54 l společ. akváriu dostatečná. Filtr má průtok 320 l/h. Nemáte nějaký nápad, jak u tohoto filtru zvětšit objem filtr. náplně? Moc děkuji.
eheim classic 2217, jbl e1501, fluval 405
Kluci, potřebuji poradit, jaký filtr dokoupit k 300 litrovce. Momentálně mám kopii EheimVitakraft Vitatech 620l/hod a jelikož mám filtr pod úrovní hladiny, pod akvárkem, má to slabý výtlak a průtok je slabý, umím si představit klidně i 1200 l/hod i více, neb po záběhu to stejně klesne. Potřebuji výtlak minimálně 120cm,tichý by vůbec nebyl špatný. Jelikož nesleduji tohle téma, nevím co je dobré a co ne, uvítámnějaké nakopnutí z čeho +- vybrat a čemu se rozhodně vyhnout. Děkuji
Starší reakce
0 07.07.2013 12:01
lhajek [1870] - Rostliny Tak tuhle větu bych dal někam do záhlaví zarámovat:
DrChila napsal: Dobrý akvarista se o akvaria nemusí moc starat pokud to má dobře všechno udělané a v biologické rovnováze
A dosáhnout toho lze podle další věty o stejném významu:
romant napsal: Pozoruj akvárium a uč se z toho co vidíš, z chování ryb a dávej si věci do souvislostí, protože o nich a o trpělivosti je akvaristika především.
A doplnil bych to, že ty souvislosti je nutno nastudovat čtením, čtením a čtením. A když něčemu nerozumím tak se zeptat.
A nenechat se odradit když někdo nemáme dobrou náladu a za hloupou otázku občas někoho sprdneme. I to se stává
![stydim](../obr/s/33.gif)
Ok zítra zkusím čistě hlavu prošťouchnout jinak budu hlídat no2 a no3. děkuji všem MOC za rady. Budu muset říct i mamce. Ta si ale nenechá poradit je zapřísáhlá že to dělá dobře a nikdy takové problémy neměla a přitom vše čistí najednou a pořádně! Že jí to naučil táta atd... tak snad si nechá taky poradit.
Nemusíš si nikoho zvát, pozoruj akvárium a uč se z toho co vidíš, z chování ryb a dávej si věci do souvislostí, protože o nich a o trpělivosti je akvaristika především.
![ano](../obr/s/05.gif)
na 60L 15 parmiček je podle mě dost. 150L mám 25 teter famtomových (jsou relativně malý)a i tak se mi to zdá moc. problém bude v tom přehnaném čištění v pondělí jak tady píše romant.. určitě děláš přesně to co on řikal vše najednou.
A pokud se ti zdá že rybičky lapaj po dechu tak kamínek tam nechat a to že nebublinkuje filtr tak je možné že má přicpaný vývod tak ho zkus pročistit štětičkou na uši.. hadice přelomená nebo tak něco.
Dobrý akvarista se o akvaria nemusí moc starat pokud to má dobře všechno udělané a v biologické rovnováze
Děkuju budu muset něco takového udělat. Ve velkém akva jsem teď dala filtr naplno připadá mi už "zaplněný" protože se zvýšilo bublinkování jen nepatrně, a ani proud není o moc větší. Budu si muset sem nějakého chovatel pozvat
![:)](../obr/s/16.gif)
aby mi to celkově zhodnotil a podíval se na to jak to funguje. A abych si to hned psala co mi říká.
Řekl bych, že problém bude tak trochu v ženské touze po naprosté čistotě a to v akvaristice neplatí, tam platí, zdravá špína na správným místě, pro akvárium požehnání. No, nic, to se poddá, měň teď vodu několik dní a dej akvu tzv. klidový režim a omez zásahy do něj v podobě odkalování a čištění filtru. Udělej si třeba takovej měsíční harmonogram lehkýho propláchnutí filtru v kombinaci s odkalením dna, ale po 14 denní pauze od čištění filtru.
Nesedí mě to, proč je nutný na něj sahat po 14 dnech, to by se ještě nic s filtrem dělat nemuselo. To je jeho výkon nicotnej, že se musí čistit? No a pokud ano, tak je do té nádrže nevyhovující. Je taky možný že na vině je vyšší teplota vody, protože jak známo, čím vyšší teplota, tím méně kyslíku v ní a dočasně by Tvůj problém třeba řešilo to externí vzduchování z kamínku, to bych tam nechal. Ještě jedna poznámka, když se čistí filtr, tak neodkaluj dno a čiň to až po týdnu, aby se rovnováha v akváriu načínala co nejméně, ono čím menší akvo, tím větší problém i při menší chybě.
Ve velkém akva má filtr rozstřik bublinek tak na 10 cm ale voda se tam točí protože rostlinky na druhým konci akva se jemně pohybují do proudu a ryby jsou ok. V malém akva filtr jede, proud je taky dostatečný ale bublinky nešly vůbec a ryby byly přidušené u hladiny budu tam muset změřit hodnoty a na filtr tam šahám jen tak za dva týdny akva jede už leta... Obě akva jsou čištěné v Po
Bubliny být opravdu nemusí, když je filtr funkční, není zanesen a je v akváriu dostatek rostlin a funkční dno, tak je přivzdušňování zbytečné, takže něco tam ne zcela funguje. Jakpak probíhá to čištění, není to dočista, dočista, už se to tuším tento týden u tvého velkého akva řešilo. Jinak teď jako první pomoc samozřejmě vodoléčbu.
No teď jsem přijela domů a mám přidušené ryby v malém akva! hrůza filtr honí vodu ale nemají bublinky-kyslík když sním hejbnu zase dělá bublinky. ryby to rozdýchavají. vodu čistím každé pondělí nemyslím že by byla špatná voda. Já myslela, že když filtr jede nemusejí být bublinky? nebo ano??? poraďte dala jsem tam vzduchovací kaminek a filtr chvilku dělá bubliny pak zas ne...
![:-O](../obr/s/14.gif)
Vím že to byla stará otázka ale odpověď je po třičtvrtě roce používání jasná a někomu se určitě bude hodit. Nebrat. Filtr má pár zásadních vad.
1) čerpadlo se nedá nijak rozebrat a čistit, ani vyměnit vrtuli. Po zmíněné době používání píská jako blázen.
2)Plasty jsou křehké a praskají. První rupla kotvící matice na hadici u čerpadla, pak plast spodní části nádoby.
3) nyní začal prosakovat na zatím nezjištěném místě. Zatím je to maličko, tak malý frťan denně, ovšem i to je dosti alarmující.
4) Při každém čištění a že je časté, protože v původní verzi se filtr zanáší jak blázen (to ustalo až po optimalizování náplní)se musí filtr patro po patru rozebírat, čímž celé zařízení trpí. Spodní nádrž se špatně čistí, protože rošt není vyndavací a bordely se tam drží.
Mám tři patra, tudíž třikrát víc spojů, kde to může protékat. Nechala jsem se nalákat cenou a kvůli akutní potřebě filtru do něj, já blbá šla.
Suma sumárum, vyhozených cca 1800 (základ + dvě patra) a v pondělí jdu pro Atman CF-1200. Možná je problém, že mně i trpaslík vyroste, ale nevím....
tak tohle jsem vůbec ani v patě neměla. děkuji velice pěkně za vysvětlení.
![stydim](../obr/s/33.gif)
Pokud chces opravdu davat 2500t za exterak, muzu doporucit TetraTec1200, mam 3 kousky a super, pokud nenasaje par KG pisku tak ho cistit nemusim. prutok stejny jako Fluval 305(mozna o trochu vetsi) pokud by si chtel usetrit tak TT700 zvlada 250L akva celkem v pohode. Ke vsem TT mas rovnou rozstrikovaci rampu.
ok, je to zase u té mojí přehnané péče
![:-)](../obr/s/02.gif)
Tak to tedy nechám. Něco na tom bude, protože jak se snažím velké akva udržovat, "zanedbávám" menší a u toho žádný problém není a pořád u něj fňukám, proč tak nevypadá velké
![:-D](../obr/s/06.gif)
děkuji
Přidat reakci
1 ...... [99] ...... 257
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 233259x