Se sinicí jsem měl také problém... Takže co bych mohl doporučit:
- Dokud se sinice nezbavíte, tak denně odstraňovat malým štětečkem z rostlin - odstraněnou odsát. Nebát se vyměnit třeba 25% vody denně.
- Zkontrolovat CO2: Je ho dodáváno dostetečné množství? Lze zjistit pomocí pH a KH. Oproti vstupní (vodovodní) vodě by se nemělo pH zvyšovat - velice zjednodušeně řečeno. Dle Tillmanovy tabulky lze potom, na základě hodnot pH a KH, odhadnout množství volného CO2 ve vodě. Toto měření provádět ve stejný čas. Hodnota určená pomocí Tillmanovy tabulky ve vodě akvarijní by neměla být nižší než ve vodě vstupní (vodovodní).
- Zkontrolovat hodnotu NO3 - v případě, že by byla neměřitelná, tak začít dávkovat nejlépe pomocí KNO3, tak abyste přidala denně 1 mg/l akvarijní vody. Kontrolovat (týdně), zda se hodnota NO3 nezvyšuje - při hodnotách nad 10 mg/l netřeba přidávat. Toto je možné vynechat v případě že Vaše vstupní voda již NO3 obsahuje - je pravděpodobné, že ano. Jestli ano, je také možné nahradit dávkování KNO3 častější výměnou části vody s určitým obsahem NO3.
- Světlo máte myslím dostatečné.
- Je docela dobře možné, že se sinice rozmáhá z důvodu nově založeného akvária s ještě neustálenými poměry. Je potřeba aby vyšší rostliny těmto poměrům přivykly, pořádně zakořenily a započaly svůj růst, kterým odeberou sinici potřebné živiny a defakto ji vytlačí. Do té doby sinici mechanicky - štětečkem odstraňovat a její zbytky odsávat, vodu doplňovat. Bude to trvat třeba týden, dva, ale výsledek se dostaví
- Sinice a řasy všeobecně mají oproti vyšším rostlinám daleko rychlejší adaptační schopnosti - novým poměrům se přízpůsobují v řádu hodin, kdežto vyšší rostliny řádově týdny.
- Nedoporučuji snažit se sinice zbavit zatemňováním akva - sinice sice na čas zmizí, ale opět se objeví - tímto se reší pouze důsledek, ale ne příčina. Ještě navíc zatemnění by nemusely snést vyšší rostliny - a to není v žádném případě žádoucí.