Krupička
0 20.02.2013 16:22 hanzys – Krupička
Měnit vodu při léčbě krupičky?Furt mám nějake otázky už si připadám jako ma*or
Starší reakce
Když nevíme do jakého, tak těžko někdo odpoví...
0 07.02.2013 10:16 delfin – krupička
Mužu přidat sul do akvárka i když nemaj nemoc neuškodí to anebo v něčem pomuže.
Starší reakce
Změna léčby je žádoucí na eSHa exit a šneci a krevetky jsou živočichové a jako takový mohou být hostiteli pro parazita krupičku způsobujícího.
Plže a krevetky krupičku dostať nemôžu.
0 29.01.2013 16:53 Lucík – krupička+šnek
Dobrý den, jedna naše závojnatka chytila krupičku, máme ji v karanténě 14l. Chtěla bych se zeptat, jestli můžeme podávat rybě zároveň Anti-Ichtin a Fishtamin od sery. Můžeme změnit léčbu z anti ichtin na eSHa? A ještě, jestli můžou krupičku přenášet nebo dostat i šneci?
Starší reakce
Tak ono použít sůl v karanténě, to je dobrá rada a nemusí se vůbec týkat jenom krupice.
No ta sul neni zas tak spatna,me ted nedavno(jak uz jsem tu psal)hodne pomohla pri lecbe krupicky u nove koupenych ryb v karantrene,kdyz ostatni selhalo(jedine eSHu jsem nezkousel)
0 16.01.2013 18:46 R romant [28001] Ten návod k exitu je třeba zde.
www.akvarista.cz/… Bezpečná koncentrace soli je ve společenským akvu s rostlinama 1 pol. lžíce soli na 50 litrů vody a u separé rostlinoprostých nádrží lze použít koncentarci 1 pol. lžíci na 30 litrů vody.
Nevím jestli oponuješ proti mně, ale vím, že pokud tomu tak je, tak že asi ten lék a návod k jeho použití neznáš. Jen jsem totiž v krátkosti napsal to co je v příbalovém letáku napsáno.
Já bych si zase dovolil oponovat proti léčbě pouze teplotou a solí. Taková léčba právě přináší recidivu nehledě k tomu, že sůl při zvýšené koncentraci není dobrá pro většinu ryb a hlavně rostlin.
0 16.01.2013 15:04 Jery Tady bych si dovolil trochu oponovat. Rozhodně je třeba se řídit návodem na léčivu!!! Dle vlastních zkušeností a dle toho co vím, je krupička rezistentní proti skoro jakékoli léčbě když je přisátá na rybě a i když odpadne na dno a tam se z ní rodí cca 2000 dalších potvor. Jediné stádium kdy je napadnutelná je, když pluje vodou a hledá rybu. Když jí nenajde, tak do max cca 3 dnů hyne. Když je teplota vody nižší, tak je delší vývojový cyklus. Když se zvýší teplota, tak se zrychlí vývoj na desítky hodin, ale po zmizení všech parazitů z ryb můžou být ještě zárodky ve dně. Pár známých dělalo i to, že všechny ryby dali do karantény a dávkovali sůl, zvýšili teplotu, velmi často měnili vodu a čistili karanténí nádrž, plus dělali krátkodobé koupele v běžných léčivech. Akvárium bez ryb nechali při cca 28°C bez živočichů týden. Pak byl klid. Osobně si myslím, že následné epidemie krupičky v akváriu jsou dané buď tím že na rybách jsou buď jen mikroskopické zárodky, nebo jsou zárodky ve dně. Pak jak se ukončí léčba a vymění voda, se znovuotevře cesta k raněným a oslabeným rybám. Osobně když jsem léčil solí a teplotou jsem nechal ještě 5 dní zvýšenou teplotu a při výměně vody doplňoval sůl. Z těch ryb, co nedostala krupička hned se z toho vylízaly všechny a kytky to v podstatě nezaznamenaly. U léčiv vždy postupujte dle návodu a ne dle internetových diskuzí, protože každý výrobce má trochu jiné složení a koncentraci léčiva (a to i u léčiv stejnéo jména) a tak to co u jednoho výrobce může být nedostatečná dávka může u jiného ryby zabít.
To záleží na situaci. Jestliže již na rybkách nic nevidíš, je možno léčbu ukončit. Pokud se někde ještě nemoc vyskytuje, je dobré léčbu prodloužit v duchu doporučení příbalového letáku.
Okej dneska je 3-den leceni dnes sem daval poslednich 10 kvapek ted uz nemam davat ? mam pockat jak dluho ? Diky
Tak ono, když to trochu zjednoduším, tak na krupičku bude zabírat drtivá většina v tomto vlákně doporučovaných léčiv. Někdo má dobrou zkušenost s tím, někdo zase z oním, to je prostě člověk od člověka. Určitě je dobrý před použitím a to jakýhokoliv léku přečíst návod a informovat se, jak daný přípravek působí na kvalitu prostředí a snažit se vybírat ty tzv. šetrné a k nim právě ona kombinace eSHa exit a eSHa 2000 spolehlivě patří, čímž nechci vyřazovat ani ty, který se nechovají až zase tak přátelsky, jsou určitý momenty kdy si jejich pomoc situace vyžaduje.
jamajcan napsal: Na krupičku se mi výborně osvědčil Protazol od Sery.Působí nejen na krupičku,Ichthyophthirius multifiliis, ale i na řadu jiných kožních parazitů a plísní. uvidim jak toto zabere
Na krupičku se mi výborně osvědčil Protazol od Sery.Působí nejen na krupičku,Ichthyophthirius multifiliis, ale i na řadu jiných kožních parazitů a plísní.
skušal sem to ze solu a nepomahalo to radčik sem kupil eSHA exit a skušam to ale už padlo aspoň 8 ryb :(
Ale nie vždy to zaberá. Ja som zvýšil teplotu na 5 dní nad 30 C a nezabralo to, akurát som si zdecimoval rastliny.
S teplotou netřeba bláznit, ideál je ponechat jí na normální úrovni, jako před vypuknutím nemoci. Léčbu určitě dodržet dle návodu a po skončení, řádně vyměnit vodu, i když to není bezpodmínečně nutné, ale je to taková rekonvalescenční péče o akvárium.
Treba liečiť bez chémie, posilní to rybám imunitu, ako tu mnoho chovateľov spomenulo, teplotu zvýšiť nad 30 Stupňov pretože nad 30 Stupňov odumierajú tieto parazity, mierne osoliť 1gram na liter vody, každý 2. deň vyčistiť 50 % vody a znovu prisooliť a za týždeň je všetko po starom, no soľ osobne dávam do filtračných médií externého filtra, aby sa mi tak moc nedostal do štrku potom to vypaluje rastlinkya ich korene. Moja skúsenosť je takáto a osvedčená.
okej uz sem tam nakapal 21 kvapek ... dufam ci to pomoze teplotu sem dal na 31 ale je tam tak 27 lebo ma to malo watt a vodu mam menot ci co este ?
diky
Prosim vas bude mk stacit aj esha exit samotne ? Diky
Mne uz napriklad dvojnasobne davky Esha exit a 2000 nezaberali ... ale presiel som na Sera Costamed na davku 25ml na 250l zatemnil som akvarium na 3dni a po znovom osvetleni som aplikoval este jeden krat 25ml davku (zatemnenie akva je kvoli tomu aby sa chemikalia malachytova zelen nerozkladala na svetle)
Rybky sa vyliecili iba s dvoma stratami
jak sa to prosim ta presne vola ? :( diky moc to je normalne dostupne v akvaristice ? Diky Moy
Zabere obvykle to co je v tomto vlákně dokola omýlaný a to je eSHa exit s možnou kombinací eSHa 2000. Aplikovat dle návodu.
prosím pomožte mi mam akvarko 115 litrove ryby mají nejspíš krupičku umírají :( prosím co zabere na krupičku ?? dekuju
Starší reakce
Latentní přítomnost parazita, nebo ono donesení a lehce zhoršený podmínky a už to jede. Barvící kořen za to nemůže. Začal bych se skutečnou léčbou a to třeba osvědčenou kombinací eSHa exit a eSHa 2000 a do té doby bych zvýšil teplotu ke 30 stupňům a vodu lehce zasolil(pol. lžíci na 50 litrů vody).
0 04.01.2013 16:46 marecek2000 – Krupička živorodek a spodních ryb
Moje rybky (mečovky, platy, živorodka ostrotlamá, živorodka duhová, ancistrus sp. a panceřníček kropenatý) nevím proč chytily krupičku. Víte proč?
Dřevo mi pouští hnědou barvu a mám ho deset dní v akvárku a jedenkrát jsem ho dal do vařící vody.
Nebo to je tím že jsem přinesl nové ryby ze zverimexu.
Používám lék "Malachite Green".
Víte čím to může být odpovězte prosím. Děkuji
0 04.01.2013 16:43 marecek2000 – Krupička
Moje rybky (mečovky, platy, živorodka ostrotlamá, živorodka duhová, ancistrus sp. a panceřníček kropenatý) nevím proč chytily krupičku. Víte proč?
Dřevo mi pouští hnědou barvu a mám ho deset dní v akvárku a jedenkrát jsem ho dal do vařící vody.
Nebo to je tím že jsem přinesl nové ryby ze zverimexu.
Používám lék "Malachite Green".
Víte čím to může být odpovězte prosím. Děkuji
Starší reakce
Pořádnou výměnu vody, několik dní po sobě.
0 29.12.2012 18:51 Honza tak jsem uspesne vylecil krupicku costapurem a doufam ze to ancistruci zvladnou a prezijou prej ten costapur spatne zvladaj tak uvidim.
Starší reakce
Nesvítit a držet se návodu.
jo jo lecim cele akva je tam napsano zakryt nadrz mam to tedy prekryt hadrem nestaci jen vypnout svetlo? nebo ho muzu nechat rozsvicene? diky
Taky možnost. Aplikuj dle návodu a dodržuj časy a dávkování, léčit nutno celý akvo.
ja dnes na rychlo sehnal sera costapur.
Pri pouziti eshy nemusis nic solit ani zvysovat teplotu.
0 20.12.2012 12:04 Honza Dobry den vsem mam v akva nejspis krupicku jak jsem se tu docet kdyz nasadim lecbu eschu exit s 2000 mohu jeste jako prevenci k tomu vodu podle davkovani osolit a zvysit teplotu? diky za rady.
Starší reakce
0 16.12.2012 08:36 vojtech – rromant
no vona ta sulje jako dezimfekce coz ji zabranuje se ukazaat na rybach.ja jsem to dal do akvaria co priblizne 15-20lamel jsem tam 6gupek,4mecovky,2 pancernicky,abudu si tam kupovat 4goudmoly.
Naprosto nic, nic proti použití soli při léčení nejen krupičky, jak je zde v tomto vlákně nejen ode mě popsáno bezpočetkrát. Jde o to, do jaké míry se tím použitím soli nemoc skutečně likviduje, což lze samozřejmě v některých případech připustit, ale spíš se jedná o takovou podpůrnou terapii, která znemožňuje parazitovi se uchytit na těle hostitele a teprve vhodná medikace bude parazita, je nutné ve všech vývojových stádiích, likvidovat.
0 16.12.2012 08:18 vojtech – yirka
no protoze se to nemusi povect.
0 16.12.2012 08:08 vojtech – yirka
ja jsem tam dal jednu polevkovou zoci na den.jaky mas obsah
0 15.12.2012 20:47 vojtech – krupicka
ja mel krupicku u zivorodek a povedlo se uz tam neni sem tam dal jednu vrchovatou zici soly na 20l a zmizela za pet dní
Po liečbe Sera Costa Med som nezeznamenal žiadne problémy s filtorm nezvýšil sa NH3/4 ani NO2 všetko bežalo bez problémov dalej akurát rastliny sa museli spametat zo 4-5denneho zatmenia ale prežili
Díky za objasnění
Když do nádrže a to jakékoli naleješ onen bioNitrivec tak v kontaktu s akvarijní vodou obsažené bakterie začnou okamžitě pracovat. Navíc jak už napsal Roman obsahuje přípravek i mletý zeolit který na sebe začne okamžitě vázat amoniak a dusitany a to formou iontovýměny a navíc jsou v přípravku obsažené i enzymy které k rozkladu NO2 také přispějí a tím pádem usnadní život rybám a podpoří činnost nitrifikačních bakterií.
No nejlepší asi bude. Ale mě spíš zajímá když jej naliju do akva tak jestli bude fungovat nitrifikace. Prostě zda je funkční ihned nebo se musí vyčkávat. Mluvím teď o léčené nádrži nezajímá mě nově založené akva.
Přidat reakci
1 ...... 92 93
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 95187x