Sinice
Myslím, že to považuješ za moc samospásné řešení. I v instrukcích píšou, že to bez přispění jiných faktorů nefunguje. Takže tak bezpracné to zase nebude.
A myslíš si, že ti používání tohoto přípravu poskytne 100% záruku úspěchu? Já myslím, že ne. Protože záruka 100% úspěchu v akvaristice (jako oboru) neexistuje.
Navíc tem přípravek řeší až následek a nikoli příčinu.
To Je samozřejmě jeden ze způsobů jak se silnicí bojovat ale mne ten výrobek zaujal hlavně proto že není potřeba tebou zmiňovaná zdlouhavá a vysilujicí procedura,navíc věž záruky 100% ního úspěchu a následné recidivy.
LeRi napsal: Cena mi nepřijde zase tak extrémní v porovnání s tím když ti sinice zničí celé akvárium
Nechat to dojít do takového stavu je blbost. Problém se má řešit v začátcích, kdy je likvidace málo nákladná a jednoduchá. Už jsem ale taky viděl takové akvárko a likvidace byla jednodušší než by se zdálo. Bylo osázeno tvrdými kytkami, takže co šlo vytáhnout, osprchovalo se ve vaně, zbytek se nahrubo odsál hadičkou s odkalovačem a zbytek sinice zařval při týdenním zatemnění. Sice tam byl občas pokus o získání pozic ze strany té smradlavé potvory, ale majitel, poučen, to likvidoval v začátcích.
Cena mi nepřijde zase tak extrémní v porovnání s tím když ti sinice zničí celé akvárium
Skúsiť to by mohlo byť zaujímavé, ale na moje akvárko by som dal 1,5 g za mesiac. Kupovať 500 g by bolo dosť odveci. Majú síce aj 250 g, ale to je podobné a stojí 70% ceny väčšieho. Takže iba ak by niekto mal aj jazierko. Alebo experiment rozšíriť a nasypať vhodné množstvo aj do zátočiny rieky, kde sú sinice alebo do nejakej veľkej bariny pri rieke.
Bakterie v akva a jiných vodních nádržích samozřejmě jsou ale zjevně někdy nedokáží spotřebovávat všechny složky které vyživují bakterie sinic
tyto bakterie
www.ventura-venkov.cz/… sinicím všechnu výživu spotřebují!Prý to testovali zde:
zpravy.aktualne.cz/… Podľa mňa sú v zabehnutom akváriu všetky baktérie, ktoré tam majú byť a netreba ďalšie pridávať.
K sinici: Už dlho sa s ňou potýkam, žije mi len na Cabombe a odkedy mám Myriophyllum, tak i na ňom. Práve tieto rastliny zachytávajú drobné nečistoty - keď nimi zatrasiem, vytvorí sa mrak "prachu". Predpokladám, že to súvisí - sinici asi vyhovuje tento organický odpad. Na to, aby som každý deň "vyprášil" rastliny som príliš lenivý a neviem to nejako systematicky riešiť. Filtrácia síce zachytí všetko, no voda v akváriu rotuje a prirodzene najskôr prejde "filtrom" týchto rastlín a až potom do nasávacej rúry.
Kup je, až bude akvárko "uzdravené"
Asi je teď hloupost dokupovat rybky,což? Chtěla jsem doplnit stavy toho, co mi odešlo..
Já musela použít dvě deky, protože je poněkud větší
a koukám na to akvárko od pracovního stolu, takže pořád
. Tak ať se ti to podaří
Možu potvrdit, že ten pohled je fakt divný. A to jsem použila aspoň utěrky se zviřátkama.
Ale trochu mě uklidňuje,že tento problém neřeším sama...
tak to je dobrá zpráva, když to přežil dokonce i pogostemon. Já aktuálně taky bojuji se sinicí, aktuálně zkouším Blue Exit, který mi už kdysi 2x pomohl, ale když to nezabere, zkusím to zatemnění
I když pohled na akvárko zakryté dekou mě poněkud stresuje
menovite rastliny ktoré prežili: anubias, lymnophila ses., pogostemon helferi, cryptocoryny, bacopa, hygrophila diformis, lobelia cardinalis, machy, alternanthera... všemožné druhy roznenáročných rastlín. Som presvedčený že keď boli pokryté sinicou im to škodili viac ako tma.
samozrejme že rastliny nevyzerali nejak dobre (stratili farbu) ale prežili a o mesiac sa opäť rozrástli do povodných farieb a rozmerov. Minimálne pogostemon pod tou sinicou takmer vykapal, ale po 1-2 mesiacoch sa opäť rozrástol.
Mi ta sinice skutečně zmizela, ale nevím jestli to mají na svědomí japoniky nebo to byla náhoda. Na tu vláknitou ale fungují neomylně. Tam, kde jsem dříve každou chvíli "špejloval", dneska nedělám nic a ještě mám pohled na zajímavé breberky.
Pepan napsal: Není kytka jako kytka. Anubias by to v pohodě dal.
Ten asi jo, ale jinak málokterá. Vím, co mi kdysi udělalo s kytkama zatemnění za několik dní. Ale někdy není zbytí, jen nevím, jestli na tak dlouho
Pepan napsal: Když mi v Pravé šedesátce "úřadovala" sinice společně s vláknitou řasou, nasadil jsem tam deset japonik (Caridina multidentata) a oba druhy řas zmizely. Akorát nevím, jestli ta sinice zmizela díky japonikám
Nad tím právě přemýšlím už delší dobu. Mini akvárko s cherrynama je bez problémů, hned vedle něho akvárko bez krevetek má věčný problém se sinicí. Jenže sinice vlastně není řasa a četla jsem, že je snad jedovatá (?)..
Nemá někdo zkušenost, že by japoniky skutečně pomáhaly od sinice?
Není kytka jako kytka. Anubias by to v pohodě dal.
konrad napsal: to bolo nonstop 14 dní až potom sa to stratilo
ale i s kytkama, ne? Pochybuji, že ti vydržely 14 dní ve tmě
gupky, spomínané krevety..
Ako dlho? v jednom kde som zatemnil včas tak 4 dni. V druhom v ktorom bola totál katastrofa(sinicová sieť komplet po rastlinách, skle, dne.. všetko bolo obalené sinicou) to bolo nonstop 14 dní až potom sa to stratilo
Mám je společně s papouščími platami a v pohodě. Ty bojovnice a garry nevím. Zkusil bych se ještě zeptat jinde.
Brakickou vodou nedisponuji. A Faunus se mi líbí, ale nemá on rád také rostlinky..?
Zakryto. Ne nějak precizně, ale zakryto...a je to divné!
Možná Halocaridina rubra, ale ta chce brakickou vodu. Slyšel jsem Faunus ater, zkusil, ale nevím (buď jsou dva na 100l málo nebo to nefunguje).
A co všechno se dá pokládat za sinicožravce? Jak dlouho bylo zatemněno?
A přežily by společně s bojovnicemi? Dále tam je Danio, pandové, Garry.
Když mi v Pravé šedesátce "úřadovala" sinice společně s vláknitou řasou, nasadil jsem tam deset japonik (Caridina multidentata) a oba druhy řas zmizely. Akorát nevím, jestli ta sinice zmizela díky japonikám nebo se jednalo o jinou shodu okolností.
Aha. Sviňa jedna.
A co zkusit nějaké živočichy, kterým by třeba chutnala? Někdo tu zmiňoval pancéřníčky kropenaté,někdo krevetky... Já mám pancéřníčky pandy a Garry - asi by se snesli, ne a nevím,zda by u mě krevetky přežily?
To akvárium je ale třeba úplně zakrýt neprůhlednou látkou nebo fólií. Sinice dokáže přežít i za celkem nízkých hodnot světla.
Vypnula jsem tedy světlo úplně. Tak uvidíme, co to udělá.
Někdy to zvyšování nepomůže, spíš bych na 4 dni zatemnil akvárium a až pak upravil NO3.
Tak sinicím se tu zalíbilo. Ono tedy přispělo i to,že jsem byla 14 dní pryč a nemohla mechanicky zasahovat. Stavoval se tu sice obden kamoš a Sanytr dával, ale jen obden, bez dalších zásahů. No, zvýším dávku a zvýším čištění i výměnu. Tak mi držte pěstě.
Starší reakce
Ahoj, zatemenim na par dnu si od sinice pomuzes jen na chvili, ale je to dobry start, kdyz jsi pripravena na dalsi zmeny. Kazdopadne je tu hodne o tomto tematu, sinice se take rada vraci, dokud ji prostredi aspon trochu vyhovuje, ale napraveni pomeru dusicnanu a fosforu ji postupne odrovna.
K tomu samo pristupuji i ostatni faktory jako svetlo, chce si s tim trochu pohrat, ale jinak je taktika jasna jak je psano v ostatnich prispevcich, odsavani se stejne po nakou dobu nevyhnes. Taky pocitani ne, pac matematika je jasna, dusicnany jsou potreba, pokud jsou blizko nule, tak raj pro sinici, ale jinak behem par mesicu by mela byt pryc pri dodrzeni taktiky. GL
Já mám takový pocit, že k tvoření sinice může přispět i lom světla. Kdysi jsem vedl akvaristický kroužek A měli jsme tam, mimo jiné stojan s rámovými nádržemi cca 200 litrů. V jedné se nám neustále tvořila sinice. Když už jsme si s ní nevěděli rady, nakonec jsme ve stojanu prohodili dvě nádrže a na místo té, kde se sinice tvořila, přišla nádrž, kde nikdy sinice nebyla. V původní, přestěhované se sinice přestala tvořit, zatímco v nádrži, nastěhované na místo té sinicové, se sinice tvořit začala. Nakonec jsme si s tím poradili jednoduše. Do nádrže jsme vysadili několik dospělých jedinců pancéřníčků kropenatých a do měsíce bylo po sinici. Ona totiž nesnáší větší pohyb vody a substrátu.
No asi tak.
Nejsem žádnej chemik a nikdy nebudu, jdu na to spíše po sedlácku a snažím se orientovat podle toho co vidím, tedy ani nepoužívám žádný měření, ale když někde řeším sinici, jako první navyšuji a to mnohdy až brutálně ty dávky dusíku.
Ak je dusíka nedostatok, tak jednoducho bežná denná dávka síce pomôže, ale problém nevyriaši. Bežná denná dávka má +- pokryť dennú potrebu rastlín, no ak je obsah dusíka blízko 0, tak ho jednoducho nezdvihne, len vyrieši to, aby rastliny (i riasy) mali aspoň niečo. Ak sa dávka spočiatku znásobí, tak pokryje spotrebu + niečo zvýši aj do zásoby, tzn. na zvýšenie celkového množstva.
Ono samozrejme dennú dávku naozaj málokto trafí presne, a tak celková hladina dusíka trvalo mierne stúpa alebo klesá. Potom vstupuje do hry výmena vody (ktorá dusík môže ako znížiť, tak i zvýšiť - podľa toho, čo obsahuje vstup), a prípadne nárazové navýšenie. S príliš nízkym obsahom dusíka sa spája i cirkulácia vody v akva -- ak je slabšia, tam vznikajú hluché miesta, kde voda neprúdi, a môže tam dôjsť k lokálnemu nedostatku dusíka, lebo ho rastlinky vyžerú a nový nedotečie. Ale to všetko závisí na konkrétnom akva, na svetle, rastlinách atď - jednoducho, nie je to veda ale alchýmia...
Táák, já mám na mysli první 2-3 dávky dejme tomu místo těch 10mg/l jít na 30mg/l, prostě šoková terapie, ale stále akceptovatelná i citlivější osádkou.
A tak kolik teda? Ono rozdíl je "dávka" a "cílová koncentrace". Jasně, když je hlad po dusíku, může dát jednorázově víc, aby to trochu dorovnala...
V tomto ma Roman pravdu. Sinica ustupi rychlejsie ak tam na zaciatku tie dusicnany rapidne prezenies. Potom uz len treba najst dennu davku, pri ktorej sa ti nebude tvorit a zaroven nebude kumulovat tak, aby ti neotravila osadenstvo.
Morticia napsala: Dávkování mi spočítal Acinonyx. Je z Brna,tak má stejnou vodu,jako já a prý jde o jeho obor.Tak tady žádná připomínka, tedy k tomu krajovému příslušenství a odbornosti jmenovaného, jenom já osobně jsem udělal velmi pozitivní zkušenost, když ty první dávky i brutálněji přeženu a to klidně několikanásobně.
Dávkování mi spočítal Acinonyx.
Je z Brna,tak má stejnou vodu,jako já a prý jde o jeho obor.
Myslím že ses rozhodla správně.
Nic proti tomu zatemnění; tuhle zkušenost pozitivně udělali různí akvaristé, tak to asi funguje.
Ale v jiných případech (např. i mně) pomohlo přihnojení dusíkem, tedy např. sanytrem. Při pohledu na Tvoje rostlinky se mi zdá, že možná opravdu máš málo dusíku, takže je dobrá šance, že během pár dnů uvidíš zlepšení - lepší růst rostlin a mizení sinic.
Pokud ne, pak zkusíš ten Pepanův postup, tj. zatemnění.
Pozn.: Jenom to s tím sanytrem nepřežeň. Dobře si spočítej dávkování; já říkám že 10 mg NO3 na litr musí všem rostlinám v pohodě a s rezervou stačit. Někdo říká i víc, ale to je podle mého názoru už nadbytečné (zejména když nesytíš CO2).
JO,krevetky. A nezežerou mi je bojovnice? Nevím,zda mám na krevetky vhodnou nádrž.
Zkusím zatím bez zatemňování, jen s omezeným světlem a uvidíme.
Údržba s výměnou půlky vody. Sanytr dávám, tak doufám,že pomože. Měla by pomoci i zdejší tvrdá voda. Odstraňovala jsem i mechanicky,něco rukou, něco hadičkou. Ano, práca na dlouho, ale snad bude mít efekt. Na skle,na dekoracích ani ve dně to zatím není. Jen rostliny a trochu na filtru.
Zatemnit? No, já zatím vypla bílá světla,svítím jen těmi barevnými. Bude to stačit? Jednu Ricciu jsme vyhodila, z druhé jsem to vytahala špilkou. Mám její zásobárnu v kouli,tak možu kdykoliv vyměnit.
Co jsou japoniky, Pepane? Mě napadají jen denrologické varianty, to je ta profesionální deformace, ale do akva nepoužitelná.
Při té piplačce jsem zjistila,že mám na Microsoriu jelení paroh (se to myslím jmenuje), průšvih/neprůšvih?
Ještě námět k přemýšlení. Do akvária, kde jsem zápasil se zelenou vláknitou řasou a sinicí, jsem nasadil něco málo japonik. Od té doby tam ten problém nemám.
Já ji měl dvakrát. V jednom případě jsem nechal schválně přebujet stonkovky, abych měl do novýho akvárka, ve druhým případě jsem nechal přebujet plovoučky, hlavně okřehek. Sinicovou kalamitu jsem neměl, ale objevila se. Předpokládám, že kvůli nedostatku živin, co požraly stonkovky a plovoučky, protože jsem u tenkrát stonkovek nehnojil skoro vůbec a u plovouček teď taky nic extra navíc. U stonkovek jsem odtříhal co šlo a přihnojil Sanytr, ve druhém případě jsem posbíral 90% plovouček, seškrábnul cca polovinu sinice ze skla u dna, kde se udělala a přihnojil Sanytr. Za týden až dva zmizel i ten zbytek, který jsem neodstranil. Se světlem jsem nedělal nic...
Ze skla to jde nádherně žínkou na mytí nádobí, ze dna a rostlin odsávání hadičkou. Jinak bych zkumuloval podněty těch, co radili přede mnou. Odsát co nejvíce sinice jde a pak na týden zatemnit akvárko. Kytky by to měly vydržet, snad jediná, kterou by to poškodilo je ta Riccie. Ale pokud se ta sinice dostane do ní, je to tak na vyhození.
Odsávám hadičkou od vzduchování. Znova a znova. Práce na dlouho.
me se na sinici osvědčilo mechanicke odstranení nekrmit zatemnit a vyměna vody castější.
Přidat reakci
1 ...... [17] ...... 73 74
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 81425x