Sinice
To jsem si přečetla taky, že poměr P a N by měl být 1:16, ale jak toho co nejlépe dosáhnout? Poradíš? PO4 jsem měřila před chvilkou a vyšlo neměřitelné, ale jak se tu na několika místech píše, s obsahem fosforu v akvárku a jeho měřením to není tak jednoduché... hm... Co s tím?
Zatemnění mi teď nepřijde jako dobrý nápad, když jsou kytky v útlumu, abych je tou temnou hodinkou nedorazila. Když porostou jako divé, klidně přes ně hodím deku, abych odchod sinice uspíšila, ale teď asi ne.
Já bych na to šel obráceně, nejdřív zatemnění a pak srovnat podmínky. Jen a NO3 to není i z jeho poměrně vysokým procentem jsem sinici měl, až jsem upravil poměr NO3 - PO4 dala pokoj.
Tak mám ten modrozelený hnus (sinici) v akváriu taky. Pravděpodobná příčina je málo NO3, ale pro jistotu bych zkušenější akvaristy poprosila, jestli by si nenašli čas a nemrkli se na mou prezentaci akva, a pak mi kdyžtak poradili, co ještě dělat (a co určitě nedělat
, aby se rovnováha šťastně do akvárka navrátila a modrozelená potvora nadobro odstěhovala. Chemii, zatemnění atd. hodlám použít až když všechno ostatní selže. Díky!
Starší reakce
Dobrý den,
Z velkého akvária jsem si do nového malého zatáhl sinici, která se začína rozrustat heště se tam oběvuje slepa hladina nejspiš z malého pohybu hladiny. Myslíte že když budu sinici odstraňovat ručně že po čase zmizí a nebo bude potřeba uprava vody. Nemam tam ještě ryby. A ještě se chci zeptat ve velkém akvariu mam také sinici myslíte že to muže byt z toho že žradlo od ryb se dostane do ceratophyla a tam se ryby nedostanuo a tam mam take problem se slepu hladinou a myslim že sinici tam celkem hodně likviduje ampularka.
Všem děkuji za rady
Starší reakce
Ja se sinicí taky dlouho pral, koukni do mého deníku.(zatměni vodičky udržba.odstranovaní sinice.)nic mi nepomáhalo.
Pak jsem udělal více vyměn vody za sebou s odsatím dna. přídaním rašeliny v pytliku na louhovani+olšové šišky a npk zvednul jsem tim No.měl jsem ho na 5a mín.
Něco z toho zabralo do 4-5dnu se sama stratila.(sloupavala se z kytek a kamenu do malich ruliček chomačku a pote se rozpadla.) Těd mě napada že sem ji měl i v druhém akva a tam rašelina a šišky nepřišli.Jediné co bylo stejné je razantní vyměny vody odsavaní dna a to npk rozpuštené ve vodě.(ty vyměny byli až tak razantni že kryptokoryny opadali.)
Asi je důležite změnit razantně chemismus vody.
ps: zatim se nevratila.
Tak to nic, myslel jsem kdyby jsi krmil patentkama, ale tohle by neměl bej problém, tedy z pohledu, kterým jsem se na to díval, tedy o tom vyšším fosforu. Nejsou ty granule SAK?
Suche granule pro placky,srdce....tot nejcasteji
0 01.01.2019 14:03 Mejla82 –
Re: Maq To mas recht s tim privzdusnovanim.....uvidime za par dni sledovani...
No s tím přivzdušňováním nevím - když sytíš CO2, tak by se to asi pralo. Ale čerpací hlava nastavená tak, aby hýbala s vodou v těch partiích, kde je sinice, si myslím že by pomoct mohla.
Ale nikdo Ti asi nabeton neporadí. Sinice jsou různé, a jedinou vlastností společnou pro všechny je ta, že jsou to bestie.
0 01.01.2019 13:45 Mejla82 –
Re: Maq Nasel jsem doma cerpaci hlavu....nevim prutok ale jede pekne,umistil jsem ji cca 10cm pod hlanu k celnimu sklu akvaria...Dobry tah? Myslis ze je vhodne jeste privzdusnovat? Diky
Snížení CO2 není dobrý tah. Proudové čerpadlo ano. Taky bych zkusil jít s pH trochu níž, ryby na to máš. UV lampa nepomůže, bohužel.
0 01.01.2019 11:16 Mejla82 – Sinice
Mam trochu problem se sinici ve velkem akvariu.Na prave strane dole se mi objevuje.Je to cca 1m od mista kde krmim.Pravdepodobne tam nebude pohyb vody.Snizil jsem davkovani co2 co prej tuhle bakterii podporuje.Jeste chci umistit proudove cerpadlo a zvyseni pohybu vody.Pravdepodobne jeste vyberu uv lampu kterou bych vodu "desinfikoval" od tohodle bordelu.Posledni merene hodnota no3 je 20mg/l..bohuzel po4 nevim...
Ted pomaha nekolikadenni zatmeni akvaria....
Chci ale predejit vyskytu....co jeste delat aby ten bordel pro jednou zmizel?
Starší reakce
Tohle je sinice (a sinice není řasa), těžko ovšem z téhle fotky vyvěštit co bude příčina. Často se objevuje při velmi nízkém (nulovém) no3, ale není to stoprocentní závěr.
Podle té fotky bych řekl, že péče je sice dlouhou dobu stejná, ale asi nedostatečná. To, ve spojitosti s nepříliš vhodným dnem určitě přispívá ke vzniku toho neduhu.
Jelikož nemáme žádné další info o nádrži postupoval bych tak že bych udělal generální úklid, silně zredukoval ty kameny na dně a místo nich pořídil spoustu rostlin.
To je proti růstu řas nejlepším opatřením. Samozřejmě spolu s pravidelnou výměnou vody a odkalováním dle obsazení rybkami.
To vypadá na sinici. A těžko říct co se změnilo, když nikdo nemá žádné info o tvé nádrži.
Po letech provozu akvária, se mi najednou objevila tato řasa. Roste na skle, na substrátu i na rostlinách. Je taková slizovitá a snadno lze od jakéhokoliv podkladu odstranit. Roste velmi rychle, na fotce je stará asi týden. Co je to za řasu a co se změnilo v akváriu, když péče je už několik let stále stejná? Děkuji.
Starší reakce
Tak jednou za týden až 14 dní na dobu kdy mám zhasnuto což je 12 hodin. Mám ale macíka 24w
Vaclave jak casto a kolik hodin pouzivas UV lampu.
Co2 má sinice také ráda musíš si dávat pozor aby jsi měl přiměřeně NO3 a PO4 třeba 20:1 mg/l fosforu může být i více. To je předpoklad že se nebude tvořit. Já s ní měl ale stejně potíže a tak jsem skončil u UV lampy.
0 09.10.2018 15:14 zubu – ústup sinic
Zajímal by mě vás názor.Před necelým měsícem jsem zpozoroval sinice na malé části skla,topení a na pár listech.Přidávám tekuté hnojivo,svítím 10.5 hod a to čtyřmi zářivkami T5. A přidávám CO2 z láhve.Před pár dny mi došlo CO2 a sinice se začala ztrácet.
Můj dotaz zní jestli při opětovném přidání CO2 bych měl i přidat více hnojiva. A nebo hledat problém jinde?
Blue exit bude pěkné svinstvo, já ho ze zoufalství použil jednou a málem jsem přišel o ryby, nikdy více...
Příště vypněte světlo a dejte deku přes akvárium na 5 dní a pak nasaďte šneky ušetříte peníze za zbytečnosti.
Tak pripravek easy life blue exit jen zastavil docasne rust sinic, ale znicil biologickou rovnovahu v akvariuu ze uz nerostly ani rostliny. Po pul roce boje timto pripravkem, castych vymen vody nic nepomahalo. Uz jsem chtel rezignovat, ale jeste jsem zkusil nasadit do akvaria Okruzaky canadske modre a ruzove. to je asi jedno jaka barevna forma to je
A oni zacali sinici zrát!!!!! Nyní je sinice v malem mnozstvi pouze u skla v substratu kam se sneci nedostanou.
!!!!!!!!Muj problém vyřešil Okružák canadský!!!!!!!
Snad to nekomu pomuze
Lada napsal: Lada napsal: zde je foto zhora.....je to nejakej druh tmave sinice....zatmeni na 5 dni nepomohlo jen se zastavila...No3 je kolem 20.....ANI KREVETY TO NEZEROU.......asi mi to tam driv zaneslo par pavich ocek
tak si odpovim sam.....ted pouzivam Easy life Blue Exit a vypada to ze to sinici zastavilo v mnozeni. Ale ze by nejak ustupovala to zatim nevidim již 7my den po pouziti.Starší reakce
Kytky oplachnuty.otrhane listy nejvice poskozene.jsou dost ubohý.ale snad to dají měli silné a velké kořeny.dno sem proplach teplou vodou 200l v odpadu,
zitra ještě přidám CO2.abych je podpořil.acriflavin jsem sice koupil ale počkám.jak to dopadne až se to trochu srovná.dik všem za konzultace .
Chemii bych nepoužil v žádném případě. Kytky bych opláchl, nasadil, pak je průběžně sledoval a začínající kolonie sinice odsával tenkou hadičkou. Když se kytky pořádně zakoření, nasadil bych týdenní "temnou kůru" a pak už by měl být se sinicí pokoj. Pokud budou v akváriu menší mírné ryby, dá se jako prevence použít skupinka japonik.
Myslím že neexistuje způsob, jak úplně desinfikovat rostliny aniž bys je zabil.
Myslím že neexistuje způsob, jak úplně zbavit akvárium a příslušenství všech zárodků, ledaže bys navázal družbu s Černobylskou JE.
Acriflavin snad proti sinicím funguje, ale bohužel taky dost škodí rostlinám. Aplikovat acriflavin zrovna když rostliny přesazuješ do nového - což je pro ně šok - je riskantní.
Ať uděláš co uděláš, beztak budoucnost akvária závisí na tom, jaké tam budou podmínky. Zárodky se tam vždycky dostanou.
Přitom všechny populace můžeš zredukovat na méně než 1% prostým promytím/propláchnutím - rostlin, písku, filtru.
A když už tady hážu čísla, tak jsem se dočetl, že bakterie (což jsou i sinice) se vždycky všude vyskytují v naprosté většině (>90%) v inaktivním, dormantním stadiu; to znamená že "spí" a čekají, až budou vhodné podmínky. Zní to neuvěřitelně, ale ony mají způsoby jak poznat, kolik příslušníků jejich druhu je v okolí aktivních, a probudí se v okamžiku, kdy jsou podmínky a "málo osadníků".
Dalším faktorem je potenciální rychlost množení, která je u různých mikrobů různá. Proto v novotě většinou převládnou jiné druhy než později v zavedeném prostředí.
Když si to dáš všechno dohromady, vyjde Ti, že vše záleží na podmínkách, zatímco počáteční "násada" je málo důležitá.
To o sinicích vím už jednou jsem se s nima vypořádal zatemněním.
Jenže teď už to nemělo smysl po pár odchovech bylo akva v dost hrozném stavu,a ("nutné") překopat.
A nastolit znova rovnováhu.pochopitelne rostliny oplachnu.a
Asi jim zkusim dát koupel v acriflavinu jen tak pro klid duše.
Sinica je živý organizmus, ktorý voľne pláva vo vode. Pri správnych svetelných podmienkach je možné ju pozorovať vo voľnej vode (drobné krátke nitky). Usádza sa na miestach kde sú preň vyhovujúce svetelne podmienky. Niekoľko dňové úplne zatemnenie ju pomôže uvoľniť z miesta kde je usadená (aj hadice k ext. filtru). Rastliny znesú tmu oveľa dlhšie ako sinice. Kúpeľ v zatemnených nádobách by mal stačiť. Otázne je ako sa zúbožené rastliny vyrovnajú s novozaloženým akva. V tvojom prípade by som najskôr volil biologicku cestu zatemnenia, výmeny vody, pripadne krevety a až potom panika.
Já si skoro myslím, že nějaké chemické ošetřování je zbytečné - sinice se ti tam stejně nějak dostanou. Mám zkušenost takovou, že jsem vyndal rostliny napadené sinicí, opláchl je v čisté vodě, do akvária dal jiné dno (staré bylo pravděpodobně příčinou většího rozšíření sinice), zasadil do něj zpět rostliny a od té doby je vše ok (už několik měsíců), po sinici ani památky.
Týdenní totální zatemnění dělá taky divy a ve dvou akvárkách se mi o sinici postaraly japoniky. Zhruba jsem ji vysbíral a japoniky se postaraly o drobečky. Vyžraly ji do mrtě, dodneška se tam neukázala. Jinak manipulace s kytkami napadenými sinicí může taky znamenat že si ji člověk zanese i do akvárek, kde ji předtím neměl.
To jo ale neřeší to utlačený zbidaceny rostliny a problém kam s ostatními rybami a krevetky.slunce by rostlinám mohlo velmi prospět.takovy ,(letnění)
Zkusím jen rostliny.s částí původního dna a a trochou vody.ryby a krevety tedy rozdelim do zbylých 2 akva.aby obnovené akva mělo čas se zaběhnout,a zbavit se sinice.
Acriflavin řeší sinici. Ale je lepší to nepřehnat.
Starší reakce
Lada napsal: zde je foto zhora.....je to nejakej druh tmave sinice....zatmeni na 5 dni nepomohlo jen se zastavila...No3 je kolem 20.....ANI KREVETY TO NEZEROU.......asi mi to tam driv zaneslo par pavich ocek
tak si odpovim sam.....ted pouzivam Easy life Blue Exit a vypada to ze to sinici zastavilo v mnozeni. Ale ze by nejak ustupovala to zatim nevidim již 7my den po pouziti.
Starší reakce
Já tam vidím něco, a taky myslím, že je to sinice. Ale dobrou radu nemám.
Lip to vyfotit nejde ....je neco jako križenec rasy a sinice.....zazne to rust i na pisku a proroste to cca 3mm do hloubky.uplne to spoji pisek v jeden kus ...musim to odsat a pisek v kyblu procistit
Z těch fotek toho moc vidět není, ale nepřipadá mi to jako sinice.
Starší reakce
Chce to rozhýbať hladinu.
Tak ta fotka, co jsi mi poslal, tak to už se v akvárku dávno nevyskytuje. bylo to tam tak týden a pak to zmizelo,... takhle zelenou, teď trochu světlejší mám jen hladinu.
Při výměně vody jsem se to snažil odsát přiblížením hadice k hladině, ale nikdy to neodsaju celé... :/
Ahoj. na foto je zelená hladina - mám sinici? jak se jí zbavit?
Děkuji za odpověď.
PS:Info o nádrži na mém profilu a v Deníku.
Starší reakce
Ne, nic takového, ona to může být i náhoda (z většího akvária, kde se sinice trochu tvoří stále, jsem už i velkou část toho písku odebral, nechal pouze slabou vrstvu a tu každý týden důkladně odkaluju, písek je opticky krásně čistý), spíše mě napadá, jestli v tom písku nemůže být něco, co by růst sinice podporovalo.
Zahnivalo ti dno?
Sly ze dna bubliny?
Přidat reakci
1 ...... [8] ...... 73 74
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 81425x