Sinice
0 04.05.2010 12:26 smik Sid napsal:
Pokud neuděláte další opatření, abyste povzbudil vyšší rostliny
A to je oč tu běží. Proto jsem přesvědčen že tak jako o fosforu se v souvislosti se sinicemi můžeme bavit v podstatě o každém prvku.
...pokud bych snížil fosfor na minimum tak se zbavím sinice?...
Já pevně věřím tomu, že je to jedno z velmi účinných opatření.
...Když pak hodnoty zvýším tak je velké riziko, že se objeví?...
Pokud neuděláte další opatření, abyste povzbudil vyšší rostliny, (nebo opatření, abyste přibrzdil sinice, což spolu úzce souvisí), pak je riziko jejich návratu vysoké.
...Sinici ve svém akva nemám, ale klidně ji od někoho přijmu třeba na rostlině ať to můžeme vyzkoušet. Monetálně do svého akva dodávám 15mg/L PO4 týdně...
Zdaleka neplatí, že "spouštěcím mechanismem" sinic v akváriu je pouze vysoká koncentrace fosforu - přeci jen je rozdíl mezi akváriem a přírodní nádrží. V akváriu platí poněkud jiné "zákony", proto je často nejen možné, ale dokonce nutné fosfor přidávat, aby ke "kalamitám" nedocházelo. (Je to o intenzitě růstu vyšších rostlin.)
...este k tomu Biofloru alebo Brutusu...pouzival som ho pekne dlho a k plnej spokojnosti...na PMDD som presiel "iba" kvoli cene...iny dvovod som "nemal"...
...kolko coho presne obsahuje to neviem - ale pisal som mail kolko obsahuje Fe nech clovek vie kolko aspon prida ked uz nemera jeho obsah vo vode...
"plná dávka Brutusu 100ml/200 l vody Vám na 1l vody pridá asi 0,3 - 0,35 mg Fe"
smik - ako som pisal ja mam vo vodovode P dost preto ho nepotrebujem "dodavat" - staci co menim vodu ale mam 2x18w na 160L vody...toto je to co pise aj Sid...-ak tam trebars "slahnem" 100W trubic zmeni sa celkova spotreba a davkovanie vsetkeho a urcite bi mi nestacil fosfor vo vodovode...
0 04.05.2010 10:36 smik No nevím moc mi ta varianta s neměřitelným fosforem nesedí. Podle všeho pokud bych snížil fosfor na minimum tak se zbavím sinice? Když pak hodnoty zvýším tak je velké riziko, že se objeví? Jak píše Sid tak jednoduché to nejspíš nebude. Sinici ve svém akva nemám, ale klidně ji od někoho přijmu třeba na rostlině ať to můžeme vyzkoušet. Monetálně do svého akva dodávám 15mg/L PO4 týdně.
Bohužel nemám, to jsem test neměla. Nebyl nějak důvod no.
Kortezhugo: ...jedno co je iste je ze ak fosfor klesne na ledva meratenle hodnoty sinice sa stratia...
Protein007: ...Ani to nie je iste. Keby to tak bolo, sinica by sa dala znicit niekolkymi vymenami vody...
Ani velké výměny vody vám nezaručí, že koncentrace fosforu klesne na sotva měřitelné hodnoty. Např. tehdy, když ho vstupní voda obsahuje "v množství větším, než malém".
Souhlasím s Kortezhugem, že zabránit sinicím v přístupu k fosforu, by se těmto vůbec nelíbilo.
Jenže - jak toho dosáhnout? Problém je, že sinice jsou velmi "vynalézavé" při jeho získávání např. ze substrátu. A nejsem si jistý, jestli je v lidských silách jednoduchou cestou fosfáty ze substrátu odstranit... (Napadají mě sice jistá "krkolomná" řešení, ta si ale nedovolím publikovat.
)
Nedivte se, že ve vašem případě selhala řada "ověřených postupů likvidace sinic", která se běžně na podobných stránkách objevují - každé akva je skutečně "jiné", jak správně podotýká Kortezhugo.
Takže zatímco v jednom případě stačí snížit pH (nejlépe zvýšením koncentrace CO2), v jiném toto opatření nevyvolá žádnou zaznamenatelnou změnu, co se sinic týče.
Kdyby existovala "kuchařka" o 3, 4 nebo třeba 10 krocích, jejichž splněním byste dosáhl 100% výsledku, pak by nebylo tohle téma (sinice a řasy) tak "stále zelené".
0 04.05.2010 09:25 Lea [1] Zrovna jsem koukala po složení Tenso Coctailu a Biofloru, že prakticky až na látku Zn u Tensco Coctailu mají prvky stejné. Ovšem u Biofloru nenašla kolik čeho. Ano, od začátku jsem nehnojila, ani nepřidávala CO2, jelikož rostliny rostly bez problémů, samé nové výhonky, růst velký, nevypadaly, že by strádaly. Až teď cca poslední týden vidím na některých, že nevypadají tak dobře, avšak když je člověk odsává, otírá houbou, tuším, že je tak trochu mechanicky ničím. Ale tak jako tak vidím, že za posledních cca 14 dní od ostříhání prakticky nerostou co se týče třeba do délky, což bahnatka dříve jela jako o život. Ovšem to jsem při objevení se sinic nemohla zrakově rozeznat. Úplnému zatemnění se stále bráním. Hlavně chápu, že nemá cenu teď zatemnit a čekat, že se to za měsíc vrátí, potřebuju zjistit, v čem je problém. Koupím testy na Fe (kvůli dávkování Biofloru), P (kvůli spojitosti s NO3), NO2 (pro klid duše, že filtr funguje tak, jak má) a pufry na digitální měřič PH (jelikož papírkový test, co mám, je k ničemu a škoda nechat ladem digitální, když už ho mám). Mám v plánu také dodat další rostliny, avšak se teď bojím přidávat, jelikož sinice mi je fest ničí.
Už jsem se lekl, že mi něco uniklo, když tu Protein007 píše o "Václavově metodě" v souvislosti s Tenso cocktailem, když šlo - jak podle mne správně píšeš - o jeho zkušenost s Bioflorem...
No a ten případ s propuknutím kožovcovitosti po zatemnění je zase moje zkušenost. Spouštěčem ovšem nebylo zatemnění jako takové, ale pokles teploty vyvolaný zhasnutím osvětlení, které předtím akva vydatně zahřívalo.
Pokud se chcete pokoušet zbavit sinice pomocí zatemnění, musíte komplet - tj. zhasnout a hodit na akvárko třeba deku, aby tam nebylo vůbec žádné světlo. (Jen bych přidala jemné vzduchování a denně si během chvilky rybky zkontrolovala - někdo tu popisoval invazi krupičky po zatemnění akvária.) Na vašem místě bych si přiobjednala i nějaké hnojivo (třeba již zmiňovaný Bioflor z "Václavovy metody"), když vidím sestavu akvária v podobě čistotných rybek a žrouty živin v podobě rohatců, bahnatky a spol., spíš bych si tipovala, že akvárku něco chybí...
Ještě přihodím jeden zdroj -
www.klub.akva.sk/… - článek o sinicích je hned v 1. čísle.
...to je jasne - kazdy ma ine podmienky... mne nepomohlo ani to vyrovnanie s pridanim KNO3 dokonca som NO3 zvysoval "znacne"...- nepomeru sinic...
...ako pises je viac sposobov...
"Nakoniec pomohla "Vaclavova metoda", naliatie asi 20ml tenso coctailu do 100l akva."...samozrejme toto moze zabrat
TC na rozdiel od Plantexu obsahuje ovela viac Cu...
...a Cu je vseobecne toxicka...
Preto nemam dvovod "neverit" aj tejto metode...
Len mam otazku - meral si NO2??? - teda v priebehu tej aplikacie???
kortezhugo napsal: ...jedno co je iste je ze ak fosfor klesne na ledva meratenle hodnoty sinice sa stratia...
Ani to nie je iste. Keby to tak bolo, sinica by sa dala znicit niekolkymi vymenami vody
Ja som napriklad dostal sinicu tyzden po zvyseni osvetlenia z 0.18W/l na tolko ospevovanych 0.5W/l (dovod: prilis silne osvetlenie -> rychle vycerpanie zivin -> zastavenie rastu rastlin -> rozsirenie sinice (a ruduchy)). Isiel som podla rad, co tu byvaju popisane - pravidelne rozrusovanie a odsavanie sinic, minimalne krmenie, nehnojit, pridavanie CO2, uprava N:P na redfield ratio, caste vymeny vody, vysadenie kvanta stonkoviek, atd.. Samozrejme nic z toho na sinicu nepomohlo (iba na ruduchu), akurat to spomalilo a obcas zastavilo postup sinic, ale ustupit ani za nic (akurat tak vdaka CO2 zmizlo biogenne odvapnenie). A to som pokupil vsetky mozne testy co sa dali, a na kazdom z nich minimalna alebo nemeratelna hodnota... Nakoniec pomohla "Vaclavova metoda", naliatie asi 20ml tenso coctailu do 100l akva. Po 2 tyzdnoch zostali v akva uz len zbytky, a pritom za tie 2 tyzdne som uplne kaslal na udrzbu
Potom som uz len spravil beznu vymenu vody a odkalenie, a vypral som filtracne molitany v cistej vode (strasne smrdeli, ako keby tam nieco skyslo). Po dalsich 2-3 tyzdnoch tam uz nebolo nic. Teraz som uz 2 mesiace bez sinice, len musim kazdy tyzden prihnojit 1ml kompletneho PMDD.
Toz da sa aj tak
já ti nevnucuji řešení.
a pokud jsi tak chytrá, že zavrhuješ šneky hned, tak jakto, že ampulárie nepomohou proti sinici? to bych potřeboval vysvětlit.(těch velkých šněků tam moc nemáš). a ohledně tvého názoru na zajetý filtr, by mě zajímalo, podle čeho se pozná, že filtr je zajetý? vysvětli mi, jak poznáš, že tvůj filtr má dostatečnou kapacitu(dimenzi) a je už zajetý?
a ještě jedna věc, mají rostliny v substrátu dost živin aby prosperovaly? nemáš uveden deník.
každé akvárium prochází porodními bolestmi, i to tvoje se jednou zbaví sinice, ani nebudeš vědět, čím jsi toho nakonec docílila. každopádně dej za měsíc vědět, jak to dopadlo.
...prave toto treba premerat...
...ja mam napr. vo vodovode ovela viac fosforu ako v akva...aj pre to u mna casta vymena nemala ziadny efekt...
...to iste plati aj u teba
mozes aj Fe - ten ja nemam...chcel som ho ale uz sa tu riesilo aj na fore Fe sa mera dost "zle"...
kazdy test moze ukazat nieco ine...
...NO2 som meral "iba"
www.levnaakvaristika.cz/…
...ostatne testy mam kvapkove...
mne napr. nepomohlo ani pridavanie NO3 - ani casa vymena vody - proste kopec pokusov mam za sebou...
...jedno co je iste je ze ak fosfor klesne na ledva meratenle hodnoty sinice sa stratia...
koupit šneky, ampulárie a nechat zajet filtr.
"Na co vše koupit testy, abych se dopracovala k nějakému výsledku?"...na P -teda fosfor...
Starší reakce
0 26.04.2010 20:35 PetrDv1 Aniž bych zakládal další téma, chtěl bych se zeptat:
- je možné mít v akváriu zároveň sinici a rozsivky.
Sinice se mi dělá na jávském mechu (jde dobře odsát při odkalování) a rozsivky (hnědá řasa) na skle, kamenech a rostlinkách.
Pořídil jsem si krunýřovce a ten mi během jednoho týdne očistil veškeré kameny v akváriu, ale na rostlinkách řasu nežere.
Akvárium mám 40 l, svítím 12 hod. denně - 18W třípásmová (840) zářivka, výměna vody 1/3 týdně. Založeno před dvěmi měsíci.
Rostliny rychlerostoucí 7 ks - zaplněno cca. 60% dna.
Za veškeré rady předem děkuji.
Starší reakce
Vápnik a horčík (tvrdosť)*mmol/l 0,55
Železo mg/l 0,04
Dusičnany mg/l 3,5
CHSKMn mg/l 1,36
pH 8,1
Priemerné hodnoty ukazovateľov určených na výstupe z úpravní vody a z verejných vodovodov
* pre prepočet jednotiek mmol/l na nemecké stupne platí prepočet: mmol/l x 5,6 = st. nemecký
tak som nasiel toto - tak sa to zamotalo este viac - preto ze pH 8.1 som v zivote doma nemal stale cca 6.8-7
ide o trvaly stav - teda nie jednorazove meranie...
z jake obce jsi a kdo ti dodava vodu? juknes na testy a bude po dohadovani!
...tak ze ak sa pusti mekka voda cez stare potrubie tak "stvrdne"...to je celkom logicke...
...mna ale napadlo ci nemoze práve plastove potrubie od vodojemu vodu "zmekcit" teda berme ze nie meter ale kilometre pl.rur...???
ano to mam taky v patrnosti proto jsem ho odkazoval na testy od poskytovatele vody, protoze pokud 8°dGH je normalne v siti pak je nekde problem, pokud je v siti normalne 2-3°dGH a v akvaristice pravidelne tech 8 tak se rozposti vodni kamen, pokud je to jen vykyv pak je to nasledek nejakeho prechodneho jevu, jako havarie, razy, vykopove ci trhaci prace apod.
0 20.04.2010 13:23 JuraS – Re: Moucha
ještě zapomínáš, že někde po cestě může být nějaká činnost co zaklepe s trubkami v zemi tak, že ti nárazově kohoutkem proteče tolik sra..ček usazených normálně v trubkách že by ses divil....
"stejnej vodojem" a "on" ma staru vetvu - zelezo a ja novu plast...-teda cely rozvod od vodojemu...
jsi si jisty ze jste oba napojeny na stejnej vodojem? jukni na stranky dodavatele vody mel by tam mit vysledky testu, stary rozvody mivaji v sobe nanosy vodniho sutru a pokud se zmenily hodnoty vody, mohlo by dochazet k rozposteni tech usazenin.....
a jsi si jist ze se naaaaahodou nezamenila celkova tvrdost a uhlicitanova...
...tak tak merame vodovod...
Předpokládal bych že neměří v akváriu ale z vodovodu...
mas srovnatelne zarizeny akvarko? (rostliny, dno, filtr, svetlo, obsadka)
mas stejny interval a objem vymeny vody?
by platilo pokud by byla sinice řasa..tedy vlastně kytka..ale je li tomu tak, že je to miniaturní breberka To, že nepatří mezi rostliny (říše Plantae) neznamená, že je to breberka. Většina řas nejsou rostliny. Napadá mě, že vlastně mezi rostliny patří akorát tak žabí vlas. Je úplně něco jiného. Proto dost dobře nechápu, proč se říká "řasy a sinice". Proč se neříká jen řasy.
ale "on" ma v akvaristike stare rozvody "klasiku" zelezo a aj hlavnu vetvu...
no ja som meral 2ma - Ratajom aj JBL a "on" aj 3oma...tak ze hodnoty "sedia"...a zdroj je ten isty...
rozdiel je len v rozvodoch teda zelezo vs plast...???
Zdroj vody je ten istý a test je také ten istý? Vliv plastu na GH mě nenapadá žádný.
fakt - sice trochu OT...
bol som pred vcerom v akvaristike...sef tam akurat meral GH...a nameral 8...
ide o to ze "zdroj" vody je ten isty a ja mam doma 2-3dGH...len ma tak napadlo ze u mna je plast aj hlavne rozvody sa menili za plast...a v podstate ma zaujima to ci plast "ovplyvnuje" GH???
Víceméně pravidelně přidávám fosfor od posledního výskytu sinic právě proto, abych sinicím předešel. Držím ho v lehce měřitelném množství. Ale to pouze v těch "nejrostlinnějších" nádržích. V ostatních případech souhlasím s tím, že se bežně vyskytuje v dostatečném množství.
ani ja som KH2PO4 este nepridaval - ale doma ho mam...-clovek nikdy nevie co sa mu zide...
Taky bych to tak viděl
vzhledem k tomu ze kazdy druhej tejden zkracuju bacopy a rotaly o polovinu jejich delky a kazdej tejden zastrihavam par slahounu od echinacu, aby mi nelezly kam nechci, tak bych predpokladal ze zatim oprafdu nemusim ten fosfor resit
Je několik způsobů, jak zjistit nedostatek fosforu. Jedním z nich je, že kytky si o nic neříkají. Tak nějak rostou, ale na kosu to neni a akvarista si řiká: mohlo by to být lepší, ale radši na to nebudu sahat, abych to nepolámal.
...no ja fosfor pridavam pravidelne...
vo vodovode 0.5P a NO3 cca 15...-"musim"
Správný přístup!
zacnu ho do akvarka zamerne pridavat, az si o to kytky reknou... zatim ho asi maji dost, predpokladam ze v krmivech a nasledne vykalech je ho zatim dostacujici mnozstvi
Těžko vysvětlovat těm, kdo mají fosfor za "bubáka", že někteří ho musíme do akva přidávat.
fosfor neresim, jednou tydne decentne odsaju/vyluxuju cast vykalu z povrchu dna a doleju cca 5litru (do 30L akva), vstupni voda ma 25mg/l NO3, fosfor nemeritelnej (stve me ze ani vodarny ho nemerej)
no ja som tiez tak na cca 15-20mg/l
fakt a co na to rastliny? ak to svietilo non-stop?
toz kurva hej ze jsem si udelal kontrolny test s prilozenym vzorkem, ten se zbarvil tak jak ma
ale tu chemikalii co pises nemam k dispozici, taky nac
ale asi to bude tim ze diky nonstop sviceni jsem mel na nule i ten dusik.....
blby spinaci hodiny, ale pak dalsi pul rok co jsem s ni bojoval byl stale fosfor meneritelnej a dusik nekde kolem 15-25mg/L a nakonec pomohlo jen zatemeni a rychle rostouci echinace +CO2
Přidat reakci
1 ...... [57] ...... 74
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 81844x