Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Sinice

 

NápovědaFórum » Řasy » Sinice 

Přejít na předchozí stránku 12 Přejít na další stránku   1  
Sinice
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2018 05:57 Muž Magic [879] - RostlinyRe: vaaclav
Ona vie, koľko ho má, má jbl test. Má nulu.

To len na okraj, svetlo doladiť treba wtz.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2018 22:38 Muž larix [1420] Re: MichalV
Mám podobnú skúsensoť a napr. cez víkend, pred výmenou vody, som po dlhšom čase meral obsah živín a nameral pomer NO3:PO4 = 4:1 Napriek tomu tiež problém so sinicou nemám. Dokonca v poslednej dobe vymizla aj zo substrátu pri čelnom skle.
Upraviť nerovnováhu fosforu a dusíka môže pomôcť, no iba v určitých špecifických prípadoch. Tých faktorov, ktoré spúšťajú rozmach siníc bude oveľa viac. Obmedziť svetlo (hlavne fotoperiódu) je určite najlepší spôsob, ako začať.
Rovnako súhlasím s tvrdením, že kotúľky (Planorbella sp.) sú výborným spôsobom riešenia následku (teda už existujúcich kolónií siníc). Mňa k tomu priviedla "Raviolka". Niekomu niekde radila na sinicu použiť "za hrst okružákú". Vyskúšal som a odvtedy mám takmer vo všetkých akvárkach kotúľky aj ako prevenciu sinice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.01.2018 22:19 Muž MichalV [327]
S tými vysokými koncentráciami PO4 som napr ja. V hlavnom aj exper. akva som meral cez 2 mg/l (niekedy az cez 5) a pritom NO3 tak do 10. Neviem čím tento nepomer u mňa vzniká, či rastlinky viac preferujú NO3, mám krmivo bohaté na P, alebo v tom má prsty tajomná denitrifikácia v dne.
Každopádne som kalamitu sinice nezažil a to si moje akvárka so mnou kadečo užili.
Vysvetlujem si to hojnou populáciou okružiakov, ktorí vyluxujú všetko zelené čo sa nepodobá na rastlinu.
Aj králiky (sinica) sa v austrálii premnožili len preto, že nemali prirodzeného predátora.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 22:14 R Muž romant [27981] Re: Jarry
Jarry napsal: Je fakt, že 13h je hodně, 5h dolu je velký rozdíl. Někdy mi přišlo, že i 30 minut dělalo docela zásadní rozdíl v růstu sinice. No a to je přesně ten můj záměr, přimět majitele(ku) k většímu odvozování následků z možných příčin. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 22:12 Muž Jarry [1433] Re: romant
Je fakt, že 13h je hodně, 5h dolu je velký rozdíl. Někdy mi přišlo, že i 30 minut dělalo docela zásadní rozdíl v růstu sinice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 21:56 R Muž romant [27981] Re: Jarry
V tomto, tedy tazatelčině případě bude světlo tím limitním faktorem, sama přiznává, že před změnou osvětlení bylo vše v pořádku, tudíž já radím to světlo, postupně z těch až 13 hodin snižovat na těch 8, pod to bych už nešel, ale nikdy neříkej nikdy. Skokově bych to nedělal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 21:53 Muž Jarry [1433] Re: romant
Jako první pomoc bych šel i pod 8h (6h by ještě měly rostliny zvládat), alespoň do doby, než sinice začne ubývat, případně zmizí. Bohužel začínám poslední dobou se sinicí sbírat bohaté zkušenosti a kromě radikálního snížení svícení se mi zatím nepodařilo najít jiný nástroj. Do chemie se mi nechce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 21:51 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: pavliina
Pokud nevíš kolik ho máš, radši ne. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.01.2018 21:48 R Muž romant [27981] Re: pavliina
pavliina napsala: To by dávalo smysl :) a mám tedy přidávat to PO4? Já bych šel cestou menšího odporu a pohrál si s tím světlem. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 21:46 Žena pavliina [50] Re: vaaclav
To by dávalo smysl :) a mám tedy přidávat to PO4?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 21:40 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: pavliina
To jsi ale měla slabší světlo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 21:36 Žena pavliina [50] Re: romant
Ok, tak uberu... Ale takhle jsem svítila vždycky a bez problémů...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 21:32 R Muž romant [27981] Re: pavliina
Aha, to je moc, já bych ubral na 8-9 hodin svícení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 21:30 Žena pavliina [50] Re: romant
13 h... Jak jsem psala, všechno se to spustilo změnou osvětlení za LED. Teď svítím stále 13 h ale na 50 ‰ výkonu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 21:25 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Fosfor si můžeš dovolit ve větších koncentracích ale pokud k tomu není NO3 můžeš se dát k zeleným. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 21:17 R Muž romant [27981] Re: pavliina
Jak dlouho svítíš ať se někam posuneme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 21:15 Maq
Fosfor neměřím, ale dobře si pamatuji, že někteří akvaristé (i na tomto fóru) hlásili vysoké koncentrace PO4 - několik mg/l - a nic negativního se nestalo.
Že se rychle ztrácí: Nedíval jsem se na Tvoji vodu, ale v tvrdší a zásaditější vodě rychle tvoří sraženiny, tzn. zapadne do dna a test neukáže nic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 21:01 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Kubaa
Počítaš to správne. palec

pavliina: Ja by som dal kľudne jednorázovo 5ml a nasledujúce dni kontroloval. Alebo je nejaký dôvod proti PO43- na úrovni 0,5mg/l?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 20:39 Žena pavliina [50] Re: Kubaa
Jé promiň, teď na to koukám a vážně mám tento JBL, jsem to popletla. Právě proto, že je citlivější.... Ale že by to ihned spotřebovaly během hodiny? coze to jde? A jak tedy postupovat dále? Denně přidávat dál 1 ml toho roztoku KH2PO4?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 20:33 Muž Kubaa [718] Re: pavliina
Psala si od sery, ta škála co ukazuješ je JBL, ten je citlivější. Každopádně něco ti mohly sežrat kytky a bakterie, pokid byly hladové, nedokážu ale odhadnout kolik.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 20:26 Žena pavliina [50] Re: Kubaa
Fotka k příspěvku Pokud by se mi mělo zvýšit na 0,1 mg/l, tak to už bych měla poznat podle této barevné škály, ne? :-O A já to vážně měla bez zabarvení, úplně čistý...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 20:19 Žena pavliina [50] Re: Kubaa
63 l je hrubý objem, čistý bude tak cca 50 l. Na kolik bych to PO4 měla dostat, aby to bylo cca ok? S tím dávkováním jsem opatrná, teprve teď to pár dní studuji a snažím se to pochopit, tak budu vděčná za každou radu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 20:16 Muž Kubaa [718] Re: pavliina
Počítám to z hlavy v autobuse, ale vychází mi to lehce pod 0.1 mg/l, pokud je ten objem čistý. Pokud je hrubý, bude to trochu víc. Každopádně je to myslím tak nějak na hranici rozlišení toho testu, pokud se nemýlím, což by vysvětlovalo, proč nic nenaměřil. Přepočítám to doma. Ale asi si dala málo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 20:05 Žena pavliina [50] Re: romant
Já vyčkám ale co mám dělat? :-D Nic? Takhle mi akva zaroste sinicí tone už teď je vidět jak to rostliny dusí :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 20:03 Žena pavliina [50] Re: romant
Dnes jsem po výměně měřila NO3 znovu a má těch 20 cca.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 19:55 R Muž romant [27981] Re: pavliina
A kolik máš dusíku?
Edit: Aha už to vidím 15mg/l.
Edit2: Ještě bych neházel flintu do osení a vyčkal dní příštích. S fosforem opatrně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2018 19:51 Žena pavliina [50]
Tak se nevzdávám, pořídila jsem si ještě test od sery na PO4 a nenaměřila jsem nic :-O Takže jsme zkusila namíchat KH2PO4 (do 600 ml jsem dala 5 g) a nadávkovala jsem do 63 l akvária 1 ml. Po hodině jsem zkusila otestovat vodu znovu s opět jsem nic nenaměřila :-O Je to normální? Jak mám pokračovat? Denně přidávat 1 ml dokud nezačnu něco měřit? Nebo můžu ze začátku zvýšit dávku?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2018 19:37 R Muž ctibum [6867] Re: Kubaa
No to si právě myslím taky. Je to tam pořád a záleží jen tom, jak moc tomu povolíme uzdu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2018 19:23 Muž erik1982 [23] - rastlinne
Tiež bojujem so sinicou.Zatial čo som si všimol ak pridám NO3 na cca 20-30mg/l a Po4 na cca 2 mg/l tak sa drží na uzde a ani sa nerozrasta.Ako náhle spravím výmenu vody v nedeľu mám ju do večera 2x viac.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   18.01.2018 19:05 R Muž romant [27981]
Na sinici zaručeně zabírá každýmu trošku něco jinýho. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2018 18:49 Žena JanaS [138] Re: pavliina
Zrovna jsem narazila na článek v e-akvarium.cz/…
č.37 :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2018 18:43 Muž MaraG [8] Re: pavliina
Ani bych neřekl že na silnici pomáhá tma ,spíš naopak . smich
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2018 18:36 Muž Kubaa [718] Re: ctibum
Totálně určitě ne, řasy a bakterie jsou všude, myslím, že snaha akvárium nenakazit/sterilizovat je jen iluze :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2018 18:27 R Muž ctibum [6867] Re: pavliina
Řekl bych, že tma vyřeší následek, ale ne příčinu... I když... Jesti to totálně vyhubí bakterii... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2018 17:28 Žena pavliina [50] Re: Jarry
Tak jsem měřila hodnotu NO3 testem Tetra a naměřila jsem tak cca 15 mg/l. Tipla bych to na nepoměr mezi dusičnany a fosforem. Test na fosfor nemám... Vím, že na silnici pomáhá tma ale do toho se mi nechce, když mám v akva teď nové kytky :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.01.2018 15:47 Muž Jarry [1433] Re: ctibum
Je to mrcha a mám dojem, že jak se jednou objeví, tak už jenom čeká na zaváhání:-) U mě jednoznačně vždy zabere snížení intenzity osvětlení, dokonce mám dojem, že existuje poměrně tenká hranice, kdy se ještě rozrůstá a kdy už mizí. Také proto už nikdy nechci světlo bez plynulé regulace, protože se světlem bez regulace se mi nedaří se jí zbavit:-( Teď trochu experimentuju s poměry NO3 a PO4, zkoušel jsem dlouho držet tzv. "Redfield ratio" a sinice rostla jako blázen - myslím, že jako vždy tam vstupuje mnoho dalších proměnných a že si vhodné ratio musí každý zjistit experimentálně. Trochu mě mrzí, že jsem dříve nenarazil na tuhle metodu (nebo možná narazil, ale přišlo mi to tenkrát moc složité), mám dojem, že by to mohla být cesta, jak se dopátrat vhodných koncentrací pro konkrétní akvárium: www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.01.2018 11:54 R Muž ctibum [6867] Re: pavliina
Nejsem ani trochu odborník na sinici, ale není to řasa, ale bakterie. Tak nevím, jestli není možné, aby přežila v tom, co jsi nechala (voda, filtr) a jelikož má dobré podmínky k životu, tak jede dál. I když tak se nejspíš chovají i spory řas.
Když se mi začala dělat u hladiny na vrcholcích rostlin, tak jsem tu chvíli mudroval a jelikož se mi nechtělo zkoušet ty procesy se zatměním, tak jsem obral (opláchnul pod vodovodem) z rostlin co šlo, co nešlo jsem odstřihnul, asi o 20 % stáhnul světlo a zkusil lehce přidat fosfor (aniž bych ho předtím měřil). A už se nevrátila... Možná jsem měl jen štěstí, ale zabralo to...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2018 11:17 Žena pavliina [50] Re: Driv3r
Světlo už jsem ubrala, svítím na 50 %. Snažila jsem se nechat polovinu vody a filtr neprat a dodat co nejvíce rostlin a ještě je posílit CO2. Vodu měním 2x týdně 1/3. Zkusím schválně ještě změřit to NO3 :-) Moc děkuji za rady!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.01.2018 11:00 Muž Driv3r [236] Re: pavliina
Ubral bych na tom světle.zarivky byli nejspíše starší a oproti led s čtvrtinovou účinnosti.
U nově založené jo akvária je příliš světla špatně rostlinky sice bublat budou ale ještě nebudou ve 100,% kondici.
Hlavně bych se vystříhal jakéhokoliv hnojení. Ze začátku bude stačit výměna vody tu bych zintenzívnil.az bude pořádně zaběhlé a stabilní tak začít přihnojovat a více svítit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2018 09:55 Žena pavliina [50] Re: Pjotr
Díky za tip, už jsem to tu četla, že testy od Rataje nic moc... zkusím sehnat buď Aquar nebo tedy dražší Seru ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.01.2018 09:41 Muž Pjotr [5] Re: pavliina
Doporučuji nekupovat test NO3 či PO4 od Rataje, ten mi ukázal vždy 0. Používám teď testy od Sery a konečně to něco ukazuje..

Zrovna dnes mi v emailu přistálo nezávislé srovnání testů Tetra/Sera/JBL/Rataj od allfa.cz a výsledky jsou docela zajímavé, potvrzuji že Rataj nic moc nenameri..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2018 09:34 Žena pavliina [50] Re: Anthrax
Hmm, tak dle tabulek 17,6 mg/l , musím sehnat ten test a přeměřit to... A potom případně zkusit PMDD, z čehož mám teda respekt...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2018 09:28 R Muž Anthrax [4739] Re: pavliina
Těžko říct, jestli (a kolik) doplníš NO3 pomocí výměny vody, když nevíme jakou vodu používáš. Koukni se na stránky vodáren. Já například mám ve vstupní vodě v LBC 1 mg/l. Tím moc nepohnojíš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2018 08:36 Žena pavliina [50]
Prosím mohli byste mi zkušenější poradit? Mám 63 l akva, u kterého jsem změnila osvětlení z 2x 15 W trubic 830 a 840 na Chihiros A501, svítila jsem zřejmě moc a po čase se mi v akva rozjela sinice, nebyl čas a sinice byla fakt všude. Minulý týden jsem celá akva předělala, včetně výměny dna (filtr jsem neprala, nechala ho běžet v polovině odpouštěné vody z akva, kterou jsou poté do akvária vrátila). Zasadila jsem nové rostliny, začala dávkovat CO2 a modlila se, aby se sinice nevrátila... jenže po cca 4 dnech se sinice zřejmě vrací - opravdu maličko, zatím.... Nové rostlinky rostou, bublají... Zatím test na NO3 nemám ale mohlo by to být tím, že jak jsem přidala osvětlení, nakoplo to kytky k růstu a ty spotřebovaly NO3 a teď ho tam mám málo? A nepoměr fosfor x dusičnany spustilo sinici? Doplním NO3 častější výměnou vody? Test dokoupím ale jde mi o to jestli jdou mé myšlenkové pochody správně :-D a dřív než vyrazím pro test jestli bych neměla přeměřit ještě nějaké hodnoty... Moc Děkuji!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.10.2017 18:05 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Morticia
U mě je pracovní postup následující. Nahrubo to stáhnu hadičkou, zbytek dodělají japoniky. Mám odzkoušeno že mi jedou nejen po vláknité řase, ale i po sinici. A poslední poznatek - některé řasy vynechávají. Donesl jsem si řasu Charra corallina, která byla načnutá vláknitou. Normálně v Korálovém stagnovala a zarůstala vláknitou řasou. Tak jsem ji dal do akvárka s více japonikami. Je nádherně vyčištěná a začíná hezky přirůstat. Holt není řasa jako řasa. hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2017 17:45 Žena Morticia [118] Re: Pepan
Já musím pořídit tenkou hadičku,mám jen dost širokou a ta mi trhá listy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2017 10:51 Muž Jarry [1433]
Já mám teď za sebou krátký a úspěšný boj se sinicí v Malawi - po přidání rampy s XT-E čipy se cca za 2 týdny udělala sinice na nejvíce osvětlených částech písku. Stačilo odkalit, odstavit nové světlo (nechal jsem svítit původní LED pásky 12h denně) a co se mi nepovedlo odkalit, samo do 3 dnů kompletně zmizelo. U mě je zdá se jednoznačný spouštěč sinice intenzita osvětlení. Teď mě čeká podobný experiment u rostlinného, kde mě také zase začíná sinice trápit, opět jednoznačně kvůli světlu, když jsem svítil nad přední polovinou akvária 4h denně, sinice se netvořila, ale začala odumírat Blyxa. Tak jsem to vrátil na 6h, Blyxa už zase roste, ale i sinice. Na cestě mám slabší zářivky, tak jsem zvědav, jak to bude reagovat - chci docílit co nejdelší doby svícení, kvůli rybám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.10.2017 07:57 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Morticia
Povlaky sinice se dají opatrně odsávat hadičkou na vzduchování. I z jemnolistých rostlin. A jde to celkem rychle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2017 07:43 Žena Morticia [118] Re: Maq
U mě je v přesile zatím sinica...včera jsemse s ňou prala do 1 v noci... spim ..nebo do 2? S tou změnou času kdo ví...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.10.2017 07:15 Maq Re: Maq
Doplním předchozí informaci: Okružáci tu sinici vypulírovali dokonale. Zřejmě když jsou v přesile, tak to jde.
Larixova metoda likvidace sinice budiž zapsána na seznam povolených metod. palec

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [12] ...... 73 74

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 80708x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4641-sinice?od=551