Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Sinice

 

NápovědaFórum » Řasy » Sinice 

Přejít na předchozí stránku 44 Přejít na další stránku   1  
Sinice
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 16:57 Muž Miso [470]
a ten juwel filter ti ide na max vykon?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 16:43 Muž bobik [15] Re: Moucha
mysliš jako,že ty moje dva echináče vedle sebe nemají být,že jsou moc blízko.?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 15:13 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: bobik
tou hadickou moc vody nevycucnes.... a kdyztal jde udelat "vysavac" do kyblu das cerpadlo s filtrem a hadici do akva, nacerpas pres filtr vodu zpatky....

jinak ty dva echynace se dokazou pomerne rychle mnozit vyhonky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 14:08 Muž bobik [15] Re: Moucha
no ted jsem zrovna koupil liliovníček brazilský,ale obávám se ,že než by se mi rozrostl,tak aby mi pomáhal se sinicí,tak by ho sinice asi porostla.No tak to nevím,půl roku denně odsávat sinici-přiznám se to bych nezvládl-a to z důvodu -lenosti.asi bych to neměl říkat,ale je to tak.denně půl roku,to je na mě moc.a to nemluvím o manželce a dětech,kdybych jim denně večer běhal porád do koupelny a zase ven.nevím,nevím

:-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 13:39 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: bobik
no a co treba e.tenellus, ci e.ischm (odnozujici), me tenkrat pomohl, behem 14dnu pokryly vetsinu dna a sinice ustoupila.... sice pozdeji byl tennelus vytlacen jinymi kytkami, ale pomohlo to zahnat sinici na ustup (ale odsaval jsem ji kazdej den, pres pul roku! az ty kytky zabraly)

koukam prazska voda.... taky uz cca 3 mesice potlacuju sinici, na filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 13:12 Muž bobik [15] Re: Moucha
no plocha je cca 20x5 cm ,ale není to souvislé,je to tak s různou intenzitou.připadá mi ,že to je způsobeno denním světlem v určitém uhlu(někdo zde již také psal tento názor)akva nemam u okna,je uprostřed pokoje,ale asi tam zrovna svítí paprsky slunce.savo je dobrý nápad,ale stejně jako odkalení té sinice,neřeší příčinu,o sinicích jsem přečetl mnoho,snažím se -odkaluji,měním vodu,nepřekmuji,dost rostlin především stonkovky,...ale najít tu ideální rovnováhu,nevím,nevím,zatím již dlouho cca 3 měsíce,to je "jen"tem pruh vepředu akva,takže relativně dobrý,ale furt dokola,odsát sinici,pak se pozvolna dělá,a zase odsát...jen je škoda,že do toho "sinicového"pruhu dopředu nemohu dát rostlinky,nepřeřili by tam ani týden...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 12:08 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: bobik
no je tu dalsi moznost, substrat se sinici odebrat (tu povrchovou vrstvicku) a sup s nim do pixly se savem, ci jen pixkly s vodou a do tmy....a neudavas jak velkou plochu mas postizenou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 10:43 Muž bobik [15] Re: bobik
jo ,piskořky mít nemohu mám clea heleny,asi by je snědly,no i když jsou piskořky především zahrabané ve štěrku...taky si myslím,že i při odkalování sinice se jí část dostane do vody,tedy alespon když odkaluji já,tak jak tím zvonem hejbu,tak se to víří,asi by to chtělo dělat tou malou hadičkou,jak jste mi radili....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 10:40 Muž bobik [15] Re: Tudy
hmm,no asi to zkusím,ale možná to dojde k tomu častějšímu lokálnímu odkalení,aby sinice neplavaly po akva.děkuji vám za rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 10:38 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: bobik
Čistě teoreticky to může fungovat, Sinice pod pískem nemám přístup ke světlu a uhyne. V každém případě to bude pracné a malá část Sinic stejně vyplave, Piskořky tuto práci udělají mnohem efektivněji - mají ovšem i svá mínus. ano
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 10:31 Muž bobik [15] Re: Moucha
aha ,tak to jste se shodli.co tedy rozhrabávat stylem,jemně ,opatrně,jako když se oře pole :-) ,vlastně jen mechanicky obracet stěrk,tak aby se sinice nevířila a aby se dostala dolu pod štěrk,kde by -měla ?-uhynout..tedy ale nevím,jestli je toto technicky možné.aby čast sinice nevyplavala při rozhrabávání do vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 09:54 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: bobik
pokud najde vhodne prostredi, rozsiri se ti....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 09:54 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: bobik
Řekl bych, že vadí. Rozptýlením se dostane i na místa, kde předtím nebyla. A pokud najde vhodný a slušně osvětlený podklad na klidném místečku, vytvoří se nový povlak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 09:49 Muž bobik [15] Re: Moucha
jako piskořky?no dobře,ale stále jsem nedostal prosím odpověd na moji otázku.vadí to,když při mechanickém rozhrabání dna se sinice uvolní do vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 09:42 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: bobik
oni jsou ji schopny i konzumovat....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 09:39 Muž bobik [15] Re: Moucha
vím,že jde relativně snadno odsát,ale jak jsem psal odsávám ji pravidelně každý týden při výměně vody.ale nechci denně měnit vodu v akva,taky chodím domu pozdě z práce,přeci jen to odsávání je na delší dobu,to prohrabání je mnohem rychlejší....jako že bych zaskočil za ty piskořky,ale nevím jestli nevadí,že se ta sinice tím prohrabáváním dostane do vody,ale zase když ji prohrabávají piskořky ,tak to je asi podobné,nebo ne_?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 09:33 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: bobik
pokud je to skutecne sinice tak pujde odsat i ze zrnek substratu... vzduchovaci hadicka + pruhledna spojka (ma z pouzivanych spojek nejmensi dirku - mensi nez zrnka substratu, neco jako uzka hubice na vysavaci) a stridavym odsavanim/priskrcenim ji sundas (vznikaji tak urcite razy).... chce to cvik

navic hadicka se spojkou pasuje do sazece/skrabky, lip se pak s tim manipuluje

www.spokojenypes.cz/…
www.spokojenypes.cz/…

sikovna vecicka

navic zacinam mit podezreni za na konci leta se pravidelne zvysuje vyskyt sinice v akvarkach, asi to bude mit souvislost s povrchovymi zdroji pitne vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 09:32 Muž bobik [15] Re: Tudy
no a nevadí ,když to budu prohrabávat sám,ale ne současně odkalovat,že ta sinice bude tím hrabáním jistý čas plavat volně po akva,než ji nasaje filtr?aby se mi tímto ještě více nerozšířila?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 09:30 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: bobik
Jistěže to můžete udělat sám, ale Piskořky prohrabávají dno každý den, to by se mi nechtělo. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 09:27 Muž bobik [15] Re: Tudy
ahoj,když nemám piskořky ani panceřničky,ale mám v malem množství na dně sinici :-O ,mohu mechanicky např. sázecími kleštěmi narušovat-prohrabávat dno?každý týden při výměně vody odkaluji,ale sinice se začíná tvořit již dříve,tak že bych tímto nahadil piskořky.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 09:07 Muž Tudy [330] - Krevetky
Uch, do tohohle bych se rozhodně nepouštěl (antibiotika), vše řeší jen důsledky. Mechanické rozrušování obyvateli nádrže( Piskořky apod.) + ruční čistění ano, v zoufalství pak zatemňování.
Už to bylo psáno mnohokrát - hlavní je najít příčinu (nerovnováha v poměru živin, světla atd.) a tu se snažit odstranit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 08:58 Muž kortezhugo [983] Re: Moucha
to zalezi hlavne na tom ake sa pouziju...
napr. pri pouziti Penicilinu ten zaberal par dni a potom vznikla rezistencia
som sa poradil s kamosom -lekarnikom a ten poradil miesto Streptomicynu alebo Erythromycinu prave ten Rovamicin
ako som pisal -ucinne to je -len netreba si narobit este vecsi problem ako je :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2011 08:45 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: kortezhugo
nebezpeci antibiotik je v moznosti vzniku rezistece proti nim....
zatemeni bych videl jako posledni hrebicek do rakvicky ustupujici sinici.... je treba najit pricinu jejiho vyskytu
a to huz tu bylo rozebrano ze vsech stran....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.09.2011 08:05 Muž kortezhugo [983] Re: Kamilstrom
niekto kto je uz v "koncoch" (bojuje dlhu dobu) -urcite antibiotika oceni
sam som raz pouzil ten Rovamicin -ryby v pohode rastliny tiez aj spravanie ryb bolo ako kyby som tam nic nedal -uplne normalne
sinica bola prec a ja som sa tesil ake je to jednoduche a v pohode...
no moja radost trvala len par dni -nabehla cierna stetinkova riasa a to raketovo -a to je vecsie svinstvo -to neslo len tak narusit alebo stiahnut dole povlak
pravdepodobne po antibiotikach vznikne znacne mnozstvo org.odpadu + ako pise vóťa87 z filtrom to urcite poriadne "zamavalo"
urcite u niekoho nemusi takato situacia nastat -len chcem upozornit ze pri takomto zasahu je to idealne prostredie pre rozvoj tejto riasy

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.09.2011 00:52 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: vóťa87
No stejne "ucinne cesty",jak se to vezme,zatemeni nadrze vede ke zniceni i tech "dobrych" ras,ktere po znovu osvetleni akvaria budou chybet a jejich misto zastoupi prave sinice,muzou se vratit v jeste vetsim poctu!!Cirkulace vody je velice potrebna to bez pochyby,ale treba z me vlastni zkusenosti me rostli sinice i v silnejsim proudu vody vychazejicim z r. rampy,100% pomocnikem sinic je asi jenom ta nevyvazenost zivin,udrzet balanc neni vzdy jednoduche,samozdrejme je treba predchazet tvorbe sinic,ne jenom resit dusledky sypanim neceho do vody,to je bez debat. :-) (Po pouziti Erythromycinu,jsem nikdy nepozoroval nejaky vzrust skodlivych latek)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2011 23:33 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: Kamilstrom
K rybám a rostlinám je možná Erythromycin relativně šetrný, k bakteriím v akváriu a filtru už však nikoliv... :-O Cesty zatemnění, zlepšení cirkulace vody, činnosti bakterií a vyvážení poměru živin bývají šetrnějšími a stejně účinnými postupy boje se sinicí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2011 23:19 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: kortezhugo
Mas pravdu v tom,ze vice druhu antibiotik nici BGA,ale erythromycin by mel byt nejsetrnejsi k rybam a rostlinam.Me vzdy pomohl,bez negativniho efektu na ryby,rostliny nebo krevetky!! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2011 22:56 Muž kortezhugo [983] Re: Kamilstrom
ked ide o antibiotika? -tak je ich spusta co na sinice zabere
Streptomicyn alebo ROVAMYCIN tiez vysoko ucinne...-a dostupne

len nie je to najstastnejsie riesenie aj ked ucinne

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2011 21:58 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Tudy
Antibiotika Erythromycin jsou vyborna v boji z Sinici,ale nevim jestli jsou dostupna v CR. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2011 20:52 Muž Tudy [330] - Krevetky
Tak už mám tu potvoru také, 3 neděle ji vysbírávám a objevuje se stále znova. Je pouze u hladiny, s Riccií tvoří v podstatě "symbiózu", většinu jsem už musel zlikvidovat. Zatemnění se zatím vyhýbám - toto řešení si nechávám, až bude nejhůř.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2011 18:07 Muž Majkl [9] Re: romant
Tak ryby nepadají a kytky začínají růst. Tedy ty nejméně náročné. U Echynodoru nepozoruji nové lístky, a Anubias se zasek. Má asi moc světla. taky jsem snížil teplotu na 24 st. a řasa neroste tak rychle. Rozdíl je velký. Čili to asi někam vede. potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2011 17:51 R Muž romant [27987] Re: Majkl
Ten stav v akva je pořád stejný, nebo se ty výměny vody, přidání rostlin a úprava světelnýho režimu začínají projevovat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2011 17:43 Muž Majkl [9]
Tak asi ok když nikdo nic neříká :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.09.2011 14:21 Muž Majkl [9] Re: Moucha
Mám dodělané osvětlení.
8:00 první 30watt.
11:00 se přidá 1x 21 Watt.
13:00 se přidá 1x 21 Watt.
14:30 zbylé 2 21 Watt.
15:30 vypínají 2 21 Watt
16:30 vypíná 1x 21 Watt
18:00 vypíná poslední 21 Watt
20:00 vypíná poslední 30 Watt

OK ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2011 12:38 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Roby
jde o to jestli tem kytkam nechybelo neco jinyho nez jen svetlo....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2011 10:56 Muž kortezhugo [983] Re: Roby
tie cisla su trochu vyssie...
plati skvor ta hodnota pri 35°C a ta je 2100 pri 840 T5 21W
ta 960 bude asi toto www.narvashop.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2011 20:45 Muž karelchess [45] Re: Roby
Tak samozřejmě se to dohání watáží, ale poměr lm/w mají 9xx horší. Namítat nebudu nic, ať si každý rozhodne dle vlastního uvážení. Kdo chce, informace si najde a vyzkouší si, co mu vyhovuje. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2011 19:43 Muž Roby [17] Re: karelchess
No ty dvě 840 měly 21W - světelný tok 1900lm a ty 960 mají 39W - světelný tok 2400lm. Tak nevím, co tedy víc prosvítí vodní sloupec. Mě se zdá že ta pětimásmová 960. Je to možná subjektivní dojem. S tím pohlcováním červeného spektra s přibývající hloubkou máš pravdu. Proto si myslím, že ve větší hloubce žádné zelené rostliny nerostou. Modré spektrum možná prospívá korálům, ale to asi nebudou rostliny. Svoje úvahy můžu například podložit specifikací spec. zářivek:
Speciál pro rostliny - seracz.webnode.cz/…

Speciál pro moře - seracz.webnode.cz/…
Samozřejmě můžeš namítat, že jsou tyto zářivky na nic
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2011 17:46 Muž karelchess [45] Re: Roby
Rostliny jsou schopné využít prakticky celé spektrum a to i za hranici viditelného záření, ale větší výtěžnost fotosyntézy se předpokládá u kratších vln. délek (Vladimír Pelikán). Ale problémem může být voda zbarvená do žluta, ta bude pohlcovat modré složky. U hlubších nádrží jsou zase červené složky poměrně dost pohlcovány samotnou vodou.
Dále pětipásmovky mají nižší svítivost. To vše může ovlivnit růst rostlin, takže to není tak jednoduché.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2011 16:14 Muž Roby [17] Re: Moucha
Hele Moucho, nechci se do tebe navážet, ale nemáš to trochu obráceně. Osobně jsem provedl pokus na vlastním akva, jaké spektrum (odstín světla)by nejvíce vyhovovalo rostlinám a přišel jsem na toto: Začínal jsem s třípásmovýma zářivkama 2x840 a 2x830 - osvětlení mělo teplý odstín do oranžova. Rostliny rostly jako blázen, v druhém kroku jsem ty dvě 830 vyměnil za 840. Odstín šel více do žluta a růst rostlin nějak nezpomalil. V třetím kroku jsem dvě 840 nahradil za 865 a najednou se růst zpomalil, odstín se přiblížil dennímu světlu. Když jsem v dalším kroku vyměnil zbylé dvě 840 za pětipásmové 960 tak se růst na týden uplně zarazil. Dokonce se mi lehce objevila sinice, přidal jsem na době osvětlení a kytky se opět rozjely a sinice zmizla. Poté jsem zpátky, nazkoušku nasadil 2x830 místo 865 a co myslíš, rostliny rostly o sto šest, akorát to teplé žluté světlo nebylo zrovna podle mého gusta. Dneska mám v akva 2xT5-865-21W a 2xT5-960-36W a ten odstín osvětlení je přesně podle mé představy. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2011 13:51 Muž Majkl [9] Re: Moucha
V tom případě tam mám 865.
Tak vzhledem k omezenému výběru v obchodě jsem moc na výběr neměl. Co mám za rostliny viz profil. Náročný by být neměly a měly by rychle růst. Ovšem ani rychle rostoucí rostlinka ve špatně zaběhnutém akvu neporoste. A jestli ji ten hnědej hnus zamoří dřív než se kytky chytnou a porostou, pak nevim jak to dopadne. začínam mít pocit že tenhle boj bude dlouhej a drahej :-D
A tu kytku nikdo nepoznává ? Nevim co to je a hledat v katalogu...to je jako hledat jehlu v kupce sena.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2011 13:44 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Majkl
add zarivky staci si projit katalog www.osram.cz/…

a pochopis ze
prvni cislice udava barevne podani (8 => Ra 80-89)
zbyle dve cisla udavaji barvu svetla, presneji teplotu chromaticnosti ve stovkach kelvinu
(65 => 6500K)

vzhledem k tomu ze chces bezudrzbove akva doufam ze jsi si vybral nenarocne rostliny...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2011 13:33 Muž karelchess [45] Re: Majkl
Nerozumím úplně Tvojí otázce o těch zářivkách, když zahřeješ absolutně černé těleso (fyzikální termín) na teplotu 6500K, tak bude mít podobnou barvu-odstín, jako zářivka 865. Ta osmička znamená, že zářivka má tři luminofory, jejichž kombinací se právě určuje odstín. Na spektru těchto zářivek jsou taky vidět tři odpovídající hrbolky.
Tady na druhé stránce jsou spektra běžných třípásmovek
www.narva-bel.de/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.09.2011 13:19 Muž Majkl [9] Re: Moucha
Fotka k příspěvku Nooooooo? Vylili jste to tu na mě pěkně. Ale super. Konečně věty který někam vedou a dávají jasný cíl. Děkuju.
Potřeboval bych vědět co znamená poznámka u zářivky 830 840 860 865 atd. Na zářivkach to napsaný nemám. Na tělesu taky ne. Co to udává ? Jediný co vím, že jejich spektrum je 6500K
Každopádně do toho akvária teď sypu nehorázný prachy, a situace mě teď neumožňuje zrovna velký investice. Kompromisi dělat nebudu, ale nevim zda budu moct jednorázově udělat všechno co mi radíte.
Včera jsem nakoupil rostlinky. Potřeboval bych vědět co je tohle za kytku. Je od rataje, a nebylo na štítku nic napsáno! Celkem je teď v akváriu 35 rostlinek ( když spočítám stonky )
Objednal jsem testy. Takže počítám že bude trvat cca 2 týdny než dorazí. nemají je skladem.
Po testech budem chytřejší.
Nejpozitivnější zpráva jest, že v akvu dnes neuhynula ani jedna rybka. Co se týká tvého komentáře Moucho o padání rybek - nelapají po vzduchu, nejsou viditelně nemocné. Jsou zdravé. Neshcovávají se v rozích akva či někde za kořenem, atd. Blbnou spolu, jsou živé až moc :-D Prohánějí se, žerou, je mi jich trochu líto páč jsou pohublé. Krmím trochu, a jednou denně.
Výměnu vody dělám každý den polovinu, což je kolem těch 90litrů. Odkaluju povrchově. Do hloubky tak 1 cm.
Pokaždé musim očistit všechny listy kytek od toho hnědýho hnusu. Což je práce neskutečně nasr*vací. Kytky nehnijou. Neopadávají listy, takže nemám v tomto směru co odstraňovat.
Dnes budu pracovat na osvětlení. Mám představu asi takovou, že:
8:00 první 30watt zářivka. ( ona ta 30watt svítí méně než ta slim 21watt. Takže proto prvně tu 30watt.
v 11 hod přidám druhou 21 watt. Ve 13 hodin přidám zbylé dvě 21watt. ve 1430 uberu dvě 21 watt, v 18 hod uberu třetí 21 watt a nechám pouze 30 watt do 20:00. Asi tak bych to viděl.
Vaše rady v tomto režimu svícení uvítám. Díky.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.09.2011 09:50 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Majkl
pro rostliny jsou lepsi 860 ci 865 (vhodnejsi spektrum pro rostliny,navic prosviti vetsi sloupec vody), pro lidske oko ty 830 ci 840

kouknul bych do filtru, opatrne ho procistil v odpustene vode z akva (vodovodni voda obsahuje chlor, ktery by zabil biologii filtru!!), jako prvni pomoc bych tam dal aktivni uhli (odstranuje z vody chemicke latky, vcetne amoniaku/cpavku)....
je mozny ze se ti nahromadilo NH3/NH4 (NH4 se pri pH nad 7 meni na toxicky NH3 - cpavek)
enil bych az 50% vody kazdy den, odstranil vsecky uhnivajici casti rostlin, krmil (pokud je koho) jednou za dva dny, odkalil aspon do hloubky 2-3cm

sehnal bych rychle rostouci rostliny a piskorky (hromadnym unikem k hladine signalizuji problem s vodou, likviduji zbytky jidla a kypri substrat), snizil bych osvetleni (nez budes mit dostatek rostlin a vhodne podminky pro ne, usnadni to i boj se sinici).... postupne bych presel na vymenu jednou tydne 1/4-1/3 vody, to uz asi budes mit testy, pak uvidime co dal....

kazdopadne kdyz rybky hromadne hynou, ci lapaji po vzduchu ci se jinak spatne chovaji, je to nejmensi co muzes udelat okamzite vymenit 50% vody, kdyz to pomuze je to chemismus vody, pokud ne muze to byt nemoc..... je treba nezanedbavat udrzbu, pravidelne sledovat rust rostlin a chovani vsech zivocichu

a studovat a studovat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.09.2011 22:55 Muž kortezhugo [983]
chcem upozornit na JBL PO4 Test
na trhu su 2 testy
1.ma rozsah merania 0 - 10 mg/l PO4 a 30 merani
2.presnejsi ma rozsah 0.02 - 1.8 mg/l PO4 a 50 merani

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.09.2011 21:57 Muž Roby [17] Re: Majkl
Používám tyto kapkové testy:
NO3 - www.akvarista.cz/…
PO4 - www.akvarista.cz/…
Fe - www.akvarista.cz/…
CO2 - www.akvarista.cz/…
K tomu hromadnému úhynu:
Snížení teploty a prokysličení vody by mohlo pomoct. Osobně bych proměřil NO2, případně NH3/NH4. Nevím, jak moc se v tom akva momentálně vrtáš. Předpokládám, že hodně, kvůli snaze vše vyčistit co nejdokonaleji. Je možné, že se častým úklidem rozhodil nitrifikační proces a můžeš mít v akva nebezpečnou hladinu dusitanů, případně jedovatého čapavku.
Samozřejmě se pouze dohaduju a může to být jinak.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2011 18:09 Muž Majkl [9] Re: Roby
Dík Roby. Akorát mi poraď čím to všechno proměřit ? A taky mrkni sem. rybicky.net/forum/10049-hromadny-uhyn
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.09.2011 18:00 Muž Roby [17] Re: Majkl
Bez chemie a CO2 to nepůjde, pokud do 180-ti litrového akvária pražíš světlem o celkovém příkonu 114W. Pokud ten třetí rozměr 38 cm, znamená hrubou hloubku akva, tak mi z toho vychází průměrná výška vodního sloupce okolo 28 cm. Pokud to chceš dál provozovat bez chemie - kliďánko tam nech jenom 2x 21W, nejlépe třípásmovky v odstínu 830, které určitě 28 cm hladce prosvítí a měň vodu opravdu často.
Druhá cesta se silným světlem také existuje. Nejprve pořádně proměř obsah základních živin ve vodě - NO3, PO4, dále Fe a volný CO2. Ideální hladina těchto prvků ve vodě bývá pro každé akva trochu odlišná, ale do začátku bych to zkusil držet na těchto hodnotách:
NO3=20-30mg/l, PO4=0,4-0,6mg/l, Fe=0,2-0,3mg/l a CO2=10-15mg/l. Doporučená hodnota pH 6,8 - 7,2. Uvidíš, že do čtrnácti dnů se začne situace lepšit. Bacha na hnojení, začni ty hodnoty zvedat pozvolně, žádné šoky. No a taky v tomto případě neměň 2xdenně vodu, nebo si vypláchneš hnojivo. Stačí standrtní výměny 1/3obsahu 1xtýdně. Držím palce a přeji úspěch v boji s tím hnusným slizem. Taky jsem si tím prošel. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2011 17:17 Muž Majkl [9] Re: Johan
Rostliny jsem teď koupil. Vodu měnim každý den 1/2
Budu dělat kompletní aktualizaci profilu ( akvária ) takže to pak bude přehledný.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [44] ...... 73 74

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 80712x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4641-sinice?od=2151