Sinice
Já zkusil řešit poměr N:P (v mém případě přidáním P). Už jsem to tu několikrát psal. Zabralo mi to pokaždé, když se sinice objevila...
Není to tak jednoduché taky jsem si to říkal vypnutá světla a zastínění, antibiotika, a pomohlo až hnojivo.
Založ si podrobnou prezentaci, líp se pak ,,radí,,...
řadu let. Zjistil jsem že když svítí dopoledne slunce, tak mi do akva pálí paprsky do boku, a dozadu, tak jsem tam dal kartony. Už jsem to ale měl a nepomohlo to. Odobrníci ze zemědělské mi tvrdili že je to sluncem a teplem v letních měs, ale přetrváva to i ted v zimě. Přemýšlím že jestli je to sinice, což je bakterie, vybiju jí chemií jednorázově, a pak bude klid
Čauky, jak dlouho provozuješ akvaristiku ?
Tropica substrát Aquarium Soil Powder 9 L
Trochu nechápu . Já se neptal co mám dělat . Můj příspěvek je o tom jak rychle jsou schopné krevety vyčistit rostlinu od sinic . A ano sinice se tvoří hlavně při nadbytku fosfátů . Přesto doporučovat nějakou zázračnou vodičku (Easy Life Blue Exit) místo přírodního řešení je dost divné .
Je to pořád dokola, kupte si prosím test NO3 máte nulu dusičnany na 100 procent, fosforu máte nadbytek, protože ty kytky ten fosfor bez dusíku nezapracují...Začnete dávat dusík, přípravek Easy Life Blue Exit vám pomůže na sinici,,,pak stale dodávejte dusík na cca 10-25...
Sinice je svinstvo největší. Svého času jsem z ní byl totálně zoufalý. Půl roku jsem s ní neúspěšně bojoval, byla rozlezlá všude. Co mi fakt pomohlo, bylo zatemnit akvárium na týden. To sinice nedala a kompletně vychcípala a už se pak neobjevila. Ale odneslo to i dost kytek.
Pak jsem si jí do akvária zanesl ještě jednou na nové kytce - ale tehdy to byla jen "malá" nákaza, kterou se mi podařilo zarazit v zárodku pomocí aplikace peroxidu přímo na postižené místo, takže se to nerozšířilo.
Ale nikde se mi nepodařilo najít, co je jejím spouštěčem - co článek, to jiný názor.
O jakém nabušeném substrátu to mluvíš? Pokud je to něco jiného, než máš v prezentaci pak bys ji měl aktualizovat. Něco o vodě víš? Aspoň o té vstupní.
Máte někdo radu aby se tohle zelený a slizký co potáhne všechny moje kytky, dno i dekorační kořeny už neopakovalo stále dokola?
Možná je to silným světlem prej - Zatemnil jsem teda akvo na 4 dny do černého pytle - pomohlo, zredukovalo se to, ale Pak se to zase objevilo.
Snížil jsem tedy o půlku ledkový světlo. Přes léto jsem dokonce zezadu zatemnil kartonem i ze strany k oknu, ale zase se to objevilo.
Prej to přehnojuju - Snížil jsem teda Profiplatns Complete Advanced free na 3 ml na týden. Snížil jsem tekutý N na 1ml za 3 dni, ale pořád to slizký roste. Vodu měním půlku co týden. Už nevim co s tim. Neni to tim nabušenym substrátem? Zdá se že je to blue-green algae
Áno písal som ze nasledujúce dni zasadim ďalšie rastliny od známeho ktorý robí cez víkend prestrih vo svojom akvarku
Dno z jílového minerálu a žalostně, opravdu žalostně málo rostlinek. Opakuje se to tady pořád dokola, nejdříve si sežeň mraky rostlinek, stále někdo nabízí přebytky, osaď akvárko cca z 75ti % rostlinkami - ony se samy vygenerují, které ti půjdou a které ne - no a pak je i ,,zajetí,, akvárka rychlejší, vše vyrovnané, líp pak vychytáš dobu a intenzitu svícení, teplotu...no a je to. Udělej tam prales z nenáročných rostlin a až to pojede, můžeš zkoušet a dosazovat náročnější. Sinice je prevít, prošla si tím spousta akvaristů.
Ahojte.Vcera po vymene 1/3 vody som na túto pliagu aplikoval peroxid vodíka 3% ( 2,5ml na moje 20L akvarko)a začal sa proces bublinkovania. Dnes ráno vidím veľké zlepšenie na rastlinách,na substráte už nemám vôbec sinicu,no je tu veľké ALE. Rozkatce kde som mal náznak tejto baktérie sa mi úplne rozpadli. Ostali len stonky. Pozbieral som z hladiny odpadnute rozkatce a budem ďalej sledovať či mi nezmizne úplne. Tento týždeň plánujem dosadiť ešte viac rastlín
Ďakujem
vyskúšam, ja som si práve myslela že sinica vzniká nedostatočnou hygienou v akva, keď sa málo odkaluje a je príliš detritu napríklad. Čo ja ho mám v poslednej dobe celkom dosť tam. Aj prvý krát keď sa robila tak pod substratom,kde sa držal aj detrit a nedostala som sa tam to čistiť.
Na pěstování sinice jsem expert
tak jdu hned radit. Zkus přihnojit kytkám nějakým hnojivem ke kořenům. Jak odkaluješ, mají méně živin, než na co byly zvyklé, a sinice toho hned využila. Měň hodně vodu, a při těch výměnách odsávej sinici. S blue exitem zkušenost nemám, tam neporadím.
Ahojte. Objavila sa mi sinica, zatemnenie nepomáha , ako dávkovať blue exit? Dávam podľa návodu 2,5-3ml na moje 30l akva. Ako davkujete vy? Prosím a ako má vyzerať roztok blue exit? Môj je akýsi priesvitný do sivasta a má tmavosivé hrudky. Nemôže byť starý? Lebo zatiaľ sa mi nezdá , že by zaberal. Sinica sa objavila cca posledný týždeň, nie je jej veľa. Odkedy nemám krevetky začala som odkalovať kvôli bette a zrazu bum sinica. Kým boli krevetky odkalovala som minimálne, lebo som často vysala aj nejaký drobizg, ktorý som potom zbierala vo vedre.Ale nemala som vtedy bettu. Medysi som s ňou mala tiež problém ale robila sa dolu v substráte, teraz je na rastlinách. Substrát som vyriešila tak, že som na sklo okolo substratu nalepila čiernu pásku aby sa pod substrát nedostávalo toľko svetla. Odvtedy bol pokoj.
Budem vďačná za každú radu.
Ahoj, boj z řasou obecně by měl být hledáním a odstraněním příčin, než řešením následků. Toť klišé
. Chemií bych použil snad až jako poslední možnost. Sinice nejsou řasy ale bakterie, takže přípravky na boj s řasou nejsou nejlepším krokem jak se jí zabavit. Otázkou je zda skutečně bojujete pouze s sinici.... Lepší je zvýšit higienu v akváriu, lépe odkalovat a měnit vodu, mechanicky sinici narušovat a odsávat ji a doplnit prospěšné bakterie. Snížit zatížení vody, třeba již uvedeným nepřekrmováním.
K zmíněným prostředkům....jeden je nic neříkající vodička proti řasám bez uvedeného složení a druhý je opět neidentifikovatelné hnojivo pro růst rostlin. Kombinace kdy jedna věc vše potírá a druhá vše podporuje, včetně řas
, je metoda pokus omyl. Snad to u vás ale bude funguje, držím palce.
Tak přátelé vypadá to ,,že jsem na dobré cestě.
Snížil jsem osvětleni z 9 na 7 hodin , 3 dny jsem nekrmil a pak jsem snížil dávku dávám trochu a jen to co opravdu rybky pochytají.
No a koupil jsem a aplikoval tyto dva přípravky : Femanga Algen Stop General na řasy a Femanga Bio – General na řasy .
A vypadá to že se poměrně rychle vše mění do normálu .
Jestli je to sinice poznáš snadno, jde lehce setřít a pěkně smrdí.
Ahoj
Já si myslím,že bys aktualizovat prezentaci mohl- a právě když je v akva problem.Aby si i ostatní mohli porovnat a poučit se - identifikovat a naučit jak problem s řasou řešit a vyřešit..
Časosběrné fotky pomohou poznaní,že se "to" nevyřeší třemi kapkami zázračné chemikálie..
Mysli i na nás ostatní Děkujeme
Tak moc krmim a hnojim? Mám častěji odkalovat? Pomůže nějaký přípravek? Díky moc
Nejedná o sinici,ale o štěčičkovou řasu.Příčinou je vysoký obsah živin a odpadních látek .
Já vás zdravím hledal, jsem všude a nikde jsem našel fotku co by se podobala mému problému v akváriu. Tak prosím o radu ,protože nevím jak to řešit .
Vodu měním pravidelně ,odkaluji dno ,přidávám saechen exel a jednou týdně hnojivo .
Nikdy jsem neměl problém a teď tenhle hnus . Je to všade na rostlinách ,kořenu kokosu ...
Díky za případnou radu a ať se daří .
Marek.
Po přechodu na hnojiva Rataj sinice zmizela.
Na 100 litrů hnojím takto denně
Bioflor master 3ml
Makron NPK 4ml
Liquid carbon 2ml
Všem děkuji za rady. Fotky před a po.
Disbalance. Živinová, mikrobiální. A přestal bych "hnojit" tím PROFIPLANTS LIQUID CARBON, to je hotová mánie
Nene , před předěláním akvária tam nebyli a sinice se tvořila před očima . Ten rozbor mě opravdu nemine .
Nemůže být problém v tom, že se ze dna uvolňuje spousta živin z těch kapslí? Zas tak dlouho tam nejsou. Chtělo by to udělat trošku komplexnější rozbor vody, třeba bude problém ve špatné hladině různých živin.
To je právě to . Moje akvárko je paradox . Čím méně svítím , tím více sinice . Čím více dusíku tím více sinice . Jednou jsem nechal svítit světla 48 hodin v kuse bez hnojení a sinice začala mizet .
. Ale kytky začali chřadnout a objevila se zelená řasa . Když hnojím normálně , kytky jsou krásné vybarvené . Ale po sedmi dnech totálně pokryté sinicí .
Ahoj
Asi blba otazka - toto jsi asi prosel ze?
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Priciny: moc svetla, a malo dusicnanu.
Na kolikatce mas dusicnany? Vydim caste vymeny vody ve velkem mnozstvi
Zkousel jsi to zatemnovani?
Je mozne, ze jsi tyto zaklady uz prosel a aplikoval. Pokud ano, prenecham rady zkusenejsim kolegum, nebot se sinici zkusenosti nemam
Jeste pridam prispevek od kolegy, ktery jsem nasel v teto diskusi. Mozna taky pomuze nebo se muzes obratit primo na neho:
DIDO:
Ahoj. Ja som si tiež užil túto pliagu. Vyše roka som sňou bojoval. Nepomáhalo nič, absolútne nič. Zatemnovanie, chémia, uv lampa na sinicu nefunguje. Nakoniec zabral ten pomer fosfor dusik. Neveril som tomu ale sinica zmizla pred očami. Doslovne. Do týždňa bolo ponej a už mám akvarium dva roky čisté. Skus buď pomer dusik 10mg/l a fosfor 1mg/l. Alebo dusik 20 a fosfor 2 mg/l. Alebo ešte môžeš tak ze koľko máš dusiku vydel to 16.napr. ty máš dusik 30mg/l. 30:16=1,875.tak skus aby si mal fosfor skoro dva. Jasne ze to neodhadnes úplne presne. Ja mam na fosfor sera test a som s nim spokojný. Vyskúšaj tento postup a uvidiš. Držím palce.
Dik
Vše mám popsáno v prezentaci .
Za každou radu budu vděčný . Děkuji
A aké by mali byť ideálne hodnoty mg a ca v mg/l? Ja mam podľa jbl 10 mg/l horčík a 45 vápnik. Je to dobre?
Nejvhodnější poměr hořčíku k vápníku je 1:2 až 1:3.
Reverzní osmózu jsem nezkoušel, ale možná by to mohlo být řešení. Vstupní vodu mi vodovody dávají tuhle:
NO3 - 19,7 mg/l
Mg - 7,4 mg/l
Konduktivita - 48,8 mS/m
Ph - 7,42
Ca - 57,3 mg/l
Fe - 0
tvrdost - 1,73 mmol/l
sírany - 84,9 mg/l
Oproti jiným lokalitám je obsah síranu 2x větší, nevím jestli to má vliv na sinici, ale minimálně nesplňuje doporučené poměry k ostatním prvkům
Nemohlo by být v takto extrémním případě řešení voda z RO a ruční přimíchání prvků? Tady to dost vypadá, že je problém už ve zdrojové vodě a dokud se zdroj nevyřeší, bude to nekonečný boj.
Ahoj, ja bojuji se sinicí už dva roky a taky mi nic efektivně nepomáhá. Zkouším si hrát s poměry dusíku a fosforu docela dlouho (Redfield ratio - google ukáže tabulku vhodných poměrů) a sinice při některých poměrech roste lépe a někdy hůře . Vliv na to můžou mít i jiné prvky, které mohou fungovat pro dusík nebo fosfor jako blokátory. U mě má vliv železo, které když nedávkuju pravidelně tak mi rostliny stagnují a sinice bují. Když železo dávkuji pravidelně, tak rostliny rostou jak o závod, ale k sinici se přidá zelená řasa, ruducha a prachová řasa. Pořídil jsem i CO2 systém, což je sinici úplně jedno, ale kytky lépe odolávají. Jinak jsem zkoušel z chemie Blue exit, Acriflavin oba mi zabrali až po zdvojnásobení až trojnásobení doporučeného dávkování, ale sinice se dřív nebo později vrátila (nejdéle snad 3 měsíce byla pryč). Teďka experimentuju s peroxidem vodíku, tak uvidíme. Chemie samozřejmě řeší důsledky a ne příčinu, ale alespoň si kytky mají čas odpočinout.
Ahoj. Ja som si tiež užil túto pliagu. Vyše roka som sňou bojoval. Nepomáhalo nič, absolútne nič. Zatemnovanie, chémia, uv lampa na sinicu nefunguje. Nakoniec zabral ten pomer fosfor dusik. Neveril som tomu ale sinica zmizla pred očami. Doslovne. Do týždňa bolo ponej a už mám akvarium dva roky čisté. Skus buď pomer dusik 10mg/l a fosfor 1mg/l. Alebo dusik 20 a fosfor 2 mg/l. Alebo ešte môžeš tak ze koľko máš dusiku vydel to 16.napr. ty máš dusik 30mg/l. 30:16=1,875.tak skus aby si mal fosfor skoro dva. Jasne ze to neodhadnes úplne presne. Ja mam na fosfor sera test a som s nim spokojný. Vyskúšaj tento postup a uvidiš. Držím palce.
Pokud se nepletu, tak na sinice by mohla pomoct UV lampa. Ale jinak bych mimo to doporučil i rozbor vody aspoň u Profiplants, aby bylo jasno, kolik je jakých prvků, jestli není problém v nějakém nedostatku nebo přebytku.
Ahoj, stale me trapi ty neskutecny sinice. Uz je to min pul roku a furt mi masivne okupuji akvarko. Nadrz byla puvodne huste osazena jak stonkovkama tak echinacema a kryptokorinama. Pak najednou rost
liny prestaly rust. Hnojila sem Flourishem. Nezabralo to a pak zacala ta svinska sinice, pokryva uplne vsechno, stale ji odsavam, ale nemizi. Zkusila jsem hnojit Nitrate i fosforem. Nevim, jaky ma byt pomer, ale urzovala jsem fosfor na 0,5-1 a dusik na 30. Ale nepomohlo to. Vyprala jsem k filtr i kdyz prutok byl furt dobrej. Vodu menim po tydnu. Sinice je vsude. Jak u dna tak k na plovouckach. Vsechny rostliny stradaj. Uz nepomaha i 4 denni zatmeni nadrze. Muze mi nekdo prosim poradit?
Nemam zadny substrat, jsem stara skola, mam jen pisek z flexiobklady. Takze muzu brat za smerodatne, ze vodu testuji normalne z hladiny?
Zkousela jsem totiz otestovat i druhe akvarko, ktere je pekne a vse slape a roste jak ma a ukazalo mi to fosfor taky temer na nule. ( testy mam od Sery)
stetinka napsala:Jde mi o to, ze jsem v jedne diskuzi cetla, ze pry nema cenu merit fosfor ve vode, ze se musi odebirat voda ze dna. Je to pravda?
To platí podľa mňa iba pri "aktívnych" substrátoch, ktoré pohlcujú "prebytočné" živiny...
Ahoj. Mela jsem par let v pohode fungujici akvarko. Jako je taky v prezentaci (180 l, juwel). Pak najednou prestaly rust rostliny, z bujne vegetace, jez jsem neustale darovavala se najednou stalo stagnujici az neprosperujici akva. Pak zmizel okrehek ( dodnes zustava jen ve filtru) a salvinie uhnivala a neprirustala. Zacala sem hnojit seachem flourish. Akvarium beze zmeny. Objevila se sinice. Posleze jsem ( bez testu) z odchazejicich plovoucek, usoudila, ze chybi dusik. Zacala prihnojovat seachem nitrogen. Salvinii se zacalo darit. Sinice ale rozjety. Dvakrat jsem na par dni zatemnila akva, sinice se ztratila, ale po par dnech navrat. Docetla jsem se, ze to nemusi byt jen chybejicim dusikem, ale i pomerem N:P. Takze jsem koupila testy na NO3 a PO4. Dusik byl na 25 a fosfor nula. Ten je dnes diky tomu, ze hnojim Easy Life Fosfo ve vysokych davkach konecne na 0,5 mg/l. Je mozne, ze jsem musela dat 3 nasobnou davku fosforu? Ryby v te 180 jsou 6x M.praecox, 20x T. krvava, 6x mala makrakanta. Krmim tak obden, takze prirozenyho fosforu asi malo. Jde mi o to, ze jsem v jedne diskuzi cetla, ze pry nema cenu merit fosfor ve vode, ze se musi odebirat voda ze dna. Je to pravda?
Ahoj, taky mám stejný problém se sinicí a zkoušel jsem dávat kys. salicylovou. Jak uvádíš, její rozpustnost ve vodě je minimální, ale v alkoholu se rozpouští krásně. A navíc alkohol by měl podporovat bakterie v půdě-jak tady někdo uváděl dříve. (vodka, ocet, cukr)
Ale taky mi to zatím na sinici s kyselinou salicylovou moc nejde. Asi vyzkouším peroxid vodíku a uvidím. Pepa
0 14.05.2023 16:57 Tico Tak, a je tu update mého boje se sinicí. Co se týče aspirinu - zkusil jsem 2 cykly, jeden se zatemněním, ale ta modrozelená potvora se jenom přeskupila a bujela dál. Nechal jsem si v lékárně odvážit 2 gramy kyseliny salycilové a zaútočil havní složkou Blue exitu. Použil jsem dávkování podle výrobce originálu, ale jelikož jsem trošku zanedbal teoretickou přípravu, první 4 dny jsem do akvária nadávkoval jenom první pětinu celkové "nálože", a pátý den pak jednorázově zbytek. Modří asi tuší - rozpustnost kys. salycilové ve vodě je pouhých 0,1g/l a já napodobil originál rozpuštěním 2g v 200ml vody. A to, co jsem považoval jen za pěnu bylo 80 procent nerozpuštěného prášku
. Každopádně po pěti dnech byla ve vodě celková dávka, sinice to subjektivně trošku brzdilo, ale za pár dnů začlo zase nepěkné bujení. Rostlinám to nijak nevadilo, E. bleheri nasadil na květ, anubiasy se docela rozjely. Asi jsem si vyšlechtil během několika měsíců, kdy nějak nebyl čas a chuť, a v akvárku přežilo jen pár kryptokoryn, nějaký rezistentní kmen či co
Poslední naději jsem vložil do 10% peroxidu vodíku a druhý den dávkuju 10ml/100l - tady už efekt nastoupil, povrch povlaků sinic zešedivěl, povlaky ustupují, rostliny se zase můžou nadechnout. Rostlinám to zatím zdá se neuškodilo, újmu neutrpěl ani plůdek (asi od dánií malabarských), který mi roste v přepadovém filtru vedle nádrže.
Nabízí se otázka, jak je to s tou kyselinou salycilovou - jednak výrobce má nějaký trik, kterak do 200ml balení rozpustit 2g kyseliny, a možná to promile astaxantinu tam hraje větší roli, než jen barvení roztoku. Objednal jsem pro jistotu pár pytlíků KNO3 a uvidíme...
Peroxid vodíku lze zakoupit v 10% , 12% koncentraci jako "technický", podstatně levněji např. u bazenářů,ale... Opatrně, přečíst příbalový leták a raději naředit na tu 3% koncentraci. Nebo koupit nejlépe rovnou ten z lékárny a další látky v něm neřešit, koncentrace při doporučeném použitém množství v běžném akva jsou bezvýznamné...
Neřešil bych.
No právě, že ty konzervanty obsahuje Peroxid vodíku z lékárny (
www.drmax.cz/… -záložka popis), tak jsem se ptal, jestli je i nějaký peroxid vodíku bez těchto látek.
Každá chemická látka je nebezpečná - záleží jen na koncentraci.
Vámi zmíněné přídatné látky jsou konzervanty. Netuším, jestli a proč by měly být pro vaši potřebu nutné(?).
Běžná koncentrace peroxidu vodíku je 3%. K dostání např. v lékárnách. S koncentrovanějšími roztoky je potřeba pracovat "v rukavičkách" a vědět, co dělám...
Doporučuje se tady Peroxid vodíku. Ve složení je uvedeno: Pomocné látky jsou stabilizační přísady kyselina benzoová a difosforečnan sodný.
Jsou to bezpečné látky? Nebo je nějaký Peroxid vodíku i bez těch pomocných látek?
Jsem téhož názoru, že kyselina salicylová má pozitivní vliv na rostliny. Proto ji používám jako prostředek (stresový hormon) proti patogenům u terestrických rostlin.
Možná by stálo za to, pohrát si s touto látkou i v akváriích?
Hnidopíchanec akceptován
Jasne, v MSDS je uvedena "Salicylsäure" a vzhledem k tomu, ze dle Franka kys. acetalsalicylova zastavuje rust drkalek, jsem si to zbrkle spojil. Kazdopadne i ta kys. salicylova jde koupit za hubicku. A asi bude i lepsi vzhledem k prospesnosti rostlinam.
...Dalsim "zjistenim" autora studie bylo, ze druhy zatimco druhy testovany pripravek byl na bazi salicylatu, u Blue Exitu se slozeni nepodarilo zjistit. To podnitilo moji zvedavost a zapatral jsem po bezpecnostnim listu (MSDS) Blue Exitu a jake prekvapeni - 99 procent voda, necele procento kyselina salicylova (acylpirin) a maly zbytecek astaxanthin (na obarveni)...
Jako správný hnidopich upozorňuji, že Acylpyrin se nevyrábí z kyseliny salicylové, ale jejího derivátu - kyseliny acetylsalicylové (analgetikum). Ta první jmenovaná se používá např. v kožním lékařství díky svému keratoplastickému efektu, v mém případě pak jako zajímavý hormonální stimulant při pěstování rostlin.
Ale když ten Acylpyrin tak dobře zafungoval, to ostatní kolem je vedlejší.
2 19.04.2023 20:22 Tico – Blue Exit slozeni
Pratele, sinice me potrapila za celou moji akvaristickou historii az ted po vycisteni zanedbaneho akvarka. Zvazoval jsem aplikaci Blue Exitu a trochu jsem googlil na tohle tema. V jedne studii vlivu pripravku proti sinicim na Danio rerio me zaujalo, ze Blue Exit udajne neuskodil daniim ani v desetinasobne prekrocene koncentraci (dokonce snad ani 100-nasobek nebyl nikterak fatalni). Dalsim "zjistenim" autora studie bylo, ze druhy zatimco druhy testovany pripravek byl na bazi salicylatu, u Blue Exitu se slozeni nepodarilo zjistit. To podnitilo moji zvedavost a zapatral jsem po bezpecnostnim listu (MSDS) Blue Exitu a jake prekvapeni - 99 procent voda, necele procento kyselina salicylova (acylpirin) a maly zbytecek astaxanthin (na obarveni). Takze jako pravy kolenovrt jsem rozdrtil dve tablety aspirinu (davkovani dle Franka), zastinil nadrz, zprovoznil vzduchovani a dej se vule Pane
Uz po par hodinach je videt, ze to te potvore vubec nesmakuje a opousti dobyta uzemi. Dodavam, ze vyrobce Blue Exitu rozdeluje davku do 5 dnu, ale pri davkovani dle Franka se aplikuje ekvivalentni davka jednorazove.
ja som mal tiež dočinenie so sinicou. nevedel som sa jej zgabať možno aj dva roky. zatemnil som akvarium na 10dni.poctivo,absolutna tma.sinica síce zmizla ale do týždňa bola speť. skúšal som peroxid, blue exit. nič na ňu nezabralo. skúšal som malo dusika veľa dusika, malo fosforu veľa fosforu,vybral som substrat vypiekol ho v trúbe a nič. ta špina bola speť. nakoniec som vyskúšal ten pomer dusik fosfor a čuduj sa svete do týždňa bola preč. sama od seba. a už sa nevrátila. dva roky som bez nej, aj bez rias. dusik držím na 10-15mg/l a fosfor na 1-1,5mg/l.
Děkuji moc. Četl jsem že pomáhá zatemění akvaria dekou na par dní
Sinic je velké množství druhů.
Jdeto stáhnout z listů někdy celý kus.Jen mně mate že jeto hnědé
Pokud to jde lehce setřít a je to mazlavé, bude to sinice.
0 06.10.2022 17:48 79 tomasDv
Peníze obětujte za pořádný rozbor zdrojové vody. To vám v začátku dá víc než všemožné měřáky na úplně všechno!
Kalibruje se jednou za čas
Ten elektrický se myslím kalibruje? Bude třeba ho pořád kalibrovat.
Takto začíná mnoho příběhů o high tech...
Je dost možné že ten test je úplně na.... Je to ten nejlevnější takže koupim ten elektrický a test na UT a napíšu vám sem update.
Áno, čo sa týka hodnoty. Ale nemali by ísť po stupnici opačným smerom (ešte som sa s tým nestretol).
Buď je ten test úplne na...., alebo mu to ph niečo zvyšuje.
Testy jsou velmi nepřesné
Jsou také kolem 300Kč. Na UT kapkový jsou laciné.
Väčšina testov (ph, NO3, PO4...) môže byť veľmi zavádzajúca (od akéhokoľvek výrobcu), preto je dobré poznať hodnoty od dodávateľa. Potom sa dá sledovať nejaký +- trend (resp. nebudú až tak potrebné). Preto ťa zervajs nabádal na rozbor - vodu pijete. Alebo sa popýtať susedov či nerobili. Poznať vodu je asi základ. Nevieš ani či je tvrdá/mäkká?
Testy na uhličitanovú tvrdosť sú +- presné (neukazujú extrémne bludy) - výrobcu by som neriešil. Tam by som začal. Ak nerozpustíš CO2 (kH>10), bez RO sa nezaobídeš.
pH ani nepotrebuješ vedieť presne (CO2 meriaš pomocou dropu). Ale, nemalo by ti v tom akva stúpať bez dôvodu - dole som vypísal dôvody prečo by malo klesať. Preto sa na to pýtam.
Takže tvoje kohoutková voda je kyselá a když jí naleješ do akvária tak pH o hodně stoupne?
No a ještě nějaký na tu tvrdost atd?
Nevím jak se ti to ukázalo ale prostě oranžová je vstupní voda a tmave zelená z akva
Test PH bych koupil elektronický. Stojí něco kolem 4 stovek.
Nemáš fotky 2 a 3 přehozené?
Dobře tak tedy přikládám i foto a zároveň vím že testuji tím nejhorším testem kterým asi mužu . Ohledně těch testů tak mi prosím doporučte nějaké testy včetně testu na ph a ty další důležité co jste říkal ale v nějaké rozumné cenové kategorii už jsem do toho docela nasypal a nechtěl bych dále vyhazovat peníze.
test:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
1) fotka voda v akva
2) fotka voda vstupova
Antibiotika co neničí bakterie?
(Sinice je i všude uznávaná spirulina
)
Ano, nejsem si vědom že ničí bakterie. Ten kdo to použil tak nic takového nepozoroval. Zničil sinici a akvárium jelo v pohodě dál. Tímto přípravkem jsme likvidovali sinici u několika akvárií a nepozorovali jsme žádnou újmu. Tyto akvária máme napojeny na centrál vodu a filtry proto se sinice dostala téměř všude.
Je pre mňa prekvapujúce, že pri takomto projekte "odmietaš"/si sa nezameral na parametre vody (podľa komentov v prez.). Studničnú vodu máš síce bez chlóru (ako píšeš), ale čo zvyšok. Napr. uhličitanová tvrdosť - dokážeš rozpustiť dosť CO2? Nemusíš mať ani "prehnojené", ale "vyskočený" jeden prvok, ak je ho veľa na vstupe. A iné...
Už sa ťa na tie hodnoty pýtali/snažili naviesť, ale to ph zaujíma aj mňa (čím sú namerané/určené hodnoty). Na vstupe 5,5
- korene znižujú ph
- aplikácia CO2 znižuje ph
- zasobný substrát Tropiky znizuje ph (ak nemáš iba ílový - neutrálny)
- dekorácie ovplyvňujúce ph nemáš, ani o inom nepíšeš
Ako môžeš mať potom v akva ph +/- 7,0?
Ale radu k sinici ti nedám, jedine počkať čo povie zmena filtra na bublifuk (niekde si to spomínal, že bol iný filter)
- nebude kontraproduktívny ohľadom rozpúšťania CO2?
No jo když já už jí jaksi nevím kam dát
Je to o tomto (citace): "Nejsem si ani vědom že Enrobioflox 10% ničí spolehlivě nitrační (prospěšné) bakterie" - doporučuješ něco, o čem nemáš hlubší znalosti, jak to funguje a co to způsobí-resp. jaká jsou rizika při použití. Proto jsem psal to o použití amatéry.
Jak jsem psal sinice odejde sama tyhle Enrobioflox 10% je pro nedočkavce.
- o tom píše právě Václav
- nejen, že se sinice po čase vrátila (nastolení stabilního prostředí v Akváriu), kdy bakteriální poměr je vyvážený
- navíc se projeví růstové problémy u rostlin, dokonce může dojít i k sterilitě u některých druhů ryb, dle druhu použitých antibiotik
- ano, aplikace peroxidem je rovněž účinná
No právě.
, navíc rezidua antibiotik, vázaná na organickou hmotu, tam budou bůhví jak dlouho. Sinici jsem řešil 3x u sebe 1x. Spolehlivě zabralo dávkováni peroxidu vodíku v kombinaci s důsledným zatemněním nádrže na 4 dny a následné pečlivé odkalení a výměna vody, společně s úpravou poměru dusíku a fosforu.
- přesně tak
- stačí se podívat na pěstirny v Asii, tam jsou antibiotika lehce dostupná, ryby z importů jsou tak vesměs nelécitelné, nejvíce jsem se stím setkal u Diskusů šlechtěných forem
- jinak tedy k těm antibiotikum co byla zde zmiňována Enrobioflox 10%, tak ten spolehlivě, v řádu 20-40 min, zničí veškerý Aerobní organismus v akvariu, k Anaerobnímu organismu jsou netečná
- tím vzniká velký bakteriální nepoměr, stav podstatně horší, než při zakládání akvaria
- k odstranění sinice se používá šetrnější Acriflavin, kdy se injekční stříkačkou aplikuje na postižená místa
- pokud se vyskytuje sinice pouze v horní části akvária, dostačující by mělo být snížení teploty a světla, většinou bývá právě světlo příčinou vzniku,
- v případě výskytu sinice v dolní části akvária, tak zde skutečně můžeme mluvit o tom prehnojeni, malá akvária jsou na to zvláště náchylná, zde opět platí lehce snížit teplotu a redukce aplikace hnojiv, častější výměny vody
Antibiotika jsem před lety zkoušel a sinice se stejně zase vrátila a ještě k tomu mě to poškodilo echinodorus začaly mu růst divné listy. Pomohlo mě až přihnojovat fosforem.
No... Můj soukromý názor je, že podobné přípravky amatérům do rukou nepatří,
, notabene, když vidím, co jsou lidi schopní do akvaria bezhlavě lejt a jak. Navíc, při podobném "použití" existuje šance,že si v nádrži člověk vypěstuje "superpatogen", před lety mne na to při rozhovoru upozorňoval i RNDr. Frank.
A již několik nedočkavých akvaristů to použilo a téměř nic se nestalo. Jenom chci takovou zkušenost Než jsem se nadál šoupli to do akvária s krevetami a také nic.
OK vďaka. Tam je o dopadoch napísané dosť (je nutné sa chovať ako k novej nádrži)- okrem dopadu na živočíchy... ako aj varovanie, že ide o posledné riešenie... Osobne by som niečo také neodporučil bez varovania.
Antibiotika se používala na sinici...jako poslední "záchrana"...
Tady bych spíše doporučil :
www.marine-aquatics.eu/…
Ale to neřeší příčinu. ( Já příčinu vidím v přehnojení ( a to už možná od zdroje)
Odkaz na Enrobioflox 10%
akvarista.cz/…=
Akvárium dobře zaběhlé to krásně zvládne a nezaběhlé se vlastně zabíhá
"v zabehnutom akváriu a nemôže sa jej zbaviť" - A keď sa jej zbaví v tom zabehnutom akváriu pomocou tohto (bez ďalších zásahov), tak sa nevráti (naozaj sa jej zbaví)... to hádam nie, či?
A keď niečo také odporúčaš, vieš dať aj návod na aplikáciu, overenú praxou - nenašiel som jedinú zmienku ohľadom rias/sinice v súvislosti s týmto veterinárnym prípravkom... teda ani o dopadoch na ostatné veci v akva.
Tak poslouchej. Jsou akvaristé kteří nemají trpělivost počkat až sinice odejde sama. Někdo má sinici třeba i v zaběhlém akváriu a nemůže se jí zbavit je spousta příčin pro. A já nikomu neříkám aby takto likvidoval sinici. Pouze jsem napsal co na ni spolehlivě platí. Nejsem si ani vědom že Enrobioflox 10% ničí spolehlivě nitrační (prospěšné) bakterie. Určitě ne všechny. Jak jsem psal Sinice je v nově založených akvárií běžná. Sama zmizí. Jestliže se jí chceš rychle zbavit použij Enrobio flox 10%
Proč by měl používat v rostlinné nádrži na sinici silné veterinární antibiotikum, které mu ostatni (prospěšné) mikrobální osídlení spolehlivě zlikviduje a stejně neřeší příčiny vzniku sinice, si nechám s dovolením vysvětlit...
Mohlo by to začít dobře růst, podmínky k tomu máš
Píšeš že rostlinky rostou a již jsi zastříhával takže za mne snad dobře. Přidej rostlinky ty ti pomohou nastolit rovnováhu. Hlavně rychle rostoucí. Sinice by měla zmizet sama. Odsaj co půjde a sleduj akvárium. Zářivku můžeš regulovat přistíněním plovouček takhle to dělám v Laguně
Myslíš bomba jako dobře nebo jako ironicky?
Tyhle parametry nemám jak změřit ale rostlinky jakmile podávám hnojivo tak rostou dost už jsem jednou i zastrihaval. Intenzitu světla moc nevím jak změnit když je to obyčejná zářivka která prostě svítí furt stejně.
Podle fotky máš v akva málo CO2. Alespoň Drop checker je tmavý. Jak je voda ze studny tvrdá? CT tvrdost a UT tvrdost? Hlavně ta UT je podstatná na PH. Rostlinky rostou? Na záběh málo rychle rostoucích rostlin. Nehnoj fosfátama a dusíkem, alespoň teď. Na Sinici uber trochu intenzitu světla a sleduj akva jak se chová.
Na high-tech má velmi málo rostlin a Drop checker alespoň podle fotky tmavý. S kombinací s hnojivem a silným světlem to bude bomba.
Drop checker má v miníčku
Ps:Jakože "obdivuju" lidi co dokáží do 20 litrů vody sypat hnojiva, pouštět co2, a zkoušet high-tech.
Budu sledovat.
Co2 bych nikdy nevypínal přečti si něco o příjmu uhlíku vodními rostlinami.
maniakva.sweb.cz/… Můj "tip", je přehnojení.
CO2 netřeba vypínat,jen je třeba vědět kolik ho tam je...
Jak jsem psal Sinice je v nově založených akvárií běžná. Sama zmizí. Jestliže se jí chceš rychle zbavit použij Enrobioflox 10%
je malé, okrem rastliniek a slimákov len 3 malé guppy.. takže priestor na experimentovanie mám... ale zatiaľ dúfam, že sa to podarilo...
To je fajn
Důležité je, aby se sinice nevrátila. Za mě je aplikování takového přípravku pouze prvním krokem, který řeší dočasně následek. Pokud se však nic nezmění je velmi pravděpodobné že se vrátí.
Asi pred 3 týždňami sa mi v najmenšom akváriu objavila sinica a intenzívne sa rozrastala... najskôr egeria a ceratophyllum (tie som skoro celé vyhodil, veď dorastú), obalila korene na hladinovej salvinii... všetko zelený povlak, plný bubliniek... potom to však prešlo už aj na anubias, sagittariu a filter i jeden z kameňov... keď som čítal články o takmer vždy neúspešnom alebo veľmi dlhom a náročnom boji s týmto problémom, bol som dosť zúfalý... ale v novších príspevkoch na tomto fóre to začalo byť optimistickejšie...
Objednal som Blue Exit od Easy life a začal dávkovať, držal som sa na dolnej hranici predpísaného množstva a už po 3 dňoch bolo vidieť, že postup sinice sa zastavil a ďalší deň už bola na ústupe. Po 5 dňoch som prestal s liečbou, 6-7 dní od začiatku aplikácie už žiadna v akváriu viditeľná nebola, ale podľa návodu som počkal s výmenou aj dopĺňaním vody. Zdá sa, že liečba bola úspešná.
Tak jsem zkusil Blue Exit kůru. Vyměnil jsem polovinu vody a přidával 5dní po 5ml na 40l vody. Za pět dní po ukončení přidávání Blue Exitu došlo k mírnému zhoršení a rozrůstání sinice. Všim jsem si, že jí svědčí výměna vody. Takže to zhoršení mohla způsobit ta výměna poloviny vody. Přidal jsem i ten BioExit blue, který má být na podporu baktérií dna a taky nic. Tak to už jsem nevěděl co s tím. Změřil jsem NO3 a bylo na 1mg/l…! Tak znovu. Vyměnil jsem teda čtvrtinu vody (ač nerad) přidal Bio Exit Blue a NO3 zvednul na 20mg/l. PO4 jsem se snažil držet na 2mg/l.. Sinicový kobereček začal tmavnout. Po odstranění ztmavlé sinice písek sice trochu zezelenal, ale na sinici už to nevypadá. Spíš nějaká jiná řasa. Sinice trochu ještě roste na vrcholcích stonovek, ale vypadá to dobře. Nevím jestli pomohlo množství dusičnanů a fosforečnanů, nebo BioExit Blue, nebo obojí, každopádně si myslím, že proti sinici pomáhá neměnit vodu.
K jídlu zalívám jen bio hnojivama. Ale okrasky a pokojovky vodou z akva, ale s Blue Exitem jsem si nebyla jistá.
To mě ani nenapadlo, lil jsem do nádrže Tetra AntiAlgae nebo tak nějak se to jmenovalo a s tou vodou se pak normálně zalívalo. Všemu se doteď daří, ale cokoliv na jídlo bych tím radši nezalíval.
Ještě jeden dotaz na Blue Exit, jestli někdo bude vědět. Používám ho, ale jde pak použít vodu na zálivku květin? Zalívala jsem před tím vodou z akva a teď si nejsu jistá.
Co se krevetkám nelíbilo, netuším. Já je teď nemám a ve velkém ani nikdy nebyly. Ale byla jsem se ptát ve SkloRexu a Blue Exit likviduje opravdu jen sinice a jiné řasy ne. Když jsem to kupovala, protala jsem se jen na šneky a ryby a pro ně bezpečné.
Tak jsem našel svlečku a i tu poslední krevetku. Už vypadá klidně, tak jsem ji tam nechal. Že bych se trefil do období kdy ta jedna krevetka byla zrovna svlečená a ten Bio-Exit Blue jí neudělal dobře? Vhledem k tomu, že někdy nezapůsobí na sinici ani ten Blue exit a na zelené řasy mají jiný Exit, tak zeleným řasám by neměl vadit, ne?
Měl jsem tu Bio-Exit Blue, tak jsem protřepal a použil. 10ml na 40l podle návodu. Okamžitě začaly krevetky bláznit a lítat po akvárku. Měl jsem 4 Japoniky. Po hodině to asi jedna už narozplave, i když jsem je přemístil a jednu nemůžu najít. Dania Perlová prozatím v pohodě.
Nevím, kam dát dotaz, tak snad sem, Blue exit nemá své vlákno... Přípravek Blue Exit - používám, funguje, akva je krásně čisté, sinica nikde. Ale..jak působí? Jen na sinice? Mám v akva Neritinu pulligeru a vždy vylézala v noci. Teď mi příjde, že hobluje už odpoledne...Neničí to třeba veškeré řasy? Aby Neritině zbyl gáblík... A to jsem chtěla ještě šneky dokupovat...???
Na flaštičce psáno: působí proti sinicím, neboli modrozeleným řasám/cyanophyta...
Já použil EnviFish a zabral.
Zdravím, předně díky za všechny příspěvky v tomto vlákně a na fóru. Čerpal jsem poznatky a chci se stručně podělit s mým bojem se sinicí.
Sinice se zničehonic vyskytla v mém 240 juwelu někdy v červenci. Po návratu z týdenní dovolené jsem akvárko nepoznal. Prostě zelený hnus.
Začalo čištění a různé postupy. Pomohlo totální zakrytí na 5 dní, pak výměna vody. Hooodně moc pomohl Bluexit. Už už to vypadalo, že bude vše ok, ale bohužel, neřád začal řádit po vysazení bluexitu.
No díky jednomu článku kdesi z mnoha prostudovaných jsem nabyl dojmu, že problém spíše tkví v tom, že rostlin je relativně hodně, a některé začaly strádat a začaly jim opadat listy. Takže něco jim chybělo, neprospívaly a sinice měla volné pole. Do té doby jsem bublal CO2 z kvasinek a přidával ještě tekutou formu a také sem tam profito. Začal jsem nyní přidávat na rady zdejších matadorů fosfor 1,5 - 2ml denně a cca 1 ml dusík.
NEchci ještě říkat HOP, ale po týdenní aplikaci je sinice evidentně na ústupu - drží se ještě v malém množství u Limnophil, ale je to úplně něco jiného, než před týdnem. A co více, rostliny začaly vypouštět nové výhonky a listy. Více posoudíte na posledních 3 fotkách u mě v prezentaci. Třeba to je blbost, ale třeba tento postup někomu pomůže
Málo světla ze začátku max. 8h počítám.
Dneska odkryto a akva je čisté. Jen nevím, kdy a jak moc začít svítit..?
Takže z toho mi vyplývá udělat teď ty testy, i když ty asi nebudou moc podrobné..
Nejsu vůbec chemik, takže mi to asi musí někdo nadiktovat.
Na nabidku samo mrknu.
Ryby jsem nechtěla dokupovat právě, když řeším toto.
Edit: Jinak dneska 5.den Blue Exit, pak návod hlásá co týden udržovací dávku. Zároveň 14 dní nedoplňovat vodu, ale mohla bych mikro hadičkou odsát zbytky sinic z rostlin, nebo to nechat na chemce? a kdy odkrýt?
Ahoj, myslím že problém sinice v tvojom akváriu je nevyvážené hnojenie a špatný rast rastlín a hlavne baktérii. Vzhľadom na malý počet rýb, nie je problém odpadu z rýb, ale zlá funkčnosť rastlín a baktérii a tak má sinica malú konkurenciu. V článku tu:
jardenakvaristika.sk/… sa dočítaš, že fosfor je dôležitý pre činnosť a rast biofilmov a ak ho nemáš alebo je ho veľmi málo v akva a to je fakt, tak sinici sa bude dariť. Ďalším problémom je nepomer prvkov voči Ca, toho je veľa na vstupe 90+mg/l, takže Mg a K by som pridala na aspoň 15-20mg/l vo vode a to asi Profitom nepôjde aby si to neprehnala s mikrom /môže byť toxické pri veľkom dávkovaní/, takže by som pridávala K2SO4 a MgSo4 zvlášť a Profito podľa návodu no a samozrejme PO4 na aspoň 1mg/l.Tieto hnojivá nájdeš v ponuke predajcov ako K+,Mg+ alebo Fosfo. Dodáš po každej výmene vody, dusičnanov je dosť, tie problém nebudú. Použila by som aj Seachem Pristine podľa návodu, než sa sinica stratí, výmena 1/2 vody aj častejšie problém nie je, iba treba prihnojiť...
Asi bych jako první prubnul změnit teplotu v akváriu. Určitě jsi přečetla kde co o Sinicích, ale vzpomněl jsem si na zlaty dobry ,,Horácovo akvárium,, tam určitě najdeš pomoc...
Na 2.stránce teto diskuze je rozepsáno dle deníku, jak se sinice objevovala a mizela. Akva mělo i bezsinicová období.
Snažím se nějak dopídit příčiny vzniku té Sinice. Pokud se stále objevuje, bude to chtít nějakou radikální změnu prostředí...
Octovým testem prošel, je to doporučovanej Flexi.
A nemůže být problém v tom štěrku co máš ve dně ?
Pistie jsem měla několikrát. Zničí je sinice..měla jsem i růžkatec, ale když vyleze a plave na hladině je to pro změnu ... sinicový ráj. Když sinice nebyly, růzkatec byl hezký (chci zase sehnat), ale Pistie přijdou o kořeny a zajdou mi. Ale měla jsem je několikrat.
20W na 50 cm výšky mi nepřijde nijak moc. Zkoušela jsi zakrýt hladinu plovoučkama ? Nasadil bych rozstřikovací rampu a ,,hnal,, vodu nádrží...
No,nenapadlo mě, jak jinak snížit intenzitu svícení. Každopádně můj plán je po Blue Exit natestovat vodu, nechat udělat nebo koupit test, to ještě nevim. A podle výsledků upravit/změnit hnojení.
A chemii jsem dala proto, že se problém opakuje - viz níž zde v diskuzi - a to se běžná údržba protáhne na takovou dobu, že mě to pak neba. Odstraňovat něco mechanicky v 200litrech je fakt na dlouho..
Ani testy, ani chemii jsem nikdy dávat nechtěla, ale jestli tu sinici neudržím aspoň v nějaké normální mezi, tak s tím vším snad seknu.
Sinice jsou prevít a hlavně na nic nečekají. Mně se dvakrát objevily na jednom místě u čelního skla ve dně, pokaždé se mi je podařilo několikerým odsátím odkalovačem postupně odstranit a od té doby mám klid. Sinice jsou asi důsledkem prostředí v němž se objeví. Myslím si, že nejlepší je postupné odstraňování - mechanicky, odkalovačem, setřním, aj. - až postupně zmizí. Je to boj na delší čas, ale jakmile takhle postupně ,,samy,, zmizí, je velká pravděpodobnost, že se neobjeví. A co se chemie týče, snad jejich výskyt podporuje nedostatek dusičnanů, ale chemii bych rozhodně nedával. Raději ty rybičky - větší počet - a jejich krmení. Ale je to jen můj subjektivní amatérský názor na Sinice...
No, nějak mi to hlava nebere, proč s takovým světlem vypojovat jednotlivé kabely.
Myslím, že to nic moc neřeší.
Jestli jsem se díval na správná světla v nabídce různých eshopů, tak všude doporučují tenhle kontrolér - stmívač
www.rataj-spk.cz/…
Možná by šlo použít i něco úplně obyčejného, muselo by se ale zjistit, jestli by to pasovalo
www.led-tech.cz/…
Taky nevím, možná se teď po zatemnění a přeléčení silnice zbavíte, nicméně si říkám, že jestli začnete zase naplno svítit, tak ji za chvíli budete řešit zase.
Ale třeba může být příčina i někde jinde, já osobně měl problém s nadměrným svícením
Nádrž je znovu založena (stěhování) a po vpuštění první osádky se vyskytly sinice, vše viz deníček. Chci vyřešit sinice a pak buse pokračovat osádka. V nádrži plavalo přes 50 ryb svého času..
10 rybiček na tak velké akvárium mi přijde docela dost málo. Voda - světlo - rostlinky - rybičky by podle mě mělo být tak nějak ,,v rovnováze,,...
Ano, mám led světla. Stmívač nemám, ale přes týden jsem měla vypojená bílá světla a svítila jen barevnými. Je to na 2 rozdělené kabely, tak můžu jeden vypojit. Sinice rozjetá všude.
Od včera je tam každopádně Blue Exit a zakryto.
Aha. Nemyslel jsem ani tak délku/dobu svícení, ale spíš intenzitu.
Jestli svítíte LED světlem (podle prezentace asi ano), tak zkusit ubrat na síle. Pokud tedy máte led kontroler/ stmívač - většinou k světlu dodávají aspoň ten zakladní, manuální pri koupi.
Prostě, když jsem založil velké akvárium a dal první fotky do prezentace, tak mi tam někdo hned v prvních reakcích napsal, že pokud tam budu prát tak moc světla, tak si přímo žádám o to, aby se mě pořádně rozjela řasa a nebo i sinice..že ať radši uberu na síle světla. Dotyčný měl tehdy pravdu.
Nejdřív jsem používal manuální stmívač, teď TC 420. Ani u jednoho akvária ale nemám nastavena světla na 100%
O parametry vody jsem si psala do vodáren, viz 2.stranka diskuze nebo prezentace. Ale někdo z Brna tu psal, že mám tu chybí třeba fosfor. Proto mě napadly testy.
Akva nyní je ve světlém pokoji, odpoledne se otočí slunko a svítí tam. Když su doma, stáhnu žaluzky. Svícení poštelováno hodinama tak, ze je pauza, když se slunko otočí. Doba byla dohromady 8 hod, na doporučení kamošky ze Sķorexu zkrátím na 6 hod.
Minulý byt nebyl tak světlý, ale odpoledne mi tam svítilo taky.
Zdravím.
Jen se zeptám, kde je akvárium umístěné? Není na přímém světle? A kolik akváriu svítíte? Naplno nebo je osvětlení nějak částečně stažené?
Totiž, u mě se začala sinice dělat při rozjezdu akvária, kdy jsem měl málo kytek. Tehdy ale zabralo dodání více kytek, snížení intenzity osvětlení a mechanické odstranění s výměnami vody. Potom se objevila ještě jednou, když jsem zase přidal na svícení, ale zpět jsem ubral a vrátilo se vše do normálu. Od té doby mám pokoj.
Jinak, základní parametry vody v Brně se dají zjistit na dané adrese přímo tady v mapě:
mapy.bvk.cz/… Tak jsem si dala tu práci a pročetla deníček a zhruba takto to šlo:
19.1.17 založeno
12.5.17 první hnojení (Profito)
17.6.17 první zmínka o sinicích
19.7.17 zateměno a začátek hnojení Sanytrem
24.9.17 opět trocha sinice v rostlinách+1 den zakrytí
1.10.17 trocha sinice na skle
Pak nebyla a objevuje se až 5.8.18, zároveň s mega vedry až 30°C., ale ustoupila.
Pak se objevuje v cca v pol.roku 21, což bylo především velmi špatnou ne/údržbou před stěhováním.
Po znovuzaložení nádrže 1.8. se sinice objevila už 26.9.
Problém se tedy opakuje, ale zároveň byly dlouhé bezsinicové periody, tak prostě nevím.
Zakoupen zde konzultováný Flexi, octovým testem prošel.
Černý písek ani štěrk neexistuje. Je to všechno barvené a může to v kombinaci třeba s hnojivem dělat neplechu. Pokud je to s tou sinicí tak zlé, začal bych kompletní výměnou dna.
A máte nějakou radu ohledně sinic, které řeším už dost dlouho a opakovaně. Testy jsem nikdy nedělala, ale už mě nebaví řešit sinice, které mi v mžiku přerostou celé akva. Hodně lidí mi řekne testy ať vím co chybí či přebývá.
Taková ta tvrdá řasa na skle? Dělá hrubej povlak a když to nechám zazelená. Na Anubiasech mám černý tvrdý povlak, taky nic moc pěkného.
Každopádně testy by mi řekli jakýkoliv nedostatek, proto se na to ptám.
Edit: V prezentaci je i foto.
No ale sinice není problém nedostatku fosforu, ale spíše nedostatek dusíku. Nedostatek fosforu se projevuje nejdříve prachovou řasou a následně zelenými tečkami na skle a anubisech apod. To lze docela rychle potlačit blue-exitem a pak dávkováním fosforu.
Edit: Můj subjektivní dojem je, že ač nejsem zastánce velkých filtrů a zvláště těch biomolitanových, tak u Vás nestíhá filtr. A je moc amoniaku. Možná by stálo za to zvážit koupit větší kostku. Koupil bych ten Blue Exit, fakt stačí to nejmenší balení, a třikrát zopakoval doporučený dávkování. A začal hnojit bezfosfátovým hnojivem bez dusičnanů.Těch vám v Brně teče z kohoutku dost, skoro jak za minulého režimu. Mně se osvědčilo advance free s tím, že obden střídám navíc ještě P nebo Fe.
Ano, teď po stěhování mám kytek málo. Právě jsem dostala prostřih, tak jde do akva. Růžkatec nemám, hodil by se.
Ale v původním byl, i více stonkovek a stejně i sinice. Já jsem teď promazala seznamy na aktuální stav.
Ale byl tak růžkatec, rotala, ludvigia, najas, hydrocoryle, utricilaria řasovky...ale padlo to postupně za oběť sinici. I růžkatec, když byl na hladině, byl jedna kupa sinice. Musím vše držet pod hladinou. To stejné pistie nebo nepukalka.
Co tam bylo , dle všech nenáročné a vůbec nešlo, byla egerka, hydrophily dif. i corymbosa, valisnerie, cabomba, echinodorus, miriophylum, limnobium....
Taky bych tam nacpala co nejvíce růžkatce na záběh. Kdybys měla málo, ráda Ti dám. Když jsem viděla ty fotky, tak byl růžkatec první, co mě napadlo.
Děkuji za parametry vody, tak podrobné jsem neměla a budou se hodit.
Já tedy bojoval se sinicí jen jednou a při úplně jiné vodě, než je v Brně... Ale zkoušela jsi ve větší míře nasadit rychlerostoucí rostliny? Aniž bych musel řešit nějakou chemii, tak mně to zabralo (odsávat a nacpat akva růžkatcem). U tebe vidím jen kytky, co rostou pomalu.
Problém u mě je, že se to opakuje. Zatemňovala jsem. Přidávala jsem i roztok z čehosi na konzervování, už si to nepamatuju ani. A teď po stěhování se se rozjíždí znova.
Hmmm, zajímavá informace. Já jsem id vodáren (Brno) zjistila toto: pH 7,41, Celková tvrdost 3,09 mmol/l (=17,3°dH)
Amonné ionty < 0,01 mg/l, Dusičnany 36,70 mg/l, Dusitany < 0,00 mg/l, Chloridy 19,58 mg/l, TOC 2,23 mg/l, Volný chlor 0,05 mg/l
Na+ (4,39 mg/l), Mg2+ (2,93 mg/l), Ca2+ (93,3 mg/l), SO42- (46,0 mg/l), Cl- (19,4 mg/l) , Fe (0,03 mg/l), B (<0,01 mg/l), Cu (<0,005 mg/l), Mn (<0,01 mg/l). Zmínku o fosforu tedy ne. Odstraňuju to hadičkou tenkou, jde to, ale je to otrava, hrozně nadlouho vždy. Kameny a sklo beru houbičkou.
Teď pročítám fosfor. Treba zde
www.rostlinna-akvaria.cz/… Píšou, že se snadno předávkuje a hrozí pro změnu řasy. Testy nedělám, tak nevím, jak to korigovat.
Edit: tak dusičnan draselný, alias sanytr ještě že mám deníček.
Jo a k zatemění a proč to nechci udělat: vždy mi po tom odešly ryby. Nejhorší to bylo pro betty (od té doby nemám).
Edit2: Přidám foto. A k tomu se mi dělá i povlak na hladině. 2x jsem ho krásně stáhla z povrchu a o zbytek se postaralo vzduchování, ale teď se to nějak nevede.
Zrovna v pátek jsem ve vodárně zjistila, že brněnská voda neobsahuje prakticky žádné fosforečnany.
U nás byla sinice jednou, je to asi 3 roky, někdy od zimy do léta, potom sama zmizela. Pravidelně jsem ji odsávala slánkou nasazenou na tenkou akvahadičku (např. od vzduch. motorku k bublifuku), šlo to dobře, ale byla to nekonečná činnost. Jestli něco nesnáším, tak tyhle slizovité modrozelené potvory.
Já zkusil řešit poměr N:P (přidáním P). Už jsem to tu několikrát psal. Zabírá mi to pokaždé, když se objeví...
0 10.10.2021 19:34 0000 Pridám aj moju osobnú skúsenosť. Mne v boji so sinicou pomohol Blue exit od Easy-Life. Dávkovanie som dával podľa návodu. Potom ešte preventívne raz za týždeň po výmene vody som Blue exit pridával asi mesiac. Odvtedy sinica zmizla a už sa nevrátia - je tomu cca 1 rok. Nič iné som nemenil ani osvetlenie ani žiadne iné parametre vody.
mne v malej nadrzi pomohla lokalna aplikacia 3% H2O2, sinica zmizla do dvoch dni a zatial sa neobjavila. Je to uz dva ci tri mesiace.
Aha, tak to nemám a neznám. To se svítí uv spolu s normal světlem nebo místo něj?
Zkus UV lampu, ta by mohla proti sinicím pomoct. Může být zapnutá třeba dva nebo tři dny v týdnu a držet sinice v rozumných mezích.
Zkušenost je taková, že odkreju a za chvilu je zpět. Tedy ve starém bytě. Teď bydlím chvilu jinde, ale furt Brno, takže voda stejná.
Je to potvora ale 4-5 dní pod dekou to nedá ale chce to najít, jak na ní protože se může lehce vrátit.
Sinice u mě ve velkém opět. Po stěhování a poměrně rychle. Vyřeší něco zakrytí? Nemám s tím bůhví jak dobré zkušenosti..
Jestliže máš neměřitelný fosfor tak ho také přidávej.
A nevadí piskořky rostlinám? Ve dně chci mít "viditelný" klid. Jednou jsem měl nějaké pijavičky (možná pro ryky neškodné) a nelíbilo se mi, jak "prohmatávají" dno. Zase bakterie jsou ve dně asi dost čilé, ale nejsou vidět, tak mi nevadí. Sinice vlastně úplně nevymizela. NO3 jsem se snažil udržovat na hodnotách kolem 20mg/l, Fosforu ve vodě bylo minimum i neměřitelně (testy JBL) a sinice na povrchu písku byla. Možná jsem měl moc světla (1800 - 2000lm 13cm nad hladinou). Na týden jsem zatemnil, po týdnu tam pořád byla, ale tmavší. Světlo jsem stáhnul na 855lm, Hnojivo přidávám týdenní doporučenou dávku rozdělenou na čtvrtiny a hodnota NO3 je někde na 5mg/l. Na substrátu u skla sinice roste pořád. sice níň, ale je tam.
Já na ty poměry moc nevěřím, věřím, že určitý poměr N:P může pro sinici vytvářet lepší podmínky, ale zároveň mám dojem (i z vlastních pokusů během boje se sinicí), že je to ve srovnání s dalšími vlivy možná až zanedbatelné. Organické nečistoty jsou podle mě to, se jí líbí nejvíc. Když se pak přidá nedostatek konkurence v podobě strádajících rostlin, tak se rozjede. Můj recept na sinice je úklid a piskořky, od doby, co jsem měl v každém akváriu piskořky, jsem tam už nikdy neměl sinice (a že jsem si s nimi užil).
...Další postup dle průběžného výsledku...
Majitel se od toho 12.6. neozval, takže dnes "přepadovka", výsledek OK, čili - pohoda, klídek a dlouhej kouř.
(Než se zase něco vyvrbí...
)
Tak sinice ještě úplě nezmizela. Ale... Poměr 16:1 po vyluxování nezabral. Druhý den se sinice začla rozlézat. Zvednul jsem poměr na 10:1 N:P. Žádná změna. Sinice rostla dál. Při pravidelném sobotním "úklidu" jsem zvednul poměr na 31:1 N:P, ale nesystémově jsem ještě přidal Dvojnásobnou doporučenou dávku Easy Life Profito, jako mikroprvky a přidal na intenzitě světla. Led osvětlení mi teď vychází na nějakých 19W 1580lumenů na 34l. jestli jsem to dobře spočítal. No, druhý den dělala sinice na koncích listů takové cancourky, na dně se objevila zase, ale v daleko menší míře. Tady v příspěvcích jsem se dočet, že mele z posledního a bylo by dobré na týden zatemnit. to se mi nechtělo. Při další výměně vody jsem zvednul poměr na 55:1 a ubral světlo na 15W. Žádná výrazná změna. pořád cancourky na koncích listů a na skle už to nevypadá na modrou sinici, ale čistě zelenou řasu. Dokonce i neritiny už se do ní zahryzly. Pořídil jsem EasyLife Bio exit Blue (taky rada zdejších přispěvatelů), poprvé aplikoval a uvidíme. Zatím žádná výrazná změna. Ale sinic je míň než bylo. Takže prozatím jsem spokojen. Jen asi trochu snížím ten poměr, aby se pro změnu nerozbujela zelená řasa.
...Když to nezabere půjdu na ten poměr 10:1...
No a já bych šel spíš cestou zvýšení tohoto poměru,
protože "čím vyšší poměr, tím nižší riziko sinic". Ale není to jen o poměru N:P... Včera jsem byl "povolán" k akváriu, kde se "znenadání" objevily sinice. První opatření - co nejdůkladnější odstranění sinice a organického odpadu (včetně "zapadlé" uhynulé "objemné" ryby), spojené s výměnou ~ poloviny objemu vody. Další postup dle průběžného výsledku.
Jo a podařilo se mi to domíchat až tento týden (přišly mi kapkové testy na NO3, dřív jsem měl jenom papírky), takže týden, dva ty hodnoty chci udržet a pak se uvidí. Jaká je realita by mě ani nemuselo zajímat. Když po přidání stejného množství hnojiva testy vyjdou stejně, poměr bude stejný. Když to nezabere půjdu na ten poměr 10:1.
Pokud byste měl skutečně "jasných" 20 mg/l NO3 a 2 mg/l PO4, pak byste byl "v normě". Teď ještě - jaká je realita...?
Jj, to jsem zkoušel funkčnost kalkulačky. Teďmám jasných 20NO3 a 2 PO4.
...když dám stav 10NO3 a 1PO4 tak to hodí poměr 15:1 což je blbost...
Toto je váš výrok. Nevím, jestli jde o vámi naměřené hodnoty (poměr) NO3 a (ku) PO4.
Pokud ano, přidáním fosforu byste stav spíš zhoršil.
Vrzy napsal: Co ji spustilo u mě nevím, ale nejspíš vím, co mi konečně pomohlo od ní. Nebyla to jediná změna, ale byla největší. Začal jsem tam ládovat fosfor ve velkým a sinice je pryč. Rostliny začínají slušně růst a krevetky se množí jak o život
Takhle to vypadalo ještě před měsícem a dnes.
Odkalování a výměna vody bez přidávání hnojení nepomohla, tak jsem si koupil testy JBL a začal měřit a študovat fóra. Tak teď jsem ve fázi hlídání toho poměru 16:1.
...mám nechat plavat testování a počítání a prát tam odhadem po4 každý den, až začnou sinice mizet?...
Takže vy chcete bojovat proti sinicím tím, že zvýšíte obsah fosforu? Jste si jistý, že je to správná cesta?
Samozřejmě, že jsem nezadával jenom 10:1, ale zkoušel jsem i 10:1,1 1,2 1,5 a pořád to hlásilo 15:1. Nebo 5:0,5 tam to hlásilo 999:0. Tak jsem začal špekulovat.
To jako, když mam sinici a řasy na skle (zelená vláknitá už zmizela), tak mám nechat plavat testování a počítání a prát tam odhadem po4 každý den, až začnou sinice mizet? Nejdříve chci zkusit ten poměr 16:1, pak 10:1, no a když ani to nepomůže, tak se na to fakt vykašlu a zkusím to přidávat odhadem.
Richo napsal: Učinil jsem velký objev. V kalkulačce jsem zadal místo desetinné čárky tečku a vše funguje jak má...
A kam jste původně psal desetinnou čárku, když jste zadával následující čísla?:
29.05.2021 20:08: Nějak to divně počítá. Na objem nádrže by to nemělo mít vliv a když dám stav 10NO3 a 1PO4 tak to hodí poměr 15:1 což je blbost.
30.05.2021 09:14: Teď jsem si všimnul, že kalkulačka počítá i přidání potřebného množství hnojiva, tak k tomu potřebuje tu velikost nádrže. Ale 10mg/l : 1mg/l je pořád 10:1 a ne 15:1 jak vyjde v kalkulačce. Nebo mi opět něco uniklo?
Žádnou desetinnou čárku jste nezadával, tak co kdybyste to nechal plavat?
Důležité ale je, že teď už "věříte", že poměr 10:1 NO3:PO4 ~ 15:1 N:P.
Učinil jsem velký objev. V kalkulačce jsem zadal místo desetinné čárky tečku a vše funguje jak má
. Kdybych se pořádně podíval dolů do formuláře, kde vypočítávají potřebné množství hnojiva, tak jsem nemusel zmatkovat. Ale desetinná čárka je automaticky desetinná čárka a ne tečka. No ne?
Dík za polopatické vysvětlení. Asi půjdu zpátky do školy učit se číst
.
...Ale 10mg/l : 1mg/l je pořád 10:1 a ne 15:1 jak vyjde v kalkulačce...
On už se vám to pokusil vysvětlit Mirek64, zjevně neúspěšně...
Problém je v tom, že poměr NO3:PO4 je vyjádřen v hmotnostních jednotkách (tady konkrétně v mg/l), kdežto poměr N:P je "poměr atomů".
Řekl bych, že pro vás bude nejpodstatnější informace, že odkazovaná kalkulačka počítá správně.
(Pokud opomeneme to, že pro zjednodušení zaokrouhluje; přesnější výsledek je 15,3xxxxxx : 1)
Tak si s tím nelamte hlavu, (pokud nechcete vyloženě přijít věci na kloub, což by byl bohulibý počin!), a kalkulačku podle potřeby bez obav používejte.
Větší obavy než z (ne)přesnosti kalkulačky bych měl z přesnosti zadávaných dat - jak co nejpřesněji změříte obsah NO3 a PO4 ve svém akváriu?!
10:1 je poměr NO3:PO4. 15:1 je výsledný poměr N:P.
Máš to napsané v každém barevném poli, čeho se dané číslo týká
Teď jsem si všimnul, že kalkulačka počítá i přidání potřebného množství hnojiva, tak k tomu potřebuje tu velikost nádrže
. Ale 10mg/l : 1mg/l je pořád 10:1 a ne 15:1 jak vyjde v kalkulačce. Nebo mi opět něco uniklo?
Zdravím,
kalkulačka počítá dobře. Redfieldův poměr N:P je atomární poměr a hodnoty NO3 a PO4 zadáváš v hmotnostních jednotkách.
S dovolením přidám svůj názor,CO2 nepoužívám a nebudu používat,na sinice bych snížil teplotu vody a víc prokysličoval,sinice se množej v teplý málo okysličený vodě - viz rybníky v létě:teplo a málo kyslíku a rybníky plný sinic.
NO2 jsem nikdy neřešil a fosfor ano. Chce si koupit pořádné testy.
A je to vyřešeno
Zahodit a je to.
Co to NO2 a fosfor ?
Mám to nějak řešit?
Zahoď to pražská voda má tak 20-30 NO3.
Presnost tohto testu je dost diskutabilna... mne ukazoval okolo 70 a ked som si kupil a spravil kvapkovy od JBL tak mi ukazalo 10.. takze by som to nebral ako mernu jednotku... tvrdost, PH a ostane ukazoval celkom dobre v porovnaní s kvapkovymi ale NO3 velmi nepresne..
No nevím jestli to dělám dobře.
Voda je Pražská ze Želivky
Přikládám foto papírku z měření z kohoutku.
Těžko říct ty odstíny, růžové to je dost...
Ahoj, jsem začátečník, ale NO3 máš hrozně moc. I ve vstupní vodě. Měřil jsi to dobře? Vodu máš ze studny nebo veřejný vodovod? I vstupní vodu máš na hranici pitnosti.
Ahoj. Tak jsem si koupil test eSHa quic test.
Provedl jsem měření a NO3 mi to ukazuje přes 100 mg/L ale přímo z řádu mi jde přes 50 mg/L
Po týdnu to vyleze asi k 200
NO2 ukazuje že 0 mg/L
GH >7
KH 2-3°d
PH 6.4
Chlor 0
Znamená to že mám vysoký obsah NO3?
Ale "čerstvá voda " má už nějaký v sobě - ideální stav - v akváriu by už nesměl žádný přibýt aby to bylo na doporučené hodnotě ( dle návodu testu)
Častěji měnit vodu ?
Dělám to každý týden...
No2 0.Mám nějak přidat?
Zjistit ten fosfor - koupit test , případně přidat fosfor?
Jak jsem již psal a mám přerybněno .
Momentálně 14 Skalár ve "240" plus nějaké jiné ryby na " dožití"
Vím že je to hodně, jsou tam rodiče a jejich potomci už taky odrostlý...
Chystám se to vytřídit a napárovat.
Dodávám Co2.
Rostliny rostly krásně jenže za chvíli by to byl prales bez prostoru pro ryby...
Takže jsem to trochu pokosil (redukce rychlerostoucí stonkovky) a od té doby se to začalo horšit...
Nicméně sinice se u hladiny drží stále stejně od založení akvária ( 11/2019)
když jsem zkusil dát hnojivo rostlinám tak se sinice rozjela jako blázen až to bylo z akvária cítit...
I dřív v jiných akváriích mi při použití hnojiva okamžitě začali bujet řasy.
Takže díky zkušenostem nikdy nehnojím...
Naštěstí to teď není černá šťetičková která mě trápila kdysi a nejde odstranit.
Moje současné jdou naštěstí odstranit celkem dobře přejetí prstem po listě...
To nejsou plovoucí ale stonkovky.
A je to i třeba 5 cm pod hladinou.
Samozřejmě to stříhám ale tak aby se to dalo ještě použít jinde...
Tak neměj žádné rostliny na hladině to bylo první, co jsem udělal, když jsem jí měl.
Co znamená přerybněno.....a i když odpovíš, stejně máš jen dvě možnosti. Buď metoda pokus omyl, přidáváním jednotlivých prvků a nebo zakoupit testy a přeměřit. Vlastní zkušenost, mám dost ryb,sytím CO2 a i dost svítím. Ze začátku dusičnany monstrózní,tak stačilo přidávat jen mikroprvky, postupně ale kytky vyčerpaly i dusičnany a teď hnojím komplet i s fosforem. Jak máš CO2 a kytky opravdu rychle rostou, představa, že ryby vodu dostatečně vyhnojí je mylná, i když jsem s ní také začínal a přišlo mi to geniální
S dovolením bych se také připojil.
Mám také trochu problém se sinicí.
Dávám CO2 svítím 2x39w zářivka.
Kytky rostou dobře ale listy u hladiny mají Sinici. V podstatě každý den žmoulám prsty Sinici dolů..
Ničím nehnojím neboť kdykoliv jsem použil hnojiva vznikl nějaký problém s řasami.
Mám celkem přerybněno.
Kdybych dodával nějaké zde udávané přípravky, nebude to horší?
Myslím to proto, jestli ty dusičnany neprodukují dost ty ryby svými výkaly.
Ještě jsem zapoměl dodat -
Výměna vody každý týden 1/3
Vnitřní filtr molitan,keramické kroužky a kamínky od Seachem nevzpomenu si teď název.
Ono v tomhle případě nejde o množství, ale o poměr...
Třeba.
No já právě nevim, protože teď jsem měřil dusičnany pomocí papírových proužků a ukázalo mi to 10 mg/l takže to si myslím že by chtělo zvýšit. Test na fosforečnany ještě bohužel nepřišel, takže to úplně nevim.
0 21.04.2021 07:45 Hamakiii –
Re: Sid Nechceš ale doplňovat obojí...?
Nejběžněji KNO3 a KH2PO4.
0 20.04.2021 22:41 Hamakiii – Dodání dusičnanů a fosforečnanů
Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat jaký je nejúčinnější přípravek na doplnění dusičnanů a fosforečnanů? Roste mi v AQ sinice a prý je nejčastější příčina vzniku sinice nesprávný poměr dusíku a fosforu. Předem děkuji za rady a typy
0 09.03.2021 09:20 Hajle – odstranění sinice
Ahoj,
mám 100 l akvárko a začíná se mi tam objevovat tmavě zelený povlak (předpokládám, že sinice). Měl jsem s tím problémy už i dříve a nádrže kvůli tomu i rušil. A evidentně dělám pořád něco stejně špatně...V těch zrušených nádržích jsem hodně svítil a teď už svítím 8 hodin denně a nahoře mám plovoucí kytky. V akvárku mám trochu víc kytek a drobné rybky. První měsíc a půl nádrž fungovala perfektně, ale postupem času kytky dole trochu hnědnou (předpokládám, že málo světla a tak jsem začal více odstraňovat plovoucí kytku, která se bujně rozrůstá). Ve svícení mám hodinovou pauzu. Nehnojím, bez CO2, ale ve dně byly kuličky osmocote a bivoj v jílových koulích. Prosím o radu
Díky Petr
...Popřípadě bych zkusil dávat vodu pouze z RO a upravit GH na cca 120 TDS. Pak by mělo hnojivo být vyvážené...
A čím to hnojivo vyvážíte? Hořčíkem? Nebo hořčíkem a vápníkem? Pokud hořčíkem i vápníkem, tak v jakém poměru? (Vezměte přitom v potaz, že hadravam do nádrže nějaký vápník dodává pomocí Ferox NPK.)
Jo jasný četl jsem vše mockrát já mám sinice minimum asi tak 10cm2 ale nechci to podcenit.
Je tu skoro 3500 příspěvků o sinici tak si trochu počti, co a jak už je tu několikrát napsané.
Uber No3 na 8 a budeš mít poměr 15:1 To je rada nad zlato rád bych věděl čím by to asi změřil. I těch 15 bude problém zatím jsem se s takovou stupnicí nesetkal a to neuvažuji z věrohodností naměřených hodnot.
Já mám například ve vstupní vodě No3 6.6
Ale nejsem žádný profík přes hnojiva na to jsou zde jiní.Sám jsem se v tom pěkně vykoupal
Pokud budeš chtít zůstat u tvého hnojiva snížil bych dávku a do poměru 16:1 to dohnal samotným Po4....Ale je to jen můj názor.
Edit: Popřípadě bych zkusil dávat vodu pouze z RO.a upravit GH na cca 120 TDS.
Pak by mělo hnojivo být vyvážené.
Já se sinicí bojoval dlouho (zřejmě jsem si za to mohl sám svojí neznalostí hnojení)
nakonec to dopadlo tak jak to dopadlo.
Sinice je bakterie né řasa.....
Ve vstupní vodě mám NO3 13.5mg/l kterou ředím vodou z RO.50l osmoza 20l kohoutková.
Doporučuji si alespoň přečíst tento článek zde na webu-
Strategie hnojení akvarijních rostlin
Neznáte složení vstupní vody(zřejmě tam bude vysoká koncentrace No3) a hnojením ji ještě zvýšíte!Předpokládám že to vaše hnojivo má vyvážené složení.To by pak platilo při výměnách vody z reverzní osmozy.
jasně ale jedině snížit denní dávkování ze 6ml třeba na 4ml
Při doporučeném dávkování týdně dodáte:
železo 0,25 mg/l
draslík 4,8 mg/l
dusičnany 4,8 mg/l
fosforečnany 0,42 mg/l
bór 0,031 mg/l
molybden 0,008 mg/l
mangan 0,154 mg/l
zinek 0,032 mg/l
vápník 0,308 mg/l
Neznám konkrétní složení tohoto hnojiva.
Nehnojím samotnými dusičnany ale NPK ferox komplete
Pouze uber na hnojení dusičnany
NO3 snížím častější výměnou vody?
To už mi přijde docela dost.Já držím No3 5 a Po4 0.5.....
Edit: A pokud tě trápí sinice tak se koukni na fota mé zrušené nádrže
A nebo fosfor na 1.4 ale nevím jestli fosforu nebude moc
Pokud máš 300L tak to vychází 29:1 což asi není úplně Ok.Snažil bych se dohnat poměr 16:1
Ahoj. Mám dotaz, když mám NO3 15 a fosfor asi 0.8 a trochu sinice u předního skla mám zvýšit ještě fosfor?
U mého zrušeného akva.jsem měl sinicí šíleně zamořené akva(viz zrušená).Nepomohla ani uv lampa!!!!!Páč sinice je bakterie!!!!!Nakonec jsem se rozhodl pro znovuzaložení.Zajímavé je že než jsem dal dohromady materiál na nové akva.(cca 4 měsíce)tak jsem přestal dělat pravidelnou výměnu vody a jen jsem pravidelně hnojil.A výsledek před zrušením?Po sinici ani památky a kytky začali růst.Snažil jsem se jen o to držet Po4 vs No3 16:1
Tak antibiotika jsem kdysi používal (2x) ale stejně se sinice vrátila takže mě pomohla až UV lampa. Bohužel ta léčba antibiotiky nezůstala bez následků co se týče rostlin, některé echinodory to poškodilo natolik že rostli tak divně že jsem je musel vyhodit.
Občas kouknu na kanál Green Aqua na youtube a tam ten chlap povídal že sinice je druh bakterie která se může vracet i po zničení a že se na to používaji nějaká antibiotika do vody která to zničí.
Kdyby ano, bylo by tohle vlákno poloviční
Neritina žere řasy a sinice není řasa...
0 16.01.2021 22:10 zdenekps – Neritina a sinice
Ahoj. Zajimalo by mě jestli šnek Neritina zebra požírá také sinici? Děkuji
Být na tvém místě, tak bych si asi změřil aspoň dusičnany a měnil nějakou dobu trochu častěji vodu.
Svítí, resp. jen část dne. Ale to svítilo od začátku, už skoro ty 4 roky, co ho mám a dosud problém nebyl.
Nesvítí ti třeba teď do akvária slunce? Slunce teď není tak vysoko, tak třeba u mě teď svítí na přední stranu akvária a sinice se taky chtěla trochu rozjet u předního skla. Začal jsem zatahovat žaluzie a hned si dala zpátečku.
Tak jsem na 6 dnů zakryl akvárium dekami a vypadá to, že zmizelo všechno. Dokonale vyluxována všechna nechtěná zelená. Sice trochu ztráty na stávajících rostlinách, zežloutlo to, ale vyplatilo se. Akvárium se pomalu vrací do normálního života.
Tak teď budu čekat, jestli se nechtěný povlak vrátí.
To je sinice. Máš k dispozici nějaké hodnoty vody?
0 05.11.2020 07:57 Wanderer [2103] - Skaláry - nejkrásnější ryby. A ak chceš použiť niečo na tie červy a ploštenky, tak bude na to počas zatemnenia ideálny čas. Rastliny a ryby by som pridával až po sinici. Je to určite menej problémov ako to riešiť aj s rybami.Môžeš to čistiť aj počas zatemnenia-samozrejme a tie hodnoty NO3 aPO4 čo písali chlapi tiež už sa snažiť vyladiť, neviem ako je to pri Ade s fosforom, či nameriaš vo vode.
Zatemnila som hneď. Príp. mám takú tú štetku na čistenie slamiek - tou by som ju mohla obrať, namotať ľahšie
Čaute, ja by som to zatemnil hneď na 3-4 dni.Nie je na čo čakať, ryby tam nie sú a rastliny nenáročné.
Dobre, ďakujem, skúsim tak.
To áno, nešťastne sme objednali sprvu pár rastlín a zdalo sa nám z tých mištičiek, že to bude aj veľa, no vôbec to tak nie je, takže ideme doobjednávať a zahustiť to, nech to má význam
Sinici moc nenamotá, tu musí co nejvíce odsát.
Chemii typu BlueExit apod, bych tam já osobně nedával.
Většinou to bývá nepoměrem No3 vs Po4, ale každému funguje něco jiného. Zkus si něco načíst tady:
rybicky.net/forum/4641-sinice
Já bych nejprve zkusil, jako první pomoc denní výměny části vody + odstraňování sinice namotáváním třeba na špejli a uvidíš...
Testy na fosfor si ale kup a bezhlavě přidávat dusičnany, či jiné hnojiva bych v tvém případě taky nedělal - jednak nemáš rostlinné osazenstvo, které by potřebovalo hnojit a navíc máš substrát ADA, což upřímně, při tvém složení rostlinstva, nechápu...
Ještě bych tam určitě přidal nějaké rychle rostoucí rostlinky.
Toho som sa obávala, akurát včera som merala NO3 a vyšlo na 10 mg/l, kdežto 11.5. bolo na 25 mg/l. Chcela som dnes kúpiť test na fosforečnany, ale v okolí to tu nikde nemajú, musím len objednať. Mám radšej ako prvú pomoc použiť BlueExit či radšej dvíhať postupne NO3 a čakať na zázrak?
1:10 se tu několikrát zmiňuje. Dost možná i 1:16. Nevím. Znovu opakuji, já neměřím, tedy ani nepočítám. S chemií se nemáme rádi, takže se snažím učit sedlácké akvaristice. Tedy je mi jedno, jestli 1:10 nebo 1:16. Prostě jsem si po přečtení tématu sinice vybral možnou příčinu, protože mi to dávalo smysl a řešil jsem postupným přidáváním a zvyšováním dávky P, až byl patrný výsledek. V mém konkrétním případě to zabralo. Dost možná jsem měl jen štěstí. Tečka. Nikoho nepřesvědčuji, že je to jediná správná cesta. Někomu zabralo naopak zvýšení N, někomu zatemnění akvárka, někomu nic. Stačí pročíst vlákno.
A 1:10 jsem uvedl v reakci na "Důležité je aby tam hlavně bylo obojí"- pokud chybí P (nebo N), tedy je něco nulové, tak poměr ani spočítat nelze, je jedno jaký...
No nevím, se sinici jsem teď dlouho setrvával ( a žádná ta modra,ale černá....viděl jsem ji prvně a dlouho se s ní zžil), zkoušel různé věci a dohledal poměr N:P 16:1....během jednoho týdne jsem vyladil hnojení a po údržbě je klid....a ani filtr jsem nečistil
To vím a rozhodně netvrdím že nemáte pravdu.
Ještě navíc s člověkem který tomu evidentně rozumí
Mě šlo spíše o to, že člověk který začíná, nebo tomu až tolik nerozumí, může takový vědecký přístup, samé měření a poměry spíše ublížit.
Na druhou stranu radit nějaké jednoduché postupy, je v akvaristice skoro nemožné...
Přesto se o to snažím....
Jsem v podstatě neměřič. P jsem se rozhodl přidat proto, že jsem tenkrát přidával Sanytr, takže N tam být mělo. A přidal jsem málo, když to nepomohlo, přidal jsem víc.
A fungovalo to v mém konkrétním případě. Naopak to samozřejmě být může. Proto jsem psal, že je to jedna z možností, ne návod jak na sinici...
Ta citace není z mojí hlavy, ale ze zmíněného článku...
Mě by jen zajímalo, jestli máte doma laboratoř a všechny prvky tak důsledně měříte?
Já tedy ne, vše dělám víceméně intuitivní..... až na ten NO3.
Ten mi opravdu dělá s rybami pěknou neplechu.
A to co jste napsal, může být i naopak, dojde po4, přebytek NO3 a sinice se rozjede.....znám to
Je to ale jen můj pohled na hnojení....a furt se učím.
Tak ono když ti chybí P, tak poměr 1:10 neuděláš, ani kdyby ses na hlavu postavil
Velmi často se vyskytují v nově založených nádržích s ještě nevyváženým příjmem dusíku a fosforu. Na povlaky sinic jsou náchylnější nádrže s tvrdší čerstvou vodou a dobře osvětlená místa. Časté jsou sinice, které dokáží přijímat atomární dusík, a tak nastupují hlavně, když je vysoký obsah fosforečnanů a nízký dusičnanů. Toho je často docíleno jednorázovým zvýšeným obsahem dusičnanů, které rostliny velmi brzy spotřebují a zbude tak vyšší hodnota fosforečnanů
Viz
rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu Důležité je aby tam hlavně bylo obojí.....a i třeba draslík a další....
I vice hnojiva nezpůsobuje řasu.
Taky mě vždycky něco chybělo a pak se mi rozjela sinice.
Dneska raději dávám více, jen NO3 si hlídám, protože pak mě odcházejí do kopru paví oka.
NO3 je tady většinou prezentováno jako relativně neškodné pro ryby, ale já bych to viděl trošku jinak. Ryby snesou koncentrace třeba 50 mg/l ale dlouhodobě jim škodí, jen to není hned tak poznat.
Já se snažím nepřekročit 10 mg/ l
Nejde v tomto případě ani tak o množství P nebo N, jako o jejich vzájemný poměr, jestli se nepletu...
Používám toto a stačí, není úplně nějak přesný, ale to není žádný
Koupím test no.... nějaký tip? četl sem že funguje jen ten od JBL.... a ten je svinsky drahej
Ahoj. Pomohlo. Pouzil som to este raz iba jeden tyzden ked som videl este maly naznak sinic a odvtedy nic. Uz je to par tyzdnov a sinice nikde.
A měřil jste NO3? Světlo by nevadilo, ale je třeba tomu přizpůsobit hnojení.,.
A pokud dáváte co2, tak spotřeba živin bude značná.
Chybějící fosfor? Moc NO3 to nebylo..... sínice jela jako prase ještě v době kdy nebyly rybky....a kdy se NO3 tak nemohlo tvořit.... Tak jsem potom začal dodávat i chemicky, ale nepomohlo to.
Každopádně jsem koupil dneska od Eazy Life - Proffito, Kallium, Ferro, Fosfor..... a mám NO3 z KNO3 a hnojím CO2.
Na FB mi píšou rostlinkáři že mám možná moc světla. .... Mám 2x 65W LED .... jedno svítí 9700 LM....
Co myslíte?
Jo jo viděl bych to na fosfor a možná až moc NO3
Neber to jako zichrnávod, jen jako možnost. Třeba ti to nezabere. Když pročteš vlákno, tak zjistíš, že těch způsobů je víc a jistota není žádný...
Takže přidat fosfor. Zítra jedu i pro Draslík a železo + rostliny. Mám v plánu kompletně osadit celé dno rostlinami jako jsem měl v době, kdy se mi vedlo dobře.
Je možné že ta Minima na to prostě nestačí.
ctibum napsal: Objevila se mi sinice, tedy jsem hledal, co dělat. Poměr N:P byl zmíněn jako jedna z možných příčin. Zatmění akvárka atp. se mi nechtělo. N jsem přidával Sanytrem. Takže jsem si vybral cestu nejmenšího odporu, odsál, co šlo, přestal dávat Sanytr a přidal P. Sinice se už neobjevila...
Sedlácké, ale u mě účinné... PO 3 letech jsem se rozhodl, že si udělám opět akvárium - ale jen s porostem travičky - použil jsem na to Ele minimu, kterou jsem používal i kdysi. Ani po 7 měsících se mi nedaří stabilizovat akvárium a je to odporný zelený močál. Neustále mě likviduje sinice. A já si s ní už nevím rady. Poslední co mě napadá je, že Ele minima prostě není schopna nastolit rovnováhu a stabilizovat prostředí. Mám LED světla - 2x 120 cm Chirinos LED A 65 W. Hnojím CO2 samozřejmě a používám profito + hnojím NOčkem.
Poradí prosím někdo na co se systematicky zaměřit prosím?
Děkuji
Ahoj, pomohlo Ti to se opravdu sinic zbavit? Mně tento prostředek nepomohl. Pomohla až série doporučených opatření (důkladně čištění, výměny 50% vody, hlídání poměru NO3 : PO4, přidat stonkovky, peroxid a 5 dní úplného temna), ale i tak ještě neříkám "hop", byť to vypadá nadějně. Každopádně veliký dík patří uživatelům Jarden + michalt a taky NHKG + vaclav.
Bohužel jsem teď zahlédl sinici v menším akváriu. Liší se parametry vody v akváriu. PO4 zřejmě 0,25 mg/l a NO3 <10 mg/l. pH stejná jak ve velkém, okolo 7. Aplikoval jsem peroxid místně, budu čistit, nasadím i zatemnění, ale nejsem si jist jak s hnojením?
Dal jsem tam jednorázově dle návodu Tetra Plantamin (tam není ani jedna složka) a pak zkoušel přidávat 1 ml denně tekutého uhlíku kvůli řasám. Vodu jsem měnil poctivě 50% každý týden, ale ta sinice se tam zavlekla zřejmě s rostlinami.
edit: ještě jsem si všiml jednoho průvodního rysu, že se zhoršil stav jávského mechu, který cca před 2 týdny krásně rostl...
Zdravim. Chcel by som sa s vami podelit o moju aktualnu skusenost s bojom proti siniciam. Zacali sa mi objavovat na roznych rastlinkach. Nie vela ale pomalicky ale isto sa v akvarku rozsirovala. Z casu na cas som ju povysaval ale znovu sa objavila inde. Natrafil som na novy produkt - easy life bio exit blue a skusil som to. Po tyzdni uz badam ako sa sinice oddeluju od rastlin a odumieraju. Momentalne pokracujem 2 tyzden s kurou a potom by mala byt sinica prec. Prikladam aj foto kde krasne vidiet ako sa sinice odliepaju.
Nieje to ziadna reklama ani propagovanie vyrobku... Len som chcel napisat svoju skusenost s tymto vyrobkom, kedze na nete som sa o nom vela nedocital zatial a moc som mu neveril. Snad to niekomu pomoze.
Ale treba aj dodat ze moje akvarium malo vzdy len niekolko zhlukov sinic sem tam a ziadne extremne zamorene akvarium to nebolo.
michalt napsal: Jestli jsou nějaká místa na dně, kde je sinice dobře ohraničená na malé ploše a mechanicky se špatně odstraňuje, můžeš ji vzít útokem pomocí peroxidu vodíku.
Vypadá to, že to na tu potvoru na dně dost zabralo
. Dííík
OK, díky za rady. Díval jsem na foto té kytky před zásahy (je to tady níže s tím strašným zeleným kobercem) a v optimálním stavu rozhodně nebyla ani před tím. Ale je možné, že listy jsou žlutější. Otázka ale jestli na tyhle kytky u dna nemá negativní dopad snížen intenzita a délka osvětlení. Když bylo ještě vše OK, tak rostliny vyloženě rostly jak o závod, když měly pořádný příděl světla. Kvůli tomu jsem také (na doporučení) pořizoval 4 trubice.
Nafotím večer až nebudou takové odlesky zrcadlovkou do prezentace.
edit: vloženo do složky "Potíže rostlin"
rybicky.net/nadrze/28486…
(jinak kromě dna sinice stále přežívá i na vrcholcích viz foto)
U toho kořenu by to snad mohlo fungovat, ale bál bych se, že jeho povrch zčerná. Ale zkus to na malé ploše, kteoru není moc vidět.
Ty žluté listy z fotky byly takovéhle vždycky nebo se tak změnily až po přidání KNO3 a KH2PO4?
Popřípadě zkus dát do prezentace víc fotek problémových rostlin a třeba do fóra o řasách napsat o potížích s řasou, jestli se rozmáhá. Abys jí náhodou tím hnojením spíš nepomáhal.
Díky za tip. Včera jsem koupil peroxid
. Na dně takhle startuje hned druhý den po vyčištění. Ale už se nerozlézá do koberce jako předtím. Také se drží na vrcholcích rostlin a jednoho kořenu. Tam by myslím taky mohl jít použít tento postup.
Jestli jsou nějaká místa na dně, kde je sinice dobře ohraničená na malé ploše a mechanicky se špatně odstraňuje, můžeš ji vzít útokem pomocí peroxidu vodíku.
Pro jistotu zastav filtr. Nasaď kus vzduchovací hadičky na stříkačku, natáhni 3%-roztok. Ohlídej si, abys do nádrže nepustil víc než 1.5ml na 5 litrů vody (raději co nejméně). A pak tím postříkej oblast, kde jede sinice na dně a odkud se těžko odstraňuje. Měla by začít intenzivně bublinkovat. Pak počkej tak půl hodinky (jen pro jistotu) a znovu pusť filtr.
Není to léčba, jen odstránění symptomů a snad zamezení šíření z toho místa. Ani není dobré spoléhat se jen na tuhle metodu odstraňování. Ale jako jeden z mnoha užitečných nástrojů k použití na vhodném místě se to hodí.
Ahoj, díky za tip a názor. Svítím teď 8h denně 2x 36W. Kromě KH2PO4 při dávám i KNO3. Filtr jsem čistil nedávno, komplet včetně molitanů a keramiky ve vodě z vodovodu. Pokud opatření nezaberou, zkusím radikálnější řešení se zatemněním jako doporučuješ. Trochu se tedy bojím kombinace masivní výměna vody + čištění filtru. Sinici se snažím mechanicky odstraňovat, ale nedaří se to úplně (hlavně ne ze stonků) a taky se při odstraňování uvolňuje do vody a vše se zachytit nedaří... Množí se teď výrazně pomaleji, ale množí se...
Mi pomohlo zatemnit na 4dny, obalil jsem igelitem, a pak vymenil pulku vody. Zatim ok, ale mi sinice vznikla po vycisteni skla a filtru ve stare vode. Kazdemu neco jineho pomohlo...
0 09.12.2019 18:01 Jarden Sk –
Re: KIV Čau, ako to tu čítam by som to riešil trochu radikálnejšie. V prvom rade vymeň polovicu vody a zatemni to na 2-3 dni a odkal dno. Kryptošky to zvládnu v pohode a vyčisti filter hlavne vatu a prepláchni média/ruducha na starých listoch-tie odstrihni/.Objednaj si miesto Plantaminu hnojivo aj s dusičnanmi a fosforečnanmi a hnoj trochu menej ako odporúčajú.Bez testovania kvalitnejšími testami tam liať KH2PO4 je nanič potrebuješ aj dusík.Preto napr.Profiplants complete plus príp. podobné hlavne aj s NO3aPO4.Ak po zatemnení ešte nejaká sinica bude, vymeň zase polovicu vody- deň môžeš svietiť na polovicu a znovu zatemni.Sinicu samozrejme čo najviac mechanicky odstrániť.Ako dlho svietiš?
Díky moc za vysvětlení a radu jak dál. Zkusím to podle toho nějakou dobu dělat bez dalších změn (zároveň krmím méně).
Připadá mi, že se však více začalo dařit řase na listech a to ty nejvíce napadené trhám.
V tom případě pokračuj tak, že budeš denně přidávat 5ml/100l KNO3 roztoku. Po výměně vody v tom pokračuj a k tomu přidej 1ml/100l KH2PO4, taky denně. Zatím zředění výměnou vody nijak nekompenzuj, uvidíš, jak to půjde. Když jsi začal podle mé rady (jen s rozdílnou dávkou KH2PO4), tak se toho chvíli konzistentně drž a jestli to nebude fungovat, tak zkus zase něco jiného.
Poměry N:P (a jiné) vycházejí z toho, že když je ve vodě výrazná převaha jednoho prvku, tenhle blokuje přijímání jiného prvku. Případně, některé sloučeniny z hnojiv spolu zreagují dřív než je rostliny absorbují, na něco, co už rostliny absorbovat neumí. To stanovuje jisté mantinely na koncentrace, kterými se řídí některé filozofie přihnojování. To ovšem znamená, že znáš a máš pod kontrolou koncentraci všeho ve vodě (pač všechno se vším souvisí). Jenže fosfor se účinně doplňuje krmením ryb, dusík filtrací rybích výkalů (proto se u sinic taky někdy radí krmit méně), jenže těžko se měří, kolik se čeho doplnilo a kolik spotřebovalo. Proto všechny rady, které tady zaznívají, jsou spíš takovými kuchyňskými recepty bez záruky, protože se z toho komplexního problému snaží vytěžit jednoduchý užitečný návod.
Ono se to nakonec povede, jen je potřeba zkoušet, co funguje a co ne. Zatím to u Tebe vypadá (předběžně, možná se to ukáže jinak), že pomáhá ubrat osvětlení a častěji měnit vodu.
Neumím ti odpovědět. Objevila se mi sinice, tedy jsem hledal, co dělat. Poměr N:P byl zmíněn jako jedna z možných příčin. Zatmění akvárka atp. se mi nechtělo. N jsem přidával Sanytrem. Takže jsem si vybral cestu nejmenšího odporu, odsál, co šlo, přestal dávat Sanytr a přidal P. Sinice se už neobjevila...
Sedlácké, ale u mě účinné...
Popsal jsem to níže + do deníku. Bohužel jsem na začátku dal KH2PO4 větší dávku, pak jsem zkusil přidat KNO3 už dle Tvé rady. Nevím jestli tedy mohu přidávat i KH2PO4 každý den. Do toho přišel tip, že přidávat jen jedno. Vidím, že názory se různí, to je běžné i v jiných oborech. Zde ale nemám ambici si nastudovat problematiku. Nerozumím proč má význam poměr N:P pro vývoj sinic, takže se blbě ptám co dělat dál.
Testy jsou papírky. Takže nic moc přesnost a test na P/PO4 tam není vůbec.
U rostlin se změna může projevit někdy až za několik týdnů. Z toho, že se růst zatím nezlepšil, bych ještě nic nevyvozoval.
Že se sinice zpomalila, je dobře. Že z domácího testu žádná změna NO3 nevyšla, z toho bych zatím taky zatím nic nevyvozoval. Mimochodem, jsou to kapkové testy nebo papírky?
Odznělo tady několik nápadů. Jak jsi tedy dávkoval doposud a kterou jsi následoval? Když se růst sinice zpomalil, pokračoval bych v tom, cos dělal doposud. Moje doporučení bylo dávkovat NO3 a KH2PO4 každý den, i bez výměny. U výměny vody bych zas nic nepřidával, dokud se to neukáže být nezbytné.
OK. Mám tedy, prosím, něco z těch dvou přidávat nebo ne? Například když vyměním 50-70l vody přidat KNO3? Nebo zkoušet přidávat i bez výměny?
Stav co vidím: sinice viditelně zpomalila růst, nejvíce se obnovuje na kořeni nejdál od vyústění z filtru. Rostliny se drží, ale nijak ani po provedeném přihnojení moc nebují. Otázka zda to není jen díky tomu, že mají méně světla. Dle domácího testu se hodnota NO3 viditelně nezvýšila.
Obvykle na to jdu z té jednoduší strany, tedy začnu zvyšovat a to někdy vcelku brutálně dávky NO3. Já tedy nic neměřím a snažím se věřit očím a tomu co vidím v nádrži.
No řekl bych, že jestli chceš ladit poměr N:P, tak bys neměl přidávat obojí... Vybral bych jedno, přidal, raději méně než více a počkal, co to udělá...
Díky za tip. Zkusil jsem tedy namíchat ještě KNO3 a přidat dnes 15ml. Nevím úplně jak naložit s tím, že jsem tam už dal tu větší dávku KH2PO4 (ještě k tomu roztok 5g/600ml). Počítám, že min. do další výměny vody KH2PO4 už přidávat nebudu.
Já to v těchhle případech dělal tak, že jsem vzal 18g KNO3, rozdělal je v 500 ml vody a přidával denně 5 ml na 100 l vody. U KH2PO4 1g v 500 ml, začal jsem taky s dávkováním 5 ml na 100 litrů vody denně a sledoval jsem, jak na to reagují rostliny a jak sinice. Většinou pak bylo potřeba přidávat denně víc z roztoku s fosforem. Někdy až 10 ml na 100 litrů. Čím méně krmíš, tím víc máš prostoru pro přidávání fosforu z hnojiva.
Zdůrazňuji, že tohle je jen počáteční tip, který je potřeba opravdu přizpůsobit reakci všeho v nádrži. Už sám musíš vypozorovat, jestli za každou výměnu vody dát dávku navíc nebo, naopak,dávku dusíku snížit.
Nebo to klidně zkus tak, jak Ti radí Vrzy a sleduj, jestli to pomůže (jen to předpokládá, že lze věřit hodnotám těch testů, co see zcela neshoduje s mým světonázorem
). Prostě, jestli jedno z toho nevyjde, tak udělej masivnější výměnu vody a zkus to nakombinovat jinak.
Díky za tip. Zkusil jsem naslepo přidat 60 ml roztoku KH2PO4, což by mělo zvednout PO4 o cca 1 mg/l, jestli jsem to správně spočítal.
KIV napsal: Údržba: OK, zkusím. Co se týče odkalování zvonem, tak bohužel zelený tím jde ze dna dostávat velmi těžko, je těžký a přilepuje se na štěrk. Odebírám proto většinu povlaků sinic ručně.
michalt napsal
To si umím představit. Směřoval jsem spíš k tomu, abys tím zvonem ze dna průběžně (často a důkladně) odstraňoval organické nečistoty, které se tam rády hromadí. Když to bude pravidelné, stačí z povrchu, hloubkově odkalovat pokaždé nemusíš. Sinici samostatně mechanicky. Hlavně by mě zajímalo, jak a jestli pomohou ty častější a masivnější výměny vody.
Ahoj, při čištění obden to skoro vypadá, že sinice přestává stíhat obnovu. Já na tom ale nejsem o moc líp
KIV napsal: Hnojení: nemám nic na měření hodnot vody. Plantamin už jsem dlouho nedával. Zkusím tedy KNO3. Jestli je nějaká sada testů, které bych měl udělat, budu rád za tip.
michalt napsal
Já toho měřím málo a jen pro zajímavost a poučení, k domácím testům jsem zdrženlivý. Spíš sleduji rostliny. Jiní Ti asi poradí líp. Možná by bylo chtělo kromě dusíku znát taky fosfor. Jenže abys věděl, jestli to budou rostliny umět přijmout z hnojiva, chtělo by to znát taky pH a tvrdosti. Jestli jsi doposud neměřil a neplánuješ s tím začít dlouhodoběji, možná bych jednorázově odnesl vodu do laboratoře a nechal si to změřit přesně tam.
Alternativně bys mohl "naslepo" zkusit jednorázově přihnojit tím KNO3, možná opatrně taky KH2PO4 a dívat se, jak nádrž zareaguje. Případný přebytek se dá vždycky vyřešit masivnější výměnou vody.
Laboratoř jsem nestihl řešit, tak alespoň pokus s tím testem 6v1.
Podle toho cca:
NO3- 20 mg/l
NO2- 0 mg/l
Cl 0 mg/l
Tvrdost 8,4 °dH
KH 4,4 °dH
pH 8,0
Mám KNO3 a KH2PO4 v baleních po 50g.
U KNO3 návod říká rozpustit balení v 600ml vody. Dávkování 1ml na 50l dodá 1mg/l NO3 a 0,6 mg/l K. Doporučeno držet rozsah 10-30 mg/l.
U KH2PO4 dávkování říká dát 5g (čajová lžička) na 600 ml vody, pak 1ml přidá 0,1mg/l PO4 a držet se má 0,2 - 2 mg/l. Na PO4 test nemám žádný.
Kolik čeho byste doporučili zkusit dát, když je čistý objem cca 280l?
To už pak není podstatné, kde je. Musí se něčeho přichytit tak jako tak.
Já to vnímám, jako poměr objemu vody a objemu rostlinné hmoty. Když není rostlinné hmoty dostatek, ve vodě zůstanou látky, které sinice zužitkují.
P.S. Tvé akvárium je pěkné. Akorát, že s tímhle volným prostorem je riziko polízanice prostě vždy větší. Stačí ťuknout, aby se rovnováha vychýlila.
Jak se zbavit sinice se mě neptej, já ji zásadně odsával vždy jen mechanicky, oslaboval výměnami vody a současně se snažil, aby rostliny co nejvíc rostly. Měl/mám jsem ji výrazněji dvakrát, jednou nepříjemně něco přes půl roku, podruhé v malém množstvi, sem tam, ale chronicky asi dva roky.
JirkaŠčobák napsal: 1) Tvé akvárium je bohužel toho druhu, kde, pokud nastoupí sinice, drží se často dlouho. Máš tam spoustu volného místa. Kdyby byly rostliny, tak, jak je máš, v menším akváriu, přesně, do kterého by se v stávající podobě vešly, sinice by tolik nehrozila. Nebylo by pro ni místo. Sinice se drží tam, kde je místo. Využívá místo. Prostor, který nezaplňuje masa rostlin.
To máš asi pravdu, ale je tam určitě i jiný problém. Sinice se velmi intenzivně šíří na vrcholcích rostlin a kořenů.
JirkaŠčobák napsal
2) Nezdají se mi listy tvých kryptokoryn tím, jak se ohýbají, až rolují. Vím, že toto je schopná udělat Flamingo, když má moc světla, ale na C. pontederiifolia jsem to ještě nikdy takto neviděl. Že by měla moc světla? Považuji to za pravděpodobné. Netvrdím, že to je přímá příčina sinice, ale i bez sinice bych ti radil snížit světelnou intenzitu. Ne délku svícení. Intenzitu. Přikládám aktuální fotku svých C. pontederiifolia v akváriu, do kterého se řasa nevejde.
Snížil jsem teď obojí. Jedou jen dvě zářivky a doba svícení jen 8 hodin. Tak uvidíme. Každopádně sinice se objevuje i na trvale zastíněných místech. Teď zrovna druhý den po čištění vyrostla i pod rostlinami.
Budu teď zapisovat provedená opatření do deníčku
.
1) Tvé akvárium je bohužel toho druhu, kde, pokud nastoupí sinice, drží se často dlouho. Máš tam spoustu volného místa. Kdyby byly rostliny, tak, jak je máš, v menším akváriu, přesně, do kterého by se v stávající podobě vešly, sinice by tolik nehrozila. Nebylo by pro ni místo. Sinice se drží tam, kde je místo. Využívá místo. Prostor, který nezaplňuje masa rostlin.
2) Nezdají se mi listy tvých kryptokoryn tím, jak se ohýbají, až rolují. Vím, že toto je schopná udělat Flamingo, když má moc světla, ale na C. pontederiifolia jsem to ještě nikdy takto neviděl. Že by měla moc světla? Považuji to za pravděpodobné. Netvrdím, že to je přímá příčina sinice, ale i bez sinice bych ti radil snížit světelnou intenzitu. Ne délku svícení. Intenzitu. Přikládám aktuální fotku svých C. pontederiifolia v akváriu, do kterého se řasa nevejde.
Mně zabralo odsátí co nejvíc sinice hadičkou a přidání fosforu
Když jsem bojoval se sinicí já, šel jsem na to logicky, sinice nemá ráda velký proud, zvýšil jsem ho, vybral si kytku kterou ještě nezlikvidovala celou a měla snahu růst (u mě sessiliflora) na světlo jsem nesahal, chtěl jsem aby kytky dostali šanci, denně měnil skoro 50% vody asi po dobu několika dní (tuším 4 už nevím) odstraňoval sinici z kytek a odsál ji, během několika dní začala ustupovat, krom jiného jsem to poznal na sessiliflora která ji začala shazovat na dno, jak se probrala sessiliflora k životu nechal jsem to na ní, je to úžasná kytka která se dokáže rychle oklepat a začít růst, množství no3 na ní poznám vždy
pak už to šlo rychle, od té doby se nevrátila. Samozřejmě jsem koupil Sanytr a doplnil tak dusičnany. Šel jsem na to tak že jsem se snažil ji znepříjemnit život a dělat vše co nemá ráda.
Měl jsem před nějakou dobou stejný problém se sinicí jako ty.Pomohlo mě hloubkově odkalit dno s výměnou cca 1/2vody a úplné zatemnění na týden.Bez krmení,jen běžely filtry.Po týdnu jsem zatemnění sundal a vyměnil asi 1/3 vody,vyčistil filtry a od té doby mám od sinice pokoj.
KIV napsal: Osvětlení:
Spínacími hodinami zapínám zářivky takto:
2 zářivky: 9:15 - 11:15 + 14:00 - 20:15
+ další 2 zářivky: 10:45 - 20:00
Ubrat byste doporučili o kolik / na kolik?
Já bych nechal jen dvě zářivky těch 8 hodín, třeba s tou pauzou. Možná bych ranní fázi o hodinu prodloužil a odpolední o hodinu zkrátil, ale nevím, jestli to bude hrát roli. A sledovat, jestli sinice bude ubývat a jestli toho bude k odstraňovaní méně. S trochou štěstí bys mohl efekt vidět dřív než se nedostatek světla podepíše na rostlinách.
KIV napsal: Plovoucí rostliny: nemám žádné, voda je díky filtru dost v pohybu. Zastínění supluje řasa na krycích sklech.
Zkus kytku Egeria densa. Nech ji plavat u hladiny, případně ji nech "zaklíněnou" o listy nějaké jiné rostliny. Napoví Ti, jak jsi na tom se živinami, něco z vody odčerpá a měla by dobře růst i při slabším osvětlení. Jestli bude toho světla pořád hodně, tak to zas trochu zastíní (i nad rámec řas na krycím skle).
KIV napsal: Rychle rostoucí rostliny: mám tam Hygrophilu, nedaří se jí moc dobře, porůstá ji ta sinice. Začal silně dominovat Echinodorus (nevím přesně), má tendenci prorůst všude. Řekl bych, že skoro není kam něco přidat - musel bych osázet volné plochy u skla, kde se snažím výhonky likvidovat, směřovat tam krmení a čistit dno.
Ten echináč bych teď nechal růst, jak se mu jen bude líbit. Až se vyřeší sinice, pak se vždycky dá zredukovat. Právě to volné dno ve předu bych teď nechal něčím zarůst. Jestli tam něco vyhání, nechal bych to vyhánět. Dnu kořeny prospějí, nebude tam taková plocha, na kterou jen "praží" světlo a bude tam další prostor, na kterém se můžou kytky vzmáhat. Až bude sinice na ústupu, můžeš to zase hezky vyčistit. Ryby si žrádlo nějak v rostlinách najdou a odkalovat tam nějak hloubkově snad nebude potřeba. Zkrátka a dobře, čím víc budou prosperovat rostliny, tím méně bude prosperovat sinice. Pokud mají nějaké stávající rostliny problémy, nechal bych "divoce" vyrůst ostatní, co to jde.
KIV napsal: Údržba: OK, zkusím. Co se týče odkalování zvonem, tak bohužel zelený tím jde ze dna dostávat velmi těžko, je těžký a přilepuje se na štěrk. Odebírám proto většinu povlaků sinic ručně.
To si umím představit. Směřoval jsem spíš k tomu, abys tím zvonem ze dna průběžně (často a důkladně) odstraňoval organické nečistoty, které se tam rády hromadí. Když to bude pravidelné, stačí z povrchu, hloubkově odkalovat pokaždé nemusíš. Sinici samostatně mechanicky. Hlavně by mě zajímalo, jak a jestli pomohou ty častější a masivnější výměny vody.
KIV napsal: Hnojení: nemám nic na měření hodnot vody. Plantamin už jsem dlouho nedával. Zkusím tedy KNO3. Jestli je nějaká sada testů, které bych měl udělat, budu rád za tip.
Já toho měřím málo a jen pro zajímavost a poučení, k domácím testům jsem zdrženlivý. Spíš sleduji rostliny. Jiní Ti asi poradí líp. Možná by bylo chtělo kromě dusíku znát taky fosfor. Jenže abys věděl, jestli to budou rostliny umět přijmout z hnojiva, chtělo by to znát taky pH a tvrdosti. Jestli jsi doposud neměřil a neplánuješ s tím začít dlouhodoběji, možná bych jednorázově odnesl vodu do laboratoře a nechal si to změřit přesně tam.
Alternativně bys mohl "naslepo" zkusit jednorázově přihnojit tím KNO3, možná opatrně taky KH2PO4 a dívat se, jak nádrž zareaguje. Případný přebytek se dá vždycky vyřešit masivnější výměnou vody.
KIV napsal: Spíš kde je nejvíc světla, tam bují nejvíce.
Tak tady někde bude možná odpověď. Možná ještě v kombinaci s nějakým dusíkem. Zkus něco z toho, o čem tady debatujeme a ona se cesta ven ukáže.
Ahoj,
díky moc (všem) za rady.
Vodičky: Blue Exit nezabral, zkoušel jsem ještě Easy Carbo a také bez efektu. Takže už nepoužívám.
Osvětlení:
Spínacími hodinami zapínám zářivky takto:
2 zářivky: 9:15 - 11:15 + 14:00 - 20:15
+ další 2 zářivky: 10:45 - 20:00
Ubrat byste doporučili o kolik / na kolik?
Plovoucí rostliny: nemám žádné, voda je díky filtru dost v pohybu. Zastínění supluje řasa na krycích sklech
Rychle rostoucí rostliny: mám tam Hygrophilu, nedaří se jí moc dobře, porůstá ji ta sinice. Začal silně dominovat Echinodorus (nevím přesně), má tendenci prorůst všude. Řekl bych, že skoro není kam něco přidat - musel bych osázet volné plochy u skla, kde se snažím výhonky likvidovat, směřovat tam krmení a čistit dno.
Údržba: OK, zkusím. Co se týče odkalování zvonem, tak bohužel zelený tím jde ze dna dostávat velmi těžko, je těžký a přilepuje se na štěrk. Odebírám proto většinu povlaků sinic ručně.
Hnojení: nemám nic na měření hodnot vody
. Plantamin už jsem dlouho nedával. Zkusím tedy KNO3. Jestli je nějaká sada testů, které bych měl udělat, budu rád za tip. Uvažuji o pořízení Easy Life test 6v1, případně konkrétní testy Aquar, jestli stačí 1-2.
Proudění: myslím, že je dost intenzivní, sinice se dělá hodně i na místech s velmi intenzivním proudem. Spíš kde je nejvíc světla, tam bují nejvíce.
Další vlivy: množí se mi tam ancistrusi. Nedaří se mi je moc odchytávat.
Sežeň si fosfor Dihydrogenfosforečnan draselný (KH2PO4).
UV lampu nemám a myslím, že by to mělo jít i bez ní.
Zkoušel bych občas pustit UV lampu
Delší dobu bojuji s řasou, která se tváří jako sinice nebo zelená vláknitá. Upravil jsem hnojení, pravidelně zatemňuji. Po víkendovém zatemnění je situace lepší, ale ve vodě jsou vidět plovoucí kousky řasy - krátká vlákna. Pravidelně měním vodu, odkaluji, hnojím, dávkuji CO2, prostě vše jak má být. Přesto se objevuje pořád. Jinak vše prosperuje pěkně. Vlákna jsem pročetl, fosfor nedávkuji, dávkování KNO3 je myslím dostačující. Testy vody jsem nedělal.
V mém profilu je to nádrž šedesátka - přidal jsem tam pár fotek řas.
Nějaké tipy co dál vyzkoušet?
Děkuji
Koukám na Tvou druhou fotku - sinice na kořenu. Podezdřele se to podobá mé "lakové" zelené řasy/sinici, která se mi nedávno objevila v této nádrži
rybicky.net/nadrze/30705
viz foto v deníčku. U mě to nebyla klasická měkká slizká sinice, ale spíš tuhý lakový povlak. Je extrémně invazivní, když z kamene kus utrhnu, během hodiny byla mezera zacelená. Když se chytla na molitanový filtr, během krátké doby ho komplet potáhla souvislým povlakem. Měla svůj výrazný, docela nepříjemný zápach. Nemá ráda stín, nejvíc rostla na nasvícených plochách, pod svým povlakem intenzivně vytváří velké bubliny. Pokud je to totéž co u Tebe, mě pomohlo:
- přestal jsem přidávat hnojení pro zelené řasy (Seachem Flourish), potřebuji zde řasy jako krmení pro krevetky
- pravidelné výměny vody (každý druhý den cca 30%), při kterých jsme se snažil tenkou hadičkou odstát co nejvíce řasy/sinice, jde to snadno odtrhává se v souvislých plátech
- potažený molitan bylo nutné pravidelně vyprat
Poměrně rychle se mi toho podařilo zbavit, jen upozorňuji, že šnekům ani krevetám nechutná.
Ahoj, já jsem se sinicí potýkala dvakrát, ale hlavně poprvé to byl boj. Objevila se mi po přestěhování, kdy se všechno rozvířilo, promíchal se substrát, no katastrofa... Co mám vysledované, že pomohlo mě: odstranit všechny uhnívající, rozpadající se části rostlin, pokud jsou, doplnit rychle rostoucí a plovoučky (růžkatec a limnobium, salvinia) a odkalit dno. Potom ji odstraňovat mechanicky, ale to bylo na zblbnutí... Přidat krom týdenní výměny vody ještě jednu až dvě menší krom toho. Potom ještě přidání fosforu a zbytky zlikvidovali okružáci- přidala jsem jich dost, kolem 30, a viditelně se tou sinicí živili. Teď podruhé se mi objevila po rozpadu kryptokoryn a opět stačily častější výměny, fosfor a okružáci. Zkus, třeba pomůže i tobě. Ale u sinice to bývá, že u každého zabírá něco jiného
hodně štěstí!
Byl bych opatrný s vodičkama, zvlášť s blue exitem mám hodně špatné zkušenosti. Změřil bych to NO3, možná to dělá fotka, ale přijdou mi ty rostliny trochu do žluta. Potom bych pravidelně (kde to jde) odkalil dno až na sklo. A co mi na sinici vždy a spolehlivě zabralo, jsou piskořky ve dně. Nevím, jestli jí přímo konzumují, nebo jestli stačí, když jí narušují pohybem po dně a pod povrchem, ale měl jsem se sinicí problémů dost a dost a po nasazení piskořek zmizela ze všech akvárií, takže to snad nebude náhoda
Já bych zkusil následující - alespoň něco z toho:
Zrušil bych vodičky typu Blue Exit.
Osvětlení: Z fotek se mi zdá, že se té potvoře nejlíp daří na nejlíp osvětlených místech v nádrži. Nebo je to špatný dojem? Taky mám z parametrů v prezentaci pocit, že na nádrž bez CO2 tam máš docela hojně světla. Ubral bych dočasně jednu trubici, jestli to jde. I za cenu, že rostliny náročnější na osvětlení budou dočasně strádat. Jak dlouho denně svítíš? Jestli dlouho pro potěšení oka, dočasně bych to zkrátil jen na tolik, kolik rostliny opravdu potřebují.
Plovoucí rostliny: Vedeš nějaké? Jestli ano, prosperují alespoň ty? Jestli Ti nějaký okřehek nebo něco takového poroste, ukáže Ti to, jestli máš ve vodě dostatek dusíku a zároveň tím můžeš řídit intenzitu osvětlení.
Rychle rostoucí rostliny: Nevidím z prezentace, jestli máš taky nějaké stonkovky s rychlým růstem. Stávající rostliny nějak prosperují i navzdory tomu povlaku nebo strádají? Dočasně bych bez ohledu na dizajn nádrže přidal co nejvíc základních rostlin, kam se jen vejdou. Limnophila, Hygrophila, Rotala, možná Egeria Densa. Uvidíš, co z toho Ti poroste, to posílit. Prostě aby tam byl dostatek zeleně, který Ti podrží proměnu látek, kdyby to Tvé současné rostliny dočasně nezvládaly.
Údržba: Zkusit změnit intervaly výměny vody a podívat se, co zabírá. Zkusit jednu větší výměnu za týden a k tomu 1-2 menší výměny. Zkusit to po dobu dvou týdnů a podívat se, jak nádrž reaguje. Dočasně omezit krmení, pořádně povysávat dno odkalovacím zvonem.
Hnojení: Jsi si jistý, že je v nádrži dostatek dusíku? Zkusil bych vynechat ten Plantamin a pořádně měnit vodu, častěji, jak jsem napsal výš. Jestli si nejsi jistý hladinou dusíku, zkusil bych jednorázově doplnit čistým KNO3 a podívat se na reakci.
Proudění: Není ta sinice víc lokalizovaná v místech s horším prouděním vody? Kdyby byla, možná by stálo za pokus dát tam dočasně dodatečné proudové čerapdlo a podívat se na účinek.
Tohle jsou věci, které se v minulosti osvědčily mně. Některé mají svůj jasný důvod, jiné jsou takovou šamaninou, o které jsem měl pocit, že zabírá, ač zcela nevím, jak funguje. S jistotou vím jen to, že cesta k dlouhodobému řešení nevede přes vodičky, ale přes rozumné změny v nádrži a trpělivé pokusy. Tak si z toho zkus něco vybrat a zkoušej. Možná někdo zkušenější poradí něco jednoduššího, za mě tohle. Tak hodně zdaru a pevné nervy.
Díky! Zkusím tedy Acriflavin.
Podle toho co jsem přečetl a vidím v akváriu, tak si také myslím, že mám nedostatek fosforu. Některé lístky rostlin světlají do žluta, některé se špatně rozvíjí, asi to fakt vypadá na ten fosfor, skusím ho koupit a přidat.
Tref napsal: vzniká při nedostatku NO3Spíš poměr N:P, řekl bych. Mně (několikrát) zabralo přidání P. Od oka, nejdřív míň, když to nezabralo, zvýšil jsem dávku. K tomu jsem odsál hadičkou tolik sinice, kolik šlo... Ale co jsem tu tak četl, je to dost individuální boj a každýmu zabere něco jinýho..
Se sinicí jsem bojoval taky, naopak já málo NO3 mám, ale i když jsem přidal tak efekt nebyl žádný. Ale jak jsem se dočetl, sinice nemá ráda náhlé změny, tak jsem v jeden den zkrátil osvětlení na 7h, stáhnul na minimum stmívačem a měnil 50% vody, odstraňoval jsem ručně z kytek co se dalo, a během několika dnů se začala dávat na ústup až zmizela úplně, oak se nevrátila
Díky, dle popisu mi to na ni sedělo nejvíce. Všude ale píší, že vzniká při nedostatku NO3, toho jsem nikdy nenaměřil méně jak 40mg/l... Mám o něco stáhnout osvětlení, nebo ji jen odstranit a počkat co dál?
Tak jsem dnes v akváriu objevil řasu nebo sinici.Poradí prosím někdo jaká to může být a jak na ni? Je hlavně na pár místech na mechu. Díky moc.
Přijde ti to správně bude tam nějaká houba pravděpodobně rozsivky, možná zelená vláknitá, a bůh ví co ještě. Větší část toho je nachytaný bordel z odumírajících kytek případně výkaly.
Díky.Tam jsem byl a nějak jsem si nevybral.Mně to přijde jako kombinace všeho možného včetně nějaké plísně. Ale chtěl jsem vědět i názor povolanějsích.
0 13.05.2019 11:54 kmichal7 – Je to sinice?
Zdravím.
Je toto sinice nebo spíše nejaká řasa? Je to slizké, ale nesmrdí. Je to nové akva, 3 týdny staré. Objevilo se to minulý týden. Díky.
No ja prave teď po vyplate chci koupit vnejsi filtraci sunsun HW-702B protože ta co mám mi přijde že nestiha tak uvidim jestli pomuze I to
Přeji úspěšný boj. Mě pomohla po vyzkoušení všeho možného i nemožného až UV lampa.
Kazdopadne moc děkuju za Rady
a snad se ji uspesne zbavim
Ale nevím jestli tvým problém je nízká hladina fosforu. Většina akvárií kde je dost ryb, problém s nedostatekem fosforu nemívá. Krmeni ho obsahuje docela dost.
Vyzkoušej, uvidíš. Těch možností, jak bojovat proti sinicí je docela dost, ale žádný není stoprocentní.
Dekuju
Vyhledej si KH
2PO
4.
Čauky, pokud máš v tom AQ filtr Asap 500, tak nebude stíhat. Mám ten samej set a možná i proto, že mám moc rybiček, tak totálně nestíhal. A nemám kam dát a ani nechci venkovní, nahradil jsem ho Eheim Aquaball 180 a je v poho.
A
to P to je ve formě nejaky vodicky?
Jo to potrebuju ale myslím si že udělat všechno najednou je nesmysl ne?
z toho ani pak ne zjistim co pomohl ne? Začal jsem menit casteji vodu vytáhnul jsem toho budhu a dal místo něj kytku tak budu dělat další krok
Já myslel, že to potřebuješ řešit hned, když se sinice vrací
Jak říkám pockam až zaroste akvarko a uvidim jak Lita ten No3 a podle toho pojedu dal.
No mně přišlo nejjednoduší zkusit ten poměr N:P. A trefa hned na první dobrou (ve "200"). Když jsem to pak ve "26" zkusil naopak a přidal Sanytr, protože tam bylo fakt hodně plovouček, tak se Sinice zhoršila... Tak jsem přidal po údržbě zase P a bylo po sinici...
Jo tak uvidim pojedu pekne postupne. Teď budu merit to No3 jestli nekolisa hodne a uvidim co dal potom ☺️
Kupovat kvůli tomu set fakt není nutno, to si radši vyrob
Někomu zabírá zatmění akvárka... Projdi téma a vyber si...
Tak uvidim to kdyztak pak taky vyzkousim
No já žádné parametry neměřím, takže ti neřeknu jak moc nízké pH jsem měl, ale sinice se mi objevila najednou ani nevím co jsem udělal, že se objevila. Sestavil jsem si "CO2 set" z kyseliny citronové krystacické a jedlé sody, zaleju vodou. V akva se tvoří kyselina uhličitá a
ta má nízké pH. Po čtyřech dnech bylo po většině sinice už zbývaly jen nějaké nepodstatné zbytky. Dále se nezjevila.
Jo to mám v plánu jen musím vydrzet nez akvarko poradne zase zaroste a uz vím že to takhle všechno neostriham. Akvárko dostalo poradnej sok
Šel bych na to od lesa.
Zkusil bych na hladinu plovoucí rostliny, což považuji za nenásilnou formu, jak si udělat rámcový přehled zvláštěpak o dusíku, světlo se lehce rozbije, akvo se jakoby zklidní.
A to se dělá jak?
Mně pomohlo snížení pH na celkem kyselou hodnotu, ale nevím, jestli si to můžeš dovolit.
To právě nevím jestli to mám stabilne. Dneska jsem si pořídil novej test tak to budu merit teď denne a uvidim jestli bude kolisat nebo ne. Ale v Patek jsem měnil 1/3 vody a mám ho takhle vysoky
30 mg/l máš stabilně, nebo se to mění? Mně zabíralo řešit poměr N:P přidáním P. Tedy pravděopodobně, neměřím hodnoty...
Myslím, že jsi to napsal naprosto přesně.Nezbývá než souhlasit, mám naprosto stejný zkušenosti. Jediný co fungovalo vždy bylo zatemnění, ale to se moc často nehodí.
7 18.03.2019 21:29 Maq Ze všeho, co jsem se sinicí zažil a vyzkoušel, a co o ní píší ostatní, mi dost jasně vychází to, že sinice jsou různé, i když vypadají podobně, a na každou z nich zabírá něco jiného.
Poměr N:P je jen jedním z faktorů. Zrovna před rokem jsem se trápil se sinicí, která na velké změny v poměru N:P vůbec nereagovala. Ale měl jsem předtím i takové, na které to fungovalo.
Když, jsem válčil se sinicí tak jsem nejdřív zkoušel podle různých rad navýšit No3. Po marných pokusech jsem ho snižil někam mezi 10 až 20 mg/l a začal přidávat Fosfor. Rovnou jsem přidával po 1 mg/l a asi po třetím přidání začla mizet. Nevím kolik opravdu bylo v akváriu a kolik pohltil substrát a vysráželo se. Nemám test na fosfor. Mizela potom hodně rychle.
To asi těžko bude někdo psát a dělat si takovou statistiku, zvlášť když v AQ má vše setrvačnost a ještě se většinou dělá více zásahů najednou pokud je nějaký problém/kalamita (jiné výměny vody, svícení, hnojení, osádka atd.)
Já měl trochu sinice na substrátu po založení, žádná kalamita.
Pak zmizela a mám ji už 3 roky na jednom místě pod substrátem, někdy trochu víc, někdy méně.
NO3 jsem měl v rozmězí 5-30mg/l a PO4 od 0,1 až po více jak 2mg/l dle testů JBL.
Dle mně ti nezbyde nic jiného než zkoušet a pozorovat a najít si tu svou finální cestu sama.
No, sinici pořád mám. Minulý týden vesele bublala a byla hnusná, tenhle týden zatím nebublá, ale je teprv pondělí, čistilo a hnojilo se v pátek, tak se situace může ještě mockrát změnit. Mám NO3 20mg/l a PO4 1mg/l.
Myslím, že by i ostatní lidé hledající rady na tomto fóru uvítali, kdybyste sem vy, co už jste nad sinicí slavně zvítězili, napsali, jaké jsme měli NO3 a PO4, případně další parametry, když se sinice odstěhovala, a taky jak dlouho od nastavení těch parametrů to trvalo, než se odstěhovala. Já vím, že každé akvárko je jiné, ale aspoň to jsou nějaké konkrétní údaje, které napoví, čemu se zkusit přiblížit (a jak dlouho vydržet s nervama než to zabere
)
Mně se přidání fosforu (
www.profiplants.cz/…) osvědčilo ve "200" i teď ve "26". Začal jsem na poloviční doporučené dávce v kombinaci s mechanickým odstraněním maxima sinice. Když se vrátila, dávku jsem zvýšil a zase odstranil sinici. Až zmizela a už se nevrátila...
Díky za rady. To vypadá, že se pojede nakupovat něco doplňující fosfor... Můžete kdyžtak poradit co. Železo a draslík by tam měly bejt, aspoň ten plantamin a easy-life-nitro by je měly dodávat, ale neměřila jsem je. Dno jsem pohnojila před týdnem.
Můžu se ještě zeptat co se míní tím "bublifuk pořádně nenaběhl"? Co si pod tím mám představit, jak to poznám, co s tím můžu dělat a tak.
Co se týče příčiny toho fatálního nedostatku NO3, myslíte, že je to prostě tím, že rybičky a šneci málo kaděj?
Někdo mi radil přihodit ryby.
Jinak krmí se málo, pancéřníčci žerou půl granule a neonky na špičku čajové lžičky. To víte, všechny začátečníky varují před překrmováním... Světlo nevím, je to akva od Doležala a prostě tam bylo nalepené. Kamenujte mě za to ignorantství.
Že si nenamerala PO4 ešte neznamená, že ho nemáš v organickej forme resp. v substráte. Pri krmive hikari by ma nadbytok PO4 neprekvapil. Možno ti ten bublifuk ešte poriadne nenabehol. Pridanie malého množstva anorganického PO4 môže pomôcť.
Tej sinice by som si nevšímal, maximálne ju občas odsať. Až sa ti okružiaci namnožia, tak ju spasú.
Rieš rastliny. Podľa tých spodkov sessiliflory to vyzerá na málo NO3 - otázka je, koľko kŕmiš a aké máš silné svetlo - to sú neznáme.
To dno podľa saggitarie vyzerá chudobne, kúp si výživné tyčinky pre vodné rastliny napr v OBI. Trošku železa tiež neuškodí, ak ho nemáš vo vstupnej vode. Draslík 10 mg/l by som tiež preventívne prihnojil, s tým nič nepokazíš ako si ho doteraz nedávala.
Mě se osvědčilo držet fosfor na vyšších hodnotách, držím ho okolo 1,5 mg/l. Dokonce jsem ho měl delší dobu i na 2 mg/l. Pokud je všech ostatních živin dostatek, tak se fosforu opravdu bát nemusíš. Dokonce si troufám tvrdit, že vyšší obsah fosforu všemu jenom prospívá.
Při zakládání jsem měl akorát problém fosfor zvednout na takovou hodnotu, ale někde (už nevím kde) jsem se dočetl, že je to dnem. Je to jako jeho proces rozbíhání a fosfor se tam "hromadí". Denně jsem doslova lil hromady fosforu a pár dní jsem absolutně nic nenaměřil. Až později se začaly hodnoty ve vodním sloupci zvedat.
Pokud máš ale nízké dusičnany, tak nemá smysl experimentovat s ostatními prvky. Zvedni NO3 na 15-20 mg/l. Pak máš jistotu, že živin je dost a už jenom reguluješ ostatní prvky. Sinice není až tak hrozná na odstranění, stačí odsát, a většinou sama postupem času zmizí. Aspoň u mě to tak vždy bylo, když jsem ji kdysi v předchozích akváriích řešil.
Já jsem se také fosforu bál a nedával jsem ho když ho zvedneš na 0,5mg/l nic se nestane naopak.
To jsem si přečetla taky, že poměr P a N by měl být 1:16, ale jak toho co nejlépe dosáhnout? Poradíš? PO4 jsem měřila před chvilkou a vyšlo neměřitelné, ale jak se tu na několika místech píše, s obsahem fosforu v akvárku a jeho měřením to není tak jednoduché... hm... Co s tím?
Zatemnění mi teď nepřijde jako dobrý nápad, když jsou kytky v útlumu, abych je tou temnou hodinkou nedorazila. Když porostou jako divé, klidně přes ně hodím deku, abych odchod sinice uspíšila, ale teď asi ne.
Já bych na to šel obráceně, nejdřív zatemnění a pak srovnat podmínky. Jen a NO3 to není i z jeho poměrně vysokým procentem jsem sinici měl, až jsem upravil poměr NO3 - PO4 dala pokoj.
Tak mám ten modrozelený hnus (sinici) v akváriu taky. Pravděpodobná příčina je málo NO3, ale pro jistotu bych zkušenější akvaristy poprosila, jestli by si nenašli čas a nemrkli se na mou prezentaci akva, a pak mi kdyžtak poradili, co ještě dělat (a co určitě nedělat
, aby se rovnováha šťastně do akvárka navrátila a modrozelená potvora nadobro odstěhovala. Chemii, zatemnění atd. hodlám použít až když všechno ostatní selže. Díky!
Dobrý den,
Z velkého akvária jsem si do nového malého zatáhl sinici, která se začína rozrustat heště se tam oběvuje slepa hladina nejspiš z malého pohybu hladiny. Myslíte že když budu sinici odstraňovat ručně že po čase zmizí a nebo bude potřeba uprava vody. Nemam tam ještě ryby. A ještě se chci zeptat ve velkém akvariu mam také sinici myslíte že to muže byt z toho že žradlo od ryb se dostane do ceratophyla a tam se ryby nedostanuo a tam mam take problem se slepu hladinou a myslim že sinici tam celkem hodně likviduje ampularka.
Všem děkuji za rady
Ja se sinicí taky dlouho pral, koukni do mého deníku.(zatměni vodičky udržba.odstranovaní sinice.)nic mi nepomáhalo.
Pak jsem udělal více vyměn vody za sebou s odsatím dna. přídaním rašeliny v pytliku na louhovani+olšové šišky a npk zvednul jsem tim No.měl jsem ho na 5a mín.
Něco z toho zabralo do 4-5dnu se sama stratila.(sloupavala se z kytek a kamenu do malich ruliček chomačku a pote se rozpadla.) Těd mě napada že sem ji měl i v druhém akva a tam rašelina a šišky nepřišli.Jediné co bylo stejné je razantní vyměny vody odsavaní dna a to npk rozpuštené ve vodě.(ty vyměny byli až tak razantni že kryptokoryny opadali.)
Asi je důležite změnit razantně chemismus vody.
ps: zatim se nevratila.
Tak to nic, myslel jsem kdyby jsi krmil patentkama, ale tohle by neměl bej problém, tedy z pohledu, kterým jsem se na to díval, tedy o tom vyšším fosforu. Nejsou ty granule SAK?
Suche granule pro placky,srdce....tot nejcasteji
0 01.01.2019 14:03 Mejla82 –
Re: Maq To mas recht s tim privzdusnovanim.....uvidime za par dni sledovani...
No s tím přivzdušňováním nevím - když sytíš CO2, tak by se to asi pralo. Ale čerpací hlava nastavená tak, aby hýbala s vodou v těch partiích, kde je sinice, si myslím že by pomoct mohla.
Ale nikdo Ti asi nabeton neporadí. Sinice jsou různé, a jedinou vlastností společnou pro všechny je ta, že jsou to bestie.
0 01.01.2019 13:45 Mejla82 –
Re: Maq Nasel jsem doma cerpaci hlavu....nevim prutok ale jede pekne,umistil jsem ji cca 10cm pod hlanu k celnimu sklu akvaria...Dobry tah? Myslis ze je vhodne jeste privzdusnovat? Diky
Snížení CO2 není dobrý tah. Proudové čerpadlo ano. Taky bych zkusil jít s pH trochu níž, ryby na to máš. UV lampa nepomůže, bohužel.
0 01.01.2019 11:16 Mejla82 – Sinice
Mam trochu problem se sinici ve velkem akvariu.Na prave strane dole se mi objevuje.Je to cca 1m od mista kde krmim.Pravdepodobne tam nebude pohyb vody.Snizil jsem davkovani co2 co prej tuhle bakterii podporuje.Jeste chci umistit proudove cerpadlo a zvyseni pohybu vody.Pravdepodobne jeste vyberu uv lampu kterou bych vodu "desinfikoval" od tohodle bordelu.Posledni merene hodnota no3 je 20mg/l..bohuzel po4 nevim...
Ted pomaha nekolikadenni zatmeni akvaria....
Chci ale predejit vyskytu....co jeste delat aby ten bordel pro jednou zmizel?
Tohle je sinice (a sinice není řasa), těžko ovšem z téhle fotky vyvěštit co bude příčina. Často se objevuje při velmi nízkém (nulovém) no3, ale není to stoprocentní závěr.
Podle té fotky bych řekl, že péče je sice dlouhou dobu stejná, ale asi nedostatečná. To, ve spojitosti s nepříliš vhodným dnem určitě přispívá ke vzniku toho neduhu.
Jelikož nemáme žádné další info o nádrži postupoval bych tak že bych udělal generální úklid, silně zredukoval ty kameny na dně a místo nich pořídil spoustu rostlin.
To je proti růstu řas nejlepším opatřením. Samozřejmě spolu s pravidelnou výměnou vody a odkalováním dle obsazení rybkami.
To vypadá na sinici. A těžko říct co se změnilo, když nikdo nemá žádné info o tvé nádrži.
Po letech provozu akvária, se mi najednou objevila tato řasa. Roste na skle, na substrátu i na rostlinách. Je taková slizovitá a snadno lze od jakéhokoliv podkladu odstranit. Roste velmi rychle, na fotce je stará asi týden. Co je to za řasu a co se změnilo v akváriu, když péče je už několik let stále stejná? Děkuji.
Tak jednou za týden až 14 dní na dobu kdy mám zhasnuto což je 12 hodin. Mám ale macíka 24w
Vaclave jak casto a kolik hodin pouzivas UV lampu.
Co2 má sinice také ráda musíš si dávat pozor aby jsi měl přiměřeně NO3 a PO4 třeba 20:1 mg/l fosforu může být i více. To je předpoklad že se nebude tvořit. Já s ní měl ale stejně potíže a tak jsem skončil u UV lampy.
0 09.10.2018 15:14 zubu – ústup sinic
Zajímal by mě vás názor.Před necelým měsícem jsem zpozoroval sinice na malé části skla,topení a na pár listech.Přidávám tekuté hnojivo,svítím 10.5 hod a to čtyřmi zářivkami T5. A přidávám CO2 z láhve.Před pár dny mi došlo CO2 a sinice se začala ztrácet.
Můj dotaz zní jestli při opětovném přidání CO2 bych měl i přidat více hnojiva. A nebo hledat problém jinde?
Blue exit bude pěkné svinstvo, já ho ze zoufalství použil jednou a málem jsem přišel o ryby, nikdy více...
Příště vypněte světlo a dejte deku přes akvárium na 5 dní a pak nasaďte šneky ušetříte peníze za zbytečnosti.
Tak pripravek easy life blue exit jen zastavil docasne rust sinic, ale znicil biologickou rovnovahu v akvariuu ze uz nerostly ani rostliny. Po pul roce boje timto pripravkem, castych vymen vody nic nepomahalo. Uz jsem chtel rezignovat, ale jeste jsem zkusil nasadit do akvaria Okruzaky canadske modre a ruzove. to je asi jedno jaka barevna forma to je
A oni zacali sinici zrát!!!!! Nyní je sinice v malem mnozstvi pouze u skla v substratu kam se sneci nedostanou.
!!!!!!!!Muj problém vyřešil Okružák canadský!!!!!!!
Snad to nekomu pomuze
Lada napsal: Lada napsal: zde je foto zhora.....je to nejakej druh tmave sinice....zatmeni na 5 dni nepomohlo jen se zastavila...No3 je kolem 20.....ANI KREVETY TO NEZEROU.......asi mi to tam driv zaneslo par pavich ocek
tak si odpovim sam.....ted pouzivam Easy life Blue Exit a vypada to ze to sinici zastavilo v mnozeni. Ale ze by nejak ustupovala to zatim nevidim již 7my den po pouziti. Kytky oplachnuty.otrhane listy nejvice poskozene.jsou dost ubohý.ale snad to dají měli silné a velké kořeny.dno sem proplach teplou vodou 200l v odpadu,
zitra ještě přidám CO2.abych je podpořil.acriflavin jsem sice koupil ale počkám.jak to dopadne až se to trochu srovná.dik všem za konzultace .
Chemii bych nepoužil v žádném případě. Kytky bych opláchl, nasadil, pak je průběžně sledoval a začínající kolonie sinice odsával tenkou hadičkou. Když se kytky pořádně zakoření, nasadil bych týdenní "temnou kůru" a pak už by měl být se sinicí pokoj. Pokud budou v akváriu menší mírné ryby, dá se jako prevence použít skupinka japonik.
Myslím že neexistuje způsob, jak úplně desinfikovat rostliny aniž bys je zabil.
Myslím že neexistuje způsob, jak úplně zbavit akvárium a příslušenství všech zárodků, ledaže bys navázal družbu s Černobylskou JE.
Acriflavin snad proti sinicím funguje, ale bohužel taky dost škodí rostlinám. Aplikovat acriflavin zrovna když rostliny přesazuješ do nového - což je pro ně šok - je riskantní.
Ať uděláš co uděláš, beztak budoucnost akvária závisí na tom, jaké tam budou podmínky. Zárodky se tam vždycky dostanou.
Přitom všechny populace můžeš zredukovat na méně než 1% prostým promytím/propláchnutím - rostlin, písku, filtru.
A když už tady hážu čísla, tak jsem se dočetl, že bakterie (což jsou i sinice) se vždycky všude vyskytují v naprosté většině (>90%) v inaktivním, dormantním stadiu; to znamená že "spí" a čekají, až budou vhodné podmínky. Zní to neuvěřitelně, ale ony mají způsoby jak poznat, kolik příslušníků jejich druhu je v okolí aktivních, a probudí se v okamžiku, kdy jsou podmínky a "málo osadníků".
Dalším faktorem je potenciální rychlost množení, která je u různých mikrobů různá. Proto v novotě většinou převládnou jiné druhy než později v zavedeném prostředí.
Když si to dáš všechno dohromady, vyjde Ti, že vše záleží na podmínkách, zatímco počáteční "násada" je málo důležitá.
To o sinicích vím už jednou jsem se s nima vypořádal zatemněním.
Jenže teď už to nemělo smysl po pár odchovech bylo akva v dost hrozném stavu,a ("nutné") překopat.
A nastolit znova rovnováhu.pochopitelne rostliny oplachnu.a
Asi jim zkusim dát koupel v acriflavinu jen tak pro klid duše.
Sinica je živý organizmus, ktorý voľne pláva vo vode. Pri správnych svetelných podmienkach je možné ju pozorovať vo voľnej vode (drobné krátke nitky). Usádza sa na miestach kde sú preň vyhovujúce svetelne podmienky. Niekoľko dňové úplne zatemnenie ju pomôže uvoľniť z miesta kde je usadená (aj hadice k ext. filtru). Rastliny znesú tmu oveľa dlhšie ako sinice. Kúpeľ v zatemnených nádobách by mal stačiť. Otázne je ako sa zúbožené rastliny vyrovnajú s novozaloženým akva. V tvojom prípade by som najskôr volil biologicku cestu zatemnenia, výmeny vody, pripadne krevety a až potom panika.
Já si skoro myslím, že nějaké chemické ošetřování je zbytečné - sinice se ti tam stejně nějak dostanou. Mám zkušenost takovou, že jsem vyndal rostliny napadené sinicí, opláchl je v čisté vodě, do akvária dal jiné dno (staré bylo pravděpodobně příčinou většího rozšíření sinice), zasadil do něj zpět rostliny a od té doby je vše ok (už několik měsíců), po sinici ani památky.
Týdenní totální zatemnění dělá taky divy a ve dvou akvárkách se mi o sinici postaraly japoniky. Zhruba jsem ji vysbíral a japoniky se postaraly o drobečky. Vyžraly ji do mrtě, dodneška se tam neukázala. Jinak manipulace s kytkami napadenými sinicí může taky znamenat že si ji člověk zanese i do akvárek, kde ji předtím neměl.
To jo ale neřeší to utlačený zbidaceny rostliny a problém kam s ostatními rybami a krevetky.slunce by rostlinám mohlo velmi prospět.takovy ,(letnění)
Zkusím jen rostliny.s částí původního dna a a trochou vody.ryby a krevety tedy rozdelim do zbylých 2 akva.aby obnovené akva mělo čas se zaběhnout,a zbavit se sinice.
Acriflavin řeší sinici. Ale je lepší to nepřehnat.
Lada napsal: zde je foto zhora.....je to nejakej druh tmave sinice....zatmeni na 5 dni nepomohlo jen se zastavila...No3 je kolem 20.....ANI KREVETY TO NEZEROU.......asi mi to tam driv zaneslo par pavich ocek
tak si odpovim sam.....ted pouzivam Easy life Blue Exit a vypada to ze to sinici zastavilo v mnozeni. Ale ze by nejak ustupovala to zatim nevidim již 7my den po pouziti.
Já tam vidím něco, a taky myslím, že je to sinice. Ale dobrou radu nemám.
Lip to vyfotit nejde ....je neco jako križenec rasy a sinice.....zazne to rust i na pisku a proroste to cca 3mm do hloubky.uplne to spoji pisek v jeden kus ...musim to odsat a pisek v kyblu procistit
Z těch fotek toho moc vidět není, ale nepřipadá mi to jako sinice.
Chce to rozhýbať hladinu.
Tak ta fotka, co jsi mi poslal, tak to už se v akvárku dávno nevyskytuje. bylo to tam tak týden a pak to zmizelo,... takhle zelenou, teď trochu světlejší mám jen hladinu.
Při výměně vody jsem se to snažil odsát přiblížením hadice k hladině, ale nikdy to neodsaju celé... :/
Ahoj. na foto je zelená hladina - mám sinici? jak se jí zbavit?
Děkuji za odpověď.
PS:Info o nádrži na mém profilu a v Deníku.
Ne, nic takového, ona to může být i náhoda (z většího akvária, kde se sinice trochu tvoří stále, jsem už i velkou část toho písku odebral, nechal pouze slabou vrstvu a tu každý týden důkladně odkaluju, písek je opticky krásně čistý), spíše mě napadá, jestli v tom písku nemůže být něco, co by růst sinice podporovalo.
Zahnivalo ti dno?
Sly ze dna bubliny?
0 09.05.2018 08:38 Jarry [1440] Nové poznatky - efekt UV lampy je znát, ale ještě není vyhráno. Chce to opravdu vytrvale odstraňovat vše, co se v akváriu objeví. Jinak mi došla jedna věc - v mém případě mám podezření na dno, což je praný říční písek, prosetý přes 1mm síto, takže frakce 1-4mm. Zpočátku (cca rok) fungoval parádně, ale pak začaly různé druhy problémů (sinice, bez jakékoliv další změny se zcela přestalo dařit některým rostlinám - např. Blyxe, která rostla jako plevel a najednou začala mizet). Jeden čas jsem stený písek dal do low-tech malého akvária, kde se mi nedařilo s rostlinami a najednou s tímto dnem začalo všechno růst - a po cca roce se i tady začala objevovat sinice (hlavě na plovoučkách). Před měsícem jsem v tomto akváriu vyměnil dno za filtrační písek (ve slabší vrstvě, do 3cm), rostliny opláchl vodou a vrátil zpět, světlo atd. jsem nechal a od té doby ani náznak sinice a to tam krmím denně mraženým.
Stejný postup jako v malém akvárku jsem zavedl i ve velkém a sinice je pryč. Původně jsem dával Fosfo od Eas-Life, ale došlo tak místo toho dávám KH2PO4. Nevím, kolik toho v akva skutečně je, ale podle dávkování to vychází na 2.2mg/l skutečná hodnota může být i vyšší. No3 je cca 20mg/l.
Nechtělo se mi věřit, ale taky jsem zkusil přidávat fosfor (H3PO4 v dávce neovlivňující pH) a i u mě je sinice na ústupu. Zkusím to ještě v jednom akváriu.
Samozřejmě ji likviduju i mechanicky.
0 15.04.2018 12:41 - Ono i sušené pri nadbytku zaťažuje vodný ekosystém.Ja som mal problém s riasov pri veľkom kŕmení vločkami od O.S.I. Brine Shrimp Flakes(artemia)-fosfor
Patentkou také nekrmím, podle mě jde spíše o úroveň biologické zátěže při krmení mraženým, než nějakým konkrétním typem krmení, ale jsou to jen mé domněnky. Také záleží na množství, v akváriu, kde mám největší problémy, krmím mraženým hodně. Třeba u cichlidek také krmím mraženým, ale mám 3 cichlidky a 5 drobných sekernatek na 100l vody a tam se sinice netvoří
to si nemyslim, lebo pravdepodobne mame vo svojich akva spory mnohych druhov sinice co cakaju na podmienky. Skor sa prikladam k tomu fosforu, vid roman "Já zvedám fosfor právě přes patentky"
a tiez Zervan napisal zaujmavu myslienku, ze nedostatok fosforu moze byt nasledok a nie pricina sinice.
Ja ked som davkoval liadok amonny (nadbytok N) do akva tak tam bol pri dobrom osvetleni sklon k zelenej plosnej riase.
Muze to byt jiny dodavatel, vyrobce, lokalita...
Ja krmil vse co bylo, nitenky, patenky, nepamatuju co jeste, ale vse co sem sehnal..mrazene, zive..
Asi by stalo za to, dat sem anketu o krmeni zivym, mrazenym.. pri vyskytu sinice..
Fakt je, ze sem se sinice zbavil kdyz sem prestal krmit mrazene.. ale muze to byt jen souhra okolnosti..
Tiež pri patentke?Pretože ňou jedinou nekŕmim,lebo je to podľa mňa najväčší brdel čo môžem rybkám dať.
Kŕmim rozne iným a za cca 15 rokov som z krmiva nikdy sinicu nemal.V skutočnosti som ju mal iba v tom jedinom čo som dával fotky.Mám doma momentálne 16 akvárií,skrmujem rôznu mrazenú potravu(okrem patentky) a problém zo sinicou nikde nemám.
A opravdu by slo u mrazeneho jen o pomer zivin?
Co kdyz proste zamrazi spory sinice? Treba nadlimitni mnozstvi, ktere proste nektera akva nezvladnou?
Jen laicke dotazy, co mi tak leti hlavou..
Pozorování ve 2 z mých nádrží.
Nevím, nejsem chemik a ani detektiv, mě to prostě funnguje. Stará sedlácká rada, ale asi jsem neměl nic psát.
kolko obsahuje patentka N a P?
ja ked som kedysi po tom patral, tak som k zivemu krmivu nasiel len toto:
Nitenky (Tubifex sušený): Proteinov 50-60%, P 0,1 %
Bloodworm: Proteinov 50%, P min. 0,9 %
To prave nevyzera na prebytok P, skor naopak. Moze to byt pri patentke vyrazne iny pomer?
Už jsem to psal několikrát, tak tedy znovu. Já zvedám fosfor právě přes patentky.
To s tím mraženým mě nikdy nenapadlo, ale když se nad tím zamýšlím, tak ANO. U mě se na Nové scéně sinice objevila v časové souvislosti s tím, že jsem začal častěji krmit mraženými patentkami. (Protože v mojí ledomorně se přestal množit grindal.)
Ano, o mraženém jsem přesvědčen, že má zásadní vliv na tvorbu sinic.
Jasny, vubec to memusi byt a ani nebude hlavni pricina, ale muze to byt jeden z faktoru.. kdyz se sejde dostatek...
Jen me to napadlo a vzpomel sem ze sem to podezreni mel..
0 14.04.2018 21:06 - Jediné čo neskrmujem sú patentky.
Když se nad tím zamyslím, tak u mě se začala objevovat taky až poté, co jsem nakoupil zásobu mraženého. Před tím (ani v předchozí nádrži, kde jsem mražený nepoužíval) po sinici nebyla ani stopa
Mrazené dávam dosť často a sinicu nemám.
A dalsi vec.. uz 2 roky nekrmim mrazenym..
Daval sem akaram, ted mam jen neonky, pavi oka a krevety..
Mel sem tenkrat podezreni na mrazene pokud dobre vzpominam.. jak sem dal mrazene, jako bych sinici povzbudil.. ale je to jen takove to simrani vzadu v hlave, zadny dukaz..
1 14.04.2018 16:58 Jarry [1440] I já stále bojuji. Co se poměrů živin týká, vyzkoušel jsem toho hodně. Teď sinice roste ať svítím málo, nebo hodně, ze začátku mi 2x pomohlo zatemnění, poprvé byl efekt skoro až neuvěřitelný, podruhé už trochu slabší, potřetí téměř žádný - možná pouze to, že sinice změnila barvu ze zelené na skoro až černou - a ta se dělá stále. Trochu méně se dělala, když byla skoro celá hladina zarostlá plovoučkami, ale to už zase byla v akváriu opravdu tma. Teď jsem mechanicky očistil co šlo, důkladně odkalil celé dno a zapojil za filtr 36W UV lampu. Budu referovat, jestli to zabere.
martmart napsal: Co z toho kurnik plyne?? At to beru z jakekoli strany co me napadne, neudelam si zaver...
Ono to bude možno tým, že živý organizmus sa za presne definovaných fyzikálnych a chemických podmienok vždy zachová tak, ako ho práve napadne
Zásobný substrát nemusí byť po roku vyčerpaný.
v tom větším akva mám černej křemičitej písek a pod tím je sice zásobní subtrát, ale ten už bude určitě vyčerpanej a bez živin. Akvárko je založené přes rok. Jeho rekonstrukci zvažuju už dlouho, ale kvůli nedostatku času ho spíše na nějakou dobu úplně zruším a ponechám si v provozu jen to malé.
Ja mam proste respekt k tem extra substratum.. nevim jak fungujou, co v nich je..
Byt tebou, vezmu pisek treba do filtrace, vymeju akva, vydrhnu, vezmu savem a zkusim jeste jednou..
Ale. Jak nezanest z druheho..
dával jsem foto malého kde jsem boj zdá se vyhrál. Ale trápí mě i v druhém, větším akvárku co mám, ale tam je mnohem víc problémů a přemýšlím o zrušení.
O kterem vubec mluvime, ve kterem je to jeste horsi?
sinice se začala objevovat 10. týden od založení, když ustoupila hnědá řasa. Sinici mám i v druhém akvárku, ale tam je to mnohem horší, jsou tam i jiné řasy a celkově se vůbec nedaří.
S tím arudinem nevím nevím, můžeme o tom pokecat, můžu dát nějaké rady. Ale jsem začátečník samouk a pořád to má mouchy a není to úplně bez problémové.
On mel sem pochopil v obou akva..
Zroluj dole,tam dal Vrzy fotky.
V jakem akva a kdy zacala sinice?
Edit: nemas chut podelit se o arduino?
Myslím zapojeni, kod..
délku svícení jsem nechal stejnou, světla jsem stáhl asi na 60% a svítím tak doteď, ale budu postupně přidávat. Když jsem ubral víc, rostlinám se nedařilo a moc nerostly, když jsem svítil víc, tak aspoň pod tou sinicí rostly.
Ešte som vyhrabal jednu fotku,po úpravách a zmenách.Vtedy som už mal,dá sa povedať nad sinicou vyhraté.
Jak si svitil po odtemeni?
To vse mam za sebou a ozkousene, jak sem psal, ja sem bez sinice..
Bivoj skoncil pred lety.. asi sem ho nesmazal..
Zatemnění jsem zkoušel na 5 dní a nic. Respektive zmizela, ale do pár dní byla zpět. Přidat na dusíku jsem zkoušel, ale nemělo to efekt, proto jsem ho dávat přestal a začal jsem s tím fosforem. Dusík cca 25mg/l ze vstupní vody a na této hodnotě se drží celý týden až do výměny vody, chci zkusit jít tak na 10-15mg/l. Fosfor cca 2,5mg/l. Fosfor neměřen, vycházím z toho, kolik tam toho dávám. Ne že by tam už žádná sinice nebyla, ale už jsou to jen malé zbytky. Oproti tomu jak to ještě nedávno vypadalo je to obrovská změna.
Skúsil by som kratšiu dobu osvitu.Možno efektévnejšiu filtráciu.Rastlín pozerám máš neúrekom.Vynechal by som Bivoj.
Ja zkusil snad vse, krome brutalniho prehnojeni fosforem.. jedine zatemeni pomohlo..
Ako som písal,ja som s osvetlením vtedy nič nerobil(i keď je to asi najrýchlejšia cesta).Neskôr sa sinica začala samozrejme rozširovať.Vždy som jej čo najviac odsal pri výmenách.Začal som menej kŕmiť,viac filtrovať.(aktívne uhlie,filtračná vata).Rastliny ktoré začala neskôr napádať som stále doplňal a pridával i nové.Hlavne plávajúce ktoré čiastočne tienili ale hlavne odbúravali z vody prebytok látok.Upravil som i trocha vodu,ktorú som už toľko nemineralizoval.Pomohlo.Stratila sa z koreňa i skál.Tuším som vtedy použil i glutaraldehyd.
A ted mi doslo, ze z korenu plovoucek zacala mizet, co sem udelal rozstrikovaci rampu podel dlouhe steny a reaktor co2.. zlepsily se podminky v akva..
Ale to uz byly jen takove naznaky sinice.. jakoby zarodky bojovaly o preziti..
Toto som fotil po výmene časti vody a akvárko bolo ozaj založené krátko.Niečo málo po zábehu,kedy som vypúšťal ryby.
Taky zajimave.. to bylo cerstve akva, ze ten pisek vypada cerstve, nove?
Na dne nebola.Ak dobre pozerám(a pamätám si) tieto staré fotky,tak čiastočne trocha na povrchu pod koreňom.
Zo svetlom som vtedy nič nerobil.Zmenil som ale celkovo prístup k starostlivosti o toto akvárium.Po dlhšom boji ale zmizla.
Nemas ji na substratu.. nebo to nevidim.. koukam na balkone na slunci..
Peklem sem myslel zoufalství, kdy cekas ze se ovjevi, a opravdu se brzo dockas, at delas co delas...
A já bych si to dovolil po sedlácku vysvětlit. Tedy když vyjdeme ze základní poučky že pro vznik je třeba mít vychýlený poměr N:P a dosadíme si to do vzorečku s hodně dlouhoun řadou druhů těch sinic, tak je klidně možný že některý reagují spíše na N a některý spíše na P. Už jsem to taky zkoušel s tím živením P, ale spíš vždycky sázím na N.
Vrzy napsal: Začal jsem tam ládovat fosfor ve velkým a sinice je pryč.
A to si ve všech ekologických příručkách můžeme přečíst, že invazi sinic spouští nadbytek fosforu.
Sinice jsou fakt zajímavě záhadné.
Jj, souhlasim.. ja ted koukam na akva a rikam si, jak tam mohla tak dlouho byt, porad přicházet a najednou proste neni..
Jak uz sem psal nekde minule, dostal sem pocit jako by se vracela ze dna u skel, az cerna supina na skle ve dne, kdyz se dostala k rozhrani dno-voda, mam pocit ze se spoustela sinice... jen dojmy.. odrbal sem sklo, vytrhal rostliny a brutalne nekolikrat odkalil dno, az sla jen cista voda.. osazel, chvilku se drzela v korenech plovoucek a na listech u hladiny, postupne zmizela.. zatim je klid.. ale sklo zacina na strane okna v prostoru dna cernat.. necham to a uvidim co se bude dit..
Ja mel sileny nekontrolovatelny invaze, co sem zkusil nemelo ucinek.. krome zatemeni..
Takove akva peklo bych rek..
Neviem, mne sa raz pred pár rokmi objavila sinica a odvtedy je tam - len v jednom z troch akvárií. Síce v malej miere (stav ako poslal Vrzy som nikdy nemal), ale predsa. Z nadhľadu sa dá povedať: Dajme rastlinám všetko, čo potrebujú pre spokojnosť a s riasami / sinicami sa vysporiadajú. Takže áno, aj pridanie fosforečnanov môže pomôcť, pokiaľ ich predtým bolo proste málo (aj bez sinice). Problém je, že čo pomôže jednému, nemusí druhému.
Co ji spustilo u mě nevím, ale nejspíš vím, co mi konečně pomohlo od ní. Nebyla to jediná změna, ale byla největší. Začal jsem tam ládovat fosfor ve velkým a sinice je pryč. Rostliny začínají slušně růst a krevetky se množí jak o život
Takhle to vypadalo ještě před měsícem a dnes.
Co z toho kurnik plyne?? At to beru z jakekoli strany co me napadne, neudelam si zaver...
Co je ta podminka spusteni sinice?
A ze sem si ji uzil..
Asi moc kalim...
Maq napsal: 2) Upozorňuji na závažný omyl v článku. Tillmanova tabulka pro akvárium neplatí. Obsah CO2 v čisté vodě nezávisí na pH a tvrdosti, ale pouze na teplotě a parciálním tlaku CO2 ve vzduchu. V živé vodě k tomu přistupuje respirace (ryb, rostlin, mikroorganismů).
Lenže málokto má v akváriu "čistú vodu" (s nulovou alkalitou, nulovou tvrdosťou) - patríš k výnimkám. U mňa Tillmanova tabuľka orientačne funguje, zodpovedá tomu, čo ukazuje CO2 tester (ten je však tiež orientačný).
(Tu je to však off-topic)
Čím viac sinice mám, tým menej fosforečnanov nameriam. Vysvetľujem si to tak, že ich sinica proste spotrebováva. Teda nízke fosforečnany nepokladám za príčinu sinice, ale za dôsledok sinice. Lepšie ako pridávať fosforečnany je odstrániť sinicu (ja viem, nie vždy je to jednoduché).
1) Pokud jsi při odstavení sycení nějaké problémy pozoroval, bude to mít asi jinou příčinu, protože při tom k žádnému "přechodu" nedochází. Dále přijímají CO2 z vody, jen je ho prostě míň.
2) Upozorňuji na závažný omyl v článku. Tillmanova tabulka pro akvárium neplatí. Obsah CO2 v čisté vodě nezávisí na pH a tvrdosti, ale pouze na teplotě a parciálním tlaku CO2 ve vzduchu. V živé vodě k tomu přistupuje respirace (ryb, rostlin, mikroorganismů).
Tillmanova tabulka platí pouze v uzavřených systémech (potrubí, kotle, apod., a v situacích náhlé změny rovnováhy, kdy CO2 nemá čas skrz hladinu proniknout do nebo ven). Akvárium je otevřený systém.
Na burčák jsem se vykašlal, bylo to hrozně nestabilní, takže CO2 nesytím.Sice nestabilní ale pořád je to CO2, rostlinám při jeho zrušení trvá týden než se přeorientují na jiný příjem uhlíku a to je potom šance pro řasy a sinice protože těm to trvá v řádu hodin.
maniakva.sweb.cz/… Ja bych poradne odkalil do hloubky, fakt dukladne, znovu osazel, srovnal pomer, zatemnil na 6-7 dnu, po odtemeni odsal vse co je, a zacal pomalu svitit 6h denne, pokud nemuzes svetlo stlumit, plovoucky, papir na kryci skla... a po tydnu po hodine pridaval.. na celou hladinu plovouci kytky a opravdu pomalu ubiral..
Zdravím,
tak už mám konečně testy od JBL, tak jsem to hned přeměřil.
NO3 - 15 mg/l
PO4 - 0,2 mg/l
Z toho tedy vyplývá nepoměr mezi dusičnany a fosforečnany. Pro úplnost jsem ještě psal do PVK ohledně fosforečnanů ve vstupní vodě a fosforečnany nestanovují, jelikož pitná voda kterou dodávají spotřebitelům prý fosforečnany neobsahuje.
V sobotu plánuji rozsáhlejší údržbu, budu hýbat i s nějakými rostlinami, takže to je příležitost k hloubkovějšímu odkalení. Momentálně je situace v nádrži taková, že se sinice po předchozím odstranění vrátila a řekl bych, že je to teď ještě o něco horší než když jsem psal minule. Nemám teď bohužel čas jí redukovat, dostanu se k tomu až o víkendu. Světlo je momentálně na 9 hodinách (5h svícení - 4h pauza - 4h svícení). Na burčák jsem se vykašlal, bylo to hrozně nestabilní, takže CO2 nesytím. Velký problém vidím v osvětlení, které je pro low-tech dost silné (intenzitu se snažím redukovat plovoučkama, obšírák snad splaším v neděli na burze, naštěstí se pistie celkem rychle množí). Do budoucna přemýšlím o CO2 setu, ale to teď ještě není aktuální.
KH2PO4 už mám namíchaný, mám tedy přidat? A mám se hned od začátku držet poměru 16:1, viz.
akvarijni-hnojivo.cz/… , nebo začít nějakou menší dávkou? Předem díky za rady
Ani moje vodarna neuvadi.. zavolal semm tam, poprosil pani, domluvil se a poslala mi za cely rok po4 ve vstupni vode, ktere meri..
Antibiotika bych nechal jako nejposlednejsi
Me se osvedcilo zakryt hladinu
rybicky.net/atlasrostlin/ceratopteris_pteridoides, rychle roste, uplne zarostla hladina a postupne odebirat a poustet vic svetla, srovnat pomer po4-no3, a na tyden zatemnit.. zatemnoval sem za 2,5 roku asi 6x.. ted mam zatim klid.. abych pravdu rekl, nevim co bylo hlavni pricinou..
Chce to peclivost v udrzbe, caste vymeny vody, odkalovat.. ale dnes jako bych mel pocit, ze nejdulezitejsi v boji s ni, bylo vytrhani rostlin a Fakt dukladne hloubkove odkaleni dna. pokud zacinaji prvni naznaky, zvysit udrzbu.
Zatemneni resi nasledky a s velkou pravdepodobnosti se vrati.. ale mas cas na lepsi udrzbu, pokusy, atd..
Jak pise vaclav uv lampa bude dobry pomocnik v boji
Antibiotika jsem dvakrát použil ale některé rostliny pak měly růstové defekty a tak jsem toho nechal a používám UV lampu. V současnosti už jen jako prevenci jednou za 14 dní přes noc.
To bohužel nevím, PVK ve svém rozboru fosforečnany neuvádí.
Předevčírem jsem ze dna odsál všechno co šlo, rostliny očistil, stáhnul světlo zpátky na 9h a prozatím je to ok. Už mám objednané testy od JBL (PO4 i NO3), tak začátkem příštího týdne změřím.
Ještě jsem za ty dva dny pátral a narazil na antibiotika a peroxid vodíku. Máte někdo zkušenost s aplikací na sinici? Předpokládám, že to je spíš nouzové řešení, které nevyřeší příčinu.
A fosfor az po zmereni..
Kolik mas ve vstupni vode?
Zkus se vrátit na těch 9h, jinak tohle bych na zatemnění neviděl, kalamita sinice vypadá úplně jinak
Měřil bych pravidelně i NO3 (a doporučuju koupit JBL test), 12mg/l nemusí být dost, pokud se hodně svítí a dávkuje CO2.
Ubrat na světle myslíš snížit intenzitu nebo dobu svícení? Bohužel mám pouze základní Juweláckou rampu, která neumožňuje regulaci. Je to teda cca 5 dní zpátky co jsem prodloužil dobu svícení z 9h na 10h, takže možná v tom světlo nějakou roli hraje, protože do té doby se ta sinice objevovala v minimálním množství. Jinak ano, trápí mě i zelená řasa se kterou bojuju už asi měsíc a prozatím ne úplně úspěšně. Z toho důvodu jsem se rozhoupal a dal dokupy burčák (byť samozřejmě vím, že to není ideální a stabilní způsob dávkování CO2), protože ta nádrž se mi zdá přesvětlená a po necelém týdnu aplikace to vypadá, že rostlinám to prospívá (Vallisneria se úplně zbláznila, L. repens která docela stagnovala začala asimilovat a rozrůstat se, bahnatka roste doslova před očima). Takže doufám, že rostliny začnou prosperovat a tím se začnu řasy zbavovat.
Jinak pánové děkuji za reakce, vzal jsem si z toho tedy to, abych v první řadě co nejvíc mechanicky odsál/odstranil a poté se zaměřil na fosfor. KH2PO4 mám už dokonce v ledničce namíchaný, mám tedy začít aplikovat nějaké minimální množství? A co nejrychleji sehnat PO4 test
A v případě že by se to nelepšilo, nebo zhoršovalo, tak zatemnit.
Nezmatkoval bych, ale mechanicky bych určitě odstranil, co půjde. Vidím tam jestli se nepletu i zelenou vláknitou, která by mohla znamenat málo NO3. Obecně bych se na hnojení opatrně zaměřil a pokud to jde, tak bych asi ubral trochu na světle.
Osobně bych KNO3 nepřidával, dle testu ho máš dostek. Zkusil bych nejdříve mrknout na ten fosfor, nesmí být nulový. Podle mně to není na zatemnění, nevidím tam extra kamalitu, ale počkej si na názory i ostatních
Co nejvíce toho odsaj zatemni a sežeň si Dihydrogenfosforečnan draselný (KH2PO4)a doporučuji i test, pak odkal znovu a začal bych opravdu mírně hnojit. Ten tvůj substrát do sebe asi něco vcucne tak uvidíš.
Tak ako spomína kubaa. V dne toho svetla nebude. Ale vo vode sa môže rozpustiť. Keďže tam šlo toho neúrekom. Hold už rok sa snažím o prírodné akvárium a žiadna sláva.
Zrovna ve dně toho světla moc není.
4 20.03.2018 14:00 Maq – Re: Dzumigar
Acriflavin je poměrně snadno odbouratelný, rozkládá se především světlem.
Jestliže máš problémy týdny nebo dokonce měsíce po aplikaci, s acriflavinem to asi nemá nic společného.
To aj mňa napadlo vymeniť dno.Včera som vytahal rastliny a korene boli pekne obzvlášť krypta. Staré listi otrhal tak uvidíme. Rozhodol som sa ešte počkať.
Je možné, že je to v tom jílu. Voda z RO to určitě vytáhne lépe. Zkoušel bych to dál, ale pokud se to časem nezlepší, asi by to chtělo zvážit výměnu dna.
Dno mám pálení íl - keramzit. Tak robím ako píšeš. Už pol roka. Je to lepšie ale stále to nie je ono. Odkedy dávam vodu z RO tak je eto lepšie.
Z čeho máš dno? Pokračoval bych v častých výměnách vody a nasadil to uhlí. Odkalil bych co nejdůkladněji. A doufal. Neutralizační roztok na akriflavin asi neexistuje.
Do 210l, ale rybky žijú dokonca sa aj množia.
Len rastliny stagnuju a rastú ako na hojdačke. Raz rastú raz nie.
Preto som chcel nejaký neutralizacny roztok.
Vodu stále mení raz za týždeň niekdy aj dvakrát do týždňa.
Do kolika litrů
?
A jaký to má vliv na akvárium? Jedna věc je voda, z té to dostaneš výměnami a/nebo uhlím. Druhá věc je, že se to asi naváže na všechny možné organické i některé anorganické povrchy (kořeny, pálený jíl, apod.) a může se to asi dlouhodobě uvolňovat.
Ja som ho vtedy tam šupol 5 gramov.
Z vody bys ho měl dostat filtrací přes aktivní uhlí.
Nazdar dňa 12.10.2017 ste riešili acriflavin. Mňa by zaujímalo ako sa dá neutralizovat v akváriu. Asi som to v jeseni s nim prehnal v boji proti sinici. A môže robiť problém. Veľmi by som ocenil fundovanú radu.
Ano asi to tak bude. Článek znám, nevyužívám. Dělám tak nějak průměr z vyhodnocení 3 osob
Jen jsem chtěl upozornit, že někdy může být problém i v tomto.
Asi lehká porucha barvocitu (pravděpodobnější u muže než u ženy). V článcích je tu hezký článek, kterak to udělat objektivně pomocí počítače.
Ještě bych upozornil na jednu "potíž", myslím, že jiný člověk může vyhodnotit ty odstíny jinak.
Doma mám testy JBL a např u NO3 se s manželkou a dcerou většinou neshodnu, jsou o odstín jinde. Vyhodnocujeme na denní světle bez přímého dopadu slunečních paprsků.
Někdy třeba může být problém i tady
Přišli jsme na to náhodou, překvapilo mě to
V návodu je denní světlo. Je dobré se toho držet.
zervan napsal: Magic napsal: Akurát, že keď u JBL nameriam "asi desať", tak sa neviem rozhodnúť, je to viac, či menej? Nie je to tmavšie ani svetlejšie, je to iné...
Má niekto ešte ten problém?
JBL NO3 u mňa nemá takýto problém - treba najskôr skúsiť iný zdroj svetla (je rozdiel studená a teplá biela). No možno je zlý výtlačok, mne sa to stalo v tom kufríku JBL, tam mám vzorkovník PO4 zle vytlačený - má to iné odtiene, tak používam vzorkovník z krabičky PO4 testu. To som sa veľmi divil, lebo pre takéto testy je presná kalibrácia tlače podstatná a velikán ako JBL nemá poriadnu výstupnú kontrolu?
Magic napsal: Akurát, že keď u JBL nameriam "asi desať", tak sa neviem rozhodnúť, je to viac, či menej? Nie je to tmavšie ani svetlejšie, je to iné...
Má niekto ešte ten problém?
JBL NO3 u mňa nemá takýto problém - treba najskôr skúsiť iný zdroj svetla (je rozdiel studená a teplá biela). No možno je zlý výtlačok, mne sa to stalo v tom kufríku JBL, tam mám vzorkovník PO4 zle vytlačený - má to iné odtiene, tak používam vzorkovník z krabičky PO4 testu. To som sa veľmi divil, lebo pre takéto testy je presná kalibrácia tlače podstatná a velikán ako JBL nemá poriadnu výstupnú kontrolu?
Biomolitan jsem mela sinici prorostly taky,ale sla z nej krasne odsat tenkou hadickou,fakt i z tech poru. Zbytek sinice se na biomolitanu zlikvidoval zatemnenim,a i kdyz se pak sinice vratila,na filtr to nestihla- pomohli mi okruzaci, fosfor a castejsi vymeny vody nez 1x tydne.
Jo, biomolitan jsem dal nedávno nový. Původní byl od začátku akvária a byl celý zarostlý sinicí. Nový jsem naočkoval a nechal máčet ve vodě z akvária, než jsem ho vyměnil.
Okružákům se daří tak nějak normálně. Sem tam nějaké nové hnízdo, ale nepřemnožují se. Krmím tak 5-6x týdně po malých dávkách, ryby sežerou vše do minuty, takže rozhodně nepřekrmuju. Filtr mám tak na polovinu výkonu přiškrcený.
Není to tak dlouho, co jsem taky bojovala se sinicí a díky radám zde můžu s čistým svědomím prohlásit, že jsem vyhrála
V tvém případě, bych ještě investovala do kvalitnějšího testu na NO3 (já mám od tetry a jsem spokojená) a od toho se odrazit. Mě pomohlo zvednutí PO4 na 0,7 mg/l a NO3 držím na 20 mg/l. Svícení bych po dobu boje se sinicí snížila na 10 hodin. K tomu jsem ještě nasadila okružáky, ty zlikvidovaly zbytky sinice a akva mám čistý. Bylo až neuvěřitelné jak rostliny zareagovaly na přidání fosforu, do té doby mi sice rostly ale po přidání fosforu to byl rozdíl. U tebe je otázkou, jaká je skutečná hodnota NO3, tím bych začala. Pokud opravdu 0 bylo by třeba přidat i NO3 ale to jsou spekulace...
Akurát, že keď u JBL nameriam "asi desať", tak sa neviem rozhodnúť, je to viac, či menej? Nie je to tmavšie ani svetlejšie, je to iné...
Má niekto ešte ten problém?
Ako je na tom s odtieňmi Sera?
(zľahka OT)
Nebudu řešit průkaznost měření.
Těch dusičnanů se mě zdá tak akorát, dělávám to přesně tak, hezky pěkně brutálnější dávku.
u JBL je 0 5 10 20 40 ...
Stupnice testů u sery 0-10-25-50 atd. Držet se na té nejnižší mě nepřipadá moc bezpečné a někde ani moc možné protože ve vstupní vodě NO3 bývá dost. Další věc je jak dalece těm testům věřit.
vaaclav napsal: dostaň NO3 tak na 20-30mg/l a PO4 0,5-1 mg/l
Těch dusičnanů se mi zdá moc, vzhledem k tomu, že tazatel nesytí CO2.
Ratajuv test NO2 jsem zkoušel na standardu a naměřil mi nulu. Problém Ratajových testů není v tom, že by principielně nefungovaly, ale v tom, že mají velmi nekonzistentní kvalitu a je to loterie, na jakou šarži narazíš.
v prezentácii máš, že sú tam okružiaci, ako sa im darí?
Kolko kŕmiš?
Filter máš naškrtený?
A já tam ještě vidím nový biomolitan? Na těch novějších fotkách určitě. Nevím jestli to byl úplně dobrý nápad.
Díky, vyzkouším asi takto.
Díky, takže nejlepší bude přidávat nějaké PMDD s KNO3?
Test NO2 od Rataja meria dobre, test pH meria dobre, no má iba orientačnú stupnicu -- zle sa odčíta, len test NO3 je na dve veci. Jeho testy GH i KH merajú tiež dobre a ostatné som neskúšal...
Budu předpokládat že to co jsi naměřil je pravda. Já bych sinici co nejvíce odsál, doplnil vodu a akvárium aspoň na 4 dny zatemnil. Potom bych udělal to samé. Pořiď si KNO3 a KH2PO4 a dostaň NO3 tak na 20-30mg/l a PO4 0,5-1 mg/l
Tak v první řadě to che nemít nulový dusičnany.
Testům od Rataje bych moc nevěřil. Jestli máš skutecne nulové dusičnany, tak jich trochu přidat, aby sinice ztratila svou konkurenční výhodu.
Ahoj,
vzhledem k tomu, že mi již delší dobu sinice okupuje akvárium v míře, která se mi rozhodně nelíbí, jsem se rozhodl, že si koupím nějaké testy na vodu (v měření jsem analfabet). Změřil jsem si jak vodu v akváriu, tak vstupní vodu (z řádu). Výsledky akvarijní vody (+ vstupní voda):
PO4: <0,02 mg/l (<0,02 mg/l)
KH: 14°d (16°d)
NO3: 0 mg/l (10 mg/l)
NO2: 0 mg/l (0 mg/l)
pH: 8 (7,2)
Fe: 0 mg/l (0 mg/l)
K měření jsem použil testy - viz foto. Na konci ledna jsem vyhodil staré rostliny, které sinice dlouho potlačovala a byly ve špatném stavu, a zasadil nové, nenáročné - Hottonia inflata, Hygrophila polysperma a Sagittaria subulata - zde foto:
rybicky.net/fotogalerie.php…
rybicky.net/fotogalerie.php…
Rostliny rostou, Hottonia o dost, ale je dnes obalena sinicí, Hygrophila roste zatím nejlépe a sagittaria kromě asi dvou nových odnoží prakticky neroste, a navíc je taky obalena sinicí. Viz dnešní foto:
rybicky.net/fotogalerie.php…
rybicky.net/fotogalerie.php…
rybicky.net/fotogalerie.php…
Máte někdo nějaký tip, co v akváriu změnit, aby ta potvora sinice nebujela v takto velkém rozsahu a místo toho se více dařilo rostlinám? Uvítám jakékoli rady, veškeré informace mám v prezentaci aktuální. Děkuji za případné rady.
V popise vravia že sú to okružáci
Jak se jmenují ty monstra, já to takhle nepoznám.
Přidávám se k Michalovi- monstra fungují dokonale a za pár dnů už po sinici není ani památky, nikde
přidáním fosforu mi začínají hlavně stonkovky lépe růst.
Mne sa osvedčili tieto monštrá. Všetko čo "čouhá" nad substrát je nemilostrdne recyklované.
youtu.be/…
Jj, taky zkusim zvysit fosfor, ten pomer N:P skoro stonasobne vetsi je dost strasici.
Navic v jednom akva davkuji CO2, ne, ze by rostliny nerostly, ale neni to na co jsem byl zvykly z bytu s vodovodni vodou a CO2, takze je neco urcite limituje.
Zkusim za par tydnu napsat, zda doslo ke zmene
Ako môže UV lampa zlikvidovať už narastenú sinicou? Bolo to myslené tak že počas výmeny vody zničila uvoľnené kúsky sinice a tým spomalila šírenie? Alebo ako?
Já jsem byl jeden čas ze sinice dost nešťastný a vyzkoušel jsem všechno možné včetně antibiotik ale nepomohlo to. Tak jsem koupil UV lampu a byl klid. Když jsem dokoupil do PMDD fosfor dala pokoj.
Ryby problem nemaji, rivulati ve velkem akva (tam je sinice jen v prepadu) se normalne trou odchovavaji male, jen me stve sinice v "rostlinnych" akva
Asi budu muset obnovit prezentace, od prestehovani se vse predelalo a nektere nadrze zanikly, ale jine zase vznikaji
Ten první neznám ale aquar jsem kdysi používal, bohužel po tom co majitel zemřel a koupil to někdo jiný jsem se dvakrát napálil a koupil si v testu jen vodu. Takže to od té doby nepovažuji za něco čemu bych věřil. Používám test od sery ale ještě lepší je jbl. Ten je sice nejdražší ale lze k němu sehnat náhradní náplně což se mě zatím nepovedlo. Pokud jde o ryby musíš si z jejich aklimatizací dát práci a jen velmi opatrně postupně měnit vodu v sáčku klidně hodinu i více.
Asi by stálo za to aktualizovat nádrž o které mluvíš. Co jsi si koupil za testy?
Ty poměry jsou jen jeden z mnoha faktorů, nefunguje to vždy. Sinice umí žít ve vodě bez dusíkatých látek, protože si umí vzít dusík ze vzduchu. Neznamená to ale, že se ji nemůže dařit ve vodě, kde je dusíku dost.
Konecne jsem poridil jine NO3 testy nez od Rataje a jsem z toho trochu zmaten.
Nove testy uz ukazuji NO3 ke 40mg/l a vice, jak ve vstupni vode (odpovida to oficialnimu rozboru vody v laboratori), tak v akvariich (v jednom trochu mene, ke 20mg/l),
Tedy pokud fosfor mam 0,3mg/l, tak dle pomeru N:P by me mela trapit zelena rasa, ale presto me trapi sinice, zelena rasa skoro neni. Zkusim zvednout fosfor a uvidime
PO4 mam zmereno testem easy life, tak snad nekeca, ale NO3 je opravdu ratajem, tak zkusim jineho vyrobce
Mohu potvrdit, Rataj mi několikrát ukazoval naprosté nesmysly.
Čo som mal možnosť pozrieť posledné hodnotenia tak testy od Rataja nič moc.Kúp račej JBL,Tetra,Aquael alebo Sera.
Na te vode jedu uz rok.
V krevetkariu se objevila sinice velmi brzy, tam opravdu podezrivam chybejici NO3, protoze se zde rozpadl i ruzkatec, byt testy ukazuji 10mg NO3
V druhem akva se situace zhorsila pote, co jsem zacal davkovat CO2 (pred cca tremi mesici)
Takze vyssi spotreba zivin, ale testy tomu neodpovidaji, asi zkusim jiny nez od Rataje.
Sinice se většinou objeví po náhlé změně podmínek v akváriu. Což by mohla být změna vstupní vody. Jen moje úvaha. Já se neodvažuji něco radit, mě pomohlo zvednout PO4 a upravit dobu a intenzitu svícení. V krevetkáriu bych ale místo PO4 raději zkusila o trochu zvednout NO3.
Všem moc děkuji za rady, které jste mi tu dali. Můžu říct, že sinice se hodně omezila, určitě nepřibývá takovou rychlostí jako dřív, nějaké zbytky tam ještě budou ale jen minimální. Nevím co všechno pomohlo ale ve zkratce jsem zvedla PO4 na 0,6 mg/l, zkrátila dobu svícení a nasadila okružáky
Ještě jednou moc děkuji!
0 02.02.2018 09:46 xOB [83] - Cichlidy Po zmene vstupni vody (z vodovodniho radu za studnu) se potykam take se sinici.
Prakticky v kazdem akva se v male mire vyskytuje, ale ve dvou je to vice, nez se mi libi
Jedno plne rostlin a ryb, sycene pomoci CO2, PH6,5, NO3 30mg/l, PO4 0,3mg/l, takze bych spise ocekaval zelenou rasu
Druhe krevetkarium PH7, NO3 10mg/l, PO4 0,3mg/l
Vstupni voda PH7 NO3 10mg/l, PO4 0,4mg/l
Obe akva rozumne nasvicene ledkama, pokud bych prepocetl na vykon zarivek, tak to bude 0,3W/l
Obecne pri tomto nepomeru N:P bych ocekaval zelenou rasu a ne sinici, napada nekoho neco?
Pri rastlinkách s tebov súhasím.Ano produkujú i toxíny,no až tak kruté to so sinicou nie je.Sinice produkujú množstvo dalších sekundárnych metabolitov a podporných látok, napr. rôzne oligosacharidy, karboxylové kyseliny, vitamíny, peptidy, atraktanty, hormony, enzymy, antibiotika, polysacharidy.
Čo sa rias týka, tak si tiež myslím, že sú súčasťou prírody - napr. na stene terasy hlavného akvária mi rastie od začiatku ruducha a mne sa tam páči, pôsobí veľmi prirodzene. Vlastne ani neviem prečo sa tam tak drží.
No pri sinici som obozretnejší - predsa len je toxická a aspoň u mňa má potenciál spôsobiť kalamitu, ak by som ju ignoroval. Obalí vrcholky rastlín, tie sa potom ráno už nedokážu otvoriť a sinica sa dosť rýchlo premnoží.
Pozriem na fotky a aj napriek troške sinice vidím pekné, v podstate i zdravé akvárium.Viem,že kopec akvaristov tu na webe ktorí preferujú rybiu hladovku na úkor krásneho vzhľadu nebudú súhlasiť,no mne je to jedno.V určitých fázach akvária tam riasa i sinica v podstate i môže byť.Ide len o to,či chovateľ má akvárium len na potechu alebo sa aj snaží si niečo odchovať.Práve tie najmenej vzhľadné akváriá sú zárukou uspešného chovu divokých živorodiek či iných rýb,ako onoho času u mňa Sewellie či teraz Dekeyserie.Ani v prírode nie je potok či riečka sterilná.Je len na tebe pre aké akvárium sa rozhodneš.
Nie ,že by som bol zástancom sinice ale...... viď.moja stará fotka,kde som odchoval najviac Tanganyika rýb Cyprichromis a Julidochromis.
O "slepej hladine" je tu samostatná diskusia, lepšie riešiť tam. Je to niečo iné ako sinica - v princípe neškodná záležitosť a kazí možno len estetický dojem, vôbec by som to neriešil. Lenže pri tom mojom silnom svetle sa na tej neškodnej bielej vrstvičke začne dosť rýchlo chytať sinica a tak sa biely povlak stane zeleným, čo by bez zásahu bol už vcelku aj problém.
Já jich tam nasypala 10
snaží se ale zdá se, že nestíhají
Jo a na hladině se mi dělá povlak
, slepá hladina a to hladinu čeřím a nepomáhá. Dnes jsem ji stáhla papírovými utěrkami. Proč se dělá vlastně ta slepá hladina? To je taky jako sinice? Žádnou barvu to nemá...
Jak koupím fosfor a přidám, dám vědět, jestli se probudí rostlinky k životu. Taky se mi tvoří teda hlavně na substrátu.. jinak ty okružáky tam mám zatím čtyři a z listů ji ožrali už celkem slušně
No jo, akvárium ve stylu "zelená je dobrá"
můj boj se blíží k půl roku, ale těmi 2 lety jsi mě teda povzbudil
Dámy, nečakajte rýchly výsledok - ja so sinicou bojujem už 2 roky
No na rozdiel od Pavlíny sa mi nikdy nerobí na substráte, vždy len na vrcholkoch jemných rastlín (hlavne Cabomba) a občas dokonca priamo na hladine. Som presvedčený, že v mojom prípade by stačilo ubrať svetla, ale to zatiaľ odmietam. Ako som viackrát spomínal, pomocou peroxidu viem spraviť poriadok (hlavne ak sa objaví vrstva sinice na hladine, postrek je veľmi účinný) a tak si z toho nerobím ťažkú hlavu. Povedal by som, že keď sa raz sinica objaví, už tak ľahko odísť nechce. Tým vás neodhováram od boja, budem ho sledovať a možno na niečo zaujímavé prídete.
Já s tím fosforem dávkovala opatrně, denně jsem dávkovala aby se PO4 zvedlo o 0,1 mg/l. Po cca týdnu mám alespoň nějaký měřitelný fosfor ale dle rad jsem se naštvala a dnes tam toho dala 4x víc
Na druhou stranu po dávkování i těch minimálních dávek kytky začaly mít snahu růst... ale sinice se nevzdává.... Uvidím teď za pár dní... Sinice mám v akva stále ale řekla bych, že jí to trvá déle než se začne rozšiřovat...
Ahoj, no já jsem riskla i to zatemnění na 4 či 5 dnů, už nevím, přidala jsem vzduchování, rychle vždy jen zkontrolovala, li vše žije, co má žít.a pak... tak krásně čisté. No a za dva týdny se plazila zase!! Následuju tvé kroky- test na PO4 zakoupen a proveden, taky s "0", okružáci a kružníci v akva jsou pár dnů- opravdu ji žerou; teď jsem před přidáním KH2PO4; ale mám strach, že jednoho dne se probudím se sinicí i já
ustupuje po přidání toho fosforu? Díky.
Zkusil bych ji pořádně odsát a pak nasadit japonské krevety. Ty se u mně na tu sinici osvědčily.
Jj, zkoušela několikrát a dokolečka aby se následné dny znovu vytvořila
Strávila jsem tím už několik hodin
To CO2 jsem stahovala z toho důvodu, že po přidání PO4 mi kleslo PH a permanentní test ukazoval hodně světle zelenou barvu...
A zkoušela jsi tu stávající sinici odstranit? Odsát tenkou hadičkou například?
Hlavně ze "zoufalství" nedělej ukvapené kroky
Zkus postupně PO4 udržet mezi 0,5-1 mg/l a pozorovat změny sinice, případně vznik jiné řasy a co dělají kytky.
Ještě jsem koukal, že jsi stahovala dávkování CO2, nestabilní dávkování také kytkám nedělá dobře.
Stupnici bych bral v tomto případě jako orientační
Jak jsem psal, každé AQ je jiné, ale např u mně jsem vypozorovat, že když mám PO4 pod 1mg/l tak se mi dělá zelená přisedlá řasa.
Přidávám PO4 nepravidelně, dost ho tam dostanu s krmením a tak to není potřeba.
Zkusit to můžu, moje zoufalství už dovolí vše
A teď mi poraďte kolik tam toho mám dát? Hned teď nárazově nebo postupně a denně zvyšovat dávku?
Kdesi som čítal, že anubiasy kvitnú pri fosfore od 1,5 mg/l vyššie, a mne kvitnú relatívne pravidelne
S tím fosforem až takhle vysoko? Vždyť na té stupnici je to už v červených hodnotách... A ty PO4 přidáváš?
Můj osobní názor:
Vytáhnul bych PO4 ještě výše k 0,5-1mg/l, kytky mi dle tvých dostupných fotek nepřipadají nijak tragicky. NO3 na 15mg/l je určitě dostatečné.
Každý máme jinou vodu, ale mrkni ke mně na měření u prezentace RIO, mám chvílem PO4 i ke 2mg a žádný problém.
Ještě také upozorním na Redfieldův poměr, tedy "ideální" vztah mezi N:P cca 16:1, viz např. zde
akvarijni-hnojivo.cz/…
Další věc je také nějaký časový odstup, změny na sinici ani na kytkách nebudou v řádu dnů(tedy pokud se neřeší změny radikálně, např. komplet zatemnění).
Můj boj stále pokračuje, okružáci se snaží ale sinice se stále tvoří dál. Osvětlení jsem hodně omezila, svítím 10 h s tím, že hodinu před vypnutím a hodinu po zapnutí jsou led pouze na minimum výkonu, po hodině přidám další stupeň na hodinu a mezi tím svítím na 50 % 6 hodin. Hodnota fosforu mi ukazuje 0,2 a NO3 15?, nedokážu to přesně odhadnout. Takže jak dál? Rostliny rostou ale přijde mi, že pomalu a nevypadají zdravě. Nevím co by jim mohlo chybět
CO2 mají, světlo mají, dokonce zkouším 1 ml PMDD ale už jsem měla na pohled zdravější kytky. Napadlo mě přidat KNO3 ale kvůli nepoměru jsem přidávala PO4, to jsem měla neměřitelné, tak nevím jestli je toto dobrý nápad... Už fakt nevím
Tak okružáky už jsem včera nasadila
tak doufám, že mi pomůžou....
3 26.01.2018 10:15 harpunar – Okružáci mají práci.
Tam,kde se mi sinice ukázala jsem použil okružáky a výsledek byl za několik málo dnů viditelný!Zkrátka zmizela.Předtím jsem experimentoval s osvětlením atd.atd. ovšem bez výsledku.Amen
Sorry, dík za upozornenie.
Poznámka na moju nástenku: nepíš v piatok nič, kým si nemal dosť kávy.
K
2HPO
4 a K
3PO
4 sú v roztoku zásadité.
Roztok KH
2PO
4 je samozrejme kyslý.
Jseš si jistý? Je to dlouho, co jsem to uměl spočítat, ale KH2PO4 se spolu s K2HPO4 používá i pro kyselé pufry, tak by snad mělo být kyselé.
www.unl.edu/…
I tady došli ke kyselému pH (strana 7-8, cca pH 4 při 0,1M):
www.csun.edu/… Roztok KH2PO4 bude zľahka zásaditý.
Povedal by som slovami klasika, "Je niečo zhnité v štáte dánskom."
A další poznatek a prosím jestli by mi ho dokázal někdo vysvětlit. Po nadávkování fosforu dávce 0,5 ml mi kleslo celkem dost PH
Má to nějakou souvislost? Přidávám CO2, takže jsem byla nucena dávkování CO2 snížit... může to být tím fosforem?
Co s tím? Vadí to, nevadí?
Ten fosfor se ti někde hromadí, nejspíš ve dně.
Takže po hodině to kleslo na 0,3 mg /l a po 24 hodinách je hodnota neměřitelná, opět nula. Jak mám udržet rozumnou hladinu fosforu, když se mi do 24 vytratí? To mám denně dávkovat 5 ml?
nebo jak prosím?
Ale vždyť já řeším příčinu
světlo jsem dnes ubrala o 30 minut a postupně budu pokračovat, měřím hladinu NO3 a PO4. Dnes jsem se snažila odstranit z rostlin sinici nebo ji alespoň narušit a vybrala jsem ji z akva a přitom jsem si všimla zkroucených listů u Hygrophily. Ráno jsem přidala 1 ml roztoku KH2PO4, večer jsem měřila hodnotu PO4 a opět neměřitelné. Tak jsem před chvílí do akva dala další dávku a rovnou 4 ml. Chvilku jsem počkala, až se to ve vodě promísí a testovala znovu a konečně to něco ukázalo, konkrétně 0,4 mg/l
Ale co mě zarazilo bylo, jak za pár minut začaly rostliny řetízkovat
je to možné, že to byla reakce na přidání toho fosforu? Testovat budu dál, abych věděla jak rychle se ten fosfor vytrácí... To mě totiž samotnou zajímá
súhlasím, ale keby sme takýmto prísnym okom posudzovali celé akva, tak musíš uznať, že rozvoj kolonií nitrifikačných baktérií je len riešenie následkov, a to hromadenie amoniaku a dusitanu po rozklade organických látok.
Ano, okružáci sinici opravdu prokazatelně konzumují, ale stále je to řešní následků.
Tak jsem se mimo jiné ještě dočetla, že někomu pomohli i okružáci. Ale je fakt, že v druhém akvárku jsem taky měnila osvětlení z 18 w na 30 w a byl tam ten samý problém, po čase sinice. Jenže tam jsem sinici co šlo manuálně odstranila, běžně odkalila a provedla výměnu 1/3 vody a je po sinici.... a právě v tomto akváriu jsou okružáci
Takže? Asi nedám nic za to, když do akvária postiženého sinicí zkusím přidat pár okružáků... plus samozřejmě se řídím radami, co jste mi dali
ty okružáky beru jako bonus
Četla jsem toho dost ale ten odkaz bude asi špatný ...
To neviem s istotou potvrdiť, len sa domnievam, že sinica sa tiež poteší a priživí - možno aj rýchlejšie ako rastliny. Určite je lepšie ju dať najskôr preč.
Děkuji za radu
taková otázka, když nevysbírám sinici a nadávkuju rovnou ve větší dávce fosfor, tak sinice se s ním zase přiživí a její růst jen podpořím?
Ano, jak píše Magic já právě ten fosfor měřila a fakt je to bez jakéhokoliv zabarvení a to jsem vybírala s těch lepších citlivějších testů... Světlo dle rad zkusím postupně ubírat a sledovat jaký to má vliv na sinici, to není špatnej nápad
A další věc je, že kytky nejsou právě v té nejlepší formě, určitě je to tím, že je dusí ta sinice ale i tak... Dávkuju CO2, světlo mají, vysadila jsem jich tam fakt hodně ale prostě chřadnou... Pořád mi to ukazuje na ten nedostatek fosforu... ale jen uvažuju "nahlas"
Když jim budu jen ubírat čas svícení, to přeci možná vyřeší sinici ale kondici rostlin asi moc ne? Líbí se mi upravené zarostlé nádrže a chtěla bych mít i náročnější rostlinky...
Áno, fosforečnany vedia zmiznúť behom chvíle, hlavne pokiaľ ich bol nedostatok - potiahnu si ho aj rastliny, aj sa časť vyzráža. Pekný článok o fosfore napísal Maq:
rybicky.net/clanky/1663-poznamky-k-vyzive-rostlin-7-sira-fosfor
To, že je v akváriu málo fosforečnanov môže byť aj dôsledkom sinice, ktorá ho spotrebováva. Odporúčam najskôr sinicu odstrániť - ručne vyzbierať a potom pri vypnutej filtrácii striekačkou aplikovať na problematické miesta bežný čistý 3% peroxid vodíka z lekárne (do tých 50 l vody nie viac ako 15 ml). Od sinice bude na pár dní pokoj, to je vhodný čas na pridanie fosforečnanov pre rastliny, kľudne jednorazovo aj 0,6 mg/l (5 ml z toho zarobeného roztoku)
Ona vie, koľko ho má, má jbl test. Má nulu.
To len na okraj, svetlo doladiť treba wtz.
Mám podobnú skúsensoť a napr. cez víkend, pred výmenou vody, som po dlhšom čase meral obsah živín a nameral pomer NO3:PO4 = 4:1 Napriek tomu tiež problém so sinicou nemám. Dokonca v poslednej dobe vymizla aj zo substrátu pri čelnom skle.
Upraviť nerovnováhu fosforu a dusíka môže pomôcť, no iba v určitých špecifických prípadoch. Tých faktorov, ktoré spúšťajú rozmach siníc bude oveľa viac. Obmedziť svetlo (hlavne fotoperiódu) je určite najlepší spôsob, ako začať.
Rovnako súhlasím s tvrdením, že kotúľky (Planorbella sp.) sú výborným spôsobom riešenia následku (teda už existujúcich kolónií siníc). Mňa k tomu priviedla "Raviolka". Niekomu niekde radila na sinicu použiť "za hrst okružákú". Vyskúšal som a odvtedy mám takmer vo všetkých akvárkach kotúľky aj ako prevenciu sinice.
S tými vysokými koncentráciami PO4 som napr ja. V hlavnom aj exper. akva som meral cez 2 mg/l (niekedy az cez 5) a pritom NO3 tak do 10. Neviem čím tento nepomer u mňa vzniká, či rastlinky viac preferujú NO3, mám krmivo bohaté na P, alebo v tom má prsty tajomná denitrifikácia v dne.
Každopádne som kalamitu sinice nezažil a to si moje akvárka so mnou kadečo užili.
Vysvetlujem si to hojnou populáciou okružiakov, ktorí vyluxujú všetko zelené čo sa nepodobá na rastlinu.
Aj králiky (sinica) sa v austrálii premnožili len preto, že nemali prirodzeného predátora.
Jarry napsal: Je fakt, že 13h je hodně, 5h dolu je velký rozdíl. Někdy mi přišlo, že i 30 minut dělalo docela zásadní rozdíl v růstu sinice. No a to je přesně ten můj záměr, přimět majitele(ku) k většímu odvozování následků z možných příčin.
Je fakt, že 13h je hodně, 5h dolu je velký rozdíl. Někdy mi přišlo, že i 30 minut dělalo docela zásadní rozdíl v růstu sinice.
V tomto, tedy tazatelčině případě bude světlo tím limitním faktorem, sama přiznává, že před změnou osvětlení bylo vše v pořádku, tudíž já radím to světlo, postupně z těch až 13 hodin snižovat na těch 8, pod to bych už nešel, ale nikdy neříkej nikdy. Skokově bych to nedělal.
Jako první pomoc bych šel i pod 8h (6h by ještě měly rostliny zvládat), alespoň do doby, než sinice začne ubývat, případně zmizí. Bohužel začínám poslední dobou se sinicí sbírat bohaté zkušenosti a kromě radikálního snížení svícení se mi zatím nepodařilo najít jiný nástroj. Do chemie se mi nechce.
Pokud nevíš kolik ho máš, radši ne.
pavliina napsala: To by dávalo smysl a mám tedy přidávat to PO4? Já bych šel cestou menšího odporu a pohrál si s tím světlem.
To by dávalo smysl
a mám tedy přidávat to PO4?
To jsi ale měla slabší světlo.
Ok, tak uberu... Ale takhle jsem svítila vždycky a bez problémů...
Aha, to je moc, já bych ubral na 8-9 hodin svícení.
13 h... Jak jsem psala, všechno se to spustilo změnou osvětlení za LED. Teď svítím stále 13 h ale na 50 ‰ výkonu.
Fosfor si můžeš dovolit ve větších koncentracích ale pokud k tomu není NO3 můžeš se dát k zeleným.
Jak dlouho svítíš ať se někam posuneme.
0 23.01.2018 21:15 Maq Fosfor neměřím, ale dobře si pamatuji, že někteří akvaristé (i na tomto fóru) hlásili vysoké koncentrace PO4 - několik mg/l - a nic negativního se nestalo.
Že se rychle ztrácí: Nedíval jsem se na Tvoji vodu, ale v tvrdší a zásaditější vodě rychle tvoří sraženiny, tzn. zapadne do dna a test neukáže nic.
Počítaš to správne.
pavliina: Ja by som dal kľudne jednorázovo 5ml a nasledujúce dni kontroloval. Alebo je nejaký dôvod proti PO
43- na úrovni 0,5mg/l?
Jé promiň, teď na to koukám a vážně mám tento JBL, jsem to popletla. Právě proto, že je citlivější.... Ale že by to ihned spotřebovaly během hodiny?
to jde? A jak tedy postupovat dále? Denně přidávat dál 1 ml toho roztoku KH2PO4?
Psala si od sery, ta škála co ukazuješ je JBL, ten je citlivější. Každopádně něco ti mohly sežrat kytky a bakterie, pokid byly hladové, nedokážu ale odhadnout kolik.
Pokud by se mi mělo zvýšit na 0,1 mg/l, tak to už bych měla poznat podle této barevné škály, ne?
A já to vážně měla bez zabarvení, úplně čistý...
63 l je hrubý objem, čistý bude tak cca 50 l. Na kolik bych to PO4 měla dostat, aby to bylo cca ok? S tím dávkováním jsem opatrná, teprve teď to pár dní studuji a snažím se to pochopit, tak budu vděčná za každou radu
Počítám to z hlavy v autobuse, ale vychází mi to lehce pod 0.1 mg/l, pokud je ten objem čistý. Pokud je hrubý, bude to trochu víc. Každopádně je to myslím tak nějak na hranici rozlišení toho testu, pokud se nemýlím, což by vysvětlovalo, proč nic nenaměřil. Přepočítám to doma. Ale asi si dala málo.
Já vyčkám ale co mám dělat?
Nic? Takhle mi akva zaroste sinicí
už teď je vidět jak to rostliny dusí
Dnes jsem po výměně měřila NO3 znovu a má těch 20 cca.
A kolik máš dusíku?
Edit: Aha už to vidím 15mg/l.
Edit2: Ještě bych neházel flintu do osení a vyčkal dní příštích. S fosforem opatrně.
Tak se nevzdávám, pořídila jsem si ještě test od sery na PO4 a nenaměřila jsem nic
Takže jsme zkusila namíchat KH2PO4 (do 600 ml jsem dala 5 g) a nadávkovala jsem do 63 l akvária 1 ml. Po hodině jsem zkusila otestovat vodu znovu s opět jsem nic nenaměřila
Je to normální? Jak mám pokračovat? Denně přidávat 1 ml dokud nezačnu něco měřit? Nebo můžu ze začátku zvýšit dávku?
No to si právě myslím taky. Je to tam pořád a záleží jen tom, jak moc tomu povolíme uzdu...
Ani bych neřekl že na silnici pomáhá tma ,spíš naopak .
Totálně určitě ne, řasy a bakterie jsou všude, myslím, že snaha akvárium nenakazit/sterilizovat je jen iluze
Řekl bych, že tma vyřeší následek, ale ne příčinu... I když... Jesti to totálně vyhubí bakterii...
Tak jsem měřila hodnotu NO3 testem Tetra a naměřila jsem tak cca 15 mg/l. Tipla bych to na nepoměr mezi dusičnany a fosforem. Test na fosfor nemám... Vím, že na silnici pomáhá tma ale do toho se mi nechce, když mám v akva teď nové kytky
Je to mrcha a mám dojem, že jak se jednou objeví, tak už jenom čeká na zaváhání
U mě jednoznačně vždy zabere snížení intenzity osvětlení, dokonce mám dojem, že existuje poměrně tenká hranice, kdy se ještě rozrůstá a kdy už mizí. Také proto už nikdy nechci světlo bez plynulé regulace, protože se světlem bez regulace se mi nedaří se jí zbavit
Teď trochu experimentuju s poměry NO3 a PO4, zkoušel jsem dlouho držet tzv. "Redfield ratio" a sinice rostla jako blázen - myslím, že jako vždy tam vstupuje mnoho dalších proměnných a že si vhodné ratio musí každý zjistit experimentálně. Trochu mě mrzí, že jsem dříve nenarazil na tuhle metodu (nebo možná narazil, ale přišlo mi to tenkrát moc složité), mám dojem, že by to mohla být cesta, jak se dopátrat vhodných koncentrací pro konkrétní akvárium:
www.rostlinna-akvaria.cz/… Nejsem ani trochu odborník na sinici, ale není to řasa, ale bakterie. Tak nevím, jestli není možné, aby přežila v tom, co jsi nechala (voda, filtr) a jelikož má dobré podmínky k životu, tak jede dál. I když tak se nejspíš chovají i spory řas.
Když se mi začala dělat u hladiny na vrcholcích rostlin, tak jsem tu chvíli mudroval a jelikož se mi nechtělo zkoušet ty procesy se zatměním, tak jsem obral (opláchnul pod vodovodem) z rostlin co šlo, co nešlo jsem odstřihnul, asi o 20 % stáhnul světlo a zkusil lehce přidat fosfor (aniž bych ho předtím měřil). A už se nevrátila... Možná jsem měl jen štěstí, ale zabralo to...
Světlo už jsem ubrala, svítím na 50 %. Snažila jsem se nechat polovinu vody a filtr neprat a dodat co nejvíce rostlin a ještě je posílit CO2. Vodu měním 2x týdně 1/3. Zkusím schválně ještě změřit to NO3
Moc děkuji za rady!
Ubral bych na tom světle.zarivky byli nejspíše starší a oproti led s čtvrtinovou účinnosti.
U nově založené jo akvária je příliš světla špatně rostlinky sice bublat budou ale ještě nebudou ve 100,% kondici.
Hlavně bych se vystříhal jakéhokoliv hnojení. Ze začátku bude stačit výměna vody tu bych zintenzívnil.az bude pořádně zaběhlé a stabilní tak začít přihnojovat a více svítit.
Díky za tip, už jsem to tu četla, že testy od Rataje nic moc... zkusím sehnat buď Aquar nebo tedy dražší Seru
Doporučuji nekupovat test NO3 či PO4 od Rataje, ten mi ukázal vždy 0. Používám teď testy od Sery a konečně to něco ukazuje..
Zrovna dnes mi v emailu přistálo nezávislé srovnání testů Tetra/Sera/JBL/Rataj od allfa.cz a výsledky jsou docela zajímavé, potvrzuji že Rataj nic moc nenameri..
Hmm, tak dle tabulek 17,6 mg/l , musím sehnat ten test a přeměřit to... A potom případně zkusit PMDD, z čehož mám teda respekt...
Těžko říct, jestli (a kolik) doplníš NO
3 pomocí výměny vody, když nevíme jakou vodu používáš. Koukni se na stránky vodáren. Já například mám ve vstupní vodě v LBC 1 mg/l. Tím moc nepohnojíš.
Prosím mohli byste mi zkušenější poradit? Mám 63 l akva, u kterého jsem změnila osvětlení z 2x 15 W trubic 830 a 840 na Chihiros A501, svítila jsem zřejmě moc a po čase se mi v akva rozjela sinice, nebyl čas a sinice byla fakt všude. Minulý týden jsem celá akva předělala, včetně výměny dna (filtr jsem neprala, nechala ho běžet v polovině odpouštěné vody z akva, kterou jsou poté do akvária vrátila). Zasadila jsem nové rostliny, začala dávkovat CO2 a modlila se, aby se sinice nevrátila... jenže po cca 4 dnech se sinice zřejmě vrací - opravdu maličko, zatím.... Nové rostlinky rostou, bublají... Zatím test na NO3 nemám ale mohlo by to být tím, že jak jsem přidala osvětlení, nakoplo to kytky k růstu a ty spotřebovaly NO3 a teď ho tam mám málo? A nepoměr fosfor x dusičnany spustilo sinici? Doplním NO3 častější výměnou vody? Test dokoupím ale jde mi o to jestli jdou mé myšlenkové pochody správně
a dřív než vyrazím pro test jestli bych neměla přeměřit ještě nějaké hodnoty... Moc Děkuji!
U mě je pracovní postup následující. Nahrubo to stáhnu hadičkou, zbytek dodělají japoniky. Mám odzkoušeno že mi jedou nejen po vláknité řase, ale i po sinici. A poslední poznatek - některé řasy vynechávají. Donesl jsem si řasu Charra corallina, která byla načnutá vláknitou. Normálně v Korálovém stagnovala a zarůstala vláknitou řasou. Tak jsem ji dal do akvárka s více japonikami. Je nádherně vyčištěná a začíná hezky přirůstat. Holt není řasa jako řasa.
Já musím pořídit tenkou hadičku,mám jen dost širokou a ta mi trhá listy.
0 30.10.2017 10:51 Jarry [1440] Já mám teď za sebou krátký a úspěšný boj se sinicí v Malawi - po přidání rampy s XT-E čipy se cca za 2 týdny udělala sinice na nejvíce osvětlených částech písku. Stačilo odkalit, odstavit nové světlo (nechal jsem svítit původní LED pásky 12h denně) a co se mi nepovedlo odkalit, samo do 3 dnů kompletně zmizelo. U mě je zdá se jednoznačný spouštěč sinice intenzita osvětlení. Teď mě čeká podobný experiment u rostlinného, kde mě také zase začíná sinice trápit, opět jednoznačně kvůli světlu, když jsem svítil nad přední polovinou akvária 4h denně, sinice se netvořila, ale začala odumírat Blyxa. Tak jsem to vrátil na 6h, Blyxa už zase roste, ale i sinice. Na cestě mám slabší zářivky, tak jsem zvědav, jak to bude reagovat - chci docílit co nejdelší doby svícení, kvůli rybám.
Povlaky sinice se dají opatrně odsávat hadičkou na vzduchování. I z jemnolistých rostlin. A jde to celkem rychle.
U mě je v přesile zatím sinica...včera jsemse s ňou prala do 1 v noci...
..nebo do 2? S tou změnou času kdo ví...
Doplním předchozí informaci: Okružáci tu sinici vypulírovali dokonale. Zřejmě když jsou v přesile, tak to jde.
Larixova metoda likvidace sinice budiž zapsána na seznam povolených metod.
Anebo si přečíst tohle vlákno a zkoušet a doufat...
Bez více informací ti těžko někdo poradí. Chce to prezentaci, vše vyplnit/popsat a přidat fotky.
0 27.10.2017 21:01 paulo [58] Zdravím, potřeboval bych poradit, mám v akváriu sinici na Monte Carlu, tmavě zelenou, na čtyři dny jsem v akváriu vypnul světlo,zatemnil, nakrmil, vypnul co2, a doufal jsem, že odtemnim a sinice bude pryc. Nicméně není. Změřil jsem nh-3 a bylo vysoké, to přisuzuje neprobihajici fotosynteze...muzete mi poradit co dál?
No vidíš. Mě se okružáci i kružníci drží (nevadí mi), růžkatec mi sice taky opadává, ale roste jako blázen a to opadané vyhazuju, nechávám jen pěkné vrcholy, Pistia mi odešla úplně - teď mám pokus číslo 2. Toto vše ve velkém akva, kde mám sinici.
Pak mám 5 l kouli a tam sinice ani jiné pohromy nemám.
V malinkém akvárku (cca 5l), kde jsem si chtěl trochu pohrát s rostlinkama ze semínek, se mi na jaře objevila sinice. Teď po asi půl roce jsem se jí zbavil. Zkusím tady popsat co jsem zkoušel a třeba z toho někdo dokáže načerpat něco užitečného.
Zelený, fotosyntetizující hnus převážně u hladiny. Po pár dnech neřešení začalo akvárko vypadat dost hnusně. Začal jsem zkoušet nějaké metody záchrany, které jsem se různě dočetl. První co jsme udělal byla opakovaná výměna vody. Ne že by to moc pomáhalo. Ta potvora se strašně rychle vracela.
Pak jsem zkusil přidání rychle roztoucích rostlin. Přihodil jsem tedy do akvárka růžkatec. K mému přkvapení bylo do tří dnů po něm. Shodil jehličky a zašel. Spolu s ním to vzdaly i moje pokusné rostlinky (ví bůh co to bylo, zásilka "semen akvarijních rostlin" z Číny za necelý dolar, na pytlík možná v náhlém záchvatu pravdomluvnosti kdosi napsal grass seed). Chvilku jsem si říkal, že akvárko zlikviduju, ale pak jsem to začal brát jako zajímavý pokus, jestli se mi je nějak podaří zlikvidovat něčím, co by neuškodilo ani rybám, ani rostlinkám, kdyby se mi sinice objevily v jiných nádržích.
* okružáci a piskořky - po čase zmizeli beze stopy
* v sousedním akvárku se mi objevil žabí vlas v množství, které se mi nelíbilo. Namotával jsem ho denně na špejli a házel sem, mohla toho být celkem asi tak polévková lžíce - sinice vyhrála, řasa se k mému překvapení rozpadla na hnědavé cosi na dně
* přidal jsem vzduchování. Žádné troškaření, jen ať se voda pořádně míchá - První úspěch. Ne že by sinice zmizela úplně, ale dost ji to zredukovalo. Zkoušel jsem různě intenzivní bublání a nakonec není zapotřebí nijak zvlášť silné. Ale k úplnému vymizení nedošlo.
* zkusil jsem obden vyměňovat vodu - sinice se vždycky za chvíli zase namnožily
* opět pokus s růžkatcem - totéž co napoprvé, nevím co jsem vlastně čekal, ale zase dost rychle zašel.
* přihodil jsem pár živých vodních blech (ani nevím co to přesně je, cosi co se objevilo u krevetek) - jsou tam dodnes, namnožily se z cca deseti na pár stovek kousků, ale nemyslím, že by nějak významně působily na sinice
* pistia která ve vedlejším akva už moc stínila, ale zároveň mi jí bylo líto jen tak vyhodit. Šup tam s ní, zakryla asi polovinu hladiny - sinice opustily hladinu a postupně se usadily všude, ale především na kořínkách pistie. Pistii to nejspíš nijak nevadilo a dost rychle se začala množit. Usoudil jsem, že by třeba mohla vytahat z vody živiny a tak tu sinici vyhladovět. Nechal jsem tedy akvárko v tomto stavu delší dobu - zhruba od půlky září jsem s ním už nic nedělal. A zdá se, že to zabralo. Ze sinice zbylo jen pár šedavých hrudek, které se pořád drží na kořínkách pistií, které dokonale pokryly hladinu. Popravdě největší z prvních rostlinek už zašla, ale zanechala spoustu malinkých potomků, které na hladině vytvořily vrstvu, po které by snad mohla přeběhnout i myš.
Vyměnil jsem vodu, oklepal hnus z kořinků pistií a odkalil.
Zdá se, že je po sinicích. Jestli tam nějaká živá je (a to zase nejspíš jo), tak není ve viditelném množství. Zato se začala objevovat na skle zelená řasa.
Takže nakonec v tomhle malinkém akva bez rybek asi zvítězila plovoučka.
Ale těžko říct, jestli opravdu došlo k vyhladovění sinic (papírek ukazuje, že tem ještě nějaké dusičnany mám), nebo ta potvora něco pouští do vody. Nevím jestli je důležité, že jsem nechal zapnuté vzduchování, nebo že tam jsou ty vodní blechy, které žerou neznámo co - nijak je nekrmím. Význam mohl mít pokles teploty -přes léto se občas teplota dostala skoro na třicet, teď je tam stabilních 24 plus mínus stupeň.
Nebo něco co jsem vůbec nepostřehl. Taky nemůžu říct, jestli by to zabralo ve větším akvárku nebo s rybama, které, pokud přežijí, budou "hnojit". Prostě nevím toho strašně moc. Ale i tak mi připadalo zajímavé se podělit o zkušenost.
Japonské krevety jsou nenáročné. Co se tvrdosti vody týká - nevím. My moc tvrdou nemáme.
Hnojím Rataj Colouur Fe+ a ProfiPlants Complete.
Tuto rostlinu nemám. Plovoučky už taky nemám. Mě rostliny moc před očima nerostou-spíš naopak, až na nějaké světlé výjimky. Japonské krevetky už mi kdosi doporučoval, ale nevím, zda bych jejich chov zvládla, taky ta zdejší tvrdo-voda.
Čím s hnojil?
Chtělo by to změřit. Třeba vyčerpává prvky jinak.
Já mám hodně plovouček, takže spotřeba dusíku velká. Pravda většinou i dost krmím, ale měl jsem i období prakticky bez ryb, takže s minimem krmení. Navíc teď do některých akvárií přidávám H3PO4, což je moc fosforu. A sinici jsem neviděl už hodně dlouho...
Já jsem brzy po založení současného akvárka taky bojoval se sinicí. Jednu dobu to vypadalo skoro beznadějně. Potom jsem našel tento článek:
buddendo.home.xs4all.nl/…
Mně to v akvárku fungovalo. Zvýšil jsem intenzitu hnojení (což na první pohled nedává smysl) a sinice fofrem zmizela. Když jsem přehnojil, sinici nahradila zelená řasa. Tu sežraly japonské krevety
Kdysi jsem tu psal, že jsem doslova invazi sinic zažil v době, kdy mně krásně rostla kapradina
rybicky.net/atlasrostlin/ceratopteris_thalictroides
Ta kapradina mně rychle zarostla půlku akvárka a šíleně se rozrůstala. A pak přišla invaze sinic. Začal jsem hnojit pořádně a sinice ustoupila. Známému jsem dal taky pár rostlin kapradiny po koupi, protože v košíčku bylo těch kytek víc. Taky mu začala růst jako blázen a po pár týdnech mu začaly růst sinice - ale v 500litrovém akvárku.
To už je trochu moc na shodu náhod.
Tak si říkám, že tím ultrarychlým růstem kapradina vyčerpala hodně dusíku, čímže se asi změnil poměr fosfátů k dusičnanům, což by odpovídalo tomu výše citovanému článku.
Ta kapradina měla viditelné přírůstky každý den. Rostla doslova před očima. A takový extra rychlý nárůst biomasy spotřebuje dost dusíku.
Tak si říkám, že na té teorii něco bude.
0 19.10.2017 20:42 Maq Myslím že mohu (opatrně) podpořit larixovu metodu boje proti sinici. Jak jsem popisoval výše, ve dvou mladých akvárkách mám aktuálně invazi sinice. Podmínky (složení vody) tam bohužel nejsou stejné, ale sinice řádila v obou stejně.
V sobotu jsem do jednoho nasadil četu okružáků (asi 30 kusů, akvárko má 20 litrů) a sinice zřetelně ustupuje. Ve druhém akvárku je okružáků jen pár a sinice se drží.
Mám je v určitém podezření, že občas poškodí nejjemnější lístky Rotala wallichii nebo Proserpinaca palustris, i když té rostlině nic není. Roste dál, ale zůstane tam "rozcuchaný" kousek.
Mne rozhodne guayanku žiadny slimák neožiera, a že ich tam je...
Ptal jsem se proto, protože okružáci povětšinou konzumují pouze odumírající, či k odumření se připravující druhy rostlin.
Už nie prešiel som na low tech akva, ale boli to Hygrophila siamensis,guyanensis a veľmi im chutila Alternanthera splendens.
A ty rostliny co se do nich dávala parta okružáků ještě v akváriu máš?
U mňa sa okružáci púšťali do mladých výhonkov rastlín aj keď mali riasy dosť, preto som si nechal iba levátky.
Tak pak podej verdikt. Su zvě+dava. Mě většinu Levatek vyzobaly bojovnice, ale kružníků a okružáků se netkly, asi jim nejedou.
S tým peikrmovaním som to myslel len ako pomoc v ich množení. Keď ich je dostatok, je to naopak kontraproduktívne. U mňa dosť hladujú, krásne vyčitili aj korene, štrk na dne a listy Anubiasov.
Já to zrovna zkouším. Včera jsem do těch 20 litrů naházel tak možná třicet okružáků, a připletly se mi do toho i nějaké levatky (mám už starší oči).
Nejsou tam ryby a tedy ničím nekrmím, tak by mohli nepohrdnout...
Na výsledky je samozřejmě ještě brzy.
Ohledně okružáků - v akva jich dle mého je poměrně dost a úspěšně se množí. Vstupní počet byl 6 kusů. Ale jak už jsme psala, že by nějak extra rejdili tam, kde je sinice, nepozoruju. Jsou tak nějak všude. Přikrmuju okurkou a spirulinou - ale tu většinou stihnou ryby dřív.
Buď proprat filtr a nebo odkalit, nečiň obě dvě operace najednou. Jednu teď druhou za týden.
Tak sem se rozhodla zmerit NO3 svym testem od Rataje, a zjistila jsem, ze No2, No3 testy i destilovana voda, jsou jiz 5 let prosle.
Prekvapive, nevyslo nic. Jdu teda znovu odkalit, proprat filtr, proprat javsky mech, a budu dal pozorovat.
Vďaka, takže je tam dosť neistota: 1 - 10 mg/l môže byť i 1 mg, 10 mg alebo niečo medzi. Pri 10 mg/l by 10 ml kúpeného roztoku (určeného pre 100 l) obsahovalo 1 g prášku a to už mi príde ako reálnejšie. Šlo by len o 2-násobok uvedenej dávky.
Akriflavin pro akvaristiku 10g Produktová řada: Akvaristika
Jiné ekvivalentní názvy: Acriflavin hydrochlorid; Trypaflavin; Chromoflavin; Neutroflavin; Xanthacridin; Acriflavon; Gonacrin; Panflavin; směs Euflavinu s Proflavinem; C.I.46000
Používá se jako žluté akridinové dezinfekční barvivo pro koupele okrasných a akvarijních ryb zejména proti protozoárním parazitům a povrchovým bakteriálním onemocněním. Používá se nejčastěji koupel o koncentraci 1-10mg/l při pH vyšším než 7 po dobu cca 10hodin. Lze použít i jako veterinární antiseptikum s bakteriostatickým účinkem i do hloubky (zejména proti grampozitivním kokům) a ke snížení sekrece ran a sliznic. Lze kombinovat s methylenovou modří nebo světelnými podmínkami.
Mne ten odkaz píše: "V tuto chvíli nejsou evidovány žádné produktové řady.", teda mi nenájde žiaden produkt s Acriflavin
Čo tam teda píšu?
EDIT: Aha, už som si všimol, že píšeš 1 mg/l.... Tak ak 25 ml balenie je pre 250 l, je v ňom 250 mg látky. Takže podľa článku by som do 50 l vody mal dať 4 fľašky?
Ono to dávkovanie je rovnaké napr. aj pri Dajana Acriflavin (10 ml na 100 l), teda predpokladám, že asi všetky produkty s roztokom Acriflavin majú rovnakú koncentráciu, aká je obvyklá. No a mňa by zaujímalo, čo je to za koncentráciu, resp. koľko Acriflavinu ako látky (prášku) môžem počítať v 10 ml kúpeného roztoku. Pre výpočet by mi teda pomohlo vedieť zloženie hocijakého takéhoto roztoku.
A ďalšia vec - prečo nám to nejako nesedí s tým článkom o účinku proti sinici, to sa začína zdať ako dosť podstatné. Ten 1 mg prášku na 50 l vody sa javí ako šialene veľa.
Pánové, ten odkaz co dal ragus je dobrý, a je tam údaj, který potřebujeme.
(A ani se to moc nepere s tou mojí pradávnou zkušeností. Pokud 1 mg/l je základní dávka, tož 1 gram je na tisíc litrů... to už je takový menší rybník...
).
No já jen že údaj, jak dávkovat nějaký roztok z Kapušan, je obecně k ničemu. Podstatné je množství akriflavinu v akvarijní vodě. A to je v tom Frankovi.
To je 25 g roztoku, nikoliv 25 g akriflavinu.
Kapušany pri Prešove, to je práve AQUA EXOTIC, čo som spomínal (inak
sk-sk.facebook.com/…) - fotka roztoku:
www.akvariumonline.sk/…
Inak v spomínanom časopise na strane 58 je fotka "Roztok 1 g acriflavinu ve 2 dcl vody", určite stojí za pozretie, lebo mne pripadá ako taký slabší čaj a nie to, čo opisujete. Takže.... niekde je chyba, kde?
EDIT: Obsahuje ho inak aj Sera Bactopur, konkrétne 209,7 mg v 100 ml, ale obsahuje aj iné zložky.
pH5: vaaclav to nemyslel tak, že 25 g prášku Acriflavin, ale 25 g toho roztoku, ktorého koncentráciu som chcel vedieť
A áno, vraj toto balenie vystačí na 250 - 300 l vody.
Já se tu s tebou nebudu hádat kdo to vyráběl nebo ne a jaké je dávkování tady máš originál letáčku.
Jo, acriflavin je dobrý, jak píšeš. Ale účinkuje na všechno, takže v akváriu s rybama, rostlinama, užitečnýma bakteriema atd. je jeho použití na zvážení. Jikry chrání právě tím, že zabíjí houby a bakterie.
Edit: A ano, JRD Kapušany, to bylo napsáno na vícero akvaristických výrobcích! Ach, připomnělo mi to mládí...
To družstvo to určitě nevyrábělo, možná tak balilo do lahviček
A 25 g akriflavinu na 250 litrů vody je nesmysl, správné dávkování je ve Frankovi, nemám ho po ruce.
A používá se dodnes, je to výborný prostředek proti zaplísnění jiker a obsahuje ho určitě spousta komerčních léčiv s různými názvy.
Tenhle článek se moc nepovedl. Arciflavin se dříve (nevím jak dnes) používal na léčení ryb a pro rostliny je škodlivý. Ještě ten letáček mám, jinak výrobcem bylo Jednotné rolnícké družstvo 29. augusta 082 12 Kapušany pri Přešove. Jedna lahvička obsahovala 25g = 25ml a je na 250 - 300 litrů akváriovej vody.
1 12.10.2017 20:25 ragus – Re: zervan
No jo, no.
Mně tehdy (cca 1975) ten starý zkušený akvarista z té flaštičky s nápisem "trypaflavin" dal kapku do mojí flaštičky, ta se stala zcela neprůhlednou, a z té jsem pak kapal do svého akvárka "slabě do žluta". Vystačilo mi to na roky.
Tak si teď říkám, že to asi byla nějaká jiná verze, a teď už to je všechno asi nějak jinak.
Hm, no 1 % zo 100 ml (= 100 g) je 1 g, to je práve to množstvo vraj na 50 l akvárium. Fotka v časopise nevyzerá nejako zvlášť zafarbená...
Já jsem kdysi viděl deci jednoprocentního trypaflavinu (originál Bayer, acriflavin je generikum), a to byla tekutina se kterou bys obarvil do žluta rybník.
Kdoví jestli to existuje jako prášek, ale prodávané koncentrace jsou nabeton velmi velmi nízké.
Acriflavin bohužel škodí všem rostlinám a asi i bakteriím. Nevím jestli se to dá dávkovat tak, abys zabil jenom sinice a nic z toho, co chceš v akváriu mít.
V najnovšom čísle časopipsu Akvárium (č. 37:
e-akvarium.cz/…) je článok o sinici a autorovi nakoniec zabral Acriflavin. Vraj 1 g prášku na 50 l. Pozeral som, kde sa dá kúpiť, no našiel som len roztok, napr.
AQUA EXOTIC Acriflavin 25ml. Vie niekto, aké množstvo práškovej formy je rozpustené v tých 25 ml? Nikde som to nenašiel ani pre
Dajana Acriflavin. Obávam sa, že to nebude ani na krabičke / v letáku, skôr len dávkovanie pre liečebné účely.
larix: Tie slimáky vyzerajú zaujímavo, možno sa raz ozvem
V prípade neúspechu, ak budeš mať záujem a nezačne mrznúť, môžem ti poštou poslať vzorku tých mojich, aj keď myslím, že nijako zvláštni nebudú...
Hned to jdu zkoušet.
Jak jsem psal onehdy, ve dvou mladých, malých pokusných akvárkách mi bují sinice. Okružáci tam jsou, ale ve slabém počtu, jen co jsem zavlekl s rostlinami, a ještě se nenamnožili.
Takže dobrá, posbírám nějaké okružáky z jiných akvárek a zkusím; o výsledku poreferuji.
A děkuji za radu.
Samozrejme, memyslel som žiadny zázrak ale práve tie kotúľky Planorbella sp. V dostatočnom množstve (treba im urobiť aj podmienky - kvalita vody, zníženie konkurencie iných druhov slimákov, dočasné cielené prikrmovanie...) dokážu sinicu (otestovanú mám klasickú zelenomodrú vláknitú, čiernu vatovitú a fialovú) postupne zredukovať a následne brániť jej návratu. Kým preváži ich likvidačná schopnosť nad produkčnou schopnosťou sinice, treba tomu trochu pomôcť aj mechanickým odstraňovaním sinice.
Roky som zápasil aj s výskytom BBA, tú dokážu postupne zlikvidovať tiež. Okrem toho aj niekoľko ďalších druhov rias.
V našich akváriách sa ale určite vyskytuje viac druhov uvedeného rodu, je možné, že nie všetky sú rovnako úspešné v likvidácii rias a siníc. V každom prípade, ja kotúľky rodu Planorbella považujem za perfektných pomocníkov pri udržiavaní rovnováhy a estetiky akvárka. Žiadne iné slimáky nedosahujú ich výkonnosť a univerzálnosť.
Svítí, v podvečer. Mám nastaveno, že tou dobou se mi vypne světlo. Ale teď na podzim už je to skoro pasé, nesvítí sem nic.
Tady je taková spousta funkcí, o kterých nemám ani páru! Ale evidentně ani zkušenější nenašli... A okružáky mám, že by nějak extra řádili na místech výskytu..?
Světlo mám, co mám a stále si nemohu dovolit jiné/druhé.
Dobrý den, má nečekaně problém :o) v akvarium
rybicky.net/nadrze/27219 se mě neustále vyskytuje sinice a teď něco jako hněda rozsivka a už si nevím moc rady. Chtěl bych poprosit zkušené o radu. Moc děkuji.
4 11.10.2017 09:51 Maq – Re: ctibum, , Morticia, pH5, larix
To jsem udělal a nenašel jsem. Leda ty okružáky. To larixovi rád věřím, ale jak sám píše, invazivní situaci taky nezvládnou.
Nuže, sbírám podpisy pod petici:
Larixi, jak je to s tou sinicí?
Dej si dohromady konečně to světlo ať to začne svítit. Rostliny začnou prosperovat a budeš řešit polovinu problémů.
Možná blbý dotaz, ale nesvítí někdy během dne Slunce přímo do akvária?
30 stránek dozadu jsem prošla a spolehlivou radu od tebe jaxinenašla...možeš to sem ctrl c+crtl v,prosím?
Mám za sebou dlouhé stínění s dávkami Sanytru, špilkováním z rostlin - pomohlo dočasně a odnesl to Beťák. Měla jsem to na rostlinách a to dost, míííírně v jednom místě na skle a trochu na molitanu od filtru.
Teď se to nenápadně vrací. Je to trochu na rostlinách, skle, ale i dně - to před tím nebylo. Stínění pouze 1 den - a i to odnesl nový Stolístek
, odkalování, špilkování případně koupel zeleně, Sanytr... Zatím to na kytkách není tak moc, ale rozrůstá se... Odkaluju, nějaký bordýlek se najde, ale žádný extrém, ale teda mohu častěji,když doporučuješ. Ale stejně se nedostanu všude. Testy nemám a teď nemám ani na ně. Dajana mi byla také vyčtěna, dokoupila jsem Tetru a střídám to (nechce se mi to zase vyhazovat).Seru nemám-ta je taky "špatná"?
ja som mal sinicu asi rok na rozhrani piesku, skla a vody. Par krat som ju odkalil a aj okolity piesok ale vzdy sa tam znova objavila. Aktivne som s nou nebojoval a vacsinou pri udrzbe som ju nechal tak. To miesto nebolo nicim vynimocne oproti zvysku akva (prudenie, osvetlenie). Potom samovolne zmizla. Neskor som si kupil test na fosfor (JBL) a permanentne som meral cez 3mg/l a ani dnes tie hodnoty nebudu nizke.
No prostě ti příroda jednou za čas ukáže, kdo je tady šéf, aby tě zas nechala myslet si, že to máš pod kontrolou...
0 10.10.2017 17:32 Deepinpeat –
Re: Maq No ona ta obecně dobrá rada nemusí fungovat ani na některé řasy, určité druhy řas rostou bez problémů i při velmi malé koncentraci živin a při nízkém přísunu fotonů. Jen je asi "štěstí", že je v těch nádržích mechanický filtr, který nedovolí rozvoj jednobuněčných řas ve vodním sloupci, jinak by tam něco bujelo mnohem častěji. Při kultivaci spiruliny růst limituje dostupnost železa, je tam vysoké pH klidně přes 10 a musejí se používat cheláty stabilní při vysokém pH, takže i podmínky, které jí vyhovují, vlastně limitují vlastní růst. Obecně myslím, že je řasy mnohem zábavnější kultivovat, než se jich snažit zbavit
Ja som tu niekde vo fóre spomínal niekoľkokrát overenú a spoľahlivú metódu proti všetkým druhom siníc (miestny matadori ju samozrejme spochybnili, ako inak..), opakovať sa nebudem, kto chce, nájde si to.
Okrem toho si niekde spomenul dopyt na info o výskyte siníc v mäkkej a kyslej vode - kyslú síce nemám (pH 7,3-7,5) ale v mäkkej a nízkouhličitanovej (pozri info o vode pri mojich prezentáciách) sa sinica veselo vyskytovala, možno ti to v niečom pomôže.
V tomto podľa mňa ale kľúč k jej inhibícii nebude...Podobne som uvažoval v súvislosti s BBA ale nemal som priestor to ďalej študovať. No v mäkkej a oligotrofnej vode (okrem iného, súvislosť je aj so železom a hlavne molybdénom,---) sa BBA vyskytuje podstatne častejšie.
Antibiotika jsem používal a na sinici fungovaly ale rostliny hlavně echinodor vykazovaly menší nebo i větší růstové poruchy. Už si ale nepamatuji název.
Veď sme tu dostali tip na:
www.ventura-venkov.cz/… (správa: zpravy.aktualne.cz/ekonomika/ceska-ekonomika/je-tu-lek-na-sinice-stat-o-nej-nestoji/r~i:article:111810/)
Neviem, či niekto skúšal v akváriu. Nemám až toľko sinice, že by som to nejako špeciálne riešil, ale občas aplikujem peroxid vodíka na potrebné miesta - sinica do rána zmizne, rastliny sú bez ujmy.
Nezbývá než ten závěr, že nám v akvárkách řádí vícero druhů sinic, které většinou neumíme rozpoznat. Každá z nich dává přednost jiným podmínkám, a tedy
i když vypadá vždycky stejně, na každou z nich platí jiné metody.
Je to dost neveselý závěr, protože ani obecně dobrá rada proti zeleným řasám - zlepšit poměry v akváriu - na některé sinice nemusí fungovat; může potrápit i tam, kde je akvárium vedené dobře.
Asi jedinou nadějí na jasné a jednoduché řešení by bylo objevení nějakého činidla (na způsob antibiotika, nebo tak něco), které specificky funguje proti sinicím. Možná něco takového existuje (sinice jsou ekologický problém), a my o tom nevíme...
Pokud by se to mělo opakovat, udělám to klidně znovu
Ještě dodám, že jsem vyndala kořen a dvě Nerity, keré se*ou kudy lezou
Taky možnost, založit akvárko znova...
Já bojovala se sinicí v létě asi měsíc, nejdřív nedůsledně - přistínění, KNO3, odkalení a nic, byla pořád. Po dovče jsem se na to vrhla, změřila PO4 bylo vysoké nad 1,5 NO3 10-20. Nejdřív jsem obrala sinici do čista, vyčistila filtr, vytahala všechny kytky a poškozené vyházela. Zasadila nové. Každý den jsem měnila 1/2 vody s hloubkovým odkalením až po pár dnech tekla jen čistá voda a přidávala KNO3 a bakterie do filtru. PO4 se postupně snížilo a NO3 mám stále mezi 10-20. Ještě mi bylo doporučeno nekrmit Dajanou a Serou. Sinice odešla a už se nevrátila, jen jednou jsem našla flíček na kytce, tak jsem hned důkladně odkalila, vyměnila 1/2 vody a přidala KNO3, to bylo jednorázově. Teď je klid. Ryby to daly všechny
Mě byl doporučen ten Sanytr, tak zkouším. Vím, že to může být boj na dlouho a když mi poprvé zmizla, zakazovala jsem si velkou radost a je to tu!
Já testy nemám žádné. Dávka mi byla spočítána Brňákem, co má stejnou vstupní vodu.
Salviniu mám v druhém akva. Roste, ale není moc hezká, taková hnědozelená. Limnobium jsem měla v druhém taky a nešlo vůbec. Ve velkém už nemám plovoučku žádnou, tedy krom Ceratophylla.
Měříš koncentraci NO3?
S těmi plovoučkami to je složité. Mám jinou vodu než ty, ale Pistia u mě prakticky neroste, Limnobium má problémy a Salvinia roste v jednom akváriu výborně a ve druhém jakž takž. Přitom voda i osvětlení jsou v obou nádržích hodně podobné.
Já se s ní trápil léta, až když jsem začal přidávat ke KNO3 i KH2PO4 tak zmizela. Důležitý je asi opravdu nějaký poměr než jen přidání NO3. Měl kdysi i černou sinici.
Sinice je zpět i zde.
A to i přes občasné přidávání Sanytru do vody. 1denní zatemnění jen zpomalilo růst...A o Limnobium a Pistie jsem přišla úplně, nedávno jsem vyhodila zubožené zbytečky.
1 09.10.2017 21:49 Deepinpeat –
Re: Maq jo jo, rostou i u rájovčíků. Měkčí a kyselejší vodu asi nenajdete
0 09.10.2017 16:23 Maq No a jak tak píšete svoje zkušenosti se sinicí, zavzpomínejte, prosím: měli jste ji někdy někdo ve vodě měkké a kyselé? Nebo ve vodě s nepatrným obsahem uhličitanů?
Mne sa robí aj na miestach silného prúdu (vrcholky rastlín, hlavne typu ako Cabomba), aj na miestach slabého (len občas, pri korienkoch) a to aj v prípadoch vyššieho obsahu dusičnanov. Sinica je mrcha prispôsobivá.
No mě taky přijde, že se dělá v místech, kde je proud spíše větší
Ne.
Ve všech čtyřech jsou stejné filtříky dělající stejný, poměrně vydatný proud. MgCO3+CaCO3 do čtyř stupňů, a z toho vyplývající vyšší pH, je opravdu jediný rozdíl.
Edit: Aha, myslel jsem že je to na mě. Oukej. Ale proud je poměrně vydatný, a sinice rostou, resp. nerostou.
Já mám trošku sinice na třech místech, na vrcholech rostlin, které jsou v proudu...
Sinice vo vseobecnosti nemaju radi prudenie vody, preto sa vyskutuju prevazne v jazerach/nadrziach. Je mozne, ze tie miesta kde sa vyskytuje s tym nejako suvisia?
Možná má ráda určitou tvrdost, když jsem měl vodu 15dGH, tak jsem nevědel, co to sinice je, teď s 5GH (pH 6,5) s ní pořád trochu bojuju. Přidání na NO3 mi jednou pomohlo, ale mohla to být náhoda, protože od té doby jsem to zkoušel 2x a už to nezabralo. Tvoří se jenom na určitých místech. Úroveň živin pro rostliny držím velice stabilní, stejně tak údržba je pravidelná a stále stejná. Někdy je sinice více, někdy méně, netroufám si dělat žádné závěry
Obecně mi přije, že si řasy dělají, co chtějí. Já už jsem rezignoval na experimentování s hnojením v souvislosti s řasami, kytky rostou a řasy trochu taky
Před časem se mi docela rozjela jakási hnědá řasa a aniž bych cokoliv měnil, tak zase začala mizet, teď už je skoro pryč.
Zrovna mám ve svých experimentálních akvárkách tohle:
- všude stejně živin (zejména NO3, ale i dalších)
- všude stejné rostliny, stejné světlo, filtrace, údržba, atd.
- ve vodě bez alkality, pH 5,7-6,5 - žádná sinice
- ve vodě 4°dGH, 4°dKH, pH 7,5-8,1 - sinice spousta
=
Sinic je hodně nerozeznatelných druhů, takže nijak netvrdím, že tohle je nějaké velké odhalení. Ale přinejmenším to ukazuje to, že výskyt sinice nemusí mít nic společného s obsahem dusíku či fosforu.
podivam, jestli doma NO3 test mam a kdyztak zmerim. Pokud ne, budu dal pokracovat metodou pokus omyl. Nejak to dopadne
Jeste musim vychytat to odkalovani, nejsem fakt spokojena s kombinaci pisku a klasickeho zvonu.
Ted jsem teda docetla ten clanek o sinicich v Akvaristovi a je to spis hodne nahodne, jak priciny, tak reseni.
Sinici tam měla ještě PŘED vysazením Egerie. A to že roste jako divá může být také tím, že NO3 je dostatek či dokonce nadbytek. Pro objektivitu by bylo lépe koncentraci NO3 změřit.
Ked sa obcas sinica objavi, viem ze mam malo dusicnanov a len trochu prihnojim. Nic neodsavam a sama zmizne.
V tvojom pripade to bude tou bestiou - egeriou. Tym, ze rastie ako diva, vyziera vsetky dusicnany z vody, nasledkom coho sa objavuje sinica. Ako pises krmis len obcas, a mas tam len prcky, ktore dusiku (NH3/NO3(-))vela nevyprodukuju (navyse nemaju z coho).
Ma nekdo zkusenost s tim, ze by sinice neodsaval a nechal je prirozene vymizet? Mam v planu vyprat filtr, kazdych par dni menim 1 kybl vody a krmim obcas, protoze preci jen mam prcky a nechci jejich vyvoj nijak ovlivnit.
Mimochodem ta egeria je bestie, zasadila jsem ve stredu a uz ma kazda z nich 3cm navic.
Egeriu zrpovna meli, tak jsem zakoupila a odstrihla 4 stonky. Necham je zatim plovouci, zvazim zasazeni az pozdeji.
Uvidime
Se sinicí jsem svého času bojoval celé měsíce a nakonec zmizela aniž bych věděl proč. Její expanze je dle mého názoru důsledkem porušení dosavadní rovnováhy podmínek v akva : světlo/živiny/teplota. Jávský mech doporučuji přeprat v akvarijní vodě, nejvíce postižené části vyhodit. Zatemnění pomůže většinou jen přechodně a dále rozkolísá podmínky v akva. Z rostlin doporučuji druh Egeria densa, roste velmi rychle a snad i vylučuje antibiotika, která růst sinice omezují. Měn 1xtýdně alespoň 30% objemu vody v nádrži. Pak už nezbývá nic jiného než se modlit, přeji hodně štěstí.
Jak je možné ze mam sinicí jen na javskem mechu a jak ji odstranit. Mam v plánu dokoupit mnohem víc kytek do pozadí, asi standard vallisnerie
Ma pak cenu jen čekat až zmizí růstem ostatních kytek?
Dnes PO4 0mg/l. Zvedl jsme na 0,6mg/l, ale už mě to stálo míň hnojiva jak včera abych to zvedl na nějakou měřitelnou hodnotu. CO2 světle zelená žlutá.
NO3 15mg/l. Zítra měním 50% vody.
Snad zvítězím, každej den se víc těším domů abych jí to nandal
Odstranil jsem sinici,vyměnil 10l vody včera jsem zvedl PO4 na 0,1mg/l a dnes na 0,4mg/l PO4
CO2 světle zelená až žlutá.
Dusičnany na 15mg/l.
NHKG tak uplne nie je na rastliny, takze to tam leje kvoli pH.
Ja osobne by som to jednorazovo upravil na 0.5 mg/L a potom by som pravidelnym meranim (kazde cca 3 dni, povedzme) odpozoroval tyzdennu spotrebu v akvariu.
Já H3PO4 liju kvůli snížení pH.
Bez měření dávám maximálně polovinu doporučené denní dávky hnojiva. Určitě bych to nesrovnával najednou. Prudké změny parametrů vody můžou vést k různým problémům.
Ty tam liješ kyselinu fosforečnou? To je aji na snížení ph ne? Jakej je mezi tím rozdíl skrz akvárium? Myslel jsem že se sype normálně ten KH2PO4 na zvýšení fosforu a fosforečnanu. Chemie mě nikdy nešla...
Otázka č.2 pokud mám hladinu PO4 nízko 0mg/l můžu naráz přidat tolik PO4? když třeba seachem udává zvýšení o 0,1mg/l přidáním 1,1ml na 50l můžu tedy nalít 10ml hnojiva abych se dostal na 1mg/l PO4 nebo radši každý den doporučené (denní) dávkování a počkat až se srovná a pak jen dokrmovat na požadovanou hodnotu?
Vypočítat spotřebu fosforu asi těžko půjde když se ukládá do substrátu že? Bude měření vůbec přesné když budu chtít spočítat denní dávku?
Já mám právě i žalostnou filtraci - o véplatě koupím novej stroj min.350tku
Ja mám filtráciu dobrú, si myslím, a sinica sa mi dosť rozšírila, takže to nebude rozhodujúce.
mam tento isty test ma PO4 od JBL, permanentne meriam cez 4+ mg/l a ani obcasne vymeny vody moc nepomahaju (vstupna vodovodna voda ma 0 mg/l).
Napriek tomu pozorujem len jeden druh rias a to prachova alebo prisadnuta na skle. asi GSA alebo GDA.
No to je jeden z příkladů, které jsem měl na mysli. Někteří lidi dávají spoustu fosforu (mně to taky vychází 15 mg/l H3PO4), a ono se zřejmě nic špatného nestane. Nevím, fakt nevím...
Mi přijdou fosforečnany neškodné. Sice je neměřím, ale liju do akvárií H3PO4 a i jinak citlivé ryby vypadají naprosto OK.
Dávám 0,5ml 3% H3PO4 na litr měněné vody. Pokud správně počítám, mám 15mg/l H3PO4. Netuším, jestli se něco nevysráží. S fosforem z krmiva bych teoreticky mohl mít i přes 15mg/l PO4.
(Prosím o kontrolu mých výpočtů.)
Sinici jsem neviděl v mých akváriích tak 15 roků. Naposled byla v akváriu s naprosto žalostnou filtrací. Od té doby se snažím mít filtraci co nejvíce předimenzovanou.
Vím. A není mi to docela jasné. Dusičnany na úrovni, dejme tomu, 40 mg/l jsou pokládány za akceptovatelné, ale fosforečnany nad 1 mg/l mají být špatně. Hledal jsem, co mají dělat v akváriu špatného (v přírodě je to zřejmě jiné!), nějaké negativní zkušenosti, ale je to všechno velmi neurčité, nejisté.
Poměr který jsem uvedl vychází z poměru, v jakém rostliny dusík a fosfor potřebují. Já v takovém poměru hnojím (ne však pouze dusičnany, ale i amoniem) a řasy mám jako okrajovou záležitost, nezlobí. Sinice nemám vůbec.
A zvýšený poměr fosforu k dusíku se leckdy doporučuje pro lepší, tj. červenější vybarvení rostlin.
Leč jsme ve vlákně "sinice". Já nemám žádný univerzální recept na sinice, a souhlasím s příspěvky v tom smyslu, že to není jednoduchá věc. Domýšlím se, že různé druhy sinic profitují z různých podmínek. Když už se vyskytnou, změna poměru dusíku k fosforu je jedna z možností, které určitě stojí za pokus. Ale zřejmě ne vždy to zabere.
(Důležitá poznámka: Poměr 10:1 platí pouze pro hmotnostní poměr výlučně NO3 vůči PO4. Rostliny však fosfor, a hlavně dusík přijímají v různých formách. Jediné směrodatné číslo pak je látkový (molární) poměr N:P=16:1.)
JBL test uvádí 1mg/l jako hodně vysoký.
Skabis napsal: Jinak jaký je asi vhodný poměr? Pokud nějak vhodný poměr je.
Vhodný poměr NO3:PO4 = 10:1. Ovšem to nebere v potaz (a) jiné formy dusíku, které vždy v akváriu v nějakém nenulovém množství máme (amonium a aminokyseliny), (b) skutečnost, že fosfáty se relativně snadno vysrážejí, pak jsou ve dně (čili testy je nezměří), a ne zcela ztracené pro rostliny; zatímco dusík se jen tak neztratí (ale test na NO3 změří pouze NO3 a NO2).
Mít v akva víc než 10 mg/l NO3 je podle mého soudu skoro vždy zbytečné. 15 mg/l je zřejmě skoro vždy ještě neškodné. 5 mg/l už může být pravděpodobně v některých případech málo.
To by mělo být ok, ale asi to také bude v každém akváriu trochu jinak
Minulý týden jsem měnil komplet osmózu a po dnešním měření i když jsem měnil vodu v neděli a 10l v pondělí mám NO3 na 5-15mg/l což je taky málo. A i málo CO2 to jsem teď taky přidal. Jinak jaký je asi vhodný poměr? Pokud nějak vhodný poměr je. Díval jsem se na jedno hnojivo a je tam poměr 10mg/l NO3 k 0,4mg/l PO4. Což by bylo 30mg/l No3 k 1,2mg PO4. Což teď není ani trochu podobné takže to musím zítra napravit.
0 je špatně, držel bych tak 1mg/l, nebo podle NO3, aby byl zachován vhodný poměr. Zvedat hnojivem
Fosfor měřím JBL testem a jsem na 0mg - tudíž asi přidat trochu fosforu? Hnojivem nebo žrádlem aby bylo víc odpadu? Ale to bych asi zase zvedal dusičnany, kterých mám dostatek.
0 29.08.2017 16:36 Lapierre Tak se mi jen potvrzuje,že je to možné.Já jsem krmil vločkama od sery.Pak jsem toto krmivo nahradil Hikari micro pelets a fancy guppy.Možná to je jen náhoda,ale řasy prostě ubylo.
Osazení bylo stejné,rostlinná masa cca.stejná,dávkování hnojiva stejné.Údržba stejná.A do 14 dní byl rozdíl vidět.Akvárium bylo v té době cca.3/4 roku staré.
Tak pod toto sa 100% podpisujem. Ked/keby krmim len susenym (a nie vylucne mrazenym ako teraz), tak by som to mal vyrazne jednoduchsie. Urobte to vsak (a hlavne vysvetlite) skalarom.
Určitě ano, myslím, že je jednodušší udržet bez řas akvárium s hejnem neonek, kam stačí občas nasypat špetku vloček, než akvárium, kde se krmí hodně a i mraženým atd.
Lapierre napsal: Je to zase asi jen teorie.A není možné,že na to může mít vliv i druh a čím se krmí?Různí výrobci dávají různé složky,v odlišných poměrech do krmiva.Ano může, prostě každá "maličkost" se může počítat a následně sčítat.
Je to zase asi jen teorie.A není možné,že na to může mít vliv i druh a čím se krmí?Různí výrobci dávají různé složky,v odlišných poměrech do krmiva.
Kiežby to bolo také jednoduché. Momentálne mám v akváriu aj sinicu (vrcholky niektorých rastlín zachytávajúcich drobné nečistoty a hladina) a aj zelenú riasu (na skle - krátke vlákna). Čoho je veľa a čoho málo?
Do toho ešte ruducha na stene terasy (ale tam ju aj chcem mať). Hnojím dlhé mesiace rovnako, hladina živín býva taká, akú chcem - a predsa teraz padli dusičnany, fosforečnany i železo prakticky na nulu. Denný prídel nie je malý, takže rastliny rastú pekne. Dokonca plávajúca Salvinia je pekná (len má dlhšie korene) a množí sa hojne, hoci niektorí sa dušujú, že z plávajúcich rastlín dokážu vyčítať nízke dusičnany.
A zostatok z vody podľa môjho názoru proste zužitkovali riasy a sinice, teda nízku úroveň živín pokladám za dôsledok a nie príčinu. V iných dvoch menších akváriách mám podobné podmienky (hnojenie i úroveň svetla, v jednom i substrát) a tam nie je ani riasa, ani sinica.
Tým chcem povedať, že jednoduché poučky nie vždy fungujú. Často si niektoré veci aj zjednodušene vysvetlíme, aby sme mali pokojnú myseľ. Niektorí nemerajú a veria svojim teóriám, ale keby merali, tak by zistili, že všetko je úplne inak. A niektorí aj meriame, ale faktorov je toľko, že ani tak nevieme vyvodiť žiadnu teóriu
To nemám ze svojí hlavy. Vyčetl jsem to před pár roky tady:
buddendo.home.xs4all.nl/…
U mě to funguje. Málo dusíku = sinice, hodně dusíku = zelená řasa. Něco mezi tím = sinice neroste a řasa roste minimálně.
Pochopitelně bude roli hrát i světlo a taky to, jak moc proudí voda v akvárku.
Ale obecně mně to funguje tak, jak jsem to popsal.
0 29.08.2017 12:00 Lapierre – Plovoučka
Mě pomáhala na sinici pistia.Měl jsem také vysokou hladinu NO3 a zřejmě málo P(to jsem,ale neměřil,nemám test).Po čase se to srovnalo(snížilo se NO3)a sinice úplně zmizela.
O tom pomere N a P by som si dovolil pochybovat. Nedavno bolo obdobie kedy som mal 3 mg/L NO3- a 1.2 mg/L PO43-, co asi uznas, ze je dost uchylny pomer a po sinice nebolo ani stopy.
U mna sa sinica objavila vzdy iba ked dusicnany padli na 0.
Tak a zase nevíme nic. Ale zato to víme přesně
No, v tak malém higt-tech akvárku a s tímto designem se bude rovnováha udržovat hůře. Jakákoli odchylka od normálu se projeví celkem rychle.
Rostliny musíš redukovat snad v každém akvárku, pokud se jim daří. Některé rostliny je potřeba redukovat častěji, jiné méně často.
To ano, ale pak taky musíš neustále zkracovat a vyhazovat přebytky, obzvlášť v tak malém akváriu. Zkouším teď vstupní vodu filtrovat zapůjčenou RO, tak uvidím, jak se změní hodnota dusičnnů...
Jenže Skabis se zahleděl do vzorů, kam se taková třeba Egeria dvakrát nehodí...
Passenger77 napsal: Krásně se to čte a dá se s tím souhlasit, jen to není aplikovatelné na všechny případy. Já mám Dusičnany na vstupu z vodovodu skoro 40mg/L a boj s řasou je tím pádem špatně řešitelný - pořád mám přehnojeno. Na druhou stranu - sinici jsem nikdy neměl...
To chce nějaké rychle rostoucí kytky, ty dokážou dusičnany slušně spotřebovat
Nedělal bych prudké změny, osvětlení snížit třeba o 20%. Modro-zelená je málo, držel bych opravdu světle zelenou (ve tvém akváriu). NO3 bych zkusil držet mezi 20-30mg/l, ale chtělo by to znát i ten fosfor.
Ahoj, měl jsem právě intenzitu staženou na polovic, ale pak začly chřadnout kytky po týdnu a celkem hodně. Co2 jsem měl na modrozelené - zelené.
Teď jsem zvětšil intenzitu, ale co2 tmavé zelené - zkusím přidat tedy i co2.
Takže s dusíkem tím pádem opatrně a měřit postupně úbytek? Popřípadě přidat i dusíka?
Jo ta Dennerle řada byla asi chyba co tak pozoruju - holt tehdejší nerozvážnost, ale nějaký čas to šlapalo dobře.
V zásadě souhlasím, ale pro vyčištění akvária od sinice považuji zatmnění za dobrou metodu - vyzkoušel jsem to jednou a výsledek byl nad očekávání dobrý. Samozřejmě je nutné odstranit příčinu a i to jsem ve svém příspěvku uvedl. Druhá věc je kašlání na testy, určitě je to možné (a často zcela dostatečné), ale podle mého složitě aplikovatelné u akvária, o kterém se bavíme. Vše probíhá pod takovým světlem a CO2 mnohem rychleji a kalamita řas nastupuje neuvěřitelně rychle.
Mám tu problémovou vodu musím jít přes osmózu, ale i tak obsahuje celkem dost dusičnanů cca 30-35mg - je pravda že ze začátku jsem měl míň rostlin a asi to bylo ideál. Vodu jsem měřil po 4 dnech po výměně a bylo kolem 15mg/l. Pak jsem dosadil další rostliny a začal jsem mít problémy. Poté jsem přidával NPK, měl jsem ho doma koupené ze začátku kdy jsem moc nevěděl a utratil tak zbytečně peníze do luftu což jsem zjistil časem že přidávat všechny složky není zrovna ideální, začala se totiž objevovat místy řasa, tak jsem ho vysadil a pak zkusil v nerozvážnosti ten acriflavin i když už jsem měl koupenej dusík od Seachem Flourish Nitrogen.
Budu měnit teď 10l vody a odkalovat každej den a odsávat sinici.
Jak dávat dusík? Denně? Rozdělit týdenní doporučenou dávku na každý den nebo v jeden den plnou dávku - lepší by bylo nejspíš rozdělit. V mém případě jak rozdělit 1ml na 7 dní nějak šikovně jsou nějaké finty? Při výměně na 10l má smysl doplňovat dusík pokud je už ve stupní vodě kolem 35mg/l?
Děkuju
Krásně se to čte a dá se s tím souhlasit, jen to není aplikovatelné na všechny případy. Já mám Dusičnany na vstupu z vodovodu skoro 40mg/L a boj s řasou je tím pádem špatně řešitelný - pořád mám přehnojeno. Na druhou stranu - sinici jsem nikdy neměl...
1 28.08.2017 20:29 Jifi [675] Zatemňování akvárka je pitomost, tím se nevyřeší příčina problému (výskyt sinic). Spory sinic jsou všude a pokud v akvárku budou podmínky příhodné pro sinice, tak se rozrostou.
Už jsem to psal v jiném vlákně a zaznělo to i tady - sinice rostou tehdy, když je příliš nízký poměr dusičnanů k fosfátům.
Pokud začnou růst sinice, chce to přidat dusíkatá hnojiva. Pokud příliš moc rostou zelené řasy, chce to ubrat dusíkatá hnojiva.
Problém je udržet rovnováhu v malých nádržích.
A pokud bude v akvárku nějaká rychle rostoucí rostlina, potom je potřeba si dát pozor na příliš rychlý růst, kdy dojde k pořádnému poklesu dusičnanů, ale fosfáty z velké části zůstanou a poměr dusičnanů k fosfátům se dostane do hodnot, které vyhovují sinicím.
Moje rada je jednoduchá: při výskytu sinic zvýšit dávky dusičnanů a měnit vodu a taky pokud možno pustit pořádně filtraci (sinice má ráda stojatou vodu a ne proudící). A co jde, tak aspoň trochu odstranit (ty nejhorší povlaky) a zároveň odsát.
Závěrem: rovnováha v akvárku znamená nejen hnojit, ale taky si uvědomit, jestli mně něco v akvárku příliš překotně neroste. Hnojit je potřeba nejen podle bimasy rostlin, ale taky podle rychlosti jejich růstu.
Já kašlu na veškeré testy. Nikdy jsem nedělal žádné testy na dusičnany. Jen sleduji, jak rostou kytky a jestli náhodou někdy nezačne vystrkovat růžky sinice. Po krátké době jsem dostal do oka hnojení tak, abych ve svém akvárku sinici neměl.
Dovol abych si Tě poznamenal jako učebnicový příklad akvaristy, který raději utratí doslova tisíce, než by se naučil základy akvaristické chemie.
Máš tam
pekelný koktejl za spoustu peněz.
Já bych být tebou rovnou zatemnil, je to jednoduchá metoda, za 4 dny by mělo být po sinici. Jak silné je to světlo? Zkusil bych po odtemnění trochu snížit intenzitu - při téhle palbě to chce dropchecker opravdu do světle zelené, až zeleno-žluté barvy. Stejně tak NO3 bych držel nad 20mg/l. Sice se často uvádí, že tam pouze musí být a nesmí dojít, ale u mě jak spadne koncentrace pod 15mg/l, tak už je to špatné - a je to tak i v měkké vodě, takže to podle mě bude spíše souviset s intentitou osvětlení a CO2.
Díky za opravu
Já slyšel, že sinice v rybnících jsou kvůli nadbytku fosforu (hnojení polí). Takže jde o ten poměr N a F. Takže tím nadbytkem živin jsem myslel nadbytek fosforu.
Ale je pravda, že pokud tam není žádný dusík, tak jsou ty žrouti živin, co jsem zmiňoval, k ničemu.
Znie to super, az na to, ze sinica je vacsinou prave prejavom nedostatku dusika, takze skor presny opak.
S editom vsak suhlasim. Moja oblubena cast je: OSMOSE REMINERAL+ ...Vyrobime demivodu a potom do nej nalejeme "vodicku" neznameho zlozenia.
Máš nějaká měření z poslední doby?
Mě přijde, že je to prostě všeobecně problém těchto akvárií. Málo opravdových žroutů živin, hodně živin, silné světlo. Takovéhle akvárko je kumšt udržet tak aby dlouhodobě fungovalo. Vybral sis holt velice náročný směr akvaristiky. Tak nečekej, že řešení problémů bude jednoduché
A sinice je mrcha i v "běžném" akvárku, natož v takovéto nádrži. V tom článku je vypsáno spousta metod na zlikvidování sinic. Můžeš podle něj zkoušet bojovat hned několika způsoby. Ale pokud tě nebaví zkoušet, jestli to zabere, tak to zruš a založ "normální" akvárko.
Edit: Dáváš tam Dennerle S7, Dennerle E15, Dennerle S7 V30 + NPK booster, Fb7 Biactive, Avera, Carbon Booster, Bacto clean Bio , Clear Up, Dennerle Vital Elixir a máš tam dva zásobní substráty. To se v tom vyznáš? Mě z toho jde hlava kolem
Pokud musíš filtr moc často čistit - nestíhá. A z mých zkušeností nedostatečná filtrace podporuje růst sinic. Chtělo by to větší filtr.
Tak jsem vyzkoušel ten acriflavin. Aplikoval jsem ho 3x po 5ml na 50l vody pak jsem 4 den vyměnil vodu - filtr jsem vyčistil. Zatím je to 5 den a nic se neděje.
Každý den sloupávám sinici a už mě to fakt nebaví. Teď vyzkouším přidání trošku hnojiva když to nezabere - zatemním a když nezabere ani to založím znova.
Myslíte že za to může i časté čištění filtru? Musím ho vyčistit jednou za 14 dní nejlép každěj týden - hrozně ztrácí na výkonu za týden třeba i o polovinu.
Mohla by to být příčina tím že zbavím filtr tolik potřebné nitrifikační bakterie?
Ahoj čím-jakým přípravkem jsi to NO3 zvyšoval?
Řas tam bylo plno od hnědé na skle po vláknitou a hlavně na dně něco podobného jako Cladophora
Já si vzpomínám, že jsi je měl a krmil kvasnicema. A rostly tam nějaké řasy?
Zkus si je pěstovat a uvidíš já je měl rok a si v tom akváriu ještě jsou protože v létě za oknem se jim dělá žrádlo samo horší je to v zimě.
www.youtube.com/… Tak já jsem se ti snažil něco málo ze svých pozorování a snad i zkušeností sdělit. Já až tak do důsledku Václavův skepticismus nesdílím, tedy alespoň u těch zákalů a sinic to mám odzkoušený, funguje to, leč s onou podmínknou kterou jsem popsal.
Vím, dafnie "nekoušou", ale filtrují co plave ve vodě. I tak to ale možná není beznadějné, pokud se nasadí
včas. Každá spora nebo úlomek řasy přece napřed volně plave, než se někde uchytí.
Jenom tak uvažuju, nic netvrdím. Ale protože mám některá akvárečka bez ryb, chci si to příležitostně vyzkoušet.
Ano, dafnie dokáží být velmi účinným a efektivním pomocníkem při řešení různých zákalů. Zcela záměrně píši o zákalech do kteréžto skupiny řadím i tzv. planktonní sinice, tedy zde odpovídám pozitivně na část tvého dotazu. Vše je ovšem podmíněno nepřítomností predátorů, tak aby nebyly dafnie velmi rychle zařazeny do potravního řetězce, tedy ještě rychleji než dokáží vykonat svojí práci. Mám ověřeno, že nádrže kde se s tou či onou formou zeleného zákalu potýkáme a jsou tam ryby, je řešení pomocí a to i obrovského množství dafnií daleko složitější, než tam kde se rybí osádka nevyskytuje, tam to jde obvykle vcelku rychle a to i v řádu hodin.
Dafniím je vláknitá řasa a sinice fuk.
Tak to jsem tě blbě pochopil
Vím. Má tam tetry. Psal jsi: "Krevetky nechceš a ryby tam mít nemůžeš." Na to jsem navazoval. Ryby v tom nikdy neměly být. Krevetky neznám, neumím a neplánuji (zatím). Ale byl bych zvědavý na ty dafnie.
Má tam ryby. Tak si myslím, že by ty dafnie nedostaly příliš času něco změnit
0 16.08.2017 14:56 Maq On se teda nikdo neptal, ale kdybyste se mě zeptali, tak já bych zkusil to akvárko osídlit dafniemi. Zajímalo by mě, jak dokáží být účinné proti různým řasám a sinicím.
Krevetky nechceš a ryby tam mít nemůžeš. Tak to nemá cenu tuto nádrž vůbec řešit. Přejdi od plánování něčeho většího rovnou k brzké realizaci a stávající akva zruš. I na karanténu či elementárku mi to přijde prťavé. Jinak je to pro ty ryby trápení.
0 16.08.2017 11:07 bibinko007 –
Re: drvi No foto není úplně aktuální, egerie se mezitím rozrostla (rozdělil jsem jí), takže toho rostlinstva už je plné akvárko
To je mi jasné, že 10 litrů není dobrá volba, ale s tím už nic nenadělám, měl jsem ho skladem doma, tak jsem tím začal. Krevetky nechci, ale dobrá zpráva je, že plánuji něco velkého, pak to malé bude sloužit třeba ke karanténě atp.
To nedokážu, u mě byla krásně tmavě zelená
Každopádně v 10l bych se tím tolik netrápil, opravdu bych začal tím, že bych dal pryč ryby a nasadil tam krevetky, ty dokážou držet akvárium bez řas (ale nevím, jestli žerou i sinici), pro nic jiného to akvárium vhodné není.
A dokážes se vyjádřit k té barvě? V prezentaci mám foto. Když není zelená, tak dle základního vzdělání v biologii, je jí fotosyntéza i světlo šumák
Jj, prezentaci jsi udělal dobře, ale jak ti tam píše Anthrax, v 11 litrech nemůžeš pěstovat ryby
! a rostliny tam skoro žádné nemáš, to prostě fungovat nebude. Udělej, co ti tam radí a pak má cenu se bavit dál
Vzduch ano, ten jsem taky nechával. Jinak jak radí vaaclav, sledovat NO3 a PO4, já měl letos sinici 2x, pokaždé doprovázela vláknité řasy, které vznikly z důvodu nízké koncentrace NO3. Poprvé po zvýšení NO3 zmizely vláknité i sinice, teď podruhé akorát vláknitá, ale sinice se držela (až to zatemnění) - bylo vidět, že každé ráno jí bylo mnohem méně, než potom odpoledne, dokud jsem svítil, takže zatemnění byla v tomto případě celkem jednoznačná terapie
Prezentace hotova, snad jsem to udělal dobře
Od večera je zakryté, vzduch jsem nechal, páč O2 my tam teď chudinky nebudou schopny vyrobit, hmm? Počkám do neděle, kdy mám obvykle den údržby a uvidíme.
Začínám dělat prezentaci
Dej mi, prosím chvilku
Kup si testy na NO3 a PO4 a po zatemnění udržuj jejich koncentraci myslím že je se všude píše 16:1 ale klidně stačí se k tomu jen trochu přiblížit. Hlavní je aby jsi neměl koncentrace blížící se 0.
Já bych zkusil napřed zatemnit nebo nasadit výhradně rychle rostoucí rostliny nebo kouzlil se světlem. Ale budu se opakovat. Těžko se radí, když o tvé nádrži nevíme zhola nic. Takže ta prezentace by bodla
Zkus zatemnit akvárium - u mě stačilo na 3 dny, vypnout světla a zakrýt akvárium dekou. S různými preparáty bych počkal, až pokud toto nezabere.
Tak jsem to pročetl a bojovat s ní měsíce mě nebude bavit, tak teď nevím, jestli rovnou sáhnout po tom acriflavinu. Názory? Stále mi vrtá hlavou, že všude vidím obrázky víceméně zelených sinic a tu moji jsem nikde nanašel ...
o boji se sinicí je dobře napsán článek v novém čísla e-akvarium.cz
Ahaa, dekuji za radu. Prezentaci zalozim, mam nadrz cca 5 mesicu, az doted prosperovala bez problemu. Hmm, dovolena, zanedbani udrzby a hnojeni a maler je tady ...
No chtělo by to nějaké informace o akvárku. Tak si založ prezentaci. Těch příčin může být několik. Může to být moc světla nebo nepoměr mezi živinama. Aby si viděl, že je nesnadno takhle bez znalosti tvé nádrže poradit, podívej se na článek v posledním čísle časopisu e-akvarium na stranách 51 - 57.
issuu.com/… Sinice
0 15.08.2017 21:13 bibinko007 – co to je?
Behem posledniho tydne se mi objevila podivna rasa, vypada to jako jakysi sliz, ci povlak. Barva tmava, jakoby fialova, misty do cervena. Mech uz padl za obet temer cely, zacina to rust i na egeriich
. Diky za rady.
0 26.07.2017 09:31 Driv3r [236] Při pročítani všeho možneho jak na sinici.jsem si všímnul že se proti sinici bojuje vždy dlouhodobě.zatemnění sanytr,a další,což trošku nesouhlasí s mym soubojem. sinice jsou bakterie které potřebuji čas v reakci na změnu prostředí.Což bude problém proč se sinice vrací.skokové a rychle změny vody by neměli sinici dát možnost se přizpusobit.
Muj postup byl mechanicke odstraněni vyměna vody ,pote zatemněno na dva dni a po tydnu zase.jěšte jsem se taky po pár dnech hrabal ve filtru a přidal jeden předfiltr se zeolitem.
Těd se mi občas ukazuje na rampě ale stačí ji střiknout tekutym co2
Zatím není na čem
LeRi napsal: moc bych za to nedal že použili preparát o kterém tu píši.
Kdepak
Ale zajímalo by mě (jestli ten tvůj prostředek vyzkoušíš) jaký bude výsledek
Taky přidám něco do ohně.
Můj boj se sinicí zkouší velice moji trpělivost.
Byla to moje chyba viz. moje prezentace, kdy jsem udělal velký nezkušený zásah do akva velkým prostřihem.
Po nějaké době nastal problém s filtrem v podobě zavdzušnění a to se projevilo na nedostatku proudu v akvariu a s tím spojené problémy.
I filtrační náplň nebyla moc dobře nastavena. Celkem dlouho jsem to opomíjel. Dále jsem měl nastavenou i krátkou dobu osvětlení na 6h denně s malou intenzitou, mám 27W led a měl jsem ji staženou na polovinu.
Velké krmení čerstvou artémií tomu taky moc nepomohlo asi.
Takže jsem zvětšil proud v akváriu - výměna filtrační náplně na - mech,substrat,molitan tím se zlepšil průtok předtím jsem to měl obráceně
.
Přikoupil skimmer a napálil to na co2.
Zvýšil intenzitu světla a dobu svitu na 8,5h. Tohle velice pomohlo v tom že se vyskytuje už jen na předním skle a sem tam malinko někde. Všiml jsem si že těma chybama co jsem nasekal tolik nevalila fotosynteza - bublinkování rostlin. Teď je to rapidně lepší.
Bojuju dál v podávání malých dávek NPK boosteru, někde jsem se dočetl že i nevyvážený poměr prvků vede k sinici. Začal jsem i pro jistotu přidávat minerál po osmóze. (používám osmotickou vodu - špatná voda v lokalitě). To moc nevedlo ke zlepšení.
Do filtru jsem teď nasadil aktivní uhlí od Eheimu na týden na zkoušku a uvidím jestli se zlepší zatím je tam 48h a zlepšení ani zhoršení nepozoruju.
Uvažuju ještě přikoupit na noc UV sterylizér od Eheimu nebo Atmanu, ale našel jsem maximálně jeden příspěvek co zmiňoval boj s uv. vs sinice.
Teď počkám týden pokud se projeví zlepšení s uhlím - nehnojím z důvodů nasazení uhlí.
Nikde jsem se nedočetl čím se ta potvora živí. Ten prvek je u nás asi nadbytečný a kdyby jsme ho omezili možná by jsme se jí zbavili. Chtěl bych vyřešit tu příčinu proč se objevila zrovna u mě.
6. den zatemnění, pomalu začnu asi sundávat? Bedlivě jsem vše prohlédla a našla jsem na Ludwigii na několika místech pár vlákýnek sinice, jinak nic, skla čistá, ostatní rostliny také. Svítít ještě nebudu. Jak teď postupovat? Sanytr jsem dávala větší dávku 2x denně během zatemnění - jak jste říkali, že to lze krátkodobě trochu přehnojit. Teď bych se vrátila k dávce 1x denně.
U mňa to tak vyzerá, lebo inde sa mi sinica nerobí - len v týchto jemných rastlinách, čo lapajú všetky nečistoty.
Pokud jsem to pochopila dobře, může za problémem i stát i mikro-bio-odpad ulpívající na listech? Tedy nejen zvýšit četnost výměn vody, ale i odkalování?
(Jinak si počkejte, až Raviolka zveřejní další číslo elektr. vydávaného časopisu akvárium, konkrétně č.37, kde má být zaručený ! recept, jak problém se sinicí vyřešit -
www.facebook.com…, takže se máte na co koncem měsíce těšit
. ) moc bych za to nedal že použili preparát o kterém tu píši.
5 21.07.2017 16:33 0 [1892] - Obecné.
Zkoušel jsem ten postup s tou podpůrnou pomocí přípravku na vyčištění vody ve skleníkových i venkovních nádržích.
A co se stalo ?
No voda byla průhledná, jenže následně začaly mohutně bujet vláknité řasy, úplně obsah nádrží vyplňovaly a musel jsem je ručním vytahováním odstraňovat, což bylo pro mne neúnosné a na likvidaci této řasy jsem po dřívějších ověřených zkušenostech nasadil snůšky vajíček od nočních žab s českým názvem blatnice skvrnitá.
Vylíhlí a odrůstající pulci porosty řas opravdu zkonzumovali, žrali i do vody splývající listy okolo okrajů vysazených brukví, takže jsem je mohl přemisťovat i tam, kde to zrovna bylo zapotřebí.
www.youtube.com/…
Po vyžrání řas voda zčernala, tak jsem posílil početnost zooplanktonu - dafnií a voda se vyčistila. Dafnie posloužily za potravu rybám. Po vyčištění vody se opět objevily chumáče a nárosty vláknité řasy, takže jsem opět použil ty pulce, z nichž se ještě nestaly žabky, což je jen dočasné řešení.
Mám plže marisy, jenže ony zrovna tyto řasy moc netlumí, na to by snad pomohly žravé argentinské ampulárie, které je zakázáno šířit, pak mám i ryby jordanely, které si vláknitými řasami doplňují jídelníček, ale nepodařilo se mi je dostatečně početně namnožit, měl jsem gamarusy a očekával jejich účast v potírání řas, žel totálně vymizeli, asi i predací ryb, vysazené krevetky se v řase schovávají a živí jinými organizmy, takže se spoléhám na hladinové rostliny, které z vody odeberou živiny a omezí nasvícení vodního sloupce, čímž řase zbyde míň světla - viz foto.
Uvedl jsem svá pozorování, jak to probíhá a na sebe navazuje všechny ty děje. Není to jednoduché a jednoznačné, každé to doporučené řešení.
Jsou dostupné vědecké poznatky s tématy - Způsob odstraňování cyanobakterií ve stojatých vodách a zařízení pro jeho realizaci. Zařízení má plavební strukturu, na kterou jsou pod vodní hladinou namontovány dva typy bipolárních elektrod ( 1 a 6 ), propojené a napájené elektrickým stejnosměrným proudem přes alternátor ......., odkaz
www.google.ch/… ;
www.google.com/… . Kdo má zájem, může studovat detaily.
Jinak si počkejte, až Raviolka zveřejní další číslo elektr. vydávaného časopisu akvárium, konkrétně č.37, kde má být zaručený ! recept, jak problém se sinicí vyřešit -
www.facebook.com/…, takže se máte na co koncem měsíce těšit
.
LeRi napsal: To Je samozřejmě jeden ze způsobů jak se silnicí bojovat ale mne ten výrobek zaujal hlavně proto že není potřeba tebou zmiňovaná zdlouhavá a vysilujicí procedura,navíc věž záruky 100% ního úspěchu a následné recidivy.
Co je vysilujícího na tom, že jednou za čas udělám v akváriu údržbu? A chemii bych použil až na posledním místě. Ono to řešení, že se tam naleje nějaká vodička nebo nasype nějaký prášek, sice na první pohled vypadá jednoduše, ale v reálu to může vyvolat více problémů než s jakými se člověk potýká na začátku.
A ještě dodatek - trochu mi to připomíná ty borce, kteří kdysi na tržištích prodávali přípravky, které zabraly na všechno, od moru přes kurděje po zarděnky. A určitě nevěřím tomu, že se není třeba obávat recidivy, protože tímto přípravkem odstraním důsledek, ale ne příčinu současného stavu. To ale už psal přede mnou Antrax a vlastně i Maq.
Já bych obecně viděl problém v tom, že nasadit kolonii mikrobů je možné a relativně snadné, ale udržet je naživu je docela jiná věc a dost nevypočitatelná.
Prodávají se například násady nitrifikačních bakterií. Je tím problém vyřešený? Ani náhodou. V některých akváriích fungují i bez násady, jinde se neuchytí a můžeš je tam sypat znova a znova. Z nejrůznějších důvodů.
Dejme tomu že tyhle bakterie či co to je sežerou sinicím všechno žrádlo. Sinice jsou vidět, tyhle potvory ne. Znamená to automaticky, že je to pro akvárium výhra?
A když utrápí sinice hlady, co budou žrát potom? Vychcípají taky, anebo se vrhnou na něco jiného? Pokud vychcípají, sinice se mohou vesele vrátit. Pokud začnou žrát něco jiného... co to udělá?
Můžeš to zkusit a pak nám dej vědět. Biologický boj je většinou akceptovatelnější než chemikálie. Ale i tak to vnímám jako poměrně ošemetnou věc. Raději opatrně.
Myslím, že to považuješ za moc samospásné řešení. I v instrukcích píšou, že to bez přispění jiných faktorů nefunguje. Takže tak bezpracné to zase nebude.
A myslíš si, že ti používání tohoto přípravu poskytne 100% záruku úspěchu? Já myslím, že ne. Protože záruka 100% úspěchu v akvaristice (jako oboru) neexistuje.
Navíc tem přípravek řeší až následek a nikoli příčinu.
To Je samozřejmě jeden ze způsobů jak se silnicí bojovat ale mne ten výrobek zaujal hlavně proto že není potřeba tebou zmiňovaná zdlouhavá a vysilujicí procedura,navíc věž záruky 100% ního úspěchu a následné recidivy.
LeRi napsal: Cena mi nepřijde zase tak extrémní v porovnání s tím když ti sinice zničí celé akvárium
Nechat to dojít do takového stavu je blbost. Problém se má řešit v začátcích, kdy je likvidace málo nákladná a jednoduchá. Už jsem ale taky viděl takové akvárko a likvidace byla jednodušší než by se zdálo. Bylo osázeno tvrdými kytkami, takže co šlo vytáhnout, osprchovalo se ve vaně, zbytek se nahrubo odsál hadičkou s odkalovačem a zbytek sinice zařval při týdenním zatemnění. Sice tam byl občas pokus o získání pozic ze strany té smradlavé potvory, ale majitel, poučen, to likvidoval v začátcích.
Cena mi nepřijde zase tak extrémní v porovnání s tím když ti sinice zničí celé akvárium
Skúsiť to by mohlo byť zaujímavé, ale na moje akvárko by som dal 1,5 g za mesiac. Kupovať 500 g by bolo dosť odveci. Majú síce aj 250 g, ale to je podobné a stojí 70% ceny väčšieho. Takže iba ak by niekto mal aj jazierko. Alebo experiment rozšíriť a nasypať vhodné množstvo aj do zátočiny rieky, kde sú sinice alebo do nejakej veľkej bariny pri rieke.
Bakterie v akva a jiných vodních nádržích samozřejmě jsou ale zjevně někdy nedokáží spotřebovávat všechny složky které vyživují bakterie sinic
tyto bakterie
www.ventura-venkov.cz/… sinicím všechnu výživu spotřebují!Prý to testovali zde:
zpravy.aktualne.cz/… Podľa mňa sú v zabehnutom akváriu všetky baktérie, ktoré tam majú byť a netreba ďalšie pridávať.
K sinici: Už dlho sa s ňou potýkam, žije mi len na Cabombe a odkedy mám Myriophyllum, tak i na ňom. Práve tieto rastliny zachytávajú drobné nečistoty - keď nimi zatrasiem, vytvorí sa mrak "prachu". Predpokladám, že to súvisí - sinici asi vyhovuje tento organický odpad. Na to, aby som každý deň "vyprášil" rastliny som príliš lenivý a neviem to nejako systematicky riešiť. Filtrácia síce zachytí všetko, no voda v akváriu rotuje a prirodzene najskôr prejde "filtrom" týchto rastlín a až potom do nasávacej rúry.
Kup je, až bude akvárko "uzdravené"
Asi je teď hloupost dokupovat rybky,což? Chtěla jsem doplnit stavy toho, co mi odešlo..
Já musela použít dvě deky, protože je poněkud větší
a koukám na to akvárko od pracovního stolu, takže pořád
. Tak ať se ti to podaří
Možu potvrdit, že ten pohled je fakt divný. A to jsem použila aspoň utěrky se zviřátkama.
Ale trochu mě uklidňuje,že tento problém neřeším sama...
tak to je dobrá zpráva, když to přežil dokonce i pogostemon. Já aktuálně taky bojuji se sinicí, aktuálně zkouším Blue Exit, který mi už kdysi 2x pomohl, ale když to nezabere, zkusím to zatemnění
I když pohled na akvárko zakryté dekou mě poněkud stresuje
menovite rastliny ktoré prežili: anubias, lymnophila ses., pogostemon helferi, cryptocoryny, bacopa, hygrophila diformis, lobelia cardinalis, machy, alternanthera... všemožné druhy roznenáročných rastlín. Som presvedčený že keď boli pokryté sinicou im to škodili viac ako tma.
samozrejme že rastliny nevyzerali nejak dobre (stratili farbu) ale prežili a o mesiac sa opäť rozrástli do povodných farieb a rozmerov. Minimálne pogostemon pod tou sinicou takmer vykapal, ale po 1-2 mesiacoch sa opäť rozrástol.
Mi ta sinice skutečně zmizela, ale nevím jestli to mají na svědomí japoniky nebo to byla náhoda. Na tu vláknitou ale fungují neomylně. Tam, kde jsem dříve každou chvíli "špejloval", dneska nedělám nic a ještě mám pohled na zajímavé breberky.
Pepan napsal: Není kytka jako kytka. Anubias by to v pohodě dal.
Ten asi jo, ale jinak málokterá. Vím, co mi kdysi udělalo s kytkama zatemnění za několik dní. Ale někdy není zbytí, jen nevím, jestli na tak dlouho
Pepan napsal: Když mi v Pravé šedesátce "úřadovala" sinice společně s vláknitou řasou, nasadil jsem tam deset japonik (Caridina multidentata) a oba druhy řas zmizely. Akorát nevím, jestli ta sinice zmizela díky japonikám
Nad tím právě přemýšlím už delší dobu. Mini akvárko s cherrynama je bez problémů, hned vedle něho akvárko bez krevetek má věčný problém se sinicí. Jenže sinice vlastně není řasa a četla jsem, že je snad jedovatá (?)..
Nemá někdo zkušenost, že by japoniky skutečně pomáhaly od sinice?
Není kytka jako kytka. Anubias by to v pohodě dal.
konrad napsal: to bolo nonstop 14 dní až potom sa to stratilo
ale i s kytkama, ne? Pochybuji, že ti vydržely 14 dní ve tmě
gupky, spomínané krevety..
Ako dlho? v jednom kde som zatemnil včas tak 4 dni. V druhom v ktorom bola totál katastrofa(sinicová sieť komplet po rastlinách, skle, dne.. všetko bolo obalené sinicou) to bolo nonstop 14 dní až potom sa to stratilo
Mám je společně s papouščími platami a v pohodě. Ty bojovnice a garry nevím. Zkusil bych se ještě zeptat jinde.
Brakickou vodou nedisponuji. A Faunus se mi líbí, ale nemá on rád také rostlinky..?
Zakryto. Ne nějak precizně, ale zakryto...a je to divné!
Možná Halocaridina rubra, ale ta chce brakickou vodu. Slyšel jsem Faunus ater, zkusil, ale nevím (buď jsou dva na 100l málo nebo to nefunguje).
A co všechno se dá pokládat za sinicožravce? Jak dlouho bylo zatemněno?
A přežily by společně s bojovnicemi? Dále tam je Danio, pandové, Garry.
Když mi v Pravé šedesátce "úřadovala" sinice společně s vláknitou řasou, nasadil jsem tam deset japonik (Caridina multidentata) a oba druhy řas zmizely. Akorát nevím, jestli ta sinice zmizela díky japonikám nebo se jednalo o jinou shodu okolností.
Aha. Sviňa jedna.
A co zkusit nějaké živočichy, kterým by třeba chutnala? Někdo tu zmiňoval pancéřníčky kropenaté,někdo krevetky... Já mám pancéřníčky pandy a Garry - asi by se snesli, ne a nevím,zda by u mě krevetky přežily?
To akvárium je ale třeba úplně zakrýt neprůhlednou látkou nebo fólií. Sinice dokáže přežít i za celkem nízkých hodnot světla.
Vypnula jsem tedy světlo úplně. Tak uvidíme, co to udělá.
Někdy to zvyšování nepomůže, spíš bych na 4 dni zatemnil akvárium a až pak upravil NO3.
Tak sinicím se tu zalíbilo. Ono tedy přispělo i to,že jsem byla 14 dní pryč a nemohla mechanicky zasahovat. Stavoval se tu sice obden kamoš a Sanytr dával, ale jen obden, bez dalších zásahů. No, zvýším dávku a zvýším čištění i výměnu. Tak mi držte pěstě.
Ahoj, zatemenim na par dnu si od sinice pomuzes jen na chvili, ale je to dobry start, kdyz jsi pripravena na dalsi zmeny. Kazdopadne je tu hodne o tomto tematu, sinice se take rada vraci, dokud ji prostredi aspon trochu vyhovuje, ale napraveni pomeru dusicnanu a fosforu ji postupne odrovna.
K tomu samo pristupuji i ostatni faktory jako svetlo, chce si s tim trochu pohrat, ale jinak je taktika jasna jak je psano v ostatnich prispevcich, odsavani se stejne po nakou dobu nevyhnes. Taky pocitani ne, pac matematika je jasna, dusicnany jsou potreba, pokud jsou blizko nule, tak raj pro sinici, ale jinak behem par mesicu by mela byt pryc pri dodrzeni taktiky. GL
Já mám takový pocit, že k tvoření sinice může přispět i lom světla. Kdysi jsem vedl akvaristický kroužek A měli jsme tam, mimo jiné stojan s rámovými nádržemi cca 200 litrů. V jedné se nám neustále tvořila sinice. Když už jsme si s ní nevěděli rady, nakonec jsme ve stojanu prohodili dvě nádrže a na místo té, kde se sinice tvořila, přišla nádrž, kde nikdy sinice nebyla. V původní, přestěhované se sinice přestala tvořit, zatímco v nádrži, nastěhované na místo té sinicové, se sinice tvořit začala. Nakonec jsme si s tím poradili jednoduše. Do nádrže jsme vysadili několik dospělých jedinců pancéřníčků kropenatých a do měsíce bylo po sinici. Ona totiž nesnáší větší pohyb vody a substrátu.
No asi tak.
Nejsem žádnej chemik a nikdy nebudu, jdu na to spíše po sedlácku a snažím se orientovat podle toho co vidím, tedy ani nepoužívám žádný měření, ale když někde řeším sinici, jako první navyšuji a to mnohdy až brutálně ty dávky dusíku.
Ak je dusíka nedostatok, tak jednoducho bežná denná dávka síce pomôže, ale problém nevyriaši. Bežná denná dávka má +- pokryť dennú potrebu rastlín, no ak je obsah dusíka blízko 0, tak ho jednoducho nezdvihne, len vyrieši to, aby rastliny (i riasy) mali aspoň niečo. Ak sa dávka spočiatku znásobí, tak pokryje spotrebu + niečo zvýši aj do zásoby, tzn. na zvýšenie celkového množstva.
Ono samozrejme dennú dávku naozaj málokto trafí presne, a tak celková hladina dusíka trvalo mierne stúpa alebo klesá. Potom vstupuje do hry výmena vody (ktorá dusík môže ako znížiť, tak i zvýšiť - podľa toho, čo obsahuje vstup), a prípadne nárazové navýšenie. S príliš nízkym obsahom dusíka sa spája i cirkulácia vody v akva -- ak je slabšia, tam vznikajú hluché miesta, kde voda neprúdi, a môže tam dôjsť k lokálnemu nedostatku dusíka, lebo ho rastlinky vyžerú a nový nedotečie. Ale to všetko závisí na konkrétnom akva, na svetle, rastlinách atď - jednoducho, nie je to veda ale alchýmia...
Táák, já mám na mysli první 2-3 dávky dejme tomu místo těch 10mg/l jít na 30mg/l, prostě šoková terapie, ale stále akceptovatelná i citlivější osádkou.
A tak kolik teda? Ono rozdíl je "dávka" a "cílová koncentrace". Jasně, když je hlad po dusíku, může dát jednorázově víc, aby to trochu dorovnala...
V tomto ma Roman pravdu. Sinica ustupi rychlejsie ak tam na zaciatku tie dusicnany rapidne prezenies. Potom uz len treba najst dennu davku, pri ktorej sa ti nebude tvorit a zaroven nebude kumulovat tak, aby ti neotravila osadenstvo.
Morticia napsala: Dávkování mi spočítal Acinonyx. Je z Brna,tak má stejnou vodu,jako já a prý jde o jeho obor.Tak tady žádná připomínka, tedy k tomu krajovému příslušenství a odbornosti jmenovaného, jenom já osobně jsem udělal velmi pozitivní zkušenost, když ty první dávky i brutálněji přeženu a to klidně několikanásobně.
Dávkování mi spočítal Acinonyx.
Je z Brna,tak má stejnou vodu,jako já a prý jde o jeho obor.
Myslím že ses rozhodla správně.
Nic proti tomu zatemnění; tuhle zkušenost pozitivně udělali různí akvaristé, tak to asi funguje.
Ale v jiných případech (např. i mně) pomohlo přihnojení dusíkem, tedy např. sanytrem. Při pohledu na Tvoje rostlinky se mi zdá, že možná opravdu máš málo dusíku, takže je dobrá šance, že během pár dnů uvidíš zlepšení - lepší růst rostlin a mizení sinic.
Pokud ne, pak zkusíš ten Pepanův postup, tj. zatemnění.
Pozn.: Jenom to s tím sanytrem nepřežeň. Dobře si spočítej dávkování; já říkám že 10 mg NO3 na litr musí všem rostlinám v pohodě a s rezervou stačit. Někdo říká i víc, ale to je podle mého názoru už nadbytečné (zejména když nesytíš CO2).
JO,krevetky. A nezežerou mi je bojovnice? Nevím,zda mám na krevetky vhodnou nádrž.
Zkusím zatím bez zatemňování, jen s omezeným světlem a uvidíme.
Údržba s výměnou půlky vody. Sanytr dávám, tak doufám,že pomože. Měla by pomoci i zdejší tvrdá voda. Odstraňovala jsem i mechanicky,něco rukou, něco hadičkou. Ano, práca na dlouho, ale snad bude mít efekt. Na skle,na dekoracích ani ve dně to zatím není. Jen rostliny a trochu na filtru.
Zatemnit? No, já zatím vypla bílá světla,svítím jen těmi barevnými. Bude to stačit? Jednu Ricciu jsme vyhodila, z druhé jsem to vytahala špilkou. Mám její zásobárnu v kouli,tak možu kdykoliv vyměnit.
Co jsou japoniky, Pepane? Mě napadají jen denrologické varianty, to je ta profesionální deformace, ale do akva nepoužitelná.
Při té piplačce jsem zjistila,že mám na Microsoriu jelení paroh (se to myslím jmenuje), průšvih/neprůšvih?
Ještě námět k přemýšlení. Do akvária, kde jsem zápasil se zelenou vláknitou řasou a sinicí, jsem nasadil něco málo japonik. Od té doby tam ten problém nemám.
Já ji měl dvakrát. V jednom případě jsem nechal schválně přebujet stonkovky, abych měl do novýho akvárka, ve druhým případě jsem nechal přebujet plovoučky, hlavně okřehek. Sinicovou kalamitu jsem neměl, ale objevila se. Předpokládám, že kvůli nedostatku živin, co požraly stonkovky a plovoučky, protože jsem u tenkrát stonkovek nehnojil skoro vůbec a u plovouček teď taky nic extra navíc. U stonkovek jsem odtříhal co šlo a přihnojil Sanytr, ve druhém případě jsem posbíral 90% plovouček, seškrábnul cca polovinu sinice ze skla u dna, kde se udělala a přihnojil Sanytr. Za týden až dva zmizel i ten zbytek, který jsem neodstranil. Se světlem jsem nedělal nic...
Ze skla to jde nádherně žínkou na mytí nádobí, ze dna a rostlin odsávání hadičkou. Jinak bych zkumuloval podněty těch, co radili přede mnou. Odsát co nejvíce sinice jde a pak na týden zatemnit akvárko. Kytky by to měly vydržet, snad jediná, kterou by to poškodilo je ta Riccie. Ale pokud se ta sinice dostane do ní, je to tak na vyhození.
Odsávám hadičkou od vzduchování. Znova a znova. Práce na dlouho.
me se na sinici osvědčilo mechanicke odstranení nekrmit zatemnit a vyměna vody castější.
Dáváš sanytr "od včera". Měl by pomoct. Dej tomu týden, jo?
Sice hezká debata, ale co s těma sinicema?? Z listů to jde krásně dolů, ale je to na dlouho a nevím,zda to má význam.
Tak Sinice se mají takto - viz fotky.. Ale musím říct,že koupel plovouček v Hypermanganu asi pomohla,protože ty jsou čisté. Teď mi to pokrývá rostliny a to tak, že dost.
Dle rad dávám Sanytr od včera.
Mám to i na filtru...
Má cenu to mechanicky odstranit před výměnou vody?
Tak budu dál špejlíkovat, to kde je toho nejvíc asi vyhodím, zredukuju plovoučky a růžkatec, výměna vody je vcelku pravidelná už teď, hypermangan zkusím též,když nepomože-neublíží. Když to nepomože,zkusím ten sanytr. Jen nevím,jak ho dávkovat?
Co to svícení, zkrátit nebo nechat?
A nepomůže nic, než ty upravený podmínky, ale zkusit můžeš kde co.
Fakt nic dalsie nemusis robit, ona za par dni sama zmizne.
Dneska výměna vody, i hnojeno, když nikdo nic nenamítal.
Co koupačka plovouček v hypermanganu? Mohlo by to pomoct?
Myslim si, ze ak budes menit kazdy tyzden polovicu, tak by to mohlo stacit. Ja som tiez v Brne, robim to tak a tie dusicnany z vodovodnej vody stacia. Pritom tam prazim ovela viac svetla ako ty, takze si myslim, ze v tvojom pripade to bude stacit tiez.
Už jsem jich pár vyhodila. Ještě zredukuju ten růžkatec.
Jak často bych měla měnit vodu? Teď měním cca po týdnu až 14-ti dnech,jak to stíhám. Mám hnojit? Právě měním....
...a našla jsem to trošku aj na filtru - tedy tom molitanu!
Ubrat ich nemusis, je to skutocne len otazkou estetiky a ci maju rastliny pod nimi dostatok svetlo (osobne mi pride, ze je to v poriadku). V kazdom pripadne asi budes musiet nejakym sposobom cas od casu doplnit dusicnany a tie plavajuce rastliny pravidelne redukovat, aby sa drzali na nejakej (pre teba) rozumnej urovni.
Ještě k plovoučkám (Limnobia mnoho,3xPistie) - mám je takto nad filtrem, plocha cca 10x38 cm v akva 100x38cm - mám jich ubrat?
Pod nimi ještě na přísavkách Ceratophyllum, plocha tak 20x28x10 cm. Protrhávám. Líbí se v tom Bettám. Dělá to pěkný zelený odstín.
Iba pridaj dusicnany a za par dni sama zmizne. Tie plavajuce rastliny ti vyzrali vsetok dusik z vody (vidis na nich ako zacinaju zltnut, prave z nedostatku dusika). Bud si v drogerii kup dusicnany draselny (sanytr), alebo kedze si z Brna, castejsie vymienaj cast vody (v Brne ~38 mg/L dusicnanov vo vodovodnej vode).
Mezi plovoučkami se mi objevilo toto. V tématu "Jaká je to řasa" mě strašijou sinicí, tak jdu pro rady sem. Očistila jsem to prsty - šlo to dobře dolů, nesmrdí to, takové cucky vláken, barva velmi tmavězelená. Objevila jsem to i v Riccii,více napadený chomáč jsem vyhodila, méně napadený očistila špejlí - šlo to krásně namotat (foto před a po). Mám to i v Hydrocotyle, co mám na kořenu - vytáhla jsem ho do kyblu pro možnost lepší fotky. Napadené asi odstřihnu...
Svítím EasyLedtube 895mm od Aquatlantis 12 hod s pauzou asi 45 min od 18 hod.,kdy na akva svítí slunce.
Hnojím Easy Life Profito, zatím tedy jen 2x. Více v prez.
Je to sinice a co proti ní dělat? Měla bych zkrátit dobu svícení? Prý také ubrat plovouček. Co dál? Díky za rady.
Rozhodně to bude zařivkou.stará uz svítila malo nez přestala úplně a nova tam ted praží vic jak o polovinu vic.což ovšem neni jediný důvod výskytu sinice.
To co má majdis je určitě sinice. Tím co máš Ty si podle fotky nejsem tak jistý.
Nooo, to "moje" vypadá velmi podobně...ach jó! ...jdu pročítat fórum. Zajímalo by mě, co je příčina.
Chce to více informací o akváriu,nejlépe se tady zaregistrovat a vytvořit prezentaci akvária.
0 26.05.2017 13:50 Anet – sinice
Ahoj, mam v akvarii sinice. Začaly se mi objevovat po výměně zářivky. Chtěla jsem se tedy zeptat zda to muže byt tou zářivkou? A popřípadě jakou zářivku doporučujete? Jsem začátečník
předem děkuju za odpovědi.
Zrdavím
. Mám dotaz , je to sinica ? Nebo neco jinýho. Díky
Možná jsi neudělal nic až zase tak špatně, jako jsi to udělal stále stejně. Osobně bych doporučil se zaregistrovat, zřídit prezenatci předmětný nádrže, uvést co nejvíce pravdivých údajů o daným akváriu a může se to řešit komplexně, aby se našla příčina a neřešil se jenom následek.
Edit: Aha, ty registrovaný jsi a prezentaci máš taky. Potom zaktualizovat.
Chce to uv lampu nebo zatemnit a koupit testy na NO3 a fosfor.
0 19.09.2016 23:07 romanorgon Uz nevim co dal. Po boji se sinicemi jsem se rozhodl pro restart akvaria. Rybky jsem dal ke znamemu a rostliny uz utok od sinic nedali. Vypustil jsem akvo. Substrat jsem dukladně propral. Filtr vycistil. Vse bylo mesic na suchu. Kdyz mi prisli rostliny tak jsem akvarium zalozil znovu. A po tydnu se mi znovu zacali objevovat sinice. Co jsem udelal spatne? Je možné že sinice tohle přežiji? Diky za rady...uz fakt nevim co dal
Ahoj, precti si toto forum pozpatku podrobneji, bylo tu napsano snad uz vse, co se da delat.
PS. A take by bylo dobre si udelat prezentaci, da se pak vysledovat, kde by mohl byt problem.
0 03.07.2016 19:45 lemarc – sinice
Mam sinice v akvarku.Vysal jsem to vymenil vodu a sinice se stále obevuji.Co mam delat.Dekuji za odpověď.
V tomhle vláknu je takových rad (co dělat se sinicí), že další snad už ani nemá smysl přidávat :o) ...
Děkuji, mám tam i rostliny, když vypnu světlo, mám strach že uhynou :( prosím o radu co teď a zda nechat zaply filtr. Dekuji
0 02.05.2016 20:15 helenaopavska – Sinice
Dobrý den, na kaminkach se mi cosi rozrostlo přímo pod světelným zdrojem. Mohou to být sinice? Dekuji
Patentky som vyhodil, ryby z nich dostali neon tetra desease.
Skúsim trošku čierneho komára alebo dafnie. Po4 to asi až tak nedvihne ale asi lepšie ako nič
Ono já ti nedokážu operovat číslama, to není moje, já jsem sedlák a řídím se tím, co vidím a podle toho reaguju, psal jsem o těch dusičnanech, to jsi udělal, tak teď to chce lehce se polepšit s fosforem a doladit ten poměr.
Krmim denne 1x male množstvo vločiek, každých pár dní pauza. Myslíš že je nízke po4?
Obávam sa že po jeho pridaní by nastúpili riasy keďže rastliny pokryté sinicou nerastú (aspoň posledné 3 týždne)
Jestli nekrmíš, tak bych začal s mraženejma patentkama.
Mach je hnedý pretože 'vyschol'-zdohol
Inak aj odstraňovanie následkov mi pomôže, keďže príčina je neidentifikovateľná (svetlo žiadne, slabé aj silné. Pravidelná a aj ešte pravidelnejšia údržba. No3 malo stredne aj veľa. Blue exit ano aj bez) nič z toho ju nijak ani neoslabilo
Já jsem se s ní taky natrápil skoušel jsem i antibiotika, nakonec to vyřešila UV lampa Dvakrát do měsíce ji přes noc zapnu a je klid. Trochu jsem přidal PO4.
Sú to sinice.
Na predchádzajúcom obrázku sú slabšie viditeľné a na machu v ľavej časti obrázku sú pravdepodobne naozaj rozsievky, takže preto asi to vaaclavove konštatovanie.
Ak máš chuť skúšať biologický boj (odstraňovanie následku), môžeš otestovať týchto fešákov:
rybicky.net/atlasostatnich/okruzak_kanadsky Viacero akvaristov referuje, že im so sinicami pomohli.
Rozsivky? Kde presne? Na foto som chcel ukázať zlepené listy limnophily.
Ďalšie foto je zozberaná ?sinica? v kelímku a foto z iného miesta.
Ako som zneistený teraz ale diff.dig zelený sliz manuálne odstrániteĺný od podkladu by mala byť sinica. Imho na rozsívkach by si pochutnali rasožrúti. Tohto sa nikto nechce ani dotknúť. Ani piskorky sa cez to nevedia prehrabať
Inak foto 3 je čo sa stane s tým slizom po 24hodinách mimo akva. Pekná farba
Žádnou sinici nevidím to co tam máš jsou rozsivky (hnědá řasa)
Tak po 12 dňoch kúry mám NO3 >50ppm, PO4 <0.1ppm
Sinica samozrejme nijak nereaguje. Okrem pogostemonov už obalila aj hygrophilu, lymnophilu, ricciu aj mach.
Rastliny zviazané touto pavučinou samozrejme nerastú dokonca až hynú(riccia). Dokonca ani tie, ktoré vyzerajú byť nezasiahnuté.
Uvažujem nad tým H2O2 ale keďže sa rozrástla do celej výšky vodného stĺpca asi nebude žiadaný efekt.
Druhá možnosť je zatemnenie. Na 7 dní nijak nezareagovala tak možno dať na 10-14 dní. To ale asi rastliny už nerozdýchajú
Záleží, koľko sa peroxidu dá. Ako vravím, on aj tak padne dole - síce je bezfarebný, ale je to vidieť takým "tetelením". Chce to trochu cvik a odhad. Silne ohrozené sú akurát kobercovky.
Najviac sinice je na rastlinách. Neublíži im to nejak moc?
Mne sa osvedčil obyčajný čistý 3% peroxid vodíka z lekárne (taký namiešaný v lekárni, nie konzervované v "originál" fľaškách s prísadami). Vypnem filtráciu, striekačkou aplikujem na postihnuté miesta (dávam podľa potreby trošku - no nie viac ako 0,25 ml/l celkovo), nechám tak pol hodinky, kým opäť zapnem filtráciu. Sinica do druhého dňa chcípne (obvykle zmizne cez noc, neviem kde skončí). Peroxid má vyššiu hustotu, tak "padá" ku dnu, teda treba na to myslieť pri aplikácii, ideálny je na sinicu na substráte. Zároveň predstavuje riziko pre koberčeky napr. Hemianthus. Dno bude bublinkovať, bublinky sú kyslík.
Teď bych to nechal jak to máš, já vždycky tou koňskou dávkou NO3 začínám, netvrdím, že to zabere, ale mám s tím vysoce pozitivní zkušenosti.
Tak zvýšil som teda no3 na 30ppm a odstránil papierový tlmič z jednej rampy. Zajtra odstránim aj druhý a ak doporučíte zvýšim no3 ešte viac
Kým sú tam nejaké ryby tak to nevzdávam
Světlo na normál a přidat na NO3 a to až brutálně, několikanásobnou dávku.
Zoznámte sa s mojou večnou sinicou. Nereagovala na mechanické odstraňovanie, pravidelné výmeny vody a odkaľovanie, 3 týždne blue exitu, stiahnutie svetla tak na 30%(rastliny už nerastú) ani zvýšenie NO3 na ~10ppm (PO4 je 0.1ppm). Aj napriek všetkým týmto opatreniam si rastie na ďalších a ďalšich miestach.
Keď zdochne aj posledná ryba asi skúsim metódu jak na priehrade - vypustiť a vysušiť
Hmm, nejsem věštec a tudíš se nebudu pouštět to jakýchkoliv prognóz.
V pondelok vezmem z práce nitro a vyskúšam. Za akú dobu potom očakávať zmenu?
V druhom akva som mal tiež so sinicou problém ale tá bola konzistenčne iná, po 5 dňoch temna kompletne zmizla a po stabilizovaní hnojenia sa vpodstate nejak nevracia ale tam je co2 a celkovo high tech
NO3 zvyš na 10-15mg/l. To pro zčátek a bude se vidět.
Naposledy som meral cca 3 týždne dozadu(testy mam v práci) a no3 aj po4 boli vpodstate na nule resp. niečo nad nulou. No3 cca do 2mg a po4 ani po 10 min. nejavilo sfarbenie
Máš přehled, alespoň rámcově, jaku hodnotu NO3 máš v akváriu?
0 19.03.2016 20:37 konrad [45] Prosím o pomoc s 'kalamitou'. 112l akva, vpredu popri celej stene asi 5cm, po kryptokorynach parva, pogostemonoch a prosperanciach sa cca 6 týždňov dozadu vytvorila sinica. Rastliny zabalila ako povučina a ani z nich ani zo štrku ju nešlo odsať. Štrk je zlepený ňou tak že sa tam nedá ani odkaľovať. Keďže nič nepomáhalo(časté vymeny vody, stlmenie svetla...) som pristúpil na zatemnenie.
Po 7 dňoch tmy zmizli všetky riasy, polovica druhov rastlín stratila väčšinu listov, druhá polovica narástla asi o 15cm(To je ako možné?!!!). Bohužiaľ sinica nevyzerá byť nejak oslabená. Štrk je zlepený ňou tak, že ani piskorky sa nevedia cezeň vyhrabať.
Je ešte niečo iné čo môžem urobiť?
Foto: prvé dve je pred, ostatné po odkrytí
To byla asi jen náhoda, protože z barvou světla to nemá co společného. Taky svítím 830 a sinici jsem také měl.
jseš si jistej, že testem to není? NO3 totiž spolehlivě změří jen drahé testy sera nebo jbl. Rataj ani Dajana ti NO3 nezměří i když se tak tváří.
Kolik máš KNO3, jestli jen 6g tak to asi nic nenaměříš.
svítit teplými zdroji, měl jsem stejný problém. Odkalit (sinici odstranit) a změnit zdroj světla. 3000 k.
(Nitrifikační) bakterie ve filtru dusičnany nespotřebovávají, ale naopak vyrábějí (oxidace amonných iontů a dusitanů). Dusičnany dokáží odbourat (až na dusík) denitrifikační bakterie, ale k tomu jsou zapotřebí anaerobní zóny (tj. bez přístupu kyslíku).
O tom je tu pulka fora.
jj bunky sinic
Karloss - môže byť, to by bolo najjednoduchšie na vyriešenie. Od dnes som zdvojnásobil prídel no3. Vďaka Romantovi, o no3 som vo vzťahu so sinicami nič nečítal, takže niečo také by ma samého nenapadlo
stejně to nakonec bude nízkým NO3
Njn, bunky. Pokud se jedna o bunky rostlin, tak jaky to ma vliv na sinici?
Jenak ta se netvori pouze na rostlinach a i kdyz, tak se pres steny rostlin nedostane, aby tento zdroj fosforu vyuzila.
PS: Pokud myslis bunky sinic, tak i tyto rezervy nevydrzi vecne ... Mozna proto to chvili trva, nez ustoupi, pokud se nepouzije razantni metoda, jako tma ...
Ohľadom toho fosforu som bral z časopisu akvarium č.1
"Bunky obsahujú
veľa polyfosfátových zrniek (volutínové zrnká), ktoré sú
pravdepodobne zasa fosfátovou rezervou. Dusíkaté a
fosfátové rezervy umožňujú siniciam masový rozvoj aj vo
vodách, kde sa nitráty a fosfáty už odčerpali vegetáciou rias
alebo iných rastlín." + veľmi silné svetlo
Momentálne som vo fáze stabilizovania hnojenia a stlmenia svetla. Ak v piatok budu sinice masívnejšie prítomné tak zatemním. (musí to byť víkend nech nemusím pacientom vysvetlovať čo sa tam deje)
Jenom k těm zakrývacím radám. Nezapomeň na vzduchování a to zatemnění opravdu na fest, to pro případ, že se pro tento způsob rozhodneš. Den předem vyměnit vodu, už nekrmit, stejně tak jako v době temna.
Tak pochybuji, ze by jsi mel fosfor uplne na nule a taky ze by to bylo pricinou tvorby sinice. Nicmene sinice dokaze byt potvora a jak se jednou rozmuze, tak se ji nechce pryc, i kdyz si das pomery zivin do poradku, tak to jeste neznamena, ze zmizi. Zkusil jsi zatemeni akvarka? Klidne se muze stat, ze ji tim odrovnas a pak uz se neobjevi. Rostlinky by to mely na nejaky 3 dny vydrzet a ryby taky. Tedy pokud tam nemas nejakou kombinaci na hrane, treba skalary & neonky, tam bych se zakryvani akvarka na par dnu bez krmeni i bal.
Jo sorry za mystifikáciu. Fosfor je 0,5mg/l
Ale ani 2,5 mi nepríde až tak veľa, keďže podľa Estim. Indexu by sa malo týždenne pridať 3mg/l
Mne sinice nabehli práve z nedostatku fosforu, kedy mi vypadlo hnojenie na týždeň. NO3 sa udržiavalo na cca 5mg/l ale fosfor bol dlhodobo na nule a už to šlo... A až do toho masívneho nahnojenia rastliny spotrebovali dennú dávku hnojiva za 4 hodiny. Takže momentálne sa radšej snažím mať všetkého viac ako menej
Ahoj, sinice je potvora a nekdy to chvili trva, nez zmizi nadobro, pak se uz ale treba vubec neobjevi.
Pokud testy nelzou, tak fosforu je moc. Vysadil bych na chvili hnojiva obsahujici fosfor, treba jen pouzivat KNO3 po nejakou dobu. Nezanedbavat odkalovani a svetlo dat treba jen na 6 hodin denne. Jednorazove to muzes nakopnout prikrytim akva na par dnu, dobre odkalit a pokracovat ve zminenym rezimu. Kazdopadne hodne stesti.
Sinicu som mal v Tanganyike riadnu a nijako zvláštne som ju neriešil.Zo svetlom som vôbec nebabral a po čase sa sama stratila.Skúšal som na radu pridať KNO3,no to sa mi sinica roztoto ešte viac.
Momentálne som meral PO4 - 0,2mg/l a NO3 - 10mg/l.Sinica už na 99% nie je ,no zato ma staraší zelená riasa.
Mám akvárka bez rias a mám zase tú Tanganyiku kde som to ešte nevychytal.
Meral som to aj 4x za deň (ráno pred hnojením, po hnojení, po 4 hod, po zhasnutí svetiel) koncentrácia zo začiatku kolísala, minulý týždeň som radikálne nahnojil jednorázovo (10-20 násobok dennej dávky) , odvtedy sa drží cca na doleuvedených hodnotách.
Testy po4 je sera, no3 salifert
Nečakal som zázraky ale aspoň útlm tvorby po zastabilizovaní
Skúsim teda naliať viac no3
Když se zadaří, tak je z akvárka zelenej brčálník. Stačí v létě přijít k nějaké vyhřáté stojaté vodě, abys získal představu.
konrad napsal: Ja mám NO3 okolo 25mg/l, PO4 2,5mg/l, všetkeho dostatok, Dostatok CO2, prúdenie na max tak aby nevíril substrát, svetlo som skúšal naplno, a aj len polovične (náročné rastliny spomalili rast) svietil som najprv 10 hod, teraz necelých 8 a sinica vôbec nie je na ústupe... Ani blue exit nezabral
Niekedy je to asi zložitejšie...
Nevím, jak spolehlivé ty testy jsou.
Napadá mě otázka: Kdy měříš ty hodnoty? Ráno? Večer? Těsně před hnojením? Jak často?
Fosforu bych řekl, že máš celkem dost.
Pokud dost svítíš a dáváš CO2, nemůže ti klesnout koncentrace dusičnanů? Že by pak už byl nepříznivý poměr fosfátů : dusičnanů?
NO3 v zmysle, že tých mojích 25mg/l je málo?
Otázka mimo práve rozoberaný problém: Viackrát som tu čítal, že sinica dosť zapácha. Mohol by niekto nejako priblížiť, čomu sa to podobá? Lebo čo som mal ja sinicu, tak nejaký zápach nemala, resp. bola cítiť tak nejako asi ako zelená kôra melónu alebo blízko uhorke
Určite je viacero druhov sinice, tak sú aj nejaké smradľavé?
Jak jsem již psal, testy nemám(odhaduji z toho co vidím), ale jako první v drtivý většině řeším to NO3 a to mnohdy pro někoho až brutálním zvýšením(podle toho co mě osádka dovolí).
Ne neznám, já testy nemám(svoje vlastní) a nepoužívám.
Ano, přitlačil bych někde k 30mg/l.
Kolem 20.Mám strach,aby nebylo moc.Mám přidávat i to?A co ten fosfor?
Znáš návod na ten test?
A proč bez KNO3, to máš dusíků tolik, že to nepotřebuješ?
Pásky tam jsou od začátku,objevila se asi po měsíci,teď asi týden zkouším pmdd bez KNO3.Nic se nemění,chci změřit to PO4,ale nemám návod k testu.
Kdy se ukázala? Po tom přidání led pásků? Nehnojíš ničím jiným než tím osmocote ve dně?
Mám jen mobil,tak snad.
Ten návod náhodou nevíš?
Aktuální fotka by nebyla ?
Ahoj všem,bojuju se sinicí a začínám být zoufalá.Koupila jsem si výše uvedený test,ale není na něm návod.Ví někdo jak?
Jinak jedna se o Betti hotel
rybicky.net/nadrze/23796 ,NO3 je kolem 20.Zvýšila jsem průtok,snížila osvětlení,ale pořád se dělá u předního skla.Z okna nesvítí,zaluzie zatazeny.
Odkaluji každý týden,s tím,že ji odsaju.pomoc pls.
Děkuji všem.
v nejvíce případech je sinice při nízkém NO3 a vyšším P.
Používam dažďovú vodu v tom problém nevidím, ale čo sa týka hnojiva netuším aké sú hodnoti. Používam Wuxal Super a dohnojujem vodu na 350-400 uS.
změř obsah NO3, většinou je potřeba přidat.
podle starších knih se navíc sinici více daří ve tvrdé vodě ...
JozefM napsal:
A mimochodom; Ako bojujete so Sinicou? ja som jej mal pomerne dosť a pred pár týždnami som ju pracne odstraňoval z každého kochlíka. Je mi jasne, že sa časom zasa ukáže a už sa aj začína, ale aspoň som ju trochu pribrzdil. Kde sa dalo som nasadil HM-ko ktoré mám, aby zarástlo povrch kochlíka. Je to husto rastúca rastlinka a kde ju mám nemám Sinicu, kedže tá potrebuje svetlo pre vznik. No toto sa nedá aplikovať všade. Možno nechať povrch zarásť na husto machom, rašeliníkom, alebo niečím podobným. Alebo máte aj ine skúsenosti s hubením tejto pliagy? Mi sínice rostla naopak z nedostatku P...
Kúpim kvalitnejší test NO3 a uvidim. Ale ak sa sinice vyskytujú hlavne pri nedostatku dusičnanov a prebytku P a fosfor je nemerateľný tak možno fakt všetko spotrebovali
Som zvedavý zajtra
Tím prvním asi myslíš NO2. To je fakt dobře, že máš nulu.
Ale mít nulové i dusičňany (NO3) je špatně. A především prakticky nemožné. Možná i teoreticky.
Já měřím P také nulu. Ale nula je také nepravděpodobná. A sinice se občas někde objeví. Pokud to chci vyzkoušet, trochu fosforečňanů přidám extra, stačí mi homeopatické množství (0.02mg/l) a druhý den ji mám viditelnou.
Dusičňanů měřím okolo 40mg/l
Tak chcem sa s vami podeliť o skúsenosť, čo sa stane, keď pri silnom svetle sa 2 dni nehnojí..
Dnešná kontrola akva skončila šokom. NO3- 0mg(to je pozitívne), NO3- 0mg, P- 0mg, Fe- 0,3mg. A tak sa celé akva mohlo pekne zazeleno-hnedo-modrať.
Takže som neplnovane odsal koľko sa dalo a skúsil som nahnojiť dvojitú dávku, keďže zajtra pri akva opäť nebudem.
----------------
NO3 bolo merané rataj testom, ktorý nie je presný. Ale myslím, že aj u neho zaručene znamená číra voda žiadne dusičnany
Ratajovy testy jsou dobré na NO2, pH a podobně. NO3 změříš věrohodně jen s testy sera nebo JBL.
A právě, pokud se ti NO3 nehlo, je něco špatně ...
Osádka se chová normálně a NO3 netuším, jak jsem psal, Rataj NO3 test ukazuje pořád stejně od doby před aplikací sanytru, v průběhu i po.
Stále lehounce narůžovělá barva testu odpovídající +-15 mg NO3/litr.
Sanytr jsem dával co dva dny malou lžičku, aby to nebyl takový šok a sledoval jestli právě nenastane nějaký problém.
S akvárkama si hraju snad už 20 let a sinici jsem potkal teprve minulý rok začátkem léta a po zatemnění zmizela.
Letos se drží i když léto skončilo.
to bych neřekl že to má výrazný vliv. Podle starých knih má i krom NO3 a fosforu značný vliv tvrdá voda ...
to je dost, ne? Jak jsi na tom byl s osádkou, potažmo s NO3?
Anebo taky v nadbytku amoniaku, který se normálně vyskytuje v akvárku v zanedbatelném množství. Třeba po přehnaném vyčistění filtru + odkalení dna se snadno objeví sinice kvůli narušené nitrifikaci.
Asi by bylo prospěšné, kdyby tazatel napsal, co dělal s akvárkem pár týdnů před tím, než se mu sinice objevily a jak předtím akvárko vypadalo.
Niekedy nie je problém v nedostatku dusičnanov ale v nadbytku fosforečnanov.
Když nemají v drogerii tak si dojděte k řezníkovi
,nejlépe však kde přímo spracovávají maso.
Souhlas ja ho nasel, po zeptani, i v jedne mensi drogerii tady u nas na jihu, prodavacka vedela hned o cem je rec. Takze to nebude asi tak nedostatkove zbozi
K tomu Sanytru a dostupnosti.
Sel jsem na sraz akvaristu a pac se na posledni chvili nepredpokladane zmenilo misto akce, sel jsem kolem drogerie. Vetsi drogerka, tak jsem se zeptal prodavacky, kde maji Sanytr. Ptala se co to je, k cemu se to pouziva, a ze to netusi, ze to mozna ani nemaji, a ze by se zeptala vedouci, ale ze musim chvili pockat, pac ani funkce vedouci nezrusi bezne telesne pochody
.
Sam jsem si tedy zatim prodejnu prosel a Sanytr meli za nejakych 13Kc 70g baleni. Byt prodavacka mene ochotna, mohla rict ze nemaji, a ja bych sel, ze to tak bezne v drogeriich neni. Tedy nenechat se odradit a drogerie-samoobsluhy si radeji sami dukladne projdete.
Mi sinice zmizela až po přidání PO4, NO3 jsem měl 90mg/l a sinice si vesele rostla dál.
Taky mě trápila asi měsíc od založení sinice. 25l akvárium je u okna na jihozápad a brněnská voda je plná dusičnanů. Sice úplně nezmizela, ale zůstala jen mezi pískem a dnem a nad hladinou. Předtím se pomalu rozrůstala, fleky sinice rostly na Hemianthu i mechu (plus vlákna ve vodě). Už jsem uvažoval o zatemnění, ale viděl jsem prodávat 9cm kelímek HC a plevuňku. Pomohla hrubá síla a zasázení 90 % dna.
Tak třeba zaskočit do drogérie a koupit Sanytr, tak se ten dusičnan draselný KNO3 jmenuje a tady si spočítáš kolik čeho budeš potřebovat na vzýšení, řekněme jednou tolik než máš teď.
www.rostlinna-akvaria.cz/… 0 25.05.2015 05:33 nowy101 Ahoj,
tak v sobotu jsem posbíral z hladiny sinici, po roce vyčistil filtr (kafe hadr). Změřil jsem co mám doma testy - NO2=0, NO3= míň jak 10 (obar Rataj), Ph=6-7 (obyč papírek).
Co jsem se tu dočetl, tak bych měl zvednout NO3, ale nemám ponětí, kde se to dá koupit?
Tak pokud se da tomu testu od Rataje verit, lepe se mrknout zde do fora, jsou o tom urcite pochybnosti, tak bych prihnojil asi KNO3, zvedl bych to opatrne postupne tak kolem 15 mg/l, to by mohlo stacit. Vypocet davkovani najdes tady
www.rostlinna-akvaria.cz/… Udělala jsem teda testy, mám od Rataje. Železo bylo na minimum - 0,5mg/l, NO3 neměřitelné, absolutně bez zabarvení. Jenom jsem teda doteď myslela, že dušičnany dobré nejsou a že je kytky nepotřebují nebo teda je likvidují. Myslíš, že je teda potřeba hnojení, ač má člověk pocit, že to tam roste jedna báseň a po logice jsou sinice a tyhle všechny potvory zelené z přemíry živin? Upřímně řečeno mám obavu, jak bych to hnojivo dávkovala. Doma KNO3 nemám, jedině mám Bioflor od Rataje, ale téměř nikdy jsem ho nepoužívala, mám z toho obavu, aby to nebylo ještě horší. Nevyřešilo by to posílení rybí osádky - více odpadu, víc živin pro kytky? Přikrytí jsem ještě tentokrát nedělala, tenkrát jsem musela vždycky po nějaké době, budu muset i teď, už je tam té sinice víc než dost.
Vliv to samozřejmě má(jako všechny aspekty v akváriu), nicméně podle mě nižší než další faktory a jiná krmiva. Například obsahuje méně fosforu než některá další krmiva.
www.nutritionvalue.org/…
Pokud se správně pamatuji, tak se dokonce pěstuje v roztocích s několikanásobným nadbytkem dusíku nad fosforem - což samozřejmě nemusí vůbec korespondovat se složením těl organismů kvůli selektivitě metabolismů.
0 16.05.2015 07:21 - Kedže mám i ja jedno také sinicové akva ,napadá ma: I spirulina je druh sinice.Nemôže mať podiel tejto riasy v krmive tiež vplyv na sinicu ako takú v akvárku?(je to v tabletách často sušené,len či náhodou)
Poprosím ak sa v tom niekto orientuje lepšie ako ja o info - dík.
Ahoj, me se stalo neco podobneho, i kdyz ne v souvislosti zasahem do filtrace. Osobne jsem si to vysvetlil tim, ze postupnym vyvojem akvarka a tudiz i narustem rostlinne hmoty se zvysila spotreba dusicnanu. Po premereni byly temer na nule. I jsem si poridil test na fosfor. Vykazalo mi to pomer dusiku a fosforu rekneme 1:1, oproti doporucovanemu 10:1. Asi se doctes to same po prohledani tohoto fora, sinice jsem se zbavil jednorazove prikrytim akva na 3 dny a aby se mi nevratila, tak jsem zacal hnojit KNO3 + mikroprvky (predtim jsem to nedelal). Zvedl jsem postupne obsah dusicnanu na nejakych kolem 15 mg/l. Take jsem snizil delku sviceni v akvarku, predtim jsem to fakt prehanel (16 h/denne). Sinice jeste parkrat vystrcila ruzky a jeste i ted se o to nekdy pokusi, kdyz odflaknu hnojeni (akvarko je fakt huste zarostle, takze spotreba dusicnanu znacna. Tak snad ti to napomuze k dalsim krokum.
Ahoj, potřebovala bych se poradit, mám akvo 126l asi 5 a půl roku. První cca cca 2 a půl roku jsem se docela prala se sinicema, ale po tom, co jsme se přestěhovali do jiného bytu a akvárko se umístilo do tmavé předsíně, zmizely sinice jako lusknutím prstu (upozorňuju, že stěhování je otázka cca bydliště vzdálené 5 minut od původního, takže ani žádná změna vody atd.). Předtím jsem je řešila díky radám tady denně, ať už jsem měnila vodu tak a tak často, přidávala zářivku, měnila zářivky, měnila časy svícení, denně čistila, nečistila, dávala takové a takové krmení, měnila osádku, dělala denně testy vody, přidávala rostliny, nepřebojovala jsem to. Po přestěhování zmizela sama. Akvárko prospívalo dalších 2 a půl roku bez problémů - stav z mého pohledu harmonie, ustálení, kdy nebyl přebývající odpad z ryb, filtr se nezanášel, nebyla potřeba častého čištění, měnění vody, jávský mech doslova zamořoval prostor, jak úžasně rostl, ryby ač živorodky, zřejmě byly v souladu se spotřebou rostlin, nehnojila jsem, čistila minimálně, řasy a ostatní minimálně, radost pohledět. Po cca dalších 2 a půl letech jsem se rozhodla pročistit vnější filtr, ač průchod za tu dobu se absolutně nezměnil, předtím jsem měla vnitřní "šmejd" a vím, jak se zanášel, tohle je nebe a dudy, až neuvěřitelné, že prostě nebyl špinavý v takové míře, jak by člověk po takové době čekal. Jelikož vím, co to obnáší, udělala jsem opravdu lehkou očistu (akvo jako takové jsem nečistila vůbec), dvou druhů keramik jsem se ani nedotkla, granulované řašeliny jsem vyměnila tak čtvrtinu za novou, jinak nechala původní, molitany mírně vyždímala ve vodě z akva, vyměnila jsem pouze horní vatu a tu jsem jako novou ještě namočila do vody špinavé po vyždímání molitanu. Takže v reále opravdu žádný zásadní zásah, který by měl z mého pohledu cokoliv způsobit. Ale ejhle, sinice jsou zpět a drží se mi už cca 5 měsíců, akvárko které normálně viditelně prospívalo a není důvod u něho cokoliv měnit, jakkoliv zasahovat, teď má sinice a opravdu netuším, jak je dostat pryč, jelikož když to šlo před tím, musí to ve stejném stavu jako předtím přece "šlapat" úplně stejně harmonicky. Žádná jiná změna neproběhla, takže nechápu, proč (co se tam stalo tak zásadního) se sinice vlastně ukázaly a proč sami nezmizí. Díky za názory, v mojí prezentaci jsou k dohledání všechny ostatní informace o akvárku a fotografie s postupem let.
0 14.05.2015 10:23 nowy101 Ahoj,
dík za reakce
Prvně jsem svítil 2x18W zářivkama a dělala se mi všude po aq, to jsem tu už řešil a vyřešil
Přešel na svícení LED páskama, mají o trochu slabší intenzitu.
Vyrostli mi echinodory, který brání proudění z filtru (nasměrovanej aby čeřil hladinu)
+ co jsem vyčetl tady ve vláknu, tak přes rok nečištěnej filtr (houba+hlava) taky podporuje sinici.
Takže proměřím NO3, vyčistím filtr a posbírám hladinu, ale co s tím prouděním nevím ...
já měl podobný problém, ve dvou akváriích(2.120l a Půlpyho 300l) se mi dělala sinice na listech těsně pod hladinou, nijak jsem se jí nemohl zbavit, až jsem do obou aqwí přikoupil čerpací hlavu, už přes dva měsíce mám od sinice klid (doufám že natrvalo)
Prednedávnom som mal presne taký istý problém, aspoň podľa fotky a opisu. U mňa sa to začalo "slepou hladinou", teda bezfarebným povlakom (resp. bielym). Mám silné svetlo, na stojacom povlaku sa začali objavovať najskôr len zelené bodky a postupne to celé zozelenelo - preto som spočiatku nepredpokladal, že by to bola sinica.
Pomohlo mi nasledovné: Papierovými obrúskami som zozbieral čo najviac z hladiny - vcelku to ide (poskladal som na úzky hrubý pás, kĺzaním po hladine smerom k stene zbieral povlak, obrúsok vypláchal v čistej vode a tak dokola, kým sa nerozpadol, potom som pokračoval ďalším). Vypustil som časť vody, poutieral sklá (pri vypúšťaní sa zbytky povlaku usádzali na stenách). Zvýšil som dusičnany (mal som neplánovane nulové) a upravil som výstup filtrácie tak, aby sa čerila hladina (bežne sa tomu vyhýbam, lebo mi to zvyšuje spotrebu CO2) a tým sa bránilo vytváraniu slepej hladiny. Dolial vodu a bolo po probléme, už sa povlak nevytváral.
Pokud je to opravdu sinice, jako ze myslim ze ano, pak sinice se stehuje po patrech akvaria podle osvetleni. Kdyz je na dne, a ubere se svetlo, zacne se delat blize k hladine, az krajnim pripadem je prave jeji vyskyt na hladine. Takze jsi tesne pred tim, ze uz by ji svetlo stacit nemuselo, mohlo by stacit trosku ubrat (na dobe sviceni, na intenzite, nebo obojim).
Z pohledu toho co ji ve vode vyhovuje, je to zvyseny obsah fosforu a nedostatek dusicnanu (vlastne jejich pomer). Nejprve bych tedy zjistil obsah NO3 ve vode, a pokud je nizky, zvysil bych jej pomoci KNO3.
Nejlepší prevence jsou ty správný podmínky, ale je to někdy nekonečnej příběh se k nim propracovat, nebo alespoň v náznaku přiblížit.
Prostě někomu to zafunguje, když si pohraje se světlem, poladí dusíky, zamyslí se nad hnojením jako celkem a někdo sáhne po tom či onom přípravku a ono mu to opravdu zafunguje, tak se toho drží jak ono košile.
Teď už jenom mít tu jistotu, že je to na furt, což podle mě není, neb akvárium je dynamicky se vyvíjející prostor. Ovšem neber ten můj příspěvek jako nějaký poučování, ono ať si každej do akvária leje co chce, já to píšu proto, že už jsem za ty roky co jsem akvaristikou vcuclej nejedno "vyléčený" akvo viděl.
Sinice je bakterie... Když jsi nemocný tak do sebe hážeš léky, ale kdyby jsi byl nemocný opakovaně tou samou nemocí tak by jsi hledal jiný způsob jak se léčit či nebýt pořád nemocný aniž by jsi do sebe cpal furt léky.... To samé to je se sinici v akva
Vem to tak, ze nekde mas vodovodni vodu pod 5mg/l NO3, v Praze je bezne nad 20mg/l. Kdyz to tedy na tech 20mg/l NO3 natahnu, neudelam nic jineho, nez ze srovnam vodu na takovou, jakou v Praze pouziva kde kdo, a ryby v tom ziji v pohode. Jiste, nekdo rekne, ze je to moc, a ze se mu treba v tom nemnozi narocnejsi krevetky, nebo se v tom neco spatne odchovava, ze ma neco citliveho atp., ale z bezneho pohledu je to stale normalni voda, s necim, k cemu je zivot v akvariu dobre tolerantni a rostliny to navic vyzaduji. A pokud to nestaci, ze je ve vode mraky fosforu, je stejne neco spatne a mel bych to resit.
Kdyz ale do akvaria liju neco, co ma neco zahubit (a slozeni se mi dohledat nepodarilo, takze cert vi co to vlastne je - vidis, hledam i kdyz vlastne nemam proc), a mam na vybranou, radeji se tomu pokusim rozumnet i kdybych o tom nevedel nic, nez bych to tam rovnou nalil.
Lidske pohodli nic nevedet a nezjistovat, to nezabije jen obcas nejake akvarium, to nas jednou zabije vsechny, protoze myslet se dnes stava velice vzacnym.
Jak říkáš nejsi zastánce chemického akva a co je pak ten blue exit ? Místo toho aby jsis něco nastudoval o hnojení tak raši budeš lít tu chemii do akva, tomu říkam lenost... Navíc vyřešíš tím jenom jeden problém....
čtyři měsíce mi příjde jako slušný výsledek
, je pravda že nejsem zastáncem chemického akvária, ale pokud mám volit mezi blue exit a koktejlem hnojidel (kterýmn nerozumím) sem pro preventivní užívání blue exitu
tonof napsal: Koľko fosforu odporúčaš na zelenú prisadlú? Momentálny stav mám NO3:5 PO4:0,2 Fe:0,1 CO2:15-20.
Stav NO3 5mg/l by mne pro rostliny uvedl k sileni s KNO3 a okamzite bych prizvedl NO3 na 20mg/l. Je to ovsem i o tom, kdo co chova a jestli si to dovoli. PO4 bych k tomu zvedl nekam k 1mg/l. To zelezo bych zvedl na 0.2mg/l.
Kdyz uz dodavas CO2, pak je fajn rostlinam doprat, protoze kdyby Ti o rostliny neslo, CO2 bys nepridaval
.
To jsem si taky říkal, po týdením zatmění sinice nikde a po 4 měsících je zas tu....
Len chcem pridať svoju skúsenosť, kde mi pomohlo v boji so sinicou na 3dni uplne zatemnit akvárium...za tu dobu som nekrmil, filter siel normalnym rezimom..preslo par dni, a sinica sa zatial neukazala..takze mne pomohlo zatemnit (3 deky na avkáriu, kvôli úplnej tme v akváriu) na 3dni
to ano, jako u každého problému v akváriu, nicméně na rychlou likvidaci to funguje, já po odstranění sinice dosazuju kvítí, přidávám kno3 a zatím se nic nevrací
stejně když nevyřešíš příčinu tak se ti vrátí zpět
poradím přípravek blue exit, zafungoval u mě solidně, tvorové nedoznali úhony, rostliny taky víceméně bez problému
Koľko fosforu odporúčaš na zelenú prisadlú? Momentálny stav mám NO3:5 PO4:0,2 Fe:0,1 CO2:15-20.
Ja bych na to sel drsne. Proste bych prizvednul NO3 o 20mg/l, a jestli nemas v akvariu nejake citlivky, nic se nemuze stat. Jestli se bojis, udelej to treba ve dvou nebo ctyrech krocich po dni. KNO3 a je vyreseno. Ja ted prolil nove akvarium fosforem, a zelena prisedla jde kukat, mel jsem to presne opacne.
Malo dusicnanu, moc fosforu, a do toho svetlo.
Poslední větou si pěkně odpovídáš.
0 09.04.2015 16:41 Aforte [568] Nemáte někdo dobrou radu, jak se zbavit sinice z akvária? Už si nevím rady. Akvárium mám založené cca měsíc. Asi po dvou týdnech se začala tvořit. Vždy jsem zatemnil a nechal to takto cca 3 dny, sinice odešla. Po pár dnech se zase ukázala. Teď už to bude potřetí. Jedná se o akvárium v mojí prezentaci.
40x40x40x - 64l
výměna vody co tři dny cca 20l.
osvětlení 32W T5. (může to být příčinou? - mám jednu oddělat?)
Přidávám CO2 vital
Voda má docela dobré parametry, nic není v extrémním nadbytku a naopak, jen je málo železa, což občas také přidávám.
Čím to může být? Málo dusičnanů nebo nadbytek světla? Nebo ještě něco jiného? Předem děkuji.
Premeriaval som hodnoty v akváriu, mám nižšiu KH(3) a GH (4), a vo vysokých hodnotách SiO2..to by malo mat za nasledok premnoženie rozsievok. Myslíte že to môže mať za príčinu aj rozšírenie sinice? Všetky ostatné veci sú v poriadku...teda: ph 6.8, NH4-0.05,NO2-0-0.2,CU-0,O2-8,NO3-10,PO4-0,FE-0.05,CO2-20.
Este by to mohlo byt vela svetlom, svietim 10h, 3x20W LED reflektor, najprv by som vsak asi skusil znizit to SiO2...
ok, světlo jsem už ubral, zkusím celou sadu opatření, vyměním trubice, koupím blue exit a doliju kno3
neni boha aby ta sviňa neodešla
lojzalojzovic napsal: nemám přesné testy a mám strach ať si neotrávím ryby
ja měl jednu dobu v akvarku 70mg/l dusišnanu a v pohodě
Vorezlejší akvaristi právě tím dusíkem začínají, tedy naperou ho tam klidně 50mg/l, jednorázově. Samozřejmě pokud nemáš nějaký extra citlivky z osádky.
cocko nedávám a začal s jsem přidávat kno3, nicméně nemám přesné testy a mám strach ať si neotrávím ryby
Já bych ten fosfor a ostatní živiny tak nesrážel. Pokud používáš Co2 ( omlouvám se, jestli to tady bylo ) neboj se přihnojit. Jakmile se vzpamatují rostliny řasy už nepustí. Vodu bych určitě měnil dál, čím víc tím líp aby se ve vodě nehromadil čpavek.
On už to Mislow vlastně napsal ... mě taky nenapadá nic jednoduššího, než klasická výměna vody ...
a jak se dá snížit hodnota fosforu??
díky
slimaky - clea helena a sa ryby -skalare uplne v pohode, rastliny to tiez prezili , akurat ja som musel naplnit vodu az po krycie sklo lebo najviac sinice som mal na vrchu 3Dpozadia, tak mi skoro uplne odysla úplavajuca limnobium laevigatum, ale uz sa spamatava...
Uvidis, nekdy staci malo, nekdy je potreba razantnejsi krok. Muze se stat, ze rostlinky spotrebuji NO3 rychleji a prebyva fosfor, muze pomoci i vymena vetsiho mnozstvi vody pri pravidelne udrzbe akvaria, chce to najit tu spravnou vyvazenost ke stabilizaci akvarka.
O tom světle jsem se taky už někde dočetl, zkusím udělat odpoledne 2 hodiny pauzu.
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 81425x