Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Sinice

 

NápovědaFórum » Řasy » Sinice 

Přejít na předchozí stránku 39 Přejít na další stránku   1  
Sinice
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2012 22:53 Muž tomas3000 [15] Re: Ivoš
Věřim tomu, že rozpočítané na menší koncetrace by to mohlo pomoci v akváriích, ale to neřeší příčinu výskytu řas.

Nejelegantnější v případě sinice je klasika zatemnit a poté najet na klasický provoz a vyřešit příčinu vzniku sinice...nic víc, nic míň.
Každopádně by přípravek mohl pomoci a nahradit zatemnění.
Pokud se s pánem znáte, tak jistě nebude problém, aby ti obstaral malinké množství preparátu a vyzkoušej to a dej vědět zde na fóru, nejlépe s fotografickou dokumentací. Pochopitelně, že nikdo nechce kupovat zajíce v pytli. Pokud to ověřiš a bude to fungovat, tak není důvod, aby to ostatní nezkusili také
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2012 21:30 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: Johan
Každý, kdo má zájem to vyzkoušet a následovně k tomu připojit svůj vlatní komentář, má možnost. Víc hlav - víc rozumu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2012 21:17 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Ivoš
Sice v účinnost v akváriu nevěřím, ale přeji hodně zdaru. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2012 21:13 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: Sid
On se s tím neschovává, jeho preparáty se u nás už nějakou dobu prodávají ale jsou určené pro větší vodní plochy, takže před akvaristy jsou tak trochu utajeny.Ten pán je důchodce dle všeho postrádající obchodního ducha na úkor ducha věděckého. Navíc už párkrát narazil na byrokratické překážky, se kterými neměl chuť či sílu bojovat. Momentálně pracuje pro jednu firmu, která ale podle jeho slov "Čeká, že do ní bude nosit i svůj důchod", takže už je rozhodnutý, že jí dá vale. Já mu říkal, že pokud by se potvrdila u akvaristů účinnost jeho přípravku, tak má vystaráno do konce života a u akvaristů zaděláno na nehynoucí slávu. Sám mě požádal, jestli bych mu s tou osvětou trochu nepíchnul, což samozřejmě odmítnou nemůžu a jako logocký 1. krok vidím otestování jeho přípravku, výsledky testu bych shrnul do článku tady na rybičkách + dalších akva webech a pokud se prokáže, že to funguje (a já tomu pevně věřím), tak se to mezi akvaristy jednoduše rozkecá a bude to chtít každý aniž by do hry vstupoval nějaký podnikavec, který by to přesypával do barevných krabiček s potiskem a přihodil na to 1000%.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.03.2012 19:33 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Ivoš
...Neuvěřitelným řízením osudu jsem získal kontakt na jednoho mikrobiologa, který se již řadu let zabývá likvidací sinicí, řas a kdovíčeho ještě ryze biologicou cestou...
Zajímavé, že s tak významným objevem se ten člověk už několik let schovává... :-O :)
A že je spokojený s anonymním rozprodáváním svého preparátu za symbolické peníze. hmm (Ale co - každý jsme nějaký...)
Řekl bych, že až se jméno toho člověka někde objeví, skočí o něm dravci čmuchající ve vzduchu velké peníze. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2012 16:51 Muž Ivoš [1061] - Cichlidy – Likvidace sinice biologickou cestou
Drahé kolegyně, vážení kolegové. Neuvěřitelným řízením osudu jsem získal kontakt na jednoho mikrobiologa, který se již řadu let zabývá likvidací sinicí, řas a kdovíčeho ještě ryze biologicou cestou. V brzké době bych od něj měl získat vzorek jím vyrobeného preparátu, který by přinejmenším měl umět na řadu týdnů potlačit výskyt sinice v akváriu. Přípravek chci důkladně otestovat a s výsledky testování seznámit akvaristickou veřejnost.
Čili, pokud má někdo akvárko zaneřáděné sinicí a chce na něm tento přípravek vyzkoušet (a vést jednoduché záznamy o průběhu zkoušky a ty mi pak samozřejmě předat jakožto podklady pro vyhodnocení preparátu), nechť mi pošle vzkaz, ve kterém uvede i svou mailovou adresu.
Nikdo se nemusí bát, že by přišel o ryby, ten dobrý muž již mezi akvaristy jisté množství přípravku za symbolický peníz rozprodal ale nikoho z nich nenapadlo, že by se o své zkušenosti mohl podělit s ostatními, takže se o tomto preparátu příliš neví.

Jakmile budu mít k dispozici tento přípravek (hádám,že do 2-3 týdnů), dám vědět dobrovolníkům a domluvíme se na distribuci. Dobrovolníků by mělo stačit tak 20-30, takže zájemci hlaste se :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2012 21:34 Muž Tomas Enderson [697] - TetryRe: Sid
Jo jo nebylo to jedno z nich, ale určitě první. :-D

Martin Honzejk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2012 21:34 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Kamilstrom
S ATB nemám zkušenosti... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2012 21:33 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Tomas Enderson
Jedno z nich bylo, ať zmizne ta sinice. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2012 21:05 Muž Tomas Enderson [697] - TetryRe: Kamilstrom
OT: Jo a když promluvila tak vám splnila 3 přání. smich potlesk

Martin Honzejk
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2012 20:32 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Sid
No a hlavne je to jednoduchssi nez zatemnovani a i jistejsi,dokud si nevypestuji rezistenci,akurat si myslim ze v Cechach je Erythromycin na predpis,nebo ma jine omezeni,ale pracuje spolehlive(8 dni),tady je prodavan jako soucast leciva pro ryby. :-)Bez vedlejsich ucinku(akurat jedna ryba zacala mluvit) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2012 20:16 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Kamilstrom
Když to nejde jinak, nezbývá, než sáhnout po zbraních těžšího kalibru. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2012 19:32 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Sid
Ja jsem s ni mel potize po zalozeni nadrze (40G,zbavil jsem se ji Erythromycinem(ucel sveti prostredky),jeste se jednou vratila,dostala za usi antibiotiky jeste jednou a pak uz jsem ji nevidel,samozdrejme po najeti na EI uprave svetla a dostatecnym sycenim CO2.Ted zakladam 120G a rusim 75G,takze ji ocekavam i s kolegou Erythromycinem!! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2012 19:05 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Kamilstrom
Zkusit se dá ledasco a rozhození poměru N:P má racionální jádro. Není ale všemocné...
Momentálně řešíme s jedním zdejším kolegou případ sinice, která trápí jeho akva s malými přestávkami, (vyvolanými zatemňovacími kůrami, resp. pomocí algicidů), v podstatě od založení akva před nějakými třemi lety. Úprava poměru živin je součástí zvoleného postupu, ale není a nemůže být jediným opatřením.
Po pravdě - čekám na pravidelné víkendové aktuální zprávy a jsem docela napjatý. :-)
Tím spíš, že - klep-klep - podobně složitý "sinicový případ" u jiného kolegy se konečně podařilo zvládnout. :-)
A to už se u něj doma zcela vážně uvažovalo o zrušení akva, které místo zkrášlení přibližně rok hyzdilo obývák...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2012 18:36 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Sid
At to vyzkousi a uvidi sam,ja uz to mam zasebou!!! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2012 16:42 Muž kortezhugo [983] Re: Sid
OT
Tazko povedat...ja niekedy neverim ani sam sebe. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2012 15:54 Muž Sid [6637] - Rostliny
To Kortezhugo & Kamilstrom:
Tak vám snad uvěří Ivoš víc, než mně... :)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2012 15:48 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Gladilaf
proste udelat zakladni testy... ( pH, NO3, KH )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2012 10:56 Gladilaf – vhodné rostliny a živočichové pro ustálení rovnováhy
Ahoj, mám asi měsíc po výměně dna a filtru v akváriu a rostliny jsou v dost katastrofickém stavu... je na nich vidět, že by se jim docela chtělo růst, ale řasy je doslova přerůstají a jsou naprosto všude.

Sinice už jsem se zbavil asi před dvěma týdny (5 denní zatemnění), ale zelená řasa je tam pořád a daří se jí pořád až moc... na některých živořících rostlinách je i hnědá, ale ta mě trápí ze všeho nejmíň.

Vodu měním co pár dnů, zavedl jsem lepší cirkulaci vody (filtr Atman 200 s proděravělou hadicí tvořící "trysky"), zářivky jsou 840 a 830, k tomu reflektor z alobalu takže osvětlení odhaduju mezi 0,4 - 0,5 W/l. Ve dně je trochu hnojiva, taky sem tam přidám Bioflor což je asi chyba...

Přemýšlel jsem, co tam přidat, aby se nějak ustálila rovnováha, včera jsem si sehnal Pistie (doufám že odčerpají přebytek živin) a taky mě napadlo, že bych tam mohl dát nějaké piskořky... nějaké rady? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2012 08:51 Muž kortezhugo [983]
No ten pomer 16:1 je da sa povedat "idealny".Ale pokial ide o tendenciu a boj proti siniciam bude lepsie tento pomer upravit trebars 30-40:1 -toto moze priniest lepsi efekt.Aj ked mne osobne nepomohlo ani toto.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   24.03.2012 00:28 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Ivoš
Jestli je mysleno "Redfield ratio"to oznacuje pomer 16:1(nitrogen:phosphorus),tak to opravdu nebude lek na sinici,uz jenom toho dosahnout a hlavne to udrzet,cim to merit(presne)... .Jak napsal Sid,je to spise tendence jak bojovat z sinicema a rasama,ale na vyhru to nebude stacit!! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2012 23:31 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: Sid
Já si snad dám tu práci, najdu ten článek a umístím sem na něj odkaz, ve kterém se tento údaj jeho autor udává abyste měl možnost mu napsat, že mate veřejnost. Pokud se Vám toto tvrzení nezdá a dokážete jeho nepravdu prokázat, jistě autora Vaše připomínka zaměje k zamyšlení. Takto mohu pouze tvrdit: Pláčete sice hezky ale na špatném hrobě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2012 23:21 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Ivoš
Výrokem, že ...pro sinici je rozhodující poměr fosforu a dusíku ve vodě, ten by měl být 1:16... matete veřejnost a žádné tanečky kolem toho na tom nic nezmění. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2012 23:13 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: Sid
Specielně kvůli Vám, drahý Side, jsem alibisticky použil formulace "chytré knihy" a "pokud si chceš zahrát na alchimistu" protože jsem si byl 100% jist, že neodoláte okomentovat můj příspěvek, byť bude jakýkoli smich V podstatě jsem ten příspěvek napsal pouze kvůli Vám abyste se mohl blýsknout;-)
Jak sám dobře víte, já si na alchimistu nehraju a nádrž se sinicí ponořím na 5 dní do tmy ale tuto metodu tazatelka zná, takže jsem jí pouze naznačil, že jiní lidé na to jdou daleko vědečtěji a pokud se řadí mezi studijní typy, má k dispozici řadu zdrojů k bádání. Nicméně většina z nich (nemohu tvrdit, že všechny, protože je ani neznám) závěrem dodává, že univerzální návod na vymícení sinice neznají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   23.03.2012 16:48 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Ivoš
...Chytré knihy udávají, že pro sinici je rozhodující poměr fosforu a dusíku ve vodě, ten by měl být 1:16... s největší pravděpodobností bude tento poměr silně vychýlený ve prospěch fosforu...
A co když nebude? :)
Vzpomínám si, že máte jednu jedinou konkrétní zkušenost se sinicí v akva; vybavíte si, jaký poměr N:P jste v té době ve vodě měl?
Stává se, že sinice si v akváriu lebedí, ale poměr N:P (měřitelný "hobby-testy") by nasvědčoval spíš opaku... :-O
(Omlouvám se, že se opakuji, ale jestli on nebude zakopaný pes v tom, že ten poměr není rozhodující, jak jste uvedl, ale jen "spějící k tendenci"...:-))
Pokusit se sinici "uškodit" změnou poměru N:P ale za tu "námahu" stojí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   23.03.2012 15:07 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: corela
nejlepší na sinici je dostatek prosperujicich rostlin, které ji vytlačí, klasický konkurenční boj...
a rostliny neprosperují pokud jim neco chybí...
takže pak jsou tu dvě možnosti:
a) najdes kytky, kterym vyhovují podminky ve tvem akva
b) změníš podmínky, aby vyhovovaly rostlinám (světlo, co2, hnojení, dno...)

vetšinou je to kombinace obou variant....

zatemění pomůže jen přechodně, pokud se neodstraní příčína, sinice se vrátí
zatemění má i svůj protějšek např. ve špatném počasí, takže se není čeho bát, jen je třeba zajistit náhradní přísun kyslíku rybám...

likvidace sinice je tak trosku detektivka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2012 14:57 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: marek21
samozrejme ze 0 mg/L NO3 je v rostlinnem akva (usuzuju z pouziti metody EI) dosti velky problem, je vic nez dobre mit nekteré roztoky oddeleny a davkovat je podle potreby, hlavne nez to vybalancujes

momentalne taky resim obdobny problem s kolisajici hladinou no3, mam namichany KNO3 zvlast a mam spocteny kolik toho zasobniho roztoku musim dat abych to zvedl na pozadovanou koncentraci...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2012 14:49 Žena Laduschka [120] Re: corela
přijde mi, že by mohl být problém v nedostatku CO2, v důsledku čehož by rostliny spotřebovávaly méně živin, které potom podporují růst sinice. Zvlášť jestli dodáváte hnojivo. Vzduchování v kombinaci s filtrem se mi zdá jako solidní náběh na sice fajn okysličenou vodu, ale zároveň nedostatek CO2. Měříte obsah CO2? Dodáváte ho do AQ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   23.03.2012 14:33 Žena Danila [4489] - SumciRe: corela
Několikadenního zatemnění se vůbec nebojte, pokud bojujete už půl roku není co řešit, jděte do toho:-)
Držím palce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2012 12:28 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: corela
Chytré knihy udávají,že pro sinici je rozhodující poměr fosforu a dusíku ve vodě, ten by měl být 1:16. Pokud si chceš zahrát na alchymistu, změř a porovnej tyto hodnoty, s největší pravděpodobností bude tento poměr silně vychýlený ve prospěch fosforu a to je pro sinici to pravé žrádýlko.
Takže hladina zakrytá či otevřená, zářivka nová či vysvícená -sinici je to celkem šumák. Výkonnějším filtrem sinici možná trochu znepříjemníš život ale nějaká extra rána do vazu to pro ní taky nebude.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2012 11:58 corela – Sinice
Také se mi v akváriu začala asi před půl rokem dělat sinice. Snažím se s ní bojovat, ale jeden den jí mechanicky ostraním, sundám z listů, vysaju ze dna okalovačem... a když se dopoledne zapne osvětlení akvária, tak tam znovu je (hlavně na dně na kamínkách). Přijde mi, že snad nejvíc roste ve tmě :-). Pravidelně, tak po 3-4 dnech měním část vody, v akváriu mám vzduchování a rostlinky hnojím. Na úplné několikadenní zatemnění se zatím necítím. Ted jsem si objednala výkonější filtr, tak uvídím jestli to pomůže???? Taky mě napadlo, nemá na sinici vliv, to že na akváriu je kryt a hladina nevětrá? Také jsem se někde dočetla, že by to mohlo být zářivkama, které prý mají jen určitou dobu životnosti?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2012 15:45 Muž marek21 [16]
zdravim

teraz som robil test na NO3 ... 2x som to robil raz testom od rataja a 1x testom od SERA stale mi to ukazalo 0 moze to mat za nasledok tvorbu sinice ? moze byt nedostatok NO3 pricinou tvorby rias ? ked pouzivam metodu EI ale namiesto kno3 som pouzil K2SO4 lebo ked som to pripravoval tak akvarijna voda aj vstupna voda mala hodnotu NO3 = 30 , asi budem musiet namiesat ziviny makro s KNO3 ....idem este raz overit vstupnu vodu ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.03.2012 14:05 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Ivoš
Proč ne? Pak je jen otázkou, jestli, případně za jak dlouho se vrátí. :)
No a někteří mají to štěstí, že se sinice nevrátí, aniž by kromě zatemnění pro to cokoli udělali. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2012 12:57 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: Sid
Tak to já mám dobrý protože má víra, že sinice je za 5 dní bez světla zcela vyhubená = jistotě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   05.03.2012 12:36 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Ivoš
Při vší úctě - i u p. Rataje st. se najdou myšlenky, které "čas odvál"... :-)
Ale jinak víra - to je základ. :)
www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2012 12:10 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: Sid
Však jsem také použil starou dobrou metodu - deka na 5 dní, nikoli "neprůsvitný papír na 2 dny a pak poloprůsvitný na 3 dny".
Nicméně Rataje nelze považovat za naprostého nýmanda, tak pokud tvrdí, že sinicím měkká voda nechutná, tak mu věřím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.03.2012 12:06 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: Johan
Bez zkušensti s likvidací sinice jsem postupoval asi takto:
1. Otevřel jsem si pivo
2. Požádal jsem manželku, zda by odněkud nevyhrabala 2 deky
3. Jelikož jsem se svou žádostí u manželky uspěl a byly mi dodány 2 deky zn. Larisa, přehodil jsem je přes akvária
4. Dopil jsem pivo, odpojil osvětlení akvárií a mírně zvýšil průtok vody fitry
5. 5 dní jsem odháněl od akvárií kočky,které měly tendence deky stahovat na zem
6. Deky jsem sundaval asi tak na 1/2 hodiny vždy večer aby se ryby trochu rozkoukaly a pak zblajzly nějaké to krmení, které jsem jim nabídl.
7. 6. den ráno jsem sundal deky, nechal ryby opět rozkoukat a najel na standardní osvětlovací režim a vyměnil cca 1/3 vody

2 dny poté jsem začal zařizovat novou nádrž, do které jsem krom čerstvé vody přidal i vodu z obou nádrží.

Sinice se dosud neobjevila ani v jedné nádrži (cca 14 dní po ukončení této léčebné kůry) a protože vím, jak rychle se množí, považuji tuto záležitost za vyřízenou.


 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2012 11:53 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Ivoš
..."Zatápět" sinicím dešťovkou není moje myšlenka - na to přišli už jiní koumáci přede mnou - viz str. 3 zde: www.akvaportal.cz/…...
Nezlobte se, ale kniha "Akvaristika začíná u rostlin" není zrovna zdrojem, kterému je možné "bezvýhradně důvěřovat". :)
Ale na vámi uvedených stránkách mě zaujal jiný, přímo vědecký přístup k výpočtu "správného počtu rybiček v akváriu"... :-D

Správný počet rybiček v akváriu zjistíme pomocí následujícího vzorečku:

VP1 = CDR

VP = potřebný objem vody v akváriu v litrech
CDR = součet délek všech ryb v akváriu v cm
První vzorec pro výpočet počtu ryb v akváriu vychází z objemu vody, potřebné pro jednu rybu.

VP2 = DDR1 * ks1 + 2 * DDR2 * ks2 + 1.5 * DDŽ * ks3

VP = potřebný objem vody v akváriu v litrech
DDR1 = délka dospělé ryby v cm pro ryby do max. délky 10 cm
ks1 = počet ryb s délkou do 10 cm
DDR2 = délka dospělé ryby v cm pro ryby přes 10 cm délky
ks2 = počet ryb s délkou přes 10 cm
DDŽ = délka dospělé živorodky v cm
ks3 = počet živorodek


Není divu, že si autor "portálu" neláme hlavu s tím, odkud co přetiskne, když je schopen podobné zhůvěřilosti... :-O :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2012 11:37 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Johan
Jednoduché a výstižné. (Čekám ale novou zmínku o desítkách, ne-li stovkách "dohledových nádrží"... :-D)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.03.2012 11:32 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Ivoš
Vysvětlovat to nebudu. Já jen, že tyto slova slýchám často a pak si dám pár listů rostlin pod mikroskop a hle co nevidím.. ;-)
Za svou cca 20-ti letou akvaristickou praxi se mi sinice v akváriu rozbujela pouze jedinkrát a to když jsem si jí přitáhl na rohatci zakoupeném na pankrácké burze. Takže ste bez zkušeností jak postupovat proti sinici?
ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.03.2012 11:24 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: Johan
Neutíkejme od jednoduchého tématu k akademickým debatám protože můžeme nejdříve sáhodlouze diskutovat o tom, zda sinice řadit mezi řasy či na ně hledět jako na bakterie.
Za svou cca 20-ti letou akvaristickou praxi se mi sinice v akváriu rozbujela pouze jedinkrát a to když jsem si jí přitáhl na rohatci zakoupeném na pankrácké burze.
Nikdy předtím jsem se s výskytem sinice ve svých akváriích nesetkal, tak mi proboha vysvětlete, proč se těch 20 let tak trestuhodně flákala :)


 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.03.2012 11:10 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: Sid
"Zatápět" sinicím dešťovkou není moje myšlenka -na to přišli už jiní koumáci přede mnou -viz str. 3 zde: www.akvaportal.cz/….
Také je zde uvedená pro mě nová myšlenka likvidace sinice nadměrným osvětlením ale to jsem nezkoušel, zastínění akvária je zkrátka nejúčinnější, těch 5 dní tmy přečkají i hodně na světlo náročné druhy rostlin (jen blyxa trochu zežloutla ale za 2 dny byla jako předtím) a tímto zároveň ordinujeme rybám i dietku, když už ne rovnou hladovku, která také není na škodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.03.2012 10:58 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Ivoš
podle mých zkušeností nejčastěji bývá zavlečení sinice do akvária s novou rostlinou a pokud zrovna náhodou nechováme pstruhy anebo ďasy hlubinné, tak se sinice "chytne" a je jí úplně šumák, zda se jedná o akvárko zajeté či čerstvě založené To je pouze z pohledu očí. Pokud byste se do vašeho (do jakéhokoliv) akvárka koukl pod mikroskopem, toto už byste nikdy nenapsal. V každém akvárku (co sem měl možnost vidět) je naprostá většina běžně se v akváriích vyskytujících řas. Dokonce i na jednom místě vedle sebe. Do akvária se zavlečou během páry týdnů, pak už jen čekají.
Viz. fotky rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2012 10:47 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: romant
Taky teď "dodělávám" jednu "dohledovku" a vypadá to konečně(!) na úspěch. :-)
A že to trvalo pár měsíců, co jsme si s tím lámali hlavu... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2012 10:43 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: kortezhugo
Momentálně řešíme s jedním zdejším kolegou jeho dosud marný, mnoho měsíců trvající boj se sinicemi. Pro zajímavost - vstupní voda 19 uS/m. :-) (Proto mě zajímá Ivošova myšlenka o měkké vodě, co se sinicím nemá líbit. :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2012 10:39 R Muž romant [27987] Re: Sid
Potvrzuji, byl a v některých "dohledových nádržích" stále je. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2012 10:38 Muž kortezhugo [983] Re: Sid
Mozem potvrdit... -bol :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2012 10:30 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Ivoš
...3,8 dGH beru jako špek protože tato hodnota zhola nic nevypovídá o poměru P:N...
Nevím, jak rozumět výrazu "špek" v této souvislosti. :-O
Psal jste, že sinici se výměna vody velmi, velmi líbí, pokud by ta dolévané voda nebyla opravdu měkká. (O poměru P:N jste nezmínil nic. :))
Takže voda s tvrdostí 3,8 dGH je už příliš tvrdá na to, aby se nelíbila sinici, a když měnit vodu, tak za dešťovku. Rozumím tomu správně? :-)
...Velice zjednodušeně bych tento stav nazval bakteriální infekcí a naštěstí tuto bakterii spolehlivě likviduje tma...
Souhlas - dokonalé zatemnění sinici likviduje. (Podobně jako některé další poměrně spolehlivé metody.) Potíž je v tom, že bez dalších opatření se tento prevít s velkou vytrvalostí vrací. A nepomůže jen vyvarovat se zavlečení s novou rostlinou, jak píšete...
(Jistě by se našlo dost lidí z řad účastníků diskuse na tomto fóru, kteří by mohli potvrdit, že boj se sinicí v jejich nádržích byl a nebo ještě "běh na dlouhou trať...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2012 00:05 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: Sid
Když už, tak dešťovku, že;-) 3,8 dGH beru jako špek protože tato hodnota zhola nic nevypovídá o poměru P:N. Ale pokud si při likvidace sinice nechceme hrát na chemiky, tak nejjistější a nejrychlejší bude vždy ta deka na 5 dní a je vymalováno.
Pravda, pak by se mělo ještě dodat, že je třeba odstranit příčinu výskytu sinice v akváriu ale tou příčinou podle mých zkušeností nejčastěji bývá zavlečení sinice do akvária s novou rostlinou a pokud zrovna náhodou nechováme pstruhy anebo ďasy hlubinné, tak se sinice "chytne" a je jí úplně šumák, zda se jedná o akvárko zajeté či čerstvě založené (ale pokud by si mohla vybrat, tak to čerstvě založené by jí vyloženě potěšilo), zda je či není přidáváno PMDD a zda je poměr P:N oněch "předpisových" 1:16. Velice zjednodušeně bych tento stav nazval bakteriální infekcí a naštěstí tuto bakterii spolehlivě likviduje tma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2012 22:47 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Ivoš
...Častější výměnou vody sinici nezlikviduješ, naopak se jí to velmi, velmi líbí (pokud by ta dolévané voda nebyla opravdu měkká)...
A co takhle třeba 3,8 dGH - je to dostatečně měkká voda na to, aby se nelíbila sinici? :)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [39] ...... 73 74

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 80712x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4641-sinice?od=1901