Krupička
1 09.03.2007 03:58 MRP – zbytecna diskuse o lecivech
Problem s lecbou ruznych Exitu a jinych Zeleni, modri, medi a X-flavinu je v tom, ze maji ruznou ucinost v ruznem pH a pri ruzne tvrdosti. Vyrobci maji bohuzel z pravidla v navodu vzdy jedno univerzalni davkovani. To je hlavni duvod proc se nekomu lecba podari a nekomu ne. Lecba kozovce zvysenim teploty je bohuzel jista az nekde kolem 33-35 stupnu coz neni zas uplne idelani pro ryby :(. Dalsi problem volne prodejnych leciv je v tom, ze jejich ucinna koncentrace se casto setkava s jeji toxicitou pro ryby (casto ji i prevysuje

).
Na kozovce doporucim "bezpecny" lek a tim je metrodinazol, pripadne nejaky volne-nevolny

lek od aquaru, ktery ho obsahuje.
BTW pro zkusenejsi: namichat si doma Esha 2000 nebo Exit Vas vyjde na cca desitky haleru.
1 08.03.2007 20:40 Jiří Jako podporu léčby se doporučuje lehce zvýšit teplotu a to pouze na tři dny a max.o 2stupně,protože voda nesmí překročit schopnost ryb se zvýšení přizpůsobit.Zvýšení teploty urychlí vývoj parazitů a zaktivuje imunitní systém ryb,pak je léčba účinnější a platí to u většiny léčiv.
1 08.03.2007 14:46 Karel.N Velmi zajímavá diskuze, ale jako veterinář a akvarista se musím postavit na stranu příznivců rozumně volené chemie, tedy hlavně Exitu. Výše uváděné negativní názory na NaCl a teploty kolem 31 st. nelze zpochybnit. Samotná běžně prodávaná sůl není čistým NaCl (+ např. jód), v akváriu dochází k její kumulaci, Exit se naopak odbourává; to, že NaCl vyvolává nadměrnou secernaci slizu není způsobeno podporou secernace, ale drážděním pokožky, dále sůl působí negativně na žábra a mohl bych ještě pokračovat...; vysoká teplota působí jako stresor pro rybí organismus, argumenty, které uvádí postupné zvyšování jsou taktéž milné, několik dní nestačí na adaptaci, na létní teploty se ryby adaptují týdny.
Závěr: negativa léčby pomocí NaCl a zvýšené teploty převyšují pozitiva...
1 08.03.2007 07:25 Bumbas9 včera jsem dal po 4.exit a zdá se že pomáhá. Dával sem bez eSHy 2000. A zdá se, že ty bílý fleky mizí a zmenšují se.
1 07.03.2007 21:37 Anonym – neregistrovaný
Prosím za prominutí,že porušuji avizo,ale nedá mi to.Trochu jsem se zapletl.Můj příspěvek byl míněn jako zvážení dvou metod,které by měly účinkovat(první exaktně prověřena,druhá vědou podložena),avšak obě mají své pro a proti.Sám jsem v mládí používal sůl,často úspěšně,ono vlastně tehdy nebylo na výběr.Možná by stálo za zváženou,soustředit pod jedno tema zkušenosti podložené vlastní praxí přispěvatelů.
Použil jsem to nebo ono,kombinoval,nekombinoval s tím a tím...zabralo...nezabralo.Výsledek dočasný...trvalý...následky případného nezdaru....
Fundovanost akvaristů se mimo jiné pozná i podle kvality příspěvků.Rád se seznamuji se zkušenostmi např.paní catfish,chladným mě nenechají příspěvky pana Sidonia,je i dost dalších na Akvarista.cz o kterých se bezpochyb dá mluvit jako o fundovaných a pan Zdenek.a zavdal příčinu k prosbě mého vnuka o můj příspěvek.
Pracoval jsem v biochemické laboratoři a dnes si užívám důchodcovských radostí.Přeji všem hezký večer.
1 07.03.2007 20:28 Zdenek.a Pro Petrys: ano, už jsem tu metodu bohužel zkoušel a ne jednou, ale o tom už jsem psal, stačí se podívat...Kdybych to nezkoušel, tak se k ní nevyjadřuju. Taky jsem Exit dřív nepoužíval a s ostatními léčivy jsem moc dobré zkušenosti neměl, měl jsem hold "štěstí" na rezistentní krupičku... a výsledek solení a zvyšování teploty (a to jsem ani nešel na 31) - akvárium prakticky bez rostlin, úhyn několika ryb (pancéřníčci, dánia, neonky apod.), s Exitem mi neuhynula ani jediná ryba (ani mláďata pancéřníčků!) a i rostliny rostou bez jakýchkoliv změn. Sůl je "dobrá" v holých karanténních nádržích, ne společenských, jak uvedl "neregistrovaný" výše...a to nemám jen ze své hlavy, potvrdila mi to řada biologů a i veterinářů.
1 07.03.2007 20:05
petrys [107] pro Zdenka.A
No, pokud tak chcete nazvat někoho, kdo vaří ryby 2-4 týdnů při teplotách 31 stupňů v hypertonickém roztoku...
Je mi celkem jasné na koho tím narážíte, ale už jste někdy tuhle metodu zkoušel? Možná kdybyste klikl na odkaz, který jsem tu před časem dala a pořádně si přečetl pár přízpěvků od zkušených akvaristů netvrdil byste, že se ryby při 31stupních vaří a že jim sůl nedělá dobře nebo rostlinám. Podle mě je to šetrnější, než cpát do ryb drahé chemikálie.
Souhlasím, některý citlivým rostlinám nemusí být přidání soli zrovna příjemné, ale je to jen dočasné, stejně jako postupné zvyšování teploty až na 30-31stupňů.
Pokud jste nezkusil léčbu zvýšenou teplotou a solí, pak nechápu, proč ji tak odsuzujete, já mám vyzkoušené obě metody-teplotu i Exit, u mě Exit selhal, ovšem u někoho zabral. Při léčbě solí a teplotou jsem nepřišla ani o jednu rostlinu nebo rybu, což se o exitu říci nedá-mám s ním prostě špatné zkušenosti a návod jsem přesně dodržela.
Toť vše, co jsem chtěla říci k Vašemu přízpěvku, zdraví Petra.
1 07.03.2007 19:36 Zdenek.a Neleží mi to v žaludku, ale kdybych byl dealer, tak bych nedoporučoval Anti-ectoparazite (Azoo), přípravky od Dajany apod. nebo bych doporučoval Esha2000, což mi přijde jako zbytečnost a také to uvádím...
Fundovaných akvaristů? A jaké jsou kritéria pro fundovaného akvaristu? No, pokud tak chcete nazvat někoho, kdo vaří ryby 2-4 týdnů při teplotách 31 stupňů v hypertonickém roztoku..., bez znalostí farmakologie, nosologie, parazitologie a má jen nastudované znalosti, možná velmi důkladně, ale neproniká in medias res, tedy posuzuje problematiku pouze podle svých zkušeností. Tím nepopírám něčí zkušenosti a snad i jakousi "odbornost" v oblasti ichtyopatologie, ale je to rozdíl... Podle mě jsou fundovaní odborníci např. na fakultě veterinárního lékařství a s těmi jsem také problematiku konzultoval...
A pokud má někdo špatné zkušenosti s Exitem, tak by se měl zamyslet třeba nad tím, jestli dodržel dávkování, doporučené podmínky, teplotu, čím léčil dřív, jestli ve vodě není zvýšené množství mědi...je spousta faktorů, které účinek ovlivňují, ale nejjednodušší je to svést na Exit.
Kdybych účinky, které popisuji neviděl na vlastní oči, tak bych je nepsal...a zatím každý, komu jsem Exit doporučil i s postupem léčby měl velmi rychle po krupičce.
1 07.03.2007 17:31 Sidonius – To zdenek.a
Vám ten „dealer“ nějak leží v žaludku...
Omlouvám se za tento výraz, ale jeden z vašich prvních vstupů na toto fórum, který se týkal ESHA EXITu, mi připadal velmi nekritický a vemlouvavý jako reklama.

(Snad nejsem sám, kdo už se s "reklamními" příspěvky setkal...).
Nějak mi to nedalo a oslovil jsem dva lidi, které v tomto oboru akvaristiky považuji za dostatečně fundované, a jejich názor na věc byl poměrně skeptický.
Podobně rozporuplné byly názory akvaristů, kteří léčbu kožovce tímto prostředkem vyzkoušeli a své poznatky zveřejnili (např. v diskusi na Akvarista.cz) – jedni pěli ódy, druzí nikoli.
Pravdou je, že s EXITem nemám žádnou osobní zkušenost, proto si jsem si nedovolil, (jak jste si zajisté povšiml!), a nadále nedovolím tvrdit, že uvedený prostředek nemá vlastnosti, které popisujete.
Třeba budu mít příležitost se o jeho schopnostech přesvědčit. Samozřejmě u svých přátel akvaristů, ne u sebe - není o co stát...
V každém případě mi můžete věřit, že bych všem rybkám (i rostlinám) přál tak dokonalý prostředek, jaký popisujete.
1 06.03.2007 23:04 Zdenek.a Nemám, co dodat...další brilantní doplnění účinků Exitu...Jen, kolego, čekám, kdo Vás jako první obviní z dealerství...pro někoho je prostě nepochopitelné, že má někdo víc akvárií a za ty roky, co se mnoho z nás věnuje akvaristice, prošel krupičkou mnohokrát a vyzkoušel hodně přípravků (a na trhu jich opravdu hodně je...), což je běžná věc, ač pro některé jedince nepochopitelná nebo stačí jen napsat něco pozitivního nebo "nestandardního" o Exitu a už jste dealer...
Tomu, kdo věřit nechce, lze jen těžko něco vysvětlovat...Např. účinek i na přisátá stádia...to není jen proto, co Exit obsahuje, tedy žádné zázračné "všeléky", ale o vhodné kombinaci a koncentraci, kdy dochází k interakcím a synergii jednotlivých složek...
A jen dodatek k soli - často jsou uváděny dezinfekční vlastnosti, to ale řada odborníků zpochybňuje, pojem "dezinfekce" je zde použit naprosto nesprávně,jedná se o chybnou interpretaci osmotických jevů, kdy dochází k vytvoření hypertonického roztoku, ten je ale škodlivý (kromě několika málo vyjímek) jak pro rostlinné buňky (plazmolýza), tak pro živočišné (plazmorýza). V karanténních podmínkách bych proti soli opravdu mnoho neměl, ale ve společenské nádrži může spíše škodit.
P.S.:mohu se zeptat na Vaše povolání?
1 06.03.2007 17:41 Neregistrovaný – Sůl vs.Exit
Proč by to mělo účinkovat?Klady a zápory jednoho a druhého.
Sůl: NaCl,vyzkoušena mnoha generacemi zkušených akvaristů.Její účinek nelze popřít a velmi mnoho profesionálů s ní má vynikající zkušenosti.Proč to tak je nevím,snad zvýšením salinity opravdu dochází k zvýšení sekrece na kůži ryb a spolu se zvýšením teploty i k překotnému množení kožovce,jehož volně plující roje částečně hynou a částečně,díky zvýšené sekreci,mají ztíženo,ne-li znemožněno,další uchycení na hostitele.
Tato metoda je dle mého názoru elegantní v karantenních nádržích - bez substrátu a rostlin.Pobyt ryb je zde účelový a časově omezený.Zjistíme -li u zde umístěných ryb kožovce,zahájíme proceduru,obvykle bývá úspěšná a po léčení přelovujeme ryby do společenské nádrže.Odlovením zamezujeme dalšímu styku,třeba i se zapouzdřelými stádii,s hostitelem.
Horší situace nastává ve společné,zabydlené a osázené nádrži.Některé rostliny neakceptují zvýšení salinity,některé ryby,zvlášť oslabené,také ne.Přičtu-li problém s potřebou čistého NaCl,což kuchyňská sůl obvykle není(příměsi jodu a jiných),s nutností vyřazení filtrace,s nutností několikadenního zvýšení teploty spojené s vydatným okysličováním,stojí za úvahu pokusit se o jiné řešení.V tom hraje mnohdy roli jistá konzervativnost myšlení mnohých.Někteří,aniž by měli vlastní zkušenost,ovlivněni právě těmi konzervativními,hájí sůl jako jedinou správnou a možnou metodu,bez znalosti účinku léků.
Exit : Pravda,chemický přípravek.A proč si myslím,že by měl mít očekávaný účinek?Inu - složení:
Diaminoakridin - akridinová barviva mají schopnost včlenit se do řetězce DNA a tím mohou vyvolávat mutace typu adice.Adice-včlenění další báze do plynukleotidového řetězce což vede ke změně původního počtu nukleotidů v polynukleotidovém řetězci a tedy k posunovým mutacím.Kromě akridinu lze uvést některé jeho deriváty,např.proflavin (=2,8-diaminoakridin)
Methylthioniniumchlorid - působí antibakteriálně,antisepticky a také jako lokální kožní antimykotikum.
Oxalát malachitové zeleni - šetrnější než MZ pro citlivé ryby.MZ se používá v rybářství ke krátkodobím koupelím.
Methylrosaliniumchlorid - další velmi dobrý desinfekční prostředek.
Ichthyophthirius - krupičku způsobuje jednobuněčný organismus,dělící se z matečného živočicha (bezpohlavní rozmnožování)a dalším a dalším vyhledáváním nového hostitele způsobuje infekci prostředí.
Výše zmíněné by mělo významným způsobem zamezit dalšímu rozmnožování,mělo by docházet k hynutí rejdivých stádií a pokud se léčba zahájí včas,nemělo by docházet k zapouzdření a vzniku cyst.Pokud k tomu přece dojde,je třeba zahájit nový cyklus léčby.Právě tato vytrvalá stádia mají na svědomí recidivu z které snad pramení ona nedůvěra v tyto přípravky.Třídenní aplikace neznamená,že za tři dny je po problému,účinné látky ve vodě působí déle.Přípravek je šetrný i k citlivým rybám a pokud nejsou významě oslabeny,snáší kůru bez problémů.
Zázračná vodička neexistuje,účinky tohoto léku však není třeba znevažovat.Exit přináší jistý komfort použití.Netřeba vyměňovat vodu,zvyšovat teplotu(i když není na škodu,urychluje se vývojový cyklus parazita),nevyřazuje se filtrování(účinná látka protéká)krom aktivního uhlí a je bez problémů použitelný ve společenských nádržích.
Je na zvážení každého,jakou metodu při problému zvaném krupička zvolí.Nejlepším řešením je účinné předcházení napadení nádrže důsledným dodržováním všeobecně známých zásad péče o ryby.
Toto je můj pohled na problematiku,dopředu avizuji že se nezůčastním žádné další polemiky.Toto je můj vůbec první příspěvek na jakémkoliv internetovém foru,napsaný na neodmítnutelnou prosbu mého vnuka.Všem přeji jen samou radost z koníčka zvaného Akvaristika.
1 06.03.2007 09:31 Baset Filtr se propírá zásadně ve vodě odčerpané z akvaria, aby se zachovaly nitrifikační bakterie, ne ve vlažné vodě z vodovodu (očista do čista), to je chyba. Při krupičce se léčí celé akva, nedávat nějaké ryby separátně. Jsou různé způsoby léčby, mě se osvědčil přípravek ESHA EXIT.
1 05.03.2007 21:13 Zdenek.A A k té výměně vody - neměň najednou víc než 1/3. A pak přidej ten Biofiltr, aqua se rychleji "vzpamatuje"
1 05.03.2007 20:52 martin hmm, asi dam na tebe, i kdyz predstava, ze se to muze objevit zase...tak asi teda jen vymena vody. kazdopadne diky moc za rady !
1 05.03.2007 18:28 Zdenek.A No, když to dno převaříž tak, bude "mrtvé"...i dno je osídleno denitrifikačními bakteriemi. A ani v karanténě nic nepoznáš, může přežít pár kožovců např. na žábrách, kteří mohou invazi způsobit třeba zase až za několik týdnů. A Biofilt od Dajany je bakteriální kultura denitrifikačních bakterií a enzymů, které urychlují osídlení akvária. Teď je i novinka Biofiltr tablety, které se vloží např. do filtru, zatím jsem to nezkoušel, ale může to být dobré...
1 05.03.2007 15:07 Bumbas9 provedu
1 05.03.2007 14:11 martin a neslo by to tak, ze bych filtr necistil, do akvarka bych dal znovu prevareny sterk, omyte rostlinky a odstatou vodu, do niz bych jeste pridal Akvaregulator ? to by mohly ty bakterie prezit, akvarko bych nechal jeste tak dalsi 2-3 dny, aby se vyrovnalo a potom teprv nasadil rybky (u tech by se navic za tu dobu v karantene zjistilo, zda jeste nejsou nositelem nakazy). jinak soucasny stav - na rybkach po trech dnech lecby jsou znatelne pouze takove nepatrne krouzky (asi "spaleniny" od kozovcu ?). jo a jeste - k cemu je dobry ten biofiltr Dajana ? diky...
1 05.03.2007 13:00 Zdenek.A No, otázka soli je věc názoru, někdo tvrdí, že mu pomohla, jiní mají opačný názor a mezi ně patřím i já, mně totiž taky zničila rostliny. Preventin? Docela dobrá volba, když nebyl Exit, je to methylénová modř a ta je pro pancéřníčky nejmenším zlem pokud jde o chemii...léčba je jen trochu delší. A k té karanténě - pokud to uděláš tak, jak popisuješ, tak to bude jako by si začínál od začátku, zničíš denitrifikační bakterie, v aqua nebude biologická rovnováha...A pokud ne, tak zničení všech kožovců, hlavně cyst je vždycky nejisté, mohou přežívat hodně dlouho...Raději bych tam rybky nechal a do vody dal po léčbě Start a Biofiltr od Dajany, je to poměrně levná značka a nemůžu si na ni stěžovat.
1 05.03.2007 11:48 martin zrovna taky svadim boj s krupickou. pred 4 dny jsem ji zacal pozorovat na mych pancerniccich skvrnitych. protoze to bylo vecer a nemel jsem cas si dojit pro lecivo, zkusil jsem jednorazovku - do vody jsem pridal sul ( 1 lzice na 10 litru) a pritopil jsem na 29 stupnu. rano byly ryby jeste vice osypane a rostliny zacaly jevit znamky degenerace. navic se mi jeste stacil nakazit jeden ancistrus. zasel jsem do akvaristiky pro exit. ten nemeli a ani acriflavin a tak jsem nakonec koupil preventin. i kdyz jsem tomu moc neveril, uz ted muzu rict, ze boj s krupickou vyhravame. nejdriv jsem musel vymenit asi pulku veskere vody, abych se trochu zbavil soli a vodu procistil. vzhledem k rozsahu nakazy jsem zvolil pomerne radikalni davky, cca 3 kapky na litr, jinak jsem akvarko nechal jako v normalnim rezimu - sviceni 13 hodin denne, filtr, teplota 24 stupnu. ted budu postupne snizovat davky a pocitam ze tak za pet dni presunu rybky do karanteny a kompletne procistim akvarko. jsem zacatecnik a tak se chci zeptat, jak hodnotite muj zpusob lecby ? byla to velka chyba s tou soli ? a je nutne cistit akvarko nebo preventin znici vsechny zarodky krupicky ?
1 05.03.2007 10:31 Zdenek.A No, taky si myslím, že se neshodnem, mně po Exitu nezastavili růst ani náročnější rostliny...pro mě je výhodnější léčit 3 dny za nezměněných podmínek a netrápit 2 týdny některé ryby vysokou teplotou (např. kardinálky) a solí. Mně Exit doporučil prodejce v jedné malé akvaristice v Brně - taky se mi nechtělo věřit, že funguje na přisáté kožovce, že můžu svítit...apod.,ale viděl jsem to na vlastní oči. Kdyby nebyl Exit, tak bych používal dál chininchlorid, s tím mám taky dobré zkušenosti.
Po soli a vysoké teplotě mi jednou uhynuly všechny rostliny, a to mi stačilo.
1 05.03.2007 06:31
petrys [107] No nic, já jen uvádím své metody, při kterých prosperují jak ryby, tak rostliny, chemii už nevěřím. Na účincích exitu se zřejmě neschodnem, pro mě jsou to jen vyhozené peníze, ale neznamená to, že někomu nepomůže. Pro mě je šetrnější zvýšit teplotu a je po krupici.
Jo a při dávkování exitu jsem u cichlid, konkrétně akar kolumbijských zpozorovala, že jakmile se k nim léčivo dostalo, okamžitě klesly na dno a byly apatičtější, chvíli trvalo, než se zase vzpamatovaly.
1 04.03.2007 23:35 Zdenek.A A co ty parametry? Rád se přiučím...
1 04.03.2007 23:16 dd Ne, nejde o pH a léčivo si nepletu.
Když rád experimentuješ tak běž a vyzkoušej si ho v odlišné vodě než co máš doma. Přijdeš na to sám.
1 04.03.2007 22:41 Zdenek.A Pro dd: a mohl bys mi vysvětlit, které parametry dělají z Exitu katastrofu?? A pokud myslíš pH, tak si pleteš léčivo...
1 04.03.2007 22:29 dd – Pro Petrys
Neboj, nejsi jediný akvarista, kdo tuhle zkušenost s úhynem krunýřovů po přidání Exitu má.
To, že může bez problémů fungovat v jednom akváriu s danýmí parametry vody neznamená, že nezpůsobí katastrofu v jiném akváriu s odlišnou vodou.
1 04.03.2007 21:42 Zdenek.A Pak napiš, jak to dopadlo...
1 04.03.2007 21:41 Zdenek.A Kožovec zmutoval? No, on spíš získává rezistenci...nevím jak dobře se vyznáš v chemii, Exit obsahuje směs diaminoakridinu, oxalátu MZ, methylrosaliniumchloridu a methylthioniniumchloridu, na rozdíl od ostatních léčiv, kde je jen MZ, nebo navíc methyl. modř a formaldehyd. Tato směs je proto, aby se předešlo rezistenci a aby Exit fungoval i na přisátá stádia...Stačí projít fórum a uvidíš spokojenost s Exitem.
Navíc Exit je vhodný pro citlivé ryby, proto pochybuji o úmrtí krunýřovců..., aby došlo k úmrtí následkem selhání jater po intoxikaci, tak by musela být mnohonásobně překročena dávka...Tak pozor na ty unáhlené závěry...
A sůl jako dezinfekce nepůsobí...kdyby ano, tak by to byl převratný objev, je rozdíl mezi dezinfekčním účinkem a účinkem vyvolaným změnou osmolality vody(doporučuju zopakovat vliv hyperosmotického prostředí na buňku)
A pro Michala: většina léčiv funguje na bázi malachytové zeleni (oxalát nebo chlorid), ne methylénové modři, ta se k některým jen přidává, nepleť si to s Prevetinem a Preventem... a k 31 stupňům - vyzkoušej to na kardinálkách a podobných rybách...budeš velmi nemile překvapen.
1 04.03.2007 21:11 michal – krupička
Všechny léčiva na krupici fungují na bázi methylenové modři.Teplota stačí těch 28 st.Sůl je dobrý pridat,ryby tvoří víc kožního slizu a parazit se hůř přichytává.Filtrovat se může,ale ne přes aktivní uhlí.Jo a při 31 st.se ryby určitě neuvaří.
1 04.03.2007 20:13 Bumbas9 ok aspon ze to nemusim kupovat 20ml stoji skoro 250,-Kč.
1 04.03.2007 19:43
petrys [107] exit nepomohl, když jsem se ptala prodejce(to byla chyba) zda ho můžu použít u krunýřovců, řekl že ano a výsledek byl, že se otrávili, krupičkou to určitě nebylo
každý má holt s exitem jiné zkušenosti, je to asi také tím, že v akvaristikách někdy přidávají do nádží preventivně všechno možný a kožovec tak pravděpodbně "zmutoval" a nepomohl ani exit, o účincích soli vím, přidávám ji pravidelně jako dezinfekci při výměně vody(ne kvůli té nové vodě, ale kvůli rybám, které se občas kousnou a rána se jim pak může zaplísnit), jinak poznatky o kožovci se různí, takže těžko říci, jak je to vlastně doopravdy
naštěstí teď už mám od krupice půl roku pokoj
jinak jsem dávkovala přesně podle návodu
1 04.03.2007 18:12 Zdenek.A Kombinovat se může, ale nemusí...kombinace je vhodná při silném napadení, kdy hrozí zaplísnění.
1 04.03.2007 18:11 Zdenek.A Pro Petrys: Exit nepomohl? Tak to si musel udělat chybu, např. v dávkování nebo někde jinde...Exit má nejlepší složení na trhu!! A úmrtí přísavek bych neházel na Exit, ale na krupičku. Jinak efekt zvýšené teploty ani přídávání soli nebudu podrobně rozebírat, už mě nebaví se neustále opakovat. Navíc sůl není skutečný lék, jen zvyšuje vylučování slizu na pokožce ryb a znesnadňuje uchycení rejdivých stádií kožovce. Efekt vysoké teploty a zvýšené osmolality způsobené zvýšením salinity může být horší než krupička, jak pro ryby, tak pro rostliny! Kožovci po této léčbě přežívají, hladně na dně (mikroskopicky potvrzeno) a jen čekají na oslabení ryb nebo zásah v aqua. Jo a Exit je narozdíl od soli pro rostliny neškodný!!
1 04.03.2007 16:34 zoo – kilo krupice
tyyjo, byla jsem nekolikrat v akva OBCHODE v plzni v globusu, nikdy mi to neda, a musim se tam jit podivat, pac tam maji docela zajimavy zviratka. a nikdy jsem nevidela krupicku...az tady v tom kramu. maji ji tam docela pravidelne. pokazdy v jiny nadrzi. na nadrzi neni napsany treba - neprodejne, karantena etc. je to normalni?/bezne?
1 04.03.2007 15:20 Bumbas9 dobře tak dík. Já to nejdřív zkusim samotný a když to nebude zabírat koupím eShu 2000
1 04.03.2007 15:18 smajlik Jestli je to nutnost přesně nevím,ale já jsem to nakonec na radu těch,co s tím měli zkušenost, použil obojí najednou.V plném dávkování.
1 04.03.2007 15:13 Bumbas9 dneska sem jsi koupil EXIT a na příbalovém letáku píšou že je MOŽNO A NUTNO NASADIT V KOMBINACI S eSHa 2000. tak se ptám jestly je to jenom MOŽNOST a nebo NUTNOST
1 04.03.2007 14:48
Malapa [494] - Afrika Nemá smysl se tu osočovat, každej radí co se mu osvědčilo. Je snad něco špatně, když napíšu co mě při pěstování ryb funguje 25let? Kdo má zájem o téma nemoci, tady je dobrý web
www.catfish.cz Sice ta paní je v léčbě trošku opatrnější, většina ryb snese i drsnější léčbu, ale je to stránka na vysoké úrovni.
Jak konstruktivní reakce, uplně jsem se zastyděl a teď nevím co napsat.

1 04.03.2007 14:44 smajlik Opravdu se mi nechce pokračovat,nevidím v tom smysl,ale asi jsi nikdy neměl eSHa Exit v ruce.To jenom k tomu filtrování.
1 04.03.2007 14:42 Anonym – Malapo Malapo
Pro Malapa: Tvoje aqua bez dna s kytkama v květináčích odpovídá tvejm radám

.
Říkám, že 28 stupňů, vždyť při těch 31 by se uvařili, to si tu zase někdo hrál na chytrého, že??? Ale to už je jen pouhý detail

Filtr je nutné vyřadit při aplikaci jakéhokoliv léčiva. Selský rozum každému napoví, že jinak skonči léčivo ve filtru, jak název napovídá, filtr od slova filtrovat.

Děkuji všem za názory, ale skutečně léčení pomocí EXITU se mi zdá nejméně bolestivé a dle mého po přečtení i jiných názorů v sekci nemoci, velmi účinné. Hanzi.
1 04.03.2007 14:05 smajlik Tato diskuse nemá smysl,co člověk to názor.Mě se osvědčil eSHa Exit.Přečtu-li si složení léku na příbalovém letáku,je jasné proč pomáhá.Solit,vařit rybičky po dobu několika týdnů (minimálně dvou),vypínat filtr na stejnou dobu,potom měnit zasolenou vodu.....Dělej jak uznáš za vhodné.
Přidat reakci
1 ...... 92 93
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 95257x