Sinice
...tiez som na to myslel...
- tak ich pridat samostatne...
0 09.10.2009 13:39 zeck – Re: kortezhugo
Co třeba Mo, Mn?
...tak uz len zistit ktora zo zloziek Brutusu to sposobi
verim ze to nebude az take jednoduche ale verim aj tomu ze niekomu to "zabere"
...niekomu pomohla vymena trubic - mne pridanie NO3 - niekomu casta vymena vody - niekomu ten Butus...
...uz si len "staci" vybrat....
...opravdu jsem uvedl svůj postup...
Václavova metoda.
opravdu jsem uvedl svůj postup.
a opravdu jsem se inspiroval zde na fórech. Pán Bůh zaplať za ně.
No,to je dobrá historka,rád se s vámi o ní podělím..
Chtěl jsem už na začátku týdne dojet do akvaristiky pro rostliny a věci na výrobu co2,ale mám to po cestě do práce,tak si říkám,že se tam stavím,až mi vyjde čas..A včera když jsem tam konečně jel,tak na křižovatce stála policie a prováděla kontrolu,já jelikož jsem musel odbočit k akvaristice,tak jsem je asi vyprovokoval a museli mě zastavit..Co kdyby jsem vezl mrtvolu?
No a pak jsem dostal pokutu,takže bylo po co2,jen tak tak mi zbylo na rostlinky..
Ale příště si vezmu víc peněz a snad zbyde i na akvárko!
...a tak jsem vyzkoušel, po jedné pravidelné údržbě (odstranil jsem sinic kolik jsem byl schopen), přidat do vody odhadem vyšší dávku Brutusu. a v dalších dnech sinice zmizela!...
Jinými slovy - použil jste tzv. "Václavovu metodu"...
sinice jsem odstranil v 54 l a 20 l akva postupně a ke konci to bylo skoro ze dne na den.
je to zvláštní, ale vyměňoval jsem vodu(část) asi každý týden, filtr už byl zajetý(ostatní řasy už nebyly), vývod filtru čeřil hladinu, aby se netvořil film, šneci už rejdili v akva, rostliny rostly pomalu, světla bylo dost, jen ta sinice otravovala. a tak jsem vyzkoušel, po jedné pravidelné údržbě (odstranil jsem sinic kolik jsem byl schopen), přidat do vody odhadem vyšší dávku Brutusu. a v dalších dnech sinice zmizela! stejnou proceduru jsem provedl později u menšího akva, se stejným úspěchem.
Správná připomínka!
Z prezentace se člověk o akva nic nedoví a na hledání v diskusi už je poněkud pozdní doba...
Já se omlouvám, že se vám pletu do debaty se Sidem, ale už jste zprovoznil ten "burčák"?
Snížení pH by se taky sinici líbit nemuselo a kytkám jo.
Trpělivost jistě taky, ale to neznamená nečinnost!
Je potřeba něco s tím udělat.
Jinak mi asi můžete doporučit jen trpělivost a tolikrát již zde řečené rady..
Ta sinice bude velmi pravděpodobně filtr (filtren) porůstat. Nevyhazoval bych ho, ale sinici bych z něj odstraňoval vždy, když by se objevila.
Jestli pouhým vymačkáním ve vodě z akva nebo v odstáté vodovodní vodě nebo dokonce vypráním v horké vodě, to bych se rozhodoval na základě úvahy, zda si to mohu s ohledem na nitrifikaci dovolit. Jakousi "jistotou", i když méně účinnou vůči sinicím, je to vyprání v odpuštěné vodě z akva, případně v odstáté vodovodní.
...Mám jinak 2 krunýřovce jednopruhé a jednu neritinku...
Na sinice se mi osvědčili okružáci a zejména ampulárie.
0 08.10.2009 22:54 zeck – Re: Sid
A tááák, špatně jsem si to přečetl. Už to chápu, díky.
...když se sinice může tvořit z nízké koncentrace NO3...
Tohle máte odkud?!
Redfielt Ratio, (resp. Buddy Ratio), hovoří cosi o
tendencích bujení sinic, (resp. zelených řas), v souvislosti s poměrem N a P, (resp. NO3 a PO4). Zapomenout bychom něměli ani na C...
...A proč se tvoří sinice když je nízká koncentrace NO3? Proč jí to vyhovuje?...
Viz předchozí věta a viz předchozí můj příspěvek.
Nemyslím si, že je tomu tak, jak píšete;
že se sinice tvoří, když je nízká koncentrace NO3.
Ano - i já doporučuji, aby se akva napadené sinicemi přihnojovalo NO3, ale jen v tom případě, kdy je koncentrace NO3 v akva "nízká", a to proto, aby se "rozhodil" poměr N:P. Další možností je např. odčerpat z vody PO4...
No že se sinice objevuje někdy i trochu na molitanu,tak jestli to je odumřelá sinice,co se přefiltrovala,nebo mi porůstá i molitan?
0 08.10.2009 22:37 zeck – Re: Sanka
S jakým filtrem?
A to s tím filtrem,jak to tedy je?
0 08.10.2009 22:28 zeck – Re: Sid
Ale pořád nechápu když se sinice může tvořit z nízké koncentrace NO3 a vy přidáte do akvárka ještě víc stonovek, které NO3 ještě víc odeberou, tak co tím docílíte?
A proč se tvoří sinice když je nízká koncentrace NO3? Proč jí to vyhovuje?
Když se většinou sinice tvoří z nízkého NO3...Proč se sinice tvoří když klesne NO3 pod 5mg/l (údajně)?
S těmito výroky mám problém.
(To "údajně" registruji!
)
Nemyslím si, že by se sinice většinou tvořily z nízkého NO3; často lze v nádržích se sinicemi naměřit nízké koncentrace NO3, ale to není totéž...
EDIT: Kromě toho - olomoucká vodovodní voda obsahuje (jak je výrobcem deklarováno) cca 15mg NO3/l. A to je docela "akorát", ne?
Pravidelnou výměnou části vody (té naší olomoucké) jde taky "hnojit".
Doufám,že u mě si už taky neškrtne..
Mám jinak 2 krunýřovce jednopruhé a jednu neritinku,tak to jsou taky pomocníci..Jsem rád,že mě žádná jiná řasa netrápí,tak na to nahlížím pozitivně..
0 08.10.2009 22:04 zeck – Re: Sid
Když se většinou sinice tvoří z nízkého NO3 a vy přidáte do akvária ještě víc stonovek, které NO3 odebírají ve velkém, tak sinici spíš podpoříte, né? Jak to tedy je?
Proč se sinice tvoří když klesne NO3 pod 5mg/l (údajně)? Rostliny nemají z čeho růst, tak se začne objevovat sinice? Proč právě ona?
Omlouvám se, ale trochu jsem se ztratil.
...bojuju s řasou,tedy konkrétně se sinicí... Dnes jsem přikoupil 4 rostlinky,tak snad se to zlepší...
Asi před 5-6 týdny jsem se taky pustil do boje se sinicí v cca 200 lt akva. Základem toho mého boje bylo (kromě co nejdůkladnějšího odstranění sinice) také doplnění rostlin - Rotaly rotundifolie jsem dosadil okolo 300 stonků a kromě ní jsem do akva přidal ještě "pár" dalších kytek.
Pro představu...
EDIT: Ještě bych měl dodat, že po vysázení kytek (+ nějakých dalších opatřeních) si už sinice "neškrtla".
Ale u jaké nádrže,když jich máte tolik?
Mě to zase tak netrápí,vím že to chce trpělivost..Jen doma už na mě všichni volají Chocholouška,že se pořád hrabu v tom akvárku..
přečti si můj deník, mirek3 akvárium. měj trpělivost.
Ahoj,bojuju s řasou,tedy konkrétně se sinicí..Měním často vodu,sbírám jí a vše co jsem vyčetl na internetu..Teď se ale opět nějak vrací,přitom pečuju o akvárium pořád stejně..Dnes jsem přikoupil 4 rostlinky,tak snad se to zlepší,ale nejvíc mě trápí,že se sinice dělá za sklem u dna,hned jak končí dno,tak na skle se tvoří sinice,pořád to odstraňuju houbičkou,ale nepomáhá to.. :( Akva je založené už asi od poloviny srpna..A ještě bych se chtěl zeptat,někdy se mi utvoří i trocha sinice na molitanu,to je odumřená řasa,co se normálně přefiltrovala,nebo to takhle porůstá i filtr?
Starší reakce
tak dneska rano bylo pH na cca 6,6... musim poradne sestelovat bublani, zasobnik vcelku funguje, jen to musim vyladit... je to prototyp....
a kolega mne upozornil na dalsi zavaznou vec.... nejakej kolega ci uklizecka prepli hodiny od sviceni, takze to svitilo furt.... chudaci kytky a ryby..... mozna dalsi pricina sinice
musim to casteji kontrolovat....
Starší reakce
Moucha napsal: musish pricist i vysku hladiny v zasobniku...
Jsem zvedavy. Puvodne jsem si myslel, ze to nejde, ale koukam znovu na hadicky ... No, jsem zvedavy. Ale stejne mi to prijde krkolomne, kdyz se micha s malym mnozstvim kvasnic, aby bublalo cca 3 tydny, prijdou mi jakekoli ventily a vymysly zbytecne.
musish pricist i vysku hladiny v zasobniku, hloubka kaminku je schematicka... ale jinak je to cely v meritku! a kdyz se naplni zasobnik CO2 tak ma kanyst vetsi sloupec nez akvarko, ale testovat to budu moct az po vykendu az vytvrdne lepidlo...
0 01.10.2009 19:35 filipsi – Re: Moucha
V kanystru musi byt vyssi hladina nez v akva (ne vys, ale vetsi hloubka vzhledem k hloubce ponoreni kaminku v akva) minimalne o odpor kaminku, aby to fungovalo. Odhadem metr a vic vody. Ale proc ne
pokus o nakres meho reseni, mozna by chtelo jeste pridat zpetnej ventil nad kvasnice
0 01.10.2009 13:52 kaote – Re: Moucha
Já myslím, že jako regulace CO2 z kvasnic stačí prostě přebytek vypouštět mimo akvárium - kysličníkem se plní nádobka v akváriu, pokud ho je víc, vybublá ven (nebo lépe je odveden hadičkou mimo prostor pod krycím sklem). Rychlost rozpouštění se reguluje rychlostí vody protékající nádobkou s kysličníkem. Pokud v nádobce hladina stopá, je třeba vyměnit kulturu.
Bránit by tomu měl tlak příchozího Co2, ovšem moc se mi to nezdá. V momentě kdy burčák dokvasí, tak voda zalije asi vše.
Nebo tomu asi nerozumím. Chtělo by to aspoň nákres.
Jeste nechapu, co te vode z kanystru zabrani natect privodem co2 do akva, a vzit sebou cukr, kvasnice ,,,
reagoval jsem na zecka... (dusicnany)
to filipsi:
spojene nadoby (samospad) -> rozdil hladin -> hydrostaticky tlak
tim jak vysoko umistim kanistr nad zasobnik tim reguluju tlak
zasobnik - PET lahev do ktere vedou dve hadicky - kratka, tesne pod vicko, a dlouha sahajici, az na dno
do "kratke" vedu CO2 a "dlouha" je spojena s kanystrem plnem vody... nejdriv necham samospadem naplnit zasobnik vodou z kanystru a pak pripojim burcak s odbockou pro bublani v akvarku... prebytecky CO2 vytlacuje vodu ze zasobniku, kdyz poklesne tlak CO2 voda ho zase vytlaci ze zasobniku; podminkou je naprosta tesnost celeho systemu jinak hrozi mala povoden
snad jsem to popsal tak aby jste pochopily princip
Moucha napsal: 25mg/l NO3 mame ve vode z vodovodu...
... kandacku, tlak se bude regulovat hydrostaticky...
..to nemam zadny velky tlaky.. asi 1metr vodniho sloupce....
Vsak prave, pokud dramaticky N zere sinice a rostliny, castejsi vymena pomuze sezrane doplnit, bez nutnosti hnojit N jinak (coz u zarostleho s tvym osvetlenim a co2 by jinak potreba asi bylo)
Tomu nerozumim, nevim co je kandacek a tu hydrostatickou regulaci tlaku si nedokazu predstavit.
Metr vody je docela slusny tlak.
kazdej den zvon otocim aby odesly zbyle plyny a napustim co2 z kvasnic, rekl bych ze tam zustava smes ruznych plynu, ktere se nestacily rozpustit ve vode
planuji jiny aplikator... zkusim kaminek a nad nim necham ten zvon
...u burcaku je jedna nevyhoda a to je nestalost kvaseni...
Pokud to nepřeženete s kvasnicemi a chvilku si počkáte, než se proces kvašení rozběhne, ona "nestálost" není nijak dramatická.
Už víte, co máte v tom zvonu?
25mg/l NO3 mame ve vode z vodovodu...
u burcaku je jedna nevyhoda a to je nestalost kvaseni, to chci obejit pomoci vyrovnavaciho zasobniku ze dvou pet a kandacku, tlak se bude regulovat hydrostaticky a kdyz se zasobnik naplni bude prebytecny co2 probublavat v kandaku... az to dodelam udelam fotodokumentaci...
prave delam tlakovou zkouzku a jeden spoj malinko prosakuje takze to budu muset opravit - pretesnit
navic jsem byl nemile prekvapen netesnosti kovoveho ventilu od hobby, proste tece a to nemam zadny velky tlaky.. asi 1metr vodniho sloupce....
...tak rani mereni: cca 8pH a ve zvonu zbylo jeste 10ml CO2...
Otázkou je, co vám to v tom "zvonu" zbylo...
Jste si jistý, že jde o CO2?
A z jakého zdroje to CO2 do zvonu vlastně dodáváte? (Nemám čas to dohledat.
)
A myslíte si, že 20ml injekční stříkačka je dostatečně výkonný difuzor pro vaše akva?
Já si myslím, že ne. Pořiďte si ten PET-kvasnicovač a uvidíte, o čem je řeč.
Snad by pomohla malá poznámka:
vyrobit burčákovadlo pro výrobu CO2 trvá cca 15 minut, náklady do 50 Kč.
Potřebujeme:
2l pet flašku např. od Coly
1l pet flašku
3 spojky na hadičky
vzduchovací hadičku (nejlépe silikonovou)
vteřinové lepidlo
žhavý hřebík o průměru spojky na hadičku, nebo pokud nevaříš na plynu, pak stejně silný vrták
jako difuzér je nejlevnější funkční řešení cigaretový filtr
Bud bych snizil osvetleni a hledal jak dal, nebo dodaval co2 soustavne z burcaku, a vice menil vodu, kdyz mas tech 25 ... jinak stejne jako ty
tak rani mereni: cca 8pH a ve zvonu zbylo jeste 10ml CO2, sinice evidentne stagnuje a velmi zachutnala okruzakum, taky se mi svlekly dve krevetky, kura evidentne zabira no uvidime po vikendu
Také se mi povedlo zbavit se sinice pomocí PET-CO2 Kvasinkovače... (Děkuji Side
)
Jen bych podotknul, že ať se ke svým závěrům Moucha dopracoval jakkoliv, způsob, jakým se sinice snaží zbavit, je v jeho podmínkách zcela správný. Jen vytrvat v každodenní rutině.
A to CO2 alespoň z kvasnic je opravdu na místě.
diky ze jsi mou domenku potvrdil... ve skrytu duse jsem to tusil ze se bez CO2 neobejdu.... dokonce jsem zacal s vyrodou zadobniku co2, abych zamezil vypadku, kdyz dojede kvasnicak
bude sranda seridit davkovani pro akvarko s 30L vody....
a muzesh mi popsat jak by jsi resil mou situaci ty? rad se poucim, jsem porad zacatecnik.....
jo ale okrehek a salvinia za kratkou dobu udela z 25mg/l nejakejch 10-0 mg/l NO3 (nemeritelne testama co mam), v akvarkach, kde nemam sinici, se po odstraneni okrehku a salvinie vse dostava pomalu, ale jiste do normalu
Přidat reakci
1 ...... [61] ...... 73 74
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 81425x