Sinice
Jak, nenapadlo? Vždyť Tě to napadlo a bylo Ti to potvrzeno.
áha
tak dík, příště budu chytřejší....
tohle by mě tak nějak nenapdadlo, nevim proč...
Možnost zavlečení sinice rostlinama přinesenými z akvária s výskytem sinice? Každopádně ano!
Určitě to možný je, ale je to hlavně o podmínkách, který má ta či ona potvora v tom či onom akváriu. Prostě to, že tam ta sinice nebyla před tím, než jsi tam dávala rostliny z akva kde se nachází, ješte neznamená, že tam ty podmínky pro její vývoj nebyly.
jinak mě napadla taková úvaha - tohle akvárium, co jsem v něm teďka sinici vyřešila (teda aspoň pro teďka) k sinici nějak sklony nemělo, objevila se vlastně až poté, co jsem dovezla nějaký rostlinky z domova z akvária, kde se sinice bohužel vyskytuje - dá se tedy sinice přenést do jiného akvária prostřednictvím rostlin? Je fakt, že jsem rostliny před transportem trochu propláchla v akvarijní vodě, ale moc jsem to s tím nepřeháněla, čili nějaký zbytky by se na těch rostlinkách určitě daly objevit..
Díky za radu
tak když teď 14 dní svítím těma 11W, tak asi od zítřka zkusím nejdřív jen na pár hodin přisvicovat druhou lampou ... Přeci jen kytkám se ke spodním částem moc světla nedostane a podle toho začínaj vypadat..
mno tak držte palce.
Dobrá zpráva.
To přidání světla dělej velmi zlehka, aby nedošlo k nějakýmu světelnýmu šoku. Ideální je po nějakej čas svítit třeba přes nějakou látku a tu postupně ubírat a akvárko si bude zvykat na nový podmínky. Až se zvýší intenzita osvětlení, tak bude asi zapotřebí lehce více podpořit rostliny přihnojením, ale to se uvidí podle jejich reakce, prostě taky velmi zlehka, jako se světlem. Netřeba podléhat trudomyslnosti, jsou i horší věci.
Tak 14 dní od odkrytí akva a (musím zaklepat na dřevo) po sinici zatím ani stopy.. Akvárko jsem poněkud přestavěla, hnojení snížila na přidávání PMDD obden cca 1 ml (s KNO3). Kytky se začínaj vzpamatovávat, některý dokonce už lezou na hladinu. Problémy má snad zatím jen rotala rotundifolia a mechy, kvůli kterým zvažuju opět přidání druhého osvětlení (tudíž navýšení z 11w na 22w). Ale dost se bojim, aby se sinice nevrátila.. co vy na to?
Jinak samozřejmě dík všem za rady a omlouvám se za svou skepsi...
Starší reakce
dneska akva odkryto, kytky vytáhlý, vybledlý, ale vypadaj v pohodě. Plánuju výměnu poloviny vody, zítra rozsvícení osvětlení (pouze 11W) a puštění CO2.. tak uvidíme..
Starší reakce
ale rybky vypadaj spokojeně, galaxy se třou
a zbytek spokojeně plave proti proudu filtru
mno, tak třetí den s intenzivní výměnou vody, přidáno na intenzitě proudění u filtru, kytky hodně protrhaný, aby se líp udržovala čistota, intenzita osvětlení snížena na polovinu, PMDD nedodávám, jen mililitr KNO3 ... nějaký výsledky zatim extrémně viditelný nejsou, jen krevetkám to nedělá moc dobře, asi jich pár zařvalo..
každopádně zejtra zatemním, jsem zvědavá, co bude následovat..
a nebo za to nitrivec třeba vůbec nemoh..
chemie vody je vtipná věc..
no napada me ve spojeni s nitrivcem par veci...
1) ma obsahovat nitrifikacni bakterie, takze by mohl obsahovat i nejake vyzivne latky, aby ty bakterky prezily, pripadne, aby meli lepsi start
2) prevazna vetsina zivych budek potrebuje ke svemu zivotu fosfor, pridanim onech kultur bakterii muze stoupnout jeho spotreba a tim se ovlivni jeden z limitnich faktoru vyskytu sinic
ale mozna taky ne.... kdyby to byla blbost, tak to berte jako kecy z hladu, jdu snidat....
...no kazda rada sa cenni
a ak to niekomu pomoze? -tak dakovat Birma
Takže jednalo sa o akvárium 400l s terčovcami. Na zabiehanie som využil spomínaný nitrivec a svoju ulohu splnil. Akva bolo kompletne zabehnuté, kontroloval som celý kolobech dusíka. Po nameraní NO3 som vylovil ryby "zabiehače" a boli nasadené terčovce, tie sa po skoro roku v spomínanej nádrži aj vytierali, dokonca raz aj prenášali no vzhľadom že pár nebol sám stále ich požrali ostatné. To len na ilustráciu o aké akva šlo. Počase dosť zarástlo a prišla aj sinica. Nebola to žiadna pohroma, tak som ju len občas poodkaľoval. V tom čase som objavil staré zásoby nitrivecu a povedal som si že ho je škoda len tak vyhodiť, tak som ho stále pri výmene vody pridal a zrazu sinica zmizla, tak som rozmýšľal čo to mohlo spôsobiť a na nič iné som neprišiel. Túto skúsenosť som si ešte 2x overil raz v spomínanej nádrži a raz v inej a stále to fungovalo.Preto si myslím že nitrivec je len N v rôznej forme. Je to len môj názor preto som písal že to treba ešte odskúšať aj v iných podmienkach.
Jejda!
Tak to nevím... To bych musel znovu "prostudovat" vaše akva.
Vím, že jsme ten váš problém nedávno probírali, a že vám moje názory zrovna dvakrát neseděly...
To konstatování "parádní základní voda" vychází spíš z mé představy, co bych s takovou vodou dělal, kdyby tekla z vodovodu u mě doma.
takže PMDD při týdenní obměně vody jen ždibec, ale přidávat samostatný KNO3...?
Pro kytky parádní základní voda!
S tím se dá dobře vyhrát - trochu těch stopových a makroprvků... (Bude-li třeba...)
Tak se mi konečně podařilo vysockovat po německých vodárnách hodnoty místní vody - na internetu to z mě neznámých důvodů nemaj, ale na poptávku díkybohu odpověděli. Ale je to nářez, hlavně pH a tvrdost. Táákže:
pH: 8,23
vodivost (při 25°C): 202 mikrosiemens
celková tvrdost: 5,2
uhličitanová tvrdost: 4,3
Calcium: 20,2
Magnesium: 10,1
Natrium: 2,3
Kalium: 5,8
Železo: do 0,005
Mangan: do 0,002
Aluminium: 0,005
Ammonium: do 0,01
nitrity: do 0,005
nitráty: 2,7
sulfáty: 17,4
(chlorid: 5,2)
Dokáže z toho někdo něco vyčíst..?
Ty hladiny stopových prvků mi přijdou nízký...?
...no jedna vec tu ale nesedi
pises ze - "ja som mal NO3 takmer nemerateľné, takže preto som pridanie N potreboval"
a pomohol ti ten Nitrivec? -tomu celkom nerozumiem....
lebo aj ked zobereme ze filter nebude zabehnuty?
a NO3 bude "ozaj" takmer nemeratelne? -tak dost pravdepodobne budu nemeratelne aj ostatne N
a to ze ten Nitrivec nastartuje proces nitrifikacie je sice OK -ale podla mna nebude z coho vyrobit "dostatok" teda cca 20 mg/l NO3
...toto je len moja uvaha -ak trepem opravte ma
...jasne...to suhlasim
len ja to berem "vseobecne"
lebo ak sa jedna o "standartne" akva a v nom urcity pocet ryb + udrzba -teda pravidelna vymena vody -a to neviem ci tu najdeme niekoho co mu doma tecie 0? -malo komu pod 20
Aby som to uviedol na pravu mieru, je pravda že ja som mal NO3 takmer nemerateľné, takže preto som pridanie N potreboval. Ak ho je v akva dosť a aj tak sa darí sinici, potom by som sa určite sústredil na zníženie fosforu. Aj tu platí že každé akva je iné.
...no ale ked sme pri Sere?
tak Sera phosvec bude podla mna "ucinnejsi"
preto ze ak je NO3 v norme? tak dalsie pridavanie KNO3 nie je najlepsia cesta...
Ten dusík jenž není obsažen v Nitrivecu se tím, že se jeho působením podpoří nitrifikace, jistě dokáže lépe tvořit z kvalitněji probíhající nitrifikace samotné, protože jak známo dusičnany jsou výsledným produktem přeměny amoniaku na dusitany a následně na ně.
"V nitrivecu je N, a ja som ho použil lebo som ho mal po ruke a nebolo žiadne iné hnojivo s N."
...no ale tento pripravok ziadne N neobsahuje
a co citam? -tak toto iste alebo podobne dokaze aj Zeolit
...ale zas netvrdim ze svojou cinnostou nemoze proti siniciam pomoct
Viem čo som napísal, to pridanie nemalo čo do činenia so zabiehaním akvária, aj keď viem na čo je primárne nitrivec určený. V nitrivecu je N, a ja som ho použil lebo som ho mal po ruke a nebolo žiadne iné hnojivo s N.
Momentálne na pridanie N do akva dávam KNO3, no schválne som uviedol nitrivec pretože ten je pre obyčajného akvaristu najdostupnejší
taky si říkám... s NO3 sice problém mám, ale vzhledem k tomu, že i NO2 je na nule, tak tenhle přípravek to bohužel nevyřeší...
Ked pomoze nitrivec... tak bude problem v nedostatocnej filtracii - nestiha sa vyrabat no3. Ked ale bakterie nemaju co "zrat", problem to nevyriesi. Zaujimalo by ma zlozenie nitrivecu
Problém so sinicou sa mi už vo viacerých prípadoch podarilo vyriešiť pridaním N, pre mňa najľakšie bolo pridať sera nitrivec ktorý som mal po ruke. Skúste a dajte vedieť či funguje
. U mňa zaručený recept pri viacerých akvárkach.
mnojo, některý lidi jsou holt tvrdohlavý blbci a musej si projít všema chybama než uznaj, že maj ostatní pravdu..
bohužel se k těmto idiotům s "vlastním názorem" počítám
holt budu experimentovat a určo se tu podělím o výsledky. Jinak přikládám aktuální foto akva po vyčištění - kytkám se daří fakt suprově (i když jsou teďka po nalívání vody trochu slehlý) .. Mno tak mi držte palce, uvidíme
OK, nezbývá, než najít spriznenou dusi, ktera podpori tvuj názor a společně se doberete nějakého konce.
přeji úspěch a dej vědět.
to že se sinice znovu objevuje není následkem nedostatečného zatemnění ale toho že jste neodstranil příčinu jejich vzniku / podmínky, ve kterých prospívají.
mě kytky jdou suprově, jedinej problém je ten zelenej povlak na nich, co se tvoří pravidelně cca po 3 dnech.. nevím, jak už jsem řekla, k zatemnění jsem dost skeptická, ale o něco se asi pokusím.. jinak samozřejmě děkuju moc všem za rady
ja si myslím, ze poměr n:p je jeden ze spoustecu sinice a následná úprava poměru prvku uz sinici samo o sobe bez znalosti vsech souvislosti nezastavi, ale jak rikam je to muj názor, zkušenost..
trápil sem se na muj vkus dlouho, odkladal sem zatemeni do doby, než me otravovalo denně měnit vodu, odsavat, odkalovat a nekonečné otravovat sida..
diky side, jste Akva buh: )
a je to paradox, ja po oddekovani mel pocit ze to rostlinám i prospělo, sinice přestala kytky dusit a konečně začaly jit. .
ale samozřejmě si to udělej jak uznas zavhodne, také sem si timto prošel
, ty jsi vznesla dotaz, ja odpověděl. az dojdes uspesne k cíli, podel se prosim.
btw: pisu z telef. ,to je oprav kurna: ))
Když se něčím řídit, tak bych dal na doporučení od "martmart", on Ti radí věci ze svý osobní zkušenosti, kterou se sinicí učinil a podařilo se mu nad ní zvítězit. To jenom na doplnění k té nedůvěře některých metod.
doba osvitu akva je 8-11, pauza, 14-21. Mno nevim, moc se mi ta zatemňovací kůra nezdá ... sice se tim třeba vyřeší to, že sinice opět na chvíli zmizí, ale těžko mi to vyřeší poměr N:P
nebyla by přeci jen lepší strategie, kterou jsem započala - co nejvíc rostlinek, co nejvíc osvětlení, samozřejmě sycení CO2, častý očišťování rostlin a snaha vychytat, kolik NO3 akvárium ještě potřebuje, aby rostliny v pohodě spotřebovaly všechny živiny, díky kterým roste sinice...
ještě chybí jedna informace, možná sem ji preskocil, přehlédl..
jaka je doba svícení?
me se osvedcilo ráno 4h světlo, 6h pausa, 6h světlo.
je to jen doporučení, každé Akva je jine..
ještě bych sehnal rozbor vody z vodárenské, když nic jiného, tak porovnání s tvymi vysledky. .
po zatemeni pomalu přidávat světlo, 14 dnu, 3 týdny zaclonit světlo látkou, papíru a pomalu zvyšovat intenzitu,. nehnojit, jen časté výměny vody, dat Akva čas a az po důkladném vzpamatovani a jasně analýze ze opravdu chybí nějaký prvek přidávat v rozumné miře chybějící.. nehnojit celým hnojivem, ale jen prvek co chybí.
ok, pokusim se do středy každej den měnit 50% vody - bez hnojení... od středy do neděle jsem pryč, tudíž total zatemnění a pak uvidíme...
no, ja uz k tomu co vic říct nemam. vyzkoušel sem snad vše, fungovalo jediné - vyplach a tma.
Můžeš snížit intenzitu osvětlení, tak aby ta potřeba po živinách nebyla tak veliká a tolik Ti ty kytky nežraly to málo dusičnanů, který ve vstupní vodě je. To intenzivní vypláchnutí akvárka bych udělal a hnojení buď vysadil úplně, nebo velmi omezil.
mno nevim, aby mi to neodpravilo krevety..
dusičnany téměř neměřitelný, fosfor 0,2
ano, po mych zkušenostech bych postupoval stejně, výměna i vice vody než 50% denně a po týdnu 6 dnu absolutní neprerusene tmy
..
No, šel bych na to od lesa. Akvárko bych pořádně vypláchnul výměnou více jak 50% vody několikráte po sobě a nic, ale vůbec nic z toho dopinku v podobě toho PMDD a KNO3 bych tam nedával. Jak se dotazuje kolega "martmart", jaký jsou ty hodnoty NO3? To, že je vstupní voda chudší na dusičnany, ještě neznamená, že to akváriu nebude stačit, přecijenom je to malá nádrž a ty dodávaný hnojiva mě příjdou až dost velkej přísun živin.
jsem akvalama, ale neda mi to..
jaké jsou hodnoty no3, P?
podle me je prehnojovano ..
rybky tam jsou, jen pár mikrorasbor, takže dohromady taky nic moc, ale už samotná vstupní voda je chudá na NO3 a těch pár rasborek a krevet to asi moc nedoženou... odkalovat bohužel musím,protože po odstranění sinice z listů rostlin jí dost napadá na zem a taky ta mrcha občas nějakej ten list bohužel úspěšně "oddělá", takže odkalování je nutností...
KNO3 dodávám zatím 2ml denně, ale asi to nestačí, ale stejně se pořád bojím se do toho trochu víc opřít, aby to neodrovnalo živočichy... ale to asi nehrozí. Plus dávám samostatně PMDD (taktéž míchnutý s KNO3) - denně 1 ml. Mno tak uvidíme, co z toho bude..
Díval jsem se do prezentace a jestli se nepletu, tak tam nejsou žádný rybky. Pokud tomu tak je, tak to KNO3 bude opravdu nutností, pokud se tou výměnou vody do akva nedostává tolik NO3(resp. akvárko je schopno ho velmi rychle spotřebovat). Nepoměr mezi prvnky N a P je právě tou možnou příčinou výskytu té potvory. Pokud by tam již nějaký rybky byly, tak bych nikterak nespěchal s odkalováním a pouze bych sbíral uhnilý lístky rostlin, tak aby se tam zbytečně nehromadil organickej odpad z těchto příčin.
Přidat reakci
1 ...... [47] ...... 73 74
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 81425x